Snelle tijden bij training TT Het Huis Drobny 4+ uur op de baan tegen Patty: 8-6, 16-18, 3-6, 8-6, 12-10 RIJWIELEN Clowntje Rick Australische spelers doen het goed: zes bij laatste zestien Courses te Hilversum Locomotief Courses te Duindigt Australië bij lunch op 336 voor 9 van haar Dromen VRIJDAG 26 JUNI 1953 HAARLEMS -DAGBLAD OPRÉCHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 HET TENNISTOURNOOI TE WIMBLEDON Betaling abonnementsgeld - per giro Honkbalprogramma Waterpolo DAW versloeg DWR Nico van Schagen Zonen Voor de kinderen De tweede testmatch De Nederlandse Gomedïe vaste bespeler van de Stadsschouwburg Examens Magneet, Burgers, R.S. FEUILLETON door Dorothy Quentiri, Jaroslav Drobny, voor de tiende maal deelnemer te Wimbledon, heeft op de vierde dag: van het tournooi het gevecht van zijn leven geleverd. Vierenhalf uur heeft hU tegenover de Amerikaan Budge Patty gestaan voor hij zijn tegenstander na een zenuwslopend duel, waarin maar liefst 93 games werden gespeeld, op de knieën had. Zes maal overleefde de tot Egyptenaar genaturaliseerde Tsjech een matchpoint Driemaal in de vierde set en drie maal in de vijfde kwam de Amerikaan, die in 1950 in de finale van Drobny had gewonnen, op matchpoint, maar geen van die keren slaagde hij er in de game op zijn naam te brengen. Uitgeput steunde Patty tussen de games op zijn racket, maar hoe vermoeid beide spelers ook waren, zij bleven zich tot de laatste slag beheersen. In de beslissende set kwam Patty van 24 met 54 voor te staan. Maar het werd 1010. Toen brak Drobny door de service van zijn tegenstander en serveerde daarna een love game. De Australiërs blijven het goed doen. Na Green, die in de eerste ronde door Neilsen werd uitgeschakeld, verloor alleen Wil- derspin van zijn landgenoot Ayre. Van de acht Australiërs hebben er zes de laatste zestien bereikt. Wel een bewijs van de kracht van het huidige tennis in Australië. Seixas, met Rosewall favoriet voor de titel, had het tegen de Belg Washer niet al te lastig. Washer won in de drie sets slechts zeven games. By de dames is nog geen enkele geplaat ste speelster uitgeschakeld. Maureen Co- nolly en Doris Hart hebben de derde ronde bereikt zonder tot dusver een game aan haar tegenstandsters te laten. Ofschoon Fenny ten Bosch in het dames dubbelspel met haar Franse partner Bour- bonnais tegen het Amerikaanse paar mevr. DavidssonDorothy Knode sterk speelde in haar rallies, was zij over de gehele linie toch niet in al te beste vorm. Haar returns op de met veel vaart gespeelde Amerikaan se services waren zwak en ook de lengte van haar drives was voortdurend zoek. In het achterveld deed mej. Bourbonnais veel goed werk, maar tegen het tempo en de aanval van de Amerikaansen kon de Ne derlands-Franse combinatie het niet bol werken. Met 63 61 werden de Voor- burgse en haar partner verslagen. De uitslagen van de gisteren in het ten- nistournooi te Wimbledon gespeelde wed strijden luidden: Heren enkelspel, derde ronde: Stewart (V.S.) sl. Redl (Oost.) 6—3, 6—1, 6—0. Hartwig (Austr.) sl. Tloczynski (Polen) 61, 61, 63. Rosewall (Austr.) sl. Warwick (G.B.) 6—3, 6—2, 6—2. Rose (Austr.) sl. Molinari (Fr.) 6—4, 6—0, 6—4. Worthington (N. Zeel.) sl. Ampon (Phi- U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. lipp.) 62, 62, 86. Hoad (Austr.) sl. Barett (G.B.) 62, 62, 61. Larsen (V.S.) sl. Palada (Joegoslavië) 61, 62, 75. Ayre (Austr.) sl. Wilderspin (Austr.) 7—5, 6—2, 7—5. Nielsen (Den.) sl. Wood- roffe (Z. Afr.) 6—4, 3—6, 6—3, 6—2. Mul- loy (V.S.) sl. Stockenberg (Zweden) 46, 36, 63, 63, 97. Arkinstall (Austr.) Het honkbalprogramma voor het aanstaan de weekeinde luidt: KNHB. Zaterdag. Overgangsklasse A: (16.—) DWS—EDO; (16.—) De Volewijckers EHS. B: (16.—) DEC—Zeebiirgia; (16.30) TYBB—Schoten 2. Tweede klasse C: (15.30) HHC 2—THB. D: (16.—) EDO 2—Schoten 2; (15.—) HCK 2 SC Haarlem 2; (16.Rooswijk—RCH 3. Ravon Haarlem 3 A: (14.30) Kennemerland 2—TYBB 2. 3 B: (16.Scvhoten 4SC Haarlem 4. 4 A: (16.30) Kennemerland 3Rooswijk 3; (15. TYBB 3—HFC „Haarlem" 3; (15.—) EHS 2 DSS 2. 4 B: (16.—) THB 2—DSB 2. 4 C: (15.—) RCH 4—DIO 2. 4 D: (16.—) DCO 2 HCK 5; (16.Onze Gezellen 2Spaarne- vogels 1. NederlandBelgië (Ajax-Stadion) Competitie. Overgangsklasse A: (10. SC Haarlem—RFC; (10.—) VVGA 2—Sparta. B: (11.—) The Catchers—HFC „Haarlem"; (10.—) HCK—DOS. Tweede klasse C: (10.RCH 2Nep- tunus; (14.SchiedamSparta 2. Zondag K.N.H.B. 3 A: EDO 4—SC Haar lem 3; (10.DIO 1Zandvoortmeeuwen 1. 3 B: (10.—) DCO 1—HHC 3. 4 B: (10.—) RCH 5HCK 3; (10.Zandvoortmeeuwen 2Rooswijk 4. 4 C: (10.—) Rooswijk 2—Bloe- mendaal 1. ADVERTENTIE Drobny sl. Deyor (Philipp.) 75, 26, 46, 63, 62. Seixas (V.S.) sl. Washer (Belg.) 63, 61, 63. Johansson (Zweden) sl. T. Ul- rich (Den.) 75, 63, 26, 75, Drobny (Eg.) sl. Patty (V.S.) 8—6, 16—18, 3—6, 8—6. 12—10. Dames enkelspel, derde ronde: Doris Hart (V.S.) sl. Trude Zehnden (Did.) 6—0, 60. Mv. B. Lewis (V.S.) sl. S. Bloomer (G.B.) 6—3, 6—2, Shirley Fry (V.S.) sl. Jean RinkelQuertier (G.B.) 36, 64, 61. Helen Fletcher (G.B.) sl. C. Mercelis (Belg.) 63, 63. Angela Mortimer (G.B.) sl. P. Ward (G.B.) 6—3, 6—3. Maureen Conolly (V.S.) sl. J. Petchell (G.B.) 6—1, 6—1. Dorothy Knode (V.S.) sl. B. David son (V.S.) 63, 60. Nelly Adamson (Fr.) sl. mv. H. Hopman (Austr.) 16, 62, 61. Juli Sampson (V.S.) sl. mv. H. Weiss (Argent.) 11—9, 7—5. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: M. Reeves (Z. Afr.) en Tan (Indonesië) sl. J. de Ridder en Brichant (Belg.) 97, 26, 14—12. Herendubbelspel, tweede ronde: Mulloy en Seixas (V.S.) sl. Lee en Starte (G.B.) 7—5, 7—5, 6—4. In Alkmaar heeft DAW gisteravond een verdiende en overtuigende zege op DWR behaald. De Alkmaarders, die in het kleine zwembad beter thuis bleken te zijn dan hun tegenstanders, hadden direct de juiste vorm te pakken. DWR slaagde er echter niet in de normale vorm te vinden. DAW kwam dan ook met viernul voor te staan. Na de rust vlotte het aan de Haarlemse kant wat beter en het werd toen een meer gelijkopgaande strijd. Na een fraai back hand-doelpunt van Jan Kollerie liet de DWR- defensie zich eveneens nog eenmaal ver schalken, zodat de eindstand vijf—een werd. Voor de tweede klasse dames werd ge speeld de wedstrijd DWR 1GZC 1. Nadat Ria SpaansVerhagen DWR de leiding had bezorgd maakten de Goudse dames gelijk en ging met èeneen de rust in. In de twee de speelhelft bracht Riet Thuis—van Veen de DWR-overwinning op tweeeen. Voor de reserve tweede klasse C ontving DWR 2—HVGB 3. De gastheren wonnen met 3—2. DWT 2 speelde in Alkmaar tegen DAW 1 voor de reserve tweede klasse dames en nam de punten mee naar Haarlem door met eennul te winnen. De uitslagen van de gisteravond te Hil versum gehouden courses luiden: Grachtenprys (1900 m.): 1. Romeo Spencer 1.30.5; 2. Quo Vadis Duluth Z 1.31.5; 3. Quant a Moi 1.31.5. W. f 1,70, P. f 1,50, f 1,90, f5,70, K. f3,70, C. f4,30. Oranjesluizenprjjs (2340 m.): 1. Octavia- nus K 1.27.8; 2. Oosting's Lieveling 1.27.8; 3. Nike van Hollo 1.27.5. W. f5,40, P. f3,80, f 1,90, K. f6, C. f4,80. IJ-prys (1880 meter): eerste serie: 1. Mien- tje O. 1.28.1; 2. Redloff WB 1.28.3; 3. Parel Holland C 1.29.6. W. f9,00, P. f2,00, f 1,80, f 1,90, K. f 19,70, C. f3,40. Tweede serie: 1. Oscar 1.28; 2. Pirette 1.28; 3. Quick Boy 1.28.1. W. f4,10, P. f 1,50, f 1,70, f 1,40, K. f8,70, C. f3,80. Finale: 1. Oscar 1.27.2; 2. Pirette 1.27.3; 3. Quick Boy 1.27.3. W. f5.00 (stal), P. f2,00, fl,40, fl,70, K. f 14,50, C. f3,20. Pontenprys (2340 m.): 1. Our Volann 1.28.3; 2. Olympus 1.28.5; 3. Nora Belwin 1.27.9. W. f4,50, P. f2,10, f4,10, K. f 16,60, C. f6.50. Scheepvaartprijs (1960 m.): 1. Postduif je 1.24.2; 2. Kondor 1.24.6; 3. Madame B 1.22.7. W. f3,00, P. f 1,20, f 1,60, f 1,50, K. f6,70, C. f4,10. Omzet: f51.405,50. ADVERTENTIE rijwielen in elke uitvoering bij: GIERSTRAAT 40—42 - TEL. 17768 c „Kom mee", zei Rick. „We moeten gauw ergens heen, dat je je kunt warmen en drogen, anders word je nog ziek ook!" Er stond een boerderij op het land, maar dat was nog een flink eind van hen vandaan. „Hard lopen dan maar", zei Rick. „Dan word je vast warm ook!" Alle drie begonnen ze te hollen. „O, ja, dat is waar ook.jullie worden wel bedankt, hoor, dat je me geholpen hebt!' zei de jongen. „Ja", lachte Rick. „Dat is in orde, lopen maar!" Zo bereikten ze de boerderij en ze klopten aan de deur. „Wel, wel", zei de boerin, die hen binnen liet. „Een drenkeling? Kom, maar gauw in de keuken, jongens, daar brandt het fornuis lekker. We zullen je gauw drogen knaapje!" In de grote keuken was het warm, het fornuis stond flink te branden. De boerin haalde een wollen deken, en toen moest de jongen z'n druipnatte kleren uittrekken. „Zo", zei de boerin. „Sla die deken nou maar om en ga dicht bij het fornuis zitten; dan hang ik in die tijd je goed er boven te drogen". Dat was een vriendelijke vrouw die boerin. Ze gaf hen alle drie een kop warme thee. En daarmee was het gevaarlijke avontuur gelukkig goed afgelopen. De jongen had wel geleerd, nooit meer op zwak ijs te gaan! De Nederlander Schouten is tijdens de training voor de TT door een val uitgescha keld in de 500 cc-klasse. Schouten, die op een Triumph reed, brak een been en is naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen ver voerd. Zo langzamerhand is een overzicht moge lijk van de inschrijvers, die niet of waar schijnlijk niet zullen starten. De Zweed Carlsson, die in de 350 en 500 cc-klasse op een Norton zou rijden, heeft afgeschreven. Belangrijker is, dat van het BMW-fabrieks- team alleen Zeiler is verschenen. Zeker is ook, dat de MV's in de 350- en 500 cc- klasse niet zullen uitkomen. De Italianen hadden Bandirola ter beschikking, maar hebben het blijkbaar niet aangedurfd hem alleen te laten rijden. In de kleinste klasse zijn de Italianen Ferri en Sala, die de fabrieksmondials zou den berijden, nog niet in Assen aangeko men. De mogelijkheid bestaat echter, dat zij zich vandaag op het laatste nippertje zullen melden. Donderdag zijn aanmerke lijk snellere tijden gemaakt, dan Woens dagavond. Wel regende het ook nu af en toe, maar vooral in de middaguren was het geruime tijd droog. De Duitser Werner Haas (NSU) was in de 125-cc-klasse veruit de snelste met 7 min. 43 sec., hetgeen neerkomt op een ge middelde snelheid van 128 km per uur. Na hem kwam Mendogni op Morini met 7.47 (127 km per uur) en Ubbiali op MV met 7.48. In de 250 cc-klasse was Haas ook de snelste met 6 min. 52 sec., dat is ruim 144 km per uur, gevolgd door Lorenzetti rftet 6 min. 56 sec. (142,5 km). In de 350 cc- klasse was niet Ray Amm op Norton de snelste, maar zijn teamgenoot Kavanagh met 6.39, dat betekent een uursnelheid van 148,5 km. Amm reed het parcours rond in precies 6 min. 40 sec., dicht gevolgd door Fergus Anderson op de 320 cc.-Guzzi met 6 min. 41 sec. Duke niet tevreden Geoffry Duke is nog niet tevreden over zijn Gilera. Donderdagochtend verliet hij spoedig de baan en vertelde ons, dat wan neer hij uit een bocht komend gas geeft zijn motor niet direct optrekt. Taruffi, de leider van het Gilera-team heeft onmiddel lijk maatregelen genomen cn Duke beloofd alles in het werk te zullen stellen het euvel zo spoedig mogelijk te verhelpen. In de middagtraining bracht Duke het tot 6 min. 13 sec., maar zijn teamgenoot Milani, die Woensdag eveneens 6.13 had genoteerd, reed nu slechts één ronde, maar dan ook in een tijd van 6 min. 9 sec., het geen een gemiddelde uursnelheid betekent van ruim 160 km. Van de Guzzi's was Lorenzetti de beste met 6.15; Ray Amm op Norton kwam tot 6.14. De Nederlanders doen het niet zo best. Slechts enkelen zijn onder de gestelde limiettijden gebleven. Opnieuw wacht de dravers een druk week-einde, dat Zaterdag op Duindigt wordt geopend met een aantrekkelijk programma, waarin de 2-jarige dravers zich voor de eerste maal aan het publiek zullen voorstel len. Van de vaders en moeders van deze debutanten is genoeg bekend, doch over hun producten lopen slechts geruchten uit de training, zodat een gefundeerde tip niet is te geven. Van een zeer voorname afstamming zijn Sir Messidor, Sonja Zora en Sammy Mars, die bovendien nog zijn opgeleid in entrainementen waar men het vak verstaat. Afgaande op de geruchten zou Messidor de beste van dit trio zijn. In het openingsnummer maakt de 3-jarige Reine d' Aster haar rentrée en wanneer zij loopt, zoals zij dit als 2-jarige deed, staat de rest van het veld voor een hopeloze taak. Rejeton Marie B en Rioeltte, die vorige week tot zulke goede prestaties kwamen, kunnen op de plaatsen worden verwacht. In de Duinroosprijs zal de enorm verbeterde Pau line, die in Groningen met een straatlengte won, opnieuw kunnen zegevieren, hoewel de kwaliteit van haar beste tegenstanders, Quatrième Poulain en Quadrupès, heel wat beter is dan die in het hoge Noorden. De 2500 m. lange Duinzichtprijs heeft Geersen genoopt de twee grote stayers uit zijn stal in de strijd te brengen. Daar Quick Hollandia G beter wordt geacht dan zijn stal- genoot Lee Axworthy gaat de voorkeur naar de eerste uit. Mits in vorm, zal Oranje Nas sau niet ver van de winnaar eindigen. De fraaie Narciso van Zora, die de laatste we ken regelmatig door pech wordt achter volgd zal in het slotnummer, dank zij de voor hem gunstige condities, de hoogste ogen kunnen gooien, waarbij echter geducht opgepast moet worden voor Our Bonni B en Postduifje G, die beiden in een zeer grote vorm verkeren. In het eerste deel van de gesplitste han dicap voor volbloeds kan Rendez Vous de baas blijven over Sakina en Solenzara. De met het laagste gewicht lopende Frédérique kan dit trio nog verrassen. In het tweede deel heeft Windora een uitstekende kans Kenitra en Melisse te kloppen. wmm CIRCUITS Rijrichting v.h publiek op dp avond voor de TT.-races H Omroep Parkeerterreinen BS3 Motoren Auto's cxü Bussen ËHD Rijwielen dTRIBUNES aïï5nB STAANPLAATSEN Voetbruggen Na 263 voor het verlies van 5 wickets aan het einde van de eerste dag van de tweede testmatch tussen Engeland en Australië op Lords in Londen ging het totaal in de och tend van de tweede dag vrij snel omhoog, ook dank zij het snelle scoren van de Austra liër Davidson. Maar ook de wickets vielen snel. Bij de lunch was het totaal 336 voor het verlies van 9 wickets. Vanochtend zette captain Hassett zijn gisteren door een blessure onderbroken innings voort, doch scoorde niet meer dan 3 runs. Toen werd hij voor 104 door Bailey op het bowlen van Bedser gevangen. Da vidson begon daarna snel te scoren, overi gens misten de Engelse fielders hem en andere batsmen enkele malen. Wat niet wilde zeggen dat er geen wickets vielen. Zo verdween Ring voor 18 (l.b.w. Wardle), Lindwall voor 9 (bowled Statham) en Langley voor 1 (c. Watson bowled Bedser). Bij de lunch waren Johnston (laatste man en Davidson in, Davidson was met 67 not out. Zijn innings bevatte tot nu toe een zes en niet minder dan elf vieren. De eerste dag Lange tijd zag het er op de eerste dag van de tweede testmatch op Lord's in Lon den naar uit dat de Australiërs een hoge score zouden bereiken voor het verlies van slechts twee wickets. Dank zij de linkse bowler John Wardle echter werd het bin nen een zeer korte tijd van 190 voor 2, 263 voor 5„ met welke stand gestopt werd. Een score in ieder geval die voor de Engelsen weer enig perspectief toont. De Australiërs hadden al direct een enorm voordeel doordat captain Hassett de toss won. Natuurlijk besloot Hassett op het uiterst betrouwbare wicket te gaan batten. Heel kalm begon hij met Morris de innings om de Engelse aanval te vermoeien. Gesta dig groeide de score op het bowlen van Bedser en Statham. Pas op 65 viel het eerste wicket toen Morris voor 30 op het bowlen van Bedser door Evans werd gestumpt. Harvey, de snel scorende Australiër, kwam toen in en ook hij speelde aanvankelijk kalm en accuraat. Na de lunch Na de lunch ging het sneller. Hassett zo wel als Harvey demonstreerden een keur van slagen, waarbij zij slechts twee maal een zij het zeer moeilijke kans weggaven. De tweehonderd kwam op zonder dat er verder nog een wicket viel. Een tegenslag voor de Australiërs was het echter dat Hassett kort nadat hij zijn cen tury had volgemaakt kramp kreeg en niet verder kon batten. Zijn century (101) be vatte niet minder dan twaalf vieren. Harvey ging daarna met Miller verder. Niet lang. Op 219 kreeg de nog steeds zeer accuraat bowlende Bedser hem l.b.w. voor 59, waarna Miller tien runs verder voor 25 door Wardle werd gebowld. De bal daar voor had de hard slaande Australiër een enorme zes tussen het publiek geslagen. Benaud voor nul Slechts korte tijd daarna nog steeds op 229 verdween Benaud van de pitch, door- De vaste bespeling van de Amsterdamse Stadsschouwburg is voor de tijd van drie jaar, te weten van 1 September 1953 tot 1 September 1956, opgedragen aan de stich ting „Amsterdams Toneelgezelschap de Nederlandse Comedie" onder artistieke lei ding van Johan de Meester en Han Bentz van den Berg en onder zakelijke leiding van Guus Oster. Hiertoe heeft de Amsterdamse gemeente raad gisteren zonder hoofdelijke stemming besloten, nadat een uitvoerig debat over de desbetreffende voordracht was voort gezet. Over het algemeen spraken de raads leden hun vertrouwen uit in het nieuwe gezelschap. Vele leden lieten critiek horen over de zakelijke en financiële aspecten van het Amsterdams Toneelgezelschap, dat tot dusver op het Leidseplein als vaste be speler fungeerde. «De raad besloot aan de genoemde stich ting voor het seizoen 1953/1954 een subsi die te verlene-j van ten hoogste 188.000. De voordracht tot het verlenen van een subsidie van 60.000 aan de stichting Het Nederlands Volkstoneel „De Toneelvereni ging" werd op voorstel van de heer Douqué (KVP) aangehouden. Voor het toelatingsexamen van het Tweede Christelijk Lyceum te Haarlem slaagden: Jeanne Apelman, Jan van Arkel, Alice van Asperen, Kees Baars, Bernhard Blonk, Dick Boon, Evert Borst, Irene Bource, Rolf Bra- ches, André de Bruin, Truus Cornelissen, Trudie Coté, Gerard Dekker, Jan Dros, Cor- rie Duba, Frida Duytshoff, Aad van Dijk, Trudie Dijkman, Aral Dijksman, Hans Er- brink, Hans van Gelder, Frits Glotze, Jan Hogeland, Henk Homburg, Rinnie Huizinga, Marja van Huystee, Piet Jager, Henk de Jong, Kees Joor, Nelleke Kat, Gerard v. d. Kloet, Dick Knook, Jan Koch, Bety Koger, Jan v. d. Molen, Hans Montauban, Marijke Palm, Iris Peterse, John Poort, Jan Albert Postema, Conny Pruys, Folkert Rienstra, Lydia Rietveld, Jan van Riezen, Evert Paul Roderkerk, Pum Rote, Sibo van Ruller, Ger- rit Schaeffer, Ria Schultheiss, Jaap Smid, Wim Smit, Buck Spieker, Dick Sterrenburg, Rink Struikmans, Hesje Tijl, Pim Valk, Huib van Veelen, Niek v. Veelen, Boukien Vee- nendaal, Helma Velthorst, Willy Vermeer, Rolf v. d. Wel, Ansje v. d. Werff, Loes v. Westering, Sjoukje Wiersma, Corra Winkel, Gerard v. d. Zijden, Hans Kroon, Wim Boen der, Arnold Pander, Jan Pauw, Piet Pronk, Marie Hendrikse. Voor het eindexamen vijfjarige cursua van het Kennemer Lyceum is de heer G. A. Blom uit Zandvoort geslaagd. Ie Christelijk .Lyceum Voor het eindexamen afdeling MMS zijn aan het Eerste Christelijk Lyceum geslaagd de dames: O. Ballot (Heemstede), H. Buij- ze (Heemstede), M. van Dijk (Beverwijk), J. M. Gehrels (Amsterdam), E. de Groot (Heemstede), G. Kruiderink (Heemstede), H. van Rij (IJmuiden), P. A. Verkouw (Heemstede), M. J. Visser (Heemstede), N. de Voogd (Heemstede), M. S. van Wilpe (ZÏandvoort). Afgewezen één candidaat. Kennemer Streekschool Van de Kennemer Streekschool, Opleiding Kleuterleidster te Haarlem slaagden voor het diploma leidster (akte A) te dames: H. B. Brok te Haarlem, H. J. Camphuyzen te Haarlem, E. G. Gerlofs te Haarlem, H. E. v. d. Heide te Haarlem, M. J. Kolkman te Haarlem, A. Paulen te Haarlem, E. Pracht te Santpoort, S. Pijl te Haarlem, A. M. Sand- wijk te Haarlem. M. C. Spierdijk te Haar lem, H. Tenbroek te Haarlem, C. H. Tjass- nes Keizer te Haarlem, H. Veen te Sant poort, F. J. Witmer te Haarlem, E. A. van Bruggen te Haarlem; E. Folkers te Velsen, A. de Graaf te Velsen, P. E. Meenhorst te Haarlem, J. Tas te Aalsmeer, J. den Tuinder te Velsen. N. Butter te Overveen, M. Post- ma te Zwanenburg. Voor het diploma hoofdleidster (akte B) de dames: H. C. Balfoort te Haarlem, L. R. Bonsen te Amsterdam, A. Canton te Haar lem. C. J. Kuijper te Haarlem, G. de Leeuw te Zwanenburg, A. Rullmann te Santpoort. ADVERTENTIE Alle modellen toer en sport, alle kleuren Betaling desgewenst in overleg. dat Wardle hém voor nul l.b.w. kreeg. Het was nog niet het laatste wicket dat de eerste dag viel. Hole verdween ook nog voor een lage score. Toen hij 13 runs had gescoord werd hij door Compton in de slips alweer op het bowlen van Wardle gevangen. Het totaal was toen 240 voor het verlies van vijf wickets. Davidson en Ring deden het daarna kalm aan en voerden het totaal nog op tot 263. vertaald uit het Engels 11) Yvonne had zijn steeds toenemende angst voor blindheid ontdekt en hem er over heen geholpen. Yvonne had hem ge stuurd naar Henry Bams, die misschien de grootste oogspecialist van Europa genoemd kon worden en Yvonne had er op aange drongen, dat hij nog één operatie zou doorstaan, die beslissend zou zijn. Het lag niet in haar natuur om een nederlaag te accepteren en ze had Mark gedwongen tot nieuwe levensmoed, ook om harentwil. Hij moest aan al deze dingen denken, terwijl hij met de grootste moeite zijn boosheid en verontwaardiging over Yvon ne's gedrag binnen de perken trachtte te houden. Yvonne was nooit tevoren in zijn tegenwoordigheid zo wreed opgetreden. Ze kon hard zijn en de dingen eerlijk bij hun naam noemen, en soms was ze zeer gees tig. Hij bewonderde haar moed en eerlijk heid en nooit was het in hem opgekomen, dat ze kleinzielig zou kunnen zijn. Bij tij den had ze hem wel eens verbaasd met haar ideeën, maar hij had altijd de ver ontschuldiging voor haar, dat ze zich een bestaan had moeten scheppen zonder vrienden en relaties en geld. Hij vertrouw de op haar absolute eerlijkheid, maar op de een of andere wijze kon hij het niet met haar eens zijn wat betreft Elsie Gor don. In zijn blindheid was hij overgevoe lig voor allerlei andere indrukken en hij wilde er iets onder verwedden, dat hij in Elsie een ideale secretaresse had gevon den. Hij zou niet aan Yvonne toegeven, ook al zouden ze er ruzie over krijgen. Het v/as alsof zijn instinct hem waarschuwde, dat, wanneer hij in deze betrekkelijk on belangrijke aangelegenheid toegaf, Yvonne verder zijn gehele leven zou gaan organi seren. Waarschijnlijk zou ze dat uitstekend doen, maar blind of niet hij was er de man niet naar om zijn leven, door welke vrouw ook, te laten regelen. „Ik geloof, dat je '1 verkeerd ziet", zei hij langzaam. „Elsie is niet veel meer dan een kind en ze is natuurlijk erg zenuw achtig. Ze zal stellig fouten maken en mij mijn geduld doen verliezen, maar ik ben et van overtuigd, dat ze ernstig en nauw gezet in haar werk zal zijn en begrip zal hebben voor de omstandigheden, waarin ik momenteel verkeer". „O, als je zóveel risico met een secreta- resse wilt nemen", antwoordde Yvonne en Mark kon zich voorstellen, hoe ze haar mooie blanke schouders ophaalde, „dan is het natuurlijk wat anders. Maar in mijn gevoel kun je beter een man nemen. Deze Elsie is nog een kind, bovendien een heel gewoon kind, zonder sociale achtergrond of wat ook, en uiterlijk niets bijzonders, en zo'n kind ga je nu opeens midden in het leven zettenen je nieuwe boek dicte ren. Geloof je, Mark, dat ze iets van het leven weet?" voegde ze er aan toe. Hij lachte even en zei ongeduldig: „Mijn lieve kind, ik schrijf een doodgewoon ver haal over gewone mensen, met gewone be levenissen, en geen pornografie. Boven dien zullen we op Willows een zeer terug getrokken leven leiden, dus doet het er weinig toe, dat Elsie geen mondaine ster is, Ik zou zeggen: des te beter!" „Goed, goed, ik zeg niets meer, neem dit weeskind in je dienst en wees er geluk kig mee", zei Yvonne, terwijl ze gekun steld lachte. „Waarschijnlijk ben je binnen een maand stapelgek van haar medelijden de houding en eindigt zij met dolverliefd op jou te worden. Als ik je goed genoeg ken, zal zowel het één als het ander je uitermate irriteren". „Onzin", antwoordde hij kortaf. „Ze weet, dat wij verloofd zijn. Ze is te oordelen naar haar referenties geen dwaas soort meisje. O, Yvonne, hoe kon je zo beestachtig tegen zo'n jong kind zijn, ik had je kunnen vermoorden1" „Ik geef toe. dat ik niet erg tactvol was, maar Mark, lieveling, laten we niet ver der woorden hebben over dat kind. Het is tè gek.' Het blijft dus zo. dat ze een maand bij je op proef komt". Hij wist dat ze er verder niet meer over zou spreken. Ze had toegegeven en hij had zijn zin gekregen. Hij voelde zich beter ge stemd en toen hij merkte, hoe ze op de leuning van zijn stoel ging zitten, sloeg hij een arm om haar heen. „Dat is beter", zei hij met een zucht. „Het spijt me, liefste, dat ik zo opvliegend ben. Maar je kunt je niet voorstellen, hoe vreselijk die eeuwig durende duisternis om je heen is. Ik be grijp niet, hoe ik 't deze zes maanden moet volhouden. Na een week of twee zal ik waarschijnlijk tot moord in staat zijn. „Zes maanden is beter dan een léven lang blind", zei Yvonne practisch. Het was haar verstandelijke houding tegenover elk probleem, die hij zozeer waardeerde. Deze gaf hem meer moed en kracht dan welke medelijdende houding ook. „Ik maak me alleen zorgen", voegde ze er aan toe, „dat je je op Willows gaat begraven, Mark. Waarom trouw je nu, op dit moment, niet met mij en laat je mij voor je zorgen?" „Omdat ik niet van plan ben jou voor de rest van je leven te binden aan een blinde, lieveling", antwoordde hij kortaf. Yvonne keek peinzend naar het vuur. Er was een wonderlijke blik in haar ogen. „Ik durf risico's te nemen, Mark En ik ver trouw op mijn geluk. Bovendien heb ik zó'n vertrouwen in Barns, dat er nauwe lijks van een risico te spreken valt. En ik bewijs je mijn vertrouwen door je aan te bieden morgen onmiddellijk met je te trou wen". „Ik weet, dat je daartoe bereid bent, liefste", zei hij zacht. Hij stak een hand uit en streelde haar enigszins onhandig over haar haar. Er viel een kam uit haar kapsel op de grond en even schrok hij van het geïrriteerde gebaar, dat hij haar voelde maken. Hij leunde achterover in zijn diepe stoel. Een wonderlijke jonge vrouw was Yvonne! Ze hièld van hem, anders had ze hem niet aangeboden om onder deze om standigheden met hem te trouwen, maar han de andere kant merkte hij nooit iets van een spontane reactie op zijn liefkozin genhij wist, dat ze het afschuwelijk vond om aangehaald te worden, als ze „in vol ornaat" was, maar wat hinderde het op dit moment, nu ze alleen in zijn kamer waren, als er één haar verkeerd zou ko men te zitten? Tegenover haar physieke koelheid stond echter het grote offer, dat ze voor hem wilde brengen. Hoewel ze geheel op de hoogte was van het dreigen de gevaar, dat hij voorgoed blind zou blij ven, had ze aangedrongen op een officiële verloving, en nooit had haar goed ver trouwen in een gelukkige wending van zijn lot haar in de steek gelaten. „Ik houd van je, Yvonne, omdat je risico's durft te nemen, omdat je zo mild en nobel tegenover mij bent, en omdat je zo onzegbaar mooi bentmaar ik heb je dadelijk gezegd, dat onze verloving slechts voorlopig kon zijn. Ik ben niet van plan om met jou, of met wiè ook, te trouwen, als ik helemaal blind zou worden. Ik ben niet van plan een blok aan het been te worden van welke vrouw ook". Hoe vreselijk zou hij het vinden, be dacht hij zich, om volkomen afhankelijk te zijn. Misschien zou het gemakkelijker zijn, als je blind geboren was. Maar nu zou het hem jaren kosten om zich in een duistere wereld te leren bewegen en énige zekerheid t.c krijgen. Bovendien zou het heel moeilijk zijn, niet toe te geven aan driftbuien en stemmingen, waarin zelf medelijden de overhand kreeg Terwijl Mark Hilary even in deze af grond van ellende schouwde, kreeg zijn ge zicht een strakke, vertrokken uitdrukking. Behalve de gewone vreugden van het nor male leven de aanblik van de prachtige natuur en de gezichten van de mensen rondom zou hem de vreugde ontnomen worder. van het lezen van goede boeken of het schrijven van zijn eigen verhalen. Voor de rest van zijn leven zou hij afhan kelijk zijn van iemand anders, die zijn ideeën op papier zou zetten Yvonne, die de strakke uitdrukking op zijn gezicht, langzamerhand begon te ken nen, merkte engiszins bitter op: „Ik vraag me wel eens af. Mark, of je werkelijk iets voor me voelt. Je wilt nooit, dat ik iets voor je doe. Ik mag je zelfs niet helpen, zoals Annie of dat kind, dat hier zoëven was. En ik ben heus in staat óm je te hel pen, weet dat!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6