Orgeltentoonstelling in de kapel waar Bau begraven ligt SLEUTEL WEG? Minister acht bouw verantwoord .Clowntje Rick Congressisten door B. en W. ontvangen Druk bezochte receptie van Enschedé Plechtige afkondiging grondwetswijziging HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Deelnemers derde internationale improvisatie wedstrijd bekend „DE SLEUTELSPECIALIST" Uitvoering van Haarlems Muziekinstituut Waarschijnlijk herziening wet Buitengewoon pensioen Jubileum J. J. van Maasen Nieuwe inspecteur van politie benoemd te Zandvoort Wilde tocht door stille straten van Haarlem Rotterdammer kocht koek zonder te betalen Nieuwe Bouwkaswoningen bij Het Oude Slot Nieuw marinehospitaal krijgt 200 bedden Kosten wellicht beneden de vijf millioen Christelijke MULO-school in „Delftwijk" Nachtdienst apotheken Burgerlijke Stand van Haarlem Maandag 10.30 uur Voor de kinderen ZATERDAG 20 JUNI 1953 ADVERTENTIE HIILEGOM CAFÊ-RESTAURANT VOOR UW LUNCH. DINER OF SOUPER NAAR ..TRESLONG" RIANT UITZICHT O» OEMONSTRATIETUIN BESCHAAFD ORKEST GAARNE RESERVEREN Wil UW TAFEL - TEL. K 2520-5347 Vier van de vijf deelnemers aan het der de internationale orgelconcours, dat op 16 Juli in de Grote Kerk te Haarlem gehou den wordt, zijn thans bekend. De winnaar van het vorig jaar, Anton Heilier uit We nen, zal de zilveren tulp moeten verdedigen tegen de blinde Belgische organist Paul Barras en de Nederlanders Piet Kee uit Zaandam en Matthieu Prange uit Vaals. Door een misverstand over de leeftijds grens kon de Duitse mededinger nog niet definitief worden aangewezen, doch waar schijnlijk zal het Karl Richter uit Mün- chen worden. De daarop volgende dag spelen de jury leden te weten Lady Susi Jeans uit Dorking in Engeland, Alf Linder uit Stock holm in Zweden en Albert de Klerk uit Haarlem eveneens op het orgel van Christiaan Muller composities uit hun eigen land. De beide laatstgenoemden be sluiten het concert met een improvisatie op een thema van Hendrik Andriessen. Het thema voor de wedstrijd van 16 Juli zal ditkeer voor het begin van de improvisatie wedstrijd worden bekend gemaakt aan de bezoekers, die op een stembiljet de rang orde van hun waardering voor de gelever de prestaties kunnen invullen. Onder de genen, wier oordeel overeenkomt met dat van de jury, zullen drie prijzen, te weten een passe-partout en twee abonnementen voor H.O.V.-concerten of de waarde daar van in geld, worden verloot. Concert van Dresden Op 18 Juli heeft in de gemeentelijke Concertzaal de eerste uitvoering plaats van het Concert voor orkest en orgel van Sem Dresden, die het vorig jaar opdracht tot het componeren daarvan kreeg, doch er wegens ziekte niet tijdig mee gereed kon komen. Het werk bestaat uit drie delen: Allegro moderato, Larghetto en Allegro con vivacita. Het eerste deel is gebouwd op twee thema's, die eerst afzonderlijk in fu- gatische vorm optreden om dan contrapun- tisch interessant met elkaar verbonden te worden. Het wordt ten gehore gebracht door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey met medewerking van Albert de Klerk als so list. Verder staan op het programma de Symphonische proloog van Badinss, de D- dur Suite van Bach in de originele zetting (dus niet in de bewerking van Mendels sohn) en Drie Sinfonia's voor orgel en or kest van dezelfde componist. Organisatorisch en financieel ondervindt de commissie van voorbereiding van de N.C.R.V. bijzonder veel medewerking. Na mens deze omroepvereniging is de heer N. Bakker Geerlink tot deze commissie toe getreden. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is voorzitter van het erecomité, waarin verder onder meer zitting hebben genomen de ambassadeurs en gezanten der landen van herkomst van deelnemers en juryleden, benevens de bur gemeesters hunner woonplaatsen. De prijs uitreiking heeft na afloop van het H.O.V.- concert ten stadhuize plaats. In de Brouwerskapel Op 26 Juni wordt, in de Brouwerskapel van de Grote Kerk door mr. F. P. Th. Roh- ling, hoofd van de afdeling oudheidkunde van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, een aan de Neder landse (en in het bijzonder de Haarlemse) orgelcultuur gewijde tentoonstelling ge opend, die tot 19 Jüli duurt. In deze kapel heeft men kort geleden het graf ontdekt van Joan Albert Ban, priester en compo nist, rechtsgeleerde èn lid van de vroed schap, die in 1597 of 1598 in Haarlem ge- ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Vrijdagmiddag zijn de besturen en af gevaardigden van de congressen van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen en van de Nationale Federa tieve Raad van het voormalig verzet op het Stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen en toegesproken door burge meester mr. P. O. F. M. Cremers. Hij richtte zich in het Frans tot de buiten landse gasten met woorden van welkom en herinnerde aan hun strijd in het verzet. De burgemeester hoopte, dat de conferenties zullen bijdragen tot een bevredigende op lossing van de problemen. Tenslotte wenste hij de gasten geluk met hun moed, hun moed van verzet tegen de lijdelijkheid en de lauwheid van de wereld na de oorlog. Zich tot de Nederlanders wendend zeide de burgemeester, dat zij willen voortbou wen op de wil tot samenwerking, zoals deze bestond in de bezettingsjaren. Het v/as spreker een grote vreugde, dat in de kringen der ontvangende verenigingen de wil tot samengaan levend is gebleven. Voorts herinnerde hij aan de activiteiten iu internationaal verband, met name de acties tegen het concentratie- en slaven kampensysteem. De kampen bestaan he den ten dage nog: het is goed, dat de con gressisten de onverschillige wereld con- fronteerd met het leed van de millioen on- gelukkigen die gedoemd zijn in mens onwaardige toestanden te verkeren. De huidige generatie plukt immers zo gemakkelijk de vruchten van wat spreker zou willen noemen de martelgang der mensheid. Aan niets gewent men zo gemakkelijk als aan het goede en weinig deugden vergeet men zo gemakkelijk te beoefenen als de dankbaarheid. Zo komt men er toe, de met zoveel bloed en tranen verworven vrijheden en rechten min of meer zo'n gewoon bezit te achten. Helaas hebben de op internationaal niveau op gestelde „rechten van de mens" geen al gehele erkenning gevonden en in bepaalde, landen is men nog verre van de verwer kelijking van de rechten. Hoe teleurstel lend dit ook moge zijn, men blijve echter onverdroten strijden voor de in geestelijke of in materiële nood verkerende mede mensen. Hierna voerden het woord mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de vereniging van Ex-politieke Gevangenen, mr. B. W. Stomps, voorzitter van de N.F.R. en de heer Alphonse Juge, namens de buiten landse gasten. boren werd en daar in 1644 overleed. Schrevelius noemde hem „den grooten en onghemeynen praktizijn in de muzyck met hooghe speculatie". Hij was lid van de Muiderkring en onderhield goede betrek kingen met Vondel, Hooft en Huygens, welke laatste hem aanzette tot het publi ceren van zijn destijds zeer vermaarde „Zanghbloemsel", welk werk op de expo sitie aanwezig is. Voorts vindt men er het „Kort Sangh-Bericht van loan Albert Ban, Haerlemmer, op zijne ziel-roerende zan gen". Daarin zal men onder meer ook enige lofliederen op hem aantreffen, geschreven door Vondel („Wat maekt de zaegh voor Haerlems boegh? Een keel vol org'len is genoegh") en Maria Tesselschade. Het Bis schoppelijk Museum te Haarlem stond ter expositie een eigenhandige brief van Ban aan Huygens af. Andere bijdragen komen uit het Frans Halsmuseum, het Haags Ge meentemuseum, het Koninklijk Conserva torium en de bibliotheek van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst. De tentoonstelling omvat niet alleen ma nuscripten (vooral van werken van Haar lemse organisten) en oude partituren, maar ook op de orgelkunst betrekking hebbende schilderijen (onder meer van Berckheyde en Saenredam), benevens enkele oude in strumenten uit vroeger eeuwen. Van de verdere inzendingen noemen wij nog een „Dichterlijke bespiegeling na de herstel ling van het orgel" door J. J. Maas en de „Lauwren-krans gevlogten voor het Extra ordinair Orgelwerk" door Alb. van Beau mont. Dagelijks zullen er bespelingen worden gegeven op het eveneens tentoongestelde nieuwe Flentrop-orgel, bestemd voor de Hervormde kerk te Doetinchem, welke reeks op de openingsdag vermoedelijk door dr. Anton van der Horst wordt ingezet. Er hebben zich talrijke deelnemers uit alle delen van het land voor aangemeld, zoals Jaap Dracht uit Amstelveen, B. Bartelink uit Amsterdam, Dirk Jansz. Zwart uit Delft, K. Bornewasser uit Bloemendaal, K. Boers- ma uit Velp, P. Rippen uit Amsterdam en Adr. Engels. Een zijde van de gouden médaille die de stad Haarlem toekende aan de N.V. Grafi sche Inrichting Joh. Enschedé en Zonen bij het 250-jarig bestaan. In het ontwerp zijn verwerkt het wapen van de familie Enschedé, het monogram van het bedrijf, de Pegasus der drukkers en de griffioen der uitgevers. Haarlems Muziekinstituut heeft gister avond in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw opnieuw een ga-oep van zijn leerlingen in de gelegenheid gesteld een indruk te geven van de gemaakte mu zikale vorderingen).Het programma ver meldde veel werkjes, bestemd voor het elementaire stadium van het piano-onder wijs. Maar hoe eenvoudig deze stukjes ook mogen zijn, voor de muzikale en techni sche scholing betekenen zij een onmisbare schakel, waaraan veel aandacht geschon ken dient te worden. Dat de leraressen Frieda Hoogerwerf en Bertha Bonset en de leraar Nico Hooger werf Sr. zich hiervan bewust zijn, heeft men uit de vertolkingen wel kunnen con stateren. Er waren uitvoeringen te horen, die van rhythmische zorg getuigden. Ande ren vielen op door klankvorming of spra ken van bijzondere aanleg. Zoals die van twee leer lingeries, die, hoewel zij thuis niet kunnen beschikken over een piano, toch aanmerkelijk" vooruit gaan. Van bijzondere aanleg sprak ook de vlotte, technische gave en muzikale vertolking van zeven delen uit „Jeux d'enfaints" van Bozet, voor piano 4-h.andig. Aardig was de vertelling van het sprookje „Repelsteeltje" door leer- Congr.es N.F.R. besloten Na de ontvangst van de deelnemers aan de congressen van de N.F.R. van het voor malig verzet Nederland en de Nederlandse Vereniging van Expogé ten stadhuize, nam wethouder D. J. A. Geluk deel aan de maal tijd van de leden van het V.V.N. in Brink- mann. Hij richtte zich daarbij tot de con gressisten en overhandigde de echtgenoten van de Franse afgevaardigden een exem plaar van het onlangs door Willem Leonard geschreven boekje over de Bloemenstad Haarlem. Aan diezelfde maaltijd heeft het Tweede Kamerlid de heer G. Ritmeester er mede deling van gedaan dat de wet „Buitenge woon Pensioen" op het ogenblik bij de Raad van State is. Dit betekent dat een zo verlangde herziening van deze wet moge lijkerwijze op komst is. Vervolgens kwam men voor de laatste maal in vergadering bijeen. Grote dank werd gebracht aan de heren J. A. C. Blee- ker te Aerdenhout en J. E. van der Boon te Overveen, beiden lid van de vereniging van oud-illegale werkers te Bloemendaal, voor het werk, dat zij hebben verricht bij het samenstellen van filmstroken waarop het verzet is uitgebeeld en die vooral be stemd zijn om op de scholen te worden vertoond. Hierdoor moet aan de jeugd de betekenis worden uitgelegd van het verzet tijdens de bezettingsjaren 19401945. Verscheidene afdelingen uitten veel vor men van lof op het redactiebeleid van het weekblad Voormalig Verzet Nederland. In een door dr. J. H. Renken te Scher- penzeel uitgebracht verslag liet deze spre ker een waarschuwend woord horen tegen de Duitse herbewapening. Naar zijn me ning gaat de democratie in Duitsland ver scholen achter een dun laagje vernis. Het vijfde congres van de N.F.R. wordt in Hilversum gehouden. Het jaar daarna zullen de congressisten de reis naar Val kenburg (L.) moeten maken. Avond-bijeenkomst Voor de afgevaardigden van buiten Haarlem werd tot besluit van het congres des avonds in de Sociëteit van de Haar lemse Bond van oud-illegale werkers in de Kokstraat een soirée gehouden, waar even eens aanwezig waren burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en echtgenote alsmede wethouder D. J. A. Geluk. De voordrachtskunstenares Georgette Hagedoorn heeft, aan de vleugel begeleid door Pierre Verdonck, de talrijke aanwe zigen vergast op enkele staaltjes van haar kunst. Het overige deel van het program ma kwam op rekening van Jan Kraakman, onder wiens regie onder meer folkloristi sche liedjes uit de achttiende eeuw in de costuums van die tijd voor het voetlicht werden gebracht. Va.n de vrouwelijke op tredenden noemen wij Lenie van de Horst, die veel succes oogstte en aan de vleugel door Rie van de Boogaard werd begeleid. Met de buitenlandse gasten bleef men daarna nog geruime tijd bijeen. In de algemene vergadering van aan deelhouders der Koninklijke Nederlandse Staalfabrieken voorheen J. M. de Muinck Keizer N.V. te Utrecht zal worden voorge steld het dividend over 1952, te bepalen op 12'/a (onv.), waarvan 10 °Io in aandelen en 2Va in contanten. Voor deze uitkeringen is wederom toestemming verkregen voor toepassing van de Wet op de Herkapitali- iaU« 1951. Op 23 Juni hoopt de heer J. J. van Maa- ncn, technisch ambtenaar le klasse der P.T.T., de dag te herdenken, dat hij veer tig jaar geleden bij het staatsbedrijf der P.T.T. in dienst is getreden, waarvan hij de laatste dertig jaar in het telefooridistrict Haarlem is werkzaam geweest. Met ingang van 15 Juni is in de plaats van inspecteur S. J. Buré, die benoemd is tot commandant van de brandweer te Haar lemmermeer, benoemd de heer C. van Buren, tot voor kort werkzaam bij de ge meentepolitie te Utrecht. linger, van Frieda Hoogerwerf, die zelve voor de muzikale illustratie van het sprookje zorgden. Op deze avond weerden violoncel-leer lingen van Jam Plas zich dapper bij de voordracht van werken van Romberg en Bréval. En verder werd door leerlingen uit de ensemble klas van dezelfde leraar verdienstelijk het eerste deel van een Trio van W. Hermann gespeeld. P. ZWAANSWIJK Vannacht om half drie zagen twee agen ten, die op hun ronde waren door de Grote Houtstraat, dat een motorrijder in volle vaart door deze hoofdstraat reed. Even later werden zij aangehouden door een automobilist, die vertelde dat hij bijna aangereden was door een motorrijder, die volgens hem dronken was. Onmiddellijk stapten de agenten in de personenauto van de bestuurder en toen volgde een wilde rit door de stille straten van Haarlem. Bij het Soendaplein kregen zij de motorrijder te pakken en deze bekende toen, dat hij in derdaad enkele glazen bier en enige bor rels had gedronken. Zijn motorfiets is in beslag genomen en hijzelf kon op het poli tiebureau zijn roes uitslapen. Gisteren is door de Haarlemse politie de 52-jarige handelsagent J. N. uit Rotterdam aangehouden, die ervan verdacht wordt in Haarlem verschillende winkeliers opgelicht te hebben. Woensdag 17 Juni vervoegde hij zich bij een banketbakker in Haarlem en gaf zich uit als vertegenwoordiger van de firma Valk uit Rotterdam. Hij vroeg de winkelier of hij enkele monsters koek kon meekrij gen. De banketbakker deed dit en een dag later kreeg hij telefonisch het verzoek van de „vertegenwoordiger" om zes blikken koek af te leyeren aan een hotel op het Stationsplein in Haarlem en om dertig blikken koek onder rembours naar Rotter dam te verzenden. De bakker stuurde de koek naar het hotel en zou Maandag 22 Juni de dertig blikken versturen. Gisteren werd de bakker echter weer opgebeld door de Rotterdammer om nog eens drie blikken naar het Haarlemse hötel te zenden. Toen kreeg hij argwaan en waarschuwde de Haarlemse politie. De blikken koek werden verstuurd en bij het in ontvangstnemen werd de vertegenwoor diger J. N. gearresteerd. Na informatie bij de politie in Rotterdam bleek, dat N. reeds twaalf maal ter zake van oplichting en flessentrekkerij veroor deeld was. Men vermoedt, dat hij in Haar lem nog meer personen heeft opgelicht of heeft trachten op te lichten. vw,,j*,Cn. ui_' ueiangsteiimg voor deze tien bouwkas-woningen (kosten ongeveer f 10.000, waarvoor in hhrcto mntnnU» 4 n^An i. x ueuragen. uok deze wonin gen zijn bijna weer geheel voltekend en over enige maanden kan met de bouw een aan vang worden gemaakt. Deze bouwkaswoningen worden verder nog uitgebreid met vijf grote middenstands- woningen aan de Johan Verhulstlaan, die evenwel geheel voltekend zijn. Ook met de bouw hiervan wordt over enige maanden begonnen. Ten overvloede zij hieraan nog even toe gevoegd, dat deze Bouwkas-woningen alle uitsluitend door inwoners van Heemstede kunnen worden betrokken. De minister van Marine heeft de Tweede Kamer een nota gestuurd over de bouw van een nieuw Marinehospitaal. Zoals men weet is in de Tweede Kamer nogal eens critiek geuit op de plannen van de regering om tot de bouw daarvan over te gaan, onder meer uit de overweging dat een speciaal hospitaal voor de Marine overbodig zou zijn, terwijl tevens de mening'werd geuit, dat een nieuw hospitaal in de omgeving van Haarlem men heeft immers voor dat doel het buiten „Eikenrode" in Heem stede aangekocht overcapaciteit aan ziekenhuisruimte teweeg zou brengen en de exploitatie van de bestaande burgerziekenhuizen ongunstig zou beïnvloeden. Nadat in de nota een overzicht is gegeven van de totstandkoming van het marinehospitaal „Duinrust" te Overveen, met medewerking van de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemendaal en zonder dat van de zijde der burgerziekenhuizen moeilijkheden werden ondervonden, wordt gememoreerd hoe men er niet in slaagde „Duinrust" door aankoop te verwerven omdat de eigenaresse, de „St. Lambertusstichting", daartoe niet de goedkeuring van de hogere kerkelijke autoriteiten kon verkrijgen. Het was voor de minister en voor de staatssecretaris van Marine dan ook een verrassing, dat tijdens de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer be zwaren werden gemaakt tegen de op neming van burgerpatiënten in het Ma rinehospitaal, zulks temeer omdat ook thans nog in het rayon Haarlem behoefte aan ziekenhuisaccommodatie bestaat, het geen blijkt uit de ais bijlage bij de nota gevoegde brief van 1 April 1953 van het Medisch Controlebureau der te Haarlem werkende ziekenfondsen. De bouw van een nieuw hospitaal Toen gebleken was, dat de koop van huize „Duinrust" niet kon worden gerea liseerd, werden plannen ontworpen voor een nieuw hospitaal. Daarbij deden zich enige vragen voor. Wat de beantwoording van de vraag be treft of en hoe een nieuw marinehospitaal past in het algemeen hospitaalbeleid, wees de minister naar een rapport van de Com missie militair geneeskundige diensten, die tot de conclusie was gekomen, dat de mili taire hospitalen niet door burgerinrieh- tineen konden worden vervangen. Dit bracht een tweede vraag naar voren, namelijk of het dan niet rationeel was een nieuw, gecombineerd hospitaal te bouwen voor Oorlog en Marine gezamenlijk of ge bruik te maken van de aanwezige hospi talen der Koninklijke Landmacht. Gebleken is echter dat de belangen van Oorlog en van Marine sterk uiteenlopen. Het leger had uitbreiding van ziekenhuis accommodatie bezuiden de grote rivieren nodig, terwijl de marine een hosnitaal uiteraard benoorden de grote rivieren nodig achtte. Op grond daarvan viel de keuze voor het nieuw te bouwen marinehospitaal we derom or> de omstreken van Haarlem, waar „Eikenrode" te Heemstede, dat oor spronkelijk bestemd was geweest voor de bouw van een sanatorium, doch dat door wiiziging van de plannen van de stichting ..Sole Mio" on aantrekkelijke voorwaarden kon worden overgenomen. Zoals hiervoor reeds ongemerkt, was bet huidige hospitaal „Duinrust" oorsnrnnke- lijk niet ais ziekeninrichting gebouwd. Dit hield bepaalde benerkingen in voor wat betreft de mogelijkheden van medi sche behandeling. Dit hospitaal was dan ook meer gericht op de observatieve en behandeling van die natiënten, die specia listische huto niet konden ontberen. De verdere nabehandeling werd veelal over gedragen aan de sociaal-medische dienst te Leiden. Het ligt in het voornemen van de mi nister, de sociaal-medische dienst te Lei den te liouideren, zodra „Aardenburg" alle revalidatiegevallen van de marine kan op nemen en het nieuwe marinehospitaal vol doende ruimte biedt, om de nabehande ling zelf uit te voeren. Hoeveel bedden? Bovenstaande argumenten leidden ertoe, dat mede gelet op de eis van efficiëncie. die onder meer inhoudt dat een hospitaal van 200 bedden als een economische hos- nitaaleenheid wordt beschouwd. tot> de keuze van een 200 bedden-hospitaal werd overgegaan. Het zal duidelijk zijn, dat daarbij enige drang naar het overnemen van de taken van burgerhospitalen vol komen afwezig is. De minister leefde nog steeds in de veronderstelling, dat door de burgerinstanties van een marinehosni- taal verwacht werd, dat het een aantal bedden beschikbaar zou houden voor bur gerpatiënten, zoals door de gemeentelijke en medische instanties uit het ravon Haarlem bij herhaling was verzocht. Het lag in de bedoeling om daarbij het aantal burgerpatiënten te beperken tot ten Jioog- ste 25. Wat betreft het aantal bedden dient ten slotte nog in het oog te worden gehouden, dat de minister voor het nieuwe hosoitaal de eis meent te moeten stellen, dat er steeds ,een aantal reservebedden (zowel specialistische als gewone) onbezet be schikbaar moet zijn voor het onvaneen van ernstige ongelukken en spoedgevallen in de marinesector. Terwijl de bereidheid aanwezig is om dit beddenaantal, binnen het gestelde maximum van 25, desgevraagd ter beschikking te stellen voor het opne men van burgerpatiënten. Op grond van het bovenstaande is de minister dan ook van oordeel, dat een aantal van 200 bedden voor een nieuw te bouwen hospitaal volledig verantwoord is. De kosten De minister acht het mogelijk dat be neden een bedrag van vijf millioen gulden kan worden gebleven, waarop de kosten x'oor de bouw en inrichting van een nieuw hospitaal zijn geraamd. Dit komt neer op 25.000 gulden per bed. Door verschillende omstandigheden, zo als daling van de prijzen en verdere ratio nalisatie van bouw en installaties verwach ten de deskundigen, dat de bouwprijs per bed in de toekomst zal dalen. Bij de gemeenteraad van Haarlem is binnengekomen een verzoekschrift van het bestuur der Vereniging voor Christelijk uitgebreid lager onderwijs om beschikbaar stelling van geiden voor het stichten van een school op een terrein, gelegen in het uitbreidingsplan „Delftwijk". B. en W. stel len de raad voor het verzoekschrift in hun handen te stellen om prae-advies. Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290. Centraal apotheek, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. HAARLEM, 19 Juni 1953 BEVALLEN van een zoon: 17 Juin, C. A. VerduinVeldt; 18 Juni, Th. J. M. Swarte van der Pas: 19 Juni, J. KrolKlunder. BEVALLEN van een dochter: 18 Juni, G. M. van GilsWesseling; G. KuijpersHee- ren; Th. J. M. Swartevan der Pas; 19 Juni, S. M van BilderbeekMostert; H. M. M. van der LaanNetz: J. W. TheelSchelvis; H. M. NeuteboomWiersma. OVERLEDEN: 17 Juni, C. O. Schönfeld, 81 j„ Westerhoutstraat; M. HeinerHeem stra, 93 j., Lakenkoopersstraat; A. C. D. Lieve—van Walraven. 47 j., Spaarnelaan; A. J. Langeveld, 7 d., Kamperlaan; 18 Juni, P. H. Boon, 73 j., Pegasusstraat. Honderden hebben gisteren van de ge legenheid gebruik gemaakt de directie van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen te complimenteren met het 250-jarig bestaan van de onderneming. De grote zaal van het Concertgebouw was daartoe herschapen in een ware bloemen- hal met een pyramide van bloemstukken in het midden. Op een tafel waren de talrijke kostbare geschenken, die de jubilaresse mocht ont vangen, gerangschikt. Zij varieerden van bokalen in alle afmetingen en uitvoeringen tot ingelijste of gebundelde verluchte initia len toe, zoals de prachtige serie van de zeventiende eeuwse Italiaan Paoli. Verder trokken twee maquettes de aan dacht, de één een werkstuk van een aantal personeelsleden; het complex in Haarlem, de ander een model van het nieuwe bedrijf in Kebajoran. De gasten op de receptie kregen een uit nodiging voor de tentoonstelling in de Vleeshal, waar al dadelijk een druk gebruik van werd gemaakt. Vandaag worden de feestelijkheden be sloten. Overdag heeft het personeel de ge legenheid de expositie te bezoeken en van avond is er volop amusement: in het Con certgebouw met de eigen revue „We druk ken 'm" en in het Rembrandttheater met de cabaretvoorstelling „Lachparade". En natuurlijk is er bal na. Het door Hans van Norden ontworpen en door de Haarlemse firma Bogtman uit gevoerde gedenkraam dat door het Staatsbedrijf der P.T.T. aan de Grafische Inrich ting Joh. Enschedé en Zonen werd geschonken. In de voorstelling zijn de verschil lende fazen van ontstaan en gebruik van de postzegel uitgebeeld. Maandagmorgen 22 Juni om half elf zal in het stadhuis de plechtige afkondiging plaats hebben van de wijziging van de Grondwet. Het gemeentebestuur heeft tot bijwoning van deze plechtigheid, die in het openbaar plaats vindt, een aantal officiële personen uitgenodigd van rijk, provincie en gemeen te, alsmede de rectores, directeuren en hoofden van alle in de gemeente geves tigde scholen voor gymnasiaal, middelbaar en uitgebreid lager openbaar en bijzonder onderwijs, elk vergezeld van vier leerlin gen uit de hoogste klassen der school. De plechtige afkondiging, welke op de Grote Markt door middel van luidsprekers kan worden. beluisterd, geschiedt als volgt- Aangevangen wordt met de voorlezing door de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, van de vastgestelde veranderingen in de Grondwet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betref fende de buitenlandse betrekkingen. Hierna zal de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, in een korte toespraak de betekenis van deze afkondiging in het licht stellen. Na voorlezing van het proces-verbaal zal de plechtige bijeenkomst worden beslo ten door het Wilhelmus, tengehore te bren gen door de muziekkapel van de politie, opgesteld voor het bordes van het stadhuis. Gedurende de plechtigheid, welke zal duren van 10.15 tot 11 uur, zal het ge motoriseerde en rijwielverkeer, gaande in de richting Noord-Zuid. worden omgeleid zo, dat het gedeelte van de Grote Markt vóór het stadhuis beschikbaar blijft voor het publiek. c Nee, die valpartij van Bunkie had hun pret niet verstoord; onvermoeid bleven ze om beurten de baan afglijden. Maar ze wilden het ook eens anders doen. Bunkie stelde voor, om eens samen op de slee te gaan en dan zo naar beneden. „Goed", zei Rick. „Maar als je er wéér afvliegt, moet je 't zelf weten hoor!" ,,Ik zal me wel stevig vasthouden", beloofde Bunkie. Dan moesten ze 't maar eens proberen. Rick ging plat op de slee liggen en Bunkie boven op hem. Geef eens 'n zetje?", verzocht Rick één van de jongens. Die gaf 'n duwtje, en de slee ging de helling af. „Oeiii! Dat gaat fijn, hè?", riep Bunkie, toen ze met grote vaart wegsuisden. „Ja, maar houd je vast!", waarschuwde Rick. „Daar komt de bocht!" Maar het ging goed. Zonder ongeval kwamen ze beneden aan. En zo ging het spelletje maar door. Op de slee naar beneden, mèt de slee weer naar boven.iedere keer weer opnieuw. Al konden ze dan niet schaatsen, toch vonden ze dit ook leuk. Dat duurde voort, tot Rick de torenklok vijf uur hoorde slaan. „We moeten naar huis, Bunkie!", waarschuwde hij. En toen merkten ze pas, dat het al bijna donker was geworden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10