Laniels wittebroodsweken zullen spoedig ten einde zijn Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Galg Straks komt de rekening en dat wordt een kwaad moment Twee Nederlandse straaljagers in België verongelukt; piloten gedood Schade aan gebouwen in droog gevallen rampgebied vastgesteld Twee gedetineerden uit Norg ontsnapt Het woord is aan Koninklijke vaart door Giethoorn Twee landbouwers door bliksem gedood Gekazerneerde Vopo wordt gehalveerd Geen concessies der V.S. meer voor Rhee Doodstraf in Engeland wordt niet opgeschort „Klein-Bermuda" in Moskou Jongetje verdronken in de Ringvaart Boerderijen en schuren uitgebrand SCHADUW OVER LUCHTMACHT-JUBILEUM Bijna 31000 gevallen zijn herstelbaar voor een geraamde totaalsom van 2514 millioen Rijk zou daarvan 19,7 millioen moeten dragen Kiezen of delen „Publieke opinie nog niet rijp" Dr. Evans directeur- generaal van UNESCO G7e JAARGA-NG No 299 DONDERDAG 2 JULI 1953 297e JAARGANG No 14 6 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VERZET tegen de doodstraf, dat in Engeland al sinds vele jaren bestaat, is in kracht toegenomen tengevolge van de zaak-Christie. De verdediger van deze vrouwenmoordenaar, de advocaat Curtis Bennett, heeft vergeefs zijn pleidooi op de stelling „guilty but insane" schuldig maar krankzinnig gebaseerd. Aan hun antwoord: guilty, hebben de twaalf jury leden de woorden „but insane" niet toege voegd, zodat de rechter de zwarte kap op zette, die tot het decorum bij zulk vonnis behoort, en de doodstraf over Christie uit sprak. Als zijn gratieverzoek geen gehoor mocht vinden zal hij dus aan de galg ster ven. Dit is niet de straf van ophanging zo als die in oude tijden werd toegepast,waar bij het soms nog geruime tijd duurde eer de dood intrad. De Britse beul werkt vol gens moderner methode: hij legt de ver oordeelde de strop om de hals en trekt daarna de vloer onder zijn voeten weg, waardoor hij meters-diep valt en de nek breekt. Dat Curtis Bennett's pleidooi voor on toerekenbaarheid faal<& kon bij hen, die de in Engeland nog steeds heersende op vattingen kennen, weinig verwondering wekken. Men baseert zich te dier zake op de z.g. Mc Naghten Rules, die een eeuw oud zijn en die geen ontoerekenbaarheid erkennen als de misdadiger wist, toen hij zijn misdrijf pleegde, dat het verkeerd was wat hij deed. Tegenstanders van deze op vatting beroepen er zich op dat de mo derne wetenschap sinds lang heeft uitge maakt, dat in geval van bepaalde patholo gische afwijkingen iemand tegen zijn wil een misdrijf kan begaan, ofschoon hij weet dat wat hij doet verkeerd is. De Mc. Nagh ten Rules,"zeggen zij, zijn als maatstaf ver ouderd en ontoereikend. Een andere factor, die al eerder vermeld is, doet zich in de zaak-Christie gelden. Enige jaren geleden werd zekere Evans, die in hetzelfde huis als Christie woonde en wiens vrouw en kind vermoord werden gevonden, wegens de moord op de baby ter dood veroordeeld en gehangen. In die zaak was Christie de voornaamste getuige en de verdachte beschuldigde hem van de moord. Christie heeft intussen erkend dat hij de dood van Evans' vrouw op zijn rekening heeft,; nu rijst de vraag of hij ook het kind vermoord heeft en de man Evans dus ten onrechte is gehangen. Op revisie van de zaak-Evans wordt aangedrongen, of schoon men met een eventuele vrijspraak geen gepleegd onrecht meer kan herstel len. Maar natuurlijk heeft de familie van de indertijd veroordeelde en gehangen man er belang bij. Een argument dat tegenstan ders van de doodstraf terecht steeds weer aanvoeren is, dat bij een ten onrechte uit gesproken en toegepast doodvonnis bij een „miscarriage of justice", zoals dat in het Engels heet de gepleegde fout on herstelbaar is. Onder de indruk van deze overwegingen, opnieuw versterkt door de behandeling van de zaak-Christie, heeft het Lagerhuis lid Sidney Silverman gisteren een initia tief-voorstel ingediend, waarin hij het Huis uitnodigde een wetsontwerp in behande ling te nemen waarbij toepassing van de doodstraf voor vijf jaar zou worden op geschort. Het Lagerhuis heeft dit voorstel met 256 tegen 195 stemmen verworpen, maar uit het grote aantal der voorstem mers blijkt wel, dat hiermee de actie tegen de doodstraf niet ten einde is. Men kan veeleer verwachten dat die actie zal blij ven toenemen. Van conservatieve zijde werd in het Lagerhuis maar weer betoogd, dat de publieke opinie nog niet rijp is voor afschaffing van de doodstraf, omdat die nog steeds als afschrikwekkend wordt be schouwd en dus het plegen van een aantal misdrijven zou voorkomen. Vergeefs be toogde Silverman dat bijna alle Europese landen de doodstraf hebben afgeschaft zonder enig zichtbaar nadeel. Hij had eraan kunnen toevoegen dat in landen, waar de doodstraf is afgeschaft, de moord-crimi- naliteit daarna is gedaald inplaats van gestegen. Maar dat is al bij een vroeger debat in het Lagerhuis aangevoerd en het overtuigde de meerderheid ook toen niet. Men zal deze en andere argumenten nog meermalen te berde moeten brengen. Overigens is het betoog „de publieke opinie is er niet rijp voor" wel erg zwak. Het is de dooddoener om een hier toepasselijke term te bezigen die altijd wordt aan gevoerd als men een moeilijk besluit wil ontgaan en gebrek aan motieven heeft. (Terzake van Europese Unie is het dan ook eveneens veelvuldig gebezigd.) De conservatieve onwil in Engeland met betrekking tot afschaffing van de dood straf heeft m.i. als hoofdoorzaak, dat men de dramatische trant van de berechting van zware misdrijven niet wil verzwak ken. Die dramatische stijl vindt ongetwij feld zijn kern in het toepassen van de jury rechtspraak, dus van het volksoordeel over schuld en onschuld. In hun streven om twaalf goede, maar terzake van recht en rechtspraak onwetende en onbedreven bur gers te beïnvloeden passen zowel de open bare vervolger als de verdediging in be toogtrant, woordkeus en gebaar een grote mate van toneeleffect toe. Het koele résu mé van de behandeling der zaak, dat de rechter als besluit geeft, werkt dan wel weer ontnuchterend, maar toch blijft in de sfeer der rechtszaal het dramatische over wegend. De costumering der hoofdperso nen draagt er het hare toe bij. In deze sfeer van rechtspraak geldt de doodstraf met des rechters „black cap" en de eeuwen oude formule, waarin hij het vonnis uit spreekt als het tragische hoogtepunt. Als men mémoires leest van vermaarde Engelse strafpleiters voelt men voortdurend, hoe zeer zij daardoor gegrepen zijn. De Engelse volksaard is zeer sterk gevoelig voor to neel, zoals ook blijkt uit de handhaving van zoveel oud ceremonieel en de liefde voor statig-pralende optochten, voor „pa geantry". Toch gaat men in Engeland naar af schaffing van de doodstraf toe. Maar het zal nog wel even duren. Als inderdaad zou blijken dat Evans onschuldig gehangen is, zou dat het tempo der actie verhogen. R. P. On half vijf gistermiddag is de zeven jarige M. C. Huisman spelenderwijs in de Ringvaart gevallen en verdronken. (Van onze correspondent in Parijs) Het ziet er naar uit, dat de wittebroods weken van de nieuwe Franse regering in luttele dagen zullen moeten worden afge teld. Na de idylle van Laniel's triomphale investituur waarbij alle regeringspar tijen net deden alsof er plotseling geen vuiltje meer aan de Franse hemel was zal de barre en bange werkelijkheid haar zware eisen nu spoedig, binnen enkele da gen al, gaan stellen. Die werkelijkheid is, dat de toch al zo desastreuse situatie van de Franse schat kist gedurende de zesendertig crisisdagen, die geen enkel essentieel probleem nader tot een oplossing hebben gebracht, nu nóg wat rampzaliger is geworden, zodat beslis singen van zeer grote draagwijdte genomen zullen moeten worden. De directe verantwoordelijkheid voor die beslissingen rust op de schouders van premier Laniel en van de jonge links- radicale oud-minister-president Edgar Faure, die aan zijn toetreden tot deze (over wegend rechtse) regering de voorwaarde verbond, dat hij het volle oppertoezicht over de Franse economie en over de op stelling van het staatsbudget zou krijgen. Hetgeen dan ook geschiedde. In het kort komt het er op neer, dat Frankrijk de laatste jaren zijn export niet alleen gedurig achteruit zag lopen, zodat het deficit bij de Europese betalingsunie voortdurend hoger werd, maar dat het land nu bovendien deze maand nog een aantal hoge schulden krijgt af te lossen van lenin gen, die het na de oorlog met Engeland en Amerika gesloten had. Het is niet onmoge lijk, dat over die buitenlandse verplichtin gen wel te praten zal zijn. Maar op welke voorwaarden? Het lijkt onvermijdelijk, dat de onafhankelijkheid van Frankrijk jegens zijn twee grote geallieerden dan weer ster ker in de verdrukking komt en daarmee het recht van vrijheid op een eigen buiten landse politiek. Met de binnenlandse schulden staat het er uiteraard even anders voor. De staat moet over contanten beschikken om aan haar verplichtingen te kunnen voldoen. Die contanten zijn op verschillende wijzen te verkrijgen. Door directe of indirecte be lastingen, door leningen of.... door het doen drukken van nieuwe bankbiljetten. Tegen invoering van nieuwe directe be lastingen heeft Laniel zich in zijn rege ringsprogramma nadrukkelijk uitgespro ken. Als groot zakenman bezit hij de overtui ging, dat het belastingplafond reeds lang bereikt is en bovendien zouden zulke di recte heffingen de staatskas niet voor het volgend jaar enige verlichting kunnen schenken. Indirecte belastingen Indirecte belastingen, de snelste, minst pijnlijke, maar ook sociaal onrechtvaardig ste maatregel om aan geld te komen, zul len daarentegen zeker wel te wachten zijn. Sigaretten en tabak zullen weer duurder worden en ook de benzineprijs zal nogmaals worden verhoogd. De Franse benzine kost nu al bijna 70 cents de liter, en daar zal vermoedelijk nog wel weer eens een dub beltje bovenop worden gegooid. Daarmede zal het gat in de begroting van bijna negen milliard gulden stellig nog steeds niet zijn gedicht. Voor leningen, de tweede mogelijkheid, zijn de psychologi sche omstandigheden wel allerminst rijp, want geen zuinige en zinnige Frans man zal er iets voor voelen zijn goede spaarduiten in een failliete zaak te steken. Op dat punt is heel Frankrijk het onder ling wel eens. De oorzaak van het begrotingsgat is vooral tweeledig. Eensdeels is er het chao tische fiscale stelsel debet aan en ander zijds stelt de Europese herbewapening, ge voegd bij de oorlog in Indo-China, Frank rijk veel te hoge eisen. Pas op de conferen tie tussen de Grote Drie, die nu dus weer, als gevolg van Churchill's gedwongen rust kuur, zeker een maand is uitgesteld, be staat er een overigens hoogst hypothe tische kans, dat Frankrijk, dat op dit moment ongeveer 60 pet van de Indo-Chi nese oorlogskosten moet betalen, enige verlichting voor die last zou kunnen krij gen. Ook dat is dus in het beste geval een oplossing op langere termijn en nog maals: de schatkist kan niet langer wach ten. Inflatie Onder die omstandigheden zal voor de zoveelste maal wel naar het even simpele als gevaarlijke laatste redmiddel worden gegrepen: het aantal circulerende bankbil jetten zonder dekking verhogen. Met an dere woorden: de inflatie zal van bovenaf nog maar weer eens een handje worden geholpen. Het is wel zeker, dat Laniel erf Faure tot deze kunstgreep hun toevlucht zullen nemen en de gouverneur van de Franse Bank, die verantwoordelijk is voor de gezondheid van de franc, „verzoeken" het voorschot aan de staat van 200 tot 400 milliard te willen verhogen. Dat komt er natuurlijk op neer, dat de waarde de koopkracht van de franc verhoudingsgewijs verminderd wordt. Zij het dan ook (nog?) niet officieel, omdat de koers van de Franse munt tegenover het buitenland vermoedelijk niet zal wor den gewijzigd. Niettemin is het onvermij delijk dat de prijzen, direct of later, van die inflatie de nadelige gevolgen zullen on dervinden, waarmee dan opnieuw de kwes tie van een nieuwe loonronde aan de orde zal zijn gesteld. De regering kan zich nog gelukkig ach ten dat de vacanties nu voor de deur staan plus, niet te vergeten, de Tour de France omdat de ervaring heeft geleerd, dat die b.eide evenementen een verzachtende in vloed op het sociale gemoed der Fransen plegen uit te oefenen. De zorgen worden dan even op zij geschoven. Maar op veel meer dan enkele weken uitstel mag Laniel toch niet hopen, want beslissingen zijn op den duur toch beslist onmogelijk te ont lopen. Uit het strafgesticht Norg (Veenhuizen) zijn twee gedetineerden ontvlucht. Zij slaagden erin tijdens het werk te ontvluchten. Zodra hun afwezigheid bekend werd, is er op uitgebreide schaal een onderzoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van politiehonden. De bossen werden aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen, maar dit onderzoek heeft tot nu toe niets opgeleverd. Twee weken geleden, zo vernemen wij, schijnen ook twee gevangenen te zijn gevlucht uit het strafgesticht Veenhuizen. Een daar van is later weer gearresteerd. (ANP). Saint Frangois de Sales: Men moet het verleden over laten aan Gods barmhartigheidhet he den aan onze trouw en de toe komst aan de Goddelijke Voorzie nigheid. Hevige cnweders boven West-Brabant, Nijmegen en omgeving en de streek rond Deventer hebben gisteren twee mensen levens geëist. In Rijsbergen werd de 57- jarige tuinder Voeten door de bliksem ge- troffeu en gedood; in Weurt onder Nijme gen trof de 29-jarige landbouwer Romviel eenzelfde lo:. De tuinder schuilde met en kele kinderen onder een boerenkar toen hij door de bliksem getroffen werd, hij was gehuwd en had zes kinderen. De landbou wer R. werd gedood toen het hemelvuur in zijn boerderij sloeg. Ook hij laat een gezin achter. Ten Noord-Oosren van Deventer sloeg de bliksem in een grote boerderij te Lettele in de gemeente Diepenveen. Men vond nog tijd enig meubilair te redden. Een paar varkens vonden in het vuur de dood. De brandweer uit het naburige dorp Bathmen kon slechts voor nablussing zorgen, want de boerderij is in een half uur tijd geheel in de as gelegd. Te Wesepe in de gemeente Olst sloeg de bliksem in een grote varkensschuur van een slager-veehandelaar aan de provin ciale weg Deventer-Raalte. Er konden nog snel een auto, enige fietsen en een voor raad benzine uit het gebouw worden ge haald. doch de verdere inhoud ging in een ommezien verloren. De brandweren van Olst en Deventer verleenden hulp bij het omhalen van de muren. In beide gevallen dekt verzexering de zeer grote schade. In Vorden ontlastte zich een onweers bui die met een hevige regenval gepaard ging. De bliksem sloeg in de boerderij van G. Sloetjes. De schuur, waarin zich enkele varkens bevonden, brandde geheel af. De brandweer wist de woning zelve te be houden. In de dorpen Beuningen, Weurt en Ewijk is de bliksem op verscheidene plaatsen ingeslagen. Tal van lichtinstalla ties werden vernield. Slagregens richtten in deze streek veel schade aan, bi het bijzonder aan de ker senbomen. BERLIJN (A.F.P.) Luidens een be richt van de met Britse vergunning ver schijnende West-Bcrlijnse „Tciegraf" heeft de Oost-Duitse minister van Binnenlandse Zaken Woensdag de demobilisatie van on geveer de helft (75.000 man) van de „na tionale gewapende macht" gelast. De demobilisatie zou bijna geheel vaklieden betreffen, die in de komende veertien da gen hun vroegere werkzaamheden zouden moeten hervatten. Een ander belangrijk deel van de gekazerneerde Volkspoütie zal overgaan naar de gewone Volkspolitie. De demobilisatie zou 15 Juli voltooid moeten zijn. Vijftien Evangelische geestelijken en medewerkers van de binnenlandse zending, die in het begin van dit jaar in de Sovjet- zóne van Duitsland in arrest waren ge nomen, zijn thans vrijgelaten, dit op grond van de onlangs tussen kerk en staat be reikte overeenkomst. Het gemeentebestuur van Oost-Berlijn heeft Woensdag een bepaling van 4 Sep tember 1952 ingetrokken, volgens welke alle roerende en onroerende goederen in Oost-Berlijn, die toebehoren aan inwoners van West-Duitsland of West-Berlijn, ver beurd werden verklaard. Voorts heeft het gemeentebestuur een bepaling ingetrokken van 15 April- 1953, waarbij alle landbouwbedrijven, die niet door de eigenaars werden geëxploiteerd, verbeurdverklaard werden. Koningin Juliana maakte gisteren tijdens haar werkbezoek aan Noord-Oost Overijsel natuurlijk ook een tochtje met een Giethoornse punter. De man die de vorstin door het Venetië van het Noorden mocht voeren was de heer K. Smit, die tijdens de watersnood de hulpverlening van Giethoorn aan de getroffen gebieden organiseerde. Omstreeks half vijf Woensdagmiddag zijn twee „Thunderjef'-straaljagers van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht op grote hoogte boven de Belgische gemeenten Meeuwen en Wijshagen bij het vliegveld Breugel met elkaar in botsing gekomen. De toestellen zijn neergestort en de vliegers om het leven gekomen. De „Thunderjets" behoorden tot een groep van dertig Neder landse straaljagers van dit type, die van het vliegveld Volkel was opgestegen voor een formatievlucht ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan der luchtmacht. De wrakstukken der vliegtuigen zijn op daken van verscheidene woningen terecht gekomen. Een der toestellen vloog na de botsing in brand, het andere kwam in tolvlucht naar De taxatie èn de vaststelling van de her stelbare watersnoodschade aan gebouwd onroerend goed in het gehele rampgebied met uitzondering van de nog onder wa ter staande gedeelten, t.w. de polder Krui- ningen en Schouwen en Duiveland, is vóór 1 Juli beëindigd. De schade-afdoening draagt uiteraard nog een voorlopig karakter. Definitieve af wikkeling is pas mogelijk na het tot stand komen van de wet op de watersnoodschade. Voor de schade-afdoening in de nog on der water staande gebieden zijn alle ad ministratieve voorbereidingen getroffen, zodat daar straks eveneens snel gehandeld kan worden. Rond 350 taxateurs hebben tezamen met 75 ambtenaren van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting in vijf maanden tijds de schade aan 32074 objec ten opgenomen en vastgesteld. In de droge gebieden kan het aantal aangiften wellicht nog met ongeveer 10 procent stijgen. Deze zullen echter veelal betrekking hebben op kleine schadegevallen. 959 totaal verwoeste panden Van deze 32074 schadegevallen zijn 959 gevallen totaal verwoeste en 30999 op zwaar- en lichtbeschadigde objecten. 116 gevallen hebben betrekking op boerderijen. Deze laatste zullen verder door wederop bouw boerderijen worden behandeld. De schade aan de 30999 herstelbare pan den beloopt een bedrag van f 25.548.510,95. De staat zal daarvan volgens de schade vergoedingsregeling, voorgesteld in het ontwerp van wet op de watersnoodschade, een bedrag van 19.761.496,83 aan schade vergoedingen moeten uitkeren. Van de 27.041 eigenaren, die werden opgeroepen tot het plegen van overleg over het vast gestelde schadebedrag, zijn 23.053 versche nen; 93 procent daarvan verklaarde zich met de taxatie accoord. Voorschotten In totaal werd een bedrag van ƒ1.784.473,23 opgenomen aan voorschotten op de uit te keren bijdragen. Dit is geen maatstaf voor de beoordeling van het totaal aan begon nen en voltooid herstel. Het lichte herstel maakt goede voortgang; in de laatste we ken is het aantal verstrekte voorschotten toegenomen. Het constructief moeilijker herstel be gint eveneens op gang te komen. Hier en daar wordt het nog al ernstig geremd door gebrek aan plaatselijke arbeidskrachten. Voorts blijken de belanghebbenden voor keur te hebben voor inschakeling van plaatselijke aannemers, zodat slechts wei nig met aannemers van elders wordt ge werkt. Van het nog onbekende totaal aantal schadegevallen op Schouwen en Duiveland werden er reeds 4366 geregistreerd. Slechts in 939 gevallen was het mogelijk de schade te bepalen. Van de gevallen in het gebied rond Kruiningen, waar het opnemen van de schade nog niet mogelijk is, werden er .932 geregistreerd. beneden en ontplofte toen het met de grond in aanraking kwam. Beide vliegers moeten op slag dood zijn geweest. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Leo- poldsburg. De slachtoffers zijn de 28-jarige gehuwde eerste luitenant vlieger G. Voorman uit Amsterdam en de 25-jarige ongehuwde luitenant vlieger J. Lemstra uit Witmarsum (Fr.). De familieleden zijn op de hoogte gesteld. SEOEL (Reuter) Walter Robertson, Eisenhowers speciale vertegenwoordiger, heeft president Syngman Rhee van Zuid- Korea laten weten, dat Amerika hem geen concessies meer zal doen. Amerika zal voortgaan te onderhandelen over een wa penstilstand, of Rhee het er mee eens is of niet. Amerikaanse diplomaten bestuderen thans een brief van Rhee als antwoord op deze aanzegging. President Eisenhower heeft verklaard te geloven, dat een bevredigende opolssing zal worden gevonden bij besprekingen tus sen zijn vertegenwoordigers en de Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee. De Zuid-Koreaanse president, Sygman Rhee, heeft Woensdagavond een dringende oproep verzonden aan de ministers van zijn kabinet en aan de voornaamste Zuid- Koreaanse militaire leiders, voor een bij eenkomst, die heden zou worden gehouden. In Tokio hebben de commandanten van de strijdkrachten der UNO een onderhoud gehad met hun opperbevelhebber, generaal Mark Clark, en met de stafchef, generaal Lawton Collins. Het onderwerp der be sprekingen is niet bekend gemaakt, doch men vermoedt, dat eventuele maatregelen tegen de Zuid-Koreanen zijn besproken, voor het geval zij zich niet neerleggen bij de beslissing van de UNO. Zege voor Conservatieven ABINGDON (Reuter) Bij de te Abing don (Berkshire, Engeland) gehouden tus sentijdse verkiezing voor het Britse parle ment hebben de conservatieven de zege be haald en zo behouden zij hun meerderheid van 18 zetels in het pariement. De conser vatieve candidaat, Neave, kreeg 22.986 stemmen, de Labour-candidaat 17.126, het geen een conservatieve meerderheid van 5860 stemmen betekent tegen 4883 in 1951. De socialisten hadden gehoopt op gun stiger resultaat door de toegenomen in dustriële bevolking in dit „at.oomdistrict", waarin Harwell met zijn atoomenergiefa- briek gelegen is. (Van onze correspondent in Londen) De poging van het Engelse Lagerhuis lid Silverman (Labour) om een wetsont werp in te dienen tot opschorting van de doodstraf voor de tijd van vijf jaar, is mis lukt omdat de Kamer met 256 tegen 195 stemmen geweigerd heeft haar goedkeuring tot de behandeling er van te geven. Het voornaamste argument van de in diener was, evenals in 1948 toen zijn wets ontwerp door het Lagerhuis tegen de wil van de Labourregering in werd aangeno men, (doch later door het Hogerhuis ver worpen), dat door de doodstraf fouten in de rechtbank onherstelbaar zijn. Destijds was de tegenwoordige minister van Bin nenlandse Zaken, de jurist Sir David Max well Fyfe van oordeel dat fouten praktisch uitgesloten waren. Silverman wilde weten of hij dat nog steeds gelooft. Voordat er gestemd zou worden was het ook nodig te weten of 't waar of niet waar is 'dat Christie thans in zijn cel bekend zou hebben dat hij ook de baby van Evans heeft vermoord, zoals gisteren door de News Chronicle werd beweerd. Christie's advocaat publiceerde echter namens Chris tie een verklaring dat deze niet een derge lijke verklaring heeft afgelegd. Silverman zeide verder nog dat bijna alle Europese landen de doodstraf hebben afgeschaft zon der enig zichtbaar nadeel. De kwestie van de grenzen der toereken baarheid is alleen zo moeilijk door het be staan van de doodstraf zodat latere correc ties onmogelijk zijn. Silverman drong wegens de bestaande twijfel aan op een nieuw onderzoek in de zaak-Evans. Van conservatieve zijde werd Silvermans motie bestreden met het argument dat dit het verkeerde tijdstip is om een beslissing te nemen in deze belangrijke kwestie. De publieke opinie zo werd betoogd is nog niet rijp voor de opschorting van de doodstraf, omdat deze nog steeds be schouwd wordt als een afschrikwekkend middel. De conclusies van de staatscommissie, welke binnenkort rapport zal uitbrengen over deze aangelegenheid, dienen in dit verband te worden afgewacht, aldus de conservatieve sprekers. Aangezien dit een initiatief-ontwerp gold, mengde de regering zich niet in het voorgeschreven tien-minu- ten-debat dat beperkt was tot de al of niet wenselijkheid van de indiening van het ontwerp. BERLIJN (Reuter). In geallieerde kringen te Berlijn neemt men aan, dat Wladimir Semjonov, de Russische Hoge Commissaris in Duitsland, te Moskou is om met de uit Londen, Parijs en Washington ontboden ambassadeurs belangrijke be sprekingen over Duitsland te voeren. Een der resultaten van zulk een conferentie zou een Russisch antwoord op de jongste Wes telijke nota over Duitsland kunnen zijn. Naar aanleiding van het beraad, dat de Russische ambassadeurs in de Westelijke hoofdsteden klaarblijkelijk in Moskou gaan houden, wordt gesproken van een „klein- Bermuda". Men vraagt zich in diplomatie ke kringen af, of deze bijeenkomst, tien dagen voor de conferentie der Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken te Washington welke belegd werd nadat de conferentie der Westelijke grote drie op Bermuda was uitgesteld het voorspel zal zijn van een nieuwe diplomatieke ma noeuvre van Sovjet-Russische zijde om te pogen de Westelijken het initiatief in de hangende wereldkwesties te ontnemen. PARIJS (AFP). Dr. Luther Evans, bibliothecaris van het Amerikaanse Con gres, is Woensdag op de conferentie van de UNESCO (organisatie van de UNO voor onderwijs, wetenschap en cultuur) tot directeur-generaal gekozen. 39 stemmen werden uitgebracht voor Evans, 17 tegen hem. Dr. Radjakrisjnan, Indisch vice-presi dent, is herkozen als voorzitter van de Al gemene Vergadering van de UNESCO voor de periode tot aan de eerstvolgende confe rentie die in 1954 in Montevideo wordt -ge houden. In een rede op de vergadering van Woensdag deed hij een beroep op de Sovjet- Unie en haar vrienden om met de UNESCO samen te gaan ter verbetering van de in ternationale verstandhouding. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met enkele verspreide regenbuien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind. in de kustprovincies uit Noor delijke richtingen, elders veranderlijk. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 3 Juli Zon op 4.25 uur. onder 21.02 uur. Maan op 23.43 uur. onder 12.41 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 3 Juli Hoog water: 8-03 en 20.34 uur. Laag water: 3.42 en 16.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1