Het Huis We inig bekende o rkestm u z iek besloot de Kunstmaand Bestrijding winterwerkloosheid levert goede resultaten op Solex .Clowntje Rick MAAT 46 van haar Dromen DONDERDAG 2 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT J4 Geen geregelde keuring van scholieren op tbc „De witte bergen" militair oefenterrein? Weigerden Surinaamse OVW-ers onderscheidingen? f. 392.5o De AVRO in 1952 Bevoegdheid Het Noorden krijgt voort gezet economisch onderwijs De Bank Indonesia Expositie kunstschatten uit Vaticaanstad Voor de kinderen Vloerenlegger zocht medische hulp. Nieuw schip voor visserij-onderzoek op til Ds. Zandt hekelt „dwang- regiem" van de overheden Arts A. van Haeringen onverwachts overleden Verklaring van bestuur van de Partij van de Arbeid FEUILLETON door Dorothy Quetitin Het Kunstmaand-Kamerorkest speelde Woensdagavond in de Bachzaal van het Amsterdamse Conservatorium onder lei ding van Anton Kersjes een programma, dat kennelijk was ingericht om composi ties onder de aandacht te brengen, die tot stiefkinderen behoren van het orkestréper toire. Een uitzondering kan worden ge maakt voor de Symphonie in C van Bizet, een jeugdwerk van de 17-jarige leerling van het Parijse Consei-vatorium, die later beroemdheid zou verwerven met zijn opera Carmen want sinds 1935, toen dit totaal vergeten werk ontdekt werd, heeft het de belangstelling getrokken van de grote eoncertinstituten en geniet het een blijvend „succès d'estime". Maar totaal buiten de gevestigde orde in het normale muziekbedrijf valt zeker de tweedelige symphonie („Sinfonia concer- tata") van Donizetti, de vruchtbare opera componist, wines Elisir d'Amore, Don Pas- quale en Lucia di Lammermoor ruim een eeuw na hun ontstaan nog steeds réper toire houden. Maar wie denkt er nu nog nog aan een symphonie van deze compo nist, die niet minder dan 65 opera's schreef en in de concertzaal vrijwel een onbekende bleef? Zijn „Sinfonia concertata" is, even als de Symphonie van Bizet, een conser vatoriumstudie en ontstond tussen zijn achttiende en zijn twintigste jaar. Het werkje is geschreven in de gemakkelijk aansprekende Rossini-stijl en verraadt reeds de componist die voorbeschikt is in het operagenre te slagen en daarin op orchestraal gebied uit te munten, wat bij zonder uit zijn partituur van Lucia di Lammermoor is gebleken. Deze onbe kende Donizetti was in ieder geval een interessante ontmoeting, al kan men haar naderhand zonder schade vergeten. Anders staat het met het Hoboconcert van Haydn ook een ontdekking van de laatste jaren. Hier geldt het een stuk dat door de virtuosen op dit instrument dank baar kan worden aanvaard en door het publiek graag zal worden gehoord. Met zijn onmiskenbare muzikale verdiensten vooral in het zeldzaam mooie middendeel dringt het zich op aan het geijkte réper toire, voor zover dit althans plaats inruimt voor blazersconcerten. Haakon Stotijn speelde de brillante solopartij en dat zegt genoeg voor wat betreft de gaafheid en het effect van de vertolking. Verschenen is de Memorie van Antwoord van de regering naar aanleiding van het Voorlopige Verslag der commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmet telijke ziekten van personeel van inrich tingen van onderwijs (wet bescherming leerlingen tegen besmettingsgevaar). Hier aan is het volgende ontleend: De mening van vele leden, dat niet alleen de onderwijzers, doch ook de leerlingen op gelijke wijze op t.b.c. van de ademhalings organen dienen te worden gekeurd en dat daarom deze wet moet bepalen, dat ook lecrlingèn aan een dergelijke regelmatige keuring worden onderworpen, kan door de minister niet worden onderschreven. Ongetwijfeld is ook bij de groep der leerlingen besmettingsgevaar aanwezig, doch deze besmettingskans bestaat overal, waar groepen van personen bijeenkomen. De kans van besmetting van leerlingen onderling, evenals de kans van besmetting van onderwijzers door leerlingen, kan wor den ondervangen door een goede school- artsendienst, die zich intensief bezighoudt met het vraagstuk van tuberculose bij leerlingen. Naar het oordeel van de minister bestaat er geen reden om tuberculose bij onder wijzers als een beroepsziekte te beschou wen. Universiteiten en hogescholen zijn niet in de ontworpen regeling opgenomen, omdat hier de gevaren belangrijk geringer zijn dan in de scholen. Bovendien is de universitaire gezondheidszorg reeds zover gevorderd, dat maatregelen in voorberei ding zijn en ten dele reeds worden uitge voerd, waardoor vrijwel alle studenten periodiek zullen worden doorgelicht. Het Brabantse recreatiecentrum en na tuurmonument „De Witte Bergen" schijnt bedreigd te worden door vorderingsplan nen van het ministerie van Oorlog. De burgemeester van Oirschot heeft zich al thans met een schrijven tot het ministerie gewend om te trachten de autoriteiten eventueel tot andere gedachten te brengen. Ook het hoofdbestuur van de „Katholieke Verkenners" zou zijn invloed ten gunste van „De Witte Bergen" bij het ministerie aangewend hebben. Het eventueel in gebruik nemen van dit terrein als militair oefengebied houdt, zo verzekerde men ons van de zijde van ge noemd ministerie, geenszins in, dat het voor het toerisme zal worden gesloten en voor het publiek niet meer toegankelijk zal zijn. Tenslotte maakte men ook kennis met een danssuite van Géza Frid, een onder de titel „Fête Champêtre" samengevoegde reeks oudere composities van deze vrucht bare auteur, die deze compilatie bestemde voor een ballet op een eigen scenario. Uiteraard toont deze concertsuite een nog al opmerkelijke verscheidenheid van ka rakter, maar een algemene trek is de af wezigheid van vaagheden en experimenten. De orchestratie voor strijkers en slagwerk getuigt van fantasie en technische vaar digheid. Anton Kersjes maakte als dirigent met het Kunstmaand-Kamerorkest een goede beurt. JOS. DE KLERK Het Tweede Kamerlid Ritmeester heeft aan de minister van Overzeese Rijksdelen schriftelijk gevraagd: 1. Is het waar, dat het bestuur van de Bond van Surinaamse Oorlogsvrijwil ligers aan de gouveneur van Suriname een aantal Koninklijke onderscheidingen en médailles heeft teruggebracht? 2. Is voorts juist, dat dit een uiting van protest was, omdat de Nederlandse re gering aan deze oorlogsvrijwilligers ge dane beloften en toezeggingen niet zou zijn nagekomen. 3. Zo dit juist mocht zijn, wil de minis ter dan mededelen hoe het mogelijk is, dat deze verplichtingen of toezeggingen nog niet door de regering zijn nageko men? ADVERTENTIE Naast de alom bekende van Het jaarverslag van de AVRO over 1852 vermeldt een stijging van het leden tal en van de oplage van de Radiobode. Van 1 September 1952 tot en met 31 De cember 1952 nam de oplage met 49.500 toe. Uit de rekening en verantwoording blijkt, dat bij een begroot overschot van f 33.000, een batig saldo van f 144.555.50 werd verkregen, na reservering van f 30.000 voor onderhoud van gebouwen en f 25.000 voor reserve voor televisie. Het begin kapitaal op 1 Januari 1952 bedroeg f 1.910.620.32. In de loop van het Amerikaanse Senaats debat over het programma voor hulp aan het buitenland tot een bedrag van 5.318.000.000 dollar is een door Taft, de republikeinse, en Johnson, de democrati sche fractieleider, ingediende resolutie aan vaard tot het invoegen van een clausule waarbij aan de president de bevoegdheid wordt gegeven een milliard dollar militaire hulp aan Europa in te houden totdat het verdrag voor de Europese verdedigingsge meenschap in werking is getreden. De minister van Sociale Zaken heeft de Tweede Kamer een overzicht doen toe komen van enige maatregelen, welke ge nomen zijn om de winterwerkloosheid, spe ciaal die in het bouwbedrijf, te bestrijden. Van de zogenaamde schildersregeling welke inhoudt, dat degenen, die gedurende de termijn van 17 November tot 1 Maart schil derwerk laten uitvoeren, in aanmerking komen voor een subsidie van 20 pet der totale kosten) maakten 9700 aanvragers gebruik voor een totaal bedrag aan uitge voerd werk van ruim f 11.000.000, waar voor een subsidie van f 2.229.000 werd ver leend. Voor de uitvoering waren nodig 90.000 manweken. De nationale besparin gen ten gevolge van niet-uitgekeerde soci ale voorzieningen bij werkloosheid, ver meerderd met de uit de werkzaamheden voortvloeiende belastingontvangsten wer den berekend op f 1.800.000. Dit alles alleen op basis van het additionele werk, met andere woorden: het bedrag der besparin gen en extra-ontvangsten is gebaseerd op slechts 40 procent der hoeveelheid gesub sidieerd werk. De netto-kosten van de regeling bedroe gen dus slechts ruim f 400.000. Verwacht mag worden, dat bij een voort gezette regelmatiger spreiding van schil derswerkzaamheden over de seizoenen het toekomstige arbeidsaanbod zich beter zal aanpassen aan de vraag. De thans aan de werkspreiding bestede kosten zullen dan zeker worden goedgemaakt. Afgzien van bovenstaande berekening bedroegen de kosten per additioneel te werk gestelde f 60 per manweek, hetgeen gelijk is aan de gemiddelde kosten per ad ditioneel te werk gestelde op andere door de DUW gesubsidieerde werken.. Sociaal gezien, is het een groot voordeel, dat een aantal vakarbeiders, waarvan het meren deel niet gsschikt is om op andere door de DUW gsubsidieerde werken geplaatst ge steld te worden, in hun eigen vak is te werk gesteld, ook heeft het uitvoeren van meer schilderwerk een gunstige invloed op de levensduur van het nationaal gebouwen- bezit. Woningsplitsing een verbetering Een andere regeling houdt in, dat een extra-subsidie verstrekt wordt voor werk zaamheden ten behoeve van de verbetering en splitsing van woningen in de winter maanden. Het Terlingenfonds verstrekte reeds met medewerking van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een premie voor de verbetering en splitsing van woningen. De genoemde subsidie wordt in het vooruitzicht gesteld, indien deze werkzaamheden in het winterseizoen plaats hebben. Aangenomen kan worden, gezien de cij fers van de voorafgaande jaren, dat zonder subsidie plus minus 900 werken voor wo ningverbetering en -splitsing onder vigueur van het Terlingenfonds zouden zijn uitge voerd in de afgelopen winter. De subsidie heeft dit aantal opgevoerd tot bijna 5500. Additioneel is uitgevoerd voor f 22.000.000, waarvan naar schatting ruim f 10.000.000 arbeidsloon, hetgeen neerkomt op ongeveer 119.000 manweken. De subsidie bedroeg in totaal f 4.300.000. De besparing aan uitgaven voor sociale voorzieningen bij werkloosheid, alsmede de extra-belastingontvangsten ten gevolge van het additioneel uitgevoerde werk bedroe gen tezamen ruim f 7.000.000. Afgezien van bovenstaande berekening bedroegen de kosten per additioneel te werk gestelde f 37 per manweek. Dooor deze regeling is een groot aantal arbeiders, waarvan slechts een deel op andere door de DUW gesubsidieerde wer ken geplaatst had kunnen worden, in hun eigen vak te werk gesteld, zonder dat dit, nationaal gezien extra-kosten meebracht, terwijl het sociaal belang van de verbe tering en splitsing van woningen uitermate groot is. oca»coDüco^- -:i-/--r<Xi.-jo::cor^-^> - ^-xrv.-^of^cocoooooocoo Otto Sterman, de hoofdrolspeler in het Vrijdagavond door de Vara-televisie uit te zenden stuk Emperor Jones" van O'Neill, leeft nogal op grote voet. Hij draagt namelijk schoeisel maat 46. In dit stuk moet hij laarzen dragen en overal heeft men gezocht en gevraagd, doch een dergelijke grote maat scheen in ons land niet aanwezig te zi)n. Tot Sterman op zekere dag op het Damrak in Amsterdam wandelde en plotseling een been zag, met daarom heen een laars van een uitzonderlijk groot formaat. De drager bleek een agent van de bereden politie te zijn. Na een afspraak werden de laarzen gepast, met. het resultaat, dat ze Vrijdag enige duizenden huiskamers zullen binnen wandelen. Op initiatief van de economische faculteit van de Rijksuniversiteit te Groningen is opgericht de stichting voor Voortgezet Eco nomisch Onderwijs. Deze stichting wordt gevormd door vertegenwoordigers van de provinciale overheid van Groningen, Fries land en Drente, van de gemeente Gronin gen, van het Noordelijk bedrijfsleven en enkele leden der economische faculteit van de Universiteit te Groningen. De ervaring van hen die het bedrijfsleven in het buitenland bestudeerden is, dat in ons land de organisatie van het productie proces in vele sectoren zwakke plekken vertoont, die een belemmering vormen voor de noodzakelijke verhoging van onze pro ductiviteit. Het bestaan van deze, onze economische ontwikkeling belemmerende factoren kan weer ten dele worden terug gebracht tot een ontbreken van inzicht in economische en sociale verhoudingen met name van hen, die in klein en middelgroot bedrijf leiding hebben te geven. Daarom is thans een plan uitgewerkt tot voorziening in deze leemte. Gedacht is aan een driejarige cursus waarin een uitgebreide oriëntering op de aangegeven gebieden kan worden verschaft. Het is geenszins de bedoeling, met dit on derwijs een vereenvoudigde opleiding van economen te scheppen, de academische op leiding wordt daarvoor de aangewezene geacht. Het onderwijs zal worden gegeven door docenten van de economische facul teit en zal in het najaar een aanvang ne men. ocoocooooooocoooooooco Ter gelegenheid van het van kracht wor den van de wet op de Bank Indonesia, waarbij deze instelling de centrale bank van geheel Indonesië wordt, heeft de direc teur van de bank, mr. Loekman Hakim, een persconferentie gehouden. Hij verklaarde, aldus heeft Radio Indonesia gemeld, dat er geen wijziging zal komen in de organisatie van de bank. Ook haar verhouding tot de regering zal niet worden gewijzigd, tenzij het parlement financiële maatregelen zou nemen, die het huidige tekort van 1,8 mil liard zouden vergroten. In dat geval zal de gouverneur van de Bank, mr. Saffroeddin Prawira Negara, zijn bezorgdheid te kennen geven over het ge voerde beleid, aldus mr. Loekman Hakim. Dinsdagavond heeft de pauselijke inter nuntius Mgr. Paolo Giobbe in het Ge meentemuseum te 's-Gravenhage de ten toonstelling geopend van kunstschatten uit Vaticaanstad en uit Italiaanse kerken en musea. Burgemeester Schokking sprak er zijn blijdschap over uit, dat de Paus er in had toegestemd deze kunstschatten ter exposi tie te lenen aan het land, dat kort geleden herdacht heeft, hoe de bisschoppelijke hiërarchie honderd jaar geleden werd her steld. c Ze gingen dus naar de gymnastiekzaal; maar het werd geen gewone gymnastiekles, zoals anders. Want ze hielden hun rare mombakkesen op! Meester vond waarschijnlijk, dat ze hier meer de ruimte hadden dan in het gewone lokaal. En weer gierden de jongens van de pret, want het was toch zo'n gek gezicht, toen ze in een lange rij het lokaal rondmarcheerden, almaar met die dingen voor hun ge zicht! En meester deed trouw mee, met zijn lange, gekrulde neus. En dat vonden ze toch eigenlijk nog het leukst van al, dat meester er ook zo potsierlijk bijliep. Ja, die wist wel, hoe hij er de goede stemming in moest krijgen! Zo deden ze allerlei oefeningen en spelletjes. Altijd viel er wat te lachen. Als er een aan de ringen schommelde, met zo'n dom gezicht, hielden ze hun buiken vast; en het was al even erg, als er een in de touwen klom, of als ze haasje-over deden. En toen meester hen liet voetballen, was het hek van de dam en daverde het in de zaal van het gelach; want het is niet mogelijk, een ernstig gezicht te houden bij het zien van voetballers met zulke bespottelijke hoofden! De tijd ging op die manier heel wat vlugger voorbij dan anders en toen om vier uur de bel werd. geluid, hadden ze nog wel een poos willen doorgaan. Een 49-jarige vloerlegger uit Rotterdam kreeg bij het eten van (behoorlijk met alco holica besprenkelde) paling Maandag een vishaak in zijn tong en met zijn broer toog hij naar een ziekenhuis. Ze probeerden door een openstaand raam naar binnen te klimmen, maar de dokter die zich in het vertrek achter het venster bevond, ver onderstelde met lastige dronken mensen te doen te hebben en besloot het raam te sluiten. Zover kwam het echter niet, want de vloerlegger maaide vijf bloempotten van de vensterbank, waardoor twee ruiten sneuvelden. Intussen was de politie ge waarschuwd, die de mannen meenam, na dat de dokter en passant toch nog even de vishaak verwijderd had. In 't politiebureau aan de Bergsingel maakte de vloerlegger zo'n kabaal, dat de buren er last van had den. Hij werd naar het hoofdbureau over gebracht, waar hij inmiddels gekalmeerd is. Bij het 40-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht, is in opdracht van de Nederlandse vliegtuigindustrie de hierboven afgebeelde bokaal vervaardigd naar een ontwerp van de heer W. Heesen. Ze stelt voor: de oorlogsgod Mars, die het gevleugelde zwaard der strijdende lucht macht in ontvangst neemt. Minister Mansholt: „Op het tegenwoordig gebruikte visserij- onderzoekingsvaartuig, de „Anthoni van Leeuwenhoek", is de accommodatie voor de wetenschappelijke en technische amb tenaren onvoldoende door gebrek aan ruimte", aldus een officiële uitspraak van minister Mansholt „Het is zeer gewenst", zeide de minister, !,dat ook Nederland met een volwaardig vaartuig deelneemr aan het internationaal geregelde onderzoek van de gehele Noord zee. Dit klemt des te meer, omdat ons land zeer grote belangen heeft bij de haring vangsten in de Noordzee en de tegenwoor dige kotter voor het onderzoek in het ge heel niet kan meekomen met de haring vloot. De „Anthoni van Leeuwenhoek" is namelijk een kleine kotter met een houten casco, oorspronkelijk gebouwd voor de kustvisserij. Door verbouwing werd het vaartuig bruikbaar gemaakt voor het we tenschappelijk en technisch onderzoek. De actieradius is evenwel beperkt tot het ge bied van de Zuidelijke Noordzee (beneden de lijn Den Helder-Yarmouth). Voor de bouw van een behoorlijke kot ter van circa 30 meter, die speciaal wordt ingericht voor wetenschappelijke en tech nische arbeid aan boord, wordt een bedrag geraamd van f 550.000. Tijdens een algemene vergadering van de Staatkundig Gereformeerde Partij, die Dinsdag in Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter van deze partij, het Tweede Kamerlid ds. P. Zandt, de aandacht ge vraagd voor de donkere omstandigheden, waarin ons land zich bevindt en de zware bezoeking, die tijdens de watersnood over ons land is gekomen. In verband daarmee herinnerde hij aan de moeilijke tijden uit het verleden, zoals de tachtigjarige oorlog. Toen klom ons land, een stip op de wereld kaart en schaars bevolkt, tot het aanzien van een wereldrijk. De gereformeerde religie, aldus ds. Zandt, was het cement, dat toen hecht heid aan staat en kerk gaf Ds. Zandt herinnerde eraan, dat de S.G.P. alleen bleef staan, toen zij de on dergang van de Volkenbond en de nade ring van zware oordelen Gods heeft voor speld. „En zij heeft gelijk gekregen", al dus spreker. Een geweldige duurte maakt het zeer velen onzer landgenoten hoogst moeilijk zich en hun gezinnen te voorzien van levensonderhoud. Hij hekelde voorts de verplichte aan sluiting van het vee bij de gezondheids dienst, evenals het verplicht inënten van militairen. Ook keerde hij zich tegen de dwangver zekering van staatswege. Meermalen, al dus spreker, hebben wij hiertegen prin cipiële bezwaren aangevoerd. Professor Van Esveld had vastgesteld, dat het stelsel der sociale dwangverzekering buiten mate duur is, dat er te veel geld aan de strijk stok der ambtenarij en bureaucratie blijft hangen, dat er onrechtvaardigheden aan dit stelsel kleven en dat de uitkeringen schriel zijn in vergelijking met wat pa troon en arbeider er voor moeten op brengen. Ten slotte sprak ds. Zandt de hoop uit, dat God de leden van de Staatkundig Gereformeerde Partij zal begiftigen met zijn vreze en hen met liefde tot Hem en Zijn geboden zal vervullen. Onverwacht is in de ouderdom van 59 jaar overleden de heer A. van Haeringen, arts te Nieuw Vennep. Hij was voornemens de jaarlijkse oranjefeesten te Nieuw Ven nep te openen, doch kort voor de opening werd hij onwel en overleed. De feestelijk heden werden afgelast. De thans overledene was in de Haarlem mermeer een zeer geziene persoonlijkheid. Van 1922 was hij in Nieuw Vennep arts en verder vervulde hij verscheidene func ties in het verenigingsleven. Van de afde ling Haarlemmermeer van de Noordhol landse Vereniging „Het Witte Kruis" was hij voorzitter. Voorts bekleedde hij het voorzitterschap van de Oranjevereniging te Nieuw Vennep, van de Christelijke Natio nale Schoolvereniging en van de Boazbank. De teraardebestelling is bepaald op Za terdagmiddag om halfdrie op de begraaf plaats te Nieuw Vennep. In zijn vergadering van 27 Juni 1953 be sprak het bestuur van de Partij van de Arbeid de gebeurtenissen in Oost-Duits- land, in Tsjechoslowakije en andere Oost- Europese landen. Het heeft daarop een ver- i klaring uitgegeven, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken om het lot van hen, die aan hun vrijheidsverlangen uiting ga ven, en hoop, omdat opnieuw is gebleken, dat de menselijke vrijheid niet duurzaam kan worden onderdrukt, zelfs niet met de modernste middelen van de techniek der terreur. De Nederlandse socialisten spreken de verwachting uit, dat het gebleken vrij heidsverlangen in kracht zal toenemen. Onjuist moeten volgens de verklaring worden geacht beschouwingen, die de in druk van de noodkreten van achter het IJzeren Gordijn proberen te verkleinen, door de vraag waarom tijdens Hitler's dic tatuur van dit verzet niet openlijk is ge bleken. De Partij van de Arbeid verklaart, dat zij internationale besprekingen der grote Westerse mogendheden, ten doel hebbend de mogelijkheden te onderzoeken, te komen tot een houdbare overeenstemming met de Sovjet-Unie, toegejuicht.,, Zulk een over eenstemming zal echter naar het inzicht van het partijbestuur in het licht van vroegere ervaringen slechts tot een duur zame vrede kunnen leiden, indien zij wordt bereikt langs de weg naar vrijheid. vertaald uit het Engels 16) „Amuseer je je?" Mark stond achter haar en zijn vraag deed haar verschrikt omkijken. „O, ben ik te lang weggebleven?" vroeg ze haastig. „Ik was juist van plan terug te gaan". „Heb je iets aangepast?" vroeg Mark, terwijl Yvonne, die met hem meegekomen was, de verkoopster wegzond om te tele foneren. „Nee, natuurlijk niet", antwoordde Elsie. „Ik wil nietik kan hier toch immers niets kopen. Ik zou waarschijnlijk een jaar lang moeten sparen om een heel simpel jurkje hier te kunnen kopen!' „Dat is helemaal niet nodig", zei Mark. „Luister eens, Elsie, ik zou het prettig vin den, als je hier enkele jurken kocht, die geschikt zijn voor Willows. Daarbuiten zijn geen behoorlijke winkels. Je kunt het als een voorschot op je salaris beschouwen, ik zal iedere maand iets afhouden". „Mijn beste Mark", kwam Yvonne tus senbeide, „we hebben werkeliik niéts on der de 20 Pond, en het lijkt mc nauwelijks nodig, dat Elsie daarbuiten in zulke dure kleren loopt. Ik weet niet, wat je haar gaat betalen, maar.... Yvonne was kennelijk zeer ontstemd over Mark's voorstel en er was een harde uitdrukking op haar gezicht. Elsie onder brak haar haastig: „O, alstublieft, ik heb niets nodig, ik wil hier niets kopen!" Er sprongen tranen in haar ogen en tot haar grote schaamte kon ze zich opeens niet meer goed houden; in tegenwoordigheid van Mark, Yvonne en de verkoopster, die zich weer bij hen gevoegd had, barste ze opeens in tranen uit. Ze wendde zich af en blindelings begon ze in de richting van de trap te lopen. Ze rende deze af en pas toen ze goed en wel buiten was, hield ze op met snikken en haalde langzaam een zakdoek te voorschijn om haar tranen af te vegen. Met een diep ongelukkig gevoel in haar hart wachtte ze op een bus. HOOFDSTUK 9 Yvonne cn de verkoopster keken elkaar enigszins verbijsterd aan, terwijl er op Mark's gezicht een vragende trek was. Yvonne sprak 't eerst, en op luchtige toon merkte ze op: „Wat een hysterisch gedoe! Ik héb je 't al gezegd, Mark, dat dit kind veel te jong is! Ze is helemaal over haar toeren. Maaltijden in restaurants, diner bij jou in het hotel, en dan ook nog een bezoek aan een modezaak als deze! Van zelfsprekend is ze helemaal de kluts kwijt!" „Ik geloof niet, dat 't iets met al die dingen te maken heeft", merkte Mark op ijskoude toon op. Hij had Elsie's tranen niet kunnen zien, maar wél had hij horen snikken en weglopen. Zijn eerste impuls was geweest, haar na te lopen en haar zijn excuses aan te bieden voor zijn on handig aanbod om kleren voor haar te ko pen. Hij had vergeten, hoe gevoelig jonge mensen konden zijn, en bij Elsie met haar weeshuis-achtergrond was deze gevoeligheid waarschijnlijk extra groot. „Misschien was het dan jouw onhandig aanbod om haar in de kleren te steken", merkte Yvonne op. „Wat ben je eigenlijk met haar van plan, Mark? Wil je haar adopteren?" Yvonne's stem klonk spottend, maar haar handen trilden, toen ze een sigaret aanstak. „Dat is misschien geen gek idee", ant woordde Mark. Zijn gezicht stond ernstig en de kloof tussen hem en Yvonne scheen niet te overbruggen. De verkoopster, die zich allesbehalve op haar gemak voelde, verwijderde zich geruisloos. „Ik wil geen ruzie met je maken, Yvon ne, maar ik wil wél, dat je goed begrijpt, dat ik Elsie definitief aangesteld heb als mijn secretaresse. Het spijt me, als je 't er niet mee eens kunt zijn, maar ik heb nu 'eenmaal groot vertrouwen in haar capa citeiten. En mijn uitdrukkelijke wens is, dat jij, zolang zij voor mij werkt, je be hoorlijk tegenover haar gedraagt, ja zelfs aardig voor haar bent. Besef je niet, wat het betekenen moet, geen enkele achter grond te hebben, geen ouders, en geen verwanten, op zo jeugdige leeftijd? Heb je daar geen gevoel voor?" „Gevoel voor Elsie? Medelijden soms?" Yvonne's stem klonk scnor. „Waarom in vredesnaam, Mark? Ze heeft eeh heel goed leven gehad in dat weeshuis en ze valt nu met haar neus in de boter door dat baantje bij jou te krijgen. Bovendien heeft ze al kans gezien op je gevoel te werken, wat haar stellig voordeel zal brengen. Ik hoop één ding n.l. dat je geen spijt' van je keuze en al je grootmoedigheid zult krijgen! En laten we 't hierbij laten. Laten we niet verder ruziën over zo iets onbelangrijks als Elsie. Je zou me nog van jaloersheid be schuldigen". „Misschien ben je dat een heel klein beetje", zei Mark. terwijl hij glimlachte en een hand naar haar uitstak. Yvonne maak te echter geen enkel gebaar om zijn hand te grijpen. „Waanzin!" zei ze kortaf. „Ik zou 't helemaal niet erg vinden", merkte Mark op. „Ik zou me er gevleid door voelen. Maar ik wil niet, dat je ja loers bent op een jong kind als Elsie en dat je dat op haar verhaalt. Werkelijk, Yvonne, je houding tegenover haar is zéér onaardig". 1 Yvonne haalde ongeduldig haar schou ders op. „O, mannen zijn allemaal idioten! Zelfs jij laat je beetnemen. Ik kan het een voudig niet aanzien, hoe zo-'n kind op je gevoel weet te werken. Vooral nu je in deze omstandigheden verkeertMaar om je een plezier te doen en om je te be wijzen, dat ik heus niet jaloers op haar ben, zal ik voortaan aardig tegen haar doen. Ik ben zelfs bereid haar een paar jurken gratis te geven, als je dat wilt". „Zo iets zou Elsie natuurlijk nooit aan nemen", antwoordde hij droog. „Maar je kunt iets anders voor me doen: rijd me naar het Tehuis, waar ze een kamer heeft, hier is het adres in mijn agenda...." „Mijn beste Mark, je bent toch zeker niet van plan om, na die bespottelijke huilscène, achter haar aan te gaan lopen?" Yvonne keek hem met oprechte verba zing aan. „Laat haar aan haar lot over en morgenochtend zal ze je zeker opbellen om haar excuses aan te bieden. Ze wil heus dit baantje niet kwijtraken!" „En ik wil haar niet kwijtraken!" ant woordde Mark met grote nadruk. „Mis schien heb je vergeten, Yvonne, hoé kop pig en trots je op je 19e jaar kunt zijn. Ik wens niet de door mij gekozen secretaresse kwijt te raken. Als jij me niet wilt rijden, zal ik een taxi moeten nemer. „O, best ik zal je er heen rijden. En ik zal dan een taxi terug moeten nemen, ver onderstel ik. 't Is te hopen, Mark, dat ze de situatie niet zal gaan uitbuiten. Ze heeft haar aanstaande baas nu precies in de po sitie, die gunstig voor haar is. Misschien is die Elsie toch pienterder dan ik dacht". Met een nonchalant gebaar gooide Yvonne haar jas om haar schouders en nam Mark bij de arm. Voor 't eerst vond deze de aanraking met Yvonne niet prettig, maar haastig onder drukte hij een gevoel van weerstand. Ze toonde zich inderdaad kleinzielig ten op zichte van Elsie, maar aan de andere kant had ze zóveel goede eigenschappen: haar levensmoed was een bron van kracht voor hem. Bovendien hield ze van hem, dat was duidelijk. Had ze niet aangeboden om nu dadelijk met hem te trouwen, daarmee riskerend voor de rest van haar leven ge bonden te zijn aan een hulpeloze blinde. „Elsie is intelligent", merkte hij rustig op. „Maar met berekend. Mijn intuïtie zegt me, dat ze tot het goede soort behoort". „Voor een weeskind heeft ze het stellig ver gebracht', zei Yvonne, nog steeds ge ïrriteerd. Mark zuchtte en liet zich in de auto installeren. Hij haatte het zó hulpeloos te zijn. Yvonne had er geen begrip van, hoé erg hij het vond. „Zullen we verder over Elsie zwijgen", verzocht hij zacht. „Waar 't cp aankomt, is dat ze goed voor haar werk is en mij helpt. In November zal ik daar helemaal zeker van zijn, als haar proef maand om is' (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6