Agenda voor Haarlem Reportage op de Botermarkt Grondwetswijziging afgekondigd (Kort en bondig Recital Ada Pirsch Ms. „Wonogiri" - een pronkstuk van de Lloyd Insinuaties tegen de pers inzake alcohol-publicaties Amsterdamse Beurs MAANDAG 22 JUNI 195S HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Oudstrijders legden krans bij monument Jan Gijzenkade Brandweer rukte drie keer uit voor duinbrand Vreemde propaganda voor plaatselijke keuze Uitbreiding vakonderwijs op lagere scholen De kabinetsformatie in Indonesië Indische vissers vermist Bende attaqueert trein in W.-Java Scheepvaart In alle gemeenten \an ons land is van morgen de Grondwetswijziging, regelende de buitenlandse betrekkingen, afgekondigd. Dit geschiedde door de gemeentebesturen en in zittingen van de Hoge Raad. van dé gerechtshoven en van de rechtbanken. De wyze, waarop de afkondiging moet ge schieden is niet wettelijk geregeld. Het ge meentebestuur van Haarlem had gemeend een bijeenkomst te houden, waarop de bur gemeester de betekenis van de Grondwet heeft uiteengezet. In de hal van het Stadhuis waren ker kelijke, burgerlijke en militaire autoritei ten, alsmede rectoren, directeuren en hoof den van in de gemeente gevestigde scho len voor gymnasiaal, middelbaar en uitge breid lager openbaar en bijzonder onder wijs, elk vergezeld van enkele leerlingen uit de hoogste klassen der school, bijeen gekomen. Precies halfelf las de gemeente-secreta ris. mr. H. E. Phaff. de vastgestelde ver anderingen in de Grondwet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de bepalin gen betreffende de buitenlandse betrek kingen, voor. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heette vervolgens de genodigden welkom, die getuige hebben willen zijn van de af kondiging van de Grondwet, die in artikel 205 omschreven is. Het gemeentebestuur had besloten een groot aantal burgers en scholieren uit te nodigen om de afkondi ging bij te wonen. Daardoor kan men op de beste wijze uiting geven van het con tact tussen het gemeentebestuur en de burgerij; het contact kan er door versterkt worden. Vervolgens vroeg de burgemeester aan dacht voor de betekenis van de Grondwet. In 1814, toen ons land nauwelijks bevrijd was van de Franse overheersing, werd de Grondwet van kracht. Het nationale be staan was echter ouder dan de wet; dat was in de geschiedenis reeds gebleken. Men wilde de rechten vastgelegd zien niet alleen voor dat ogenblik, maar ook voor de toekomst. Hoewel men de toen verkre gen rechten als eeuw dacht vast te stellen, is gebleken, dat de geschiedenis zich na 1S14 zodanig gewijzigd heeft, dat het niet mogelijk was vast te stellen wat rechten waren. De Grondwet heeft zich aangepast aan de ontwikkeling van de maatschappij. Vooral de laatste honderd jaar heeft zich een snelle ontwikkeling voorgedaan. Thans wordt voor de elfde maal een wij ziging afgekondigd en zij is van toepassing op de buitenlandse betrekkingen. In de af gelopen jaren is er een grote ontwikkeling geweest op internationaal terrein en het is noodzakelijk, dat daarover in de Grondwet artikelen worden opgenomen. Ondanks de wijzigingen, die in de loop der jaren zijn aangebracht, is de Grondwet in wezen on veranderd gebleven. Zij getuigt van het eigen nationale leven. Nadat de burgemeester woorden van dank had gesproken tot hen, die aan de voorgeschreven afkondiging relief hadden gegeven, speelde de Haarlemse Politie- kapel, onder leiding van de heer L. D. Beumer, twee coupletten van het "Wilhel mus. De musici hadden zich voor het Stad huis opgesteld. Op de Grote Markt waren de afkondiging en de toespraak van de burgemeester door luidsprekers te horen. Velen hadden zich op de Markt verzameld. By de rechtbank Bijna alle leden van de Haarlemse recht bank en een aantal advocaten woonden vanmorgen de afkondiging bij in een zit ting van cle arrondissements-rechtbank. Mr. C. van Leeuwen Duivenbode, griffier las de wijziging voor, waarna een toelich ting die bij de wijziging behoort, door mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, president, volgde. In andere gemeenten In tegenwoordigheid van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, enkele raads leden en bewoners van Bloemendaal heeft de gemeente-secretaris, de heer G. van Eek, op het bordes van het raadhuis, de grondwetswijziging afgekondigd. De heer N. Vos, gemeente-secretaris van Heemstede, las van het bordes van het Raadhuis aan het Raadhuisplein te Heem stede, de grondwetswijziging voor in te- MAANDAG 22 JUNI Frans Hals: „The Galloping Major", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Toch schijnt de zon", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Zo zijn wij niet getrouwd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lnxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: ,.De zevende sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Frans Hals: „The Galloping Major", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Zo zijn we niet getrouwd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Ochtendvoorstellingen ..Elizabeth is koningin", 10. 11 en 12 uur; „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt gekroond alle leeft., 11. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: ..De zevende sluier". 14 jaar. °15. 4.30, 7 o 15 uur. Spaarne: „Het ver- -- 9 an, 7 en 9.15 uur. In tie licil van het Haarlemse Stadhuis .heeft mr. H. E. Phaff de wijziging in de Grondwet voorgelezen; op de eerste rij zitten de leden van het gemeentebestuur. genwoordigheid van burgemeester mr. A. G.' A. riddér van' Rappard. Bij de afkondiging in Zandvoort, van het. bordes van hel Raadhuis, waren aan wezig enkele raadsleden, een aantal Zand- voorters en leerlingen van de hoogste klasse van de MULO. De gemeente-secre taris, de heer W. M. B. Bosman, heeft een uiteenzetting gegeven van de betekenis van de Grondwet en van de wijziging, die deze dag in alle Nederlandse gemeenten is afgekondigd. In de kamer van de burgemeester op het raadhuis van Bennebroek heeft de heer C. Bregman in tegemvoordigheid van de waarnemend burgemeester, de heer K. Enthoven, de wijziging in de Grondwet voorgelezen. In de eerste weken na de stormramp zijn er ten bate van de getroffenen uit de nood- ge bieden talrijke muziekuitvoeringen in allerlei graden van technische en artistieke afwerking gegeven. En r.og steeds worden er concerten met hetzelfde doel en van uit eenlopend gehalte georganiseerd, al is het dan r.iet met die grote frequentie. Daartoe behoorde ook de Zaterdag ten huize van de zanglerares Ada Pirsch te Bloemendaal plaats gehad hebbende muziekavond. Ada Pirsch zelve had een aandeel in het programma met een aantal liederen en an dere zangstukken in een wat onevenwich tige opeenvolging van stijlen. Op het „Alle luja" van Mczart volgde het ingetogen, ge voelige „lm Abendrothvan Schubert en hierna weer van geheel andere aard „Was ich sah" van Grieg. Na een paar innemen de „Italiaan t.i es" van Pergolesi en Handel kwamen de beroemde coloratuurvariaties van Heinrich Proch aan de beurt. Na de pauze werd de opeenvolging van liederen van Debussy, Kees Bladergroen en Die- penbrock door een rustige combinatie van stijlen gekenmerkt. Ada Pirsch zong al deze werken met veel overgave. Het werd wel duidelijk, dat haar sopraanstem het voordeligst uitkomt in liederen van intiem- lyrisch karakter, die dus niet om grote stem-expansie of de uiterlijke schittering van de coloratuur vragen. In mevrouw R. van Pernis-Van der Molen had de zangeres een uitstekende begeleidster gevonden. Er wei-den verder liederen en aria's van Handei, Gluck, Gordigiani en Mendelssohn gezongen door mevrouw T. Hessen-Heek, wier alt in ae warme atmosfeer wat moei lijk in bedwang gehouden leek te kunnen worden en vaak te hoog klonk. „Auf Flügeln des Gesanges" van Mendelssohn maakte een sympathieke indruk, evenals „Sei stille dem Herrn". Mevrouw Hessen werd begeleid door de pianiste Ans Kruseman, die als soliste nog werken van Ghopin (Preludes opus 28 no. 9 en no. 20, Nocturne opus 9 nr. 1) en twee Préludes van Debussy ten gehore bracht. Nervositeit deed merkbaar afbreuk aan haar vertolkingen. En dan was er nog een meisje, dat met jeugdige onbevangenheid twee aardige blokfluitstukjes van Handel en Mozart speelde. P. ZWAANSWIJK Zaterdagmorgen hebben afgevaardigden van de Bond van Nederlandse Militaire oorlogsslachtoffers het Credo van de We reld veteranenfederatie ter griffie aan de commissaris van de Koningin in Noord holland en ten stadhuize aan de burge meester van Haarlem aangeboden. Met beiden heeft de delegatie een onderhoud gehad over de doelstelling van haar orga nisatie. Op 20 Juni 1950 werd de Federatie te Parijs opgericht door de oudstrijder uit de eerste wereldoorlog Albert Morel. In ons land zijn hierbij aangesloten de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en de Bond van Oudstrijders en dragers van het mobilisatiekruis. Met klem roept de Federatie in haar Credo de wereld op tot vrede en samen werking; zij herhaalde de woorden van dit manifest voor het monument aan de Jan Gij zen vaart, waar de heer Jager namens afdeling Haarlem de heer D. van der Kroef namens de afdeling Noordhoiland een krans legden. In alle belangrijke gemeenten van ons land had een dergelijke plechtigheid plaats. Zo werd ook een krans gelegd bij het mo nument voor de gevallenen in het voor malige concentratiekamp bij Amersfoort. i Drie keer is de Zandvoortse brandweer Zondag gealarmeerd voor een duinbrand. De eerste maal om kwart voor één voor een stuk duinterrein in de nabijheid van de Kenne- mer golfcl,ub. Omstreeks vijf uur des middags loeide de sirene opnieuw, thans voor een brandje in Bentveld bij de Westerduinweg en de derde maal om ruim zeven uur voor duinbrand langs de spoorbaan. Het vuur was bij aankomst van de brandweer voor het grootste deel door wandelaars geblust. De schade was niet groot. Onachtzaamheid met rookgerei wordt in alle gevallen als de ver moedelijke oorzaak genoemd. Het m.s. „Wonogiri", voor de Koninklijke Rotterdamsche Loyld in aanbouw bij Van der Giessen Zonen's scheepswef-ven te Krimpen aan de IJsel is Zaterdag te water gelaten. De „Wonogiri" is een zusterschip van de reeds in de vaart zijnde ,Wonosari", die ge bouwd werd bij de Howaldtswerke te Ham burg. Het is het eerste schip van dit nieuwe type in de Lloydvloot, dat in Nederland wordt gebouwd en tevens het eerste schip, dat voor deze rederij bij deze werf op sta pel werd gezet. De kiel werd op 6 Augus tus 1952 gelegd en het is de bedoeling dat het schip in October/November a.s. gereed zal zijn. Een volgend bij Van der Giessen besteld zusterschip, dat „Wonosobo" zal heten, wordt daar begin 1954 op stapel gezet. De lengte van de „Wonogiri" over alles is 155 meter bij een breedte van ruim 20 meter en een hoogte, tot het shelterdek van ruim 12 meter. De waterverplaatsing is ca 16.325 ton en het draagvermogen is ongeveer 10.500 ton. De „Wonogiri" heeft vijf laadruimen met een capaciteit voor koel-, vries-, en diepvrieslading en het vervoer van eetbare oliën. Voor het transport van grote stuk ken als deklading heeft het schip een groot vrij dek van 45 m. De voortstuwing van dit enkelschroef- motorschip geschiedt door een enkehver- kende tweetakt tiencylinder MAN-diesel- motor, die bij 115 omwentelingen per mi nuut een vermogen van 8250 as-paarde- krachten kan ontwikkelen. De dienstsnel- heid van het schip is 16 mijl. Het schip krijgt passagiers accommodatie voor 12 personen. Vrijwel-de gehele be manning is in een-persoonshutten onder gebracht. Het schip is geheel „air-conditio- ned". UTRECHT (ANP). De Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze, de nationale com missie tegen het alcoholisme en de raad van vakcentrales zijn voornemens een adres tot de ministerraad te richten, waar in zij zich voorstanders verklaren van de opneming van een stelsel in de Nederlandse drankwet, dat aan de kiesgerechtigde bur gers ter plaatse de mogelijkheid opent zich uit te spreken over te treffen maatregelen inzake beperking van het aantal vergun ningen en verloven a in hun gemeente of een deel daarvan. Dit voornemen blijkt uit een resolutie, die Zondag met algemene stemmen werd aangenomen in een door de Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze belegd de monstratief congres, dat in een der zalen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd gehouden. Het congres, overtuigd van de wense lijkheid om de publieke belangstelling voor een krachtige bestrijding van het alcoho lisme aan te moedigen, verklaarde zich voorstander van opneming van een zodanig stelsel in de Drankwet en wekt in de.re-^ solutie voorts alle daarvoor in aanmerking komende verenigingen en instellingen op aan dit adres adhaesie te betuigen. Het congres stond onder voorzitterschap van de oud-minister mr. J. in 't Veld. die het in zijn openingswoord een waagstuk noem de het probleem van de plaatselijke keuze weer aan de orde te stellen. Maar de tot nu toe bereikte resultaten stemmen tot optimisme. De raad van vakcentrales zal het adres mede-ondertekenen en dat be tekent, dat men de ganse vakbeweging achter zich heeft. Bij vorige gelegenheden bleven de Rooms-katholieken achterwege, maar thans zullen zij medewerken. De bisschop van Haarlem heeft adhaesie aan het streven betuigd. Prof. dr. G. van den Bergh besprak de staatsrechtelijke zijde van het vraagstuk: dr. G. W. Korevaar leidde de vraag in of er van beknotting der geestelijke vrijheid sprake is bij eventuele plaatselijke keuze. Tenslotte sprak pater Abdon van Beek, die zich scherp uitliet over de pers en insi nueerde dat het drankfabrikantenkapitaal journalisten betaalt voor artikelen in de redactionele kolommen. Toen na een pro test van de aanwezige journalisten deze uitlating door de voorzitter min of meer werd onderschreven, verlieten verslag gevers de zaal. Gymnastiek in Heemstede Op grond van een raadsbesluit wordt in de 5e en" 6e klasse van de Heemsteedse openbare lagere scholen het onderwijs in lichamelijke oefening gegeven door een vakonderwijzer. Dit onderwijs omvat 1 Vo uur per klasse of 3 uur per week per school. Ter bestrijding van de kosten hier van wordt in de gemeentebegroting 1953 geraamd 2050 te verhogen met sociale lasten. De Lager-onderwijswet geeft als gevolg hiervan de bijzondere lagere scho len aanspraak op vergoeding, welke ge raamd is op 5400. Met inpang van 1 Seotember 1952 werd he' aantal uren vakonderwijs in lichame lijke oefening aan de u.l.o.-school uitge breid. Uitbreiding van dit onderwijs aan de lagere scholen was nog bij B. en W. in overweging. Bij de behandeling van de ge meentebegroting voor 1953 werd hiervan aan de raad mededeling gedaan. B. en W. voegden daar nog aan toe, dat zij overtuigd waren van de wenselijkheid daartoe en dat te dien opzichte een onderzoek werd in gesteld. B. en W. hebben over de voorgenomen uitbreiding overleg gepleegd met de hoof den der openbare lagere scholen en zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat deze gevonden behoort te worden in het betrek ken van de 3e en 4e klasse in dit onder wijs. Het komt dan neer po 2 x 1 y2 is 3 uur per week en per school. De kosten hiervan zullen vermoedelijk niet hoger zijn dan voor het bestaande vakonderwijs wordt uiteéeëven. Uiteraard worden daardoor de aanspra ken van de bijzondere lagere scholen op vergoeding voor vakonderwijs hoger, zodat deze eveneens in staat zijn aan dit onder wijs. Het komt dan neer op 2 x 1 \/z is 3 uur het waarderen, indien deze scholen hun hogere "aanspraken zouden gebruiken door ook het vakonderwijs in lichamelijke oefe ning uit te breiden, zodat dit vak ook op die scholen beter tot zijn recht zal kunnen komen dan thans het geval is. DJAKARTA (Aneta) De formateurs Roem en Mangunsarkoro hebben Vrijdag avond hun besprekingen voltooid. Zij tref fen thans voorbereidingen om het overleg met de politieke partijen te beginnen. Op de vraag of over principiële onderwerpen overeenstemming bereikt was, zeide Man gunsarkoro, dat „overeenstemming" in uit zicht is. Op de laatste bijeenkomst is nog maals de kwestie van de oliebronnen van de B.P.M. in Noord-Sumatra, die de Mas- jumi wenst terug te geven en die de P.N.I. wenst te nationaliseren, besproken. Politieke waarnemers menen, dat, aan gezien de formateurs nog geen overeen stemming konden bereiken ten aanzien van enige „principiële kwesties", er nu reeds tekenen zijn van een impasse. Zij wijzen er daarbij op, dat zij derhalve pessimistisch blijven inzake de mogelijkheid, dat de for mateurs zullen slagen een kabinet te vormen. MADRAS (Reuter). Vliegtuigen en schepen zoeken de Golf van Bengalen af naar ongeveer 80 vissers, die sinds Dinsdag vermist worden,'tóen een storm'hun vloot teisterde. Dinsdag waren 50 vissersboten met elk vijf tot zes man aan boord uitgeva ren. Tot dusver hebben 150 vissers zwem mend de kust weten te bereiken; 78 vissers zijn door schepen opgepikt. 3f-3V, Nederl.'47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S Steel Slotkoers Vrijdag 97Vn 165 kt 199 g.l. 163 g.l. 317J4 g.l. 90 13314 131% 104% 9414 170% 165 169% 165% 35% g.l. 49% g.w. 47% 68% 221/ia 37% g.b. Openings koersen 97i/,„ 166% 193 ex.div. 165 317% 90% 133% 131% g.l. 103% 95 g.l. 170% 165 g.b. 169% 165% 35% 49% 49% 68% 22 37% Deze. foto geeft een aardig .beeld van de drukte op de Botermarkt, waar vele hon derden voetballiefhebbers van alle leef tijden gespannen luisterden naar het oog- getuigeverslag van de wedstrijd Eindhoven- R.C.H. om het kampioenschap van Neder land door onze sportredacteur. Tientallen bagagedragers van fietsen fungeerden als zitplaatsen, sommige omwonenden hadden houten bankjes meegenomen en aan de kant van de Barrevoetestraat stonden vele auto's -met luisteraars achter de geopende portierramen geparkeerd. Wij hebben zo'n beetje rondgewandeld tussen al deze sup porters en daarbij geconstateerd, dat de zakelijke reportage van een tamme wed strijd alom aanleiding gaf tot deskundig commentaar op hel gedemonstreerde spel peil. Bij de twee goedgekeurde doelpunten klonkengeestdriftige juichkreten en ap plaudisseerden zelfs de toehoorders, die uit de ramen der omliggende huizen hingen. Al met al kan deze uitzending een groot succes worden genoemd. Dank zij vijf ver sterkers tussen Haarlem en Eindhoven kwam het gesproken woord uitstekend door en kreeg men tevens een goede indruk van de stemming op de tribunes. Zo groot was tegen het einde van de wedstrijd de toeloop van belangstellenden, dat de politie moeite had de rijweg vrij te houden, maar geluk kig toonde het publiek zich ondanks de warmte bijzonder inschikkelijk. DJAKARTA (PI-Aneta). Elf doden en achtendertig gewonden waren de slacht offers, toen Zondagmiddag de sneltrein van Djokjakarta naar Bandung ontspoorde. Een bende had, tussen Leles en Lebakdjero, een rail weggebroken en opende het vuur toen de trein, waarvan de locomotief en een bagagewagen kantelden, ontspoorde. Aldegonda, 21 v. Pladju te Bangkok verwacht. Altair. 19 v. Montevideo n. Paranagua. Amerskerk, 19 v. Napels n. Port Said. Amsteldijk, 21 v. Charleston te Newport News verwacht. Arkeldijk. 19 v. New Vork n. Rotterdam. Alchiba. 20 te Antwerpen. Alderamin. 20 v. Aden n. Suez Aagtedijk, 20 nm. v. Néwport News te New York. Aagtekêrk, p. 21 Vlissingen n. Bremen. Albireo, 22 v. Recife te Bahia. Alblasserdjjk, 21 n.m. v. Rotterdam te Antwerpen Alphacca,jtl v. Santos te Rio de Janeiro. AmerskèfK, 22 v. Napels te Port Said. Amstelland, 20 v. Bahia n. St. Vincent. Amsteltoren, p. 20 Gibraltar n. Marseille. Andijk, 2! te Brownsville. Appingeöijk, p. 20 Bermuda n. Antwerpen. Axcldijk, 21 n.m. v, Rotterdam te Hamburg. Alnati, 21 229 m NNO Finisterre n. Las Palmas. Abbekerk, 22 v. Marseille. Almkërk, 21 v. Melbourne n. Sydney. Arendskerk. 20 v. Rotterdam te Yokohama. Alioth, 20 v. Santos n. Montevideo. Aiblasserdijk, 21 te Antwerpen. Aldabi, pass. 21 Lissabon n. Antw. Alpherat, 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Argos, 22 v. Bremen te Amsterdam. Baarn, 20 n.m. v. Curagao n. Le Havre. Billiton, 20 te Colombo. Binan, 21 v. Bombay n. Cochin. Boskoop, p. 21 vroeg Flores n. Trinidad. Blitar. p. 21 Vlissingen. Bossevain. 21 v. Zuid-Amerika te Yokkaichi. Bonairé, 21 840 m. NNO Paramaribo n. Plymouth. Britsum. 21 v. Sydney n. Singapore. Bennekom, 22 v. Amsterdam te Valparaiso. Gorilla. 20 v. Port Okha n. Mena el Ahmadi. Caltex Delft. p. 21 Pantellaria. Caltex Nederland, 20 v. Rotterdam n. Sidon, 21 80 m. NO Casquets. Celebes, 21 te Sungeigerong. Chama, p. 21 Suez. Coryda, 24 v. Kobe te Pulubukom verw. Cumulus (weerschip), 20 v. Rotterdam n. Atlan- tsche Oceaan. Cottica, 21 ?00 m W Palma n. Barbados. Callisto, 22 v. Rotterdam te Swansea. Ccngostroom. 21 te Hamburg. Crcnemburgh. pass. 20 Ouessant. Clavella. 22 v. Immingham n. Rotterdam. Caltex The Hague. 21 v. Rotterdam n. Sidon. Cistula, 21 v. Sydney n. Brisbane. Dalerdijk, IS v. Los Angeles n. Balboa. Delft. 20 te Cristobal. Dongedijk, 20 te Antwerpen. Duivendrecht. 20 v. Birkenhead n. Linden. Danae, 20 in Kielerkanaal. Drente, 21 v. Suez n. Djeddah. Delfland. 21 v. St. Vincent. Danae, 22 v. Kopenhagen te Amsterdam. Diemerdi.jk, 21 v. Londen n. Cristobal. Dongedijk, 22 v. Vancouver te Rotterdam. Esso Amsterdam 24 ca. 15 u. v. Aruba v. Hoek v. Holland verwacht. Eos, 22 v. Gothenburg te Amsterdam. Esso Den Haag. 21 v. Aruba n. Rotterdam. Elmina. 21 v. W. Afrika te Amsterdam. Enggano, p. 21 nm Finisterre n. Marseille. Edam, p. 21 Vlissingen v. Antwerpen. Ena, pass. 21 Mona eil. Friesland. 20 v. Rotterdam n. Indonesië, 20 n.m. te Zeebrugge. Friesland (KRL) 21 n.m. v. Zeebrugge n. Algiers. Friesland (SSM), 21 v. Vlaardingen n. Setubal. Gaasterkerk, 20 v. Rotterdam te Kobe. Groots Beer. 19 v. Rotterdam n. Halifax. Grootekerk, 22 v. Lorencomarques te Durban. Gooiland, 22 v. Hamburg te Amsterdam. Hecuba. 20 te Cristobal. Helicon, 20 v. Amsterdam te Aruba. Hersilia. 20 v. Amsterdam te Guanta. Helicon. 20 n.m. v. Aruba n. Maracaibo. Heelsum, 20 n.m. v. Lapallice n. Houston. Hydra. pass. 22 Martinique n. La Guaira. Hecuba. 21 v. Balbao n. Callo. Hera. 21 v. Barranquilla in. Baltimore. Indrapoera, 21 Belawan verwacht. Jagersfontein. 22 v.m. te Kaapstad. Java, 21 v. Belawan n. Singapore. Juliter, p. 21 Ouessant n. Lissabon. Kedoe. 22 v. Makassar te Surabaja. Kota Inten, 20 v. Rott. n. Houston, p. 21 Beachy Head. Kertosono, 21 18 u. v. Aden. Kota Agoeng. p. 20 11 u. Guardafui n. Djeddah Laagkerk, 20 v. Cacutta n. Rotterdam via Bom bay. Langkoeas, 21 v. Tj. Pinang te Balikpapan. Leersum, 20 n.m. v. Charleston n. Le Havre. Loenerkerk, 22 te Madras. Loosdrecht, 20 v, Rotterdam n. Hamburg. Lutterkerk, 23 v. Karachi te Bahrein verw. Leuvekerk, pass. 22 Gibraltar. Lindekerk, 21 te Mena el Ahmadi. Loppersum, pass. 22 Kp. Wrath. Lieve Vrouwekerk, 22 v. Aden n. Karachi. Luna. 22 v. Barcelona n. Taragona. Maasland, 21 te Recife. Madoera, 20 v. Tj. Priok n. Amsterdam; 22 te Singapore. Markelo. 19 v. Kopenhagen te Uernoviken. Meerkerk, 21 v. Madras n. Calcutta. Meliskerk, 21 v. Cebu te Singapore. Mirza, 21 v. Suez. Modjokerto, 21 n.m. v. Roterdam te Hamburg. Muiderkerk, 21 n.m. v. Aden n. Cochin. Murena, 21 v. Balikpapan n. Miri. Malvina, p. 20 Eil. Buru. Manoeran. 21 v. Antwerpen te Amsterdam. Macuba. 20 v. Sydney n. Soerabaja. Mataram, 21 22.10 u. v. Suez. Maasdam. 21 v. Southampton. Maashaven, pass, nacht 21-22 Anti Costi eil. Nieuw Amsterdam, 20 v. New York te R'dam Noordam. 22 v. New York te Rotterdam. Orion, 19 v. Rotterdam n. Tanger. Ootmarsum, pass Vlissingen v. Antwerpen. Omala, 22 v. Malta te Volos. Oranjefontein. 20 v. Kaapstad n. Teneriffe 21 420 m NNW Kaapstad. Overijsel, p. 21 ten N Flores n. Halifax. Oranjestad, 21 1080 m. 7,w. Flores. Polydorus, 18 v. Penang te Belawan. Prins Joh. W. Friso, 19 v. Montreal te R'dam. Prins Willem IV, 20 v. Chicago te Rotterdam. Poelau Laut. p. 21 Kreta n. Genua. Prins Frederik Hendrik, 20 v. Hamilton n. Detroit Prins Frederik Willem, 20 n.m. v. Toronto naar Montreal. Polyphemus. 21 v. Port Said. Perna,l8 te Hongkong. Prins Willem III,, 21 v. Rotterdam n. Chicago. Rita. 20 v. Singapore te Bangkok. Rotti, 20 v. New York n. Perz. Golf. Rempang 21 v. Beyrouth n. Port Said. Riouw, 21 v. Basrah n. Abadan. Rogbiah, 21 v.m. te Manilla. Roepat, 22 v. New York te Calcutta. Rijndam, 20 v. Montreal n. Rotterdam via South ampton. Rijnkerk, p. 20 Kaap Vincent n. Antwerpen. Raki, 22 v. Indonesië te Amsterdam. Ruys, 18 te Durban. Stad Amsterdam. 19 v. Birkenhead n. Wabana. Straat So.enda, 19 v. Sagay t.e Kohsichang. Stentor. 20 v. Paramaribo ie Demerara. Samarinda, 21 n.m. te Portland Oreg. Schiedijk, 22 v.m. te Djibouti. Sirrah, 21 v. Bahrein n. Port Kembla. Slamat, 21 n.m. v. Rotterdam te Hamburg. Sliedrecht, 21 n.m. v. Mena al Ahmadi te Isle of Grain. Stad Alkmaar, p. 20 Bahamas. Stad Breda, 20 v. Montral n. Rotterdam of Am sterdam. Stad Dordrecht, p. 20 n.m. Ouessant. Stad Maastricht, p. 21 Kiel. Stad Rotterdam, 20 v. Rotterdam n. Narvik. Straat Banka. 21 te Durban. Straat Makassar, 21 Mauritius n. Singapore. Sumatra, 20 v. Suez n. Aden. Sunetta. 21 v. Ilo te Miri. Salawati, 22 te Abidjan. Saparnea, p. 21 Ouessant n. Bordeaux. Sibajak, 20 v. Fremantle n. Surabaja. 21 dw. Sharksbaai. Stad Vlaardingen, vertr. 22 v. Rotterdam n. Wabana. Salland, pass. 21 Ouessant n. St. Vincent. Saragan, 18 te Vancouver. Sloterdijk, pass. 21 Miami n. Havana. Soestdijk, 22 v. New Orleans te Havana. Stad Leiden, 18 v. Yokohama n. Vancouver. Talisse, 19 v. Baltimore n. Charleston. Thalatta, pass. 20 Ceylon. Tomori, 19 v. Balikpapan te Menado. Tegelberg, 19 v Buenos Aires n. Montevideo Tabinta. p. 20 Sabang n. Colombo. Tara. 21 v. Rio de Janeiro te Vittoria. Tawali, 21 v. Penang n. Pt Swettenham. Teiresias, 21 v Bintang n. Makassar Ternate, 21 v. Indonesië te Rotterdam. Themisto, 21 v. Sunderland te Quebec. Tjikampek, 20 v. Tanga n. Dar es Salaam. Tjisadane, 21 v. Adelaide te Fremantle. Tamo, p. 21 St. Paulsrock n. St. Vincent. Tero, 21 n.m. v. Kaapstad n. Teneriffe. Tiba, 22 Porto Alegre verwacht. Tjikampek. 22 te Zanzibar. BINNENLAND Na het afbreken van de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in cle Amsterdamse diamantindustrie is gebleken, dat bij een aantal werkgevers tarieven wor den uitbetaald, die niet in overeenstemming zijn met de tarieven, die de grondslag vormden voor de CAO. Bij cle betrokken firma's hebben hierop vanmorgen ongeveer 50 diamantbewerkers om dringende reden ontslag genomen. Haus Cleuver, de repetitor van het Amsterdamse Toonkunstkoor, die na een activiteit van dertig jaar Zaterdag met een drukbezochte receptie afscheid nam, is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In het prentenkabinet van het Museum Boymans te Rotterdam wordt van Zondag 21 Juni tot Maandag 27 Juli een tentoonstelling ingericht van grafisch werk. etsen en litho's van Jan Veth (Dordrecht 1864 Amster dam 19251. Het Haagse „vacanlic-comité" heeft voor de „thuisblijvers" een aantal attracties in petto. Voor de periode van 25 Juli tot. 8 Augustus staan o.m. 65 excursies, boot-, fiets- en autotochten op het programma, als mede sportdemonstraties en muziekuitvoe ringen en -rondgangen door de politiemu- ziekcorpsen uit Amsterdam, Rotterdam en Utrecht en het muziekcorps van de rijks politie. De raad van Scheemda heeft besloten medewerking te verlenen aan de totstand koming van een dorpshuis annex jeugd herberg. Deze zal worden gevestigd in de voormalige burgemeesterswoning in het dorp Scheemda, die onlangs werd aangekocht door de gemeente. Tot nu toe bevindt zich in de provincie Groningen slechts een jeugdherberg n.l. in het gemeenschapshuis te Delfzijl. Men is van mening, dat de te stichten jeugdherberg in Scheemda gunstig zal zijn gelegen met het oog op de trekkers stroom uit Scandinavië en Noord-Duitsland. Zondagmorgen is een Nederlands zeil jacht vastgevaren op de overblijfselen van de pier voor het Kurhaus te Scheveningen. Het is later op eigen kracht vlot gekomen. In het Binnengasthuis te Amsterdam is een 2% jaar oud knaapje overleden aan brandwonden, die hij de vorige week opliep toen hij in een ketel heet waswater viel in de ouderlijke woning. In de vacature-mr. Roolvink (KVP) heeft de voorzitter van het centraal stem bureau benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer mej. mr. dr. J. C. H. H. de Vink te Utrecht. Zondagavond is een boerderij aan de provinciale weg te Haastrecht geheel uitge brand. Het vuur is vermoedelijk in de achter het woonhuis gelegen hooiberg ontstaan en overgeslagen naar de boerderij, die met een rieten dak was bedekt. De brandweer kon niet verhinderen dat de hofstede geheel uit brandde. HAARLEM EN OMGEVING De Heemsteedse raad vergadert Don derdagmiddag om 15 uur. Zondagavond om zeven uur kwam de zestien jarige wielrijdster A. G. Kaptein uit Haarlem op het Frans Halsplein in bot sing met een personenauto. Zij werd met lichte inwendige kneuzingen in de Maria- stichting opgenomen. Aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen econo mie de heer B. J. van Buggenum te Bloe mendaal. Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond 23 Juni van 8—9 uur door George Robert luidt: 1. Chromatische Fantasie, J. P. Sweelinck; 2. a. Pavane, b. Prelude op het Vlaamse koraal „Laet ons met herten reyne", John Buil; 3. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t„ J. S. Bach; 4. Ricercare over de melodie van Psalm 100, A. de Braai; 5. Tweede koraal, C. Franck; 6. Air majestueux, J. Ph. Rameau. Voor het doctoraal examen Nederlands recht slaagde aan de Leidse universiteit mej. E. M. P. van Schaeck Mathon, Aerden- hout; voor 't candidaatsexamen geneeskunde slaagden mej. H. de Boer, Overveen en de heer Th. N. A. van Toorens, Haarlem. Tjibadak, 19 v. Melbourne n. Malakka. Trompenberg, 23 v. Houston te New Orleans verwacht. Utrecht, 17 te Los Angeles. Van Linschoten, 20 laai; te Monrovia. Van Spilbergen, 22 v. Novoredondo te Duala. Veendam, 20 210 m ZZW Kp. Sable n. South ampton. Waterman, 20 n.m. v. New York n. Rotterdam. Westland, 22 te Montevideo. Wonosari, 21 rede Tj. Priok. Willem Ruys, vertr. 24 v. Rotterdam n. Tj. Priok Willemstad. 26 La Guaira verwacht. Waal, 21 n.m. te Antwerpen. Wieldrecht, p. 21 v.m. Finisterre. Winterswijk, p. 20 Bahamas. Waterman, 21 210 m. Z. Kp. Sable. Westerdam. 22 v. Rotterdam te New York. IJssel, 20 n.m. v. Algiers n. Palermo. Zeeland (SSM). 19 v. Lübeck op de Tvne. Zuiderkruis, 19 v. New York te Rotterdam. Zuiderkruis, vertr. 22 v. Rotterdam n. New York via Halifax. Zaan, 20 v. Kalm ar te Haparanda. Zeeland (KRL), 22 v. Abadan n. Basrah. KLEINE VAART Arnoudspolder, 20 50 m. N.NO Casquets. AiSJ"i,rvi,nónVe,TOA20 ,v' Algiers Port Talbot. Algarye, 20 v. Garston te Swansea. Alja, 18 v. Antwerpen te Huil. m ty,»Anne;n20 V. Rotterdam n. Amsterdam. Bill, veim. 20 v. Portsmouth n. Swansea. 2'"ne"h*ven' 22 v- Agadir te Duinkerken verw. Bree Helle, 20 v. Londen 11. Rotterdam. Collhaven, 18. v. Rotterdam te Casablanca. Casana, 20 v. Antwerpen n. Kopenhagen. Cathaima, 19 v. Ballingen te Calais. II' 20 v' Manchester n. Swansea. Corneiis Houtman. 19 v. Narvix te Mesane. Diligentia, 19 v. Gibraltar n. Dakar. Da Capo, 28 v. Ryeka te liverpool verw. Deneb. 19 v. Birkenhead te Dublin. 5,eni' ,Yerm- 20 v- Dieppe n. Port Talbot. Eljo, 19 v. Ibisa n. IJsland. Emergo, verm. 20 v. d. Tyne n Veseras Ferocia, 20 v. Newcastle te Gefle verw. Glashaven, 18 v. Gothenburg te Bandholm. Harold, p. 20 Holtenau. Henrica, 19 v. Lisabon té Leixoes. Hast IV, 19 v. Rouaan n. Huil. Tuast X' }9 X' Guernsey n. Londen. Ilias, 18 te Famagustus van Limassol naar Tel Aviv. Import, verm. 19 v. Lissabon n. Oporto. Mariner, 19 v. New Orleans n. Maracaibo. Ingeborg, verm. 20 v. Cuxhaven n. Reykjavik. Jan Kreumer, 20 v. Plymouth n. Aalborg. Jorina. 20 v. Sharpness te Swansea. Julia, pass. 20 Holtenau. Atlas, 19 van Roterdarn Ferrol. Kennitra. 19 v. Pt. Lyautey n. Nantes. Koningshaven, 20 v. Nemours n. Sharpness. Leuvehaven, 22 v. Anterpen te Lysekil verw. Lucas, 17 v. Rotterdam te Huil. Lydia 19 v. Sauda n. Huil. Marcella, p. 20 Finisterre. Majkab, 20 van Huil n. Tvne. Maystar, verm. 20 v. Cork n. Swansea. Meres N, 18 te Safi. Merwedehaven, 20 v. Belfast te Duinkerken. M11 ach N, 19 v. Nantes n. Bordeaux. Mirfak N, 18 v. Rouaan 11. Casablanca. Monica. 20 v. Cadishead n. Dublin. Maasym, 20 v. Rotterdam n. Dublin. Makab, 19 v. Carthagena 11. Londen. Me rak, 20 v. Iskenderun n. Sibeik. Midas, 19 te Lissabon van Bougie naar Rotterdam Nieuwehaven, .1!) v. Rotterdam 11. Gothenbur. Noord, 20 v. Shellhaven n. Kringslynn. Nero, 19 van Algiers naar Amsterdam. Palma, 22 v. Droglieda te Vlaardingen verw. Poseidon, 16 v. Norrkoping te Hartlepool. Prior, 20 v. Lissabon te. Jersey. Pavo, 13 Kiel gepass. n. Vast'eras. Ponto, 19 te Roterdam van Zaandam. Ponza. 18 te Kings Lynn van Raumo. Rijnhaven, 19 v. Duinkerken te Rouaan. Rex. 13 v. Guernsey te Belfast. Rose Marie. 20 v. Knpei hagen n. Rotterdam. Strijpe, 19 v. Huelva n. Berwick. Silvaplana. 20 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Timor. 20 v. IJmuiden n. Belfast. Uranus, 18 v. Rouaan te Hull. Vindicat Ntq^e Polio, 22 Mesatie verw. West! a an, 20 v Rotterdam n. Hamburg. .Vestpolder. 20 v. Antwevpen n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8