Ook Pinay slachtoffer van dadenangst der Assemblee Pseudo-admiraalsdochter in Amsterdam gearresteerd In Oost-Duitsland de „représaille der begint thans rechtspraak" Weerbericht Een moordzaak Christie bekent zeven moorden Geruchten over massa-arrestaties en veroordelingen Bloemen voor de Rosenbergs OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franse democratie glijdt af naar droevig laag niveau UNO-rapport over dwangarbeid Het woord is aan Grotewohl sprak openhartig Rouwplechtigheid Kapitein van „Batory" vraagt asyl in Engeland Buiig weer houdt aan Oók die op mevr. Evans Overval in Kenya Churchill over Bermuda 67e JAARGANG No 292 WOENSDAG 24 JUNI 1953 297e JAARGANG No 139 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN LONDEN wordt voor „the Old Bailey" de moordzaak-Christie behan deld. Dit is de derde dag. J. R. Chris tie, een magazijnklerk, staat terecht onder beschuldiging van moord op zijn vrouw. Hij wordt verdacht van veel meer moorden, op andere vrouwen, maar volgens een Engels rechtsgebruik is hem in eerste instantie alleen het eerste geval ten laste gelegd. Tijdens politieverhoren heeft hij al zeven moorden bekend, maar op de gebruikelijke eerste vraag van de rechter, of hij schuld bekende of niet, heeft hij geantwoord: niet schuldig. Toen een aspirant-huurder van het trieste, lelijke huis bij Notting Hill, waarin hij gewoond had, tot zijn hevige ontsteltenis achter het behang een lijk verborgen had gevonden en een politie-onderzoek tot meer zulke vondsten leidde, in het huis en in het tuin tje, bleek Christie verdwenen te zijn. Men organiseerde in het gehele land een soort politiejacht, maar hij werd na enige dagen zonder enig jachtvertoon, en zonder dat hij zich ook maar enigszins verzette, in Lon den ingerekend. De man stond ergens bij de Theems suffig voor zich te kijken. Een politieagent meende hem te herkennen en vroeg zijn naam. Hij zei die. Hij ging ge dwee mee. Er werd heel wat ophef over die agent gemaakt, maar een eenvoudiger en rustiger arrestatie was moeilijk denk baar. De suffe man die naar de rivier stond te staren is daarna even suffig, tijdens het vooronderzoek in zijn zaak, voor de Coro ner verschenen en nu staat hij weer suffig in de verdachtenbank, temidden van de sombere praal van een Engels gerechtshof. De rechter in zijn rode toga, onder zijn im posante witte pruik, troont in den hoge. Tal van andere bepruikte figuren in zwarte toga's beschuldiger en verdedigers en griffier omgeven in de zaal de verdach te. die eveneens op een verhevenheid is ge plaatst. Er zitten twaalf mensen zonder enige bijzondere tooi in een aparte bank; die vormen de jury en zij zijn het, die straks het beslissende woord zullen moe ten spreken. Als zij, gehoord de tenlaste legging, de verhoren van verdachte en ge tuigen, het requisitoir, het pleidooi van de advocaat Curtis Bennett en tenslotte het résumé „the summing-up" dat de rechter van de gehele behandeling der zaak zal geven, tot de slotsom komen dat J. R. Christie schuldig is aan moord met voor bedachten rade op zijn vrouw, zal de rech ter volgens de wet de doodstraf over hem uitspreken. Als de twaalf gezworenen, in dit geval negen mannen en drie vrouwen, tot de slotsom zouden komen dat hij on schuldig was zou hij, althans van deze ten lastelegging, vrijgesproken worden. Maar de mogelijkheid bestaat ook nog dat hij „guilty but insane" schuldig maar krankzinnig zou worden verklaard. In dat geval zou hij in een krankzinnigen gesticht worden opgenomen. De verdediger heeft al doen blijken dat hii „guilty but insane" zal pleiten; volgens Curtis Bennett heeft Christie een reeks moorden in vla gen van waanzin gepleegd. De man is een trieste figuur. Zijn proces herinnert aan processen tegen massa-moor denaars, eveneens vrouwen-moordenaars, uit het verleden: Landru te Parijs en Peter Kürten te Düsseldorf. Maar de omstandig heden zijn vooral ten aanzien van Landru, die moordde om geldelijk gewin, heel ver schillend. Christie heeft er zich niet door verrijkt. Hij had met zijn vrouw, volgens getuigen, een langdurig goed huwelijk ge had. Het waren rustige, onopvallende men sen. Hij verrichtte zijn beroepstaak be hoorlijk. volgens verklaring van zijn pa troon. Vroeger was de man jarenlang ziek geweest, blijkbaar ook tengevolge van een gasvergiftiging in oorlogsjaren, waarvan hij nog steeds gevolgen ondervindt. Men kan zich dus voorstellen dat medische rap porten van grote invloed op de uitspraak in deze moordzaak zullen zijn. Er is het gebruikelijke gedrang geweest van het publiek, gebrand op de lugubere en weerzinwekkende détails van zulk een zaak, om haar te kunnen bijwonen. Men noemt dat belustheid op sensatie. Dat lijkt eigenlijk een te milde term; bij velen doet zich ongetwijfeld een morbide, een zieke lijke nieuwsgierigheid gelden. Dat uit de verschrikkelijke ontwrichting die oorlogen teweegbrengen, ook geestelijk en lichame lijk ondermijnde individuen overblijven, die in sommige gevallen tot gruwelijke misdaden komen, is bekend. De oorlog ver nietigt niet alleen direct, zijn verwoesting wreekt zich op een aantal lieden nog jaren lang na de wapenstilstand. Vaak levens lang. Wellicht zal ook dit proces tot de conclusie moeten leiden, dat de wezenlijke schuld aan de gepleegde misdaden in de oorlog heeft gelegen, die ook deze man tot een misdadiger heeft doen worden. Maar als hij gehangen mocht worden zullen ve len zich opnieuw afvragen in hoeverre iemand, tegen wie zulk een reeks moorden is bewezen, nog als een normaal mens kan beschouwd worden en welke zin het heeft, hem in wrekende gerechtigheid zelfs ter dood te brengen. De toekomst zal ten deze we! nieuwe inzichten doen groeien en al gemeen aanvaarden. R. P. (Van onze correspondent in Parijs) Antoine Pinay, die Zondag van president Auriol opdracht had ontvangen op de grondslag van het minimum programma der gezamenlijke politieke leiders en oud premiers een einde aan de Franse crisis te maken, heeft gisteravond die opdracht de finitief teruggegeven. Met weinig vertrou wen in zijn eigen gesternte, voor zover dat tenminste de Kamer betreft, had Pinay, die persoonlijk nog altijd niets voor de wisselvallige eer van het premierschap voelt, Zondag al een slag om de arm wil len houden. Alleen indien hij zwart op wit tevoren van een meerderheid zeker had kunnen zijn, zou hij bereid zijn geweest vandaag voor de Kamer te treden. Maar zowel een groot deel der Gaullisten als de complete Katholieke M.R.P.-fractie heeft na beraad, dat achter gegrendelde en ge luidsdichte deuren werd gevoerd, gister avond de informateur medegedeeld dat hij op hun steun maar beter niet moest rekenen. Het argument der Katholieken, die nu al drie formateurs genekt hebben, hoewel hun eigen leider, Bidault, niet in staat is gebleken een meerderheid te halen, luidde dat zij van het optreden van Pinay. door hen als ultra-rechts politicus gedoodverfd, sociale troebelen vreesden, die wel eens een nieuw volksfront met communistische deelname zouden kunnen opleveren. Het was echter duidelijk dat de schoen bij de M.R.P. heel ergens anders knelde. Eens deels waren zij de socialisten als politieke huwelijkspartners nog niet vergeten, maar anderzijds waren zij kennelijk maar al te angstig voor de populariteit van Pinay. Pinay heeft minder uit beduchtheid voor zijn persoonlijke prestige, dat bij de pu blieke opinie zeker nog wel een stootje velen kan, dan wel ter voorkoming van onnodig tijdsverlies er na die uitspraak maar van afgezien pro forma toch nog voor het parlement te verschijnen. Men had hem ook het voornemen toegeschreven in een proclamatie aan het volk de schuldigen van zijn terugtreden te zullen aanwijzen. Maar blijkbaar om de tegenstellingen niet nog hoger op te voeren, heeft hij ook dat ten slotte maar nagelaten. President Auriol heeft vandaag de ge matigd conservatieve leider en oud-minis ter Joseph Laniel ontboden om hem te vragen of hij bereid is pogingen te doen tot het vormen van een nieuwe regering. Laniel heeft de pers medegedeeld, dat hij vanavond zal zeggen of hij de opdracht tot kabinetsformatie zal aanvaarden. Hij zou eerst met vertegenwoordigers van de volksrepublikeinen en Gaullisten spreken om te weten te komen of hij op hun steun kan rekenen. Laniel is minister van staat geweest in het kabinet van de links-radicaal Edgar Faure. dat in het begin van het vorig jaar optrad. Voordien is hij minister van Poste rijen geweest. Het is zeker geen benijdenswaardige taak waarvoor president Auriol zich in de laat ste maanden van zijn bewindsperiode ge steld ziet. Zal hij zich nu toch tot het volk richten of zelfs afstand doen van zijn zetel? Het is moeilijk onder alle, en steeds opgewondener, geruchten uit te maken welke weg de president nu nog zal willen inslaan. En misschien weet hij het nu ook zelf niet meer. In het krijt (Reuter). De minister van Financiën in het demissionnaire kabinet heeft de Na tionale Vergadering medegedeeld, dat de gevolgen van de regeringscrisis, die thans reeds bijna vijf weken duurt, de Franse schatkist reeds meer dan 100 milliard francs hebben gekost. Op verzoek van de afgetreden regering VLIEGTUIGWRAK GEVONDEN TOKIO (Reuter). Volgens een mede deling van de Amei'ikaanse luchtmacht te Tokio hebben vissers ter hoogte van Zuid- Japan het wrak van een „vliegende verhuis wagen" gevonden. Men vermoedt dat dit het Amerikaanse vliegtuig is, dat sinds Dinsdag met zeven personen aan boord wordt vermist. Gistermiddag heeft de politie van het Leidseplein in Amsterdam een nogal op vallend mooie en roodharige dame ge arresteerd die zich schuldig gemaakt zou hebben aan een serie oplichtingen, waar van niet alleen een aantal particulieren, maar zelfs twee grote banken in de hoofd stad de dupe zijn geworden. De dame, die op zeer grote voet in de hoofdstad leefde onder haar artistennaam Maureen McCormick, gaf zich overal uit voor een dochter van de bekende Ameri kaanse vlootbevelhebber van die naam. In werkelijkheid was zij een Zwitsers jazz- zangeresje. Zij woonde geruime tijd in de beste ho tels van de hoofdstad, waarvan er een thans een heel bedrag van deze dame te vorde ren heeft, wist in minder dan geen tijd door te dringen tot de hoogste kringen in de hoofdstad, waar zij royaal gefêteerd heeft de Nationale Vergadering de Banque de France machtiging gegeven om de staat toe te staan de betaling van een voorschot van SO milliard francs, die op 1 Juli zou moeten geschieden, uit te stellen. Dit voor schot werd op 24 Maart verstrekt en de terugbetaling is reeds twee maal uitgesteld. Voorts gaf de Nationale Vergadering de Banque de France toestemming een nieuw voorschot van 50 milliard francs aan de staat te verstrekken voor het voldoen van op het einde van deze maand vervallende verplichtingen. Het voorschot is nodig voor de grote pensioenbetalingen, die einde Juni moeten geschieden, en voor de terugbeta ling van 20 milliard francs in buitenlands geld aan de Verenigde Staten en Canada wegens in 1948 van deze landen ontvangen leningen. LONDEN (Reuter). Op de tweede zittingsdag van de behandeling van de zaak-Christie, die ervan wordt verdacht een aantal vrouwen te hebben vermoord in zijn woning op Rillington Place in Lon den, heeft Christie bekend zijn vrouw en zes andere vrouwen te hebben vermoord. Hij zeide zich niet te kunnen herinneren of hij nog meer moorden had gepleegd. Zijn verdediger, Curtis-Bennett, had eer-i der Christie beschreven als „volslagen krankzinnig wanneer hij doodt, ofschoon hij nu normaal is". Er lag een nerveuze glimlach op Chris tie's gezicht toen hij beschreef hoe hij de beide vrouwen, wier geraamten in zijn tuin waren gevonden, had vermoord en begra ven. De moorden werden gepleegd in 1943 en 1944. Een van zijn slachtoffers was mevrouw Evans, die boven hem in het perceel Ril lington Place 10 woonde. Haar echtgenoot werd in 1950 opgehangen, beschuldigd van moord op hun dochtertje. Toen hij vertelde onder welke omstan digheden hij zijn vrouw „in slaap had ge bracht" begon hij te huilen. De drie andere vrouwen waren degenen die met Christie's vrouw in Christie's wo ning werden gevonden. Naar aanleiding van Christie's bekente nis mevrouw Evans te hebben vermoord, vroeg de openbax-e aanklager, procureur- generaal Heald, een detective die zich had bezig gehouden met de zaak-Evans: „Hebt u enige reden te geloven, dat de verkeerde man werd opgehangen in de zaak-Evans?" De getuige antwoordde: „Geen enkele". Curtis-Bennett had bezwaar tegen deze vraag. Het idee dat Christie het kind van Evans had gedood, was niet geopperd en Evans was terechtgesteld voor het doden van het meisje, aldus de verdediger. Evans was overigens wel door het ge recht schuldig bevonden aan het vermoor den van zijn vrouw. Antoine Pinay. GENèVE (Reuter). Een onderzoek van de UNO heeft tot de conclusie geleid dat er in de communistische landen en in Zuid-Afrika dwangarbeid bestaat. In het Britse gemenebest, de Verenigde Staten en Spanje zijn wetten die tot dwangarbeid kunnen leiden, aldus een Dinsdag gepubli ceerd rapport van de UNO-commissie voor dwangarbeid. Volgens het 620 bladzijden tellend ver slag van het onderzoek in 24 landen zijn er twee stelsels van dwangarbeid: een als politiek dwangmiddel en een voor econo mische doeleinden. Dwangarbeid voor economische doelein den bestaat volgens het verslag in Zuid- Afrika, de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije en Bulgarije. Dwangarbeid als politiek dwangmiddel is geconstateerd in de Sovjet- Unie, Bulgarije, Tsjechoslowakije en Roe menië. De commissie sprak in het rapport als haar oordeel uit, dat Zuid-Afrika een wets- stelsel heeft, dat beoogt een onoverbrug bare kloof tussen blanken en niet-blanken in stand te houden en „een vaste, over- Einstein: Als wij ons niet gezamenlijk or ganiseren zullen wij afzonderlijk door atomen vernietigd worden. vloedige en goedkope hoeveelheid arbeids kracht te scheppen". De commissie zuivert in het rapport het Britse Gemenebest van de aantijgingen van dwangarbeid. Maar de noodmaatregelen in Maiakka en een wet in Kenya zouden tot dwangarbeid kunnen leiden. Enkele staten van de Verenigde Staten omschrijven het woord „zwerver" zo ruim en stellen zulke zware straffen op het zwerven, dat het tot dwangarbeid voor economische doeleinden zou kunnen leiden, aldus het rapport. NAIROBI (Reuter). Dinsdagavond is een boerderij bij Nanjoeki door leden van de Mau Mau in brand gestoken. Aangeno men wordt, dat een werktuigkundige, zijn vrouw en vier kinderen in de vlammen zijn omgekomen. De aanvallers, ten getale van 15, vermoordden drie Inheemse landarbei ders. Een vierde wist te ontsnappen doch is later aan zijn verwondingen bezweken. BERLIJN (United Press). Oost-Duits- lands premier, Otto Grotewohl, heeft ver klaard dat de Oost-Duitse regering niet zal aftreden maar wel erkent fouten te heb ben begaan en daaruit de consequenties zal trekken. Dit scheen te wijzen op komende zuiveringen in de rangen van de Oost- Duitse regering. Grotewohl deelde dit mede in een toe spraak tot de arbeiders van de „Karl Lieb- knechf'-fabrieken in Oost-Berlijn. Hii gaf toe-dat men hem zeer dringend de raad had gegeven af te treden, maar dat hij dat niet zou doen. Hij liet duidelijk uitkomen dat wellicht andere leden van zijn kabinet weg gezuiverd zouden worden. Verbazingwekkend openhartig sprekend zei hij: „Aftreden zou de gemakkelijkste uitweg zijn geweest voor degenen die ver antwoordelijkheid droegen, maar zeker geen oplossing van het vraagstuk hebben opgeleverd. Wij allen hebben sedert 1945 gewerkt aan de opbouw van deze democra tische staat. Daarbij zijn fouten gemaakt, maar niemand heeft het recht daarom er mee uit te scheiden. Ieder lid van de rege ring moet tonen dat wij de fouten onge daan kunnen maken." Vervolgens liet hij uitkomen dat er bin nen twee weken waarschijnlijk een ingrij pende reorganisatie van het Oost-Duitse werd en leende hier en daar aanzienlijke bedragen, die haar zonder enige terughou dendheid werden toevertrouwd. Het vreemde van het geheel is, dat zij zelfs kans zag om bij een tweetal banken in de hoofdstad onder valse voorspiegelingen enige tijd geleden geld te lenen. Zie viel door de mand, omdat een opti- ciën, die haar enkele vrij dure artikelen had geleverd, de zaak niet meer ver trouwde, toen hij wekenlang op zijn geld moest wachten. Na overleg met de centra1 recherche kwam de zaak aan het rollen. Op het moment van haar arrestatie wilde de oplichtster zich juist naar Schiphol be geven om ons Jand, waar de grond haar blijkbaar te heet onder de voeten werd, te verlaten. Zij is op last van de officier van justitie in het Huis van Bewaring ingesloten. Bij de tuinmuur van de Tuilerieën in Parijs worden nog steeds bloemen ï.^vïaeU bij de portretten van het in Amerika terechtgestelde echtpaar Rosenberg. Voorat in Frankrijk was de beroering over deze executie groot. kabinet zou komen: „In de komende 14 dagen zal u dit duidelijk worden, zodra wij onze plannen bekend hebben gemaakt. De partij zal weten hoe de consequenties te trekken uit eigen fouten. Het zal zover komen dat ook gij dat zult inzien." West-Berlijn gonsde de laatste dagen van de geruchten over wegzuivering van Walter Ulbricht, de in Moskou opgeleide plaatsvervangende premier. Ulbricht zou volgens die geruchten moeten dienen als het zwarte schaap en moeten boeten voor de fouten van de partij en voor de bloedige woelingen van de laatste tijd. De Sovjet-Russische bezetters en hun Oost-Duitse medestanders nemen bloedige reprcssailles tegen leiders van de opstan dige bewegingen onder de arbeiders. Dit bleek uit bekendmakingen van communis tische zijde over verdere terechtstellingen. Er werd bekendgemaakt dat een tweede Duitser door een executie-peloton van het Sovjet-leger is terechtgesteld. De naam van het slachtoffer was Diener. Het officeel orgaan van de communistische partij in de Sovjet-zóne „Neues Deutschland" onthulde dat de executie verleden week plaatsge vonden had in Jena. Volgens niet-officiële berichten zouden echter tussen de 20 en 25 Duitsers door de Russen standrechtelijk zijn neergeschoten. Oost-Duitse rechtbanken bereiden zich voor op snelle veroordeling van een groot aantal aanvoerders van de in opstand ge komen arbeiders. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat zij schrikbarend veel doodvonnissen zullen uitspreken om het verzet van de arbeiders bloedig de kop in te drukken. De ziel van de gerechtelijke acties, die op komst zijn, is naar verluidt „Rode Hilda" Benjamin, een vrouwelijke rechter die al berucht is geworden om haar meedogen loosheid. Volgens voorzichtige schattingen zijn al tussen 25 en 30 ter dood veroordeelden in Oost-Duitsland terecht gesteld. De massa arrestaties duurden volgens traag binnen komende berichten nog steeds voort. Men schatte in West-Berlijn het aantal gear resteerden in Oost-Berlijn op ongeveer 5000 en in de rest van Oost-Duitsland tussen 20.000 en 30.000. Hilda Benjamin, de plaatsvervangende Oost-Duitse opperrechter, heeft naar ver luidt opdracht gegeven zeer zware straf fen uit te delen en niet spaarzaam te zijn met doodstraffen. Een der reeds terechtgestelden was Erna Dorn, een 42-jarige voormalige comman dante van het vrouwenkamp te Ravens- brueck, die na haar bevrijding door in op stand gekomen arbeiders uit de gevangenis te Halle, waar zij een straf van 15 jaar uitzat, deel had genomen aan de demon straties. De Oost-Duitsers zetten haar op nieuw gevangen en veroordeelden haar ter dood. Rouwplechtigheid Meer dan tienduizend inwoners van Ber lijn zijn Dinsdagmiddag bijeengekomen voor het met zwarte doeken beklede West- Berlijnse regeringsgebouw, om deel te ne men aan de rouwplechtigheid voor de doden van de ongeregeldheden in Oost- Berlijn. De kisten van de zeven in West- Berlijnse ziekenhuizen overledenen ston den opgebaard op een hoge katafalk. Zij waren bedekt met kransen van president Heuss, dr. Adenauer en van de West-Duit se en West-Berlijnse regeringsinstanties, alsmede van de politieke partijen en vrij heidsorganisaties. Temidden van de kisten stond een zwart omrand schild met de naam van Willi Goettling, de West-Berlij- ner, die in Oost-Berlijn door de Sovjet- Russische troepen is gefusilleerd. Terwijl in het gehele gebied van de Bondsrepubliek een arbeidspauze van vijf minuten werd ingezet, nam Bondskanselier Adenauer het woord. Hij zeide, dat de -lachtoffers hun leven en hun bloed heb ben gegeven voor de vrijheid, en sprak over de verschrikkelijke druk die nu reeds sedert jaar en dag op Oost-Duitsland ligt. Adenauer besloot zijn rede aldus: „Wij zweren op dit plechtige uur het Duitse volk chler het ijzeren gordijn niet te vergeten. ij zullen zonder rust of duur voortgaan deze eed leg ik af voor het gehele Duit- se volk tot ook zij weer de vrijheid hebben, totdat geheel Duitsland weer ver enigd is in vrede en vrijheid." Op de plechtigheid volgde een stilte van vijf minuten, waarvan het begin en het einde door klokkengelui werd aangegeven. Het volk stond gedurende de stilte in de houding, alle verkeer was stilgelegd en de arbeiders onderbraken hun werk. Ook in het aan West-Berlijn grenzende deel van Oost-Berlijn heerste doodse stil te. De Sovjettanks waren teruggetrokken en uit het gezicht verdwenen en ook de Oost-Duitse politie was nergens te beken nen. LONDEN (Reuter). De gezagvoerder van het Poolse passagiersschip „Batory", Jan Cwiklinski, heeft vergunning gevraagd om in Engeland te mogen blijven, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken Dins dagavond bekend gemaakt. Naar verluidt tracht Cwiklinski in En geland politiek asyl te krijgen. De woordvoerder verklaarde, dat kapi tein Cwiklinski was achter gebleven, toen Zaterdag de „Batory" uit Engeland ver trok. Cwiklinski werd opgespoord en vroeg vergunning om in Engeland te blijven. Ook de scheepsdokter van de „Batory" is achtergebleven en opgespoord, zo zei de woordvoerder. Aan boord van de „Batory" vluchtte in 1949 de in Duitsland geboren communist Gerhard Eisler uit de V.S. naar Europa. De Amerikanen deden toen vergeefse po gingen om de op borgtocht vrijgelaten Eisler door de Engelsen uitgeleverd te krijgen. Cwiklinski bezit Britse oorlogsdecoraties. LONDEN (AFP). Premier Churchill heeft Dinsdag in het Britse Lagerhuis ver klaard, dat men geen al te hoog gespannen verwachtingen moet koesteren omtrent de resultaten van de conferentie van Bermuda, die, zo zei hij, slechts vier of vijf dagen zou duren. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een krachtig hoge drukgebied, dat zijn invloed uitstrekt over de Oostzee en het Noorden van Duitsland. Boven Frankrijk bevindt zich een uiterst vlak lage drukgebied, dat samenhangt met een hoeveelheid koude lucht in de hogere niveaux. Het weer in ons land wordt in sterke mate beheerst door een front, dat de scheiding vormt tus sen de koude lucht boven Frankrijk en warmere lucht, die door Oostelijke winden over het Noorden van Duitsland aange voerd wordt. Langs dit front komen zware buien voor, waarvan sommige met onweer gepaard gaan. Zo werd op het vliegveld Twenthe in 24 uur 25 mm. neerslag opgevangen. Het front verplaatst zich bijna niet. Zo lang het boven ons land blijft liggen, houdt het onbestendige weer met weinig wind en plaatselijk zware buien aan. WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar tot half bewolkt met in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Plaatselijk enkele regen- of onweers buien. Weinig verandering in tempera tuur. 25 Juni Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 20.08 uur. onder 2.12 uur. Woensdag 24 Juni Hoog water: 1.13 en 13-43 uur. Laag water: 8-59 en 21.36 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 Juni Hoog water: 2.02 en 14.31 uur. Laag water: 9.52 en 22.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1