Leven in Oost-Duitsland herneemt normaal aanzien Nehroe vraagt UNO-dehat over de Koreaanse kwestie Weerbericht Koningin ontving generaal Ridgway Emigratie Eisenhower trach t nog met Zuid-Korea tot accoord te komen Onder de oppervlakte blijft het gisten Dordtse tanker na aanvaring gezonken Gen. Kruis medewerker van „American Express Inbreker reed agent van politie omver Fbt woord is aan Goederentrein in Zwolle ontspoord Christie ter dood veroordeeld Nieuwe transferregeling in Indonesië Hevige Chinese aanvallen in Korea Bemanning zou gered zijn Franse versterkingen naar Cambodja Kindertragedie in Korea Churchill met atoom-expert naar Bermuda 6£e JAARGANG No 294 VRIJDAG 26 JUNI 1953 297e JAARGANG No 141 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "jSP "BP Tj TT Tl Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor I fi*™ 1 KB ST 'af W 1 Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. ^^^4 f franco per post 6.60. Postgiro 273107. Drukkerij Züider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op 29 Juni zal Prins Bernhard zijn 42e verjaardag vieren. De jongste oto van de Prins. (Foto Paul Huf) BERLIJN (Reuter). Het leven in Oost-Duitsland herneemt geleidelijk zijn normale aanzien. De staat van beleg is echter nog van kracht, voedsel is schaars en uit berichten uit officiële Oost-Duitse bron blijkt, dat in de industrie de arbeiders aandringen op verbetering van hun lot. Blijkens officiële gegevens hebben in totaal zes Duitsers voor Russische vuur pelotons het leven gelaten, doch volgens niet-officiële West-Berlijnse berichten be draagt het aantal terechtgestelden reeds 29 en is dit aantal nog stijgende. Vluchtelingen, die er in slaagden West- Berlijn te bereiken, maakten Donderdag melding van groeiende verontwaardiging van de Oost-Duitse bevolking over het voortduren van de staat van beleg. De Oost-Duitse premier, Grotewohl, die evenals andere autoriteiten in Oost-Duitse steden en fabrieken redevoeringen houdt om de fouten van regering en partij toe te geven en verbeteringen te beloven, ver klaarde Donderdag in een toespraak tot mijnwerkers, dat „al die goden in bureaux die gefaald hebben om een nauw contact te onderhouden tussen regering en werkende massa, van hun troon zullen moeten ko men en zullen moeten gaan". Een groep Oost-Duitse vluchtelingen heeft Donderdag bij het Russische oorlogs gedenkteken in de Amerikaanse sector van Berlijn een meer dan zes meter hoog hou ten kruis geplaatst, dat bedoeld is als blij vend gedenkteken voor de slachtoffers van de ongeregeldheden in Oost-Duitsland. Om het hoofd te kunnen bieden aan de moeilijke toestand op het gebied van de voedselvoorziening in Oost-Duitsland, heeft de regering-Grotewohl opdracht ge geven een aanzienlijke hoeveelheid levens middelen uit de staatsreserves te nemen en te verkopen, hetzij om de Oost-Duitsers NEW YORK (Reuter). Premier Nehroe van India heeft Lester Pearson, de voorzitter van de Algemene Vergadering der U.N.O., een boodschap gezonden, waar in hij hem officieel voorstelt de Algemene Vergadering bijeen te roepen ter bespre king van de toestand van de wapenstil standsonderhandelingen in Korea. Dit is Donderdag medegedeeld door een woord voerder van de Indische delegatie bij de U.N.O. Nehroe stelt geen datum voor. Henry Cabot Lodge, Amerikaans gedele geerde bij de U.N.O., heeft zich onmiddel lijk uitgesproken tégen het houden van een bijeenkomst in het huidige stadium. Een woordvoerder van de Britse dele gatie stelde zich op hetzelfde standpunt. Uit New York wordt vernomen, dat Nehroe in zijn boodschap aan Pearson er aan herinnerde, dat er oorspronkelijk twee partijen waren in het geschil: Het opper bevel der U.N.O. aan de ene en de Noord- Koreanen en Chinezen aan de andere kant. Thans is er een derde partij bijgekomen: President Singman Rhee en de Zuid- Koreaanse regering. Nehroe zou de mening hebben geuit, dat thans de tijd is gekomen, dat de U.N.O. nagaat, waar zij precies staat. Toen Woensdagavond het Indische denk beeld werd gemeld, werd hierop niet erg enthousiast gereageerd door de voornaam ste delegaties op het U.N.O.-hoofdkwartier. Fuctionarissen verklaarden, dat zij liever de Verenigde Staten alle gelegenheid wil den geven om met president Rhee tot een oplossing te komen. In parlementaire kringen te Washington is vernomen, dat president Eisenhower overweegt een van zijn naaste medewer kers, hetzij zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, hetzij de vice-president, Nixon, naar Azië te zenden voor een confe rentie buiten Zuid-Korea met president Syngman Rhee van Zuid-Korea. Als mo gelijke plaatsen voor de conferentie wor den Japan en Okinawa genoemd. De berichten, volgens welke India er bij Peking en Washington op zou hebben aan gedrongen een wapenstilstand te tekenen in weerwil van het verzet van president Rhee hiertegen, zijn in New Delhi tegen gesproken. Eisenhower overlegt President Eisenhower heeft Donderdag republikeinse en democratische leiders van de Amerikaanse Senaat op de hoogte ge bracht van stappen, die hij wil onderne men om te komen tot een oplossing van het Koreaanse vraagstuk. Ook de toestand in Europa werd besproken. Sommige senators hadden de indruk ge- Het Nederlandse motortankschip „Cor- nelis B" (366 bruto registerton) en eigen dom van N.V. Gebr. Broere te Dordrecht, is vanochtend in aanvaring gekomen met het 10367 brt. metende Italiaanse tank schip „Achille Lauro". De Cornelis, een nog nieuw kustvaartuig, gebouwd in 1952, was met een lading ter- petijn onderweg van Portugal naar Londen. Het ongeluk gebeurde op ongeveer 45 mijl O.N.O. van Ouessant (Frankrijk) tij dens een dikke mist. De bemanning van de Cornelis B zou volgens de eerste berichten gered zijn. kregen dat Amerika ook zonder medewer king van Syngman Rhee een wapenstil stand zal tekenen, maar anderen zeiden dit niet mogelijk te achten. Een senator zei dat Eisenhouwer vooral bezorgd is over de 350.000 Amerikaanse soldaten in Korea, verklarend dat een aan tal hunner in een gevaarlijke toestand zou den komen te verkeren als Rhee op eigen houtje een offensief zou inzetten en ver slagen zou worden. Een andere senator die aan de bespre kingen heeft deelgenomen, zei dat de Zuid- Koreaanse troepen voor ongeveer vijf da gen voorraden hebben, terwijl nog voor raad voor drie dragen naar hen onderweg is. Alle voorraden komen van de Ameri kaanse strijdkrachten. Een der deelnemers aan de conferentie zei de indruk te hebben gekregen, dat Eisenhower wenst te voorkomen, dat de verliezen aan mensen en de kosten van drie jaar vechten in Korea voor niets zijn geweest. Maar hij voegde daaraan toe, dat niets er op wijst dat Eisenhower een wa penstilstand zal doorzetten zonder acht te slaan, op de wensen van Rhee en zijn aan hangers. Hij geloofde dat de Congresleiders een inzicht was gegeven in de gevaarlijke Op 1 September zal generaal mr. H. J. Kruis als medewerker worden verbonden aan „The American Express Company". De directie van deze maatschappij deelt hierover het volgende mede: „Generaal Kruis heeft de minister van Oorlog verzocht hem met ingang van 1 September een jaar verlof te verlenen. Minister Staf heeft dit verzoek toegestaan. Een en ander heeft geen verband met de ontworpen wijziging der bevorderings- wet. Het initiatief tot dit verlof is uitge gaan van generaal Kruis. Van de zijde van de minister is nu geen invloed terzake op de generaal uitgeoefend. De regeling van het verlof kon daardoor geschieden in volledige overeenstemming tussen de mi nister en de generaal". „Om gelijke tred te houden met de ont wikkeling van het internationale verkeer moeten de interne organisatie en het peil van de .service" van ondernemingen als „American Express" uitgroeien en het spreekt vanzelf dat voor het bereiken van dit doel medewerkers van allure vereist worden". „Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat de nieuwe functie van generaal Kruis hem algehele voldoening zal schenken en hem tevens gelegenheid zal bieden, verder in het belang van Nederland werkzaam te zijn", aldus de mededeling der directie van The American Express. 's Generaals nieuwe taak Van de vice-president van The Ameri can Express in Amsterdam de heer H. Wijbrand de Jong, vernemen wij nog, dat generaal Kruis' taak in dit concern dat zich met bankiers-, expeditie- en reisbu reau-zaken bezig houdt voor een deel van representatieve aard zal zijn. De ont vangst van belangrijke Amerikaanse be zoekers zal voor een groot deel voor reke ning van de generaal komen, die voorts de vice-president terzijde zal staan voor het onderhouden van nationale en internatio nale relaties op „hoog niveau", zoals het contact met regeringsinstanties, grote li chamen en dergelijken. toestand in Korea om hen voor te bereiden op mogelijke drastische en ongunstige ge beurtenissen. Deze functionaris zei dat een plotseling tei-ugtrekken van Zuid-Koreaan- se troepen de strijdkrachten van de U.N.O. in een zeer gevaarlijke positie zou kunnen brengen. De Amsterdamse recherche heeft een 22-jarjge Amsterdammer aangehouden, die er van verdacht wordt in de nacht van Dinsdag op Woensdag in Naarden een agent van politie te hebben aangereden.Vol- gens de agent had een viertal personen, die in een auto stapten, zich op de Naarder Meerstraat op verdachte wijze „opgehou den". Toen de auto wegreed gaf de politie man de bestuurder een stopteken. Deze verminderde aanvankelijk snelheid, aldus de agent, doch reed daarna met grote vaart op hem in. De agent werd door een der voorspatborden geraakt en tegen de grond geworpen. Hij ondervond de volgen de dag hinder van "de aanrijding en is ter observatie naar een ziekenhuis overge bracht. De in verband met deze aanrijding aan gehouden Amsterdammer bleek een be kend inbreker te zijn. Hij is voor de offi cier van justitie geleid wegens poging tot doodslag op de agent. SAIGON, (Reuter). In de afgelopen twee dagen zijn als voorzorgsmaatregelen tegen mogelijke ongeregeldheden als ge volg van de jongste verklaringen van ko ning Norodom Sihanoek, Franse verster kingen naar Cambodja gezonden, aldus hebben Vrijdag Franse officiële kringen te Saigon meegedeld. Zoals bekend heeft de koning sterk aangedrongen op het verle nen van onafhankelijkheid aan zijn land. dat echter binnen de Franse Unie zou wil len blijven. in de gelegenheid te stellen levensmidde len op hun bonnen te krijgen, hetzij om de waren in de vrije handel te brengen. Het regeringsbesluit voorziet in de ver koop van 5.000 ton visconserven, 25.000 ton vlees en 15.000 ton suiker. De Oost-Duitsers zullen van 1 Juli af het volledige rantsoen op hun bonkaarten wer kelijk kunnen krijgen. De te distribueren hoeveelheid is niet bekend gemaakt. Er zullen groenten en fruit ter waarde van vijf millioen roebel worden ingevoerd. O.a. zal in het derde kwartaal van 1953 54.600 ton brood meer worden gebakken dan men tot dusver van plan was. De regering-Grotewohl stelde bovendien belangrijke hoeveelheden textiel ter be schikking voor arbeidskleding. Het Oost-Duitse kabinet heeft Donder dag bekend gemaakt, dat 25 personen bij de ongeregeldheden in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland zijn gedood en 378 gewond, aldus het Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. Naar de Oost-Berlijnse radio meedeelt, zijn in het gebied van Frankfort-aan-de- Oder de eerste genationaliseerde bedrijven aan hun voormalige eigenaars teruggege ven, zulks op grond van de jongste decre ten der Oost-Duitse regering. Lichtenberg: Wanneer een hoofd en een boek tegen elkaar botsen, en het klinkt hol, staat dat dan allemaal in het boek? Bijna 40.000 verloren en verweesde kin deren verblijven nog in de verlaten dorpen en loopgraven van het Zuid- Koreaanse strijdgebied. Dit is meege deeld door brigade-generaal T. W. Boyce, algemeen secretaris van het Britse fonds tot redding van het kind", bij zijn terugkeer te Londen van een reis naar Korea. Ongeveer eenzelfde aantal is opgespoord en in tehuizen onderge bracht, zeide hij. Er heersen geen epide mieën, maar door ondervoeding staan de kinderen bloot aan tbc. Zijn organi satie zal in Engeland een campagne be ginnen om de Koreaanse kinderen te helpen. Aan kleren en naaimachines be staat in Korea grote behoeftealdus de generaal. LONDEN. (AFP.). In Londen is offi cieel bekend gemaakt, dat premier Sir Winston Churchill op zijn reis naar de Bermuda-eilanden voor het bijwonen van de conferentie van de Westelijke „Grote Drie" zal worden vergezeld door zijn echt genote. door Lord Alexander, minister van Defensie en Lord Cherwell, raadsman van de premier voor wetenschappelijke en atomische vraagstukken. Churchill zal er bij president Eisen hower op aandringen te trachten toestem ming van het Amerikaanse Congres te krijgen voor een overeenkomst van Brits- Amerikaanse samenwerking op het gebied van de kernphysica. Bij een door het Congres aangenomen wet is het cie Amerikaanse regering ver boden inlichtingen over het atoomonder zoek in de Verenigde Staten aan andere landen te verschaffen. Enkele wagons vernield, geen persoonlijke ongelukken In de afgelopen nacht is op het rangeer terrein van de Nederlandse Spoorwegen te Zwolle een goederentrein ontspoord bij het „overtrekken" van het ene spoor naar het andere. Een electrische locomotief schoot uit de rails en enige goederenwagons wer den in elkaar gedrukt. Vijf stel rails wer den ten gevolge hiervan geblokkeerd,waar door grote vertraging in het goederenver keer ontstond. Het passagiersverkeer on dervond geen hinder van het gebeurde. Een goederenwagon werd door een ijzeren paal in tweeën gesneden. Nader delen de Nederlandse Spoorwegen mede, dat het spoorwegongeluk om 4 mi nuten over 2 vanmorgen is gebeurd. Het rangerende treindeel raakte, achteruit rij dende, de binnenkomende trein in de flank. De achterste wagens van het rangerende treindeel werden vernield. De locomotief van de binnenkomende trein ontspoorde. Beroep op krankzinnigheid werd niet aanvaard (Van onze correspondent in Londen) Het centrale gerechtshof van Londen, de Old Bailey, heeft, zoals wel was verwacht, het doodvonnis uitgesproken over de 55- .jarige kantoorbediende John Christie, aan wie, om het proces te vereenvoudigen, al leen de moord op zijn echtgenote was ten laste gelegd. De rechter weigerde Christie als een krankzinnige te beschouwen. Hier op had de verdediger zich gebaseerd. Vol gens de rechter was het niet genoeg dat de psychiaters, die door de verdediging waren opgeroepen, verklaarden dat Christie mis schien geestesziek is. De jury, waaronder drie vrouwen, be raadslaagde een uur en 22 minuten. Christie kwam te voorschijn uit zijn cel onder de rechtzaal, waar hij een sigaret had gerookt tijdens het overleg van de jury. Zonder emotie hoorde hij de uit spraak van de voorzitter van de jury aan, die met luide stem het ene woord „schul dig" sprak. Toen de griffier van het hof hem vroeg of hij nog iets te zeggen had, schudde Christie het hoofd. Met de handen in zijn broekzakken hoorde Christie de rechter Finnemore aan, die de zwarte kap op het hoofd had gezet, eer hij het doodvonnis uitsprak. In rustige, resonerende zinnen sprak deze het doodvonnis uit. Christie keek geduren de de uitspraak voor het eerst in vier dagen naar de uit twaalf personen bestaan de jury. Een der beambten tikte hem op de schouder. Hij keerde zich om, mompel de iets en ging terug naar de cel. Onmiddellijk nadat Christie ter dood was veroordeeld heeft de moeder van Evans, die indertijd wegens moord veroordeeld werd, de minister van Binnenlandse Zaken verzocht de zaak tegen haar zoon te her openen en een openbaar onderzoek m te stellen. Veel Lagerhuisleden en de ver eniging tot hervorming van het strafrecht hebben dit verzoek gesteund. Christie heeft, zoals men weet, tijdens het verhoor verklaard dat hij, behalve de andere door hem gepleegde moorden, ook nog mevrouw Beryl Evans, die boven hem woonde, had vermoord. Dat was in Decem ber 1949. Hij ontkende echter hardnekkig dat hij de kleine Geraldine Evans had ge dood. Evans was destijds alleen de moord op zijn dochtertje ten laste gelegd, die be wezen werd geacht. Maar aangenomen werd dat hij ook zijn vrouw om het leven had gebracht. Na de affaire Christie is er twijfel gere zen aan de juistheid van de beschuldigin gen tegen Evans. In deze zaak was Chris tie destijds kroongetuige. De zuster van Evans, mevrouw Eleonore Ashby, heeft gisteren medegedeeld dat de politie destijds bij een huiszoeking in Rillington Place al de dingen, die toebehoorden aan de kleine Geraldine, in een kast in Christie's voor kamer heeft aangetroffen. Haar kleertjes, kinderwagen en zelfs een half met melk gevulde zuigfles waren daar. Eén Januari 1954 zullen er nieuwe rege lingen in werking treden voor het overma ken uit Indonesië van spaargelden, verlof salarissen, premies van levensverzekerin gen en pensioenfondsen, die zullen neerko men op een vermindering van de bedragen, die thans overgemaakt kunnen worden, al dus meldt het blad ..Pedoman". Alleen voor de reeds lopende levensverzekeringen zal nog geld mogen worden overgemaakt. Verder kan voor alle overmakingen teza men niet meer dan 20 procent van het sa laris worden overgemaakt. Volgens de nieuwe regeling zal ook het overmaken van gelden voor het onderhoud van in Ne derland verblijvende gezinnen niet ten laste van Indonesië gebracht kunnen wor den. „Als iemand zijn gezin in Nederland wil hebben, is dat zijn zaak", aldus „Pedo man". De nieuwe regeling geldt alleen voor par ticuliere werknemers en dan nog slechts voor bepaalde groepen, die voor het over maken van gelden volgens door de rege ring opgestelde maatstaven toestemming moeten hebben. Deze maatstaven zijn ten eerste, of het bedrijf voor het land nodig is, ten tweede of de buitenlandse deskun digen noodzakelijk zijn en ten derde of het bedrijf zelf deviezen in het buitenland heeft. Het zal dus niet meer mogelijk zijn, dat iédere Nederlander recht op transfer heeft. Een vergunning daartoe zal slechts ver leend worden aan uit het buitenland „ge- importeerde" deskundigen. De mogelijk heid van transfer wordt verder verdeeld volgens de aard van de bedrijven. Koningin Juliana heeft gistermiddag in het paleis Soestdijk aan generaal Ridgway, de aftredende opperbevelhebber der NAVO-strijdkrachten in Europa, het grootkruis in de Orde van Oranje Nassau overhandigd. Op de foto: Koningin en Prins in gesprek met generaal Ridgway. Links mevrouw Biddle, de echtgenoot van de adjudant van de generaal. ONBESTENDIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien, voornamelijk in het binnenland. Zwak ke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. 27 Juni Zon op 4.22 uur. onder 21.04 uur. Maan op 21.47 uur. onder 4.09 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 26 Juni Hoog water: 2.44 en 15.14 uur. Laag water: 10.43 en 23.11 uur. Zaterdag 27 Juni Hoog water: 3.29 en 15.58 uur. Laag water: 11.35 en 23.57 uur. IN EEN JAAR (19531954) zal Austra lië gaarne twintigduizend Nederlandse emigranten verwelkomen. Dit heeft Harold S. Holt, Australisch minister van Immigra tie en Arbeid, medegedeeld. Als men leest dat hij minister van Immigratie is vraagt men zich even af waarom wij eigenlijk nog geen minister van Emigratie hebben. Dat zal wel komen. Als hij een stoer zakenman :zou ziin, afkerig van alle teveel aan pape- rasserie en formaliteiten, zou hij allicht vereenvoudiging kunnen bereiken. Wat die twintigduizend betreft: zij vor men in aantal maar een fractie van de Nederlandse bevolkingsaanwas in een jaar, waarbij men overigens wel rekening met leeftijdsgroepen moet houden. Want de bevolkingsaanwas bestaat grotendeels uit jonggeborenen, terwijl het grote aantal volwassenen, dat emigreert, de arbeids markt ontlast, als men dat zo zonder on vriendelijke bedoeling mag uitdrukken. Maar op den duur doet het verschil tussen totaal aantal emigranten en totale bevol kingsaanwas in deze jaren zich natuurlijk toch ook op de arbeidsmarkt gelden, tenzij in die jaren het geboortecijfer in ons land aanmerkelijk mocht zijn gedaald. Beperkende bepaling voor de omvang van emigrerende gezinnen is door de Australiërs opgeheven. Tot dusver mocht een landverhuizend echtpaar niet meer dan vier kinderen meenemen; di.e grens is ver vallen. Onze tegenvoeters, wie het geens zins aan ruimte ontbreekt in hun kolossale, schaars-bevolkte land, maar die niettemin een geduchte organisatie hebben moeten ontwikkelen om in weinige jaren grote aantallen nieuwe bewoners te huisvesten en in het productieproces op te nemen, zijn blijkbaar in die organisatie weer wat ver der gevorderd. En zoals hun minister heeft gezegd hebben zij nu sinds de oorlog al 750.000 immigranten ontvangen, waaron der 43.000 Nederlanders of wel 5%% van het totaal. Dat is zeker een hoog percen tage voor een land als het onze. Het is ken nelijk gunstig beïnvloed door waardering, die men in Australië voor de Nederlanders heeft. Minister Holt heeft die duidelijk doen blijken in zijn woorden: „Ik ben er van overtuigd, dat het toelaten van Neder landse immigranten een van de belangrijk ste maatregelen is die wij kunnen nemen." En hij heeft later nog gezegd, dat de ko mende twintigduizend van harte welkom zullen zijn. Dat is strelend voor onze na tionale eigenliefde, al weten wij zelf wel dat tot de nationale goede eigenschappen de qualiteit der stugge volharding behoort, vereist om een moeilijke situatie tot goede oplossing te brengen en er door hard wer ken op den duur een succes van te maken. Het herstel van ons land na de oorlog heeft daar opnieuw een duidelijk beeld van ge geven en het is kortelings gevolgd door de energie, waarmee de overwinning van de watersnood is aangepakt. Het zit eenmaal 4n de aard van de Nederlanders van (verreweg de meesten onder ons, wel te (verstaan en als zij Australiërs gewor den zijn, of tot een ander volk in verre werten zijn gaan behoren, zullen zij die aard niet verloochenen, al zal het meesten tijds een hard, inspannend leven zijn dat voor hen in die landen is weggelegd. Mis schien ligt dat zeer vélen in de grond van ■de zaak beter dan een verwend bestaan het zou doen. Laat ons daaruit niet afleiden dat het geen groot en moedig besluit zou zijn, dat mensen doet emigreren naar een ver land, waaruit zij wellicht nimmer zullen terug keren en waarvan zij zich, ondanks alle feitelijke voorlichting, bij hun afreis geer. duidelijke voorstelling kunnen maken. Zij laten niet alleen familie en vrienden ach ter, maar ook de vertrouwde omgeving, de vertrouwde sfeer van het vaderland waar in, zij zijn opgegroeid. Voor sensitieve na turen moet het extra moeilijk zijn, daar voorgoed afscheid van te nemen. En dat vooral als zij weten dat zij naar een land gaan, dat geen oude cultuur bezit: naar een gebied dat pas in staat van nieuwe ontginning verkeert. Hebben zij al een ge zin gevormd, dan voelen zij de verant woordelijkheid voor de toekomst der kin deren bovendien op zich drukken en nemen daarmee een nog veel verder reikend be sluit dan de ondernemende jonge man, die alleen voor zichzelf heeft te zorgen en vooral geïnspireerd wordt door zijn zin voor avontuur. Nederland zal hen allen verliezen in het bewustzijn dat het flinke mensen zijn, die men niet graag ziet heengaan. Al die din gen mogen wij wel eens even bedenken en ook daarbij, hoeveel innerlijke strijd in •vele gevallen aan het besluit moet zijn voorafgegaan als wij dat nuchtere ronde getal lezen: twintigduizend zullen binnen een jaar naar Australië kunnen gaan. Weer twintigduizend. R. P. Volgens te New York ontvangen berich ten over de strijd in Korea, zijn de Chine zen Donderdag zware aanvallen begonnen, die nog steeds voortduren. De sterkte van de Chinese aanvallers wordt geschat op 11.000 man. Het is de tweede maal in enige weken dat de Noordelijken een krachtige poging doen om op te rukken in de rich ting van de traditionele invalswegen naar Seoel. Volgens het Amerikaanse achtste leger zijn berichten, dat de Chinezen zouden pogen Seoel te bereiken, echter „overdre ven, daar zij veel meer mensen nodig zou den hebben voor een doorbraak". Beide partijen maken een grootscheeps gebruik van artillerie en machinegeweren. De Chinezen slaagden er in, verscheidene belangrijke stellingen te veroveren. De Zuid-Koreanen, die hier de stellingen der UNO verdedigen, doen evenwel krachtige tegenaanvallen en rukken langzaam op om, in gevechten van man tegen man, het ver loren gegane terrein te heroveren. Volgens het achtste leger zouden de Chinezen meer dan 3700 man aan doden en gewonden heb ben verloren. De Noordelijke artillerie schoot gedurende de aanval meer dan 12.000 granaten af.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1