TSTZm- IVOROL De berechting der Rosenbergs en Amerika's Opperste Gerechtshof Aansprakelijkheid voor daden van ondergeschikten in discussie PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws De radio geeft Vrijdag LOOSJES Luchtmacht herdacht veertigjarig bestaan Mukarto ontmoet steeds problemen <€ccU ió het zo Een lorrie J .2 Rechter Douglas' optreden volkomen rechtmatig Vi Ontvanger nam f 11.000 uit gemeentekas TWEEDE KAMER Pröf. Meyers pareert bezwaren tegen „vrijtekenings* clausule voor nieuwe Burgerlijk Wetboek Belgische socialistische vredesbeweging DONDERDAG 2 JULI 1953 OYEZ, oyez, oyez, allen, die zaken voor het achtbare, het Opperste Gerechtshof hebben, worden opgeroepen nader te treden en hun aandacht te geven, want het Hof is nu in zitting. God bescherme de Verenigde Staten en dit achtbare Hof. Deze traditionele kreet, bij de aanvang van een openbare terechtzitting van het Opperste Gerechtshof door zijn eerste deurwaarder aangeheven, heeft natuurlijk ook geklonken, toen de hoge rechters op Donderdag 18 Juni te Washington in buitengewone zitting bijeenkwamen na de door een hunner, rechter Douglas, uitgevaardigde order tot uitstel van de executie der Rosenbergs. Hun beslissing ter vernietiging van die order zal in de geschiedenis van de Ameri kaanse rechtspraak als een zeer bijzonder geval geboekstaafd blijven. Trouwens, die opschorting door één rechter van de executie was ook al niet iets alledaags. Menigeen ook in ons land zal zich afgevraagd hebben, hoe een rechter op zijn eentje, tot zulk een handeling bevoegd kon zijn. De heer Wheeler, een der leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zelfs een poging gedaan om de rech ter in kwestie strafrechtelijk aan zijn jasje te doen trekken, op motief dat Douglas iets ontoelaatbaars zou hebben gedaan. Jaren geleden heeft een Franse hoogleraar in een uitermate belangwekkende studie, gewijd aan het Amerikaanse Opperste Gerechts hof, de heren rechters verweten, bij het ongrondwettig verklaren van allerlei so ciale wetten, op de stoel van de wetgever te zijn gaan zitten. Zijn kritiek miste geens zins grond. Maar wanneer nu een lid van het Congres rechter Douglas wil laten ver volgen wegens het feit, dat hij aanvankelijk de ten uitvoerlegging van het vonnis over de Rosenbergs had „gestopt", belandt men op het niet minder bedenkelijke pad, dat naar ongepast ingrijpen van het Congres in de rechtspraak zou leiden. Douglas is namelijk zijn boekje helemaal niet te buiten gegaan. Wat hij deed, is het recht van elk lid van het Opperste Ge rechtshof en dat ligt sinds 1925 in het Sta tuut van het Hof vast. Douglas kon steunen op een bepaling voorkomende in de „Uni ted States Code" (afgekort als U.S.C.), een van 1926 daterende, geregeld aangevulde, Regeringsuitgave van wetten, wetboeken, enz, van de Verenigde Staten. Onder titel 28. de regelingen omtrent de rechterlijke macht en de rechterlijke procedure bevat tende, treft men daarin een hoofdstuk aan, dat betrekking heeft op revisie. Uit para graaf 2101 blijkt dan, dat Douglas mocht doen wat hij gedaan heeft. Men bedenke daarbij, dat op het ogenblik, waarop hij de tenuitvoerlegging van het arrest „stopte", het Hof al met vacantie was. Daarom is het dan ook door zijn president, op verzoek van de Procureur-Generaal, die de functies van hoofd van het ministerie van Justitie en hoofd van het Openbaar Ministerie in zich verenigt, in buitengewone zitting bij eengeroepen. Dit is, in de praktijk van het hoge rechterlijke college een grote zeld zaamheid. Slechts wanneer het om een kwestie van heel groot belang gaat, die onverwijld beslist dient te worden, pleegt men, naar uit de schaarse precedenten blijkt, tot een dergelijke maatregel over te gaan. De tegenstemmers 'De Procureur-Generaal nam het stand punt in, dat het Hoogste Gerechtshof, en niet zijn individuele leden door de Grond wet met de rechtspraak belast zijn: daar om was het volgens hem alleszins bevoegd ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Klein vrouwenkoor. 10.10 Symphonette-orkest en vocaal kwartet. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Radio Philharmonisch orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Gavarieerde muziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Symphonie-orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. (Tussen 16.0017.00 Ronde v. Frank rijk). 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor (Platen-intermezzo). 17.40 Metropole-orkest en solist. 18.05 Platen. 18.10 Internationale tenniskampioenschappen in Wimbledon. 18.20 Platen. 18.30 Gevarieer de muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Gelderse Orkest-Vereniging en koor. (In de pauze: Reportage). 21.15 Festi val of tranendal, causerie. 21.30 Luchtmacht kapel. (In de pauze: Vleugels boven Neder land, klankbeeld). 22.20 Ronde van Frank rijk. 22.30 Gevarieerde muziek. 22.45 Ik ge loof in ene, heilige, kath. kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel. 10.50 Voordracht. 11.10 Holland Festival: kamerkoor en Philharmonisch sextet. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw-mededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.55 Platen. Ï3.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianoduo. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Fluit en piano, causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Een beeld van jonge strijd, de Jeugdorga nisatie van het N.V.V., vraaggesprek. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Radio-reiswijzer. 19.30 Reportage. 19.15 Op bezoek bij anderen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang en piano. 20.30 De Verenigde Naties. 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 Uitlopers van de Parnassus. 21.35 Holland Festival. 1953 Residentie-orkest, koor en solist. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Strijkorkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Radio Pilharmonisch orkest. TELEVISIE (VARA) 20 15—21.45 Actualiteiten; Emperor Jones, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Electrisch orgel en zang. 14.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kinderweel- de. 20.05 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Overzicht van de week bladen. Film en toneel. (Op 224 en 49 m.). de „stop-order" van Douglas te vernieti gen. Gelijk bekend was van advocatenzijde maar niet van die van de verdediger van de Rosenbergs de aandacht van rechter Douglas gevestigd op het feit, dat de ter doodveroordeling had plaats gevonden op grond van de spionnagewet van 1918, hoe wel in het onderhavige geval de wet op de atoom-energie van 1946 had moeten wor den toegepast en nu zouden de twee voor waarden, die ingevolge laatstgenoemde wet onontbeerlijk zijn om de doodstraf te kun nen opleggen, ontbroken hebben. Noch in eerste aanleg, noch in hoger beroep was deze rechtskwestie onder de ogen gezien. Daarom achtte Douglas opschorting van de executie en een herzieningsprocedure op haar plaats, opdat nu eerst de lagere rech terlijke instanties zich met dit juridische vraagstuk zouden hebben bezig te houden. Hiervoor zag het Opperste Gerechtshof echter geen reden. Met Douglas stelde zijn ambtgenoot Black zijn van de meerderheid afwijkende mening op; terwijl de derde tegenstemmer, rechter Frankfurter, zijn stem motiveerde met de verklaring, dat hij zich met de in grote spoed genomen beslissing, nu het om zulk een belangrijke kwestie ging, niet kon verenigen. Ik wees er al op, dat het jongste arrest in de geschiedenis van het Opperste Ge rechtshof wel zeer bijzonder is. Dit onder meer, omdat de rechters in Washington tot dusverre nog nooit een „stop-order" van een hunner ambtgenoten vernietigd had den. In zijn afwijkende mening gaf rechter Black zelfs uiting aan zijn twijfel, of het Hof hiertoe wel bevoegd is en stipte hij aan, dat zulks uit geen enkele wetsbepaling blijkt. Doch zes andere leden waren van mening, dat hun die bevoegdheid wel de gelijk toekwam uit hoofde van 's Hofs positie als hoogste beroepsinstantie. Het door Douglas ter tafel gebrachte rechtspunt, op zichzelf uit een oogpunt van procesrecht belangwekkend, wgrd door 6 van de 9 rechters blijkens hun beslissing niet als substantieel beschouwd, omdat volgens hun wetsuitleg de oplegging van de doodstraf rechtens wel degelijk in orde was. Recht niet „met voeten getreden" Men kan met vele anderen van oordeel zijn, dat gratieverlening in de vorm van verlichting van de straf van heel wat juis ter beleid zou hebben getuigd, dan de af wijzing hiervan door het Amerikaanse staatshoofd. Men kan voorts afkeer koeste ren van het feit dat er verband gelegd is tussen strafmaat en de weinige bereidheid der verdachten om uitsluitsel te verstrek ken over eventueel mede-complotterenden, maar toch gaat het te ver, nu maar zonder meer te poneren, dat in de zaak der Rosen bergs het recht met voeten getreden zou zijn. Die stelling zou ik niet gaarne tot de mijne willen maken, al rijst ook bij mij de vraag of rechter Kaufman, die in eerste aanleg de strafmaat vaststelde, zich wel licht niet mede heeft laten leiden door overwegingen, die aan de in het geding zijnde rechtsvragen als zodanig min of meer vreemd waren. Alle neiging tot kritiek mag echter de ogen niet doen sluiten voor de rechtsregels, die in de V.S. bestaan. Het kwam me juist voor daarop nog eens de aandacht te vestigen. Zonder Douglas' me ning te delen, dat er reden voor revisie be stond, heeft het Hof zelf. daarin trouwens voorgegaan door de Proc.-Generaal, ter dege erkend, dat hij tot het „stoppen" der executie geheel en al gerechtigd was. Dat pleit zeker voor de wil van het Opperste Gerechtshof om het Recht hoog te houden. Gelijk dit insgelijks het geval is geweest toen men de Rosenbergs gebruik liet ma ken van een hele reeks van verschillende rechtsmiddelen om te trachten herziening van het doodvonnis te bereiken. Daaraan alleen valt toe te schrijven, dat er tussen de uitspraak van de doodstraf en de exe cutie zulk een pijnlijke, tragisch lange ter mijn is verlopen. Hiervoor schijnt men thans in vrij brede kring wat blind gewor den te zijn. Het is een onbetwistbaar recht van de openbare mening, de rechtspraak te critiseren, maar men moet met dit punt rekening houden. Dr. E. VAN RAALTE. VLOOTSCHOUW WAS EEN SUCCES De driedaagse vlootschouw in Amster dam is een succes geworden. Ongeveer 25.000 personen hebben de oorlogsschepen bezichtigd, duizenden an deren zijn met rondvaartboten of op eigen gelegenheid langs de oorlogsbodems ge varen. Het experiment, want dit was het, zal dan ook haast zeker in de komende jaren herhaald worden. Aanvankelijk was het de bedoeling deze vlootschouw het ene jaar in Rotterdam en het andere in Am sterdam te houden, maar nu wordt over wogen beide steden in één jaar kennis te laten maken met de Koninklijke Marine. ADVERTENTIE LAAT LIEVER LEERBOEKEN LEVEREN Snel (binnen twee dagen) en.... accuraat 1 GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 23991 De rechtbank te Middelburg heeft de oud-gemeente-ontvanger te Hulst, C. A. B. M. V., veroordeeld tot een jaar en drie maanden. V. werd destijds door de politie aan de tand gevoeld naar aanleiding van een geval van verduistering ten nadele van de gemeente Hulst. Na een uitgebreid onderzoek is hij thans schuldig verklaard aan het ten eigen bate aanwenden van 11.000,uit de gemeentekas. De eis luid de 2 jaar onvoorwaardelijk met aftrek. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de militaire luchtvaart zijn gis termiddag op de vliegbasis Soesterberg kransen gelegd bij het monument der ge vallen vliegers. Aan de plechtigheid werd deelgenomen door het Commando Lucht vaarttroepen en de kapel van de Konink lijke Luchtmacht, in de nieuwe uniformen, onder leiding van kapelmeester W. van Diepenbeek. Na de inspectie hield de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, een toespraak. Vervolgens werd gesproken door de staf-aalmoezenier luite nant-kolonel R. H. M. Verhoeven en door de luchtmachtstaf-predikant majoor ds. A. C. J. van der Poel. De toespraken werden besloten met het luchtmachtgebed. Vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen legde namens de Koningin en de Prins een krans. Ook minister van Oorlog, dr. C. Staf, een vertegenwoordiger van de generale staf namens de Koninklijke Landmacht, de chef marinestaf namens de Koninklijke Marine, organisaties en burgerlijke autoriteiten hebben bloemen gelegd. In de garnizoensontspanningszaal is des Vulkaanuitbarsting bij Timor Volgens radio-Djakarta zijn vijftien per sonen gedood als gevolg van een uitbarsting van een vulkaan op het eilandje Santa, na bij Timor. Naast de verliezen aan mensen levens werd aanzienlijke materiële schade aangericht. De eruptie zou zich reeds verleden week hebben voorgedaan, doch pas gisteren in Djakarta bekend zijn geworden. avonds een druk bezocht receptie gehou den, waar onder meer verschenen Prins Bernhard, minister Staf en tal van mili taire en burgerlijke autoriteiten, oud-mili tairen en buitenlandse militaire attaché's o.a. van België, Engeland, Amerika en In donesië. Hier reikte de minister van Oorlog on derscheidingen uit onder meer aan: prof. dr. J. Jongbloed, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, de oud-vlieger M. van Meel, officier orde van Oranje Nassau, reserve-kapitein P. van der Griend, ridder orde Oranje Nassau. Aan Prins Bernhard werd uitgereikt de eremédaille van de vereniging „Onze Luchtmacht". De tweede, die deze médaille ontving, was de bekende oud-vlieger Wil lem Versteegh. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Kamer ermee accoord was ge gaan het interpellatie-verzoek van mr. Roosjen (A.R.) de kwestie van verbete ring der lerarensalarissen toe te staan, zat zij weldra weer in de vraagstukken betreffende het nieuwe B.W. Het begon met een smeuig verhaal van prof. Gerbrandy (A.R.) over een autobe zitter die zijn wagen in een autoherstel- onderneming komt halen in de hoop, dat zij al gerepareerd is. Hij verneemt daar echter, dat de chef-monteur er met zijn auto vandoor is. De bestolene richt zich tot de directie, die hem aanbiedt, terstond zijn wagen door een even goed merk te vervangen. Maar dan verneemt de gedu peerde, dat hij de auto zal moeten kopen! Als hij te kennen geeft, dan de directie wegens de hem toegebrachte schade te zullen aanspreken, wordt hem toegevoegd, dat ingevolge het door hem aangegane Bovag-contract, de directie zich van elke aansprakelijkheid voor schade door haar ondergeschikten veroorzaakt heeft „vrij- getekend"! De directie voegt er nog aan toe, dat de Hoge Raad dusdanige uitslui ting van aansprakelijkheid (zelfs in geval van boos opzet van het personeel) reeds in 1938 toelaatbaar had geoordeeld, welke zienswijze indertijd door prof. Meijers ge deeld werd. En thans staat deze met mi nister Donker hetzelfde voor ten aanzien van hetgeen het B.W. in dat opzicht moet gaan bevatten. Dit blijkt immers uit 's mi nisters antwoord op het vraagpunt in kwestie. Prof. Gerbrandy kon, vooral in verband met de macht van bedrijfsorgani saties voor een vergaande contractvrijheid als deze uitsluiting der aansprakelijkheid wil, niet welen. Op dié manier konden op zijn minst de billijkheid en het maatschap pelijk fatsoen in het gedrang komen. Mej. mr. Zeelenberg (Arb.) kon ener zijds het onbehagen van de A.R.-woord voerder niet delen, omdat het hier de uitsluiting van de aansprakelijkheid in kwestie een meer en meer in onze maat schappij gegroeide, dus aanvaarde figuur betrof. Intussen voelde zij toch wel, dat het soms op die manier te ver kon gaan. Zou de auto-bezitter, door prof. Gerbrandy ten tonele gebracht, zelf wel tegen wette lijke aansprakelijkheid verzekerd zijn, dan zou hij nog bij de directie in kwestie nul op het request krijgen tengevolge van de Bovag-clausule. Alleen bij een all-risks- verzekering zou hij aan zijn trekken, te weten aan uitkering door de verzekerings maatschappij komen. Maar een dusdanige polis eist jaarlijks een viervoudige premie. Hier verkeert dus de „gemiddelde" auto bezitter wel in een heel wat onvoordeliger en zwakker positie, dan de Bovag-heren. Vooral met het oog op machtsmisbruiken van de zijde van het straf georganiseerde bedrijfsleven zou het wellicht aanbeveling verdienen het recht op zich „vrijtekenen" van de aansprakelijkheid enigermate te beperken door in de wet uitzonderingen te vermelden met betrekking tot het recht om aansprakelijkheid uit te sluiten. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) meende, dat de uitsluiting van de aansprakelijkheid in het algemeen wel toelaatbaar moet zijn, doch dat uitzonderingen op dat recht nodig zijn. Afzien van de hele conclusie 12 en het verder maar overlaten aan de juris prudentie, luidde prof. Oud's advies. ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas Pref. Meyers constateerde allereerst, dat niemand der leden wenste te raken aan de verboden in het zee- en in het luchtvervoer om zich van de aansprakelijkheid voor zijn personeel vrij te Tekenen. Natuurlijk mag de uitsluiting nooit zo ver gaan, dat men daarmee de verbintenis aantast. In meer dan een geval zou er niet het minste be zwaar bestaan op uitsluiting van aanspra kelijkheid voor ondergeschikten uitzonde ringen te maken. Reeds is overeenstem ming bereikt met de Horecaf, zodat hotels, enz., de uitsluitingsclausule zullen laten vervallen. Mogelijk is ook, dat iets derge lijks met de Bovag-clausule zal gebeuren, waarover nog besprekingen gaande zijn. Maar zelfs los van het resultaat daarvan, is "denkbaar dat straks aan de hand van het. B.W. de Bovag-clausule rechtens niet meer mogelijk zal wezen. Uit een arrest van, de Hoge Raad van 12 April 1950 blijkt dat ook ons hoogste rechtscollege niet cp het standpunt van volstrekte contractvrijheid staat. Na deze min of meer ter geruststel ling bedoelde vaststelling, merkte de hoog leraar op, dat een uitsluitingsclausule dik wijls maatschappelijk te rechtvaardigen valt, omdat veelal de risico's van een groot personeel niet te overzien zijn en ander zijds een zich daartegen verzekeren niet doenlijk is. Er blijft dan alleen over, ho gere tarieven te bedingen. Wanneer men als particulier geen andere keuze heeft dan een standaardovereenkomst met. de uitslui tingsclausule aan te nemen, is de contract vrijheid tot een bespotting geworden. Nu is het niet eenvoudig hiertegen een ge schikt middel te vinden. Met behulp van het kartelbesluit valt er wellicht wat te bereiken. Verder kan nuttig zijn „misbruik maken van omstandigheden" als rechts- grond voor vernietiging van een (standaard)-contract aan te wenden een denkbeeld dat belichaamd is in het ant woord op vraagpunt 19. Minister mr. Donker bleek intussen bereid met verschil lende geopperde bezwaren rekening te houden. Daarom stelde hij alsnog de vol gende redactie voor: „Behoudens uitzon deringen kan een werkgever zijn aanspra kelijkheid voor tekortkomingen van zijn arbeiders uitsluiten. Zulk een uitsluiting zal in ieder geval niet geoorloofd zijn als de wet verplicht dat de werkgever zich tegen een schade als de aangerichte ver zekert of redelijkerwijs had behoren te verzekeren". Donderdag gaan de beraad slagingen hierover verder. De conclusie, dat het, althans voor het tegenwoordige, niet gewenst en ook niet wel mogelijk is in hel B.W. bijzondere bepa lingen op te nemen omtrent de aansprake lijkheid van de overheid voor onrechtma tige daden van haar organen, kon mej. mr. Tendeloo (Arb.) aanvaarden, zij het vooral uit opportuniteitsoverwegingen. Prof. Ger brandy (A.R.) merkte op, dat het treffen van een regeling nu zo moeilijk is omdat men zal moeten afwachten, hoe het met de administratieve rechtspraak zal gaan. Prof. Meyers kon vaststellen, dat spre kers en regering het tenslotte eens waren. Hij stemde in met jkvr. mr. W. Wttewaal v. Stoetwegen (C.H.) volgens wie, naar een woord van prof. Molengraaff, hier gold: „beter rechtsonzekerheid dan on- rechtszekerheid". Nog een aantal, maar nog niet alle thans aan de orde zijnde conclusies, deed de Kamer af. In dit verband zij vermeld, dat prof. Meyers zich als jurist niet op het voor hem gladde ijs van de medische fa culteit wenste te begeven, toen men hem vroeg wat er onder „geestelijk gestoor de" te verstaan valt. Hij achtte het vei liger de beoordeling aan de medici over te laten, zelfs al mocht een hunner, die ADVERTENTIE Het neusje van de zalm... En niet duurder dan andere. 23. „Waar is die reuzenkip gebleven?", vroeg Panda. „Ik weet het niet", antwoord de de tuinman mat, „alles ging zo vlug, toen dat beest hier binnendrong. Mijn ka mer was ineens vol kip en mijn huis scheen in elkaar te storten.... en toen was alles weer voorbij. Maar als u dat ondier wilt volgen, hoeft u slechts op verwoestingen te letten; dan zult u het zeker niet missen". Op dat ogenblik klonk er een angstwekkend gekraak uit het achterhuis. „Daar gaat de kip!", riep Panda, „door de achterdeur!" „Pardon, mijnheer; MET de achterdeur", verbeterde Jolliepop. Inderdaad had het dier volgens kippenlogica gedacht, dat waar de kop doorging ook het lichaam moest kunnen volgen en het had getracht, zich door de nauwe achterdeur te wringen. Dit was teveel geweest voor de deur, die thans als een vreemdsoortige halsband om de hals van het kakelende monster hing. VooruitJolliepop!", riep Panda, „als wij die kip volgen, vinden we vast de dief van de groei-straler!" En in galop volgden zij het spoor van de grote kippenpoten. Het voerde langs een verbrijzeld hek, waar tegen een totaal verbijsterde boer leunde. „Gommenikke", stamelde de boer, „wat een kip! Mijn haan is flauw gevallen van de schrik!" zelf de ene sigaret na de andere rookte, hem verklaard hebben een drankzuchtige wel, doch een rookzuchtige niet als geeste lijk gestoorde te beschouwen. Aanleiding tot deze uiteenzettingen had de conclusie geboden, dat schade veroorzaakt door geestelijk gestoorden, door hen vergoed behoort te worden. Stemmingloos verenigde de Kamer zich ook met het plan om (wat nieuw zal zijn in het B.W.) te bepalen, dat hij, die zon der voldoende rechtsgrond ten koste van een ander verrijkt is, verplicht is de door die andere geleden schade tot ten hoogste het bedrag der verrijking te vergoeden. Vandaag wordt de behandeling der twee de reeks vraagpunten beëindigd. DJAKARTA (PI-Aneta). De kabi netsformateur Mukarto heeft een oriënte rende bijeenkomst gehad met de Masjumi. Blijkens een verklaring van de Masjumi- vertegenwoordiger, Jusuf Wibisono, werd op die bijeenkomst nog geen overeenkomst gesloten. De bespreking betrof het pro gramma en de samenstelling van een za kenkabinet. waarvan de vorming thans aan minister Mukarto is opgedragen. PI-Aneta's politieke correspondent te kent hierbij aan, dat Mukarto streeft naar het bewerkstelligen van een „nationale vrede" en zich thans ten doel stelt zowel de Islam-groeperingen, als de nationalisten in het kabinet te doen vertegenwoordigen. Intussen heeft de SOBSI (de vakbond) bekend gemaakt, dat zij formateur Mukar to alleen zal steunen indien hij zich bij een politiek programma met een revolu- tionnair karakter houdt, dat ten uitvoer wordt gelegd door een regering van revo- lutionnaire personen, die hangende kwes ties niet „in de ijskast" leggen. Waarnemers zijn echter van mening, dat ..de ijskast" weer in gebruik genomen zal dienen te worden, indien overeenstemming met de Masjumi wil worden bereikt. Te Brussel hebben Belgische socialisti sche parlementsleden een „socialistische vredesbeweging" opgericht. In een mani fest, dat bij deze gelegenheid werd uitge geven, wordt verklaard, dat sedert enige tijd de socialistische bijdrage tot de vrede aarzelend. verward en zonder werkelijk effect blijkt te zijn. „Op een ogenblik dat van de zijde der Sovjet-Unie een poging tot toenadering wordt gedaan om een einde te maken aan de koude oorlog," zo leest men verder, „hebben wij de plicht er voor te waken dat alle mogelijkheden om tot een accoord te komen, worden benut." De „socialistische vredesbeweging" is in dit verband van oordeel dat het verdrag der Europese verdedigingsgemeenschap dus danig inoppertuun zou zijn, dat de Belgi sche socialistische partij zich hierover op nieuw zou moeten uitspreken na een partij congres. j Onredelijk. President Eisenhower heeft het op een persconferentie onredelijk ge noemd, dat de door de Sovjet-Unie be heerste landen niet hun eigen leven kun nen leven. Amerika is voorstander van. vrije verkiezingen in die landen. Aan enig optreden dat als interventie kan worden aangemerkt, denkt Amerika niet, aldus de president. Debat. In de West-Duitse Bondsdag is het debat over de buitenlandse politiek begonnen. Het draait in hoofdzaak om de opstand in Oost-Duitsland. Dr. Adenauer zei, dat de regering al plan nen gereed heeft voor het geval Oost en West-Duitsland herenigd worden. Eerst moeten er echter vrije verkiezin gen in het Oosten werden gehouden en moet de grens worden geopend, zodat vrij verkeer in het gehele land mogelijk is Iedere burger moet gevrijwaard wor den tegen willekeur. Ofschoon geen de finitieve cijfers beschikbaar zijn, aldus de bondskanselier, hebben wij reden om aan te nemen, dat als gevolg van de onlusten in Oost-Duitsland 62 per sonen ter dood zijn veroordeeld en 25.000 in de gevangenis geworpen. Straf. In „Rude Pravo", het blad van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, is de tekst van een nieuwe wet op het arbeidsregiem gepubliceerd Volgens de nieuwe bepalingen kunnen arbeiders in Tsjechoslowakije, die zonder toe stemming van baan veranderen of zon der reden van Jiet werk wegblijven, ernstig gestraft worden. Ook bedrijfs leiders, die het vei-zuim van arbeiders niet aangeven, kunnen daarvoor gestraft worden. Beschuldigingen kunnen wor den gegrond op het „in gevaar brengen! van het economisch plan". Het wetboek stelt zelfs de mogelijkheid van dood straf in een dergelijk geval. Dienaar. De meeste nota's die dr. Hafez Afifi als chef van Faroeks kabinet kreeg, waren geschreven door Mo hammed Hassan el Soliman, zijn ka merdienaar. Deze schreef beter en met minder fouten dan zijn Koninklijke meester, aldus zeide dr. Afifi. Een en ander werd naar voren gebracht in een geding tegen de voormalige kamer dienaar van Faroek, die ervan beschul digd werd zijn invloed bij de Koning te hebben aangewend om vrienden aan goede baantjes te helpen „op een wijze waardoor het openbaar belang werd geschaad". Soliman, eertijds kantoor klerk, kwam tien jaar geleden bij Faroek in dienst en wist zichzelf te maken tot een soort „man achter de troon". Hem werden door 't gerecht, voor vijftien jaar zijn politieke en andere rechten ontnomen. Geen behoefte. George Meany, voorzitter van de Amerikaanse vakbond „AFL", waarbij acht millioen Amerikaanse ar beiders zijn aangesloten, heeft te Lon den op een persconferentie verklaard dat er thans in de Verenigde Staten geen behoefte bestaat aan een arbei derspartij. „Doch indien de vakvereni gingen het door haar nagestreefde niet kunnen verwezenlijken, bestaat de mo gelijkheid dat er wèl een Amerikaanse arbeiderspartij komt", verklaarde hij. „Wij streven naar een politieke opvoe ding der Amerikaanse staatsburgers, die voor allen van waarde is", zeide hij. Bezoek. Koningin-moeder Elizabeth van Engeland en Prinses Margaret zijn Woensdagmorgen met het Comet-lijn- vliegtuig op het vliegveld van Salis bury in Zuid-Rhodesië aangekomen. Duizenden mensen begroetten de vorste lijke bezoeksters hartelijk. De Ko ningin-moeder en de Prinses zullen een reis van zestien dagen per auto en trein door de kolonie maken. Zij zullen aan wezig zijn bij de opening van de Cecil Rhodes eeuwfeest-tentoonstelling in Boelawayo op Vrijdag. Veiliger. De genationaliseerde Britse spoorwegen zijn van plan ongeveer 170.300.000 gulden uit te geven om het reizen veiliger te maken door het in stalleren van een automatisch waar schuwingssysteem op alle belangrijke spoorlijnen in het land. Dit is bekend gemaakt in een rapport over het onder zoek dat is gehouden naar de trein ramp in een Londense voorstad in Oc tober, waarbij 112 personen het leven verloren en 340 werden gewond. Er lie pen toen drie treinen op elkaar. De hoofdinspecteur der spoorwegen heeft verklaard dat de ramp wellicht voorko men had kunnen worden door middel van het automatische waarschuwings systeem, dat reeds op verscheidene lij nen in West- en Zuid-Engeland in ge bruik is. T T heeft ook wel eens foto's gezien van LJ geweldige fruitkwekerijen of zeer uit gestrekte landbouwbedrijven, waar op- rails-lopende-lorries worden gebezigd om de aan- en afvoer van producten te verge makkelijken. Het scheen mij altijd bijzon der indrukwekkend een zó groot stuk grond je eigendom te kunnen noemen, dat spoorrails moeten worden aangelegd om perziken, tomaten en andere heerlijkheden naar de sorteer schuren te vervoeren. Maar goed, op een zekere dag voerde een trein of autobus me langs de heerlijk verzorgde Nederlandse akkers en ziedaar, plotseling doorsneden twee ijzeren staven de donkere aarde en op die staven rolde genoegelijk een lorrie! Oogenblikkelijk maten mijn ogen het grondbezit van deze onverlaat, die meende zich een eigen spoorlijn te kunnen veroor loven. Als het lapje grond één hele ha. groot is geweest, mag de eigenaar van ge luk spreken, want het kwam mij voor, dat het aanzienlijk kleiner was. Hier dus geen uitgestrekte landerijen, die een hele of halve provincie beslaan, maar desondanks tóch een eigen spoorlijn. Nu is het merkwaardig hoe snel we ge neigd zijn tot laatdunkende gedachten, zo dra het er op aankomt een oordeel te vellen over het doen en laten van anderen. Direct had ondergetekende dan ook een smalend lachje gereed voor deze opschepperige tuin der die met zijn spoorlijn een houding wilde aannemen of hij tot de grootgrondbezitters behoorde. Maar dat glimlachje verstierf toen we de moeite namen eens te gaan rekenen. En dat rekensommetje zouden we u vandaag in zijn eenvoudigste vorm willen voorzetten. Laten we eens veronderstellen, dat de tuinder op die ha. grond meloenen had ge kweekt en dat hij de planten één meter van elkaar heeft gezet, in rijen die eveneens één meter tussenruimte hebben. Alle voor bereidende werkzaamheden, zoals planten, wieden, e.d. slaan we gemakshalve over en we beginnen direct met de oogst, waarbij we aannemen dat elke plant twee meloenen draagt die tezamen een dusdanig gewicht hebben dat een man ze met beide handen kan torsen. Maar méér ook niet. Heeft de tuinder nu een lorrie rijden aan het einde van zijn akker, dan stellen we ons de oogstwerkzaamhelen aldus voor: de lorrie wordt opgesteld bij een hoekpunt van de akker en de tuinder begint van vóór naar achter de meloenen te plukken, welke vruchten hij steeds getweeën naar de lorrie draagt. Is deze rij afgewerkt, dan wordt de lorrie één meter verreden en de volgende rij wordt geoogst. Geleidelijk wordt na afloop hiervan het spul naar de veiling vervoerd. Maar het kan ook anders. De tuinder zou, indien hij niet in het bezit van een lorrie was, aan het einde van zijn akker een grote bak kunnen neerzetten en telkens de meloenen naar de bak dragen. Deze bak kan dan natuurlijk niet telkens één meter langs de zijde van de akker verplaatst worden. Gevraagd wordt, hoeveel kilometer be hoeft de tuinder die een lorrie heeft, min der te lopen, dan de tuinder die een onbe wegelijke bak heeft staan? Wat denkt u, zou de opschepperige tuinder met een ei gen spoorlijn van 100 meter 10 km. minder behoeven te lopen, of scheelt het misschien wel 40 km.? Mis! Bijna 1000 km. is het verschil! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLCN.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2