De IJmond zal over dertig jaar 225.000 zielen kunnen tellen De tweede dag bleef zonder op Wimbledon verrassingen Vreemde houding van Amerikaanse autoriteiten Dodelijke val op Delftse kermis Zeewater als voedingsmiddel Fenny ten Bosch te zwak voor Britse mevr. Dawes Avondcourses in Hilversum WOENSDAG 24 JUNI 1953 Huisvesting gezocht voor 105.000 nieuwe inwoners Interim-rapport van commissie Westen des lands legt zwaartepunt op de ontwikkeling van Beverwijk Adonis nog in Amsterdam Nederlandse zaakgelastigde uit Sofia teruggekeerd Interim-rapport IJmond Prof. Tinbergen naar Pennsylvania Gymnastiek Voorturners van KTK legden examen af Roeien Nederlandse roeiers naar Henley Cricket NCB-elftal tegen Rhine Army team Flamingo's tegen het HCB-elftal Athletiek Tsjech Emil Zatopek naar Wassenaar? Fanny Blankers liep 80 meter horden in 11,1 sec. Handbal Het voorlopig Nederlands handbalelftal Paardensport Biljarten Om de Nobelsbeker Zwemmen Greet Lugthart en Willemse naar Blackpool c De bevolking van de IJmond telt nu ruim 82.000 mensen en meer dan de helft hiervan woont op de zandgronden van de duinstrook in de gemeente Velsen. De aanwezigheid van het bestaande Hoogovencomplex aan een zo bij uitstek gunstige vestigingsplaats als het Noordzeekanaal en de nauwe samenhang van de fabricage processen leiden ertoe, dat de verdere uitgroei van deze basis-industrie zich even eens aan de IJmond concentreert. De. moderne technische ontwikkeling op dit gebied kenmerkt zich door een neiging tot grotere bedrijfseenheden. Het is dus een vereiste, dat men zich ook bij het Nederlandse bedrijf aan het streven naar ge- integreerde complexen met de best mogelijke productie zal kunnen aanpassen: de ingebruikneming van de Breedbandfabriek is een stap in deze richting. De personeels bezetting van het Hoogovencomplex zal daardoor vermoedelijk stijgen tot circa 8.500. Er dient echter te worden verzekerd, dat nog een verdere belangrijke uitgroei mogelijk blijft, zowel op het gebied van de metaalnijverheid als in de richting van de aangesloten chemische bedrijven. Vaststaande ramingen kunnen hierom trent niet worden gemaakt als gevolg van de talrijke onzekerheden in economische en ander opzicht en evenmin kan de tijds ruimte voor het bereiken van een bepaald ontwikkelingsstadium nauwkeurig worden geschat. Verder naar het Noorden De bouw van de Breedbandfabriek heeft een uitgroei in Noordelijke richting ingezet naar deze kant zullen op de hiervoor nodige draagkrachtige duinterreinen ook verder de mogelijkheden moeten worden opengehouden. Te verwachten is, dat de ontwikkeling van het Hoogovencomplex aanleiding zal geven tot de vestiging van bedrijven. Grote moeilijkheden doen zich voor bij het zoeken van een bevredigende verwer king van hetgeen uit de industriële expan sie voortvloeit: het wonen, het verkeer en de recreatie, maar uitvoerige berekeningen hebben uitgewezen, dat bij een optimale industriële ontwikkeling na verloop van bijvoorbeeld drie decennia een bevolkings cijfer mogelijk zou zijn in de orde van grootte van 225.000. Schattingen leiden ertoe, dat men aan de IJmond in het veronderstelde geval inder daad met een aanzienlijke forensenbe weging zal hebben te rekenen. Om de ge dachten te bepalen zou men kunnen stellen, dat deze ongeveer het dubbele zou kunnen bedragen van de forensenstroom uit het Gooi naar Amsterdam. De functie van het Noordzeekanaal voor de zeescheepvaart naar Amsterdam en de Zaanstreek eist beperking van het dwars- verkeer over het kanaal en van visuële en andere belemmeringen voor de grote vaart. Nadruk op Beverwijk? Tenslotte is getracht een inzicht te ver krijgen in de mogelijkheden voor de ont wikkeling van een zelfstandig en harmo nisch cultureel leven in de toekomstige agglomeratie aan de IJmond, al naarmate deze haar zwaartepunt zou vinden in Vel- sen-Zuid of in Beverwijk. Hierbij trad geen zeer duidelijke aanwijzing aan de dag, hoe wel het onderzoek enigszins wijst in de richting van de Noordoever, waar Bever wijk van ouds als „stadje" een functie heeft gehad en de invloed van Haarlem minder sterk wordt gevoeld. De te verwachten snelle groei der bevolking zal het ten zeer ste gewenst maken, dat de noodzakelijke sociaal-culturele voorzieningen tijdig wor den getrofen. Kernvorming in stedebouw kundig opzicht is daartoe noodzakelijk. Terwijl getracht is al deze factoren op de beste wijze in de voorgestelde oplossing te betrekken, is er een aspect waarvan men zich in dit stadium heeft losgemaakt, name lijk de „bestuurlijke indeling." Waterwinning in de knel De voornaamste keus betrof dus die tus sen de Noord- en de Zuidoever van het kanaal als zwaartepunt van de toekomstige agglomeratie. De omvangrijke bestaande bebouwing is echter oorzaak, dat deze keus in geen van beide gevallen absoluut kan zijn. Harold John Adonis, de vroegere secre taris van de gouverneur van de Ameri kaanse staat New Jersey, is nog steeds in Amsterdam. Naar men zich zal herinneren vroeg de Amerikaanse regering zijn uit levering in November. De Amsterdamse vreemdelingenpolitie ging in November over tot zijn arrestatie en pas in Mei werd dit uitleveringsverzoek afgewezen en werd hij op vrije voeten gesteld. Dinsdag heeft zijn verdediger, mr. J. Roggeveen uit Haarlem, een communiqué uitgegeven, waarin hij onder meer uiteen zet: „De autoriteiten in New Jersey trach ten Adonis te verhinderen naar zijn land terug te keren. Het begint er op te lijken, dat zij hem niet terug willen zien. Adonis wil zelf graag terugkeren, doch hij wenst de zekerheid te hebben, dat hij na zijn aankomst niet onmiddellijk zal wor den opgesloten. De Amerikaanse wet kent ieder burger het recht toe hangende een vooronderzoek in voorlopige vrijheid te blijven, wanneer daarvoor een waarborg som wordt betaald. De autoriteiten in New Jersev hebben echter tot dusverre gewei gerd de hoogte van deze waarborgsom vast te stellen, zodat deze niet kan worden be taald. Adonis is in het geheel niet verplicht naar de Verenigde Staten terug te keren, doch hij wenst dit wel te doen, teneinde zich te kunnen verweren tegen de geuite beschuldigingen en zijn onschuld te be wijzen." „Waarom," zo vraagt mr. Roggeveen zich tenslotte af, „trachten de Amerikaanse autoriteiten zijn vrijwillige terugkeer te verhinderen?" Intussen is Adonis, die zes maanden lang in het Huis van Bewaring heeft doorge bracht, gewond geraakt, toen hij enige dagen geleden in een slingerende tram wagen van lijn 2 te Amsterdam een ritje maakte. Bij een voor hem onverwachte bocht gleed hij met zo veel vaart van zijn bank af, dat hij bij zijn val enkele ribben kneusde. Kiest men voor de „Zuidelijke oplossing", dan zou deze de uitbreiding van IJmuiden met een nieuwe stad in het duingebied aan de „Zuidzij" met zich moeten brengen. Daartegenover staan volstrekt overwegende nadelen: het dwarsverkeer over het kanaal zal op, voor de scheepvaart ontoelaatbare wijze worden opgevoerd, terwijl ook het landverkeer zelf ernstige bezwaren zal ondervinden. Ook zou dan op den duur aan het gevaar van volledig samengroeien met Haarlem niet zijn te ontkomen. Bovendien zou de hier bedoelde oplossing slechts mogelijk zijn ten koste van een uit nationaal oogpunt hoogst belangrijk duingebied en van be langen der waterwinning. Om al deze redenen is de Zuidelijke op lossing verworpen. Dit behoeft echter aan de normale ontwikkeling van IJmuiden niet in de weg te staan. Geen nieuwe stad Bij keuze van de Noordelijke oplossing kan men aannemen, dat in het veronder stelde geval (uitgroei tot 225.000 inwoners) het aandeel van de Zuidelijke kernen is te stellen op rond 50.000 en dat voor de Noordoever moet worden gerekend op rond 175.000 inwoners. Hiervan kunnen rond 70.000 worden opgenomen door de normale uitgroei van de bestaande kernen. Er blijft dus eventueel te voorzien in het huisvesten van rond 105.000 inwoners. Hiervoor zijn twee mogelijkheden onder zocht: het stichten van een nieuwe stad in de duinen ten Noorden van de Hoogovens en een stedelijke ontwikkeling aansluitend bij Beverwijk. De eerste gedachte heeft men moeten prijsgeven. De stad zou dan komen in het hart van het waterwingebied Heemskerk Castricum, juist waar in het Lek-duinplan de infiltratie met rivierwater is gedacht met het oog op de breedte van de duinen. De keus is gevallen op een stedelijke uitbreiding aansluitend bij Beverwijk. Verschillende aanbevelingen worden ge daan om moeilijkheden bij de ontwikking van de toekomstige stad op te vangen. Voorgesteld wordt, uit te gaan van 75 percent arbeiderswoningen en 25 percent middenstandsbouw, in beide gevallen met 40 percent eengezinswoningen en 60 per cent étagebouw. Aan bebouwde en onbe bouwde wijkvoorzieningen wordt gerekend op rond 28 vierkante meter per inwoner (zonder sportvelden en volkstuinen, die eventueel buiten de bebouwing kunnen komen: rond 18 vierkante meter). Tuingrond offeren In de nabijheid van Beverwijk en Heemskerk zullen nog niet onbelangrijke Dinsdagmiddag is op een kermis op de Paardenmarkt te Delft een dodelijk onge luk gebeurd, waarvan de eigenaar van een ijstent het slachtoffer is geworden. De man stond met zijn tent naast een der attracties van de kermis, een draaiend rad met metalen schuitjes. Hij had zich aangeboden enige werkzaamheden aan de schuitjes te verrichten. Ondanks de waar schuwingen van de eigenaar was hij op de rand van een der schuitjes geklommen, dat enkele meters boven de begane grond hing. Het schuitje kantelde en de man viel met het hoofd op een ijzeren bint. Hij is naar het gasthuis vervoerd en daar aan de bekomen verwondingen overleden. Korte tijd geleden heeft onze regering de Nederlandse zaakgelastigde in Hongarije, de heer A. M. E. Brink, teruggeroepen, na dat de Bulgaarse regering hem „persona non grata" had verklaard. De heer Brink en zijn familie zijn thans in ons land aan gekomen en A.N.P. had met de ex-zaakge lastigde een kort onderhoud. De uitwijzing was een uitvloeisel van een proces, waarbij een Bulgaarse be ambte van het Nederlands gezantschap betrokken was. De heer Brink zeide, dat het daverde van processen in Bulgarije en dat alles al heel gauw als staatsgeheim en spionnage wordt beschouwd. Hij meent, dat bij dit proces 21 personen betrokken waren en dat verscheidene doodvonnissen zijn geveld. Zo ook tegen de beambte van het Nederlands gezantschap. Het proces werd gevoerd met gesloten deuren en tot het ogenblik, waarop de heer Brink het land verliet, was er niets over gepubli ceerd. Zulke processen, aldus de heer Brink, hebben geen enkele basis en zijn geheel in scène gezet. Men vindt het on wenselijk, dat vreemdelingen in Bulgarije vertoeven, die in dat land goed bekend zijn en de taal beheersen. Dergelijke per sonen zijn al gauw verdacht. Toen de heer Brink en familie vertrok ken zij moesten plaats nemen in een goederenwagen waren alle Westelijke leden van het corps diplomatique op het station. Er waren veel bloemen en andere geschenken voor de yertrekkenden. Reeds tevoren was door middel van afscheids diners en dergelijke zeer demonstratief opgetreden door de Westelijke diplomaten. Toen de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting enkele jaren geleden het initiatief nam tot een speciale studie van de ruimtelijke problemen in het Westen des lands, gaf hij opdracht daar bij voorrang te geven o.m. aan het ge bied bij de uitmonding van het Noord zeekanaal in de zee, veelal aangeduid als de „IJmond". Aanleiding hiertoe vormde de te verwachten sterke expan sie van de aldaar gevestigde zware in dustrie (de Hoogovens met hun aange- gesloten bedrijven)ingeleid door de stichting van het op morgen officieel in gebruik te stellen Breedbandbe- drijf. De voor dit onderzoek ingestelde werk- commissie „Westen des Lands", waarin samenwerken de rijksdienst voor het Nationale Plan, de provincies Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht en de gem.eenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, heeft over de vraag stukken aan de IJmond een interim rapport uitgebracht. In beginsel is dit als grondslag voor de komende ruimte lijke ontwikkeling aanvaard. De oplos sing wordt thans in provinciaal verband uitgewerkt in overleg met de besturen van de drie bij het plan betrokken ge meenten: Velsen, Beverwijk en Heems kerk. codocoooooooc)oocxxxx)ooooooooooooooooooooc>doocoooocc3ooooo oppervlakten aan tuingrond bij het plan moeten worden betrokken. Het strand ten Zuiden van de IJmui- dense haven is reeds ten volle nodig (en niet eens voldoende) voor de bevolking van IJmuiden en de achtergelegen agglo meraties Haarlem en Amsterdam; dat ten Noorden van de sluizen zal vooral van be lang zijn voor de nieuw te verwachten be volking. De vraag, of opoffering van Wijk aan Zee zou moeten worden overwogen om een belangrijk betere opzet te verkrij gen voor de industriële complexen heeft men gemeend niet serieus onder de ogen te moeten zien. Wel wordt als vaststaand aangenomen, dat deze badplaats van ka rakter zal veranderen. Of getracht moet worden meer naar het Noorden een nieuwe familiebadplaats te scheppen van het type, dat met Wijk aan Zee verloren zal gaan, wordt aan de ver dere studie overgelaten. Zeewater is zout en lest de dorst niet maar dat het drinkbaar is en voor andere lichamelijke behoeften dan dorst kan wor den aangewend, is een ontdekking die in Duitsland reeds jaren in praktijk wordt gebracht. De drinkbaarheid van zeewater kan men bezwaarlijk een ontdekking noe men, doch het feit dat het als modern voe dingsmiddel kan fungeren is een interes sante vondst, die bij nader inzien niet zo heel veel fantasie vereist om aanvaard te worden. Zeewater levert talrijke zoVten op, die het menselijk lichaam nodig heeft tot nu toe in de vorm van mineralen, ge vonden op plaatsen waar zij eertijds door de zee werden gedeponeerd. De talrijke voedingsmiddelen die indirect aan de zee worden ontworsteld men denke slechts aan voedzame vissoorten, levertraan put ten hun kracht uit het zeewater en zijn be standdelen. De zee bevat een waar arsenaal van mineraalzouten, die voor een deel ont staan door de stofwisseling van zeedieren en -planten, voor een ander deel uit de kustgronden worden geslepen. In Duitsland, waar medische onderzoe kingen en proeven bevredigend resultaat hebben gehad, is de „Zeewaterdrinkkuur" zeer populair. Er is een onderneming in Hamburg die het zeewater oppompt op 12 meter diepte uit de Noordzee en na zuive ring bottelt, zodat schoon zeewater, met een rijke hoeveelheid aan mineralen, die het menselijk lichaam nodig heeft, per fles kan worden gekocht. Dit zeewater-in-flessen wordt ook geëxporteerd, zodat men buiten Duitsland in Nederland eveneens zeewater per fles kan kopen. Laboratoriumonderzoek heeft uitgewezen, dat het zeewater van de Noordzee ten Noord-Westen van de Duitse kust het best geschikt is voor het doel, de miniraalge- breken van het lichaam aan te vullen. Er zijn allerlei kwalen, vooral darm- en maag stoornissen, maar ook rheumatische aan doeningen en ademhalingsstoornissen, die door een gebrek aan mineraalzouten ont staan. Deze stoornissen kunnen volgens Duitse doktoren door een zeewaterdrink kuur worden verminderd of opgeheven. Professor dr. J. Tinbergen zal het ko mend academisch jaar als gasthoogleraar te Haverford (Pennsylvania, V.S.). optreden. Haverford college, een Quaker-instellinig, heeft tegenwoordig o.a. een speciale oplei ding, gericht op de praktijk van het werk in en ten behoeve van de technisch minder ontwikkelde gebieden. Professor Tinbergen, die directeur van het Nationaal Planbureau is, zal tot Kerst mis college geven over planning in theorie en praktijk en tevens een werkcollege lei den voor studenten van Haverford en an dere inrichtingen van hoger onderwijs. Professor Tinbergen's plaats aan het Institute for Social Studies in Den Haag (waar hij, evenals aan de economische hogeschool te Rotterdam doceert) zal wor den waargenomen door prof dr. Howard Teaf van Haverford, die colleges in de eco nomie zal geven. Professor Teaf is redac teur van een verzamelwerk van „case stu dies" in technische hu'lp in verschillende gebieden, dat in het begin van het komen de jaar zal uitkomen. Nadat verleden week de examens voor het diploma tweede graad werden afgenomen, vonden gisterenavond in de turnzaal Bad huisstraat te Haarlem de examens derde graad plaats, waarvoor elf candidaten zich hadden aangemeld en tien waren verschenen. In vergelijking met verleden week viel het thans duidelijk op, dat de candidaten nog niet over een ruime practische ervaring be schikken zodat velen slechts met moeite aan de minimum eisen voldeden. Na afloop kon echter worden medegedeeld dat aan alle candidaten, t.w. de dames E. Donker en R. van Hurk en de heren H. Ko ning en B. C. Jansen van Bato, de dames E. Honhof van de Bloemendaalse G. V., A. v. d. Weiden van VOLO, C. van Croonenberg van Olympia, IJmuiden; M. E. Kleijn van Turnlust, Beverwijk, B. Drommel van OS, Zandvoort en de heer M. B. Veldhuis van SSH, Velsen het diploma uitgereikt kon worden. De examens werden o.m. bijgewoond door de heer J. B. Rosenboom, lid van het bonds- bestuur van het Koninklijk Nederlands Gym- nastiekverbond, die de opleiders en de candi daten namens het Bondsbestuur met de be haalde resultaten gelukwenste. De vier zonder stuurman van Willem IH en de skiffeur Rob Mesdag van Cornelis Tromp zullen Nederland vertegenwoordigen bü de Henley regatta op 1, 2, 3 en 4 Juli aanstaande. Zij waren reeds ingeschreven, maar heb ben nu officieel van de Nederlandse Roei- bond toestemming gekregen om te starten. Ook de skiffeur Tom Neumeijer van Willem III had toestemming gekregen om in Henley uit te komen, maar hij zal de reis niet aan vaarden, omdat hij zich geheel wil prepare ren op de Europese kampioenschappen, die medio Augustus in Kopenhagen gehouden zullen worden. Ook de dubbel twee van Het Spaarne was voor Henley ingeschreven. Deze ploeg is echter uiteen gevallen, waarna de Spaarne./ Willem III combinatie Wilbrenninck en Van der Meer is gevormd. Dit tweetal zal zich ook geheel voorbereiden op de Europese kampioenschappen. De vier zonder stuurman van Willem III bestaat uit de volgende roeiers: R. Jansen, boeg: H. J. L. Brunmaier, R. C. Loek en P. van Schelt, slag. Op Zaterdag 4 Juli zal op het terrein van Victoria in Rotterdam een wedstrijd wor den gespeeld tussen een NCB-elftal en een team van de Rhine Army. Het NCB-elftal is als volgt samengesteld: Mr. W. H. Gallois (HCC) aanvoerder, R. Colthoff (HCC) wicket-keeper, W. Bosman (Quick H.), mr. H. W. Glerum (VRA), D. L. ïngelse (Quick N.), N. Leeftink (PW), J. J. van der Luur (HCC), H. Stolk (Hermes DVS), A. Terwiel (VOC), Jhr. L. C. de Vil- leneuve (HCC), E. W. C. Vriens (HCC). De wedstrijd begint om 11 uur. Op 29 en 30 Augustus zal een returnwedstrijd in Duitsland worden gespeeld. Het elftal van de Flamingo's, dat Zater dag aanstaande om 2 uur op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaardslaan tegen het HCB-elftal speelt, is als volgt samen gesteld: Jhr. H. B. van Tets, aanvoerder; P. A. Roorda, wicketkeeper; J. van Baasbank; D. Bijleveid (allen Rood en Wit); mr. H. C. A. van Benthem; A. W. van Benthem (beiden SCHC); W. C. Kummer; R. van de Luur (beiden VRA); J. J. van de Luur (HCC); mr. H. Wagenvoort; H. C. van der Bijl (bei den Kampong); 12e man: L. Molijn (Rood en Wit). De koningspinquin George in de Londense dierentuin is een zorgzaam vader. Hij heeft het broeden, in ieder geval al de taak van het broeden, van zijn echtgenote overgenomen Er bestaat een kans dat de Tsjechische athleet Emil Zatopek, de vijf-voudige wereld recordhouder en winnaar van drie gouden médailles op de Olympische Spelen in Hel sinki, naar Wassenaar komt. De Haagse Trekvogels hebben via het secretariaat van de nationale technische commissie van de KNAU, die de invitatie aan de Tsjechische athletiekbond heeft doorgezonden, Zatopek uitgenodigd deel te nemen aan de interna tionale avondwedstrijden, die zij op Woens dag 8 Juli op „Duinhorst" organiseren. Het ligt daarbij in de bedoeling Zatopek op de 3000 meter, voor welk nummer de Belg Gas ton Reiff wegens verplichtingen in Oslo, heeft afgeschreven te laten starten. Hij zal dan o.m. Wim Slijkhuis en de inmiddels uit genodigde Fransman Mimoun, die vorige week in Brussel op de 5000 meter de fraaie tijd van 14 min. 03.4 sec. liet noteren, ont moeten. Er zullen nog meer Franse athleten in de baan verschijnen. Op de 1500 meter komt El Mabrouk uit en Bally behoort tot de deelnemers voor de 400 meter. Fanny Blankers-Koen heeft Dinsdagavond in Hamburg een wereldtijd gelopen. Tijdens door 15.000 toeschouwers bijgewoonde inter nationale athletiekwedstrijden kwam zij, met lichte wind in de rug, op de 80 meter horden tot een fraaie 11.1 sec. (wereldrecord 10,9 sec. van Shirley Strickland). Zij versloeg de Duitse athleten Maria San- der en Anneliese Seonbuchner, alsmede Willy Lust met ruim verschil. In 11,6, 11.7 en 11.8 sec. werden deze resp. tweede, derde en vierde. Het betekende de tweede horden overwinning voor Fanny Blankers, want eerder op de avond was zij op hetzelfde nummer in 11.4 sec. naar de zege gesneld. De verdere volgorde van "aankomst was pre cies dezelfde als in de tweede race: 2. Maria Sander 11,4 sec.; 3. Anneliese Seonbuch ner 11,5 sec. en 4. Willy Lust 11,7 sec. Deze twee horden-lopen maakten deel uit van een driekamp voor dames, waarbij als derde nummer een 100 meter op het pro gramma stond. Maria Sander won die in de knanpe tijd van 12 sec. rond vóór Willy Lust (12,6>, waarmee zij met 17 punten eerste in de driekamp werd. Annelies Seonbuchner eindigde met 15 punten op de tweede plaats en Fanny Blankers, die op de 100 meter niet gestart was, werd met 14 punten derde. Op Zaterdag 27 Juni speelt een voorlopig Nederlands handbalelftal in Enschedé een oefenwedstrijd tegen de Duitse ploeg Mühl- heim, als voorbereiding voor de landenwed- strijd heren OostenrijkNederland op 13 September in Wenen. Het voorlopig Nederlands elftal is als volgt samengesteld: Doel: Martini (Aalsmeer). Achter: De Jonge (PSV) en Braakman (Concordia). Midden: Hoens (PSV), Van Loon (DES) en Dekkers (PSV). Voor: Van Mourik (PSV), Rossier (Hellas), Jongetjes (PSV); Kleingeld (PSV) en Huf (Phoenix). Reserves: Slaats (PSV), Tromp (Aalsmeer) en Nagelkerke (Eindhoven). De tweede dag van Wimbledon is, na de onverwachte uitschakeling van Fausto Gar- dini op Maandag, zonder verrassingen ge bleven. Alle acht geplaatste speelsters in het damesenkelspel wisten zich zonder enige moeite slechts de 22-jarige Franse Nelly Adamson moest van dit achttal een set aan haar tegenstandster laten in de tweede ronde te spelen. Ook in het heren- en het gemengd dubbelspel deden zich geen schok kende dingen voor. Voor Nederland verlie pen overigens de zaken ook nu minder best. Fenny ten Bosch ging tegen de Britse me vrouw Dawes met 86, 64 ten onder, Van Meegeren leed tezamen met Snart een 61, 63, 64 nederlaag tegen de Britse com binatie BulmerKaley en ook het dubbel DehnertVan Dalsum verloor: 36, 79, 63, 46 waren de cijfers tegen Baxter en Lister (G. B.). Fenny ten Bosch heeft hard voor de pun ten gevochten. Na een vrij lusteloze start kwam zij in de eerste set op 65. Maar toen ging er iets mis met de Voorburgse, hetgeen op het verlies van drie achtereenvolgende games en dus de set kwam te staan. De inzinking zette zich in de tweede set voort: op een gegeven ogenblik stond zij met 31 achter. Maar toen kregen haar slagen weer de juiste lengte, volleerde ze uitstekend en veroverde zij op haar beurt drie achtereen volgende games: 43. Daarna begon de gro tere vastheid van mevrouw Dawes echter een woordje mee te spreken. En van 4—3 voor onze landgenoten werd het 44, 45, 46. Een straight sets zege voor de Britse speelster. Gebrek aan zelfvertrouwen Hoewel Fred Dehnert en Hans van Dalsum in de dubbel tegen de Engelse veteranen en oud-internationals Hedley Baxter en Claude Lister in leeftijd bij voorbaat reeds een be hoorlijke voorsprong hadden, hebben zij dit voordeel niet kunnen uitbuiten. Het ontbrak de Hagenaars aan zelfvertrouwen en of schoon zij af en toe goede passeerslagen gaven misten zij daardoor te veel ballen. Bovendien klopte de combinatie aan Engelse zijde veel beter. Met 6—3, 9—7, 36, 64 werd een einde aan de Nederlandse illusies gemaakt. Van Meegeren was in de partij tegen de Britten Bulmer en Kaley ongetwijfeld beter op dreef dan zy'n partner Snart. Maar dat was toch lang niet voldoende om enig suc ces te hebben. De cijfers, waarmee Bulmer en Kaley wonnen 61, 63, 64, spreken daarover een duidelijke taal. In de tweede ronde van het dames enkel spel heeft de titelhoudster Maureen Con nolly (V. S.) voorts met 60, 60 gewon nen van de Zuid-Afrikaanse speelster mej. D. Kilian. Uitslagen De verdere uitslagen waren: Dames enkelspel: eerste ronde: Jean Rin kel— Quertier (G. B.) sl. mej. M. Parker (G. B.) 2—6. 6—2, 6—4; mej. D. Knode (V. S). sl. mej. G. Woodgate (G. B.) 6—2, 6—2; mevr. N. Adamson (Fr.) sl. mej. R. Woodgate (G. B.) 2—6, 6—0, 6—3; Shirley Fry (V. S.) wint van mevr. Gullbrandson (Zw.) door w. o.; mevr. A. Dawes (G. B.) sl. Fenny ten Bosch (Ned.) 86, 6—4; Julie Sampson (V. S.) sl. mevr. D. Gotla (G. B.) 6—1, 6—2. Tweede ronde: Doris Hart (V. S.) sl. mej. J. Morgan (G. B.) 60, 6—0. Herendubbelspel, eerste ronde: Hoad en Rose wall (Austr.) sl. Buser (Zwits.) en De Vroe (België) 6—1, 6—0, 6—3; Hartwig en Rose (Australië) sl. Lewis en McDonald (G. B.) 63, 64, 61; Nielsen en Torben Ulrich (Den.) sl. Bergelin en Johansson (Zweden) 63. 64, 64; Morea (Arg.) en Worthington (Nw Zeel.) sl. Brown (G. B.) en Tsai (Hongkong) 6—1, 6—1, 6—3; Stewart (V. S.) en Vieira (Braz.) sl. Black (Rhod.) en Filby (G.B.) 6-4, 6-3, 6-2; Ayre en Wilder- spin (Austr.) sl. Buchholz en Hermann (Did.) 75, 46, 62, 36. 75; Bulmer en Kaley (G. B.) sl. Sr art (G. B.) en Van Meegeren (Ned.) 61, 63, 64; Drobny (Eg.) en Patty (V. S.) sl. Billington en Butler (G. B.) 63, 62, 62; Gardini en Mer'e (It.) sl. Hare en Walten (G. B.) 6—2, 6—1, 4—6, 6—2; Mulloy en Seixas (V. S.) sl. Mottram en Paish (G. B.) 4—6, 6—3, 6—4, 4—6, 6—4; Fonseka en Scharenguivel (Ceylon) sl. Gotto en McArdle (N. Ierl.) 75, 63, 62: Sey mour en Woodroffe (Z. Afr.) sl. Pilet en Thomas (Fr.) 63. 63, 1513; Davidson (Zw.) en Larsen (V. S.) sl. Jancso en Si- korski (Hong.) 63, 62, 75; Brichant en Washer (België) sl. Destremeau en Molinair (Fr.) 6—2, 7—5, 6—1; H. Baxter en Lister (G. B.) sl. Dehnert en Van Dalsum (Ned.) 6—3, 9—7, 3—6, 6—4. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Shirley Fry (V.S.) en Morea (Arg) sl, mevr. Chatrier en Chatrier (Fr.) 62, 36, 61; Maureen Connolly (V. S.) en Rose (Austr.) sl. mevr. Weiss (Arg.) en Ayre (Austr.) 6—0, 64. Ondanks het feit dat welhaast van een overleden course-programma gesproken kan worden, zijn voor de Donderdagavondcourses in Hilversum opnieuw veel paarden inge schreven, waardoor goed bezette velden reeds zijn gewaarborgd. Hilversum dankt dit voornamelijk aan de gelukkige omstandig heid, dat in Hilversum en omgeving tal van grote entrainementen zijn gevestigd, die het leeuwendeel voor de avondcourses leveren- Het is dan ook geen wonder, dat ook nu de meeste winnaars gezocht moeten worden on der de paarden, welke in de radio-stad wor den getraind. In het hoofdnummer om de Scheepvaart- prijs heeft entrainement Van Leeuwen beste kanspaarden in Kondor en Madame B, welke laatste niet minder dan 60 m. achter het veld moet vertrekken. Bij een gunstige start kan haar stalgenoot Kondor haar weerstaan, doch indien dit niet het geval is zal Madame B haar zoveelste overwinning kunnen boe ken. Een vreemde eend in dit voorname ge zelschap is de uit België geïmporteerde Elite Rose, die in haar geboorteland de K. M. in 1.21.3 draafde en op een prachtige staat van dienst kan terugzien. Het optreden van deze klasse-merrie, die een belangrijke aanwinst voor de fokkerij is, moet natuurlijk worden afgewacht, vooral daar zij pas kort in training is. Doch buiten deze merrie heeft Geersen nog zeker zulke beste troeven in Postduif je G en Oriënt Express G. Een opkomende ster uit de cavalerie van Geersen is Peterhof, die in de Grachten-prijs, weliswaar voor een moeilijke, doch geen on mogelijke taak staat. Ortolaan S en de iedere week vooruitgaande Quicksilver S zijn de ernstigste concurrenten van de fraaie hengst. De traditionele serie-draverij is weer een zeer open aangelegenheid. De wijze waarop Odylia O echter de laatste keer in een groot veld haar tegenstanders achter zich liet, wet tigt een aanbeveling in haar richting. De vorm zijnde stal Oosting is met drie paar den vertegenwoordigd, n.l. Redloff WB, Os car en Mientje O, typische flyers, die vooral in hun series zullen domineren. Na maanden van afwezigheid maakt in hetzelfde nummer Quality Hollandia zijn rentree. In vorm zal dit goede paard grote tegenstand aan Odylia O bieden. Ook de leerlingen kunnen hun hart weer ophalen. De jonge Eerenberg zal Oviedo A tot zijn beschikking krijgen. Een zeer ge vreesde combinatie, vooral ook omdat de kleine hengst de ruim 2300 m. lange afstand gemakkelijk uitloopt. Oosting's Lieveling, Our Velann en Nestkuiken S zijn de moge lijkheden voor de plaatsen. Bij zijn laatste optreden liet Romeo Spencer een enorme speed zien, doch moest toen door een ongelukkige samenloop van omstandig heden worden uitgeschakeld. Zonder deze pech zou Romeo toen reeds hebben gewon nen. Daar het gezelschap nu vrijwel het zelfde is achten wij dan ook geen enkel paard tegen hem opgewassen, tenzij de 4-jarige Quitewell S nu eens een onberispelijke ver toning geeft. De trouwe Quo Vadis Duluth Z is wederom bij de eerste drie aan de finish te verwachten. Na het buitengewone succes van de Neder landse draver Mac Kinley in Hamburg zal Geersen opnieuw in Duitsland starten. Zon dag loopt Mac Kinley in Gelsenkirchen, waar in dit duo in de 2500 m. lange „Elite-Rennen" o.m. te bekampen krijgt de Duitse crack Permit, en de uit Amerika ingevoerde Scotch Thristle, -'ie uit Italië door Europa een tour nee maakt. Op Zondag 5 Juli ontmoet deze Europese elite elkaar weer in Hamburg en wel ter ge legenheid van de feestelijke opening van de baan in Bahrenfeld. Zowel Mac Kinley als Notekraker S zullen daar aan de start ver schijnen. Gisteravond heeft de b.v. Hof van Holland de biljartwedstrijd om de Nobelsbeker tegen Excelsior uit Beverwijk uitgespeeld. De uit slag werd 1212. De resultaten waren: Vernout 60 58' 41 7 1.41 Hoenderdos 50 50 41 7 1.21 Oorthuis 115 55 25 9 2.20 Van Koersel 125 125 25 24 5— Waterdrinker 65 65 32 13 2.03 Hurkmans 55 35 32 6 1.09 Autenaar 85 57 24 8 2.37 Hoek 100 100 24 25 4.16 Hessen 45 27 34 5 0.79 Koopmans 45 45 34 8 1.32 Grapendaal 75 75 36 8 2.08 Th ooi en 135 107 36 16 2.97 Vrijdagavond wordt de laatst,e wedstrijd gespeeld. IVO uit Haarlem is dan de tegen stander. In de samenstelling van de Nederlandse zwemploeg, die Zaterdag 27 Juni in Black pool in een officiële landenwedstrijd tegen Groot Brittannië uitkomt, zijn twee wijzi gingen aangebracht. Zowel Koosje van Voorn (DZN) als Gerrit Dikstaal (IJ) zijn verhinderd de reis mede te maken. Zij zul len in de 4 x 100 m. vrije slag estafettes worden vervangen door resp. Greet Lugthart (GZ en PC) en Herman Willemse (Vecht streek).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7