Twee nieuwe woonwijken voor tienduizend Haarlemmers SCHOOLBOEKEN Noorderhout zes hectaren groter Groene gordel om Haarlem-Noord Wisselbibliotheek aan Hagestraat 7 RUIMTE VOOR KINDEREN EN VOLWASSENEN Delftwijkbinnen vier jaar voltooid, „Zinnevelt" in tien jaar Scholenbouw Bijzondere gebouwen Plaats voor auto's Noorderhout groter Comité Autotocht Ouden van Dagen DONDERDAG 2 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kinderboerderij in Noord nog deze zomer open Nieuw aspect van wijk „Zinnevelt" Roland Petit met H.O.V. tien dagen in Carré Examens Interlocaal wegennet zal aanzienlijk worden uitgebreid Ouden van dagen in St. Bavo Slotvergadering Snelle benoeming geslaagde kwekelingen normaal Begrafenis L. Staal "DINNEN VIER JAAR (en als het met de toewijzing van bouwvolume een beetje mee zit binnen drie) zal „Delftwijk'' in Haarlem-Noord, omvattende 1500 woningen voor zesduizend mensen, voltooid zijn en bin nen tien jaar ongeveer zal de wijk „Zinnevelt" de gestalte hebben gekregen die Haarlems jonge en bekwame stedenbouwkundige, ingenieur A. van der Steld, haar heeft toegedacht: 1100 woningen voor 4500 mensen, die, evenals in „Delftwijk" het geval zal zijn, zullen verrijzen in een stadsdeel waar niet de stenen, maar het gras, de bomen en de bloemen zullen over heersen. „Delftwijk'' omvat het gebied tussen Jan Gijzenkade, Rijks straatweg, Delftlaan en Detlftplein en is vrijwel uitsluitend bestemd voor woningwetbouw. „Zinnevelt" herinnering aan de oude boerderij van die naam is gelegen tussen Orionweg, Planetenlaan, mr. J. Gerritszlaan en Delftlaan en wordt van „Delftwijk" gescheiden door de met zes hecta ren aan de Zuidzijde te vergroten Noorderhout. Zowel aan de Westzijde van de bebouwing van Haarlem-Noord, te beginnen bij het verlengde van de Orionweg als aan de Noord- en Oostzijde tot de Jachthaven is een groene gordel geprojecteerd, waar sportvelden, speelweiden, tennisbanen en andere voorzieningen ten behoeve van de recreatie zullen worden aan gelegd. Resumerende kan men zeggen, dat in beide uitbreidingsplannen de nieuwe inzichten op stedebouwkundig gebied in ruime mate zijn ver werkt, nadat reeds bij het afrondingsplan voor Haarlem-Oost (Schiphol- weg) een begin was gemaakt met een nieuwe vormgeving van het stads beeld. De plannen voor „Delftwijk'' en „Zinnevelt" bevestigen dat het tijdperk van de éénsgezinswoning vrijwel ten einde is en dat ook in Haar lem bouw in drie en vier woonlagen een normale zaak is worden. Een consequentie daarvan is, dat verkaveling van de resterende grond in een ontelbaar aantal kleine stadstuintjes plaats gaat maken voor de ruime grasmatten der gemeenschappelijke binnentuinen, waar bovendien de kinderen van de omgrenzende huizenblokken op klimrekken of in pias vijvers naar hartelust kunnen spelen. Wanneer in het najaar de eerste zandauto's zullen aanrollen om het gedeelte van „Delftwijk" tussen Jan Gijzenkade en Tesselschadeplein en de daarachter geprojecteerde straat tot de Delftlaan op te hogen, zal een begin zijn gemaakt met de uitvoering van een prcject, dat geboren is uit de overtuiging, dat ook in de toekomst Haarlem een stad moet zijn waar het goed is om te wonen. Het plan „Delftwijk", waarop wij gis teren door de ontwerper en door de wet houder van Openbare Werken, de heer A. J. M. Angenent, een toelichting kregen, heeft reeds ter visie gelegen en zal binnen kort de Haarlemse raad ter goedkeuring worden aangeboden. Het plan „Zinnevelt" bevindt zich in een eerder stadium. Het is ook niet zo urgent als dat voor „Delftwijk", omdat het de be doeling is, dat hier de particuliere woning bouw, eventueel met rijksprefhie, een kans krijgt. Op het ogenblik zijn de mogelijk heden daartoe niet bijzonder groot. In onze inleiding hebben wij de begren zing en daarmee de toegangswegen tot „Delftwijk" reeds aangegeven. Bovendien komen er op de Rijksstraatweg nog twee vóór het buurtverkeer belangrijke uitmon dingen, namelijk het Tesselschadeplein en tegenover de Muiderslotweg. Vandaar lopen straten naar de Delftlaan en naar de Jan Gijzenkade, welke in de toekomst over de Delft verlengd wordt tot Sant poort-station. Overigens wordt de wijk vrij gehouden van doorgaand verkeer: automobilisten met haast zullen het wel uit het hoofd laten te pogen een weg te zoeken die een paar meter afsnijdt, want de straten liggen alle in U-vorm om de huizenblokken, op dat alweer zoveel mogelijk groen kan wor den uitgespaard. Binnen „Delftwijk" vallen drie buurten te onderscheiden. Het hart van iedere buurt wordt gevormd door een plantsoen, terwijl iedere wijk tevens de beschikking krijgt over een drieduizend vierkante me ter grote speeltuin; bovendien is een vierde speeltuin geprojecteerd aan de periferie van de Rivierenbuurt. Een ander kenmerk van de bouwwijze in dit stadsdeel zal zijn, dat de hoogte der bebouwing zal afnemen van de rand van de wijken (4 lagen) tot het midden daarvan, waar nog eengezins woningen zullen worden gebouwd. Zeer veel aandacht is besteed aan het aantal scholen en de situering daarvan. Een bijzondere moeilijkheid doet zich daarbij voor: moet men de benodigde schoolruimte baseren op de huidige top jaren of reeds nu rekening houden met de komende daling van het kindertal. Wij hebben daar nog onlangs in een onderhoud met wethouder D. J. A. Geluk op gewezen. Volgens het eerste uitgangspunt zijn acht, volgens het laatste zes lagere scholen nodig. Men heeft nu een middenweg gekozen en intuïtief het aantal op zes bepaald, daarbij rekening houdende met de noodzaak in de toekomst tot een verlaging van het aantal leerlingen per klas te komen. Er komt een „scholenstrook" van het Tesselschadeplein tot de Delftlaan, waar men onder meer twee openbare en een Protestants-Christelijke lagere school kan aantreffen, evenals een christelijke Ulo en enige kleuterscholen, waarvan er zes in „Delftwijk" zullen worden gebouwd. De twee Rooms-Katholieke lagere scholen met bijbehorende kleuterscholen zijn geprojec teerd in de „kop" van de in pyramidevórm naar het Delftplein (de verkeerscirkel in de Rijksstraatweg, waarop Delftlaan en straks ook de Vondelweg uitmonden) toelopende wijk. Zij staan dan namelijk dicht bij het toekomstige parochiecentrum ten Oosten van de Rijksstraatweg, namelijk de nieuwe parochiekerk aan de Muiderslot weg en het scholencomplex aan de Geuse- vesperstraat. Vermelden wij volledgiheidshalve nog, Tot de attracties van de Noorderhout zal ook de kinderboerderij naast de Zwit serse boerderij, eerlang in te richten als theeschenkerij, behoren. De raad heeft er enige maanden geleden een crediet voor toegestaan en reeds is men thans klaar met de fundering, want de aannemer heeft hard. gewerkt. Dieren zijn er ook al, want dit jaar heeft de dienst van Hout en Plantsoenen min der vee uit de hertenkamp verkocht dan anders het geval is. Wethouder Angenent heeft 15 Augustus aangenomen als streefdatum om de kin derboerderij voor het jonge volkje van Haarlem-Noord te openen. Het ziet er naar uit, dat dat wel zal lukken. dat een nieuwe Rooms-Katholieke Ulo bij de Eemstraat is gedacht, terwijl wij de plannen voor de nieuwe Christelijke Prin ses Marijkeschool voor buitengewoon on derwijs in die buurt bekend kunnen ver onderstellen. Wij vernamen van wethouder Angenent, dat het de bedoeling is, dat de scholenbouw met voortvarendheid ter hand zal worden genomen, zo zelfs dat de schoolgebouwen er eerder zullen zijn dan de huizen. Men zal dan de eerste jaren de gelegenheid heb ben de „top" der schoolgaande kinderen ten Oosten van de Rijksstraatweg op te vangen, welke toppen verdwenen zullen zijn tegen de tijd dat „Delftwijk" volge bouwd is. In ons blad van Zaterdag vermeldden wij reeds, dat de Gereformeerde Kerk grond in optie heeft in „Delftwijk", name lijk bij het Tesselschadeplein. Aan dat plein is aan de kop het in „Oud- Schoten" zo vurig begeerde wijkcentrum geprojecteerd, een gebouw met eetj toneel zaal en enkele kleinere zalen voor lezin gen van het comité „Over de brug" en bij eenkomsten der buurtclubs voor de denk en binnenhuissporten. Voorts kan er een filiaal van de Stadsbibliotheek worden ge vestigd- Eén van de maquettes, die door de dienst van Openbare Werken zijn vervaardigd. Zij zullen binnenkort op een vergadering van het wijkcomité „Oud-Schoten" worden tentoongesteld. Hierboven ziet men de ma quette van „Delftwijk", waarop duidelijk te zien is, hoeveel ruimte uitgespaard zal worden door het toepassen van huizen blokken van drie en vier woonlagen. Ook de pyramidevórm van Delftwijk" is goed te onderkennen. Behalve door een kerk en een zaalgebouw zal het Tesselschadeplein nog opvallen door een rij fraaie winkels met twee woonlagen aan de Noordzijde. Dit worden wijkwinkels van een tamelijk groot karakter door toe passing van eiland-étalages. Het winkelblok zal in totaal dertig win kels omvatten, waarvan een gedeelte aan de Rijksstraatweg. Ten Noorden van het Tesselschadeplein, parallel aan de Rijksstraatweg, is een straat geprojecteerd, waar het ambacht en het kleine bedriif zich zullen vestigen, bijvoor beeld een fietsenhersteller, een smederij, een drukkerij en dergelijke. Voorts is op ruime schaal gedacht aan stallingsmogelijkheid voor auto's, gezien de ervaringen die men heeft opgedaan met de reeds bestaande wijken van Oud-Scho ten. In de toekomst wordt gerekend op de aanwezigheid van één auto op vijf tot zes gezinnen. Er is dus voorzien in stallings ruimte voor vierhonderd wagens. Een ge deelte daarvan zal geplaatst kunnen wor den in de twee geprojecteerde garagebe drijven, een bij de Zinneveltbrug, de ander op de hoek van Rijksstraatweg en Muider slotweg. Voorts heeft men een groot aantal boxen in kaart gebracht. Wij schreven, dat „Delftwijk" voorbe stemd is voor woningwetbouw op grote schaal. Daarop vormen drie torenflatge bouwen van acht verdiepingen uitzonde ringen. Deze bijzondere bebouwing is voor zien halverwege de Jan Gijzenkade, hal verwege de Delftlaan bij de zijweg naar het Tesselschadeplein en tenslotte bij het Delftplein. De bewoners van de hogere étages van de torenflats zullen ongetwijfeld kunnen genieten van een prachtig gezicht op Haar lem. De wijk „Zinnevelt" is, zoals gezegd, voorbehouden aan de particuliere bouwer. Daarbij wordt, zoals wij hebben begrepen, niet in de eerste plaats gedacht aan risicobouw, maar vooral aan complexen, die worden gebouwd als beleggingsobject van verzekeringsmaatschappijen en dergelijke. Eveneens zal niet worden overgegaan tot verkoop van kleinere stukken grond, omdat in het verleden wel is gebleken, dat dan niet alleen de beste plekjes het eerst zijn verkocht, maar vooral dat een onsamen hangende en dus onharmonische bebouwing ontstaat. Voor „Zinnevelt" bestond al een uitbreidingsplan, dat uit het laatst van de dertiger jaren dateert. Wie het oude en het nieuwe project naast elkaar legt ziet onmiddellijk welk een vooruitgang de stedebouwkunde het laatste decennium heeft gemaakt. Op de kaart van 1938 een eindeloze reeks vrijwel gelijkvormige rechthoekjes: de huizen en daartussen smalle gootjes: de straten. De monotonie van wijken die uitsluitend uit eengezinswoningen bestaan, springt op afschrikwekkende wijze in het oog. In de nieuwe tekening zijn het niet de huizen die het eerst opvallen, maar de plantsoenen en de brede wegen van de vier buurten, waarin „Zinnevelt" is verdeeld. In het midden bevindt zich, ter hoogte van de reeds bestaande Prinses Ireneschool aan de Anthony Fokkerlaan, een Brink, waar het goed toeven zal zijn. Het feit, dat „Zinnevelt" pas over tien jaar geheel gerealiseerd zal zijn, brengt met zich dat de scholenbouw heel wat min der moeilijkheden zal opleveren. Er zullen dan immers minder kinderen zijn dan nu, terwijl voorts het karakter van de wijk ook wel tot gevolg zal heb ben, dat er minder behoefte aan school ruimte is. Ook hier zijn de scholen voor een goed deel centraal geprojecteerd. De Führhop- school zal geflankeerd worden door een nieuwe R.K. Ulo voor meisjes, er komt een Rooms-Katholieke lagere school aan de Delftlaan en ook twee kleuterscholen, ter wijl voorts nog een scholencomplex ge dacht is halverwege de Delftlaan, bijvoor beeld voor een huishoudschool. De bijzondere bebouwing van het plan „Zinnevelt" bestaat allereerst uit een Lu thers centrum tussen de bovengenoemde Brink en de Mr. Jan Gerritszlaan, dat on der meer zal bestaan uit een kerk met bij behorende gebouwen en een rusthuis. Voorts is een wijkgebouw geprojecteerd op de hoek van Hectorstraat en Planeten- laan. Dat wijkgebouw behoeft niet de om vang van dat van Oud-Schoten te krijgen, Van 7 tot 18 Juli wordt in het theater Carré te Amsterdam een reeks voorstel lingen gegeven door Les Ballets de Paris van Roland Petit (met Colette Marchand als eerste soliste). Op het programma staan onder meer „Carmen" en „Le Loup". De voorstellingen zullen worden begeleid door de H.O.V. MULO-diploma In het gebouw van de Haarlemse Kegel bond worden de examens gehouden voor het examen MULO. Geslaagd zijn voor diplo ma A: W. F. Langeveld, A. van Ling, J. J. Meerman, L. van Veen, H. B. F. van Laar, T. van Ruller, J. G. van Driel, J. H. Hoekstra, L. Eek, G. Blansjaar, J. H. Groenestein en G. v. d. Hoek, H. A. Doop, E. M. Kluijver, P. Wardenaar, G. H. Hes, S. Smit, G. Willemse, R. Berg. T. G. C. van der Vlugt, A. A. de Vries en J. Doodt, R. Ratsma, W. Duba, M. Hogervorst, G. R. Lijmslager, J. C. Reichard, H. C. Roelofs, H. Spier, J. Alferink, H. Bon tan en J. C. Kamphuis. Voor diploma B zijn geslaagd T. v. d. Lei, C. Schornagel. L. H. F. van Luijken. T. D. F. Nicolai, A. P. Hooglugt, J. W. Boerstoel, C. A. Bruynis. P. Clement, T. Markus, S. Duim, C. van Leeuwen, P. U. Mollema, J. W. C. Willemsen, A. J. Lanting en J. A. van Beek. W. Drullman, W. P. H. van Beusichen, A. M. Jongejans. G. J. den Hollander, P. Steen voorden, J. Schweinsbergen, H. Deutekom, N. Koopman, J. A. Krabbendam, H. Hollan der, M. J. van Strien, L. H. Hentze, A. J. Terlouw, J. Ph. van Dok, M. de Zwart, W. Bies, N. H. Pool. J. Bruijnzeel, J. van Kam pen, L. van der Ster, H. j. van Andel. M. van den Akker. H. Schoenmaker, R. Hoogen- doorn, A. Kramer, J. Floresson, A. P. H. de Geus, R. Geuskens, A. G. van Hulst en H. F. T. Tichelman. Kinderverpleging In het Diaconessenhuis slaagden voor het examen aantekening kinderverpleging de zusters P. F. van Oort; J. C. Schouten en J. Zuiderveld. Niet minder belangrijk dan de vormgeving van de woonwijken is ook de bestemming van de omliggende gebieden, waar die centrale voorzieningen kunnen worden ge maakt, die niet in iedere wijk of buurt afzonderlijk te projecteren zijn. Tevens zijn de verkeerswegen naar verder af gelegen recreatiegebieden als strand en duinen van groot belang. Ook aan deze aspecten is bij opstellen van de plannen voor „Delft wijk" en „Zinnevelt" gedacht en in nauwe samenwerking met de samenstellers van hel streekplan voor Zuid-Kennemerland zijn de volgende verbindingen in de toe komst geprojecteerd: een verbinding met Bloemendaal door de te verlengen Orion- weg, een verbinding met Santpoort-Station langs de Jan Gijzenkade, een verbinding met Buitenhuizen van de bocht in de Vondelweg ten Noorden van het Jephtaplein buiten Spaarndam om naar de Westelijke zijde van Zijkanaal C. In nauw verband met deze Oost-Westrelaties staat de toekomstige Noord-Zuidverbinding van de Velser tunnel naar de bestaande Rijksweg Haarlem-Leiden ter hoogte van de Bennebroekerdreef. In Haarlem-Noord loopt die snelverkeersweg op enige afstand parallel met de Vondelweg. Op de maquette voor het uitbreidingsplan van Zinnevelt kan men enkele reeds bestaande elementen onderkennen, zoals de Prinses Ireneschool aan de Anthony Fokkerluan, ongeveer in het midden, de Hectorstraat (die door een groenstrook wordt gesplitst), het Tehuis voor bejaarden „Delftweide" (rechts onderaan) en het Marnix van St. Aldegondelyceum en de Führhopschool aan de Planetenlaan Tussen Vondelweg en nieuwe Rijksweg zal een groene gordel ontstaan, waar sport velden, speelweiden en tennisbanen elkaar in bonte verscheidenheid zullen afwisselen. De begraafplaats zal worden doorge trokken naar de Vondelweg, zodat de speeltuin „Vondelkwartier" in de toekomst verplaatst zal worden. De oude boerderij ter hoogte van de Geusevesperstraat zal in dit grootse re creatiegebied worden opgenomen en voor zien tvorden van een speelweide. Dat men nog dit jaar zal beginnen met dé aanleg van zeven sportvelden in het sportpark „Noord-Akendam" hebben wij bereids meegedeeld. Belangrijk is, dat de terreinen aan de Westzijde van de Delft, die tot het gebied van de gemeente Velsen behoren, eveneens voor de recreatie zijn bestemd, zodat een aaneengesloten groene zóne om het Noor delijk deel van de stad ontstaat. Over de hierboven genoemde nieuwe Rijksweg Noord-Zuid, die de bestaande Rijksstraatweg natuurlijk aanzienlijk zal ontlasten, valt nog op te merken, dat hij geprojecteerd is aan de Westzijde van de Liede en de weg naar Amsterdam ter hoogte van de Israëlitische begraafplaats zal kruisen, uiteraard met een viaducten- stelsel. Bij het Delftplein zal het uit het Noorden komende verkeer door middel,van een a- symmetrische verkeerscirkel van de Rijks straatweg worden afgetapt en via de Delft laan naar de Verspronckweg geleid. Het is op het ogenblik nog in studie hoe op dat punt het tracé verder naar het Zuiden moet lopen. Er bestaat een plan om de weg op Bloemendaals gebied aan te leggen en vandaar via het Haarlemse Zuid-westelijke rayon naar het Zuiden waar bij het tegenwoordige station Heem- stede-Aerdenhout aansluiting verkregen dient te worden met de achter de Amster damse waterleiding geprojecteerde weg door de duinen naar Den Haag. Door dit alles zal de Rijksstraatweg van het Delftplein af een locaal karakter krij gen. Het is dan ook te verwachten, dat de weg van dat punt af door de Rijkswa terstaat aan de gemeente Haarlem zal worden overgedragen. omdat het niet te verwachten is, dat daar aan in „Zinnevelt" grote behoefte zal ont staan. Daarom is het ook op een plaats geprojecteerd, waar het tevens centraal ligt voor de aangrenzende bestaande wij ken. Voorts wordt nog gedacht aan een tehuis voor alleenstaanden, terwijl ook in „Zin nevelt" de torenhoge flats niet zullen ont breken. Winkels komen er aan de Brink bij de Anthony Fokkerlaan en verder is er ook plaats gereserveerd voor stallingruimte, hetzij in een garagebedrijf, hetzij in boxen. De voornaamste wijziging in het nieuwe plan voor „Zinnevelt" in tegenstelling tot het oude, wordt gevormd door de te ver leggen mr. Jan Gerritszlaan. Deze loopt nu van het E.D.O.-terrein recht op de Zinneveltbrug bil de Jeugd herberg toe. In het nieuwe project loopt de laan met een knik ter hoogte van het E.D.O. terrein, waar tevens een klein parkeerter rein zal worden aangelegd naar een punt op de Delftlaan dat 250 meter ten Zuiden van de Zinneveltbrug ligt. De Delftlaan krijgt dus 250 meter lang de bosschages van de Noorderhout tot grens Achter het struikgewas strekt zich dan een enorme speelweide uit. Wij herinneren er nog aan, dat op het ogenblik reeds voorbereidingen worden ge troffen voor de bouw van een nieuw open- luchtbad, dat zal verrijzen tussen E.D.O.- terrein en Haarlem-veld. In gebouw St. Bavo hebben gistermid dag driehonderd ouden van dagen genoten van een cabaret, dat hen werd aangebo den door de Unie Vrouwelijke Vrijwilli gers. afdeling Haarlem, Bloemendaal en Heemstede. Het cabaret stond onder leiding van Martin van Delden. De medewerkenden waren de conferencier Han Bakker, twee zingende dwazen, een zangeresje genaamd Hansy en twee acrobaten. Het Haarlems Comité Autotocht voor Ouden van Dagen, dat voor de bewoners van een aantal inrichtingen voor oude mensen jaarlijks een autotocht placht te organiseren, heeft na een 25-jarig bestaan zijn werkzaamheid besloten. Sinds 1929, het jaar waarin voor het eerst een tocht werd georganiseerd, zijn er achttien ge houden. In 1940 werd de reeks door de oorlog onderbroken; pas zeven jaar later kon zij worden hervat. Het oorspronkelijke karakter van de uitstapjes bleek toen evenwel niet lang meer te kunnen wor den behouden. Het hield In, dat particu liere autobezitters hun wagens en hun tijd beschikbaar stelden cm de bejaarden een genoegen te bereiden. Rijden met een lange stoet, die soms uit negentig auto's bestond,, bloek uit verkeersoogpunt steeds meer bezwaar op te leveren. Men moest op den duur de particuliere wagens geheel vervangen door een klein aantal autobus sen. Ofschoon ook dit met vriendelijke hulp van enige instellingen en bedrijven mogelijk bleek, was toch de aard van de instelling geheel veranderd. Daarbij kwam dat sinds de aanvang van het werk van het comité verscheidene andere instellingen waren ontstaan, die met hetzelfde doel verdienstelijk werk deden. Deze en nog meer overwegingen brachten het comité tot de conclusie, dat het nu zijn werk maar moest besluiten. In zijn laatste bijeen komst heeft de voorzitter, de heer B. W. Lasschuit, het indertijd door de heer G. van Zon genomen initiatief gememoreerd en al hetgeen in die jaren bereikt is met dankbaarheid in herinnering gebracht. Bij zijn afscheid verzoekt het comité-als- geheel ons, zijn warme dank over te bren gen aan de vele particuliere autobezitters die (een aantal hunner zelfs lange jaren achtereen) hun belangeloze medewerking hebben verleend, aan padvinders, leden van de Ongevallendiénst en estafetterijders die hetzelfde hebben gedaan en aan al degenen die door materiële hulp het wel slagen van achttien tochten hebben moge lijk gemaakt Als staaltje van geluk zij vermeld, dat die autotochten nimmer slecht weer hebben ervaren: dat het als regel zelfs bijzonder mooi placht te zijn. Geen enkel ernstig ongeval heeft zich ooit voorgedaan. In de slotvergadering werd de penning meester van het comité, de heer E. H. Tenckmck, décharge verleend. Het saldo in kas is besteed om in de inrichtingen, welker bewoners aan de tochten plachten deel te nemen, nog eens een versnapering te verstrekken. Herdacht werd wijlen de heer A. M. Duytshoff, die met zo warme belangstelling gedurende al de actieve ja ren van het comité zijn werkzaam aandeel op zich heeft genomen. De directeur van de Rijkskweekschool te Haarlem stelt er prijs op te laten weten, dat het bericht in ons blad van gisteren omtrent twee geslaagde en nu reeds bé- noemde kwekelingen niet van de school af komstig is. Hij acht dergelijke vlotte benoemingen in een periode van schaarste aan leerkrach ten normaal en geen bijzondere aandacht waard. Naar zijn mening kunnen jonge leerkrachten pas ria lange 'tijd van prac- tische werkzaamheid op hun werkelijke kwaliteiten beoordeeld worden, hetgeen ook de mening is van de gecommitteerde uit Gouda. Onder leiding van de heer P. V. Wit, directeur van de Stadsbibliotheek en Lees zaal, breiden de werkzaamheden van deze bibliotheek zich steeds uit. Filialen zijn gesticht en in het Tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersingel en in club- en buurthuizen bestaat gelegenheid boeken te lenen, afkomstig uit de Stadsbibliotheek. In de bibliotheek in Huis Te Zaanen werd reeds vele jaren met succes gewerkt en van de laatste jaren dateren de opening van het filiaal in Spaarndam en het in gebruiknemen van jeugdbibliotheken aan de Schouwtjeslaan en in Huis Te Zaanen. Sedert 1 September van het vorig jaar bestaat er in het Club- en Buurthuis aan de Kampersingel gelegenheid boeken te lenen. Daar zijn 590 boeken bezorgd (de helft voor de jeugd en de andere helft voor ouderen). De bewoners van het Tehuis voor ouden van dagen zijn sedert drie maanden in de gelegenheid boeken te lezen, hetgeen bijzonder gewaardeerd wordt. Voor de toekomst staat op het program ma het inrichten van een bibliotheek in Haarlem-Oost. Zoals gemeld zijn B. en W. voornemens de gemeenteraad voor te stel len een gebouw te kopen op het Van Zeg- gelenplein. Als daartoe besloten wordt dan zal na 1 September begonnen worden met de inrichting en verwacht wordt, dat het filiaal omstreeks 1 Mei geopend zal worden. Op het programma staat verder een filiaal in te richten in het gebouw aan de Schouwtjeslaan, waarin op het ogenblik een jeugdbibliotheek gevestigd is. Deze bibliotheek zal eerst naar het centrum moeten verhuizen, doch men heeft niet de beschikking over een gebouw. Om de filialen en afdelingen goed te la ten funetionneren waren maatregelen nodig. Het verdient geen aanbeveling op alle plaatsen een groot aantal boeken bijeen te brengen. Er is een practische oplossing gevonden door het inrichten van een wisselbiblkéheek. In het najaar 1952 heeft de gemeenteraad B en W. een crediet ver leend voor het inrichten van de vroegere gymnastiekzaal aan de Hagestraat, welke zaal behoorde bij de school aan de Spaarn- wouderstraat. De zaal werd niet gebruikt en zij is thans door Openbare Werken uit stekend dienstbaar gemaakt voor het nieu we doel, namelijk wisselbibliotheek van de Stadsbibliotheek en Leeszaal. Dezer dagen is de zaal gereed gekomen en iedere mor gen werken daar een assistente en twee leerlingen. In de eerste plaats is het de bedoeling de bibliotheek in te richten en als men daarmee gereed is wordt zij ge bruikt om boeken voor korte tijd op te bergen, alvorens zij naar een ander deel van de stad worden overgebracht. Het club- en buurthuis bijvoorbeeld be schikt over 500 boeken. Twee keer per jaar krijgt het een nieuwe serie en die komt uit de wisselbibliotheek aan de Ha gestraat. Daar komen de gelezen boeken en ze worden nagezien, alvorens ze op een ander punt van Haarlem bezorgd worden. Spaarndam valt ook onder de regeling. Daar blijft een groot aantal boeken, moge lijk zevenhonderd (op het ogenblik zijn er 1200) en op geregelde tijden komen er een paar honderd bij uit de wisselbibliotheek. In deze bibliotheek zijn ongeveer 1500 boeken, doch men hoopt het aantal boeken op te voeren tot 10.000, hetgeen voldoende geacht wordt. De heer Wit hoopt immers in de toe komst nog een filiaal te stichten, name lijk ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, doch hierover bestaan nog geen plannen. Het staat alleen op het verlanglijstje van de Stadsbibliotheek. Tenslotte delen wij mee, dat de wissel bibliotheek aan de Hagestraat niet voor het publiek opengesteld is. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Woensdagmiddag is op de Noorderbe graafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer L. Staal, in leven stypeur op de technische afdeling van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant. Nadat op het orgel het Largo van Handel ten gehore was gebracht, zeide de heer R. V/. P. P e e r e b o o m, directeur-hoofd redacteur van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant, dat allen in het be drijf diep getroffen waren, toen zij het be richt van het overlijden vernamen. De heer Peereboom sprak mede namens zijn broer, die wegens vacantie de plechtigheid niet kon bijwonen en gaarne gesproken zou hebben, omdat de overledene beschouwd werd als een der besten onder het perso neel. Door zijn vakbekwaamheid was hij een goede kracht en vele jaren heeft hij met grote toewijding gewerkt. Men had een onbeperkt vertrouwen in de thans over ledene, omdat men wist, dat men op hem kon rekenen. Namens het bedrijf sprak de heer Peereboom woorden van dank en richtte hij zich met woorden van troost tot de nabestaanden. De organist speelde „Aan de Strijders", waarna de heer B. Tersmitten namens de collega's en het afdelingsbestuur van de Algemene Nederlandse Grafische Bond de heer Staal herdacht. In zijn omgeving was de thans overledene zeer gezien en men ging gaarne met hem om. Van de Grafische bond, die een machtige organisatie is, was hij een soldaat op wie men kon vertrouwen. Onder orgelspel van „Ruh' in Frieden, alle- Seelen" van Schubert werd de baar grafwaarts gedragen. De oudste broer van de heer Staal dankte voor de blijken van deelneming.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9