Stil seizoen in kunsthandel Cruquiusschool vierde gouden feest met gemeenschappelijk ontbijt Uitvoerwaarde sierteeltproducten in 1952 met f7 millioen gestegen Kort en bondig Heemstede West-Duitse resolutie over het Saargebied Steeds spaarzamer gelegenheid om kennis te nemen van groei der levende schilders Bloemendaa! DONDERDAG 2 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Drie partijen vinden elkaar inzake candidaatstelling Thiemeprijs toegekend aan Van Oorschot Burgerlijke Stand van Haarlem Schaapherder zou van 17000 bestolen zijn Bij reddingspoging in zee verdronken Bollenexport beliep 78 pet. van het totaalcijfer Winkeliers boden bedrag aan adoptie-comité aan „De Saar is Duits" Korfbal Serie-korfbalwedstrijden met 600 spelers (sters) Postduivensport Wedvlucht Gymnastiek Onderlinge wedstrijden Kracht en Vriendschap Waterpolo DWR en DJK deelden de punten: 1-1 Vanmorgen werd in het schoolgebouw vair de R.K. schoolvereniging in de Cruquiusstraat te Haarlem het vijftig-jarig bestaan van deze schoolvereniging gevierd. Het bestuur van de vereniging en de di recteur, de heer H. A. A. Reith. hadden be sloten geen ruchtbaarheid aan het jubile um te geven en daarom beperkten de fees telijkheden zich tot een plechtige Mis in de Kathedrale Basiliek van St. Bavo, gevolgd door een gezamenlijk,ontbijt van het be stuur, de leerkrachten en de ruim twee honderd kinderen. De concierge, de onderwijzeressen en enkele vrijwilligsters hadden in totaal ruim elfhonderd broodjes gesmeerd en be legd en honderden flesjes melk en limo nade moesten er voor zorgen, dat d.e kelen van de kinderen niet droog werden. De kinderen aten overigens alsof zij in dagen geen brood gezien hadden en wan neer de onderwijzeressen aan het einde van een der lange tafels een broodje uit deelden, dan zaten de jongens en meisjes aan het begin weer met gretige ogen naar de volgende „ronde" uit te kijken. Kortom, de leerlingen van de school vereniging vermaakten zich opperbest en zij zullen later evenals de leden van het Wethouders in Zandvoort Wij vernemen, dat gisteravond te Zand voort een bespreking heeft plaats gehad tussen de fracties van de Partij van de Arbeid, de Protestants-Christelijke groep en Plaatselijk Beland, welke laatste groep in de raad vertegenwoordigd wordt door de tegenwoordige wethouder S. Slagveld. Tussen deze fracties, die tezamen over acht van de vijftien raadszetels in Zand voort beschikken, is naar men ons meedeelt in een sfeer van zeer groot wederzijds ver trouwen overeenstemming bereikt over de aanstaande verdeling van de twee wethou derszetels. Men is overeengekomen de candidatuur te steunen van de heren A. Kerkman (Partij van de Arbeid) en W. van der Werff (Prot. Christelijk). De heer Kerkman maakt reeds geruime tijd deel uit van het College van B. en W. Op de algemene vergadering van de Vereeniging ter bevordering van de be langen des boekhandels, gisteren te Utrecht gehouden, is de D. A. Thiemeprijs toege kend aan de Amsterdamse uitgever G. A. van Oorschot, voor de uitgaven van diver se verzamelde werken (zoals die van Ter Braak, Leopold, Jacob Israël de Haan), die „alle getuigen van een gedurfde onder nemingsgeest", aldus het rapport van de jury. Deze prijs wordt om de zes jaar aan een uitgever toegekend. De jury bestond uit de heren mr. H. de la Fontaine Verwey, mr. D. Giltay Veth en F. J. Dupont. HAARLEM, 1 Juli 1953 ONDERTROUWD: 1 Juli, H. A. M. Lok- kerbol en M. J. Th. Kranendijk; H. A. van Geldere en A. G. Eken; J. van Molenbroek en A. J. Bakker; H. J. van der Worp en E. van Berkum; C. W. van 't Veer en M. G. Boellaard; J. J. Piron en C. W. Rijsdijk; H. J. J. Redeker en J. A. Oosterop; H. Poelman en M. Kooij; H. J. Vermeij en J. Wedzinga; B. Kromhout en G. C. M. Nouris; R. Lievaart en L. W. van den Berg; P. van der Spek en K. Tichelaar; G. van der Beek en S. M. G. Naerebout; A. de Jong en T. van der Meulen; C. A. Steenken en W. J. Hoefsmit; J. Mein- ders en M. M. Post; A. J. Hupez en H. Lode; G. Th. Duurland en E. Sieders; S. G. Kras- senburg en W. G. Bouman; W. A. van der Meer en C. C. Gortzak; G. Teunissen en J. de Looze; J. Elzinga en A. de Jong; E. Kos ter en C. M. Tonnissen; A. J. Masselman en I. Stenvers; P. Vooges en J. Pérukel; F. de Geus en G. J. S. Fopma; C. Groenland en M. Severijnse; H. Wipprecht en C. H. Schrij- nemaekers; G. H. Heerens en M. Th. Schif- fer: H. Kroes en A. W. K: H. Vernooij; R. de Pierre en F. J. H. Klingers; H. H. Molen kamp en M. A. E. de Boer. GEHUWD: 1. Juli, Th. L. Buijs en Chr. M. van Nieuwmegen; J. A. Kauffman en E. W. Spoor: L. F. Luijsterburg en C. Beljaards; J. A. Rommelse en M. S. van Dam; J. P. van Breemen en M. L. B. van der Meer; J. Borst en M. Dikmans; D. Zendijk en B. Jakobs; M. Buss en G. S. T. van Olst; S. J. Suiker en H. F. M. Wolff; R. L. van der. Wal en M. Kamphuis; J. A. Ursem en J. M. Blanke- stein; Th. L. Ballast en B. A. Mulder; D. Baas en J. W. van Norde; J. W. Sloos en A. van Lunenburg; H. C. Spiering en W. Roe- lofs; W. Café en C. M. S. Lode; H. F. Geldorp en C. Th. A. M. Hiel: J. Greidanus en P. Krol; B. Krol en K. Colijn. BEVALLEN van een zoon: 24 Juni, J. Rek- manSnoek; 30 Juni, A. J. Damenvan der Horst; C. M. van dér WolfGort; H. C. de GraafBiesbrouck; 1 Juli: C. HesselsOer- lemans; B. D. RazenbergWesterhuis. BEVALLEN van een dochter: 28 Juni, G. I. M. PerryVillmow; 30 Juni, H. W. J. SchaarsKampschreur; 1 Juli, A. C. de Fouw—Klijn. OVERLEDEN: 23 Juni, J. H. van Berkel, 58 j.. Kamperlaan; 29 Juni. K. F. Peschar, 59 j., Gierstraat; A. A. Meijervan Arum, 75 j„ Leidsevaart. bestuur en hun directeur met genoegen aan deze scbere en daarom misschien zo bij zonder gezellige viering van het vijftig jarig bestaan terugdenken. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben twee mannen een 79-jarige schaap herder, die zich met zijn kudde nabij het Twente-Rijnkanaal in de omgeving van Goor bevond, overvallen. Volgens zijn mededelingen hebben de mannen hem een bedrag van f 17.000 afhandig gemaakt. De herder, die met zijn schapen door geheel Nederland zwerft, gaat geregeld naar Twente, waar hij o.a. zijn schapen laat grazen op het vliegveld. Hij heeft onge veer 100 schapen en liet de vorige week een aantal dieren scheren. Het bedrag van f 1500, dat hij voor de wol beurde, heeft hij nog bij zich. De politie stelt een onderzoek in, maar hoewel zij gebruik maakt van speurhon den, is zij er tot dusver niet in geslaagd, de daders te vinden. Bij een poging om een dertienjarig meis je te redden dat bij het baden in zee door een onderstroom werd meegevoerd, is gis termiddag in Scheveningen een 22-jarige jongeman uit Den Haag verdronken. Het meisje werd door twee politie-agenten ge- red. Gistermiddag is ook de zesjarige Ane de K uit de Zeezwaluwstraat in Den Haag nabij het strand tussen het Zuider Haven hoofd en het verversingskanaal verdron ken. Het kind, dat op de golven dreef, werd uit zee gehaald door een 13-jarige jongen. Er is nog kunstmatige ademhaling toegepast, welke niet meer mocht baten. „De uitvoer van siergewassen is in 1952, wederom gestegen en heeft een totaal van 174 millioen gulden bereikt", aldus het jaarverslag over 1952 van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. Dit is ten op zichte van 1951 een stijging van 7 mil lioen gulden. De bollenuitvoer heeft zich verder kunnen ontwikkelen ondanks het feit, dat Frankrijk en Engeland zich ge noodzaakt hebben gezien de invoer van bloembollen te deliberaliseren. De totale uitvoerwaarde is in 1952 geweest f 136.100.000. Hierbij moet wel opgemerkt worden, aldus het verslag, dat deze voor uitgang is te danken aan een vermeerde ring van de export in het eerste halfjaar van '1952 (dus in de periode, dat geen hyacinten, tulpen en narcissen werden verzonden). Het tweede halfjaar heeft daarentegen een vermindering te zien ge geven. „Hoewel dus minder in het belang rijke tijdvak is uitgevoerd, is het surplus aan tulpen en narcissen nogal meegeval len, zodat men ook in 1952 over het alge meen de uitkomsten voor de kwekers niet ongunstig mag noemen. In 1952 werd to taal 50.300.000 kilogram uitgevoerd tegen in 1952 49.900.000 kilogram met een waar de van f 134.400.000. De 'oloembollenuit- voer bedroeg in 1952 78 procent van de totale uitvoer aan siergewassen. De export van boomkwekerijproducten ging verder belangrijk omhoog, namelijk met f 2.000.000 (in 1951 was de totale exportwaarde f 14.100.000). Deze vooruit gang is voornamelijk een gevolg van de grote afname door België en Luxemburg, Canada, West-Duitsland, Engeland, de V.S. en Zweden. De export van bloemkwekerijproducten heeft in 1952 bedragen f 21.600.000 met een gewicht van 4.600.000 kilogram (in 1951 f 18.581.000 en 3.701.000 kg). Deze toeneming van de uitvoer is voor een Een groot aantal Heemsteedse winke liers heeft indertijd een rampenzegelactie ondernomen, door middel waarvan een be paald percentage van de de omzet aan de slachtoffers in het watersnoodgebied ten goede kwam. Nadat bekend was, dat het gemeentebestuur van Heemstede het plaatsje Puttershoek had geadopteerd, be sloot men de opbrengst van deze actie in totaal 4022.20 aan het Adoptie- Comité over te dragen. Reeds eerder was door de gezamenlijke Heemsteedse melk handelaren een bedrag van duizend gulden rechtstreeks aan het Rampenfonds toege zonden. Woensdagavond werd het bedrag in het Minerva Theater aan het Adoptie- Comité ter hand gesteld. De voorzitter van het Adoptie-Comité, de heer N. de Lange, bracht dank aan de Heemsteedse midden stand die zich niet onbetuigd heeft gelaten en het resultaat noemde spreker bijzonder verblijdend. Ten slotte deed hij een drin gend beroep op de aanwezigen in Augustus aan één of meer kinderen uit Puttershoek een tijdelijk onderdak te willen verlenen teneinde enige jeugdige slachtoffertjes van de watersnood in deze mooie omgeving weer enigszins op hun verhaal te doen ko men. Reeds was bericht ontvangen, dat een Haarlemse ondernemer van rondvaarten een attractieve boottocht heeft aangeboden. De heer O. A. Brink, sprekende als voor zitter van de Heemsteedse Winkeliers Ver eniging, zeide dat de Heemsteedse winke liers, die gelukkig voor een dergelijke ramp gespaard zijn gebleven, hun aandeel in de leniging der nood wensten bij te dragen. Hij was er van overtuigd, dat het geld bij een dergelijk actief comité in goede handen zal zijn. Ten gevolge van de warmte, haddden kennelijk vele genodigden de voorkeur aan de buitenlucht gegeven, zodat het Minerva Theater nauwelijks voor de helft was bezet. Een cabaret-programma werd afgewerkt. Het optreden van Peter Pieko.s met zijn waarlijk verbluffende knappe imitaties was het bestgeslaagde nummer. Direct daarop dient Cakie te worden vermeld, c-en goo chelaar, die op komische wijze enige toeren verrichtte. Het muzikale gedeelte was toe vertrouwd aan Hansy Pallieter met haar Witte Kraaien, dat geen gedresseerd die- rennummer bleek te zijn, doch een be schaafd ensemble, dat op welluidende wijze het gebruikelijke populaire melodieën- répertoire ten gehore bracht. Dat hierbij de traditionele accordeon- en xylophoon- virtuoos evenmin ontbrak, behoeft nauwe lijks te worden vermeld. De avond werd met een bal in de foyer van het theater besloten. groot deel te danken aan een vermeer-, derde export naar West-Duitsland, België en Zweden. Het jaarverslag zegt verder, dat er af- nemerslanden zijn, die hun eigen teelt trachten te beschermen Een duidelijk voorbeeld hiervan is Denemarken, dat tot nu toe geen post voor de invoer van snij bloemen in zijn handelsverdragen met Ne derland heeft willen opnemen en alleen uit de post „diversen" wil putten, om ver gunningen voor de invoer af te geven. Het verslag hoopt, dat de vooruitgang, die zich ook in het jaar 1952 heeft gemani festeerd, zich in het komende jaar zal voortzetten. BONN (Reuter) De West-Duitse Bonds dag heeft Donderdag een resolutie goedge keurd, die de drie voorwaarden voor toe komstige besprekingen met Frankrijk over het Saargebied bevat. De resolutie, door alle partijen met uit zondering van de communistische gesteund, verklaart, dat de regeringspolitiek ten aan zien van de Saar op de volgende beginselen gebaseerd moet zijn: De Saar is volgens Duits en internatio naal recht een deel van Duitsland, binnen zijn grenzen van 31 December 1937. De huidige orde in de Saar maakt deel uit van de binnenlandse organisatie van Duitsland, zoals ingesteld door de bezetten de mogendheden op grond van het hoogste gezag, dat zij tijdelijk op zich hebben ge nomen. Bij onderhandelingen en het sluiten van verdragen aangaande de Saar moet het recht worden hersteld in die zin. dat vrije en democratische omstandigheden in het gebied worden geschapen en de feitelijke afscheiding van het Saargebied van Duits land wordt beëindigd en erkend wordt, dat de Saar tot Duitsland behoort. Voorts wordt er bij bondskanselier Ade nauer op aangedrongen een memorandum te publiceren over de positie van het Saar gebied in het internationaal en constitu tioneel recht. De aanneming van de resolutie werd voorafgegaan door een debat van een uur. Dit wordt een stukje met- een pessimis tische ondertoon, dat handelt over de teruglopende activiteit in de moderne kunsthandel in onze grote sleden. Het wil de oorzaken van deze geleidelijke aftake ling niet naspeuren: het zijn er vele en de economische verschuivingen, die zich de laatste decennia voltrokken hebben, spelen daarbij een rol. Het feit mag geconstateerd en het erdoor geleden verlies vermeld worden. Laten we eerst echter onze wandeling door de hoofdstad aanvangen en als po sitieve noot een tweetal exposities be spreken, één bij Santée Landweer, waar gouaches van Rafaele Castello te zien zijn en vervolgens de tentoonstelling bij Huinck en Scherjon op de Herengracht, waar in de altijd zeer deftige zalen gedu rende Juni en Juli schilderijen,' teke ningen en plastieken uit eigen bezit te zien zijn. Deze kunsthandel heeft een renommé: bepaalde namen komen in de indrukwek kende reeks van catalogussen steeds terug, zoals Eduard Karsen, Odilon Redon, Vic tor Vignon (de zeer fijnzinnige laat-im- pressionnist), Vincent van Gogh (van wie men drie tekeningen uit de Hollandse tijd kan zien), Fantin Latour en vele anderen. Als pièce de résistance figureert hier een portret van dr. H. P. Bremmer in zijn werkkamer, getekend door zijn zoon Ru- dolf Bremmer. De mooi volgehouden zil vergrijze toon geeft de tekening een grote distinctie. De zeer bepaalde Bremmer- geest is in deze tekening vastgelegd, zo wel in de keurende blik van de kunstken ner als in de hem omringende voorwerpen, die op de typische ladenkast van de pren- tenverzamelaar geplaatst zijn: beeldjes van Mendes da Costa en Zijl, tegels van Van der Leek en een stilleven van Brem mer senior. Ieder onderdeel, zowel van de poserende als van het hem omgevende, is met een gelijkgestemde aandacht bekeken. Het is een typische tekening van een teke naar en niet van een schilder. Het is niet de werking, die vlakken en partijen tegen over elkaar bezitten, maar uitsluitend de üneatuur die R. Bremmer boeit. Van Bart van der Leek is er één van zijn oude-mensentypen in een geel-grijze, zwaar geëmpateerde materie geschilderd, waaruit het sociaal gevoel van mededogen spreekt, dat hem destijds (1906) bezielde. Vermelden wij nog een prachtig ...staand naakt" in brons van Lambertus Zijl, die eigenlijk de enige impressionistische beeldhouwer van betekenis in ons land ge weest is en wiens werk zich in de nabij heid van Rik Wouters laat denken. Over de gouaches van de Italiaan Cas tello bij Santée Landweer kan men opmer ken dat dit een vorm van naar het ab stracte neigende kunst is, waarin het mo tief nochtans herkenbaar blijft. Niet het motief (vissen en vogels) zelve, maar de beweging is uitgedrukt in een rhythme van lijnen en kleuren. Enige ver wantschappen met het Italiaanse futurisme zijn te herkennen, maar de dramatiek en de emotie, die stuwing aan dit „isme" ga ven. zoekt men bij Rafaele Castello tever geefs. Een zekere helderheid in de bouw en een suggestieve aanduiding van de ruimte tonen dat Castello, die in Parijs woont, van de Fransen geleerd heeft. Direct contact verbroken Wat wij op onze tocht langs de Amster damse kunsthandel zagen, gaf dus slechts in geringe mate een beeld van de heden daagse Nederlandse kunst. Naast de ver enigingstentoonstellingen van Ariti et Ami- citiae, en de exposities in het museum Fo- dor bieden de weinige moderne kunst handels die er nog over zijn aan het publiek maar spaarzaam gelegenheid om kennis te nemen van de ontwikkeling der levende kunstenaar. Wij weten wel dat de economische toe stand het bestaan van een particulier mae- cenaat bijna onmogelijk heeft gemaakt en dat ri.ik en gemeente op bescheiden wijze deze functie aan het overnemen zijn. Het directe contact tussen publiek en kunste naar is daardoor echter verbroken. Zolang de kunst in haar uitingsvormen zich nog niet aan deze toestand heeft aangepast en zolang er nog schilderijen gemaakt wor- &en maal in de drie jaar wordt in Landshut, een karakteristiek Beiers plaatsje, de historie tot werkelijkheid gemaakt. Bijna de gehele bevolking steekt zich in Middel eeuwse kleding om het Landshutter „Koninklijke Huwelijk" te vieren. Het feest houdt de herinnering wakker aan de twee laatste vorsten van het district, Hertog Ludwig en Hertog George. In het jaar 1475 huwelijkte de rijke Ludwig zijn zoon George de Rijke, uit aan Prinses Hedwiga, de dochter van de Poolse Koning Kasimir IV. Nog steeds vieren de inwoners van Landshut dit feest. Prinses Hedwiga", (de 18-jarige Maria Weiss, dochter van een kaarsenmaker) en „Hertog George" ontmoeten elkaar op de dag van hun bruiloft. Hertog George is de 24-jarige verzekeringsagent Klaus Kurzmann, die zijn rol met overtuiging speelde. Portret van dr. H. P. Bremmer in zijn werkkamer door Rudolf Bremmer (tekening 1953). den, die hun eigenlijke bestemming pas vinden in de intimiteit van het woonhuis, is dat te betreuren. Men kan de kunst handelaren niet verwijten, dat zij niet vol doende moed en ondernemingszin hebben getoond. Maar heeft het publiek dat de mond zo vol heeft over Van Gogh en zö begaan is met die arme Toulouse Lautrec, dat „Moulin Rouge" een bestseller is ge worden, die zelfde moed ook opgebracht? Vandaar de mineurtoon, die ik u bij het begin voorspelde. OTTO B. DE KAT BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J .M. Heintjes—Holst, d.; W. Chr. RotteveelVisse, z.; C. M. Clemét— Kooijman, d. ONDERTROUWD: C. P. Beeren en M. S. van Schooten; G. M. R. H. Mijnlieff en A. J. S. André de la Porte; J. G. H. Althof en A. M. H. Luijben. GETROUWD: B. J. A. de Vries en R. L. M. Kuil: P. J. Pauntit en M. Nijman. OVERLEDEN: J. Huisman, 75 j.; Wed. W. van Meeterenvan Dijkhuizen, 63 j.; J. B. Regter, 78 j. De korfbalverenigingen Aurora en Nieuw- Flora organiseren Zondag op de terreinen van „Aurora" aan de Vergierdeweg ge zamenlijk seriewedstrijden, waarvoor niet minder dan 48 twaalftallen hebben inge schreven. De indeling luidt als volgt: Tweede klasse K.N.K.B. Afdeling A: Luto, Oosterkwartier, DDV, Gymnasiasten en Groen Geel. Afdeling B: Fluks, Achilles, Roda, Rohda en Aurora. Derde klasse K.N.K.B. Afdeling A: BEP, Fluks, Watervliet, Sport Vereent en Oostei'kwartier. Afdeling B: Die Haghe, Roda, Crescendo, Nieuw-Flora en Haarlem. Eerste klasse Erkende Bond Afdeling A: Watervliet, DED, Animo Ready en Roda. Afdeling B: Groen Geel, Charlois, Oos terkwartier en Oosthoek. Tweede klasse Erkende Bond Afdeling A: DDV, Luto, Sport Vereent en Oosthoek. Afdeling B: Achilles, Rohda, Haarlem en Aurora. Derde klasse Erkende Bond Afdeling A: Rohda, Watervliet, DSV en Animo Ready. Afdeling B: Charlois, Fluks, Oosterkwar tier en Oosthoek. Afdeling C: Charlois, Roda, ZKC en Nieuw-Flora Er wordt begonnen om negen uur. De laatste wedstrijd eindigt om kwart voor zes. De Algemene Nederlandse Bond van Postduivenhouders, afdeling Haarlem, hield een wedvlucht van Pont St. Maes, afstand 370 km. Door de slechte weersomstandig heden ging deze vlucht pas Maandag door. De duiven werden om 7.30 uur gelost met Noord-Westen wind. De uitslagen waren als volgt: H.R. 1. H. Waasdorp 13.26; 2. Calden; 3. H. Waas dorp. H.K. 1. Th. Heinsbergen 13.8; 2. J. v. Staveren; 3. H. Helder. H.N. 1. L. Wal_ gien 13.15; 2. M. v. d. Kerkhof; 3. A. Doornbosch. H.L. 1. S. v. Gennip 13.20; 2. S. v. Gennip 13.20; 3. S. v. Gennip. H.Sp. 1. Th. Koevoets 13.07; 2. J. Notrot 13.23; 3. N. v. d. Erf. H.A.K. 1. S. Heitlager 13.09; 2. C. Koning; 3. R. Makken. H.Ctr. 1. A. Koe- lemeijer 13.20; 2. B. Verboom; 3. A. Son- neveld; 3. C. Vlug. R.v.II. 1. Bialy 13.36; 2. J. A. Wehnes; 3. J. v. Thuyen. H.P. 1. W. Looyenga 13.31; 2. J. Thoolen; 3. W. Looyenga. H.P. 1. S. Handgraaf 13.25; 2. C. v. 't Ende; 3. C. v. 't Ende. H.S. 1. A. Leurs 13.22; 2. J. Staphorst; 3. H. v. Dalen. De Christelijke gymnastiekvereniging Kracht en Vriendschap hield haar jaarlijk se onderlinge wedstrijden in het Christelijk Lyceum aan de Leidsevaart in Haarlem. Bij de dames werden brug, ringen, paard en evenwichtsbalk verwerkt en bij de heren rek, hoogbrug, paard en paardsprong. De uitslagen waren: Dames 1ste graad 1. M. Vonk de Hoop 38% pnt.; 2. G. Duif 30 pnt.; 3. J. Cats 29'/2 pnt. Dames 2de graad (Centrum) 1. J. Knibbe 31% pnt.; 2. L. Stolp 29 pnt.; 3. I. van Rotterdam 28% pnt. (Noord) 1. E. Stroo 28% pnt.; 2. C. Henstra 26% pnt. Dames 3e graad (Centrum) 1. A. van Vijfhuizen 29 pnt.; 2. A. Giliam 23 pnt. (Noord) 1. R. Nieuwenhuizen 28 pnt.; 2. J. Sytsma 27 pnt.; 3. G. Priester 26% pnt. Heren 2e graad 1. J. Pastoor 31% pnt; 2. H. Braaksma 30% pnt.; 3. K. Bouma en P. v. Dongen, beiden 27% pnt. Heren 3e graad 1. D. de Jongè 29 pnt.; 2. J. Jongens 28 pnt.; 3. E. Versterre 25% pnt. BINNENLAND Gistermiddag is in de Tweede Kamer aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van enige artikelen van de boter- wet. Door middel van een aanvulling van de boterwet zal kunnen worden opgetre den tegen misleidende aanduiding van mar garine. Het wetsontwerp is zonder beraad slaging of stemming aangenomen. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch vaardigde op 10 September 1952 een ver ordening uit, waarbij, de koper strafbaar ge steld werd bij overtreding der winkelslui tingswet. De Kroon heeft toen dit besluit geschorst tot 1 Juli 1953. hangende het on derzoek naar de vraag of dit besluit in strijd is met de wet of het algemeen belang. Dit onderzoek kon nog niet ten einde worden gebracht. De schorsing is daarom thans ver lengd tot 1 October 1953. Mr. J. H. Waage, thans administrateur van de Orkestvereniging en directeur van de Stadsschouwburg te Groningen, is benoemd tot zakelijk leider van het Concertgebouw Orkest. De inzameling op de anjerdag in Am sterdam heeft ongeveer f4500 opgebracht; dat is ruim f 100 meer dan verleden jaar. Een Haagse kellner. die ervan verdacht werd kloosters voor kleine geldbedragen te hebben opgelicht door zich uit te geven als priesterstudent, is door de Arnhemse recht bank veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. •- Op het voorplein van de Prins Willem III kazerne te Amersfoort heeft, luitenant kolonel W. Kloppenburg gisteren' het com mando van het Regiment Huzaren van Boreel overgedragen aan majoor F. Rouffaer. Te Schiedam is op 83-jarige leeftijd over leden de industrieel ir. W. A. Hoek. oprich ter van de N.V. Hoek's Machine- en Zuur- stoffabriek te Schiedam en van vele dochter ondernemingen o.a. in Tandjong Priok, Gro ningen. Utrecht., Hengelo, Dieren. Overschie. Soerabaja en Bandong. Vele jaren heeft de thans overledene deel uitgemaakt van het bestuur van de Kamer van Koophandel van de Beneden Maas. Tot kantonrechter te Dordrecht is be noemd mr. W. O. de Kat Angelino. advo caat en procureur te Dordrecht, secretaris van de Raad van Beroep voor de directe belastingen en van de Voogdijraad aldaar, rechter-plaatsvervanger in de Arrondisse mentsrechtbank te Dordrecht. Nederland zal op het internationale congres van „Jehovah's getuigen" in het Yankee Stadion te New York door een dele gatie van 48 personen zijn vex-tegenwoor- digd. Meer dan 125.000 „getuigen van Jeho vah" uit alle delen van de wereld zullen deel nemen aan dit acht-daagse x-eligieuse con gres, dat 19 Juli begint. Op 7 Juli vertrekt uit Eindhoven een groep van ongeveer 100 kinderen van 9 tot 14 jaar, allen afkomstig uit het rampgebied, naar Italië waar zij gedurende vijf weken de gasten zijn van het Italiaanse Jeugd-Rode Kruis. De vacantiekolonie is een groot kamp, gelegen op deJMont Amiata (820 meter hoog) in Toscana. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Gemeentelijke universiteit van Amstex-dam is geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heer C. J. van Gelderen te Haarlem. Dc jaarlijkse bondsstranddag van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Dx-enkclingen zal dit jaar in Zand- voox-t worden gehouden. Verscheidene bri gades zullen daar op Zaterdagmiddag 15 Augustus medewci'ken aan enige demonstra ties. De herfstvergadering van de A.N.D.P.V., dc Algemene Nederlandse Doopsgezinde Pre- dikanten Vereniging, zal dit jaar in Haarlem worden gehouden. Op 14 September komen de doopsgezinde predikanten bijeen om te luistex-en naar hun collega's ds. F. Kuiper uit Amsterdam en ds. H. Wethmar van Zaan dam, die zullen spreken over respectievelijk „De Bijbel als geheel en de mens van nu" en over „Mogelijkheden en moeilijkheden van Doopsgezind jeugdwerk". De heer J. Th. F. Voorwalt te Overveen is onderscheiden met de gouden speld met briljant van de bond van Nederlandse foto- détailhandelax-en wegens zijn voox-tx-effelijke diensten, aan de Nedex-landse fotoh.andel bewezen. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal exa men de heer F. C. B. Geerling te Bloemen- daal. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Neder lands x-echt mejuffrouw J. M. C. Cai-riot te Heemstede. Aan dc Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen wis- en natuui-kunde de heer A. H. M. Levelt te Heemstede. Vrijdagmiddag van halftwaalf tot half een zal de stadsbeiaardier Arie Peters het volgend programma tijdens een beiaax-d- bespeling ten gehoi-e bx-engen: 1. Sonate voor beiaax-d. F. Timmex-mans; 2. Dx-ie Psalm melodieën, Maistre; 3. a. Lied ohne Wox-te (No. 25), F. Mendelsohn; b. Arab. Tanz, E. Grieg; 4. Twee liederen, a. How blest; b. Come unto these yellow sands, H. Pux-cell; 5. Walzerkette, F. Schubert; 6. Allegro mod. en menuet uit Sonatine II. Jos. Haydn; 7. Kamp- en wandelliedex-en; 8. a. Etude, Hel ler; b. Improvisatie. In ons verslag van de jubileumrevue „Wij drukken Tn" van het personeel van Joh. Enschedé en Zonen stond de heer Henk Bakker alleen als regisseur genoemd. Hij was echter ook de auteur van de revue. In de waterpolowedstrijd DWR IDJK I, die Woensdagavond voor de tweede klasse A heren in de zweminrichting aan de Hout- vaax-t wei-d gespeeld,' zijn de punten ge deeld: een-een. In de eerste speelhelft wa ren de Amsterdammers iets in de meerder heid, maar de Haax-lemmers gaven hun weinig kans de aanvallen goed af te wer- ken. Toch namen de Amsterdammers door een fraai doelpunt van Henk Bouwmeester de leiding. In de tweede speelhelft ging het spel meer gelijk op. Aan beide kanten liepen de aanvallen dood op de verdedigingen. Na een x-ush vanuit de achterhoede plaatste Smit de bal goed naar Behle, die de par tijen op gelijke voet bracht. Niettegen staande DWR nog wel gevaarlijk voor het Amsterdamse doel bleef opereren bleven doelpunten uit. De stand in deze afdeling is: DWT I 4 2 2 o 0 6 17—12 DAW I 3 2 0 1 4 10— 8 DWR I 4 0 3 1 3 12—16 De Zijl I 3 1 1 1 3 7— 8 DJK I 4 0 2 2 2 5— 7 Verder wei-den gespeeld: Dames, reserve tweede klasse: DWR 2 Haarlem 2 40. Heren, reserve hoofdklasse: HPC 2 Robben 2 27. Kringcompetitie heren: DWR 3HVGB 5 1—2; afdeling meisjes: HPC—VZV 1—4; afdeling jongens: HPC—Haarlem c 4—0, DWR—HVGB 1—6.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10