Minister Zijlstra optimistisch over integratie-vooruitzichten NVV en Belgisch vakverbond over de huidige Benelux-problemen Grootse jubileumrevue van het Enschedé-personeel Romeinse scherf uit tweede eeuw nabij de Grote Markt gevonden Duitse leraar om het leven gekomen Permanent orgaan voorgesteld voor bepaling van tijdelijke protectie-maatregelen Drukte en voldoening in Zandvoort AVRO - bijeenkomst in Friesland „Pernis" blijft stinken tot in lengte van dagen Dertig mille voor B.B. in Heemstede Heemstedenaar vestigt snelheidsrecord Aanvraagformulier „Overheidsbemoeiing biedt daarbij betere kansen dan liberale economie" MAANDAG 22 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 WIJ DR UKKEN 'M Kleurendrukin het Concertgebouw Stralende Zondag: KONINGSTRAAT ALS LEGERWEG Vader Klarendag bij DVS Aan Bloemendaalse strand Walvis jacht bij Lichtschip „Tessel" Geen visum meer voor West Duitsland Jubileumreceptie van Haarlems Zanggenot Examens Stoker kocht bloemen en drank zonder te betalen Spoorweg verkeer Amster- dam-Bussum weer normaal Modelvliegtuigbouw Gedeelte Meerweg wordt Ringvaartlaan Ruim drie mille voor kleuterhuis „Margriet" Burgerlijke Stand van Haarlem abonneren on HddrleiTlS DC^ldd 99 Laurens Jansz. Coster sneed in de Haar lemmer Hout., terwijl zijn magts er lustig op los vrijden, de eerste letter van de naam van zijn geliefde in een boom. Het stukje van de bast, dat hij er uit haalde, viel in het zand, liet een afdruk na en de jonge man riep pathetisch „Eureka, ik heb de boekdrukkunst uitgevonden!" Zo begon Zaterdagavond in de Concert zaal de sprankelende jubileumsrevue „Wij drukken 'm" door Enschedépersoneel onder regie van Henk Bakker. De regisseur heeft voor de bezetting een keuze kunnen maken uit de verschillende ontspanningsclubs, die het bedrijf heeft, waaronder een toneel- en een balletgroep. Voor de décors, de costuums en dè belichting zijn kosten nog moeiten gespaard. Het resultaat was een luisterrijke aaneenschakeling van tableaux vivants, men zoü nog beter „tableaux chantants" kunnen zeggen, want bij elk tafereel hoorde weer een ander liedje op een of andere populaire melodie, gespeeld door een orkest onder lëiding van Johan van 't Vlie. En elke scène had weer betrekking op een product van het bedrijf: weldadigheids- postzegels, bankbiljetten, banderollen, de Opregte Haarlemsche Courant, boeken, scheurkalenders, reproducties van schilde rijen en andere afleveringen. De revue was voo'rts e'en va-et-vient van historische figu ren,'van wie drie de leiding van het geheel op zich namen: Coster, daartoe overgehaald door Frans Hals, die er genoeg van had ge kregen om eeuwig van zijn voetstuk op de Flora-kliniek uit te zien en naar de Grote Markt was geslenterd, met als derde ten slotte de toneeldichter Pieter Langendijk, die in Haarlem alleen een gevel „heeft" en door de anderen dan ook spottend voor een „geveltourist" werd uitgemaakt. De charmante balletgroep onder leiding van Henny Meijers verlevendigde de praal in. steeds weer andere gedaanten en zorgde voor verscheidene hoogtepunten in het met vaart volvoerde programma, zoals de bloe- mendans rond de complete Hildebrand- beeldengroep van professor Brorfrier (waar bij fluorescerend licht fantastische effecten teweeg bracht) en de „zwart-wit" illustra tie van een harem. Het indrukwekkendste schouwspel was een leverïöe kleurenreproductie van een schuttersstuk van Frans Hals, de kroon op dit voortreffelijke werk en een triomf voor de belichtingstechnici H. C. Voskuilen en Niek van Putten. Het was de grote verdienste van deze revue, dat zij juist in de afwerking van de opeenvolgende tableaux het vakwei'k, dat daar aan het Klokhuisplein nu 250 jaar wordt verricht, zo opvallend goed verzinne beeldde. Na een schilderachtige finale, waarbij de president-directeur, de heer B. F. Enschedé, op het toneel kwam om de medewerkenden te huldigen, gingen de toeschouwers een cabaretvoorstelling met onder meer Cees de Lange, Frans Dumée en de Romancers van Gerard van Krevelen in het Rembrandt- theater zien, terwijl uit deze bioscoop een ander deel van het personeel en de geno digden, die eerst het cabaret hadden gezien naar het Concertgebouw togen om de tweede opvoering van de revue te zien. De onvergetelijke avond werd met een bal in het Concertgebouw besloten. Na de vele zonloze Zondagen na Pink steren was de stralende langste dag van het jaar voor de Zandvoortse bedrijven weer eens een beste dag. Het seizoen was tot nu toe meer dan slecht en in het bijzonder maakte een pessimistische stemming zich meester van de strandpachters. Hieraan heeft de prachtige dag, die Zandvoort gis teren beleefde, een einde gemaakt. Men toonde zich allerwegen zeer tevreden en daar was dan ook alle reden toe, want de drukte was bijzonder groot. Na het middaguur was op het strand geen stoel meer te krijgen. Tram en trein reden vele extra diensten; parkeerplaatsen en fietsenstallingen waren tjokvol. Vooral Zondag begon de trek naar het Bloemendaalse strand reeds vroeg in de morgenuren. Parkeerplaats en rijwielstal ling aan de kop van de Zeeweg waren meer dan vol, al werd niet de drukte van de Pinksterdagen bereikt. Dit gold eveneens voor het strand, dat het Pinksterbezoek niet evenaarde, maar op verscheidene plaatsen toch wel „zwart" van de mensen zag. Vertegenwoordigers van het N.V.V. en het Algemeen Belgisch Vakverbond heb ben na overleg met de Confédeiration Générale de Luxembourg in 's-Herto- genbosch de positie van de Benelux aan een onderzoek onderworpen. Zij consta teerden, dat de Benelux in de afgelopen ja ren zijn waarde heeft bewezen, dat een stap terug ongunstige gevolgen voor de economie van de drie landen zou hebben, en iedere andere poging tot Europese inte gratie ongunstig zou beïnvloeden. Zij zijn derhalve van oordeel, dat het geboden is een oplossing te vinden voor de moeilijk heden, welke in de laatste tijd door de in stelling van de voorunie zijn ontstaan. Zij wijzen voorts de bescherming van de ondernemingen of bedrijfstakken, die niet in staat zijn de technische ontwikkeling bij te houden, als de oprichting of uitbrei ding van ondernemingen of bedrijfstakken, die niet door eigen kracht tot bloei kun nen komen, af, hetgeen de mogelijkheid voor strikt tijdelijk beschermende maat regelen, alsmede de bescherming van de gemeenschappelijke economie tegenover derde landen, niet uitsluit De noodzaak van deze maatregelen moet worden aange toond door een enquête, waarbij de samen hang van de verschillende kostprijselemen ten dient te worden vastgesteld. De po sitie van deze bedrijfstakken moet zowel naar de conjuncturele als de structurele elementen beoordeeld worden. De maatre gelen, welke betrekking kunnen hebben op quota of contingenteringen moeten een Zaterdagmiddag omstreeks half vier heeft aan het Bloemendaalse strand ten Noorden van de politiepost kop Zeeweg een tragisch ongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan de 46-jarige heer Thomas Frö bel, uit Heme (Duitsland), tekenleraar aan een gymnasium te Dortmund. Het slacht offer was gehuwd en had twee kinderen. De heer Fröbel en zijn collega W. Nasz- hoven waren in het begin van de middag voor een studietrip door ons land in de jeugdherberg Jan Gijzen aangekomen. Zij besloten met hun groep van zevenentwintig gymnasiasten in zee te gaan zwemmen en begaven zich naar het Bloemendaalse strand. In het water klaagde de heer Fröbel, die hartpatiënt was, tegen zijn leerlingen over de koude van het water. De scholieren zagen de heer Fröbel aanstalten maken om terug te keren, maar zij zwommen zelf ver der de zee in. Kort daarop kwam bij de Bloemendaalse Reddingsbrigade de melding binnen, dat twee Amsterdamse jongens een drenkeling naar het strand sleepten. Onmiddellijk be gaf de reddingsploeg van de B.R.B. zich in zee en rukte de E.H.B.O.-afdeling van de brigade uit. Op het strand zijn zij geduren de ruim een half uur bezig geweest bij het slachtoffer kunstmatige ademhaling toe te passen volgens de methode van dr. Eve met gebruikmaking van het zuurstofapparaat. Het stoffelijk overschot van de Duitse tekenleraar werd door leden van de Bloe mendaalse Reddingsbrigade naar de politie post aan de kop Zeeweg vervoerd en is van daar later naar het Marine-hospitaal over gebracht. Beroep op het publiek Van de zijde van het bestuur van de Bloemendaalse Reddingsbrigade werd ons verzocht het volgende onder de aandacht van onze lezers te brengen: Bij het redden van een drenkeling uit zee is de brigade verplicht geen ogenblik verloren te laten gaan. Op de strandbezoekers wordt een dringend beroep gedaan hun nieuwsgierig heid te bedwingen en niet te blijven staan. De leden, die nu nodig zijn om de nieuws gierigen op een afstand te houden, kunnen dan voor nuttiger werk worden gebruikt. Bij het lichtschip Tessel voor het Molen gat bij Den Helder heefc men Zaterdag een drijvende walvis van 30 meter lengte waargenomen. Men meende te doen te hebben met een blauwe vinvis, de grootste soort walvissen, die op alle wereldzeeën voorkomen. Blauwe vinvissen zijn enige keren gezien aan de kusten van België en N.W. Duitsland, maar nimmer bij Neder land. Het zoölogisch station te Den Helder wilde aanvankelijk trachten de walvis te bergen met het eigen waarnemingsvaar tuig „Max Weber". Deze plannen werden opgegeven, toen een Urker visser in de Helderse haven aankwam en vertelde dat hij geen kans had gezien de walvis op sleeptouw te nemen. De zeer zwakke mo tor van de „Max Weber" zou hiertoe dan zeker niet in staat zijn. Officieren, reserve-officieren en onder officieren, die behoord hebben bij het vierde regiment huzaren, thans de „huzaren van Boreel", hebben een reünie gehouden te Deventer, de garnizoensplaats van het regi ment voor 1940. strikt tijdehik karakter hebben. Zij moeten gepaard gaan met reorganisatie-maatrege len in de desbetreffende bedrijfstakken. Wanneer de ten dien aanzien genomen be sluiten niet worden uitgevoerd, dienen de beschermende maatregelen vanzelfspre kend te worden ingetrokken. Tot de be schermende maatregelen kan alleen door een permanent gemeenschappelijk orgaan, waarvan de werknemensvakbeweging deel dient uit te maken, worden besloten. Dit orgaan moet de toepassing van de reorga nisatie-maatregelen controleren en aan vaarden, dat het lagere Nederlandse loon peil slechts een van de factoren is, die bij de afzetmoeiliikheden van bepaalde Belgi sche bedrijfstakken een rol heeft gespeeld. Voorzitter De Clercq hekelt comité van actie Friesland sloot gisteren de rij van bij eenkomsten der Avro-leden, die meer wen sten de weten omtrent de handelingen van het bestuur en met name over het optreden van voorzitter G. de Clercq'. Wat de ge wraakte getoucheerde vacatiegelden be treft, betoogde de heer De Clercq, dat deze zijn uitgekeerd overeenkomstig de 'statu ten, vanwege de tallooze vergaderingen, welke in bezettingstijd zijn gehouden. De Amsterdamse officier van justitie, die ter zake een klacht ontving, heeft deze moeten seponeren, omdat hem niet is gebleken, dat er iets gebeurd zou zijn, dat een strafver volging wettigt. Ten aanzien van de ontslag-kwestie zeide de heer De Clercq, dat en met de heer De Daas en met drs. Jonker een schikking tot stand is gekomen, die beide partijen bevre digt. Hun gezinnen zijn dus niet brodeloos gemaakt, „want beulen zijn wij nooit ge weest", als dus heer De Clercq. Ook ten aanzien van het financieel beleid gaf de heer De Clercq een uiteenzetting. Onder leiding van de tegenwoordige ad ministrateur de heer D. Repko was aan „een grote warboel" een einde gemaakt. Dat over 1952 het geraamde overschot van 33.000 kon uitgroeien tot een werkelijk voordelig saldo van 144.555, is toe te schrijven aan een stijging van het ledental met 3000, een groter exploitatie-overschot van de Radiobode en een efficiënter be drijf s vorming. Tenslotte kwam de Avro- voorzitter nog op tegen de aantijging, dat zijn onkosten over 1950 zouden hebben be dragen 35.000. Toen de notulen werden goedgekeurd, was ik, aldus de heer De Clercq niet aanwezig. Ik verklaar nu, dat mijn kosten in werkelijkheid niet meer hebben bedragen dan 9000 salaris en 1.750 aan reiskosten. Van een conflict tussen hem en de heer Vogt, was de Avro- voorzitter niets bekend. Indien er van eer. conflict moet worden gesproken, dan was dat tussen de heer Vogt en het gehele ove rige bestuur. Ten slotte viel de heer De Clercq het actie-comité aan, dat getracht had zendtijd (bedoeld was spreektijd) te krijgen van Vara of NCRV, om zijn ziens wijze kenbaar te kunnen maken. „Maar het is een onschuldig luchtje", vertroost de bedrijfsleiding Sedert de aandacht gevestigd is op het verschijnsel van een onaangename lucht, door de te Pernis gevestigde olieraffinage- bedrijven verspreid, wordt telkens de vraag gesteld, of hiertegen geen maatregelen ge nomen kunnen worden. In een bedrijf als de moderne olieraffi- nage is een aantal bronnen aanwezig, die stank verspreiden. Nu spelen hierbij de meteorologische omstandigheden een grote rol. Wanneer men te Rotterdam „Pernis" ruikt, is het bij Noordwestenwind en wan neer Den Haag van „Pernis" geniet, dan is het zeer stil, dompig weer met zwak ke Zuidoosten wind. In het laatste geval is de stank wel het meest hinderlijk en langdurig. De ergste stank wordt veroorzaakt door mercaptaanachtige verbindingen. Dit» zijn gassen, die verwantschap vertonen met zwavelwaterstof. In de laatste tijd is elk onderdeel van het fabricage-proces opnieuw onder de loupe genomen, ten einde na te gaan welke mogelijkheden van stank verspreiding daar in aanwezig zijn en hoe mogelijke fouten de oorzaak van ernstige hinder kunnen zijn. Dat elke hinder voortaan zal kunnen worden voorkomen, is echter ondenkbaar. Hierbij moet worden bedacht, dat van rechtstreekse schade voor de volksgezond heid van de op zich zelf zo geringe hoeveel heden marcaptaan tot heden niets is ge bleken, aldus de leiding van „Pernis". Met ingang van 1 Juli zal voor een ver blijf in West-Duitsland dat niet langer dan 3 maanden duurt geen visum meer nodig zijn. Van die datum af kunnen Nederlan ders en onderdanen tot de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking dus Duitsland binnen komen op een geldig pas poort. De Heemsteedse raad is gevraagd een crediet van dertigduizend gulden te ver-' lenen voor de aanschaffing van materiaal en uitrusting voor de dertien -blokken waarin de gemeente ten behoeve van de Bescherming Bevolking verdeeld is. De standaarduitrusting van ieder blok bestaat uit een motorspuit op rubberwie- len, tachtig meter brandslang, verder brandweeronderdelen en een uitrusting voor de opruim- en bergingsdienst. Verder moeten worden aangeschaft 73 paar rubberlaarzen, 78 brandweerpakken, 212 overalls en 260 helmen. Aanvankelijk is overwogen een deel van de kosten ten laste van de gemeente te nemen en het restant door middel yan in zamelingen in de blokken bijeen te brengen. B. en W. hebben daarvan echter afge zien om te voorkomen dat, zoals indertijd bij de Luchtbescherming het geval was, groot onderscheid tussen de uitrustingen der verschillende blokken zal ontstaan. Alle groepen der bevolking moeten öp ge lijke voet verzorgd worden. Wanneer de bewoners de vrijwilligers van hun blok boven de standaarduit rusting van meer materiaal zouden willen voorzien, zal daartegen uiteraard geen be zwaar bestaan, integendeel, het zal juist buitengewoon op prijs worden gesteld. B. en W. menen, dat een op deze wijze getoond medeleven van de inwoners van een blok voor de vrijwilligers een reden te meer zal zijn hun diensten aan de „Be scherming Bevolking" met te groter ijver te blijven verrichten. De jubileum-receptie van de 85-jarige liedertafel Haarlems Zanggenot, gistermid dag in hotel De Leeuwerik gehouden, werd druk bezocht. Vele bloemstukken gaven de zaal een feestelijk aanzien. Het bestuur achter de groene tafel werd toegesproken door vertegenwoordigers van de zangvere nigingen Ons Genoegen, Oratoriumkoor Haerlem, Postaal Mannenkoor, Koninklijk Mannenkoor Caecilia, de afdeling Haarlem van de Stem des Volks en Polyhymnia. De voornaamste der uitgesproken wensen was wel, dat Haarlems Zanggenot zich met voldoende jeugdig bloed zou weten te ver rijken om in stralende gezondheid in 1968 het eeuwfeest te vieren. Voorzitter M. R. van der Hart verklaarde in zijn dankwoord zich gesterkt te voelen door het betoonde medeeleven, dat het bestuur moed en ver trouwen geeft in deze voor het koonvezen zo moeilijke tijd. Haarlems Zanggenot is het dieptepunt te boven en ziet onder de nieuwe dirigent de toekomst met nieuw optimisme tegemoet. Van de gemeente was een schriftelijke gelukwens binnen geko men. Zoals wij reeds hebben bericht, zal het jubileum worden gevierd met eén groot zangersfeest op 28 Juni en 5 Juli. waaraan dertig koren uit Amsterdam, Haarlem, Be verwijk en andere plaatsen medewerking verlenen. Eerste Christelijk Lyceum Voor het. eindexamen, afdeling HBS B, zijn aan het Eerste Christelijk Lyceum ge slaagd: K. Aalders (Hillegom), D. C. H. As- sink, mej. J. C. van Berghem (Heemstede!, J. Beunk, J. A. de Boo (Hoofddorp), T. J. Bos, mej. G. J. G. de Bruyn (Heemstede), A. J. Dalhuisen, J. Dijk (Heemstede), D. van Egmond, P. H. Engelmann (Zandvoort), W. H. Koen, L. van Koeveringe (Hillegom), J. F. Koopmans (Heemstede), L. C. van Koo- ten, mej. C. E. Pot, H. J. Roerdink (Heem stede), mej. E. J. de Ruig (Heemstede), mej. M. Spolders (Zandvoort), J. H. van der Tol (Heemstede), B. D. Vermaas. Afgewezen vier candidaten. Tijdens een bijeenkomst in Oud Poelgeest van de Economische Liga voor Europese Samenwerking heeft de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, het woord gevoerd, over de huidige stand en de toekomstmogelijkheden van de Europese economische integratie. De minister was van mening, dat Europa slechts door een economische integratie een toekomst heeft, en dat hij geen reden zag tot wanhoop of tot twijfel of de Europese staten wel tot een dergelijke integratie zouden komen, welke offers dan ook ten spijt. Prof. Zijlstra bracht in herinnering, dat de scherpe procentuele daling in de indus triële en commerciële activiteit van West- Europa ten opzichte van de totale produc tie en handel een proces van „onteuropea- nisering van de wereld" betekent, welk verschijnsel gepaard is gegaan met een slechts zeer geringe stijging van de onder linge handel tussen de Europese staten. De economische verdeeldheid, de onder linge restricties en handelsbelemmeringen, die slechts een vermeende bescherming aan de eigen industrie bieden, kunnen echter niet zonder meer worden opgeruimd om de „ideale" toestand van een paar eeuwen terug, de vrije markt zonder nationale grenzen waarin loon- en prijsverloop be paald werden door vraag en aanbod, te doen herleven. Er zijn trouwens vraagpunten gerezen omtrent het ideaal van een dergelijk econo misch systeem. Afgezien echter van die overwegingen maakt de historische ontwikkeling van de huidige situatie en haar wezen het onmo gelijk, een economisch paradijs te vestigen door het eenvoudigweg geheel opheffen van de overheidsbemoeiing met het bedrijfs leven, de prijsvorming en het loonpeil. „Er is meer nodig dan het openzetten van de hekken, er is een structurele politiek, gericht op een doelmatige economische in tegratie nodig." De ontwikkeling van de vakbeweging maakte van de arbeid een machtsfactor die de staat niet kon voorbijzien, zodat de staat meer dan voordien betrokkèn. werd bij het economische proces. In diezelfde tijd ontstond er een.ethische herwaardering van de arbeid, waardoor deze niet meer als zuivere productiekosten worden beschouwd. Daaruit vloeide onder meer een werkgelegenheidspolitiek voort, die een nieuwe greep van de overheid op industrie en handel betekende.. De Haarlemse speeltuinvereniging „Door Vrede Saamgebracht" trof het met het weer. Een echt zomerse zon bescheen het jonge volkje dat met enthousiasme deelnam aan de vele attracties die de „Vader Klarendag" ook Zaterdag tot een geslaagd feest .maak ten. Hardlopen voor verschillende leeftijds groepen, boegspriet, ringsteken en vliege ren, er was voor elk wat wils en voor de winnaars een aardige prijs. De anderen kon den zich troosten met een lot uit de grabbelton. Naar de voorzitter, de' heer Wessels, ons vertelde was de belangstelling voor de vliegerwedstrijd niet zo heel groot geweest. Hij wilde het volgend jaar op de slojd- clubjes vliegers laten maken dat zou de animo voor deze sport stimuleren. Het aantal leden van DVS bedraagt nu zeshonderd leden, wat wel veel is voor een dergelijk kleine tuin. Uitbreiding van het speelveld zou geen overbodige luxe beteke nen. De kinderstroom zal men echter wel enigermate kunnen regelen door openstel ling van de tuin des avonds van 79 uur. Aanstaande Zaterdag gaat de zomerdienst in. Een geanimeerd openluchtbal met attrec- ties besloot de festiviteiten. Dè énige mogelijke conclusie van deze overwegingen is, dat op dit moment een „vrije Europese markt" niet is te vestigen door een wegnemen van belemmeringen, doch slechts door een structurele politiek op economisch, fiscaal, monetair en sociaal terrein, een „harmonische politiek" die be slist niet noodzakelijk een gemeenschappe lijke eenheidspolitiek behoeft te zijn. Zaterdagmiddag heeft de Haarlemse recherche de 41-jarige stoker B. C. uit Haarlem aangehouden, die ervan verdacht wordt ongeveer twintig personen in Haar lem opgelicht te hebben. Hij maakte in diverse cafés grote verte ringen, „kocht" daarna bloemen- en paling karretjes leeg en versierde met de bloemen de cafés, die hij bezocht. De palingen deelde hij uit onder de aanwezige klanten. Aan gezien hij echter nooit betaalde, hebben enkele personen hem aangegeven 'en Zater dag kwam er dus een einde aan zijn goede leventje. Hij werd ingesloten. Sinds Zondagmorgen elf uur, het tijd stip waarop de laatste herstelwerkzaam heden aan de beschadigde spoorbaan en electrische bovenleiding bij Weesp ge reed kwamen is het treinverkeer tussen Amsterdam en Bussum weer normaal. Van het ongeluk getuigt nu nog slechts de in de sloot liggende locomotief, die van binnen geheel gesloopt is. Alle machines zijn er uit gehaald en het gedeukte en op vele plaatsen vernielde chassis is als schroot verkocht. De zware electrische locomotief, die zich naast de dijk een moddergat in de berm van een sloot boorde, kwam precies op de gasleiding van Amsterdam naar Weesp te recht, die daar dicht onder het oppervlak van het weiland is gelegd. De vrees bestond, dat de locomotief nog verder in de grond zou zakken en dan de gasleiding zou beschadigen. Om dat risico te vermijden heeft men daarom eerst zo snel mogelijk de gashouder in Weesp vol gepompt en. daarna de gevaar lopende lei ding afgeknepen. Om .de locomotief heen heeft men daar op een nieuwe aansluiting aangelegd. De in ons vorig artikel behandelde oud heidkundige vondsten bij opgravingen op de terreinen van de N.V. Grafische Inrich ting Joh. Enschedé en Zonen behoorden voornamelijk tot het zogenaamde Siegbur- ger steengoed, Duitse export, waarmee de Hollandse markt in de jaren 1350-1450 overstroomd werd. Het wetenschappelijk belang hiervan kan slechts matig worden genoemd. Doch er zijn ook vondsten ge daan, die belangrijke bouwstenen leveren tot de kennis der geschiedenis van Haarlem. Zo ontdekte men enkele fragmenten van de soort „kogelpot" zo geheten naar de kogelronde vorm, welk aardewerk - voor namelijk als kookpot werd gebruikt. De kleur van dit omstreeks het jaar 800 in omloop gekomen materiaal is grijs en lei- blauw. Ook werd een vroeg specimen aan het licht gebracht van het zogenaamde Pingsdorf aardewerk, goudgeel met eigen aardige versieringen met roodbruine of donkerpaarse verfstrepen, eveneens een Duits exportproduct, dat hier omstreeks 850 begon binnen te dringen. Deze vondsten wijzen dus op menselijke bewoning van wat thans Klokhuisplein heet in de laat-Karolingische tijd, het eind van de negende of het begin van de tiende eeuw. Dat deze bewoning sedertdien niet onderbroken is geweest, daarvan getuigen de eveneens gevonden scherven van dun en gladwandig, zeer hard gebakken kogel- pottengoed, met sterk omgeslagen en ge profileerde rand met dekselgeul, leiblauw van kleur met metallieke glans, karakte ristiek voor de tweede helft van de elfde en de eerste helft van de twaalfde eeuw. Andere bewijzen worden gevormd door scherven van crèmekleurig aardewerk met spaarzaam geel glazuur en lensvormig af gesneden, omstreeks 950 opgekomen en drie eeuwen later niet meer in gebruik. Burgerlijke nederzetting Dat het tegenwoordige Klokhuisplein en omgeving reeds zo vroeg bewoond was, be hoeft niet te verwonderen, als wij beden ken dat dit behoort tot de oudste gedeelten van de stad. Al moeten wij „Oud Haerlem" waarschijnlijk zoeken tussen het Spaarne en de Bakenessergracht, waar reeds in de twaalfde eeuw een versterkte grafelijke nederzetting moet hebben gelegen, met als voornaamste monumenten een kapel en het 's-Graveïïsteen, de burgerlijke nederzet ting ten Westen hiervan doet daar in ouderdom vermoedelijk niet veel voor onder. Horige boeren, kooplui en handwerks lieden vestigden zich, beschermd door wal len en poorten, voornamelijk, rond Het Sant, de tegenwoordige Grote Markt, welk gebied werd doorsneden door een zeer smalle gracht, de Beek geheten. Dit water tje had zijn oorsprong in de duinen, stroom de vandaar Oostwaarts naar de stad en vloeide vervolgens via de tegenwoordige Koningstraat ten Zuiden van de Grote Kerk naar de Damstraat en kwam uit in het Spaarne, volgens de beschrijving van de geschiedkundige Allan. Het is zeer wel mogelijk, dat het bij de graafwerkzaamheden blootgelegde slootje, in de bedding waarvan de door ons be schreven scherven zijn gevonden, destijds in verbinding met deze Beek heeft gestaan. Romeinse marsroute Hoewel met eenige schroom, maak ik tenslotte gewag van een geheel afwijkende scherf, die naar mijn stellige overtuiging afkomstig is van een Romeinse voorraads- pot uit de tweede eeuw. Als ik mij niet vergis, betekent dit een unicum, want vondsten van Romeinse oudheden in de stadskern hebben tot dusver ontbroken. En toch is het niet zo vreemd als het lijkt. Na soortgelijke ontdekkingen in de omgeving (onder meer te Velsen) moet men wel aannemen, dat ook hef oudste deel van Haarlem een Romeinse bezetting heeft gekend. Het is zeer waarschijnlijk, dat er niet alleen een Romeinse vaarweg langs Haarlem heeft bestaan doch ook een Romeinse marsroute ovér de geestgronden, direct achter en evenwijdig aan de duinen. Men moet voorts bedenken, dat Haar lem's oudste bedehuis, als kapel in de tijd van Willebrord gesticht, hoewel pas in de twaalfde eeuw als parochiekerk vermeld, slechts enkele tientallen meters van onze vindplaats verwijderd stond. En vaak zijn de oudste Christelijke kerken in de plaats gekomen van Heidense heiligdommen uit de Romeinse tijd! Met een dergelijke redenering kan de aanwezigheid van de laatstgenoemde scherf verklaard worden. Doch er is nog iets an ders. Enkele honderden meters van de vindplaats verwijderd loopt de Koning straat, vroeger Conincstrate, de „via regia" (van oudsher de verbinding tussen Noord en Zuid), welke naam volgens professor Huizinga niets anders zou betekenen dan heerweg of openbare weg. Meer dan eens hebben nieuwere -onderzoekers onder der gelijke wegen het tracé van een Romeinse marsroute teruggevonden. Al met al menen wij daarom aan de vondst van de Romeinse scherf vérstrek kende, historische waarde te mogen hech ten. Mr. H. K. DE RAAF. De K.N.V.V.L. heeft Zondag op Schiphol een wedstrijd gehouden voor modelvlieg tuigen met lijnbesturing. In de snelheidsklasse werd een nieuw record gevestigd door de heer A. Hagedoorn uit Heemstede. Zijn lijnbestuurde model vliegtuig bereikte een snelheid van maar liefst 214,2 km per uur. Het oude record bedroeg ongeveer 200 km per uur. De teamrace werd gewonnen door het team-Van Lunteren uit Haarlem en Smelt uit Utrecht. De kunstvlucht werd gewonnen door de L. K. Seuls uit Den Haag. B. en W. van Heemstede hebben voorge steld het gedeelte van de Meerweg tussen Sportparklaan en Ringvaart te herdopen in Ringvaartlaan. Nu dat gedeelte van de Meerweg be bouwd wordt, is het zaak verwarring te voorkomen, want het andere gedeelte van de Meerweg loopt van Achterweg tot Sportparklaan, maar vormt met het te her dopen stuk niet een geheel. Dank zij de spontane reactie van de Haarlemmers op de noodkreet van het kleuterhuis „Margriet" om collectanten en de door de bevolking betoonde vrijgevig- heid is de opbrengst van de Zaterdag voor het kleuterhuis gehouden collecte lang niet slecht, namelijk 3.042.77. De medewerkenden en de gulle gevers kunnen van de hartelijke dank van organi sator en bestuur overtuigd zijn. HAARLEM, 20 Juni 1953 ONDERTROUWD: 20 Juni, D. W. Bakker en C. J. Smit. BEVALLEN van een zoon: 16 Juni, M. C. van 't Hoff—Koot; 18 Juni, A. Th. Fiege Kuijpers; 20 Juni, A. A. van Wijnen—van der Meij; S. SiegeristWals; A. Keizer Feenstra. BEVALLEN van een dochter: 19 Juni, J. A. van der TuinGroot Hulse: J. G. Breg- man—Waanders; 20 Juni. A. M. H. van der SluisStelloo: Th. E >HierNiesing. OVERLEDEN: 19 v. Van den Broek. 1 d.. Mpd=>- Weésendonk, 7" j.. President St- C. de Groot, 25 j., SemarangfcUaat. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zii die zich met Ingang van 1 Juli 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de'nummers tot en met 30 Juni 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3