Haarlemse raad nam belangrijke beslissingen SCHOOLBOEKEN abonneren op Haarlems Dagblad Kort en bondig Verbouwing Gymnasium, sluiting Avondlyceum en nieuwe school in Zuid-West A anvraagfo rmulier „Flat te huur Heemstede Lisse Zandvoort DONDERDAG 25 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Vervulling School en wijk Niet geestdriftig Steenklomp A ntichamhre verfraaid Niet uit de lucht „Het Vondelkwartier" viert „Vader Klarendag" Opening volleyballterrein achter Sionskerk Amateurtoneel GJMV-rallye in „Oud-Schoten" Beiaardbespelingen De voetbalwedstrijd voor Puttershoek EHBO kijkt terug op de Flora Bridge-drive Knaapje onder bulldozer Burgerlijke Stand van Haarlem De Intrede van de zomer noch het naderende einde van de zittingsperiode hebben gistermiddag de besluitkracht van de Haarlemse raad kunnen remmen: integendeel, er werden zeer belangrijke beslissingen genomen, zoals de verbouwing en verbetering van het gymnasium, waarmee 235.000 gulden is gemoeid, de overneming van het Haarlems Avondlyceum cn de stichting van een nieuwe openbare lagere school in het Zuid-Westelijk deel van de stad. De goedkeuring van Gedeputeerden daartoe werd eveneens reeds gistermiddag verkregen. Voorts werd medegedeeld, dat de aan besteding van de verbouwing van het gymnasium ondershands zal geschieden om redenen van practische aard. Voegt men daar nog bij het principebesluit tot toekenning van een subsidie aan de Stichting Toneelcoördinatie en die voor het internationaal orgelconcours, dan is het duidelijk dat wethouder Geluk nogal eens in de piste was. WCCOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOCCOOCCOOOOi Namens de fractie van de Partij van de Arbeid betuigde de heer B 1 o k d ij k zijn instemming met het voorstel tot de restau ratie van het Gymnasium. Hij verheelde niet, dat de onderhouds- toestand van het gebouw aan het Prinsen hof zo desolaat is, dat men ervan bij een bezoek niet alleen schrikt, maar ook wre velig wordt. Want, zo zei de heer Blokdijk met klem, het mag dan waar zijn dat de overheid sinds 1940 niet langer over de middelen beschikte om het noodzakelijke onderhoud en de voorzieningen aan de publieke wer ken uit te voeren, in de dertiger jaren was dat ivèl het geval. En hoewel toen 40 der bouwvakarbeiders zonder werk liep, bleven de krotten staan en werd het open baar bezit verwaarloosd. Spreker beval een onderzoek naar de toestand van de gemeentegebouwen en -eigendommen daarom bijzonder aan en drong er voorts op aan, dat direct in de grote vacantie met de verbouwing wordt begonnen, daar anders het onderwijs ern stig zal worden gestoord. Andere leden juichten het voorstel even zeer toe. De heer Stoffels (V.V.D.) ves tigde de aandacht op de vernieuwing die de uitrusting der vaklokalen behoeft;, me juffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) zei, dat wèl de gymnasiale leerstof „klassiek" mocht worden genoemd, maar dat dit liever niet van toepassing op het gebouw moest zijn; de heer Voogd (Arbeid) kwam nog eens terug op zijn, reeds bij de begrotingsbe handeling geuite beduchtheid voor onvol doende verlichting in de schoollokalen. Ook de heer W e n s i n g (C.H.U.) bepleitte een onderzoek naar de toestand der andere scholen. Laatstgenoemde spreker waar schuwde ook tegen het „mode-verschijn sel", dat kinderen in grote getale naar de lycea worden gestuurd. Wethouder Geluk onderschreef de door de heer Blokdijk geuite critiek ten aanzien van het vooroorlogse beleid volkomen. Op het ogenblik is de situatie zo, dat de ge meente niet alles tegelijk kan doen: B. en W. hebben met dit voorstel al een grote sprong gedaan. Binnenkort komen trou wens nog meer voorstellen van deze aard, onder meer voor een betere materiaalvoor ziening van het gymnasium en er komt ook een voorstel tot verbetering van de ver lichting in dat gedeelte van H.B.S. A waar avondonderwijs wordt gegeven. De wethouder stemde mejuffrouw Bol- sius toe, dat het gymnasium te lang op zijn oude reputatie heeft geteerd, zodat er thans vrij grote bedragen ineens nodig zijn om de school weer op peil te brengen. Met de heer Wensing was hij het eens, dat te vaak kinderen uit een soort gemak zucht naar de lycea worden gestuurd, in plaats van goed te onderzoeken of ze wel licht direct naar een bepaald schooltype kunnen gaan. Die kwestie is echter al eens doo'r de rector van het gymnasium met de onderwijzers besproken. Ook de stichting van een nieuw Avond lyceum ontmoette allerwege veel voldoe ning, natuurlijk in het bijzonder bij de heer J. van Boekhoven (Arbeid), die bij het scheiden van de markt een indertijd door hem vurig bepleitte voorziening nog werkelijkheid ziet worden. Hij wees nog eens op de noodzaak om ook deze oplei dingsmogelijkheid binnen het bereik te brengen van zovelen die, meestal door slechte financiële omstandigheden in hun jeugd, niet aan studeren zijn toegekomen omdat zij moesten verdienen. De heer Van Boekhoven had voor die mensen grote be wondering: wie erin slaagde, na een dag hard werken, nog een studie te volbren gen, toonde wel een kei te zijn, waarvan de energie en volharding de maatschappij alleen maar ten goede kunnen komen. De heer W e n s i n g wees erop, dat het Avondlyceum tevens een „verkapte" ulo opleiding is: wanneer nu andere, reeds be staande avondopleidingen daarvan de con sequenties zullen ondervinden, wilde hij toch wel op zijn minst op de welwillend heid van B. en W. jegens die cursussen rekenen. Mejuffrouw B o 1 s i u s hoopte dat er een soepel gebruik zou worden gemaakt van de reductiemogelijkheid in de schoolgeldrege ling en mevrouw Scheltem a-C onra- d i (V.V.D.) stipte de eventualiteit van een speciale opleiding bijvoorbeeld van on derwijzers aan. Wethouder Geluk had het dus ander maal niet al te moeilijk en kon volstaan met enkele détails te bespreken. De door de heer Wensing geuite vrees voor contro versen met bestaande avondopleidingen kon de wethouder inderdaad in zoverre wegnemen, dat het College bereid is onder ogen te zien wat eventueel in zo'n geval kan worden gedaan; overigens wees hij erop, dat het Avondlyceum geen ulo is, doch de onderbouw opent wel de mogelijk heid ter verkrijging van het Ulo-diploma. Voorts deelde de heer Geluk mee, dat de schoolgeldregeling pas definitief is bij de vaststelling van de subsidievoorwaarden. De stichting van een nieuwe (voorlopig nood-) school in Haarlem-Zuid-West deed de heer Van der Giessen (Arbeid), onder verwijzing naar hetgeen daarover in „Gezicht op Haarlem" is opgemerkt, nog maals de aandacht vestigen op de functie van de school als sociaal centrum van de buurt mejuffrouw B o 1 s i u s zag dat verband niet zo nauw en de heer Wen sing wilde zich niet binden aan de om geving van het zwembad aan de Houtvaart als plaats voor de defintieve school en tastte al vast af of er ook ruimte voor leer lingen van bijzondere scholen in de hulp- school zou zijn. Wethouder Geluk wilde het laatste van de omstandigheden laten afhangen en merkte omtrent de definitieve plaats op, dat B. en W. eerst de ontwikkeling in die buurt willen afwachten. Op het ogenblik gaan de gedachten uit naar een plaats in de omgeving van de Zijlweg. Met de door de heer Van der Giessen ge noemde wensen ten aanzien van de school als wijkcentrum, deelde wethouder Geluk mee, dat die gedachte door B. en W. wordt onderschreven. Bij de Van Zeggelenschool en de Jan Gijzenschool zullen in de toe komst schoolzalen worden gebouwd. Men kon moeilijk beweren, dat het voor stel om in principe de toneelsubsidie voor het volgend jaar toe te kennen aan de Stichting Toneelcoördinatie een warm ont haal vond. Mevrouw Scheltema en de heren Spek (A.R.) en Schreurs (K.V. P.) wilden zich alle rechten voorbehouden om het volgend jaar „nee" te zeggen, want ze meenden, dat er op die manier van de medezeggenschap der gemeente maar heel weinig terecht kwam. De heer Sp e k leek subsidiëring per voorstelling aantrekke lijker en mevrouw Scheltema wilde zelfs wel eens weten wat er zou gebeuren als Haarlem nu eens niet zou meedoen aan de subsidieregeling. „Dan zou het tekort bij de gezelschappen nog groter worden, waarvan crediteuren en spelers de gevolgen zouden ondervin den", antwoordde wethouder G e 1 u k, die het juist het aantrekkelijke in de huidige subsidiepolitiek vond, dat de sociale positie van de acteur erdoor wordt gestabiliseerd en dat de tijd voorbij is, dat de spelers contracten van zeven of acht maanden kregen aangeboden en voor de rest van het jaar maar moesten zien hoe zij er kwamen. Hij was niet zo pessimistisch als de ge noemde raadsleden over de medezeggen schap der gemeente nu de subsidie niet aan een bepaald gezelschap, maar aan de Stich ting Toneelcoördinatie wordt gegeven. De heer Deinum was over het afgelopen sei zoen tevreden en is dat ook over de afge sloten contracten voor het volgende. En wat de controle op de besteding der gel den betreft: die geschiedt nu door het Rijk, zodat de afdeling verificatie ten stadhuize van heel wat rompslomp is bevrijd. Intussen meende de heer Geluk, dat het in de toekomst zo moet worden, dat het Rijk bijdraagt tot de instandhouding van de gezelschappen en de gemeente zorgt voor de „distribuëring" van de toneelkunst onder de gehele bevolking. Bij het subsidievoorstel voor het inter nationaal orgelconcours wilde mevrouw Scheltema, haar gewoonte getrouw, het naadje van de financiële kous weten en ook bij het voorgestelde crediet voor propaganda voor het Frans Halsmuseum was dit het geval. In het laatste geval kon wethouder G e- 1 u k de verheugende mededeling doen dat de avond-openstelling van het museum tijdens Lichtstad een overschot van drie tot vierduizend gulden heeft opgeleverd. De verliezen op het orgelconcours waren de vorige twee jaren zeer bescheiden en werden door „Haarlems Bloei" gedragen. De heer Van der Giessen (Arbeid), die geklaagd had dat er in het Frans Hals museum nog maar vier beduimelde catalogi beschikbaar waren, kreeg te horen, dat B. en W. reeds bij de directeur hadden aan gedrongen om in die leemte te voorzien. De restauratie van het monument van Coster in den Hout deed de heer Proper (C.P.N.) klagen dat de gemeente toch eigenlijk maar weinig doet ter ere van de uitvinder van de boekdrukkunst, waarbij Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. zy, die zich niet ingang van 1 Juli 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen WmÊ t Haarlems gemeente-secretaris, mr. H. E. Phaff, daarin ijverig bijgestaan door de bewaarder J. van Beem, is druk bezig met een nieuuarrangement van het in terieur van het Stadhuis. Zo is nu zijn oog gevallen op de anti chambre achter de raadzaal, waar hij de saaie gordijnen voor de boekenkast heeft laten wegnemen en verder door het aanbrengen van schoon Delfts blauw en goede copieën van oude meesters, afkomstig uit de onuitputtelijke reser voirs van het Frans Halsmuseum, een aanmerkelijke verfraaiing heeft teweeg gebracht, die bovendien niets heeft ge kost. De raadsleden die zich gistermiddag in het vertrek kwamen vertreden ter af wisseling van de vermoeiende debatten, konden er tevens de wisselbeker aan schouwen, die het raadselftal op de jour nalisten heeft veroverd. Hij staat op de leestafel, zodat wellicht de vrees gewettigd is, dat de trofee als asbak zal worden gebruikt, te meer daar gistermiddag het deksel op onverklaar bare wijze verdwenen bleek te zijn. hij de bekende publicist op dit gebied Jan Poortenaar tot getuige nam. Haarlem heeft een taak tot ontwikkeling van het weten schappelijk onderzoek naar de oorspron gen van de boekdrukkunst. Het monument in den Hout noemde hij een smakeloze steenklomp en achtte het geheel beneden de waardigheid van de stad, temeer omdat hetgeen daarmee gememoreerd wordt niet meer is dan een legende, zij het dan een aardige. Deze ontboezemingen gaven wethouder Angenent, die niet onbekend is met de typografie, gerede aanleiding tot een even uitvoerig tegen-betoog. Enige jaren geleden neigden B. en W. tot de mening, dat de Haarlemmers het bijna in pastei gevallen gedenkteken zonder hartzeer zouden zien verdwijnen, maar al spoedig bleek dat zij zich daarin hadden vergist. Vandaar dat de heer Angenent het crediet voor de restauratie van harte be pleitte. Bij het wederwoord van de aan voerder van de communistische fractie bleek, dat de heren een flink rondje langs elkaar heen praten hadden weggegeven en dat de aversie van de heer Proper tegen de steenklomp niet zover ging om zich tegen het crediet voor de restauratie te verklaren. Naar aanleiding van door de heer Hennevelt (C.P.N.) gemaakte opmer kingen over het voorstel tot verlenging van de ontruimingstermijnen van een aantal onbewoonbaar verklaarde woningen ant woordde de heer H a p p dat in een Dins dagavond met de Federatie van Woning bouwverenigingen gevoerde bespreking ook aan dit punt aandacht was geschonken en dat het bestuur van de federatie mede werking heeft toegezegd om ook een ver ruiming van de kansen voor krotbewoners op een beter huis te bereiken. Dezelfde afgevaardigde had liever ge zien dat de gemeente een renteloos voor schot aan de speeltuinvereniging „Buiten rust" had verstrekt in plaats van een lening te garanderen. „Want," zo zei de heer Hennevelt, „nu moet die vereniging haar dure geld in de vorm van rente naar een bank brengen." Waarop wethouder Bakker: „U moet niet denken, dat het geld bij ons uit de lucht komt vallen.Wij halen het ook van de bank en dat kost ook rente". Overigens wees de wethouder erop, dat de schade voor de speeltuin slechts theoretisch is, want de gemeente neemt ieder jaar het tekort voor haar rekening. Bovendien zou een renteloos voorschot een verkapte sub sidie zijn geweest en daar heeft de raad zich bij herhaling tegen gekant. De overige voorstellen werden alle zon der of na korte discussie aanvaard. Evenzo verliepen de benoemingen conform de voordrachten van het college. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Jaarlijks in Juni herdenkt de Nederland se Speeltuinbeweging de dag, dat meer dan een halve eeuw geleden, de opening van de eerste speeltuin in ons land plaats vond, op initiatief van wijlen „Vader Klaren". De speeltuinvereniging „Het Vondelkwar tier" in Haarlem-Noord herdenkt deze dag op Zaterdag 27 Juni. Voorafgaande aan het middagprogramma heeft er een wandeling plaats door het rayon. Het trommelcorps „Oosterkwartier" begeleidt ook nu weer de stoet. Het programma voor de middag is als volgt: Gymnastiek-demonstraties door de jeugd, onder leiding van Ans Delvers. Het jeugdfanfarecorps „Oosterkwartier geeft een concert. Een goochelaar zal de kinderen een poos je bezig houden en de poppenkast wordt niet vergeten. Het avondprogramma begint met een voetbalwedstrijd VondelkwartierOoster. kwartier van 7 tot 8 uur, waarna het op treden volgt van de bekende Tiroler-kapel „Alpenroos". Verder zal er een volksdansbal worden gegeven, waaraan een ieder deel kan nemen. Tevens bestaat er gelegenheid het nieuwe clubgebouw te bezichtigen. Zaterdagavond om zeven uur zal het volleyballterrein achter de Sionskerk aan de Eksterstraat in Oud-Schoten worden ingewijd met een match tussen de zestallen van de Nederlands Hervormde Gemeenten Spaarndaim-West en Schoten. Tevens staan op het programma demon stratiewedstrijden tussen ploegen van de Haarlemse politie en ambtenaren van de PTT, alsmede een volksdansdemonstratie, waaraan ook het publiek zal kunnen deel nemen. Woensdagmiddag is Hr. Ms. Fregat Van Speyk" uit de haven van Den Helder vertrokken naar de West. Nagewuifd door familieleden verlaat de „Van SpeykDen Helder. 99 Bij een temperatuur, waarin de stads schouwburg genadiglijk getransformeerd zou moeten worden in een openluchtthea ter, bezette de R.K. toneelvereniging „St. Genesius" gisteravond de planken met een mysteriespel van Frank Vosper „Flat te huur". Het is een heel eenvoudig spelletje, waarin het meer op de typeringen aan komt dan op de dramatische conflicten, die er mager in zijn gezaaid. Lukken de type ringen, dan is het stuk onderhoudend met aan het eind een dosis spanning, waarop men overigens uitermate lang is voorbe reid. Zo ziet de lezer, dat we geen fanfares kunnen blazen over „Flat te huur", althans niet over het stuk zelf, dat telkens weer critische restricties oproept als men er al te veel lof aan wil wijden. De voorstelling van „St. Genesius" was er een, die de zwakheden niet verbergen kon, ook al kreeg men over het algemeen behoorlijk spel te zien. De tekortkomingen zitten voornamelijk in de natuurlijkheid van toon. Dat is een euvel, dat men vrij wel bij elke voorstelling van dilettanten waarneemt. Zodra zij zich bezighouden met personages, die niet alledaags zijn of ge voelens ten toon spreiden, welke men ook niet iedere dag opbrengt, valt het hun zwaar de juiste toonaard te vinden. Wat zij doen is doorgaans beter dan wat zij zeggen. Hun houding en gebaar brengen zij wel in overeenstemming met de door hen voorge stelde figuur. Hun intonatie schiet echter tekort. Zodoende ontstaat een vacuum, dat zij niet kunnen opvullen. Het element van geloofwaardigheid ontbreekt. En dat is nu precies wat hen onderscheidt van de be roepsacteur, die een geheel is, die de com plete figuur is, levensecht en in zijn ver schijning aanvaardbaar. Het ideaal van deze totale verpersoon lijking bereikte gisteravond Dora van der Spek het meest. Een geestige en goed vol gehouden typering van een bemoeizuchtige, maar vooral zorgzame tante won haar de sympathie van de zaal, die terecht ook vrede kon hebben met een innemende jon ge vrouw van Elly Koning, die een eigen aardige keus doet in haar echtgenoot „met een verleden", door Piet Kooiman te wei nig royaal van allure gespeeld om alle si tuaties te beheersen. Harry van Stigt als haar gewezen verloofde deed het goed maar bescheiden. Beide herenrollen hadden gerust vrijer gespeeld kunnen worden. Jan de Goede was een brave sul van een tuin man met Willy Jansen als een even stun telig nichtje hetgeen van hen verlangd werd. De dokter van Ton Elferink en een vriendelijke vriendin van Lenie Zuyder- land completeerden waardig van allure de bezetting. P. W. FRANSE. Er heerste een opgewekte stemming in het jeugdgebouw naast de Sionskerk in Oud-Schoten, waar jongens en meisjes, mannen en vrouwen, leden van de CJMV gisteravond bijeenkwamen om de uitslag van de om half acht gestarte fietsrallye te vernemen. Het ging hier om een afstand van ruim 23 kilometer van de Sionskerk tot over de Velserpont en terug. Jeugdige controleurs, hier en daar langs de weg op gesteld, zagen nauwlettend toe op de stipt heid waarmede de deelnemers de op papier gegeven instructies opvolgden. Er waren twee groepen: een van 12 tot 15 en een van 15 jaar en ouder. De hoofd prijs der senioren, een van wilde bloemen vervaardigde lauwerkrans en een stevige krentenmik ging naar ds. G. H. v. d. Woord en zijn mederijdster. Van de jongeren won het koppel Robbee/Van Wijngaarden, dat een fraai mand fruit mee naar huis nam. Er werd veel gezongen en gemusiceerd door de jongelui en dat verhoogde de sfeer nog in 't toch al zo aantrekkelijk, witte ge bouw met de warmrode gordijnen en het eenvoudige, lichte meubilair. Na de prijsuit reiking sprak ds. Van der Woord een woord van bezinning en ging in gebed voor. Het programma van de beiaardbespeling door Arie Peters op hedenavond van acht tot negen uur luidt: 1, Concerto (Allegro), A. Vivaldi; 2. Lie deren: a. Vlaanderen boven al, F. Duyse; b. Vlaamse kermis, E. Hullebroeck; c. De hei. J. Vranken; d. Holl. liedje. S. Abrams; e. Deuntje van de Hop, Fr. Andelhof; 3. Walzer, Mozart: 4. Sonatina voor beiaard, P. Gilson; 5. Negrospirituals: a. Go down Moses: b. Swing low: c. Were you there: 6. a. Moment musical, Schubert; b. Das Wan- dern, Schubert; c. Du bist die Ruh. Schu bert; d. Standchen. Schubert 7. Die Zufrie- denheit, Mozart: Wiegelied; 8. Improvisatie. Vrijdag van halftwaalf tot halfeen wordt het volgend programma ten gehore gebracht: J. Padvindersmars. Rubens; 2. Vier Oud Ned. liedjes; 3. a. Intrada, Jan Wagenaar; b. Pastorale, Jan Wagenaar; ca Carillon, Jan Wagenaar; 4. Dansen van Haydn; 5. Vier Drielse volksliedjes: 6. Rondo. J. Bonset; 7. Twee mauzurka's (No. 46 en 47), Chopin; 8. Improvisatie. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de eremédaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in brons aan P. Keuter, te Velsen. kraanmachinist bij Van Gelder Zo nen N.V., Koninklijke papierfabrieken te Amsterdam. Opstelling der elftallen De beide elftallen van de Heemsteedse politie en de militairen van de Kouden- hornkazerne te Haarlem, die Maandag avond 27 Juni om zeven uur op het R.C.H. terrein de sirijd met elkaar zullen aanbin den ten bate van het geadopteerde Put tershoek, zijn als volgt samengesteld: HeerrLsteedse poiitie: doel, agent Keur; backs: agenten Brouwer en Laarshoven; midden: inspecteur Doboe, Martin en agent Boeters; voor: inspecteur Brouwer en agenten Van der Berg, Van der Krogt, Van Leeuwen en Van Croonenborch. Reserves: agenten Möhlman en Pelder. Koudenhornkazeme: doel. Kunstra; backs: Pagi en Schepers (Enschedese Boys); midden: Zwart, Dijkstra (HW) en Blaauw; voor: Corbet'h (HFC), Wilde (HVV), Van der Valk Maltha (SW) en Arts. De grensrechters zijn: A. Martin en W. Zorgen van HBC, terwijl zoals bekend, de oud-internationaal Kick Smit hierbij als scheidsrechter fungeert. De aftrap ge schiedt door mevrouw Fanny Blarukers- Koen. Zoals bekend was tijdens de Flora op het tentoonstellingsterrein geregeld een Eerste Hulppost bezet, ten einde bij even tuele ongevallen direct assistentie te kun nen verlenen. Dit geschiedde door de leden van „Snelverband", R.K. EHBO te Heem stede en de EHBO te Heemstede, Haarlem en Bennebroek. De EHBO te Heemstede biedt thans alle leden, welke zich destijds voor dit werk beschikbaar stelden een feestavond aan, waarvan het programma verzorgd wordt door c'e Haarlemse Toneelvereniging ..De Spaarnespatters". De avond is vastgesteld op Zaterdag 27 Juni en wordt gehouden in de toneelzaal van hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaolein. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHT- KLIEVERS" De postduivenvereniging „De Luchtklie- vers" hield een wedvlucht van St. Quintin (afstand 284 km.). De uitslag was: A. de Wit 1, 2, 4, 6, 9, 11, 12, 13; P. Wijnhout 3, 10; H. 't Hort 5; N. de Kuijper 7, 16; J. van Diest 8; J. Visser 14; G. Paardenkooper 15; G. Hoogkamer 17; W. van Driel 18. Op Dinsdag 7 Juli zal de Zandvoortse bridgeclub de eerste bridgedrive in deze zomer houden in hotel Keur, waarvoor reeds nu grote belangstelling bestaat. De tweede zal worden gehouden op een nog nader bekend te maken datum in Augustus. Woensdagmorgen omstreeks 11 uur speel de een vijfjarig knaapje bij de bulldozer, welke aan het einde van de Dr. Gerkestraat wegens de daar binnenkort aan te vangen woningbouw, het duinterrein egaliseert. Door onopgehelderde oorzaak viel het kind onder de bulldozer. Dr. B. Entzinger, die de eerste hulp ver leende, kon behalve een lichte hoofdwonde geen letsel vaststellen, doch liet het ventje, dat over inwendige pijnen klaagde, in de Mariastichting onderzoeken, waar even eens geen kwetsuren konden worden vast gesteld. HAARLEM, 24 Juni 1953 ONDERTROUWD: 24 Juni, H. W. Tim- mers en B. J. Mol: J. A. Schoonderbeek en G. M. Rusman: J. H. Timmers en I. E. Fen- tener van Vlissingen; P. de Keizer en A. A. Stals; H. J. Ruis en J. H. Lubbers; J. H. Lourens en C. A. Nooitgedagt: H. L. Moo- nen en H. G. Tholen; J. Bakker en H. N. Warmelink; M. Vliek en J. M. van Egmond; G. J. Neder-Helman en M. C. Lex; W. J. van Batenburg en H. Miché; E. van Reeden en Th. A. V. Ullreich; J. C. A. de Regt en M. G. de Koning; W. F. Serné en M. Möhringer; P. J. Redeker en A. A. M. Rutte; W. B. Cnos- sen en G. H. Lammers. GEHUWD: 24 Juni, A. M. A. W. P. Petit en M. J. C. Bos; J. P. Kelbling en P. Giling; Th. A. H. Creemesr en H. Th. Mulder; Chr. Fuppens en M. Eerhart; G. Hencsei en H. J. M. Maltaar; D. J. van Dijk en P. L. Valk; J. Verkaaik en H. Bloemink; J. de Regt en J. M. de Wolf; H. Franse en H. Fijlstra; W. Koe leve Id en A. M. Boch; J. P. W. Lodewijk en A. Visser; J. A. Kuijk en J. Wijtvliet: F. C. Blok en A. J. Röder; A. A. van den Ham en A. Burggraaf; Th. J. C. Houtkamp en P. Versteegen. BEVALLEN van een zoon: 23 Juni. G. M. DamJansen: C. J. S. WitkampHamstra Pik; E. H. van GulikKolder; J. M. Bou- man—Braak; 24 Juni, J. Rekman—Braak. BEVALLEN van een dochter: 23 Juni, J. H. Timmermansde Jong; P. C. J. M. Hoge- boom van BuggenumBarnhoorn; A. C. van WensveenVelder; 24 Juni, D. van Nor den—Boots: C. M. J. Hoogendoorn—Vergeer; A. V. LinggVerboom. OVERLEDEN: 21 Juni, J. H. Tesselaar, 49 j., Maerten van Heemskerkstraat: 22 Juni, C. F. Verkooij, 80 j., Hasselaersplein. BINNENLAND Gedurende het tijdvak van 29 Juni tot 11 Juli wordt de gelegenheid opengesteld om aan de militairen van het Nederlands UNO-detachement in Korea niet-aangete- kende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het normale internationale tarief (zonder luchtrecht). In het Jan van Galenparkbad te Am sterdam is Woensdagmiddag een achtjarige jongen, nadat hij van een springplank was gesprongen, levenloos uit het water opge haald. Een arts heeft geconstateerd, dat de jongen met een volle maag heeft ge zwommen. In Musselkanaal is de algemene verga dering gehouden van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, die dit jaar vijfendertig jaar bestaat. De bondsvoorzitter, Chr. van den Heuvel uit Leiden, deelde mede dat de vorige week toestemming is ontvangen voor de bouw van landbouwscholen te Amster dam-Noord, Velp, Meppel en Bergentheim. Hij vond dat het dringend tijd wordt, dat een landbouwpolitiek wordt gevoerd over een groter aantal jaren, een algemene politiek met een algemeen aanvaardbaar prijspeil. De Alg. Nederlandse Slagershond heeft te Leeuwarden zijn jaarvergadering gehou den. De aftredende hoofdbestuursleden wer den herkozen. Besloten is, de volgende alge mene vergadering in Leiden te houden. Minister-president dr. W. Drees zal op 17 Juli de feestelijkheden ter gelegenheid van het 125-jarige bestaan der Koninklijke Militaire Academie openen. De feestrede zal uitgesproken worden door prof. dr. W. Asselbergs. hoogleraar aan de R.K. univer siteit te Nijmegen. Op 22 Juli zullen Koningin en Prins een bezoek brengen aan de KMA. Gistermiddag heeft Koningin Juliana ten paleize Soestdijk een deputatie van bestuurs leden van de internationale zuivelbond en van het bestuur van het 13e internationale zuivekongres ontvangen. Gisteren is èen nationale bakkerijten toonstelling in ..De Harmonie" te Groningen geopend. Achthonderd inzendingen moesten door de jury worden gekeurd. Het Leids universiteitsfonds is bij Koninklijk Besluit bevoegd verklaard tot het vestigen, bij de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversieit te Leiden, van een bijzondere leerstoel in de rheumatologie. Tot bijzonder hoogleraar zal benoemd worden dr. J. Goslings te Leiden, thans hoofd der rheu- matologische afdeling van het academisch ziekenhuis aldaar. In Rotterdam is een 24-jarige belas tingconsulent aangehouden, verdacht van verduistering van f 15.000. Hij had de boek houding van een tiental firma's verwaar loosd. Zo kreeg hij bijvoorbeeld geld van deze zaken af te dragen, doch hij gebruikte dit voor zichzelf en stopte op die manier het ene gat met het andere. Van 4 tot en met 11 Juli zullen een natio naal congres en een natuursludieweek wor den gehouden door de „Nederlandse bond Aqua-Terra", de federatie van aquarium- en terrariumhoudersverenigingen. Bijna 200 afgevaardigden, uit alle delen van ons land afkomstig, zullen een week verblijven op het kasteel Rijckholt in Gronsveld. Het Haagse gerechtshof heeft een 31- jarige fabrieksarbeider conform het vonnis van de rechtbank veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Hem was tenlaste gelegd, dat hij een bromfiets had gestolen. Bij het verhoor door de rechter-commissaris had hij in een aan val van woede een stoel naar deze magistraat geslingerd, die echter het meubelstuk kon ontwijken. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen pharmacie mej. H. A. Kramer te Bloemendaal. Een vierjarige jongen, wonende aan de Schotersingel, stak Woensdagmiddag de Kennemerstraat over zonder op het verkeer te letten. Hij werd aangereden door een bromfiets en brak zijn linkerbeen. De jon gen is ter verpleging in de Deo opgenomen. Een bewoner van de Jan Gijzenkade heeft bij de politie aangifte gedaan van een poging tot mishandeling door een bewoner uit het centrum; laatstgenoemde was boos geworden cn wilde met een mes de ander mishandelen. De bewoner van de Jan Gij zenkade wist de hand van de aanvaller te grijpen, waardoor het hem gelukte een slag te ontwijken. De ruzie hield verband met een echtscheidingsprocedure. Wij vernemen van H. Oyens Zonen N.V., dat zij besloten heeft met ingang van 1 Juli 1953 de leiding van haar Bijkantoor te Haarlem. Kruisweg 70. uit te breiden. De heer C. P. Nonnekes zal zich met ingang van die datum gezamenlijk met de tegen woordige beheerder van het kantoor, de heer P. Ingwersen, met de dagelijkse leiding be lasten. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het arts examen eerste gedeelte de heer J. W. Rauchbaar te Haarlem. Aan de Stichting klinisch hoger onder wijs te Rotterdam, slaagde voor het semi- artsexamen de heer A. J. Kraak te Lisse, en voor het artsexamen de heer L. F. J. M. Haase te Lisse. Aan de universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het artsexamen, eerste gedeel te, mejuffrouw E. Th. B. Versteegh te Aer- denhout en de heer J. W. Rauchbaar te Haar lem. Bevorderd zijn tot arts aan de universi teit te Amsterdam, de heren J. Wolff te Bloemendaal en L. O. L. M. Vasen te Haar lem. Het derde concert, aangeboden door ..Harmonie Crescendo", dirigent Jac. J. Bijster, aan de Haarlemse bevolking wordt Vrijdagavond 26 Juni in de muziektent van restaurant „Dreefzicht" in Den Hout ge geven. Medewerking verleent, Haarlems Gemengd Koor „Zang Veredelt", dirigent de heer E. van 't Kaar.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9