Chefarine 4 Kinderbijslag moet zich richten naar het loon der gezinnen Het Hek van de Dam De Storm van Shakespeare als romantisch sluitstuk Agenda voor Haarlem Holland Festival Vier betrouwbare middelen in 1 tablet Progressie in zeven loongroepen voorgesteld Rapport over Tilburgse pokkenepidemie In 1 dag retour R.K. STUDIECOMMISSIE ADVISEERT De twist om de Everest- expeditie duurt voort Faillissementen Europese voorlichting op scholen bepleit PMFIttERI VAN DUIVENBODEN Onder de bomen Onder de grond „Vaccinatietoestand in ons land onbevredigend" Herdenking van de Rosenbergs in Den Haag WOENSDAG 24 JUNI 195S Is „De Storm" van Shakespeare, waar van de Haagse Comedie ons in dit Holland Festival laat genieten, werkelijk niet meer dan een romantisch en spectaculair ge legenheidsstuk, zoals sommige critici na een wat ontnuchterende analyse menen? Of heeft men juist te doen met een ver heven filosofische, ja zelfs visionnaire zwa- nezang van de dichter, die alvorens zich in Stratford terug te trekken om, nog geen vijftig jaar oud, op zijn lauweren te rusten onder het mom van de magiër Prospero afscheid neemt van het publiek en als blijk daarvan zijn toverstaf „vadems diep" in de aarde begraaft? Nu is het wel zeer waarschijnlijk, dat Shakespeare deze idyllische comedie bij wijze van divertissement ter opluistering van de bruiloft van Elisabeth, de dochter van koning Jacobus, met graaf Frederik van de Paltz heeft geschreven. Het feeste lijk karakter wordt nog verhoogd door een allegorische maskerade met landelijk bal let. En voor de rest vindt men in dit kijk spel allerlei elementen, die aan een popu laire opera a grand spectacle of aan een moderne revue doen denken: een complete schipbreuk, een exotisch eiland, bewoond door een monsterlijk heksenkind, een ont luikende liefde, luchtgeesten en legenda rische verschijningen, benevens de nodige clownerie ter afwisseling. Al het gebruikte „const en vlieghwerk" om met Jan Vos te spreken en de „waterige rijmelarij" hebben voorts gediend als extra-argumen ten voor de vaak gehoorde stelling, dat „De Storm" niet van Shakespeare zou zijn, in dien de toneelspeler van die naam al ooit als schrijver is opgetreden.... Barokke wisselwerking: Karl 'Guttmann, de dramaturg van de Haagse Comedie, behoort ondubbelzinnig tot degenen, die „De Storm" beschouwen als een blijspel van een sereen dichter, in wie alle passie tot wijsheid is verstild. In zijn voorwoord tot de opvoering, afgedrukt in het programma, spreekt hij dan ook van „een mild zich losmaken van alles wat hem, wat ons dierbaar is: die hele wonder lijke wereld welke hij gevonden en die welke hij geschapen heeft, dat eindeloos zemelend leven van koningen en narren, van minnenden en moordenden".Het dunkt mij inderdaad onmiskenbaar, dat er onder de bonte oppervlakte van dit gelegenheids stuk, ondanks de schijn van het tegendeel, een even of bijna even diepe bewogenheid stroomt, als die welke Shakespeare tot zijn huiveringwekkende tragedies inspireerde. En het lijkt, alsof hij voor één keer, tegen beter weten in en misschien door de om standigheden daartoe verleid, een uitweg in de droom heeft gezocht en de mensen „door hemelse goedheid een schoon spel op aarde" liet spelen, zoals Arthur van Schendel het als ik mij wel herinner jaren geleden formuleerde. Zo heb ik „De Storm" altijd het liefst beschouwd en ben ik ervan gaan houden. Het is dan ook veel meer dan een af- scheidsstuk alleen. Het heeft tevens de be tekenis van een sluitstuk, de zonnige apo theose van de gigantische cyclus, waarin de verschrikkelijke en afschuwwekkende gevolgen zijn geschilderd van verwerping der levenswaarden en van mateloze over schrijding der maatschappelijke orde, van machtswellust of excessen van gevoel. En kele van die motieven treden ook hier in werking, maar alles voegt zich tenslotte toegegeven: door gebruik van bovenna tuurlijke krachten tot een vredige har monie. Dit romantische karakter vindt men weerspiegeld in de schoonheid van het wonderbaarlijke eiland, dat (merkwaardige samenloop met de actualiteit) tot de des tijds door een mislukte expeditie „in het nieuws" zijnde Bermuda's behoort. Nie mand zal hieruit de conclusie willen trek ken, dat Shakespeare de gave der profetie bezat, doch het is al heerlijk het verlangen naar evenwichtige verhoudingen de stilte na de storm met hem te delen. Maar misschien moet men om daarin te kunnen geloven een waanzinnige zijn als deze Prospero, zoals Albert van Dalsum hem met bezwerend gebaar en met haast fanatieke gelaatsexpressie treffend speel de, die kwaad met goed vergeldt. En zo ben ik het dan ook helemaal niet eens met degenen, die hem een inconsequente figuur vinden, want men kan zeer goed als mens tekortkomingen vertonen en als kunste naar bovenmenselijk dromen. ADVERTENTIE Van deze barokke wisselwerking tussen aardse en hemelse elementen, deze twee zijdigheid der menselijke ervaring, is het gehele stuk doortrokken. Men vindt haar niet alleen in Prospero, die éoncreet-men- selijke doeleinden nastreeft met geestelijke middelen, zij komt sterk tot uiting in de tegenstelling tussen Ariel en Kalibaan, een onaardse verschijning, die zich „als de weerlicht" door de ruimte beweegt, de eerste en een kruipend, vrijwel dierlijk wezen de ander, waarover nog veel meer te zeggen zou zijn. Over de vertolkingen van deze rollen, respectievelijk door een schalkse en vlinderlichte Myra Ward en een bij alle grofheid sympathie wekkende Johan Valk, heb ik in een vorige beschou wing reeds ruimschoots waardering uitge sproken. Toen heb ik ook vastgesteld, dat de décors van Wim Vesseur, hoewel te na drukkelijk aanwezig, op voorbeeldige wijze de zo gewenste droomsfeer oproepen, naar behoefte van de situatie beurtelings be koorlijk als een luchtspiegeling of bizar verwrongen als fantastische projectie van gekwelde gedachten. Het is alleen zo bij zonder jammer, dat deze sfeer telkens ver scheurd wordt door het neerlaten van een tussendoek voor de changementen, waar door het stuk volstrekt nodeloos verbrok kelt. Misschien hadden hier aanvullende composities kunnen dienen van Jurriaan Andriessen, die zo'n voortreffelijk „ge luidsdécor" leverde, dat waar maakt wat ergens merkwaardig genoeg door Kali- baan wordt gezegd: „Het eiland is vol klanken, gezang, gezoem, dat streelt, dat doet geen pijn. Soms bengelen wel duizend instrumenten gonzend om mij heen." Meer realisme gewenst Maar natuurlijk komt de gesignaleerde fout op rekening van de regisseur Cees Laseur, die weliswaar meesterlijk de toon van het blijspel heeft weten te bewaren, maar overigens meer aandacht had voor „mooie plaatjes" dan voor de wezenlijke achtergrond, waardoor men een menigmaal ADVERTENTIE De 4 geneesmiddelen van Chelarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. pijnen en griep. j| 'n 4lje doet wonderen.' Albert van Dalsum als Prospero met Myra Ward als Ariel in „De Storm" van Shake speare, opgevoerd door de Haagse Comedie in de meesterlijke vertaling van Nijhojj. schitterend sprookje krijgt voorgezet, een weefsel der verbeelding, waarvan de dra den echter niet door het leven zijn ge sponnen. Om het eenvoudiger uit te druk ken: zijn regie hechtte meer waarde aan de aesthetische vorm, dan aan de poëtische inhoud, waardoor het natuurlijke en het bovennatuurlijke elkander onvolledig door drongen en vaak als gescheiden grootheden fungeerden. Het is mijn stellige (en door deze enscenering bevestigde) overtuiging, dat „De Storm" zo eenvoudig en realistisch mogelijk moet worden opgevoerd, als men werkelijk „dit ijle spel van toverij" wil openbaren. Want de beroemde uitspraak „Wij zijn van eender maaksel als dromen zijn" is natuurlijk omkeerbaar! Deze bespreking mag niet eindigen zon der een compliment aan Luc Lutz, Jan Retèl en Luc van Gent voor de clowneske figuren en aan Bob de Lange en Pim Dik kers voor hun gevatte en geslepen com mentaren in het tweede bedrijf. Kathenka van der Werff was als de vaag getekende Miranda wel liefelijk, maar ook niet meer en Carl van der Plas schaadde zijn optre den als jeune premier (in de dubbele zin van het woord!) door een bijna hinderlijk teveel aan mimiek. Bij de eerste voorstel ling zat Paul Steenbergen in de Konink lijke Schouwburg vlak achter mij. Ondanks alle waardering voor Albert van Dalsum had ik hem toch liever op het toneel ge zien. Want hij is Prospero, de kunstenaar die met een enkel gebaar en zijn sonore stem een wereld kan suggereren. DAVID KONING. Het bestuur van het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming heeft in 1952 een commissie ingesteld met de opdracht, een antwoord te geven op de volgende vragen: is het wenselijk de bedragen van de kin derbijslag te wijzigen, teneinde een zekere verhouding tussen kinderbijslag en loon tot stand te brengen; zo ja, welke wijzigin gen zou de commissie dan willen aanbe velen? De commissie, de gepresideerd wordt door mr. P. Aalberse te Wassenaar, heeft op 1 October 1952 haar rapport aangebo den. Het overleg, dat hierna tussen com missie en bestuur is gevolgd, heeft tot een aantal wijzigingen geleid, waarna het be stuur thans besloten heeft, aan het rap port algemene bekendheid te geven. Naar het oordeel van de commissie is progressie in de kinderbijslag naar ver houding van het loon een eis van sociale rechtvaardigheid. Bovendien, aldus de com missie, wijzen de grondslagen waarop de kinderbijslagwet berust, in de richting van zo'n progressie. De huidige progressie naar het kinder tal dient naar het oordeel der commissie zolang deze althans niet wordt verbeterd, bewaard te blijven. De commissie raamt de kosten van de aanbevolen wijzigingen op ongeveer 60 millioen per jaar. De commissie gaat uit van zeven loon groepen waarbij de kinderbijslag per dag en per kind in iedere volgende loongroep 0.05 hoger is dan in de voorafgaande. KATMANDOE (Reuter) Kolonel Hunt, de leider van de Britse expeditie wier leden de top van de Mount Everest bestegen hebben, heeft bij gelegenheid van de ontvangst van Hillary en Tensing te Katmandoe de twist over de vraag, wie van beiden de top het eerst bereikte, ten sterkste veroordeeld. Op een persconfe rentie bij zijn aankomst zei Hunt, dat Hil lary in feite het eerste op de top was ge weest, doch nu zeide hij: „Wanneer twee mannen met een touw aan elkaar ver bonden zijn, werken zij tezamen, en de vraag wie in feite het eerst de voet op de top heeft gezet, doet niet ter zake". Onder de tienduizenden, door wie de twee bergbeklimmers enthousiast welkom werden geheten, waren groepjes opgewon den jongelieden, die Tensings handteke ning wilden hebben onder gereedgemaakte verklaringen, waarin stond dat hij het eerst de top van de Mount Everest had bereikt, en dat hij Nepalees burger is. Want ook om de nationaliteit van de Sjerpa Tensing, die 39 jaar geleden in Nepal werd geboren doch thans in de In dische plaats Darjeeling woont, is twist gaande, en wel tussen Nepal en India. Tensing zelf verklaarde voor de radio van Nepal, dat hij en de Nieuw-Zeelander Hillary de top tegelijkertijd bereikt hebben en dat zij gedurende de klim om beurten de leiding namen. Bij een dagloon van 6.60 en minder be draagt de kinderbijslag: voor het eerste kind 0.46 per dag; voor het tweede en derde 0.51 per dag en per kind; voor het vierde en volgende 0.67 per dag en per kind. Voor de volgende loongroepen worden deze bedragen als volgt gewijzigd: Loongroep meer dan 6.60 tot 8. meer dan 8.tot 10. meer dan10.tot 12. meer dan 12.tot 14. meer dan 14.tot 16. meer dan 16. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: C. van der Kamp, vishandelaar, wonende te Santpoort-Station, Zinneveltlaan 35. Rech- ter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. W. Boers, advocaat en procureur te Over- veen. Wegens gebrek aan actief werden Dinsdag opgeheven de faillissementen van: E. van 't Hof, chauffeur, Waarderpolder, schip „Yvonne", Haarlem. Rechter-commis- saris mr. J. P. Petersen, Curator mr. B. E. van Tijn, advocaat en procureur te Haarlem- Jac. van den Brink, Spiegelstraat 29 rood, Haarlem, van beroep koopman. Rechter-com- missaris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. dr A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem. Ie kind 0.51 U.56 0.61 0.66 0.71 0.76 2e en 3e kind 0.56 0.61 0.66 0.71 0.76 0.81 4e kind e.v. 0.72 0.77 0.82 0.87 0.92 0.97 Veteranen van Bronbeek brachten Dinsdag een bezoek aan Schiphol. De jotograaf liet zich de gelegenheid niet ontglippen de martiale strijders in ruste op de plaat te vereeuwigen. De Nederlandse' Raad der Europese Be weging heeft zich tot de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ge wend met een schrijven, waarin hij de minister verzoekt, aan rectoren en direc teuren van alle gymnasia, lycea, hogere burgerscholen, kweekscholen en muloscho- len een schrijven te doen uitgaan met be trekking tot de eenwording van Europa, opdat de jeugd dezer scholen grondig ken nis zal kunnen nemen van de plannen en de vorderingen, die op dit punt zijn ge maakt. De Nederlandse Raad bericht de minis ter met betrekking tot dit verzoek, dat hij een studieconferentie voorbereidt voor leerkrachten van de genoemde scholen om hen van de stand van zaken der Europese eenwording op de hoogte brengen, in het bijzonder op het gebied van de Europese kolen- cn staalgemeenschap te Luxemburg, de Europese defensiegemeenschap en het ontwerp-statuut voor een Europese grond wet. ©oocoooooo van onze extra aanbieding 40 Bedsteden, 2 persoons, verend, met 2 kapokkussens, pracht tijk, wollen afdekking 15 jaar garantie van 165.voor 123.50 1 persoons van 89.voor ƒ57.50 Onze naam staat borg voor de kwaliteit GROOT SPECIAALHUIS Ged. Oude Gracht 108110 Tel. 17165 - 10299 Bezoekt onze Meubel- Toonkamers. OOCXXXXXDOOOOCOOOOOOOOOCXDOOOC X>DOCOOOOOOOOCOCCCOOCCCOC> WOENSDAG 24 JUNI Grote Kerk: Avondstilte o. 1. v. ds. Joh. Bronsgeest, 8 uur. Frans Hals: „The Gal loping Major", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Zo zijn wij niet getrouwd", 18 jaar, 7 cn 9.15 uur. Palace: „Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar, 7 en 9 15 uur. Lido: „Een koningin wordt ge kroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Casablanca", 18 jaar, 8 15 uur. DONDERDAG 25 JUNI Grote Kerk: Orgelbespeling, 3 uur. Zuider kapel: Spreker J. Scvensma. 8 uur. Concert gebouw: Holland Festival 1953, Radio Phil- harmonisch orkest, 8 uur. Frans Hals: „The Galloping Major", alle leeft., 2.30, 7 cn 9.15 uur. Rembrandt: „Zo zijn we met getrouwd 18 jaar,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Och- tendvoorstellingen „Elizabeth is koningin 10 11 en 12 uur; „Ik heb mijn hart in Heidel- berg verloren", alle leeft:, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verdorven jeugd", 18 jaar,, 2, 7 cn 9.15 uur. Lido: „Een koningin wordt ge kroond", alle leeft., 11. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De zevende sluier", 14 jaar, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het verlaten eiland", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Casa blanca", 18 jaar, 8.15 uur. Het Holland Festival is nu tien dagen aan de gang en ook de Amsterdamse bevolking heeft ruimschoots gelegenheid gehad zich in het kostbare zonnetje der cultuur te koesteren. De voornaamste bedoeling van dit jaarlijks terugkerende evenement is het aantrekken van bui tenlanders en men heeft nu ëcn voor treffelijk hulpmiddel bedacht om daarin te slagen, namelijk door ze te engageren. Er kan geen concert, geen dansavond en geen operavoorstelling worden gegeven of er werken op belangrijke posten bui tenlanders aan mee. Het gevolg van deze door zijn eenvoud verbluffende methode is, dat de toegangsprijzen zo hoog' zijn geworden, dat men wel tot de conclusie moet komen dat er iels zeer bijzonders gebeurt. Hun familieleden krijgen overal vrijplaatsen, echter met de speciale op dracht iedere minuut stilte te verbreken door het zo luid mogelijk voeren van exotische conversatie, opdat het ge wone publiek in de illusie verkeert zich temidden van internationale fijnproevers te bevinden. Ten gerieve van deze vreemdelingen heeft men overigens geen middel onbe proefd gelaten om de hoofdstad een zo feestelijk mogelijk aanzien te geven. Het succes is opzienbarend. Langs de walle kanten van de grachten en tussen de bomen zijn lange linten van gloeilampen gespannen. Voorts heeft men een groot aantal winkelstraten extra versierd, behalve en wij vragen uw bijzondere aandacht voor dit verheven trekje die welke naar de kunsttempels leiden. De symbolische betekenis hiervan dunkt ons deze, dat het licht van de kunst het best in de duisternis kan schijnen. Toch heeft men gemeend op het ge deelte van het Leidseplein naast de Stadsschouwburg een illuminatie te moeten aanbrengen. Niet alleen staan er nu schijnwerpers gericht op de gevels van de zich daar zo schilderachtig be vindende luxe melksalon, fietsenstalling, broodjeswinkel en het atelier voor graf zerken, bovendien hangen er in de bomen zoveel gekleurde lichtjes, dat het wel Kerstmis in de zomer lijkt. Dit plekje is immers zo typisch Amsterdams, dat men er schielijk naar streefde er een Parijs' tintje aan te geven. Plier staat des avonds de held-in-het-donker-tenor Jan Volmer met zijn tot blaasbalg en toetsenbord gecomprimeerd orkest de Nederlandse Opera onverhulde concur rentie aan te doen. Zo gevoelig klinkt zijn stem bij het ruisen der harmonica, dat eenvoudige lieden tegen betaling van een dubbeltje in zijn pet de afgunst overwinnen op de bevoorrechten, die twintig gulden konden neertellen voor een plaats in de stalles om Ramon Vinay als Otello te horen. Op onze vraag waar hij zijn vocale op leiding had genoten, antwoordde deze artist van buiten langs de huizen, dat hij eigenlijk helemaal niet zingen kan. „Ik imiteer gewoon Caruso," voegde hij er aan toe. In de buurt van het Concertgebouw heeft men het heel anders gedaan. Waarschijnlijk omdat men vond, dat in het Holland Festival de Hollandse toon kunstenaars nogal schaars zijn ver tegenwoordigd, besloot men bijzondere aandacht le wijden aan de componist Willem Spark, die vandaag precies tien jaar geleden te Sint Michielsgestel ge boren werd. Een wonderkind, een twee de Mozart of Kees de Ruyter, denkt ge wellicht? Maar dan hebt u het toch mis. Want Willem Spark heeft nooit anders bestaan dan in de rijke verbeelding van dr. Onno Damsté en enige ingewijden, die zo maar eens op een middag in de aula van het gijzelaarskamp een her denkingsbijeenkomst wijdden aan de mysterieuze ftian, naar wie de Willem Sparkweg of Willemsparkweg zou zijn genoemd. Blijkbaar gelooft men in Amsterdam toch niet, dat alle toen gehouden en later gepubliceerde lofspraken op dit muzikale genie, dat in 1810 een verjaar dagshymne voor bastuba schreef, op pure verzinsels berustten. Men heeft namelijk de laatste weken de gehele be strating van de Willemsparkweg en een gedeelte der Van Baerlestraat tot op een afstand van enige tientallen meters van het Concertgebouw radicaal verwijderd, met tramrails en al, om vervolgens met graafmachines en bulldozers de hele diluviale onderlaag overhoop te halen. Het indrukwekkende karwei kan door geen ander motief zijn ingegeven dan om met man en macht te zoeken naar een nagelaten werk van deze Willem Spark per slot van rekening komt een straatnaam toch èrgens vandaan en waarom zou men er anders dit artistiek seizoen voor hebben uitgekozen? om dit door het kamerorkest van de Kunst- maand Amsterdam onder leiding van Karei Mengelberg te laten uitvoeren. Daar men in overheidshuishoudingen altijd graag het nuttige met het cultu rele verenigt (denk aan de vermake lijkheidsbelasting) maakt men van de gelegenheid gebruik in de omwoelde bodem meteen maar een nieuwe rio lering te leggen. Die kan altijd van pas komen. Buitenlanders, op zoek naar de plaats waar halve, hele en anderhalve goden als Eduard van Beinum, Antal Dorati en Josef Krips de scepter zwaaien, slaan deze ondergrondse activiteit met aan verbazing grenzende bewondering gade. Nooit immers hadden zij vermoed dat er alpen groeien in het zich voornamelijk op de vlakte houdende Amsterdam en dat men zo diepzinnig kon wroeten onder de oppervlakte. Maar de hoofd stedelingen, die in deze buurt nu een maal graag in muzikale termen denken, vinden al die molshopen maar een kruis. Overigens is dit niet de enige plaats, waar ondergrondse werkzaamheden ten behoeve van het Holland Festival wor den uitgeoefend. Want in de kelders van het Vondelparkpaviljoen is dezer dagen wederom een Holland Festivalclub ge opend, een gelegenheid met een strijkje, waar men zich voortreffelijk door een ander iets te drinken kan laten aanbie den. Het is de bedoeling dat bezoekers en uitvoerende kunstenaars elkaar daar na afloop van concerten en voorstellin gen ontmoeten. Over het algemeen komt er een uitgelezen publiek. Slechts een enkele keer ziet men dan ook iemand een boek ter hand nemen, maar dan is het meestal om te zien hoe laat de trein gaat of om een telefoonnummer op te zoeken. BOEDA In een door hei ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid uitgegeven rap port omtrent de pokken-epidemie te Til burg in 1951, verklaart dr. C. Banning, ge neeskundig hoofdinspecteur van de volks gezondheid in een inleiding: De les, die Tilburg ons heeft geleerd, is, dat cte vaccinatietoestand var. Nederland slecht is te noemen Men kan veilig aanne men, dat die groep van de bevolking, ge boren tussen Februari 1928 (bij de wet van 11 Februari 1928 werd namelijk de indi recte verplichting tot inënting tegen pok ken opgeschort) en 1 Januair 1940 (de da tum van inwerkingtreding der inëntings- wet 1939) voor het grootste deel nooit is gevaccineerd Het overige deel der bevol king bleek nooit gerevaccineerd te zijn. Waar de door de vaccinatie eenmaal ver kregen inmuniteit na verloon van enige ja ren vermindert, is het dringend gewenst maatregelen voor te schrijven, die revae- cinatie op bepaalde leeftijden verplicht stelt. Zolang dit nog niet het geval is, worde voor de revaecinatie krachtige pro paganda gevoerd. Slechts wanneer een be hoorlijke vaccinatie-toestand in ons land is bereikt door systematische vaccinatie en revaecinatie, kan men met een gerust hart de toekomst tegemoet zien. Het gevaar van encephalitis postvaecinalis (hersenvliesont steking na inënting) is bijna nihil, indien een geslaagde vaccinatie niet al te lange tijd geleden werd verricht. De gevallen van encephalitis bij hen. die vroeger gevaccineerd werden, betreffen personen oo oudere leeftijd. Deze gevallen behoorden :n het algemeen tot de lichte ge vallen, die zonder blijvende verschijnselen genazen. Men mag aannemen, dat bij hen de vroeger verkregen immuniteit in de loop der jaren aanmerkelijk was gedaald. In de conclusie wordt o.m. gezegd: Ook in Tilburg is gebleken, dat consequente isolatie van patiënten en „contacten" de pokken tot verdwijnen brengt. Massale vaccinatie werpt een beschermende wal op rond de nooit gevaccineerden. Maakt een aantal indiviuduen onvatbaar en biedt des wege de isolatie de kans de epidemie defi nitief te beeindigen. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers. 12.50. 2 pers. 15. HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE G RA AF F Gr. Houtstraat 103 Tel. 11185 - Haarlem Dinsdagavond heeft het Nederlands comité ter verdediging van de Rosenbergs een herdenkingsbijeenkomst gehouden in Amieo te Den Haag. Als sprekers traden op T. H. M. baron van Rijckevorsel van Rijsenburg, mej. Carln Lange. prof. dr. M. Minnaert en dr. J. de Leeuwe. Zij spraken over het onrecht dat Ethel en Julius Rosenberg was aangedaan en verklaarden dat het een plicht van naastenliefde was dat er voor werd ge zorgd dat de namen van de terechtgestel- den van alle blaam werden gezuiverd en dat hun onschuld werd bewezen. Voorts menen zij dat het plicht is van allen die zich het lot van de kinderen van de Rosen bergs aantrokken, dat deze wezen zouden worden opgevoed in de geest zoals hun ouders dit zouden hebben gewenst. In dit verband las de voorzitter voor de pauze een brief voor van mevrouw G. van Schie- Bakker uit Haarlem, waarin deze voorstel de een studiefonds voor de kinderen van de Rosenbergs te vormen. De voorzitter verzocht de aanwezigen die hiervoor hun financiële steun willen geven, dit te doen. Deze inzameling bracht f 127.45 op. Er zal verbinding worden gezocht met comité's in Amerika en andere landen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5