Weer een hevige explosie in Ouderkerkse kruitfabriek Zon en maan op een wip Zie Boven: Rampschade maakt uitstel uormale weg- en waterwerken nodig mÊSSSÈIÊmË>: Pas in September politiek debat in Straatsburg .Clowntje Rick Werkbaas gedood, arbeider levensgevaarlijk gewond Hongarije trekt lering uit Oost-Duitsland Armenzorg door overheid vierkant afgewezen 5 Betaling abonnementsgeld per giro Zelfbeschuldiging en belofte Athletiek Goede prestatie van Haarlem-athleten bij wedstrijden in Leiden Matroos uit Zaandam kreeg één jaar gevangenisstraf Blindpartijen P. Roozenburg Contact tussen amateurs en toneelschrijvers Voor de kradcren Millioenenorder - in dollars voor de DAF Athletiek-competitie voor gymnasten Waterpolo HVGB verloor in Amsterdam Trein had vertraging Geref. kerken (art. 31) hielden diaconale conferentie DONDERDAG 25 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heel Ouderkerk dreunde op zijn grond vesten en talloze ruiten van woningen uit de omgeving sprongen aan scherven, toen gistermiddag enkele minuten voor vijf uur met een ontzaglijke knal twee grote ketels explodeerden op het uitgebreide fabrieks terrein van de N.V. Koninklijke Nederland se Springstoffenfabriek bij Ouderkerk a./d. Amstcl. De explosie kostte de 34-jarige werkbaas W. Kruyswijk, gehuwd en vader van 2 kinderen, het leven, en verwondde de 36-jarige arbeider A. Hendrikse, even eens vader van twee kinderen, zodanig, dat voor zijn leven gevreesd wordt. Onmiddellijk na de explosie werden brandweer, politie en G.G.D. gealarmeerd. Zij troffen op het terrein een grote ravage aan. Overal lagen stukken van de ontplofte ketels, glasschreven en uit elkaar geslagen stenen potten, waaruit zuur wegstroomde. Het dak van een grote loods, het zogenaam de zuurhuis, was gedeeltelijk weggeslagen. Uit een derde ketel, die door de lucht druk lek geslagen was, ontsnapten giftige bruine dampen, die zich in dikke wolken over de omgeving verspreidden en een ernstige handicap vormden voor de eerste reddingspogingen.' Met vijftien stralen was de brandweer van Nieuwer-Amstel, als mede die van de fabriek zelf, een kwartier lang bezig deze dampen weg te spuiten. Op het terrein vond men het stoffelijk overschot van de werkbaas Willem Kruys wijk. Het noodlot heeft kort voor vijf uur aan zijn leven een einde gemaakt. De ont ploffing geschiedde bijna onmiddellijk na dat om twee minuten voor vijf de fabrieks- fiuit het voorsignaal voor het neerleggen van het werk was gegeven. De arbeiders maakten zich gereed om naar huis te gaan en Kruyswijk liep juist langs de ketels, op weg naar het kleedlokaal, toen deze explo deerden. Op geringe afstand van Kruyswijk trof men voorts de zwaar gewonde Hendrikse aan, die ijlings naar het Onze Lieve Vrouwe gasthuis in Amsterdam werd vervoerd, waar hij onmiddellijk na aankomst werd geopereerd. Oorzaak in het duister Vijf uur na de ontplofing was nog geen officiële verklaring over de oorzaak te ver krijgen. De geëxplodeerde ketels waren nagenoeg leeg, maar aangenomen wordt, dat er nog enig explosief zuur, zwavelzuur of salpeterzuur, in aanwezig was. Kort na de ontploffing arriveerde de Of icier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank, mr. H. J. van Nouhuys, op wiens bevel onmiddellijk een aantal in de directe nabijheid van de fabriek gelegen woningen ontruimd werd in verband met mogelijke nieuwe ontploffingen. Enkele uren later arriveerden uit Den Haag twee deskundigen van het gerech telijk laboratorium van het Departement van Justitie, die ter plaatse een onderzoek instelden. Een merkwaardige ervaring deed de 52- jarige veehouder J. van Bodegraven op. Hij was tegen vijf uur bezig met het melken van zijn koeien. „Ik zat op mijn krukje op ongeveer 150 meter afstand van de ketels," zo vertelde hij, „toen ik plotseling een harde klap hoorde, gevolgd door een zoe mend geluid. Meteen daarop werd ik door de luchtdruk van mijn melkblok gelicht en U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. WENEN (Reuter) De eerste reacties van de officiële Hongaarse pers op de on rust in Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije waren zelfbeschuldiging en een belofte. De zelfbeschuldiging betrof onbevredigen de arbeidersomstandigheden en de belofte verbetering van deze omstandigheden. In tegenstelling tot talloze eerdere hoofdarti kelen, waarin vergroting van de productie werd geëist en critiek werd geoefend op de slechte arbeidsdiscipline, schreef het blad „Szeabad Nep" in zijn editie van Zondag, dat de arbeidsvoorwaarden in Hongarije onbevredigend zijn en dat de arbeiders worden uitgebuit als machines. Uit het blad blijkt, dat de toezeggingen van verbeteringen in de levens- en arbeids omstandigheden voor het tweede vijfjaren plan ontevredenheid heeft verwekt. „Onze partij is er van overtuigd," aldus het blad, „dat het niet juist is alleen maar een verbetering in de levensstandaard voor de toekomst te beloven. Wij moeten nu reeds alles in het werk stellen om dit doel in Hongarije en de andere landen waar de arbeidersklasse aan de macht is, te berei ken. Het verwaarlozen van de zorg voor de arbeiders scheidt de massa van de partij." Verder schreef het blad: „wij moeten toegeven dat vele van de werkers van onze partij, staat en economie de gereentvaar- digde eisen van onze arbeiders zelfs niet in overweging nemen. De industriële leiders vergeten niet alleen de arbeiders, maar zij negeren weloverwogen hun eisen door de productie boven alles te stellen." „Wij kunnen," zo gaat het blad voort, „niet tevreden zijn met het levenspeil, dat wij onze ai-beiders vorig jaar hebben ver schaft. Maar er bestaat veel hoop dat wij na een rijke oogst dit jaar in staat zullen zijn hun omstandigheden belangrijk te ver beteren." een meter door de lucht weggezwiept. Ik ben ontzettend geschrokken." Intussen heeft de ontploffing aanzienlijke glasschade aan tientallen woningen en boerderijen in de nabijheid aangericht. Merkwaardig genoeg waren het in deze huizen over het algemeen slechts de ruiten van de parterre-verdiepingen, die gesneu veld waren. De meeste ramen op eerste verdiepingen waren geheel in tact. Niet de eerste keer Reeds meerdere malen hebben zich in deze kruitfabriek te Ouderkerk, bekend onder de naam „De Oude Molen", ernstige ontploffingen voorgedaan. In 1945 kwamen twee arbeiders bij een explosie om het leven en twee jaar geleden werd opnieuw een arbeider bij een soortgelijke ontploffing gedood. Gewonde buiten gevaar? Vanmorgen was de toestand van de ge wonde Hendrikse weliswaar nog zorgwek kend, doch levensgevaar acht men nauwe lijks meer aanwezig. Intussen is de oorzaak van de ontploffing nog steeds niet bekend. Urenlang hebben gisteravond de twee deskundigen van Jus titie uit Den Haag het officiële onderzoek geleid. Dit onderzoek zaln og wel enekele dagen in beslag nemen. Twee ketels zwavel- en salpeterzuur ont ploften juist bij het eindigen van de werk tijd. Drie ketels met zuur (rechts) bleven intact. Links naast de tanks op de voor grond lagen de ontplofte tanks. Op de nationale avondathletiekwedstrij- den, die gisteren op de sintelbaan in de Leidse Ilout in Leiden werden georganiseerd, werden door enkele „Haarlem"-athleten uit stekende resultaten geboekt. Op de 3000 m. B toonde Warmerdam zich veruit de sterkste en in uitstekende stijl won hij dit nummer In 9 min. 21.8 sec. Hetzelfde nummer voor A-klassers werd gewonnen door Slijkhuis, (Trekvogels), die een rustige race liep en 8 min. 52 sec. noteerde. Zijn clubgenoot v. d. Voort wist hij mee te trekken naar de 2e plaats, doch op de laatste 100 m. werd deze laatste ernstig be dreigd door de „Haarlem"-loper Verra, die deze keer een veel meer aanvallende wed strijd liep, dan wij van hem gewend zijn en dat in dit sterk bezette veld al dadelijk resulteerde in een 3e plaats in 9 min. 1.2 sec. Sterk bezet was ook de 800 m. en dat Mey- boom van „Haarlem" het desondanks tot een 5e plaats wist te brengen in 2 min. 0.4 sec. kan voor deze 1500 m. loper dan ook als een goed resultaat bezien worden. Rem (Lycurgus) won dit nummer in de goede tijd van 1 min. 57.8 sec. Bij het polsstokhoogspringen stelde de Haarlemmer Swart ernstig teleur door een hoogte van 3.40 m. niet te halen. Hij zal voor al zijn aanloop goed onderhanden moeten nemen. Puck Brouwer won de 100 m. dames in de goede tijd van 12.1 sec., terwijl Fanny Blan- kers—Koen natuurlijk de 80 m. horden voor zich opeiste in 11.5 sec. De 100 m. bij de heren was voor Rulander (Vlug en Le nig) in 10.9 sec., doch op de 200 m. werd deze sprinter vrij verrassend verslagen door Aret (DOS), die 22.7 sec. noteerde. Op zekere dag had de zon, zo zingt Charles Trenet tenminste in een van zijn liedjes, een af spraak met de maan. „Maar de maan is er niet en de zon wacht maar". Dat kan inderdaad ge beuren: zon en maan gedragen zich soms als twee mensen die op een wip zitten. De een be vindt zich hoog in de lucht terwijl de andere vlak bij de grond zit en omgekeerd. Men kan dat bijvoor beeld Zaterdagavond (27 Juni) duidelijk aan de hemel zien. De maan is die avond vol. Zij komt op omstreeks kwart voor tien en gaat de volgende morgen tegen half zes onder. Een korte nacht dienst dus en zij zal zich dan ook nergens hoog boven de hozizon verhef fen: zelfs als zij haar hoogste punt bereikt staat zij nog slechts be trekkelijk laag boven de zuiderkim. Dat gedrag doet ons den ken aan dat van de zon in de winter: in het Zuidoosten op en via een lage boog door het Zuiden in het Zuidwes ten onder. Inderdaad ge draagt de volle maan zich 's zomers zoals de zon in de winter. Dat komt doordat wij ons op aarde in een po sitie bevinden die enigs zins vergelijkbaar is met die van iemand die in een trein zit welke scheef hangt in de bocht. Naar de ene kant uit het raampje kijkend ziet hij de horizon wegzakken; aan de andere kant komt de aarde als het ware omhoog. Iets dergelijks is het ge val met de ecliptica, de cirkel waarlangs wij de zon haar jaarlijkse be weging zien maken. Aan de ene kant rijst zij steil omhoog dat is de kant waar de aarde zich in Juni bevindt; vandaar dat wij de zon hoog zien staan. De volle maan be vindt zich precies te genoverde zon (d.w.z. de aarde staat ongeveer tussen zon en maan in, anders zouden wij de laatste niet „vol" zien), dat is dus aan de „lage kant" van de ecliptica. Het is op het ogenblik zomer de zon staat hoog gevolg is dat de volle maan laag moet staan. Want de baan van de maan ligt ook vrijwel in hetzelfde vlak als de baan van de zon (hele maal exact gezegd: als de baan van de aarde om de zon). Vrijwel in het ecliptica-vlalc dus. Als ge Zaterdagavond toch naar de hemel kijkt, probeer dan eens of ge Mercurius kunt vinden: vlak na zonsondergang ongeveer 25 graden Oos telijk (d.w.z. links) van de zon. (U weet: als u één arm voorwaarts strekt en de andere recht opzij, dan maken zij met elkaar een hoek van 90 graden; breng uw armen naar elkaar toe totdat de afstand tussen uw han den nog slechts ongeveer een vierde van de oor spronkelijke is, dan vormt ge een hoek van ongeveer 25 graden. Wijst nu uw rechterarm naar de plaats van de zon dan moet ge Mercu rius in de buurt van uw linkerhand zoeken. De planeet staat zeer laag boven de horizon en is dus moeilijk te vinden). Mercurius staat zo dicht bij de zon (afstand: ruim 60 millioen km.) dat de oppervlakte-tem peratuur op haar ver lichte helft 300 graden bedraagt. Dat is de hitte waarbij tin en lood vloei baar worden. Door een goede kijker bezien blijkt Mercurius een schijnge stalte te vertonen, op dit ogenblik gelijk aan die van de wassende maan. G. v. W. STRAATSBURG, Woensdag. De Assem- blée van de Raad vain Europa is een par lementair ïaadgevend orgaan. Zij wil graag geraadpleegd worden en geeft ook zonder er om te werden gevraagd wel haar mening. En zo zal zij ook de algemene in ternationale politieke toestand gaan bepre ken. Zij had dat de vorige maand willen doen, maar heeft dat toen uitgesteld tot Juni. En vanmiddag heeft zij dit politiek debat weer uitgesteld en wel tot haar na jaarszitting die 15 September begint. Dit besluit is met 44 tegen 35 en 5 ont houdingen genomen. Deze cijfers wij-zen er op dat er heel wat over te doen is ge weest. De moeilijkheid kwam hierop neer: is het gewenst of noodzakelijk dat de As- semblée haar politiek debat houdt voor of na de aangekondigde conferentie op de Bermuda's? Hierover ging tenslotte ook de stemming. Met haar beslissing heeft de Assemblée haar positie in veler ogen niet versterkt. Daar staat evenwel tegenover dat anderen het besluit heel verstandig zujlen vinden; want, zo zeggen zij dan, men zal, spreken de met onvoldoende gegevens en wie kan de feitelijke toestand van dit ogen blik overzien? brokken kunnen maken, althans onverstandige dingen kunnen gaan beweren. Het meest in het oog lopend was, dat de Engelsen, die er gisteren nog op had den aangedrongen nu maar zo gauw moge lijk het politiek debat te houden, -vandaag plotseling voorstanders van uitstel tot September waren. Balans gevraagd Voor het oog heeft de Assemblée zich vanmiddag in de slotvergadering van dit deel van de zitting 1953 wel willen laten gelden. Men hoorde namelijk niet voor de eerste keer trouwens onvriendelijke geluiden aan het adres van het ministers- comité, dat nog al eens aanbevelingen van de Assemblée ter zijde legt. Dit verschijn sel werd ter sprake gebracht bii de behan deling van het antwoord op de jaar lijkse boodschap met bijbehorend rapport door de ministers de vorige maand tot de Assemblée gericht. Men toonde waardering voor het toen aangekondigde plan van de ministers inhoudende de voorbereiding van een programma van actie, maar men wenste dat er een samenwerking zou zijn tussen de ministers en de Assemblée. En die samenwerking zag men niet in het ter zijde leggen van aanbevelingen. Aldus Vanmorgen deed de Haarlemse recht bank uitspraak in de zaken tegen de twee Zaankanters, die veertien dagen geleden, verdacht van diefstal, terecht stonden. De 21-jarige matroos W. R. uit Zaandam, die twee keer had ingebroken in een winkel op de Westzijde in Zaandam, had daarbij onder meer dassen, colbertjasjes, hand schoenen, truitjes, geld en sigaretten meegenomen. Hij werd conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar met aftrek van het voorarrest. Zijn medeplichtige, de 28-jarige S. K., die alleen de tweede keer had meegedaan, werd nog niet veroordeeld. De rechtbank verwees de zaak terug naar de rechter commissaris voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. werd de zaak gesteld door de Zweedse conservatief Wistrand en de Belgische so cialist Bohy als rapporteurs en woord voerders. De Duitse socialist Mammer heeft een motie geformuleerd die in Sep tember in behandeling kan komen. Hierin wordt het denkbeeld aan de hand gedaan het seretariaat-generaal van Europa eens de balans te laten opmaken vaat hetgeen er terecht gekomen is van de 114 aanbevelin gen die de Assemblée op haar naam heeft staan. Na de vergadering van vanmiddag zijn de afgevaardigden huns weegs gegaan. Naar het zich laat aanzien zal pas in Sep tember de parlementaire bedrijvigheid in het Huis van Europa worden hervat. De onlangs in Haarlem opgerichte damclub „Het Oosten", die haar clublokaal heeft ge- \estip- in het gebouw van de speeltuinver eniging Oosterkwartier aan de Zomervaart, organiseert daar op Woensdag 1 Juni a-s. des avonds om acht uur een propaganda-avond, waaraan onze oud-stadgenoot de wereld kampioen P. Roozenburg zijn medewerking zal verlenen door het spelen van twee blind partijen. Verder zal de oud-kampioen van Noord holland IJme de Jong, een simultaanwedstrijd spelen tegen een zo groot mogelijk aantal deelnemers, in het bijzonder voor de zoge naamde thuisdammers. SAARLAND WINT VAN NOORWEGEN. In de voorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal heeft Saarland in Oslo met drietwee van Noor wegen gewonnen. Met rust was de stand twee twee. De wedstrijd werd geleid door onze landgenoot Bronkhorst, geassisteerd door de Nederlandse grensrechters Schipper en Horn. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer ont lenen wij: De wenselijkheid om de uitgaven, ver band houdende met de watersnood, ten laste van de Buitengewone Dienst I te brengen, vloeit voort uit het uitzonderlijk karakter dezer uitgaven, die niet kunnen worden geacht uit de normale staatsacti viteit voort te vloeien. Ook de regering lijkt het juist de gevol gen van de oorlogsschaderamp zo snel mo gelijk af te wikkelen. Zij streeft er naar, ondanks de gevolgen van de watersnood ramp voor 's Rijks financiën, de uitke ringen zo veel mogelijk op peil te houden. Voorzover mocht blijken, dat de werk zaamheden wegens de afwikkeling van de watersnoodschade door haar urgentie in de afwikkeling van sommige oorlogsschade categorieën vertraging heeft veroorzaakt, zal worden getracht compenserende maat regelen in de oorlogsschadesectoren te ne men. De gevolgen van de verschuiving van de uitgaven op het gebied van de Waterstaat zullen zijn dat, om de hoofdzaken te noe men, de bedijking van Oostelijk Flevoland ten minste een jaar later (einde 1956) ge reed zal komen dan in de plannen was voorzien (einde 1955) en dat de voltooiing van de bochtafsnijding in de IJsel bij Doesburg en de aanvang van de werken tot kanalisatie van Neder-Rijn en Lek en tot afdamming van het Spui niet in 1953, doch in 1954 zullen plaats hebben. Tot de overige werken, die zullen wor den getemporiseerd of uitgesteld, behoren de verbetering van het gedeelte Muiden- Naarden van Rijksweg no. 1 en de aanleg of verbetering van een aantal andere we gen en weggedeelten tot een in 1953 te ver werken bedrag van ongeveer f 100 mil lioen. Nog wordt opgemerkt, dat tengevolge van de watersnood de werkgelegenheid Bij het onlangs gehouden internationaal congres van amateur-toneelverenigingen is de wens geuit tot een nauwer contact met de Nederlandse toneelschrijvers te komen. Als eerste initiatief is nu besloten op 27 Juni in Den Haag een bijeenkomst te hou den, waarbij drie Nederlandse auteurs, te weten mevrouw Luisa Treves en de heren prof. dr. B. J. van Eyk en L. Lockefeer een causerie zullen houden over een nog niet opgevoerd toneelstuk. Vervolgens zal ge tracht worden te komen tot een proefop- voering door. een sterke amateurcombinatie in Den Haag onder auspiciën van de Ver eniging van Nederlandse Toneelschrijvers enerzijds en de NATU en het WKA ander zijds. c Toen begonnen Rick en Bunkie de lat langzaam naar zich toe te trekken, terwijl de jongen vasthield. En die kon zich nu langzamerhand op de rand van het ijs werken, dat nog wel scheurde, maar hij kon niet meer wegzakken. „Vasthouden, hoor!", hijgde Rick, onder het trekken. Dat dééd de jongen ook. Stukje voor stukje werd hij, plat over het ijs, naar de kant getrokken. „Nog een klein eindje!", zei Bunkie. Je bent er haast. Eindelijk was het gevaar voorbij. Ze hadden de drenkeling zover dat hij overeind kon komen, zonder dat hij bang hoefde te zijn dat hij weer door het ijs zou zakken. „Hoera!", juichte Bunkie. „We zijn er!" Ja, de jongen was gered. Druipnat en rillend van de kou stond hij naast hen op de kant. Alleen zijn schaatsen was hij kwijt, die waren losgegaan, toen hij bij het weg zakken zo hevig met de benen getrappeld had. Nu lagen die op de bodem van de vaart.maar dat kon hem minder schelen; hijzelf was er tenminste uitgekomen! Maar ze konden daar niet langer blijven staan. De jongen stond te klappertanden en te beven van de kou. niet onaanzienlijk is vergroot, waardoor de behoefte aan werkgelegenheidsobjecten in 1953 belangrijk is verminderd. Van de nog op de bijzondere rekening van 's Rijks schatkist bij de Nederlandse Bank beschikbare tegenwaardegelden zal f 400 millioen worden besteed voor de in de rijksbegroting op te nemen uitgaven in verband met de watersnood. Nadat vorig jaar de Amerikaanse lucht macht een opdracht bij de DAF te Eindho ven had geplaatst voor levering van wa gens voor het voorzien van vliegtuigen met brandstof en olie, is thans bij d-it be drijf opnieuw een bestelling onderge bracht van soortgelijke voertuigen. De or der beloopt f 6.000.000 en wordt in dollars verrekend en is in vrije concurrentie met buitenlandse fabrieken verkregen. De tweede van de uit drie wedstrijden be staande athletiekcompetitie voor verenigingen, aangesloten bij de Kennemer Turnkring had, mede door voor athletiek vrij gunstige weers omstandigheden, een vlot verloop. De op komst bij de dames was zeer behoorlijk; bij de heren waren enkele groepen onvolledig zodat bij de 4 maal 100 meter estafette van strijd geen sprake was, terwijl bovendien nog een groep gediskwalificeerd moest worden. De dames hadden thans twee nummers te verwerken, n.l. 100 meter hardlopen en hoog springen. De beste prestatie bij het hard lopen leverde weer mej. T. Handgraaf van Concordia in 13.8 sec. met mej. R. Bijen van B.G-V. als 2e. in 14 sec. Het hoogspringen was een overwinning voor mej. J. Hovestad van Concordia met een sprong van 1.35 meter. Met gelijk resul taat 1.29 meter, eindigden de dames T. Waas dorp en T. Hop van T.V. Santpoort en Kopjes Numan van B.G.V. Voor de competitie is de stand na twee wedstrijden: le klasse: 1. B.G.V. 8965 pnt. 2. Concordia 8367 pnt. 2e klasse: 1. B.G.V. 7099 pnt. 2. Con cordia 5913 pnt. 3e klasse: 1. B.G.V. I 5649 pnt. 2. V.O.L.O. 5320 pnt. 3. Concordia 5302 pnt. Voor de heren bestond de tweede wedstrijd uit 400 meter hardlopen, kogelstoten en 4 maal 100 meter estafette. Hier luiden de beste prestaties 400 meter: I. H. Fokkelman, V.O.L.O. 56 sec. 2. G. Helderman, O-S-S. 56.2 sec. Kogelstoten: 1. H. Gansner O.S.S. en H. Wardenier O-S-S., beiden 9.19 meter; 2. G. Halderman O.S.S., 8.74 meter. Estafette 4 maal 100 meter: O.S.S. 52.8 sec. Voor de competitie is de stand na twee wedstrijden: le klasse: O.S.S., 6523 pnt. 2e klasse: V.O.L.O., 6039 pnt. 3e klasse: Turn- lust, Beverwijk, 3642 pnt. Voor de hoofdklasse heren in de zomer competitie van de KNZB is in Amsterdam gespeeld de waterpolowedstrijd Meeuwen HVGB (Haarlem), die in een zevenzes overwinning voor de Meeuwen is geëindigd. De wedstrijd HDZ—Meeuwen, voor de eerste klasse zomercompetitie KNZB, is met vijf—twee door de Hollandse Dames Zwem- club gewonnen. De bestuurder van een trein, die van Den Haag naar Rotterdam reed, zag bij het passeren van de Laakbrug over de Viaductweg in Den Haag tot zijn grote ontsteltenis, dat een man, die op de viaduct stond, wankelde en viel. De bestuurder bracht de trein tot stilstand en een agent van politie toog op zoek naar de overredene. Het enige dat hij vond was een hoopje kleren, waarbij hij tot zijn grote verbazing een nat geel zwembroekje zag liggen. In het Laak- kanaal zwom echter een man. Deze wei gerde gevolg te geven aan het bevel van de politieagent om uit het water te komen. Ten einde raad heeft de agent de kleren mee naar het bureau genomen. Tot nu toe is de eigenaar van de kle dingstukken niet komen op dagen.... De trein had negen minuten vertraging. De Engelse premier Winston Churchill en Italië's eerste minister Alcide de Gasperi, hadden een lang gesprek in de tuin van 10 Downingstreet te Londen tijdens het verblijf van de Gasperi in Londen. Gisteren vond in het gebouw St. Bavo te Haarlem de jaarlijkse centrale diaconale conferentie plaats van de Gereformeerde kerken onderhoudende artikel 31 K.O. De conferentie stond onder leiding van de heer J. H. Veenkamp, die erop wees dat het onderwerp van deze conferentie, „De ver houding van kerk en overheid ten aanzien van de verzorging der armen" zeer sterk de diaconale arbeid raakt. Zij stelt ons, al dus spreker, voor de vraag of wij de armen uit ons midden laten wegslepen door de zuigkracht van de staat of dat wij naar Christus' bevel hen zullen blijven voeden met het brood der kerk. Afstand doen van onze armen betekent dat er een breuk ge slagen wordt in de gemeenschap met Chris tus. In de kerk des Heren moet Christus worden gehoord in de prediking van het Woord. Maar Hij moet ook worden gezien in de werken van barmhartigheid. Vervolgens heeft prof. C. Veenhof er aan herinnerd dat het heden 25 jaar geleden was dat de voorzitter tot lid van het cen traal comité gekozen werd. Achttien jaar mocht hij als voorzitter fungeren. Als be wijs van dankbaarheid bood spreker de heer Veenhof aan een exemplaar van de te verschijnen prekenbundels van de over leden hoogleraren Schilder en Holwerda en van het boek van prof. dr. ir. H. v. Ries- sen over „De maatschappij der toekomst". De diaconie van Haarlem bracht vervol gens het financieel rapport uit dat leidde tot décharge van de penningmeester, de heer Schilstra, wiens verslag sluit met een eindcijfer van ƒ3339,22 en een batig saldo van 471,62. Prof. Veenhof deed vervolgens enkele mededelingen over het orgaan „Dienst" en over de uitgave „Om wel te doen" waarna hij rapport uitbracht over de Stichting Ge reformeerde Kinderbescherming. Hij gaf een overzicht van de gedane werkzaam heden en wees er op dat diakenen niet meer als voogd kunnenoptreden van kinderen wier ouders uit de ouderlijke macht ontzet zijn. Daarom besloot de vorige conferentie een stichting in het leven te roepen waar van de notariële acte is gepasseerd. Het Departement var. Justitie heeft buitenge woon hartelijke en snelle medewerking verleend en de regering heeft de stichting bereids erkend. Tot inspecteur is benoemd de heer C. Rosenbrand te Zuilen, die 1 Mei j.l. in dienst getreden is. Zeven kinderen werden reeds aan de zorgen der stichting toevertrouwd en met 45 staat dit te gebeu ren. In de vrijgemaakte kerken zijn meer dan 80 kinderen die onder voogdij staan. De conferentie heeft zich vervolgens beziggehouden met enkele organisatorische kwesties. In de middaguren maakten de deelnemers een autotocht door Kennemerland. In de middagvergadering heeft de heer C. Rosenbrand gerefereerd over: „De ver houding van kerk en overheid ten aanzien van de verzorging der armen". Spreker concludeerde dat elk financieel contact inzake het werk der barmhartigheid van de kerk met de overheid als onaan vaardbaar moet worden afgewezen. Niet een wetsartikel bepaalt wie arm is. Ook hiervoor is alleen de Schrift normgevend. Nimmer mogen „gevallen" als „hopeloos" worden losgelaten. Laat men ze toch schie ten dan drijft men ze in de armen van de Overheid die daardoor het recht verkrijgt om toch de verzorgingsfunctie uit te oefe nen. Op het referaat volgde een geanimeer de discussie. Na repliek van de referent werd de conferentie, die zeer druk bezocht was, op gebruikelijke wijze gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7