Ongezouten critiek op planologische dienst in Heemsteedse gemeenteraad productieleider Nieuw kantoorgebouw van H.B.G. in gebruik genomen Kort en bondig TE KOOP kantoorbediende Om de plaats van de rioolwaterzuiveringsinstallatie Amsterdamse Beurs J Meubelmakers gevraagd VRIJDAG 26 JUNI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grens tussen gemeentelijke autonomie en invloed van hoger gezag in het geding Storend gevaarte Welk punt? Streek en stad Geen postagentschappen in Zandvoort Jaarlijkse fotowedstrijd van „Touring Zandvoort" Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaart Meisjes gevraagd Aankomende winkeljuffrouw Opleiding apothekers assistente PRIMA VERKOOPSTERS 2e Verkoopster en Leerling-Verkoopster Gevraagd jonge accurate EXPEDITIE-CHAUFFEUR HULPVERKOOPSTERS VERTEGENWOORDIGER-CHAUFFEUR Het is gisteren in de Heemsteedse raad tot een felle reactie gekomen op het uit blijven van de goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de plannen voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Nadat de lieer Scheer (V.V.D.) het College gevraagd had om de bewoners van de Haven in te lichten over de oorzaak van het uitblijven van enige, verbetering in de stankplaag, hekelde de heer Reijnders (Arbeid) in zeer scherpe bewoordingen wat hij noemde de „slabakkerigheid" van Gedeputeerden, die naar zijn mening sollen met de volksgezondheid door de huidige toestand langer te laten voortduren dan noodzakelijk is. Hij stelde dan ook voor de aandacht van de minister van Volksgezondheid op deze feiten te vestigen, te meer nu de staatssecretaris van Volksgezonlheid, dr. P. Munten dam, de gemeentebesturen heeft uitgenodigd op korte termijn tot stankbestrijding over te gaan en besloot zijn peroratie met een driewerf: „Schande!" De burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappart, bleek niet minder ont stemd over de onbevredigende gang van zaken met de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Weliswaar meende hü dat „slabakkerigheid" niet het juiste woord was voor het beleid van Gedeputeerden „Eigengereidheid dan", riep de heer Reijnders maar verder had hij voor de gang van zaken geen goed woord over. Zelfs riep hij de bevolking op om een actie te beginnen om de provinciale autori teiten tot een spoedige toestemming aan te sporen. „Adressen, vergaderingen, lijst- acties voor adhaesiebetuigingen; alles is goed, want wij willen en kunnen nu niet langer meer wachten", aldus mr. Van Rappard. Overigens kondigde de burgemeester nog aan, dat op Woensdag 1 Juli een be spreking tussen het gemeentebestuur van Heemstede en Gedeputeerden zal plaats hebben over deze kwestie. Deze vergadering zal moeten oordelen Gver de tegenstellingen tussen het ge meentebestuur van Heemstede en de Pro vinciale Planologische Dienst. Allereerst over het concrete punt van de zuiverings installatie voor rioolwater, te stichten nabij het Spaarne en de Ringvaart, Noor delijk van de Cruquiusweg. Maar in we zen vooral over de achtergrond: moeten en mogen streekplannen (en in feite dus de Planologische Dienst en G. S. dwingend ingrijpen in bebouwingspunten van zuiver locaal karakter. De Planologische Dienst erkent de nood zaak van de zuiveringsinstallatie: het moet ongeveer dit punt zijn, omdat geen ander punt in de peripheric beter is; en omdat het bestaande rioleringsstelsel uit alle delen van de gemeente naar dit punt afvloeit. Wanneer men de zuiveringsin stallatie ergens anders zou willen maken, dan zou of een geheel nieuw systeem van hoofdstamriolen nodig zijn of zeer krach tige en kostbare pompstations. Het plan ontworpen door Heemstede (in samenwerking met het ingenieursbu reau DORR) voorziet onder meer in de bouw van een tank met een diameter van ongeveer vijftien meter en een hoogte van negen meter boven het maaiveld. De plaats. achter de vuilnisbelt, die dit gevaarte voor de Heemstede r s practisch on zichtbaar zou maken, leidt er toe, dat men in de Haarlemmermeer op een bepaald punt van de Ringdijk staande en kijkende naar de Bavo in Haarlem,, de tank als een storend element in het landschap opmerkt, al ligt het maaiveld zoveel beneden de Ringdijk dat er geen sprake van is, dat men „tegen de tank" opziet, zodat de spits van de Bavo niet meer te zien zou zijn, maar het gevaarte is wel storend voor en in het totaalbeeld. De door Heemstede aangebrachte wijzi ging waardoor de negen meter hoogte tot ongeveer 6.15 wordt teruggebracht is daar om niet voldoende. Immers, inderdaad zou men er nu nog minder „tegen op" kunnen zien, maar men blijft het „zien", d.w.z. de aandacht wordt van het mooie en verre perspectief te veel afgeleid. Hiertegenover stelt Heemstede dat men bij alle respect voor het behoud van na tuurschoon niet kan verlangen dat een toevallige wandelaar als hij bij een vol maakt willekeurig punt is aangeland al leen maar schoonheid kan zien. En Heem stede kan dit nog minder beamen daar men niet van uit een bepaald punt in Heemstede's Oosten, maar letterlijk van e 1 k punt aan Heemstede's Oostkant, ge troffen wordt door de bar-leJijke ver knoeiing van het landschappelijk schoon. Storend is de tank, aldus Heemstede, zo uitsluitend van een volkomen wille keurig punt op de Ringdijk af. Aanvaard baar zou het bezwaar eerder kunnen zijn a]s het niet een willekeurig maar uit zich zelf belangrijk punt zou zijn, bijvoor beeld de hoger gelegen en druk gepas seerde Cruquiusbrug. In tweede instantie stelt de Planologi sche Dienst: niet alleen om de doorkijk op de Bavo, maar ook cm het landschaps beeld in de onmiddellijke nabijheid is ver plaatsing van de tank naar het Zuiden beter, want dan krijgt ze als (verwijder de) achtergrond de boomgroepen van het Seminarie Hageveld. Heemstede stelt daartegenover: de tank installatie verwekt stank en het is dus zeer bezwaarlijk het bedrijf enkele honderden meters naar het Zuiden, d.w.z. dichter naar de bebouwing, te verplaatsen. De belangrijke achtergrond van dit ge schil is: hoever behoort de invloed (ande ren zeggen: de bedilzucht) van de provin ciale Planologische Dienst te gaan in zui ver plaatselijke aangelegenheden. Planologie is iets anders dan stadsuit breiding; het is streeküitbreiding, liever gezegd: organische en harmonische op bouw van en streek, waarbij dus wel de bestemming van de grensgebieden beoor deeld mag en moet worden. Met andere woorden: als de Planologische Dienst zou stellen: op het terrein in kwestie mogen uitsluitend arbeiderswoningen dan wel uitsluitend villa's worden gebouwd, dan zou dit een stelling zijn, waarvan het po neren en het verdedigen inderdaad- op zijn terrein zou kunnen liggen. Maar als de Planologische Dienst zou stellen dat de bedoelde arbeiderswoningen vijf dan wel zes meter breed behoren te zijn, vier dan wel vijf kamers moeten omvatten, rode dan wel zwarte daken moeten hebben, dan begeeft hij zich buiten zijn terrein en komt hij op het gebied van de stadsuit breiding, van het plaatselijk beleid of van de plaatselijke schoonheidscommissie. Vandaar dat de beslissing, die Gedepu teerde Staten naar aanleiding van dit ge schil moeten nemen ver uitgaat boven de kwestie van deze zuiveringsinstallatie maar beslissend zal zijn voor de princi piële vraag waar de bevoegdheden van de Planologische Dienst eindigen en het zelf beschikkingsrecht van de gemeentebestu ren behoort te beginnen. Donderdagmiddag hield de Coöp. Bloem bollenveiling Hollands Bloembollenkwe kers Genootschap (H.B.G.) te Lisse een receptie ter gelegenheid van de ingebruik neming van haar nieuwe kantoorgebouw. De directie wilde hieraan geen feestelijk heden verbinden, ook al in verband met de brand van vorige week, die de oudste veilingloods verwoestte. In een van de speeches, zei de commissaris de heer J. P. Segers, dat er op 1 Augustus al wëer een nieuwe loods zal staan. Het nieuwe kantoorgebouw, ontworpen door de architecten ir. Paardekooper en Barnhoorn, is voor de Bloembollenstreek vrij revolutionnair van bouwwijze. Maar hoewel men enigszins beduusd kijkt naar een kogeltjesblauw" plafond, dat door zilverkleurige binten in vakken wordt verdeeld gecombineerd met groene gordij nen voor de ramen en een even groene bekleding van het licht eiken ameuble ment in de directiekamer, moet men over het algemeen toegeven, dat het wel» wat vreemd, maar zeker niet lelijk is. De architecten schijnen te hebben ge zocht naar een nauwelijks merkbare be grenzing van licht en ruimte. De kanto ren zijn geheel van glazen wanden voor zien, waardoor ieder een vrij uitzicht heeft, naar buiten en naar binnen. Ook hier is zo goed als alles van een zacht grijs getint beton opgetrokken. Dit voorjaar heeft het gemeentebestuur opnieuw bij de directeur-generaal der P. T.T. de instelling bepleit van een tweetal postagentschappen, namelijk één in het Noordelijk- en één in het Zuidelijk gedeel te van deze gemeente, zulks ter opheffing van de doorgaans lange wachttijden van het publiek in het postkantoor. Dezer dagen werd van het hoofd van de Centrale afdeling Posterijen Exploitatie een uitvoerig antwoord ontvangen, volgens hetwelk de vestiging van een postagent schap in het Zuidelijk gedeelte niet in overweging kan worden genomen. Een der gelijk agentschap in plan-Noord wordt eveneens afgewezen, doch na het gereed komen van de voor 1954 geprojecteerde woningen in dit deel der gemeente, zal dit dan opnieuw worden bekeken. Medegedeeld wordt, dat blijkens een uit gebreid onderzoek slechts enkele wacht tijden van het publiek in het postkantoor boven het kwartier uitkwamen. Voorts wordt thans, in verband met de toeloop van het publiek tegen 14 uur, het tweede loket om 13.30 uur in plaats van om 14 uur geopend. Ook zal gedurende het badseizoen de loketbezetting worden uitgebreid, waar mede men hoopt te bereiken, dat in die periode niet te lange wachttijden voor het publiek zullen ontstaan. Touring Zandvoort houdt met ingang van 5 Juli haar jaarlijkse Badplaats-foto wedstrijd, die vorige jaar zulk een groot succes was. Elke week kunnen inwoners en badgasten mededingen naar een prijs van tien gulden voor de foto van de week. De wedstrijd loopt van 5 Juli tot 14 Augus tus en zal door een tentoonstelling van de ingezonden foto's gevolgd worden. Deze wordt gehouden van 13-26 Augustus. Bij de plaatselijke fotozaken in Zand voort en bij Touring Zandvoort zijn deel name-formulieren te verkrijgen. De wed strijd duurt zes weken en aan het einde word: de „foto van het seizoen" bekroond. HAARLEM, 25 Juni 1953 ONDERTROUWD: 25 Juni, W. J. Admiraal en E. J. Vaupell. GEHUWD: 25 Juni, M. P. G. Wognum en W. M. Chr. Zonneveld; B. W. Oostermeijer en D. Nix; Th. Buter en P. de Boer; J. Koop man en W. Smink; W. van den Brink en J, Oudman; W. van Wonderen en A. G. Chr. Monnier. BEVALLEN van een zoon: 23 Juni, E. G. KoelemeijerRijbroek; 24 Juni, E. van der Steen-Brouwer; M. Grootveld-Nagel; 25 Juni, A. P. Hoogeboom-van Bilderbeek; C. Stoute- Serné; P. C. JoostenReekers; A. Geldorp Houweling; A. Chr. BuisHörchner. BEVALLEN van een dochter: 24 Juni, A. W. M. de JongWelting; W. DikmansCaro; Chr. C. FeijeMeinders; 25 Juni, E. M. de Meijvan Gcmert; J. G. G. BakkerMetse laar; M. M. Bisschopvan der Linden; N. HummelmanSchraal; M. J. Visschervan Steenwjjk. OVERLEDEN: 23 Juni, J. H. Christiaans, 69 j„ Spaarnrijkstraat; D. de Winter, 85 j., Meeuwenstraat; 24 Juni. K. Roodenburg, 57 j„ Trompstraat; J. LangeveldNoé, 90 j., Koudenhorn; J. C. Benjamins, 50 j., Maerten van Heemskerkstraat. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 97% 971/-.6 A.K.U 165% 166% Jnilever 190 189% Philips Gloeil. 163 163 Kon. Petroleum 318% 318% A'dam Rubber 90 90 Holl. Amer. Lijn 134% 134 N. Scheepv. Unie 132% 132% H.V.A 105% 105% Deli Mij 92% 93 Amsterd. Bank 170% 170 Ned. Handel Mij. 164% 164% Rotterd. Bank 168% 168 Twentsche Bank 166 166 Anaconda Copper 36 35% Bethlehem Steel 50% 50% Republic Steel 48 48 Shell Union 69% 70 Tidewater 22% 23% U. S. Steel 38j/js 38% Een van de directeuren, de heer P. v. Leeuwen, verklaarde: „Er wordt in het veilseizoen ontzettend veel van het perso neel gevraagd. Is de omgeving goed dan zal het werk plezieriger worden en door het scheppen en suggereren van ruimte hopen we de vermoeidheidsfactor te ver kleinen". Behalve deze nieuwigheden in het in nerlijk zijn er ook uiterlijk enkele bijzon derheden. De gangen van het gebouw en de buitenmuren zijn van handvormsteen opgetrokken. Hierdoor wordt een levendig effect verkregen. Deze steen wordt steeds mooier en blijft levendig. De hal in het centrum, waarin die .hu* reaux 'zijn gèvesuga die net meest door het publiek worden gezocht, is ook van beton. Het personeel heeft na rijp beraad besloten hierin een versiering te laten aanbrengen door de kunstschilder Med- dens uit Hilversum. De architecten hebben voor een uiterst moeilijke taak gestaan. De directie stelde uiteraard vrij hoge eisen aan de indeling maar men kan vaststellen dat zij erin ge slaagd zijn een prettig aandoend en toch efficient gebouw te ontwerpen, waarmee directie en personeel zeer tevreden zijn. Op de receptie zijn vele waarderende woorden gesproken. De loco-burgemeester van Lisse, cle heer J. W. A. Lefeber, feli citeerde de directie namens het gemeente bestuur en daarna namens de Coöp. Boe renleenbank, waarvan hij president is. Deze bank had een groot schilderij ge schonken. De heer C. Grullemans sprak namens de kopers en bood een bestuurs tafel met acht stoelen aan. Enkele andere onbekende gevers hadden 'drie directie- bureaux geschonken. Deze en nog vele kleinere, maar evenzeer waardevolle en ock originele geschenken en een schat van bloemen vertolkten het medeleven van het bloembollenvak. BINNENLAND De veerdienst Schouwen-Duiveland Goeree-Overflakkce wordt Maandag hervat. Gevaren wordt 's morgens om 9 uur van Zijpe en om 10 uur van de Hoek van Sint Jacob, des middags van Zijpe om 13.30 en van de Hoek van Sint Jacob om 14.30 uur. De dienst werd na de ramp gestaakt. Op de hoek Laan van Meerdervoort Koningin Emmakade in Den Haag is Don derdagmiddag een 68-jarige voetgangster zonder op het verkeer te letten de rijweg overgestoken. Zij werd aangereden door een vrachtauto en is met ernstige verwondin gen naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht, waar zij later in de vooravond overleed. Wegens zeer grote belangstelling, zal de zuiveltentoonstelling „De Melkweg" in Houtrust, Den Haag. na 30 Juni nog een week verlengd worden. Gemiddeld boekt men per dag 10.000 bezoekers. Donderdag is in Krasnapolsky te Am sterdam het zesde congres geopend van de Centrale van Nederlandse Verbruikscoöpe raties. Er waren omstreeks 1000 deelnemers alsmede een aantal officiële vertegenwoor digers uit binnen- en buitenland. In de openingstoespraken werd 1952 als een goed jaar voor de organisatie aangemerkt. De medewerking van de vakbewegingen werd nog niet ideaal genoemd. Een nieuw bevorderingsvoorschrift voor het personeel van de Koninklijke land macht beneden de rang van tweede luite nant zal binnenkort van kracht worden. Het oude voorschrift dateei-t van 1932 en voldoet sinds lang niet meer aan de eisen. De bevordering zal na 1 Juni j.l. geschie den aan de hand van een candidatenlijst. De volgorde op deze lijst wordt o.m. bepaald door het rangnummer, bij examens behaald. Omstreeks 1 September zal de import van voedergranen en veekoeken wederom in handen worden gesteld van de particuliere handel. Daarmee zal een einde komen aan de sedert 1939 bestaande regelingen, waar bij de import van vee voedergranen en der gelijke geheel was voorbehouden aan de overheid. De rechtbank te Amsterdam heeft een oud-Korea-vrijwilliger, die in 1949 bij een ambtenaar van de dienst kwartiermeester- generaal bedragen zou hebben gedeclareerd, die- hem niet toekwamen, vrijgesproken van de ten laste gelegde verduistering. De offi cier van justitie had een boete van f300 en een vooi'waardelijke gevangenisstraf van zes maanden geëist. Bij het departement van Economische. Zaken is een wetsvoorstel op het cadeau stelsel in studie. Het is nog niet te zeggen wanneer het wetsontwei-p zal worden in gediend. In de Plantage Middenlaan te Amster dam is een 53-jarige timmerman in de Her vormde kweekschool over een plank gestrui keld. De man viel achterover en kwam met zijn hoofd op de eerste trede van een trap terecht. Hij overleed ter plaatse. Het curatorium der Tilburgse Katho lieke Economische Hogeschool heeft voor 't studiejaar 1953/1954 benoemd tot rector- magnificus prof. mr. W. C. L. van der Grin ten en tot secretaris van de senaat prof. dr. J. M. Pieters. De rijksluchtvaartschool te Gilze Rijen heeft gisteren aan tien leerlingen de „vlie- gersbul' uitgereikt. Dit brevet geeft recht meermotorige vliegtuigen met passagiers te vliegen. Onder de geslaagden bevond zich de heer H. Weg uit Castricum. De traditie getrouw hebben de pas gebi'evetteerden des middags met familie en of verloofde een rondvlucht gemaakt boven Breda en Gilze. i- Voor het Ingenieursexamen tropische landbouw is te Wageningen geslaagd de heer J. J. Kraft, Heemstede. By Koninklijk Besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau, prof. dr. J. J. van Loghem. oud-hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, wonende te Laren. Met ingang van 21 September 1953 is benoemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Nederlandse taal- en letter kunde, dr. P. Minderaa, thans buitengewoon hoogleraar. HAARLEM EN OMGEVING Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1953 benoemd tot hoofd inspecteur titulair van 's rijksbelastingen mr. H. A. Drielsma te Haarlem. De Christelijke muziekvereniging „Sur- sum" te Bloemendaal zal vanavond om half acht een concert voor ouden van dagen in het park van „Wildhoef" geven. In Nijmegen slaagde voor het doctoraal examen psychologie mej. M. M. M. van Vlijmen te Overveen. Op Dinsdag 30 Juni begint het Chris telijk gemend koor Eben Haëzer weer met de jaarlijkse zangavonden op de hofjes. De volgende hofjes zijn aan de beurt: 30 Juni, Teylershofje, Koudenhorn. 7 Juli, Hofje Kimisweg. 14 Juli Barrevoetestraat. Aagtedijk, 24 v. New York n. Buenos Aires. Aldegonda, 24 v Bangkok n. Pladju. Amstelland, pass. 24 St. Paulsrock n. St. Vincent Amsteltoren, 25 te Genua. Annenkerk, pass. 24 Finisterre. Alamak, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Alchiba, 25 v. Buenos Aires te Rotterdam. Almkerk. 26 v. Sydney te Brisbane verw. Alnati, 25 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Aludra, 25 v. Khorramshar te Bash. Argos, 25 v. Amsterdam te Rotterdam. Alcyone, 24 160 m. N. ten W. St. Paulsrock. Amstelkroon, 24 150 m. ZW. Cocos eil. Appingedijk, 24 500 m. W. Azoren. ArkekMjk, 24 710 m. O. Kp. Race. Albireo, 26 te Rio de Janeiro. Al'd'eramm, 25 te Suez. Alphacca, 25 te Bahia. Amerskerk, 26 te Aden. Alda'bi, 28 v. Buenos Aires verwacht. Alhena, 25 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alioth, 25 v. Montevideo. Alkaid, 25 te Rio Grande. Almdijk, 26 te Antwerpen. Alwaki, 25 v. Buenos Aires n. New York. Amsteldiijk, 25 v. Philadelphia te New York. Aalsd'Jjik, 26 v. Tampico te New Orleans. Ab'bedijk, 26 v. Rotterdam te New Yonk. Altair, 25 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amstelvaart, pass. 25 Scilly's. Blitar, 25 v. Antweipen te Rotterdam. Billiton, 26 Belawan verwacht. Blominersdijk, 25 v. New York te Rotterdam. Biduk, 24 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Barendrecht, pass. 25 Aden 30 Suez verw. Bonaire, 25 630 m. Z.ZW. Fayal. Boschfontein. 25 te Zanzibar. Boskoop, 25 860 m. N.NO. Barbados. Bennekom, 25 v. Bahia de San Vincent naar Antofaigasta. Blijdendijk, 25 v. New York n. Rotterdam. Caltex Delft, 24 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 24 Kreta. Ceronia, pass. 24 St. Helena. Caltex The Haigue, pass. 24 Kp. Roca. Ohama, 24 150 m. O.ZO. Port Soedan. Cleodora, 24 ten anker Liverpool. Celebes, 26 v. Pladju te Soerabaja. Casor, 25 v. Amsterdam n. W. Indië. Caltex Pernis, 25 v. Sidon n. Rotterdam. Cottica, 25 720 m. NO. Barbados. Diemerdijk, 24 560 m. Ozoren. Delfland, pass. 25 Madeira. Drente, 26 te Ad'en. Duivendrec'ht, 26 v. Hamburg n. Vlaardingen. Duivendijk, 25 te Portland Oreg. Delft, 25 v. Paita n. Pimentel. Esso Den Haag, 24 650 m. NO. Mona eil. Esso Rotterdam, 24 480 m. W.ZW. Flores. Esso Amsterdam. 26 v. Rotterdam n. Aruba. Eemdijk, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Eendracht, nacht 25-26 v. Piraeus te Rotterdam Friesland (SSM), 25 v. Vlaardingen te Setubal. Friesland (KRL). 26 te Algiers. Graveland, 24 te Rio Grande do Sul. Gouwe, 25 19 u. v. Amsterdam n. Raumo. Groote Beer pass. 25 Kp. Race. Garoet, 24 v. Semarang te Tj. Priok. Heiicon, 24 v. Maracaibo n. New York. Hoogkerk, pass. 25 Vlissingen. Haulerwijk. 24 730 m. W. Flores. Heelsum, pass. 25 Azoren. Hersilia, 26 v. La Guaira te Curasao. Xndrapoera, 25 te Port Swettenham. Jagersfontein, 26 te Port Elizabeth. Japara (KRL), 26 te Bahrein. Jupiter, 25 te Gibraltar. Kota Agoeng, 24 v. Djeddah n. Suez. Karimata, pass. 25 Vlissingen. Kota Gede, 25 v. Belawan n. Singapore. Karaton, 24 v. Palemtoang n. Tj. Priok. Kota Inten, 24 490 m. NO. Flores. Kota Baroe, 26 8 u. v. Massawa. Laertes, 24 v. Tj. Priok n. Cheribon. Leopoldskerk, 25 te Mena el Ahmadl. Lindekerk, 25 te Khorramshar. Lombok, 25 te San Francisco. Leersum. 24 260 m. Z. ten W. Sable eil. Laurenskerk, 25 v. Port Said n. Napels. Lekkerkerk, 26 te Bahrein. Leuvekerk, nacht 27-28 v. Calcutta te Rotter dam verwacht. Loenerkeric, 25 v. Madras n. Colombo. Linge, 26 v. Sornaes te Otka. Murena, 25 v. Balikpapan te Mirl. Markelo, verm. 26 v. Pemoviken n. Londen. Mataram, 28 12 u. Marseille verwacht. Malea, 24 75 m. ZO. Kp. Vincent. Metula, 24 v. Singapore n. Pladju. Mirza, 24 180 m. N. ten W. Dahlak eil. Muiderkerk, 24 410 m. O.ZO. Socotra. Malvina, 26 v. Miri n. Niigata. Meliskerk, 26 te Port Swettenham. Mentor, 25 v. Bremen n. Rotterdam. Myoma, 26 v. Piraeus n. Berre. Maasland, 26 te Bahia. Maasdam, 25 610 m. O. Kp. Race. Nieuw Amsterdam, 24 v. Southampton. Noordwijk, 24 v. New Yoi-k n. Nassau. Nigerstroom, 25 v. Pointe Noire n. Duala. Nestor, 25 v. Rotterdam te Amsterdam. Ovula, 24 780 m. O. ten Z. Diego Garcia. Oranjefontein, 25 690 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Oranjestad, 25 210 m. NO. Fayal. Oranjestad. Cristobal n. Amsterdam (eerste haven wordt Dover ipv Plymouth). Papendrecht, pass. 24 Perim. Poelau Laut, 25 te Marseille. Prins Willem V. pas. 24 Anticosti eil. n. Quebec Prins Philips Willem, 24 570 m. W. Valentia. Prins Willem IV, 25 v. Rotterdam te Le Havre. Polyphemus, 25 v. Djeddah n. Aden. Prins Fred. Willem, 24 v. Montreal n. Le Havre Prins Joh. W. Friso, 26 te Antwerpen. Radja, 24 v. Colombo n. Belawan. Rita, 24 120 m. N. Pto Tenggol. Rotti, 24 190 m. ZW. Flores. Rijnland, 24 laat te Hamburg. Rempang, pass. 25 Perim n. Bahrein. Ruys, 26 te Kaapstad. Rijnkerk, 26 v. O. Afrika te Amsterdam. Rijndam, 25 780 m. W. Scilly's. Schie, 24 v. Patras n. Rotterdam. Sliedrecht, 24 v. Isle of Grain n. Kaapstad. Stad Maassluis, 24 v. Middlesboro n. Narvik. Stad Rotterdam, 25 v. Rotterdam te Narvik. Straat Soenda, 25 te Singapore. Ssparoea, 25 v. Bordeaux n. Dakar. Stad Alkmaar, vertr. 27 v. New Orleans naar Nederland. Stad Dordrecht, verm. 25 v. Setubal n. R'dam. Sarangan. 20 v. Vancouver n. Pérz, Golf. Stentor, 25 te Paramaribo. Sabang. 26 te Bandjermasin verw. Salawati, 25 v. Abidjan te Cp. Mont? Saroena, pass. 24 ten Z. Billiton. Schiedijk, 24 65 m. Z.ZW. Djeddah n. Suez. Sigli, 26 v. Makassar te Ambon verw. Sirrah, 24 300 m. ZW. ten W. Bombay. Stad Amsterdam, 24 530 m. ZO. Kp. Farewell. Stad Vlaardingen, pass. 24 Wight. Stanvac Benekat, 25 v. Belawan te Sungeige- rong. Straat Makassar, 24 270 m. ZW- Diego Garcia. Salland, pass. 25 Madeira n. St. Vincent. Scherpendrecht, pass. 25 Recife. Sing'kep, pass. 25 San Miguel. Sumatra, pass. 25 Socotra n. Singapore. Stad Arnhem, 27 7 u. v. Threerivers voor IJm. verwacht. Samarinda. 23 v. Portland Oreg n. Coosbaai. Stad Maastricht, 25 v. Lulea n. Rotterdam. Stad Rotterdam, 25 v. Narvik n. Newport Mon. rjikampek, 24 110 m. W.NW. Noordp. Madagascar Tjimenteng, 19 te San Francisco. Tjitjalenigka, 24 110 m. N.NO. Kp. Varella. Taria. 24 v. Miri n. Singapore. Tabinta, 25 v. Colombo n. Port Said. Ternate, 25 9.10 u. v. Rotterdam n. Hamburg. Titus, 24 v. Barbados n. Port of Spain. Tankhaven III. 24 v. Belawan n. Sungeigerong Tasman, 24 v. Hongkong n. Singapore. Tero, 24 250 m. W. Walvisbaai. Tjiwangi, 24 v. Singapore n. Hongkong. Tomori, 24 v. Menado n. Amurang. Tabian, 26 te Djeddah. Tamo. 25 v. St. Vincent n. Londen. Tawali, 26 v. Singapore te Pladju. Tegelberg, 27 v. Montevideo te Santos. Themisto, pass. 25 ten N. Anti Costi eil. Van Riebeeck. 24 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Van Linschoten, 25 v. Abidjan 26 te Takoradi. Veendam, 29 Southampton verwacht. Wieldrecht, 24 v. Swansea n. Rotterdam. Westland, 25 v. Amsterdam te Buenos Aires. Waiwerang, 25 v. Tj. Priok te Soerabaja. Woensdrecht. 24 v. Heysham n. Stanlow. Waterman, 25 1020 m. W. ten Z. Scilly's. Willem Ruys, 25 v. Southampton n. Port Said. Waal 27 4 u. v. Haitien te Amsterdam verw.. Willemstad. 26 te La Guaira. IJsel, 24 v. Napels n. Piraeus. Zonnewijk, pass. 24 Scilly's. Zeeland (SSM), 25 v. Newcastle te Rotterdam. Zuiderkruis, 25 630 m. W. Scilly's. KLEINE VAART Atlas, 24 v. Ferrol n. Gibraltar. Algarve, 25 v. Amsterdam te Antwerpen. Alja, 23 v. Huil te Goole. Antares, 23 v. Huil te Goole. Arusa, 23 v. Rouaan te Goole. Anna b, verm. 27 v. Genua n. Ile de Rousse. Att, verm. 25 v. Rotterdam- n. Antwerpen. Beekbergen, 26 v. Tyne te Marin verw. Bernisse, verm. 26 v. Setubal n. Casablanca. Bree Helle, verm. 26 v. Londen n. Rotterdam. Batavier III, 25 v. Casablanca te Rotterdam verwacht. Betty, 24 v. Esbjerg n. Otterbacken. Binnenhaven, 24 v. Duinkerken n. Rouaan. Brem, 25 v. Oporto te Jersey verw. Bill, 25 v. Swansea te Rotterdam. Capelle, 23 v. Delfzijl n. Oslo. Capri, verm. 24 v. Londen n. de Tees. Citadel, verm. 25 v. Grangemouth n. Tyne. Coruelis b, 24 120 m. NO. Kp. Vilano. Corrie b, 28 v. Marseille te Lyndiane verw. Caland, pass. 25 Vlissingen. Casablanca, 24 v. Casablanca n. Safi. Claes Compaen, 24 v. Requejada n. Gent. Catharina, 25 v. Rotterdam te Kopenhagen Coolhaven, 24 v. Safi n. Agadir. Douro, 24 v. Catania n. Triest. Diana, 23 v. Hamburg te Londen. Deoa, 25 v. Antwerpen n. Rostock of Gdynia. Daviena Goekoop, 24 v. Cuxhaven te Kemi. Deneb, 24 v. Dublin te Londen. Duiveland, vertr. 25 v. Amsterdam n. Goole. De Ruyter, 24 v. W. Hartlepool n. Tisted. Doliard, verm. 24 v. Londen n. Dordrecht. Eban, 23 v. Kingslynn n. Goole. Ellewoutsdijk, 23 v. Goole te Esbjerg. Erna, 23 v. Garston n. Bayonne. E'lisa, 24 te Casablanca. Fedala, verm. 24 v. Londen n. Carthagena. Fen, 24 v. Vlissingen n. de Humber. Fivel, pass. 25 Vlissingen. Follondca, 25 v. Amsterdam te Antwerpen verw. Franka, 23 v. Malniö te Huil. Franka II, verm. 27 v. Nantes n. Libourne. Flevo, pass. 25 Vlissingen. Fiducia, 24 v. Maassluis n. Boston. Glashaven, pass. 25 Vlissingen. Gerry, 25 v. Liverpool te Cardiff. Havik. 25 v. Antwerpen te Vlissingen. Hartel. 25 v. Bordeaux n. Aalborg. Haskerland, 24 v. Goole te Harlingen. Hast I, 24 v. Sunderland n. Qumper. Hast IV, 25 v. Huil n. Parijs. Henrica b, 24 v. Stockholm n. Morlaix. Ilias, 24 v. Mersin n. Limassol. Jaga, 23 v. Non-koping te Delfzijl. Jan Kreumer, 24 te Aalborg. Jo. 24 v. Falenberg n. Rotterdam. Jokurma, 24 v. Brest te Bordeaux. Koningshaven, pass. 24 Finisterre. Kenitra, 23 v. Nantes n. Sables d'Olonne. Kortehaer, 24 V. Azo te Tunadal. Lyra, 23 v. Boness te Leith. Leendert b, 28 v. Fedala te Lyndiane verw. Leuvehaven, verm. 26 v. Gothenburg n. Helsing- borg. Leny, pass. 25 Vlissingen. Mary Ward, pass. 24 Vlissingen. Mercator, 24 v. Wasa te Delfzijl. Maasym, 25 v. Dublin te Drogheda. Markab, 24 v. Carthagena te Londen. Monica, 24 v. Irvine te Belfast Merwehaven, 25 v. Duinkerken n. Rotterdam. Megrez, 24 v. Safi te Casablanca. Mirfak, 24 v. Rouaan te Casablanca. Mirzam, 24 v. Casablanca n. Agacnr. Myfem 25 v. Rotterdam te Rouaan. Myson, 24 v. Stockholm n. Ronskar. Nanjo, 23 v. Boston n. Goole. Neerlandia, 23 v. Otterbacken te Delfzijl. Neeltje b, 24 v. Skive te Londen. Noord, 25 v. Kingslynn te Biilingham. Nassauhaven, pass. 25 Brunsbüttel. Nieuwland, 24 v. Grangemouth n. Rotterdam. Nettie, 24 v. Antwerpen te Ipswich. Noorderlicht, 25 v. Gotland te Domsjo verw. Oleum, 24 v. Middlesboro te Goole. Oranje, 23 v. Goole te Huil. Prior, verm. 25 v. Teignmouth n. Amsterdam. Rapid, 24 v. Amsterdam te Parijs. Rijnhaven, 26 v. Rouaan te Casablanca verw. Spaarnestroom, 23 v. Amsterdam te Avonmouth Strijpe, 26 v. Huelva te Berwick on Tweed verw. Soemba, pass. 24 Kp. Vilano. Trude. pass. 25 Vlissingen. Theodora, verm. 24 v. Drammen n. Tyne. Theano, 25 v. Belfast te Drogheda. Timor, pass. 24 Owers. Ton 25 v. Guernsey n. Swansea. Vrede, 24 v. Hamburg te Grangemouth. Vrij'burgh, 24 v. Amsterdam n. Casablanca. Van Gelder, 24 v. Vesterik te Norrkoping. Vecht, 25 v. Boston te Maassluis. Vlieland, pass. 24 Rouaan. Wota, 25 v. Amsterdam te Antwerpen. Westersehelde, verm. 25 v. Sunderland naar Amsterdam. Walentaurgh, 25 v. Middlesboro te R'dam verw. Wickenburg, 25 v. Londen n. Rotterdam. Zwerver, verm. 25 v. Tonnay Charente naar Bordeaux. U KUNT ZONDER BELEGGING als U krentenbrood eet ,dus een lekkernij die U nog voordeel geeft. Groot prima gevuld pan- krentenbrood f 0.85, met banketspijs f 1. Fijne grote rozijnenbol f 0.35. Verrukkelijke slof f 0.60, met banketspijs f 0.75. Panpaasjes f 0,45. Als speciale reclame eikenblaadjes van f 0.75 voor f 0.55 per pond. Heerlijk hardweenergebak, kersvers van f 0.85 voor f 0.65. Chocolade batons 32 ct. per 100 gram. Goudse Moppen en zand- wafeltjes f 0.39 per 3/2 pond. Croquante krake lingen f 0.55 per pond. Taaie bitterkoekjes f 0.49 per pd. Spritsstukken v. f 0.12 voor f 0.09 v. d Graaf's Brood- en Banketbakkerijen voor de afdeling binderij, niet beneden 16 jaar. Aan melden Boom-Ruygrok N.V., Ged. Oude Gracht 138, Hrl. gevraagd. Enigszins met het vak bekend. Aanmelden O. Veldt, Grote Houtstr. 173. Begin van de cursus half Sept. Spoedige aanmelding gewenst. Apotheek 't Gilde- huys. S. Tuininga, apotheker, Koninginneweg 3 Hrl. Tele foon 12038. Erv. Steno-Typiste (mag geh. zijn) die hele dg. v. huis kan v. tijd. werk, dii". gevr. Type- bur. „Paraat". Tel. 25920. IVO VAN HARENS SCHOENFABRIEKEN N.V. vragen voor hun Filiaal Grote Houtstraat 64 Haarlem Hoog loon. Aangename werkkring. Goede sociale voorwaarden. Aanmelding aan het Filiaal Grote Houtstraat 64, Haarl TE KOOP IN DE HOUT EEN MIDDENSTANDSWONING. Bev.: part., kam., ensuite en zijk., keuken en kelder. Boven- étage: 3 k. en badk., v.-, a— en zijtuin en garage. Leeg te aanvaarden 1 Augustus 1953. Prijs 19.900.—. Brieven onder no. 2852 aan het bureau van dit blad. Wij hebben plaats voor MEISJES die in de vacantie willen verdienen. Aanmelden uitsluitend: VERNHOUT VAN SLUYTERS' DRUKKERIJEN N.V., Bakenessergracht 3, Haarlem. FIJNE LEDERWAREN EN KOFFERS. Kan geplaatst worden een W. G. VAN SCHAIK. Barteljorisstraat 16. voor expeditie-administratie. Bij voorkeur personen met ervaring magazijn-boekhouding en expeditie. Kun nende typen. Schrift, sollicitaties aan HILARIUS' DRAADTNDUSTIUE EN HANDEL MIJ N.V., Noorder Spaarne, Postbus 250, Tel. 13852, Haarlem. leeftijd 2030 j. Aanmelden Zaterdag a.s. tot 2 uur Spaarndamseweg 466. TEXTIEL, en CONFECTIEZAAK in omgeving van Haarlem vraagt een BEKWAME ETALEUR Zij die bekend zijn met de verkoop en bij afwezigheid van de patroon enigszins leiding kunnen geven genieten de voor keur. Vestiging in Haarlem of omgeving is vereist. Brieven met uitvoerige inlichtingen omtrent referentiën, leeftijd en salaris, onder no. 2853 aan het bureau van dit blad N.V. MODEMAGAZIJNEN VAN C. H. VOGELZANG, Grote Houtstraat 2630, Haarlem, vraagt voor directe indiensttreding een voor noodhulp wegens ziekte der huidige. voor de middagen. Directe indiensttreding. CHEMISCHE WASSERIJ vraagt Aanmelden schriftelijk Firma J. LOTTGERING, Amster damsevaart 30 a. PROVINCIAAL ZIEKENHUIS NABIJ SANTPOORT Aan bovengenoemd Ziekenhuis kan geplaatst worden een flinke ADMINISTRATIEVE KRACHT Vereisten: kennis van boekhouden en kantoorroutine De voorkeur genieten zij, die het diploma M.U.L.O. en het dipl. Boekhouden bezitten. Leeftijd pl.m. 21 jaar. Aanvangs salaris 180.— per maand. Sollicitaties worden onder let ter A ingewacht bij de Economisch-Directeur. Gevraagd: voor kleine fabriek te Amsterdam. Uit stekend technisch onderlegd. Voorkeur wordt gegeven aan M.T.S.'er (werktuig kundig), met praktijkervaring in leiding gevende fabrieksfunctie. Uitvoerige sollicitatie's te richten onder no. 2857 bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10