Zomers weekend eist zware tol aan doden en gewonden Eerste week besloten met Spaanse zang en dans PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Holland Festival De radio geeft Dinsdag Bosbranden, verdrinkingen en verkeersongelukken J MAANDAG 22 JUNI 195S f WASSERIJ DUYN Victoria de Los Angeles gaf zangrecital in de kleine zaal Opinieonderzoek over huurverhoging Minister Mansholt wil „kwaliteitspremie" voor melk Twee pleidooien voor sluiting der zeegaten Heringa Wuthrich Zandvoorts mannenkoor treedt 20 Juli op LIKDOORNS Zoch ió het zo De aangeboren intelligentie De Spaanse dansgroep van Manolita en Salvador Vargas, die met veel succes me dewerking aan de opvoeringen van ,,La vida breve" door de Nederlandse Opera verleent, heeft Zaterdag in de met een even talrijk als goedgezind publiek ge vulde Stadsschouwburg in Amsterdam zelfstandig een programma tot vertoning gebracht, dat gisteren in Scheveningen werd herhaald. Behalve uit de reeds ge noemden bestaat het ensemble uit de helaas veel te weinig gehoorde zanger Chico de Madrid, de guitarist Pedro Her nandez, die merkwaardige harmonieën aan zijn instrument ontlokte, de het zich nogal gemakkelijk makende pianist Antonio Ro driguez en de aankomende krachten Mer cedes, Maria-Luisa en Rafael Aguilar, die onder meer in de folkloristische „Asturia- na" op muziek van Salvado blijk gaven van een verkwikkende dansvreugde en van een, weliswaar voor verdere ontwikkeling vatbaar, maar duidelijk aanwezig talent. Salvador Vargas Het geheel overziende mag men zich echter afvragen of de kwaliteit van dit op treden wel een plaats in het Holland Festi val rechtvaardigde, want vele nummers kwamen toch werkelijk niet uit boven het peil van het betere cabaret. Speciaal over Manolita als ik juist ben ingelicht een Belgische van afkomst, maar dat behoeft nog geen bezwaar te zijn kan ik on mogelijk enthousiast zijn. In „Granada" van Albeniz confronteerde zij ons zelfs, ondanks het fraaie motto van Juan Ramon Rimenez, met veelkleurige kitsch. Men zag trouwens dikwijls de neiging om techni sche tekortkomingen met theatrale midde len te verbloemen of met litteraire motie ven de indruk van artisticiteit te verho gen. Eén van de merkwaardigste eigen schappen van de Spaanse dans is echter het elementaire vermogen om virtuositeit rechtstreeks in dramatische spanning om te zetten, vooral in duetten door de vrouw met haar trotse verleidelijkheid en de man met zijn y.iriele elegantie. Het dansen van Manolita bleef doorlopend ik weet er geen ander woord voor te droog. In de Bolero de la Cachucha misten haar arm bewegingen weliswaar de verfijning, die met een zeer toepasselijke vakterm „fili- grano" wordt genoemd, maar toonde zij in ieder geval prima te kunnen batteren. In haar Zapateado, waarbij zij de typische hoge hoed: Sombrero Cordovez droeg, was het scherp roffelen der hakken en het rhythmisch langs de grond strijken van de zoetzool eveneens verrassend knap, maar eigenlijk geen moment opwindend. Enigszins teleurstellend waren ook? de verrichtingen van Salvador Vargas, die niet geheel aan zijn reputatie hij begon ADVERTENTIE AmsterdamseVAART20 TEL. 11053 Droogwas thans 32 ct. per kg HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 blaten. 11.Voor de vrouw. 11.30 School radio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Concert. 14.00 Amusementsmuziek. 14.35 Strijkkwartet. 15.00 Gevarieerde mu ziek. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Suriname's be lastingen en statistiek. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Rond de oude We reldzee: Vliegvelden en oliebronnen. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Holland Festival 1953: El Retablo des Maese Pedro, de Falla. 21.30 Platen. 21.40 Viool en piano. 22.10 De Radio dokter. 22.25 Sooraan en harp. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor zang. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Cello en piano. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 ziekcaleidoscoop. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de Vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage of platen. 18.35 Pla ten. 1.8.50 Parijs spreekt tot u. 18.55 Koor concert.. 19.20 Sport. 19.30 Pianorecital 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 21.00 Naar pijpen dansen, hoorspel. 21.10 Tiroler muziek. 21.40 Mededelingen. 21.45 Dansmuziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 32.20— 24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.0023.00 Journaal: Weerbericht; Die Entführung aus dem Serail, opera. Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Casinoconcert. 14.00 Platen. 15.00 Omroeporkest en solist. 16,15 Platen. 17.00 Nie uws. 17.10 Platen 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Kamermuziek. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20 00' Orkestcorieert. 21.00 Platen. 21.15 Ethnologische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 -.Tazzcorrimentaar. 22.45 Platen. 22.55 23.00. Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieüws. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). in het gezelschap van Argentinita en werd later een der partners van haar zuster Pilar Lopez beantwoordde. Hij wekte te weinig de illusie van een onuitputte lijke reserve aan ongebruikte krachten. Zijn formaat bewees hij niettemin, ondanks een vaak te ver doorbuigen in de knie, met zijn voortreffelijke Farrucca, die hel hoogtepunt van de voorstelling na de pauze werd. In het eerste deel van de avond toonde hij onder meer met zijn Pa- r.aderos een inventief choreografisch ta lent. Het was jammer, dat deze gunstige indruk enigszins werd aangetast door de drie slappe Aragonese Jotas, maar over het algemeen waren zijn zettingen interes sant in de verantwoorde afwijkingen van de gangbare patronen. Voor de volledigheid zij nog meegedeeld, dat het programma voor het grootste deel bestond uit dansen van de Sevillaanse zigeuners, de zogenaamde flamencos. De avond werd ook door de prinsessen Beatrix en Irene bijgewoond. DAVID KONING Victoria de los Angeles, de vermaarde Spaanse sopraan, die wij reeds gehoord en bewonderd hebben in de opera „La Vida breve" van Manuel de Falla, gaf Zaterdag avond in de kleine zaal van het Amster dams Concertgebouw een recital, waarvoor buitengewoon veel belangstelling bestond. En dat mocht ook wel, want het gold hier een vocaliste, begaafd met buitengewone stemmiddelen, een artiste, die de zangkunst op fenomenale wijze beheerst, althans voor zover deze met haar natuur en geaardheid strookt. Men moet haar dan ook niet be oordelen naar wat haar niet ligt, niet naar haar interpretaties van het paar liederen van Debussy, dat zij op haar programma had, doch waarvan ze tint noch sfeer kon treffen en waarvan de vocaalvorming lang niet vlekkeloos was. Haar kracht ligt in het virtuose bel canto, waarbij zij een vlekkeloze coloratuur ten beste kan geven, zoals in een aria uit een opera seria van Mozart of Handel en verder in schijnbaar objectieve vocalises, die zij bezieling, inhoud en betekenis weet te geven, in het rijkste vocale timbre dat men zich dromen kan. Zij demonstreerde dit schitterend met „Vocalise" van Rachmani noff, met een woordeloze „Pastorale" van Strawinsky, met „Vocalise en forme de Ha banera" van Ravel en tenslotte in de Spaanse liedkunst van Joaquin Nin y Cas- tellano en van Manual de Falla. wiens „Sept Chansons Espagnoles" zij buitenge woon gepassionneerd, maar toch zeer be heerst voordroeg, met al de felheid in het rhvthme en de helle kleuren van deze natio nale kunst, die uit het volkseigen geboren is. Ook zou men, om zijn Oosters karakter, het „Kadolish" van Ravel (trouwens een halve Spanjaard) tot de opgaven kunnen rekeneen, die passen bij het temperament van Victoria de los Angeles, als zij het maar in het Spaans had kunnen zingen. De fameuze zangeres kwam ook met een drietal Spaanse liederen van Vives, waar van het eerste in staat was (niet door de muziek, want die zou men op een serieus programma niet verwacht hebben, maar door de grappige tekst) het publiek op kookpunt te brengen en dat dan ook, na daverend applaus, gebisseerd werd. Tussen de liedkunst van De Falla en die van Nin markeerden de composities van Vives een beduidende inzinking op het programma. Wat niet zeggen wil, dat de zangeres ze niet effectrijk aan de man wist te brengen; geen wonder trouwens met dat steeds bekorend stemgehalte en die levende voordracht. Maar als daar dan de machtige potentie en de geladenheid van een De Falla bijkomt, dan wordt het toch nog heel wat anders. Het was dan ook met de beheerste 'vertol king van de liederen van De Falla, dat Vic toria de los Angeles ons het meest heeft weten te boeien. Niet alleen het „hoe", maar ook het „wat" legt gewicht in de schaal. De zangeres was uiterst vrijgevig met toegiften. Zij had in Paul Bern een vlot en volgzaam begeleider. JOS. DE KLERK Het Nederlandse Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft onlangs aan een groep Nederlanders die het een representatieve doorsnede van de gehele bevolking acht, gevraagd: „Vindt u het billijk of niet billijk, dat de huren verhoogd worden?" Tegenover 55 pet. van alle ondervraag den, die huurverhoging wel billijk vond, werd 38 pet. gevonden, die het onbillijk achtten. Dit laatste percentage is bij de lagere in- komengroepen gestegen tot 45 en bij de meer welgestelden gedaald tot 25. Bij de start van ds laatste van drie kwalificatie-races voor de Kemsley wisseltrofee in Essex (Engeland) botste een deelnemende Prectortegen een andere Prector op. Een der Erectors stortte neer en de bestuurder, een 47-jarige hotelier, kwam om het leven. Politie en brandweerlieden aan het* werk bij de nog smeulende wrakstukken van het vliegtuig. Minister S. L. Mansholt heeft Zaterdag de nationale zuiveltentoonstelling „De Melkweg" te 's-Gravenhage geopend. In zijn toespraak in de Houtrust-rotonde zei de minister dat Nederland op het ogenblik geheel in het teken van de zuivel staat. Vorige week vergaderde de internationale zuivelbond, de zuivelbeurs in Utrecht trekt van alle kanten belangstellenden en de volgende week begint het 13e internatio nale zuivelcongres. Jaarlijks wordt voor twee milliard gul den melk geproduceerd en voor achthon derdvijftig millioen gulden aan zuivelpro ducten uitgevoerd. Het melkverbruik in Nederland is 190 liter per hoofd per jaar, maar er zijn landen, waar aanzienlijk meer melk wordt verbruikt, hetgeen de volks gezondheid ten goede komt. Het is mede daarom, aldus de minister, dat thans deze tentoonstelling laat zien hoe goed melk en zuivelproducten voor de mens zijn en welke waarde zij hebben. Ten aanzien van de producent, de boer, zeide minister Mansholt, dat het hem gun stig lijkt, de boer een prikkel te geven in de yorm van uitbetaling naar kwaliteit van de melk. Zeegaten sluiten of niet sluiten? Twee sprekers in de j aai-vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwin ning lieten geen twijfel aan hun mening over deze kwestie. Zij waren voorstanders van „sluiten, zo gauw mogelijk sluiten en zo veel mogelijk Westwaarts". Het waren ir. A. G. Bruggeman, hoofd-, ingenieur van de Prov. Waterstaat in Zuid holland en dr. ir. F. P. Mesu, directeur van de Cultuur-technische Dienst te Utrecht, die tot deze conclusies kwamen. Ir. Mesu nam de landbouwkundige kant van het probleem in ogenschouw. Het af sluiten in het Zuid-Westen van de Oude Maas naar dc Welplaat, van Helvoet naar Goeree, van Ouddorp naar Westelijk Brou wershaven, van Westelijk Zierikzee tot Westelijk Colijnsplaat en het Weerse Gat met dammen en sluizen zou de greep van de zee op onze kusten aanzienlijk verkor ten. Sluizen met stuvyen in de Oude Maas, Oostelijk van Dordrecht en bij de Kop van 't Land, zouden met eerstgenoemde werken na verloop van jaren een zoetwaterboezem van 70.000 hectare vormen, voldoende om 250 "a 300.000 hectare landbouwgrond te bevloeien.- Dezè landbouwgrond (in Noord-Brabant en Zuid-holland) zou daardoor 20 procent meer oogst kunnen opbrengen. Bovendien worden door het afsluiten der zeegaten de verbindingen beter, waardoor eenvoudiger arbeidsverhoudingen en ver dergaande agrarische industrialisatie mo gelijk worden. Daar staat tegenover, dat de oester- en mosselkwekerij en visserij goeddeels geëli mineerd zouden worden. Nationaal-economisch bezien echter zou de agrarische belangen moeten praevaleren boven de visserijbelangen. De visserij zou schade-uitkering en omschn'ing behoeven, Ook ir. Bruggeman was van de noodzaak van afsluiting een overtuigd voorstander. Het afsluiten van de zeegaten zou de kustlijn verkorten tot 650 kilometer. Tegenover de kosten van afsluiten staat de noodzaak tot verhoging en verzwaring der dijken, de schade door verzilting en het gebrek aan zoetwater. Het afsluiten der zeegaten brengt slechts financiële verkeers-technische en techni sche voordelen, aldus dr. Bruggeman, men moet er rekening mee houden, dat veel meer zoet water (uit de Waal) langs Rot terdam zal gaan stromen Dan is de verzil ting van land- en tuinbouwgronden in Zuidhólland meteen van de baan. De technische moeilijkheden van de af sluiting der zeegaten zijn naar sprekers mening te overwinnen, vooral met de ele menten-bouw, die in 1945-'46 op Walche ren en thans in Zuid-Beveland en Schou wen zulke belangrijke diensten bewezen hebben. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft de leden van de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning na afloop van de jaarvergadering een ontvangst ten stad- huize aangeboden. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TF.LEFOON-INST ALI.ATIF.S Om misstanden op haar terrein tegen te gaan hebben enkele bona-fide inrichtingen voor de verpleging van langdurige zieken de „federatie van verplegingsinrichtingen voor langdurige zieken" gevormd. Doel is „een verantwoorde verpleging en verzorging der langdurige zieken te bevorderen". De Zij die een huurhuis bewonen, vinden federatie tracht dit doel o.a. te bereiken door huurverhoging eerder onbillijk (nl 45 pet.) te streven naar erkenning van controle op dan de bewoners van een eigen huis bij ?eze inrichtingen door de daartoe bevoegde li i n ct onf ioc «n 4 r» IrAmnn 4 r-,4 onn wie het percentage 20 bedraagt. Zeven pet onthoudt zich van een oordeel over het al of niet billijk zijn van de huur verhoging. instanties en te komen tot een erkende op leiding van het verplegend hulppersoneel. Erkende inrichtingen zullen een embleem mogen voeren, waaruit de betrouwbaarheid dezer inrichtingen moet blijken. Door onvoorzichtigheid van de bewoners van een der huisjes in het kampeer- centrum „Scharrenberg" in de Imbos bij Arnhem, die een spiritusbrander naar bui ten gooiden, zijn Zondagmiddag zes ha heide en vliegdennen door brand verwoest. Tegen half vier was het gevaar voor uit breiding geweken en kon de bosbrand- weer, die met drie tankwagens en vier groepen uitrukte, aan het nablussen gaan. Er ontstond gisteren op verschillende plaatsen een begin van bosbrand. Bij Wes- telbeers (gemeente Middelbeers) in Zuid- Oost-Brabant gingen ruim 50 ha heide, bos en vliegdennen in vlammen op bij een brand die vermoedelijk ook door onvoor zichtigheid van kampeerders veroorzaakt is. Een leger van honderden blussers heeft urenlang werk gehad om deze brand in te perken. Drie jongens verdronken Bij het zwemmen in een afgelegen klei- groeve nabij de Duitse grens te Belfeld is Zondagmiddag een 17-jarige jongen uit Tegelen verdronken. Het lijk is enkele uren later opgehaald. Zondagmiddag is een vierjarig jongetje uit de Kinkerstraat te Amsterdam bij het spelen in het water van de Da Costakade geraakt. Toen het knaapje uit het water werd opgehaald, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Een achtjarige jongen uit Helmond is Zondag bij het vissen in de Zuid-Willems vaart gevallen en verdronken. Met een dreghaak is later het stoffelijk overschot geborgen. Zondagmorgen is te. Diepenveen bij De venter in de buurtschap Averlo een grote boerderij door brand geheel vernield. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door on voorzichtigheid van een der bewoners, die een sigarenaansteker met benzine had ge vuld, waarbij de vlam van een pascomfoor in een bus met benzine is geslagen. De brandweren uit Diepenveen en Deventer konden weinig uitrichten door gebrek aan water. Van het huisraad is weinig gered. De nog niet geschatte schade is zeer groot. Chauffeur reed door Zondagmorgen reed nabij Hagestein een ongeveer 70-jarige bromfietser in de rich ting Utrecht. In dezelfde richting reed een personenauto. Deze raakte de bromfiets, waardoor de berijder op straat werd ge slingerd. Een tweede auto, die ook uit de richting Den Bosch kwam, trachtte de ge vallen bomfietser te ontwijken. De be stuurder remde krachtig en gooide het stuur om, waardoor de auto met vrij hoge snelheid tegen een boom botste. Drie in zittenden werden vrij ernstig gewond. Te zamen met de bromfietser werden zij naar Utrecht vervoerd. De rijkspolitie te Vianen zoekt nu naar de auto, die is doorgereden. Deze auto was blauw-grijs van kleur, vermoedelijk een Hillman of een Ford, en is aan de rechter zijde beschadigd. Wielrijdster onder tram Zaterdag is een 45-jarige wielrijdster door tot nu toe onbekende oorzaak onder een bijwagen van lijn 10 terecht gekomen in het Frederik Hendrikplantsoen te Am sterdam. De wagen moest worden opgeta keld alvorens men het slachtoffer kon be vrijden. Zij overleed ter plaatse. Meisje lette niet op Doordat Zondagavond een twaalfjarig meisje in Leuvenheim (Brummen), plot seling de weg overstak, terwijl uit de rich ting Dieren twee auto's naderden, heeft zich een verkeersongeval voorgedaan dat één ernstig gewonde en twee lichtgewon den eiste. De eerste wagen, een Hillman, 14. Terwijl professor Kalker bezig was om met behulp van zijn groeistraler Jollie- pops arm weer tot normale grootte terug te brengen, sloop een duistere gedaante het huis binnen. ,.Die groeistraler moet ik heb ben", mompelde de griezel, „ha, wat een machtig wapen zal-ik daaraan hebben! Maar waar zou die straler nu zijn?" Een gezoem en gebrom, dat van de bovenver dieping kwam, gaf antwoord op deze vraag. Steels sloop de gemaskerde de trap op en naderde een gordijn, waarachter het gebrom opklonk. Ook andere geluiden wer den hoorbaar en wel een smartelijke kreel van Jolliepop. Doet het pijn, Jolliepop?". klonk Panda's stem verschrikt. „Nee mijn heer Panda", ivas het antwoordt ,;doch ik moet helaas bemerken, dat die onzalige groeistralenwederom een ongewenst effect sorteren! Ziet, wat zij mij hebben aange daan!" Voorzichtig trok de gemaskerde het gordijn een weinig terzijde en gluurde in het vertfèk. Daar zag hij de professor ach ter de- straler zitten, die op Jolliepop ge richt was. „Zie toch!" riep deze laatste be wogen Uit„thans zijn mijn BEIDE armen mijn mouwen ontgroeid!" remde uit alle macht om het overstekende meisje te ontlopen en kwam daardoor dwars over de weg te staan. De achterop- rijdende wagen reed de eerste wagen in de flank, waardoor deze kantelde en met de wielen naar boven kwam te liggen. Een 22-jarige jongeman, die in de tweede auto zat, werd ernstig aan de linkerhand ge wond, een inzittende dame liep snijwon- den op. Het twaalfjarige meisje werd in ernstige toestand (gebroken been, gebro ken arm en een hersenschudding) naar een ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Bliksem in landbouwschuur Tijdens het hevige onweer, dat gister avond boven Zuidholland en Zeeland woedde, is in Heinkenszand een grote landbouwschuur behorende bij een kapi tale boerderij, door het hemelvuur getrof fen en volkomen uitgebracht. Boerderij en schuur zijn eigendom van het Franse Leger des Heils. De brandweren van Hein kenszand, 's Heer Arendskerke en Goes slaagden erin het woonhuis te behouden. De huishoudster van de pachter, die alleen thuis was, liep brandwonden aan hals en gezicht op, toen zij poogde het vee te redden. Enkele kalveren en de landbouw werktuigen kon zij inderdaad in veiligheid brengen. Hel Zandvoorls mannenkoor zal op Maan dag 20 Juli in de muziektent in het Vijver park een concert geven. In enkele nummers zal het koor begeleid worden door de Zand- voortse muziekkapel. Het concert zal staan onder leiding van de directeur de heer H. de Jong. Ook vorig jaar gaven beide verenigin gen in het Vijverpark een uitvoering. Op Maandag 27 Juli zal Zandvoorts man nenkoor concerteren in sanatorium „Brede- rodeduin" te Santpoort, welk concert tevens het afscheidsconcert zal zijn van directeur Hans de Jong, die niet langer de functie van directeur van het mannenkoor zal vervullen. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACGRN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 1.1.35 bespaart U veel ellende. Desertie. De Franse generale staf te Sai gon heeft bekend gemaakt, dat het ge hele garnizoen vain een post ten Noord- Westen van Bicn Hoa op 25 km. van Saigon, is gedeserteerd na de comman dant en 40 onder-officieren te hebben vermoord. Dit geschiedde in de nacht van 19 op 20 Juni Wat de reden is van de desertie is niet bekend. Ook weet men niet of het garnizoen, dat uit een honderdtal Vietnamozen bestond, naar de Vietminh is overgelopen. Vrij. 65 Tunesiërs die waren geïnterneerd in kampen in net binnenland van Tu nesië zijn Zaterdagochtend in vrijheid gesteld, aldus een communiqué van de Franse resident-generaal van Tunesië. De geïnterneerden waren tijdens natio nalistische ongeregeldheden naar oe kampen overgebracht. De slap was ge daan, aldus hei communiqué, om „de sfeer van vrede en rust die door de ge hele bevolking van Tunesië wordt ge wenst, te versterken". Hitte. Chicago beleefde Zaterdag de warmste dag uit zijn geschiedenis, toen de thermometer 40 graden Celsius aan wees. Ook uit andere steden in de Oostelijke en Zuidelijke Staten warden zeer hoge temperaturen gemeld. Te Minerals Wells (Texas) werd een tem peratuur van haast 41 graden Celsius gemeten. Staking. Vluchtelingen uit het Oosten heb ben Zaterdag in de Oostenrijkse stad Graz gezegd, dat onlangs 28.000 arbei ders het werk hebben neergelegd in het industriecentrum Csepel bii Boedapest. Volgens de vluchtelingen waren 600 ar beiders door de Hongaarse politie in hechtenis genomen. Ontvangst. De Nieuw-Zeelander Edmund Hillary en de Sherpa Tensing, die de top van de Mount Everest gezamenlijk bereikten, zijn Zaterdag met de hoofd groep van de Britse expeditie iin Kath- mandoe aangekomen. Zij waren getooid met bloemen en werden bestrooid met rijst door een geestdriftige menigte. Koning Tribhoevan van Nepal heeft Tensing de titel Nepal Tara verleend, de hoogste onderscheiding voor een burger. Ook kolonel Hunt en Hillary ontvingen onderscheidingen. S.S. Ongeveer 2000 soldaten van de voor malige Waffen-S.S.. hebben Zondag te Salach bij Göppingen hun gevallenen herdacht. De voormalige S.S.-Ober- gruppenfiihrer Felix S temer verklaarde in een toespraak, dat de oud-S.S-ers niet star vasthouden aan oude ideolo gieën, doch dat zij voor de toekomst strijden. Hij verklaarde zich voorstan der van een Verenigd Europa met Duitsland als gelijkgerechtigde deelne mer. Ter nagedachtenis van de gevalle nen werd een krans van eikenbladeren ver-brand in een zonnewendevuur. Eis. Egypte heeft tegen de Britse zaakge lastigde te Caïro, Hankey, en de opper bevelhebber der Britse landstrijdkrach ten in het Midden-Oosten, generaal Sir Brian Robertson, een eis toc schadever goeding ten bedragen van ruim 400.000 gulden ingesteld „wegens de verwoes ting van Salak Malak, een Egyptisch dorp 15 kilometer ten Zuiden van Fayid door Britse troepen en tanks op 26 Mei van dit jaar". De Britten hebben indertijd het genoemde dorp, dat vol gens hen reeds twee jaar onbewoond was, met de grond gelijk gemaakt, om dat het door Egyptische verzetslieden gebruikt zou kunnen worden. Hulp. De V S., Engeland en Frankrijk zijn voornemens Joegoslavië in het belas tingjaar, dat in Juli begint, economische steun voor een waarde van 59 millioen dollar te verlenen. Het aandeel van de V.S. zou 45 millioen dollar bedragen.. De militaire hulp wordt bijna uitslui tend door de V.S. verstrekt. President Eisenhower heeft voorgesteld, dat deze hulp in het aanstaande belastingjaar een bedrag van bijna 216 millioen dol lar zal belopen. HET Demologisch Instituut houdt zich bezig met het verzamelen van feiten aangaande de medische, psychologische, sociologische, enz. toestanden van het Ne derlandse volk, in het bijzonder zoals deze kunnen worden afgeleid uit de keuringen voor de militaire dienst. In een publicatie van dit Instituut wordt 'verteld dat de ge middelde intelligentie in Nederland 'het hoogst is in het Westen, een mededeling die de beivoners van deze streken een plezierig gevoel moet schenken, te meer, omdat de onderzoekingen van vóór de oorlog ook reeds in die richting wezen. Slechts een nurks zou hierop een zuur commentaar wil den hadden afgestaan, voor een groot deel een I.Q. hadden dat vèr beneden het normale lag. Het zou dus voor de hand hebben gelegen, dat de kinderen dier ou ders eveneens niet al te hoog moesten wor den aangeslagen. Het onderzoek wees ech ter in een geheel andere richting, want het I.Q. der geadopteerde kinderen lag aan zienlijk boven het normale! Dat gaf te denken, maar dit verschijnsel behoefde nog niet te pleiten tegen het I.Q. als zoda nig. Maar de nekslag werd hieraan toege bracht door een proef met 700 weeskinde ren, waarvan een deel een opvoeding ont ving, gelijk aan die van welgestelde kin- len leveren; dus tot zover gaat alles goed. deren, terwijl het andere deel der wees- Bij het psychologisch onder zoek waaraan de recruten worden onderworpen zo le zen wij in een courantenver slag worden zoveel mogelijk de invloeden van milieu en schoolopleiding buiten be schouwing gelaten om de aan geboren intelligentie te meten. Zoals we de vorige maal hebben uiteenge zet, geschiedt deze meting door vaststelling van het intelligentiequotiënt, kortweg I.Q. genoemd, dat eigenlijk niet anders weer geeft dan een verhouding van de behaalde resultaten. Over de intelligentie zelf kan het I.Q. weinig uitsluitsel geven, en over de aangeboren intelligentie mag dus eigen lijk helemaal nog niet worden gerept. Maar dit terzijde. Het is een bekend feit. dat mensen uit welgestelde milieu's gemiddeld met hogere I.Q.'s voor de dag komen dan degenen die lot de lagere inkomens-klassen behoren. Toen het enthousiasme voor het I.Q. nog vrij algemeen was, leek dit verband heel begrijpelijk, want zo redeneerde men de intelligenten weten het in de wereld 7iu eenmaal verder te schoppen dan de dommen, dus is het logisch dat bij de ka pitaalkrachtigen méér bollebozen worden aangetroffen dan bij de misdeelden. Bekij ken we de statistieken, dan blijken in wel varende streken in het algemeen ook de hoogste gemiddelde I.Q.'s te worden aan getroffen. U ziet, het sluit dus allemaal als een bus. Tot dr. Skeels in Iowa (V.S.) eens een onderzoek ging instellen naar de ouders van geadopteerde kinderen. Behalve an dere belangwekkende zaken, kwam bij de honderden onderzochte gevallen aan. het lichtdat ouders die hun kinderen ter op- kinderen zeer sobertjes werd groot gebracht. Wat bleek nu? Dat de royaal opgevoede kinde ren gemiddeld 5 punten aan hun I.Q. hadden toegevoegd, terwijl de armelijk opgevoede weeskinderen evenveel punten hadden ingeboet. Hieruit blijkt ten eerste, dat het I.Q. niet de aangeboren intelligentie weer geeft. Het is, zoals Wij al zeiden, een ver- houdingscijfer en geeft bovendien slechts een momentopname, die naarmate de om standigheden veranderen, ook anders kan uitvallen. De tweede conclusie, welke uit bovengenoemde proef getrokken kan wor den is, dat de welvaart invloed op dit ver houding scijfer blijkt uit te oefenen. Het moge dan waar zijn, dat verstandelijk be gaafden invloed op de welvaart uitoefenen, maar omgekeerd is het eveneens waar, dat welvarende omstandigheden tot betere ver standelijke prestaties leiden. Er is dus sprake van een wisselwerking. De gevolgtrekking moet dan ook luiden, dat met het uit tests verkregen intelligen tie quotient uiterst voorzichtig moet wor den omgesprongen, omdat dit cijfer, zonder een begeleidend onderzoek van een psy- chodiagnosticus (inplaats van een psycho- technicus) vrijwel waardeloos is, 'en in ieder geval mogen hierop nimmer voor spellingen omtrent schoolopleiding of be roep worden gebaseerd. Zulks in tegenstel ling tot de charletanerie welke door vele instituten in den lande tot op de huidige dag wordt bedreven. De goede niet te na gesproken. Tot morgen, wanneer we het standpunt zullen verdedigen dat niet de aarde om. de on draait, maar dat de zon om de aarde wentelt. voeding aan anderen meestal weigestel-1 (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2