Verhoging der posttarieven gaat op 1 Juli in Puistjes Prominente juristen gaan zaak-Rosenberg onderzoeken Cn dal PANDA EN DE GROEI-STRALEN D.D.D. Wereldnieuws zo J Toch ió het De bliksem sloeg raak De radio geeft Vrijdag Onze voedselvoorziening in oorlogstijd LOOS1ES Uitbreiding der Vrije Universiteit op stapel LEERBOEKEN LEVEREN Kerkelijk Nieuws Fries plakte geen radio-zegels in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele "SL0W-S M 0KE"VI RGIN IA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON SALEM FIELDS USA Australië wil dit jaar nog 20.000 Nederlanders Geen defensiepact met Australië Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Puttershoekse muzikanten naar Heemstede Heksenzalf DONDERDAG 25 JUNI 1953 De verhoging der posttarieven, die in en naar nagenoeg alle overige bestemmin- December 1952 werd aangekondigd, heeft nu haar beslag gekregen. Zij treedt op 1 Juli in werking. De voornaamste wijzigin gen zijn de volgende: Binnenland Brieven in het locaal verkeer t./m. 20 gram: 7 ct. (6 ct.briefkaarten locaal: 6 ct. (5 ct.); briefkaarten interlocaal: 7 ct. (6 ct.). Gewone en girokwitanties: vast recht 25 cent per stuk (15 cent) (voor kwitanties, die aan P.T.T. ter inning zijn aangeboden op of na 1 Juli 1953). Buitenland Brieven t./m. 20 gram: 25 ct. (20 ct.). In het verkeer met Suriname, Nederland se Antillen, Nederlands Nieuw-Guinea, Indonesië per zeepost en in het verkeer met België en Luxemburg blijft het port der brieven ongewijzigd. Briefkaarten: 15 ct. (12 ct.). (Suriname, Ned. Antillen, Nederlands Nieuw-Guinea, Indonesië per zeepost en voor België en Luxemburg 7 ct.). Gedrukte stukken, acten en monsters 5 ct. per 50 gram (4 ct.); voor kranten, boe ken en tijdschriften 3 ct. per 50 gram (2 ct.). Brailledrukwerken: Het port der braille- drukwerken in het internationaal verkeer is verlaagd tot 1 ct. per 1000 gram (2 ct.). Inklaringsrecht: voor briefpostzendingen 50 ct. (35 ct.); voor postpakketten ƒ1, (40 ct.). Ook de tariefswijziging van „luchtpost" naar Nederlands Nieuw-Guinea, Indonesië Tijdens een hevig onweer, dat zich Woens dagavond omstreeks negen uur boven Tegelen heeft ontlast, is de bliksem inge slagen in de woning van de heer Gerrits aan de Gelderse Baan. tengevolge waarvan brand uitbrak. De brand werd door bewo ners van omliggende woningen ontdekt, zodat spoedig maatregelen tot blussing kon den worden genomen. De brandweer van Tegelen, die in allerijl werd gewaarschuwd, kon volstaan met nablussen. Alleen de zol derverdieping brandde uit. Op het moment van de brand was alleen een ziek meisje thuis. Het noodweer duurde ongeveer een half uur. Er kwam een hoeveelheid regen uit de hemel, zoals nooit in Tegelen in zo korte tijd is waargenomen. Tientallen kel ders en woningen liepen gedeeltelijk onder water. De waterschade is op verscheidene plaatsen vrij groot. Woensdagavond te ongeveer zeven uur is door blikseminslag brand uitgebroken in de boerderij van J. van Nuland, gelegen in de Molenstraat te Rosmalen. Daar de brand begon in het bedrijfsgedeelte, kon den de bewoners zich in veiligheid stellen. In allerijl werd nog enig huisraad gered. De landbouwinventaris, waaronder de ge hele hooioogst, die juist binnen was, werd een prooi der vlammen. De brandweer uit 's-Hertogenbosch was spoedig ter plaatse. De boerderij is tot de grond toe afge brand. Het vee en enig huisraad kon wor den gered. De boerderij dateerde uit de 18de eeuw. De bewoners waren laag ver zekerd. In de Hülmerheide, vlak boven de Duitse grens bij Siebengewald is Woensdagmid dag tegen 6 uur het 18-jarig meisje J. Pe ters uit de Nederlandse plaats Siebenge wald tijdens een hevige onweersbui door de bliksem getroffen en op slag gedood. Met vier landarbeiders keerde het meisje terug naar huis van het werk op de in Duitsland liggende akker, toen het onweer plotseling losbrak. Elders in Noord-Limburg zijn tijdens hetzelfde onweer verschillende koeien door de bliksem gedood. In Wellerlooi werd de boerderij van de landbouwer P. Nillissen door de bliksem getroffen. Binnen korte tijd brandde het strodak van de schuur en de stal als een fakkel. Een aantal var kens kon nog naar buiten worden gedre ven. Dank zij de buurtbewoners en de spoedig aanwezige brandweer, bleef hel woonhuis gespaard. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.40 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Platen. 14.50 Mannenkoor. 15.15 Voordracht. 15.35 Platen. 16.00 Cause rie over kamerplanten. 16.15 Pianotrio. 16.35 Marinierskapel. 17.10 Vocaal ensemble. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Accordeonorkest. 18.30 Pla ten. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Re geringsuitzending. Verklaring en toelichting. 19.30 Strijkkwartet. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 20.50 Robert, hoorspel. 21.45 Kerkconcert. 22.30 Viool en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15 Evangelisatie-uitzending in de Litause taal. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinde ren en mensen, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en bariton. 11.25 Radiofeuilleton. 11.45 Piano en fagot. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12..48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Prome nade-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Alt en clavecimbel. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Orgel. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Platen. 16.30 Muziekcauserie. (Met illustratie). 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Hawaiïanmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 De publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, causerie. 19.00 Mannenkoor. 19.20 Hoornduet. 19.30 Huma nitaire achtergronden van de samenwerking tussen de volkeren, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Aanpassing, cau serie. 21.00 Holland Festival: Radio Philhar monisch orkest, en groot koor. 21.40 Het leven betrapt. 22.00 Buitenlands weekover zicht. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23,15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. TELEVISIE (KRO) 20.1521.45 Tentoonstelling Vaticaanse Kunstschatten (film); Amerika's televisie spreker no. 1; Weeroverzicht; Gastenboek; Underwater Adventures, film; Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Orkest concert. 14.30 Vlaamse pianomuziek. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.35 Platen. 18.10 Protestantse causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Rosine's Bruiloft, opera. 22.30 Internationale Radio Universiteit. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Overzicht van de weekblden. Film en Toneel. (Op 224 en 49 m.). gen gaan 1 Juli in. Aantekenrecht (binnen-en buitenland): 20 ct. (15 ct.); vastrecht voor postpakket ten met aangegegeven waarde: 20 ct. (15 ct.). Nieuw frankeerzegel In gebruik worden genomen frankeer zegels van 7 ct. (cijfertype) en briefkaar ten (met de beeltenis van de Koningin) van 7 en 15 cent. In de toekomst zullen alle frankeerzegels in waarden beneden 10 ct. worden uitge geven in het zogenaamde cijfertype. De zegelafdruk op de briefkaarten blijft de beeltenis van de Koningin houden. De P.T.T.-kantoren verstrekken alle nadere inlichtingen. Zeer binnenkort zullen nieuwe tariefslijsten verkrijgbaar zijn. In een büeenkomst van functionarissen van de Bescherming Bevolking in Dor drecht en omgeving heeft de voedselcom- missaris voor de provincie Zuid-Holland, de heer A. van Hoek, gesproken over de voedselvoor-ziening in oorlogstijd en de rol die de B.B. daarin kan spelen. Hij betoogde dat, ook al zijn de grenzen van Nederland gesloten, in ons land geen honger geleden zal behoeven te worden. De landbouw zal zoveel kunnen leveren, dat de rantsoenen wel kleiner zullen wor den, maar dat ze toch nog ruim voldoen de zullen zijn. Het Nederlandse volk gebruikt op het ogenblik 2800 a 3000 calorieën per dag. Na twee jaar arenssluiting zal het rantsoen nog 2100 a 2300 calorieën zijn, en na onge veer drie jaar ongeveer 2000, op welk peil de voeding gehandhaafd zou kunnen blij ven. Dit is voldoende voor de voeding van elk normaal mens: 70 percent van de we reldbevolking moet met minder genoegen nemen. Uiteraard zou een en ander grote veran deringen noodzakelijk maken. Er zouden veel meer graan en peulvruchten moeten worden verbouwd en de oppervlakte bouw land dient vergroot en die van het gras land verkleind te worden. De B.B. zou daarbij uiteraard een bij zondere taak krijgen ten opzichte van de verzorging der voedseldistributie in de ramp- en evacuatiegebieden. TOCH VISUM VOOR DUITSLAND IN BIZONDER GEVAL Onlangs werd bericht, dat het visum voor Duitsland met ingang van 1 Juli zal worden afgeschaft. De KNAC meent goed te doen er op te wijzen dat dit bericht enige aanvulling behoeft. Weliswaar kan men zonder visum Duitsland bezoeken, maar voor een herhaald bezoek, waarvan de inreisdatum ligt binnen een maand na de laatete uitreisdatum uit Duitsland, blijft het visum vereist. ADVERTENTIE LAAT LIEVER Snel (binnen twee dagen) enaccuraat 1 GROTE HOUTSTRAAT 100 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 17472 TEL. 239D1 AMSTERDAM. „De klemmende nood zakelijke uitbreiding der medische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam, waarvan thans als de verbouwing van het perceel aan de Rapenburgerstraat zal zijn voltooid, nog slechts de opleiding tot het candidaatsexamen mogelijk is, vraagt on verwijld het begin van uitvoering van een groot nieuw complex, waarvoor de plannen gereed liggen", aldus meldt het jaarverslag van de vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde Grondslag over het jaar 1952. De opleiding tot het doctoraal examen eist twee zelfstandige klinieken, namelijk één voor interne geneeskunde en één voor chirurgie, alles met bijbehorende labora toria, poliklinieken en verdere voorzie ningen. Met deze eis voor ogen hebben de directeuren der vereniging in samenwer king met de andere colleges een bouw- en stafcommissie ingesteld. „Thans is gegrond uitzicht op overeen stemming verkregen over een terrein, ge legen tussen de Amstelveense weg en het verlengde van de Parnassusweg, dat aan de gestelde eisen voldoet en waarbij ook reke ning is gehouden met de uitbreiding van de universiteit in. de toekomst", aldus het jaarverslag. Dit terrein is ongeveer 11,3 ha groot. De directeuren hebben aan de beide ar chitecten ir. A. Rothuizen te Middelburg en J. H. Groenewegen te Amsterdam opge dragen rapport uit te brengen over de ge schiktheid van het terrein voor dit doel. Tenslotte vermeldt het verslag dat het bouwplan in zijn geheel een plan is voor vele jaren. Volgens de thans geldende sub sidieregeling zal na goedkeuring der plan nen door de minister, het Rijk 85 procent van de bouwkosten vergoeden, zodat het aandeel van de vereniging 15 procent zal bedragen. Van de vereniging zullen uit dien hoofde enige millioenen worden ge vergd. Benoeming hoogleraar aan de Vrije Universiteit Naar wij vernemen is benoemd tot hoog leraar aan de Vrije Universiteit als opvol ger van prof. dr. F. W. Grosheide die de 70-jarige leeftijd heeft bereikt prof. dr. R. Schippers thans hoogleraar in de ethiek, encyclopaedie en homiletiek. Prof. Schip pers zal nu de vakken van prof. Grosheide n.l. exegese en canoniek van het Nieuwe Testament gaan doceren. BRUSSEL (A.N.P.) De oprichting van een internationaal tribunaal, dat te Londen de zaak-Rosenberg opnieuw zal onderzoe ken, mag niet worden beschouwd als een onvriendelijke daad tegenover de recht spraak in de Verenigde Staten, aldus heeft de Belgische advocaat Henry Bodson te Brussel tegenover de pers verklaard. De Amerikaanse justitie kan echter een juridi sche fout hebben begaan zo zeide hij ver der, waarbij nog komt dat de publieke opi nie ernstig geschokt is door het feit, dat het echtpaar Rosenberg veroordeeld is op de. getuigenis van iemand, die medebe schuldigde was in hetzelfde proces. In internationale rechtskringen wordt een aanklacht van een medebeschuldigde immers als onbetrouwbaar beschouwd en baseert men zich op een dergelijke aan klacht nimmer als op een bewijs. Wat ook algemene beroering heeft gewekt in deze zaak is, dat men de Rosenbergs verschei dene keren heeft aangeboden hun het leven te laten indien zij bereid waren te verkla ren met wie zij hadden samengewerkt of wie de spionnage in de Verenigde Staten organiseerde. Deze omstandigheid doet bij internationale juristen twijfel ontstaan over de graad van schuld van het echtpaar Rosenberg. De gevolgde methode betekent een terug keer tot de Inquisitie waarbij bekentenis sen werden afgedwongen door middel van morele martelingen. Ook het feit, dat men twee jaar lang het echtpaar Rosenberg in het onzekere heeft laten leven over zijn lot en geen rekening heeft willen houden met het in beschaafde landen geldende principe, dat de tijd die verlopen is tussen de gepleegde feiten en de veroordeling een verzachtende invloed uitoefent op de straf maat, heeft een pijnlijke indruk gemaakt, aldus de Belgische advocaat. Het is ge wenst, zo vervolgde hij, dat licht wordt ge bracht in de omstandigheden waaronder het echtpaar Rosenberg de daden, waarvan het wordt beschuldigd, begaan zou hebben. Uitspraak Het internationale tribunaal, waarin rechtsgeleerden van wereldnaam zitting zullen hebben, zal zich volgens de normen van het internationale recht uitspreken na kennis te hebben genomen van het volle dige dossier. Na het horen van degenen die, de veroordeling hebben geëist en van hen, die geijverd hebben voor de executie, en na kennis te hebben genomen van de uiteenzetting der verdediging, zal het inter nationale tribunaal de schuld van het echtpaar vaststellen of wel een rehabilita tie aanbevelen. Het internationale tribu naal, aldus mr. Bodson, wordt door geen enkele politieke overweging geleid en het zal zich niet het instrument laten maken van een weerwraak. Het tribunaal wil slechts in het belang van de mensheid het recht in zijn hoogste betekenis dienen, zo besloot de bekende Belgische rechtsgeleer de, die intussen niet verheelde dat de in stelling van dit internationale tribunaal delicate problemen met betrekking tot rechtspraak en souvereiniteit met zich brengt. De kantonrechter te Leeuwarden heeft onlangs een inwoner uit Goutum bij Leeuwarden zekere G. J. veroordeeld wegens overtreding van de radiobeschik king, tot een boete van 25.Hij zou geweigerd hebben radiozegels te plakken, omdat het hem niet gelukte de uitzendin gen van de Regionale Omroep Noord te beluisteren. Gisteren zou deze zaak in ADVERTENTIE plCHMONh VOlft Beperking op kindertal van immigranten opgeheven „Ik ben er van overtuigd, dat het toe laten van Nederlandse emigranten een der belangrijkste maatregelen is die Australië kan nemen, zo zei gistermiddag de Austra lische minister van Immigratie en Arbeid, de heer Harold S. Holt. Hij zei dat Austra lië gaarne gedurende het jaar 1953/'54 20.000 Nederlandse emigranten zal verwel komen en deelde voorts mede, dat van nu af geen beperkende bepalingen meer van kracht zijn voor de omvang van het gezin van do emigrant. (Tot voor kort konden alleen gezinnen met maximaal vier kinde ren beneden de 16 jaar worden toegela ten). Sinds de oorlog hebben zich in Australië 750.000 immigranten gevestigd, w.o. 43.000 Nederlanders, verhoudingsgewijs ecu be langrijk aantal. Oo een perscor.ferenie, die na de officiële bijeenkomst werd gehou den, zette minister Holt uiteen, dat 20.000 Nederlandse emigranten in de loop van 1953/'54 van harte welkom zijn. Daarvan kunnen er 9500 onder de Nederlands- Australisehe overeenkomst overkomen, ter wijl 't resterende deel dan zal behoren tot de categorie van hen, die op eigen kosten of gesteund door de Nederlandse regering, en voorzien van een „landing permit" naar het nieuwe vaderland vertrekken. SINGAPORE. (Reuter). De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft Woensdag te Singapore tegenover een verslaggever van Reuter verklaard, dat Nederland niet heeft ver zocht om lidmaatschap van de ANZUS het verdrag tussen Australië, Nieuw-Zee- land en de V.S. en dat „er geen sprake van is dat Nederland een militair of poli tiek verdrag met Australië zal sluiten". Mr. Luns, die op weg is naar Indonesië en Australië, sprak berichten tegen, vol gens welke hij waarschijnlijk met Austra lië een pact voor de gemeenschappelijke militaire beveiliging van Nieuw-Guinea zou sluiten. Op een vraag of hij met president Su karno over Westelijk Nieuw-Guinea zou spreken, antwoordde minister Luns: „Ik Cf Ct 1 AArl r, 4- r] 4- L 1 - hoger beroep voor de rechtbank worden gel°0,• dat dit besproken zal worden, omdat de standpunten van beide partijen goed bekend zijn en zij zo ver uiteen lig gen, dat besprekingen hierover vruchteloos zouden zijn". behandeld, doch de president achtte zich niet bevoegd uit te spreken of het hem ge toonde radio-ontvangtoestel inderdaad krachtens de wet die naam verdient. De zaak werd in handen gesteld van de rech- ter-commissaris, die van de directeur- generaal der P.T.T. een verklaring moet hebben, dat het onderhavige toestel inder daad een radio-ontvangtoestel is. Pas daar na zal deze principiële zaak weer ter tafel komen. ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas 17. Toen het eindelijk tot professor Kal- ker doordrong, dat zijn groei-straler hem was ontroofd, was de dief al beneden en rende de voordeur uit. De schurk dacht reeds, dat zijn roof zonder moeite gelukt was, toen boven hem een raam werd open geschoven en Panda's stem luidkeels gilde: „Houdt hem! Houdt de dief!!!" Nauwelijks had dit geroep weerklonken, of twee parate agenten snelden toe en sneden de gemas kerde bandiet de pas af. „Op heterdaad betrapt, vriendje", stelde agent eerste klas Wiebe Knoppers voldaan vast, „wat heb je daar gestolen, een schemerlamp?" Blik semsnel trok de rover echter zijn revolver en richtte dit wapen dreigend op de agen ten. „Uit de weg", siste hij, „of dit ding gaat af!" „Allemensen!"hijgde Wiebe Knoppers, „roof en bedreiging van amb tenaren in functie! Twee delicten.en dat alles voor een gewone schemerlampT' „Het is geen gewone schemerlamp!", riep professor ICalker verontwaardigd uit het raam, „het is een groei-straler, dat als wapen gevaarlijker kan zijn dan een revol ver!" „Donders, dat is zo!", riep de rover, bedankt voor de tip, ouwe!" Meteen wierp hij zijn revolver verachtelijk op de grond en richtte de stralcr op de agenten. „Uil de weg", gromde hij, „of ik straal jullie tot gruis!" In Utrecht is Woensdag de algemene ver gadering gehouden van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland. Namens het moderamen van de Generale Synode sprak dr. A. J. Rasker, die de dankbaarheid van de synode vertolkte voor de arbeid van de vereniging, die het moge lijk heeft gemaakt, dat velen behouden bleven voor de Hervormde kerk, die er anders misschien moeilijk hun plaats in konden blijven vinden. Spreker memoreer de, dat er in de loop der jaren nogal wat strijd tussen de groepen is gevoerd. Met name om de positie in de Hervormde Kerk en daarom sprak hij de wens uit, dat men in de toekomst gezamenlijk zou strijden voor de waarheid. Dr. Rasker verheugde zich over de bereidwilligheid der vereni ging eraan mede te werken, dat het gesprek voortduurt. Prof. dr. J. Lindeboom uit Groningen, bracht een referaat over het onderwerp „veertig jaren Vrijzinnig Hervormd ker kelijk en godsdienstig leven", waarin hij constateerde, dat de toestand van thans in vergelijking met vóór veertig jaar aanmer kelijk gunstiger is geworden. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest.1 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN WUiUCll Het Adoptiecomité Heemstede-Putters- hoek heeft zo juist bericht ontvangen, dat men in de geadopteerde gemeente gaarne een bewijs van dank zou willen brengen voor de spontane hulp .en sympathie, welke men hier reeds van de Heemsteedse ingezetenen mocht ondervinden. Als eerste blijk van deze erkentelijkheid komen Dins dag 21 Juli een accordeonvereniging en een fanfarecorps uit Puttershoek naar Heemstede, ten einde de burgerij 's avonds in het wandelbos „Groenendaal" een open luchtconcert aan te bieden. Ambassadeurs. In Washington is Woensdag medegedeeld, dat de Verenigde Staten er mee hebben ingestemd, dat de diplo matieke vertegenwoordiger van West- Duitsland te Washington de rang van ambassadeur zal krijgen. De West- Duitse regering zou op haar beurt ',de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland als ambassadeur erkennen. Verbod. Nederland heeft de UNO mede gedeeld, dat het een verbod heeft uitge vaardigd krachtens hetwelk geen Ne derlandse schepen havens in China of Noord-Korea mogen aandoen, wanneer zij wapens, munitie, oorlogstuig of stra tegische goederen vervoeren. Het ver bod geldt voor alle schepen onder Ne derlandse vlag en schepen, die geheel of gedeeltelijk eigendom zijn van Neder landse onderdanen of burgers van Ne derlandse gebieden. Mijnen Spanje zal landmijnen voor de Verenigde Staten gaan produceren krachtens een overeenkomst vallend on der het program voor aankopen in het buitenland, aldus is Woensdag onoffi cieel te Madrid vernomen. De overeen komst waarbij een bedrag van drie mil- lioen dollar is gemoeid, zal binnen enkele dagen te Heidelberg worden ge tekend. Berg. Kolonel John Hunt heeft verklaard, dat zijn succesvolle Everest-expeditie ook gaarne de Kantsjenjoenga, een an dere, nog nooit beklommen top in het Himalayagebergte, zou willen beklim men. De Kantsjenjoenga is op twee na de hoogste berg van de wereld. Hij is 8.570 meter hoog. Proef. De volgende Britse atoomproeven zullen genomen worden, in de Zuid- Australische woestijn, ergens in het 26.000 vierkante kilometer grote gebied waar ook de raketbaan van Woomera is gelegen, aldus heeft Sir Arthur Fad- den, de plaatsvervangende Australische minister-president, heden medegedeeld. Hij noemde geen datum. Bij deze eerste Britse atoomproeven op het vasteland zullen de regeringen van het Verenigd Koninkrijk en Australië samenwerken. Het eerste Britse atoomwapen, dat 3 Oc tober beproefd werd, bevond zich aan boord van een fregat bij de Monte Bello-eilanden. Misleiding. Een woordvoerder van de In dische regering heeft Woensdag te New Delhi gezegd, dat „niemand zich zal laten misleiden en zeer zeker de be volking van de Portugese gebieden in India niet" door de Portugese verklaring als zou Portugees India dezelfde poli tieke vrijheden genieten als het overige deel van Portugal. India heeft zijn le gatie te Lissabon gesloten uit protest tegen de weigering van Portugal om oyer de toekomst van de Portugese be zittingen in India besprekingen te voe ren. Betoging. Het blad van de Joegoslavische communistische partij, „Borba", haalt in haar editie van Donderdag uitlatin gen van vluchtelingen aan, volgens welke ook in Roemenië arbeiders be togingen tegen de regering hebben ge houden. Onlangs zou er ernstige onrust hebben geheerst in een van de grootste Roemeense fabrieken, een metaalfabriek te Boekarest. De arbeiders hadden daar het werk neergelegd toen de directie hun loon niet op tijd uitbetaalde.- De autoriteiten hadden daarop toegegeven en onmiddellijk betaald. Verlengd. De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag eenstemmig een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk de straf bepalingen voor spionnage, waaronder ook het onlangs terechtgestelde echtpaar Rosenberg viel, van kracht blijven voor de duur van de Koreaanse oorlog. Men verwacht, dat het wetsontwerp ook door het Huis van Afgevaardigden zal worden goedgekeurd. Lening. Naar radio-Moskou meldt, heeft de raad van ministers der Sovjet-Unie de uitgifte bekend gemaakt van een nieuwe staatslening van 15 milliard roebels, vrij van belasting, met een looptijd van 20 jaar. De lening wordt uitgegeven ten behoeve van de verdere ontwikkeling van het nationale bedrijfs leven De nieuwe lening is een premie lening met prijzen van 10,000, 5,000, 1,000, 500 en 200 roebel per obligatie van 100 roebel. Er zullen ieder jaar twee trekkingen zijn. Asyl. De scheepsarts van het Poolse passa giersschip „Batory", die Zaterdag met de kapitein het schip verliet om te trachten in Engeland politiek asyl te krijgen, heeft Woensdag toestemming gekregen om in Engeland te blijven, al dus eep mededeling van het Britse mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De 53-jarige Jan Cwiklinski bevindt zich nog in een gevangenis te Brixton in af wachting van een beslissing. T)VTANNEER in vroeger tijden een vrouw W van hekserij werd verdacht, legde men haar op de pijnbank, waarna zij al spoedig bekende met de duivel te hebben gedanst, haar ziel aan hem te hebben ver kocht, een dronk met hem te hebben ge wisseld, en meer van zulk fraais. Werd cle foltering nog enige tijd doorgezet, dan kwam desgewenst óók nog aan hét licht dat deze vrouwen zich met heksenzalf hadden ingesmeerd, waardoor zij in staat icaren naar de duivelse bijeenkomsten te vliegen. Na dergelijke bekentenissen waren de slachtoffers, naar de mening van hun ondervragers, volkomen rijp voor de brandstapel en aldus dacht men voldaan te hebben aan beteugeling van het kwaad in deze wereld. Helaas, zo ging dat in een tijd toen bijgeloof en weten schap nog een onverbrekelijke eenheid vormden. Maar tegen woordig willen we graag weten wat nu eigenlijk de achtergrond van al die vreemd soortige geschiedenissen is geweest. Hoewel de op de pijnbank afgeperste be kentenissen betreffende het gebruik van heksenzalf grotendeels ivaardeloos is, zo staat toch vast dat in de middeleeuwen een dergelijke zalf werd bereid. Schindler geeft hiervoor o.a. het volgende recept: koningsvaren, mits dit op Maandag is ge sneden; het ijzerhard, dat op Dinsdag moet worden gezocht; bingelkruid, wanneer dit op Woensdag is geplukt; huislook, dat op Donderdag moet rvorden gehaald; venus haar (een varen), indien het op Vrijdag wordt afgebroken; de zonnebloem, mits deze op Zaterdag is geplukt en tenslotte hel bilzenkruid, dat op Zondag moet wor den gezocht. Van de bereidingswijze van deze heksenzalf zullen we, ter besparing van ruimtemoeten afzien, maar in ieder geval kunt u constateren dat het verzame len van de grondstoffen volgens astrono mische grondslagen diende te geschieden, uitgaande van de opvatting, dat de dagen van de week invloed uitoefenen op de krachten der planten. Gewapend met een van de vele recep ten, welen wé echter nog niet hoe nu de heksenwaan verklaard moet worden. Het onderzoek van de plantengiften geeft hier over enig uitsluitsel. Volgens Buchner ver leekt een bepaald planten-alkaloid zinne loosheidl, woede en razernij, maar ook geestdrift en het gevoel of men zwevende is. Hierin ligt dus het „vlie gen" in beginsel reeds opgeslo- ten, gelijk we ook uit de wer king van andere plantaar dige vergiften verschijnselen kunnen waarnemen zoals vergroting der pupillen, kram pen in de keel, waanvoor stellingen die het gedrag van lieden die met deze middelen werk ten, verklaarbaar maken. De samenstel ling der heksenzalven heeft zoals u wel begrepen zult hebben in deze tijd uit sluitend betekenis ter verklaring van de uitwerking der plantengiften. De practi- sche waarde van dit middel, dat de gebrui ker (ster) in staat stelt te vliegen, moet uiteraard niet te hoog worden aangeslagen, vooral nu het vliegtuig deze taak op zich heeft genomen. We zouden echter nog gaarne even ver wijlen bij de vraag, hoe de mens door alle tijden heen er steeds in geslaagd is plant aardige artsenijen te vinden, waardoor pijnen verzacht en ziekten genezen konden worden. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2