Academie voortgezet economisch onderwijs vult leemte in opleiding bedrijfskader Predikbeurten .Clowntje Rick Haarlems voorbeeld vond navolging (met provinciale steun!) in Groningen ELAND SHAG Eerste zomerconcert SLEUTEL WEG? Nederland heeft weer een tekort bij de EBU ZATERDAG 4 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Vorming van de persoonlijkheid Bureau levens- en gezins moeilijkheden geopend Bedrijfsleven gehaat Violiste Philia Sengers debuteerde bij de HOV Afficheprijs A.N.W.B. voor Heemstedenaar Fietsendiefstal werd spoedig opgelost Vereniging Haerlem Vestiging van Curtiss- Wright in Amsterdam? Hengelwedstrijd voor ouden van dagen Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaartverkeer gedeeltelijk gestremd Leerlingen werk in Centrale School II Ondanks seizoen-uitgave toch spaaroverschot Begrafenis H. v. d. Weijer Mr. F. F. Lindeman benoemd tot ambtenaar te Rotterdam Bewoners van Vogelenzang zaten 36 uur zonder water DE SLEUTELSPECIALIST Boerenzoon verdronken in Rosmaler Wetering AVRO vergadert in Groningen Weer mutaties bij „De Ommelanden" Voor de kinderen Ook in Groningen zal in September een Academie voor voortgezet economisch onder wijs haar werkzaamheden beginnen. Het initiatief daartoe is genomen door prof. dr. J. L. Mey en prof. dr. A. I. Diepenhorst, die beide ook aan de Academie in Haarlem hebben les gegeven en door de heer B. G. Kernkamp, lid van de Haarlemse Academie voor voortgezet economisch onderwijs. Behalve het bedrijfsleven heeft ook het pro vinciale bestuur, zowel van Groningen als van Friesland, grote belangstelling voor de oprichting getoond en zich tot daadwerkelijke steun bereid verklaard. Dit laatste staat wel in schrille tegenstelling tot de houding van Gedeputeerden van Noord holland, die thans wederom een voorstel hebben gedaan om de duizend gulden sub sidie in te trekken. Het vorige jaar wilden Gedeputeerden dat ook, maar uit de Pro vinciale Staten rees daartegen verzet met als resultaat dat de subsidie alsnog werd toegekend. Of het dit jaar zo zal gaan is een open vraag, te meer nu de Commissie voor onderwijszaken geadviseerd heeft het voorstel van Gedeputeerden aan te nemen. Anderzijds hebben alle Statenleden vanmorgen een adres gekregen van het bestuur van de Academie, waarin nogmaals wordt gewezen op het bestaansrecht en het belang van deze instelling. Het zal duidelijk zijn, dat het daarbij niet in de eerste plaats gaat om het bedrag het tekort bedraagt slechts achthonderd gulden maar vooral om de erkenning van de ideeële waarden die de Academie voor voortgezet economisch onderwijs vertegenwoordigt. Die ideeële waarden zijn ook naar onze mening niet gering en zeker niet zolang het middelbaar onderwijs op de tegenwoordige leest is geschoeid. En dit te meer nu de toeneming der bevolking tot een versnelde industrialisatie noopt. Deze industrialisatie kan, niet alleen mentaal, maar zelfs ook materieel, alleen dan slagen wanneer ons land over voldoende kader beschikt om leiding te geven en de topfiguren bij te staan: het algemene kader van handel en industrie heeft juist daarom zo'n belang rijke functie, omdat het de schakel vormt tussen de hoogste leiding der bedrijven en de overige werknemers. De Academie voor voortgezet economisch onderwijs nu biedt de leden van die kader groepen de mogelijkheid tot een bedrijfs economische verdieping van hun reeds door de praktijk gevormde kennis vooral ook in samenhang met andere verschijnselen op maatschappelijk gebied en tot het openen van een sociaal inzicht. Wie ook maar enigszins thuis is in de structuur van ons onderwijs en weet welke eisen de maatschappij stelt, beseft duide lijk in welk een leemte de Academie voor ziet. Haar oprichters, curatorium, rectoren en docenten hebben dan ook pionierswerk van eerste orde verricht. De Academie gaat uit van het principe, dat inzicht belangrijker is dan parate ken nis en wie het voorrecht heeft gehad met afgestudeerden te spreken weet, dat de cur sisten juist met grote dankbaarheid terug denken aan de discussies met elkaar en de docenten. Die hebben hun persoonlijkheid gevormd, die samensprekingen hebben hen in contact gebracht met de meningen en de gedachtenwereld van anderen. Het respect voor de evenmens is er door gegroeid, hun inzicht verdiept. Van niet geringe waarde was daarbij, dat de cursisten reeds werkzaam zijn in het bedrijfsleven: op die manier wordt een synthese bereikt tussen theorie en praktijk. Waarbij dan nog komt, dat het gezelschap zeer gemêleerd is. De ingenieur zit er naast de boekhouder, de advocaat naast de per soneelschef, de accountant naast de fabrieksdirecteur. Maar behalve op ideeële waarden kan de Academie ook op concrete materiële resul taten bogen. Een man die het door finan ciële tegenslag niet verder kon brengen dan de derde klas van de H.B.S. werd op latere ADVERTENTIE Een „WARE JAKOBS product Virginia shag 85ct. Gisteravond vond in de voorzaal van café-restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem de opening plaats van het bureau voor levens- en gezinsmoeilijk heden op humanistische grondslag voor Haarlem en omstreken. Onder de aanwezigen bevonden zich on der anderen enkele psychologen, de direc teur van het medisch consultatiebureau van alcoholisme, de Haarlemse wethouder van sociale zaken en bedrijven, de heer W. F. Happé en vertegenwoordigers van de sociale raad, de bestuurders bond van het N.V.V., van Humanitas en van het U.V.V. De voorzitter van de stichting, dr. W. J. Jong, heette de aanwezigen welkom en gaf vervolgens een zeer beknopt overzicht van het doel en streven van het bureau. De taak van het bureau is het geven van raad en hulp bij levens- en gezinsmoeilijk heden aan ieder, die zich daartoe tot het bureau wendt. Door het contact tussen het bureau en andere instanties kan ook advies worden gegeven over de vraag tot welke instantie mén zich het beste kan wenden, indien men moeilijkheden heeft. Deze moeilijkheden kunnen zich volgens dr. Jong uitstrekken tot huwelijksproble men en moeilijkheden van opvoedkundige, maatschappelijke en economische aard. Het bureau neemt zich voor om over twee jaar een uitgebreid rapport uit te geven waarin de werkzaamheden over de eerste jaren zullen worden beschreven. De vol gende personen zijn aan het bureau ver bonden: mevrouw A. Bijl-Beket maat schappelijk werkster, mejuffrouw K. d'Ar- denne Ankringa, dr. J. Spanjaard, psy chiater en de heer Ehrbecker, geestelijk raadsman. Het bureau is voorlopig geves tigd aan de Kruisweg 74 (gebouw van het N.V.V.) en houdt zitting op Woensdag van 20 tot 21 uur. Dr. Jong besloot zijn korte uiteenzetting met de hoop uit te spreken, dat het bureau op deze wijze zal bijdragen tot de geeste lijke gezondheidszorg van talrijke Haar lemmers en dat op deze wijze de moei lijkheden tot een bevredigende oplossing «uilen komen. leeftijd door de lessen van de Academie het pad geëffend naar de Universitaire studie; een jonge vrouw kreeg door de kennis aan de Academie verkregen een leidende functie bij een flinke onderneming en zo zijn er veel meer voorbeelden te geven. Op het ogenblik zijn er 59 cursisten en dertig afgestudeerden, ongerekend nog de „toehoorders," die slechts enkele onder werpen naar hun keuze volgen. Een goed deel van deze mensen behoort tot de „middengroepen" en heeft een ge zin achter zich. Het bedrijfsleven draagt, behalve door subsidies en donaties, vaak bij door de kosten van de opleiding geheel of gedeeltelijk voor zijn rekening te nemen. De Maatschappij voor Nijverheid en Han del verstrekt beurzen voor hetzelfde doel. Uit het voorgaande, waarin wij getracht hebben wezen en betekenis van de Acade mie in het kort te schetsen, zal men wel- De H.O.V. is gisteravond haar reeks zomerconcerten begonnen met een uitvoe ring in de Gemeentelijke Concertzaal, die door Marinus Adam geleid werd. Als op zovele zomerconcerten in voor gaande jaren kreeg ook op deze avond een van onze jonge instrumentalisten de gelegenheid tot een debuut. Het was de violisten Philia Sengers, die met de ver tolking van het Vioolconcert in G van Jos. Haydn en van het Poème van Ernest C'hausson over het algemeen uitstekende indrukken omtrent haar technische en artistieke ontwikkeling gegeven heeft. Vooral haar vertolking van Haydns viool concert was overtuigend. Weliswaar wa ren er in haar voordracht van het mooie Poème van Chausson hoogtepunten van echt muzikale spanning, maar op tal van momenten bleef er nog een te kort aan uitdrukkingsdiepte waar te nemen. En dan kon haar overigens fraaie viooltoon niet op tegen het grote klankvolume van het sterk bezette orkest. Maar voor het concert van Haydn was de klankverhouding tussen solo-viool en gereduceerd orkest veel gunstiger. En dan harmonieerde de blijde, onproblematische muziek, die in het Adagio een bezonken expressie krijgt, veel meer met de artis tieke gerichtheid van de violiste. Steeds werd bij de uitvoering van dit concert de viooltoon gekenmerkt door een gewenste graad van bezieling. De grote gemakke lijkheid, waarmede Philia Sengers het con cert speelde, wees enerzijds op een na tuurlijke violistische begaafdheid, ander zijds op een belangrijke technische scho ling. Het orkest begeleidde onder leiding van Marinus Adam delicaat en volgzaam, hetgeen in de finale door de grote voort varendheid van de soliste wel eens moei lijk ging. Het programmagedeelte voor de pauze kreeg een voortreffelijke eenheid door de keuze van de Symphonie nr. 11 (in G) van Jos. Haydn. De bijnaam „Militaire Symphonie" moet men maar toeschrijven aan het trompetsignaal -in het Allegretto. Dat is een muzikaal motief, dat Haydn's eenvoudig geaarde muziek geen program matisch karakter behoeft op te dringen. Marinus Adam hield de uitvoering strak van tempo en licht van nuancering, een goed principe, waarmede de symphonie het best gediend werd. Haydns symphonie is dus geen werk, dat om een programma vraagt, niet ge bonden aan een litterair gegeven. Het werk „Le chausseur maudit" (de ver vloekte jager) van César Fra'nck, dat na de pauze tot uitvoering kwam, is daar entegen wel degelijk aan een programma gebonden. Zo sterk zelfs, dat het niet tot de toehoorder kan spreken zónder dit pro gramma. Zulks, in tegenstelling tot andere „symphonische gedichten", die men ook wel als absolute muziek kan ondergaan. („Finlandia" van Sibelius bijvoorbeeld). „Le chausseur maudit" zonder gedachte aan Dürgers ballade van de wilde jager, die de Zondag ontheiligde, verliest als mu ziekstuk zijn spanning. Maar bij de uit voering van gisteravond moet het litte raire gegeven ongetwijfeld inspirerend geweest zijn, want nu bleef de spanning van de eerste tot de laatste noot gehand haafd. Voor Marinus Adam werd de uit voering een groot succes. Een goed besluit van het concert werd de vertolking van de Ouverture „Le Car naval Romain" van Berlioz, waarbij de Engelse hoorn zich bijzonder onder scheidde. P. ZWAANSWIJK De A.N.W.B. zal binnenkort een nieuwe campagne beginnen tegen de verontreiniging van natuur en landschap. Hiertoe is in de afgelopen maanden een affiche-prijsvraag ge organiseerd. Vijf van de bekendste Neder landse ontwerpers werden uitgenodigd om aan deze prijsvraag deel te nemen. Met de eerste prijs van 1000.is daarbij bekroond het affiche „Een slordig gezicht, waar het ook ligt", van Reyn Dirksen uit Heemstede. In 1952 won hij ook de Marshall-affiche-prijs. licht reeds tot de erkenning komen dat dit belangrijke werk ook officiële steun ver dient, een steun die door enkele gemeenten reeds graag wordt verleend. Bovendien is uit de gang van zaken te concluderen, dat de opleiding binnen niet te lange tijd voor een goed deel op eigen benen kan staan. Een cursisten-aantal van tachtig tot negentig (en dat is toch in deze streek gemakkelijk bereikbaar) vormt daartoe reeds een basis. Dit getal zal ver overschreden kunnen worden indien ook bij het bedrijfleven algemeen het inzicht baanbreekt, dat een kaderopleiding bij de Academie eigenlijk onontbeerlijk is. Dinsdag werd in de Meester Cornelisstraat een fiets gestolen van een heer, die dit rij wiel onbeheerd had laten staan. De volgende dag werd de Haarlemse po litie opgebeld door een rijwielhandelaar, die verklaarde dat twee mannen in zijn winkel waren gekomen, die een fiets wensten te verkopen voor ongeveer twintig gulden. De rijwielhandelaar vertrouwde het zaakje niet en vroeg naar de legitimatiepapieren'van de beide mannen. Die hadden zij niet bij zich en de rijwielhandelaar zag toen van de koop af. Woensdagavond zag de echtgenote van de rijwielhandelaar een van de beide mannen op straat wandelen. Zij volgde hem en waar schuwde vervolgens een agent, die de man aanhield. Het bleek de 19-jarige glazenwas ser J. K. uit Haarlem te zijn, die bekende de fiets, die uit de Meester Cornelisstraat af komstig was, gestolen te hebben. Hij zou dit tezamen met de 23-jarige kell- ner A. E. J. W. L. gedaan hebben, 's Avonds kwam een agent, die naar huis ging, deze kellner tegen en arresteerde hem. Ook deze man bekende. De belangstelling voor de jaarvergade ring van de Vereniging Haerlem was Vrij dagavond groter dan andere jaren. De le den waren uitgenodigd bijeen te komen in de Vleeshal, waardoor zij in de gelegen heid werden gesteld een bezoek te bren gen aan de tentoonstelling „Documentatie en productie", ingericht ter gelegenheid van het tweehonderdvijftig jarig bestaan van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen. De voorzitter, dr. C. Spoelder, herinner de in zijn openingswoord aan hel jubileum en wenste zijn mede-bestuurslid, de heer B. F. Enschedé, die benoemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, geluk. Dr. Spoelder deelde mee, dat het bestuur besloten heeft een subsidie uit het restauratiefonds te verlenen aan het Leger des Heils, dat het intérieur van het ge bouw Spaarne 106 verbouwt. Voorts be sprak hij de actie tot herstel van het mo nument in de Hout, opgericht ter herinne- ïing aan de boekdrukkunst. De gemeente raad heeft besloten een crediet beschik baar te stellen en de Vereniging Haerlem heeft een bijdrage verleend. Er worden pogingen in het werk gesteld weer een molen te bouwen aan het Spaarne. De voorzitter hoopte, dat spoedig een goed resultaat bereikt zal worden. De heer P. A. Dijkema bracht het jaar verslag uit, waarin hij de gebeurtenissen van het afgelopen jaar memoreerde. Nadat het verslag was goedgekeurd bracht de voorzitter hulde en dank aan de heer Dijkema, wiens werkkring elders ligt, doch die nog steeds met voortvarendheid het secretariaat waarneemt. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer B. F. Enschedé, werd vastgesteld, waarna de periodiek aftredende bestuurs leden, de heren dr. C. Spoelder en H. B. E. Warnaars, werden herkozen. De voorzitter deelde mee, dat de leden Vrijdag 10 Juli in de gelegenheid zullen zijn een aantal hofjes te bezoeken. Een prijsvraag is aan het bezoek verbonden. Verder zijn er plannen een excursie naar Utrecht te maken en voor October staat de jaarlijkse wandeling naar Elswout op het programma. De heer A. D. Huijsman gaf een toelich ting op de jubileumtentoonstelling „Docu mentatie en productie", waarna de leden der Vereniging Haerlem in de gelegenheid waren de expositie te bezoeken. Naar uit Newyork gemeld wordt, is de Amerikaanse fabriek van motoren- en vliegtuiwbouw Curtiss-Wright voornemens een filiaal in Europa op te richten. De naam van de nieuwe vestiging zou worden Curtiss-Wright Europa N.V. er. het hoofd kantoor van deze onderneming zou komen in Amsterdam. In bevoegde Amsterdamse kringen werd bevestigd, dat onderhandelingen over een vestiging van Curtiss-Wright in Amster dam, gaande zijn. Van welke aard het Europese filiaal zal worden is niet bekend Men meende evenwel, dat de plannen gaan in de richting ener oprichting van een kantoor en een laboratorium voor het be proeven van materialen. Het zou niet in de bedoeling liggen hier zelf te gaan fabri- ren, doch uitsluitend om materialen en on derdelen in Europa te kopen en te laten maken. Bijzonderheden over het project zijn overigens nog niet onthuld. Aan het Zuider Buiten Spaarne zal op Za terdag 11 Juli een hengelwedstrijd worden gehouden voor alle ouden van dagen uit Haarlem en omstreken. De wedstrijd zal om halfdrie beginnen. Derhalve dienen alle deel nemers zich om 2.15 uur bij de Buiten- rustbrug te verzamelen. Opgave van deel neming kan alsnog geschieden bij de heer Sengers. Anegang 29. HAARLEM, 3 Juli 1953 GEHUWD: 3 Juli. J. E. Snijders en A. J. van den Borg. BEVALLEN van een zoon- 30 Juni. J. Th. HorstmanHoenderdos; 2 Juli, M. E. Akker manKeeman; G. van der BeekVeen; 3 Juli. M. M. SondaghMoonen; P. M. I-Ietem—Rijk- bost. BEVALLEN van een dochter: 30 Juni. H. P. DobsonMitchell; 2 Juli. F. F. Nelis- senKops; W. F. Roosen—van der Aar; A. A. C. SchreuderHettema; W. Arnoldtvan dei- Wilt; 3 Juli, S. A. C. Bluijs—de Wolf; A. Jon ker—Bos. OVERLEDEN: 1 Juli. P. G. van Kempen, 76 j.. Maerten van Heemskerkstraat; 2 Juli, H. Vooster, 2 j., Rembangstraat. Werkzaamhedefi Spaarne-spoorbrug Van 13 Juli af zal in verband met de werk zaamheden aan de spoorbrug over het Spaar ne nabij Haariem, het verkeer voor schepen die hoger zijn dan 4.50 meter, gedurende ongeveer zes weken gestremd zijn. Tentoonstelling Op Woensdag 8 en Donderdag 9 Juli zal in de Centrale School II een tentoonstelling worden gehouden van werkstukken, die door leerlingen van deze school gedurende het cursusjaar 1952'53 werden vervaardigd. De tentoonstelling is geopend van acht tot tien uür 's avonds. Hoewel in de maand Juni aanzienlijke be dragen werden opgevraagd, waarschijnlijk voor vacantiedoeleinden, brandstoffen en dergelijke, overtroffen bij de Nutsspaar- bank te Haarlem de inlagen in deze maand de terugbetalingen met een bedrag van 101.351.49. De inleggingen beliepen 1.038.118,46 en de terugbetalingen 936.766,97. In totaal werden 393 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt. Gedurende het eerste halfjaar van 1953 steeg het inleggerstegoed met een bedrag van 1.425.874,77 tot 26-354.998,98. Het to taal aantal inleggers bedroeg per ultimo Juni 66.533. Op het R.K. Kerkhof Sint Barbara is van morgen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de heer H. van de Weyer, oud-in specteur van het lager onderwijs in de in spectie Haarlem en voorzitter van de ver- keersexamencommissie. Tevoren was in de R.K. parochiekerk aan het Spaarne een uitvaartdienst gehouden. Pater Alfred van de Weyer O. F. M. Cap. te Tilburg, zoon van de overledene, droeg de Mis van Requiem op. Onder de aanwezigen waren deken J. A. Kuilman en oud-pastoor J. de Vlieger. Op het kerkhof waren de heren D. J. A. Geluk, wethouder van onderwijs. I. P. Brauckman, hoofdinspecteur van politie te Haarlem, A. Berentsen. hoofdinspecteur van politie te Heemstede, ds. M. G. Blauw, se cretaris van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel, W. Schoenmakers, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem en ver scheidene hoofden van scholen. Pater Laetantius v. d. Weyer O. F. M. Cap. te Voorschoten, oudste zoon van de over ledene, verrichtte de beaardingsplechtig- heden. Mr. F. F. Lindeman, hoofdcommies ter secre tarie en chef van het kabinet van de burge meester van Bloemendaal, is per 1 Septem ber benoemd tot waarnemend chef van alge mene zaken ter secretarie van Rotterdam. Mr. Lindeman is voorzitter der Vereniging van gemeentepersoneel van Bloemendaal. Hij was sedert 1 Augustus 1940 werkzaam op de secretarie te Bloemendaal. Donderdagavond zaten de bewoners van Vogelenzang plotseling zonder water. Nu is dat bijzonder vervelend, vooral wanneer een dergelijke storing in de waterleiding geheel zonder waarschuwing plaats vindt en dan nog tot Zaterdagmorgen duurt. De inwoners van Vogelenzang sloegen ech ter de handen in elkaar en verschillende boeren, die in het (gelukkige) bezit van een pomp waren, .organiseerden een „water- distributiedienst", die feilloos heeft gewerkt. Nergens deden zich dan ook moeilijkheden voor en toen om tien uur Zaterdagmorgen het water weer uit de kranen begon te drup pelen werd een korte periode van water- schaarste afgesloten. De oorzaak van het afsluiten van de water leiding ligt in het feit, dat er Donderdag avond plotseling enkele nieuwe aansluitingen voor een betere aanvoer moesten worden aangebracht en dit nam, hoewei de arbeiders van de waterleidingen gemeente Amsterdam uit alle macht werkten, enige tijd in beslag. Zaterdagmorgen was het ergste leed al weer geleden en men hoopte in de loop van de Zaterdagmiddag het werk te voltooien. ADVERTENTIE VOOR UW LUNCH. DINER OF SOUPER NAAR „TRESLONG" GAARNE RESERVEREN WII UW TAFEL - TEL. K 2520-5347 HILLEGOM CAFÉ-RESTAURANT RIANT UITZICHT O» D£MONSTRATIETUIN BESCHAAFD ORKEST ADVERTENTIE r» LANGE VEERSTRAAT 10 Een 24-iarige landbouwerszoon uit Ros malen, is bij het zwemmen in een wetering aldaar in een diepe kolk terecht gekomen en verdronken. Een paar uur later heeft een passerende fietser de kleren, die langs de kant lagen, opgemerkt. Hij waarschuw de de politie, die het slachtoffer uit de Kolk ophaalde. TEL. 11493 „Reorganisaties ten einde verklaart voorzitter De Clercq De AVRO heeft vandaag ir. Groningen haar algemene vergadering gehouden, die geopend werd met een rede van de voor zitter de heer G. de Clercq. Deze herinner de er aan, wat sinds de vorige algemene vergadering is gebeurd. Hij herhaalde dat hij het heengaan van de heer Vogt per soonlijk heeft betreurd en van mening is, dat dit afscheid en alles wat daarna is ge schied, niet nodig was geweest. Het gehele verslagjaar had in het teken van de reorganisatie gestaan. In Februari 1952 zijn vier gedelegeerden benoemd met de taak in dc kortst; mogelijke tiid te trach ten de gehele organisatie van de program ma's en de kwaliteit er van weer in het goede spoor te brengen. In Februari 1953 hebben zij hun taak beëindigd en hoewel volgens spreker toen nog niet alles zo liep als wellicht gewenst was, kon toch worden vastgesteld, dat de reorganisatie afgesloten kon worden. Tenslotte deelde de heer De Clercq mede, dat het AVRO ledental belangrijk is toe genomen en dat de programma's zich in den lande in de belangstelling van alle luisteraars verheugen. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de voorlonige gegevens het beta lingsverkeer met de aan de Europese Be- taiings Unie deelnemende landen voor Ne derland gedurende de maand Juni 1953 heeft geresulteerd in een tekort van onge veer f 10 millioen. (Over Mei was er nog een overschot van f 32.4 millioen. Het laat ste tekort was over November 1952 ten bedrage van bijna f7.5 millioen). Naar het A.N.P. verneemt, hebben be stuur en commissarissen van „De Omme landen" de oud-directeur F. de Boer aan gesteld als waarnemend beheerder en alge meen adviseur. Voorlopig, zo vernemen wij, krijgt de heer De Boer dezelfde bevoegd heden als voorheen. De algemene ledenver_ gadering zal straks haar keus doen uit een voordracht van het bestuur, bestaande uit een drietal. Aan de heer J. Th. Wierenga is décharge verleend als waarnemend be heerder van „De Ommelanden". Met onmiddellijke ingang heeft hij zijn functie neergelegd. Voorts vernemen wij, dat „De Omme landen" gisteren de door de arbitragecom missie toegewezen boete van 42.000, aan de Algemene Nederlandse Agrarische Bedriji'sbond (A.N.A.B.) heeft voldaan. De door het oude bestuur enkele maan den geleden aangestelde technische advi seur van „De Ommelanden", de heer C. Jelsma, heeft besprekingen met het nieuwe bestuurg evoerd over zijn positie bij „De Ommelanden". Er zijn over en weer voor waarden gesteld, dié door de heer Jelsma thans nader zullen worden bestudeerd. Van het accepteren van de voorwaarden zal het afhangen of de heer Jelsma in zijn functie gehandhaafd blijft. Nachtdienst apotheken Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tele foon 11596. Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. ZONDAG 5 JULI 1953. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt 10: Ds. A. Oskamp, van Heem stede. 3.30: Consistoriekamer. Liturgische dienst voor slechthorenden. 7; Prof. Dr. M. A. Beek, van Amsterdam. Jeugddienst. Nieu we Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. H. S. J. Kalf, van Bennébroek. Noorderkerk, Velser- straat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag 10.30: Dr. A. J. Rasker. H. Av. Oosterkerk. Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Kal. 10.30: geen dienst. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder kerk. Dhr. D. Selling. 10.45: Ds. J. de Klerk, van Heemstede. Diaconesscnhuis, Hazepa terslaan. 4.30: Dhr. F. H. Geursen. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugd- kapel. Noord. Molenaerstraat 10.30: Dhr. A. Zonnevijlle. Oost. Zomerkade 10: Dhr. H. Schipper. West, Leidsestraat 10: Dhr. W. C. de Groot. Centrum. O. Groenmarkt 10: Dhr. J. Jongkind. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Alle- c Dat was 'n geweldige dag geweest, maar nu ging alles weer zijn gewone gang. De jongens gingen naar school om te leren en hun mombakkes moesten ze thuis laten. Enkele dagen later waren Rick en Bunkie op weg uit school naar huistoen Rick op een ogenblik opeens bleef staan en 'n kwaad gezicht trok. „Wat is er, Rick", vroeg Bunkie. „Moet je daar 'es zien!", zei Rick nijdig. Nu zag Bunkie, wat Rick zo kwaad deed kijken. Aan de overkant van de straat liep een oude man, met een armoedig pak aan, die op een stok leunde. Daarachter kwamen twee jongens, die de man aan zijn jas trokken en hem op alle manieren plaagden en uitjouwden. „Wat 'n flinke jongens!", smaalde Rick. Nouzulke lafaards!", zei Bunkie, die ook kwaad werd, toen hij dat zag. Ze bleven staan en keken, hoe die jongens maar doorgingen met plagen. De oude man kon daar niet tegenop, hij probeerde door te lopen, maar telkens kwamen ze hem achterna en dan trokken ze hem aan zijn jas. „Dat bevalt me helemaal niet!", zei Rick. „Ik geloof, dat ik daar maar eens. „....op af ga!" vulde Bunkie aan. „Ja, Rick, daar voel ik ook erg veel voor!" Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 2: Con tact-bijeenkomsten met Gercpatrieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking Broeder- kerk. Parklaan 34. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz Church of England: Kinderhuissingel. 8.30 p. m. Evensong. Rev. Mossman. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Wijnmalen. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks. Haarlem. 7.30 A. van Gent. Arnhem. Woensdag 8: Ds. Jac. Buiten, Haarlem. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15 10: Dhr. J. Kits. dir. „Brandpunt". Doorn. 5: Dhr. P. D. Bardelmeyer. Noordwijk a. Zee; H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman van Brum- melen. Hilversum. Zaterdag 7.30: Openlucht samenkomst op de Ged. Oude Gracht. Op wekkingssamenkomsten. Zuiderstraat 15, Donderdag 8: Ds. E. Reeser. Herv. pred. te Den Haag. Vrije Evangelisatie, geb. Bethel. Voorhelmstraat 3. 10: Ds. J. Enter Sr.. uit Rotterdam. 4.30: Dezelfde. H. Avondmaal. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds Daalder. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Gerrt. Kerk. Klop- persingclkerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Beide diensten H. Avondmaal Wilhelminakerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5- Ds. L. G. Pleysant. Stadskanaal. Zuid- Oosterkerk. 10: Ds. L. G. Pleysant. 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. D. v. Houdt. Uithuizermeede. Gereform. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdicnst. Dinsdag 7.30: Ds. G. Zwerus, van Middelharnis. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5 Ds. L. Floor Sr. Bapliste Gemeente, geb. C. J. M. V.. Lange Margarethastraat 13 i0- Ds. J. W. Weenink. Gemeenteverg. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. 8: Jeugdsamen komst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7: Bijzondere samenkomsten. 3.30: Openlucht samenkomst Fonteinlaan, Dreef. Donderdag 7.45: Bidstond. Vrijdag 8: Jeugd club ..Gideon". Vergadering van gelovigen. Parklaan 21. 10: Samenkomst (broodbreken) Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22 10 en 5.30: Samenkomsten, (gemeente Gods, Parklaan 21. 4 en 7.30: J. Jeeninga. Volle Evangelie Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Openbare Samenkomst. 19: Openb. sa menkomst (tevens getuigenisdienst)12-13: Jeugddienst o.l.v. de zrs. Baay en Jonker. Woensdagavond 7.30: Openluchtbijeenkomst in den Hout (Fonteinlaan). Christen-Geloofs gemeenschap. geb. „Pro Deo". Breestr. 19. 10 en 8: Br. W. de Jong. Woensdag 3: Jeugd bond, Breestr. 19. 3: Bidstond, Padangstr. 16 H.-N, Iedere Zaterdagavond Jeugdsamen komst. Benkoelenstr. 28. H.-N. Zevende-Dags Adventisten. Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science. Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soe- fi-beweging, Nassauplein 8. 11: Dienst. Theo- logisch-Philosofische beschouwingen met re pliek. Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink. Den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. 10: Ds. G. Koch, voorber. H. Avondmaal. Immanuëlkerk. 10: Dr. Ch. de Beus, van Bloemendaal. 7: Ds. H. W. Straling, van Goes, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Geref. Kerk. Sionskerk. 8.45: Ds. L. Hoorweg Jr. 3.30: Ds. A. B. C. Hofland. Noord-Schoterkerk. 10.30: Ds L, Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Chr Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Voorber. H. Avondmaal. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. F. R. A. Hen- kels. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. Aula Chr. Lyceum, 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. J. J. Thomson. N. P. B. Baarn. Kapel Irene, Meer en Bos. 10: Br. A. Veenhnf. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 9: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Koediefs- laan. 10: Dr. P. J. Richel. Bev. Ambtsdr. 5: Ds. E. de Jong. Winterswijk. Campiaan 10: Ds. E. de Jong. Bev. Ambtsdragers. 5: Dr. A. Dondorp. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. H. Doop. Relig. Kring Eiken laan 5. 10.30: Mevr. Ds. A. E. A. Went v. d. Vring. Rem.. Bloemendaal. BEN NEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. van Limburgh. 7: Ds. G. Lans, Jeugd dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. Hoornstra. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma. 10.15: Jeugdkerk Maranatha Dhr. van Dijk. leraar Coornhert Lyceum. 9: Jeugdkapel. 12-15 j. Maranatha. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 j. Kleuterschool, Boslaan. 7-12 j. Mara natha en Jeugdhuis. Ned. Prot. Bond. Pot- gieterweg 4. 10.30: Mej. E. Dufour. Dg.. Haar lem. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. 19.30: Dr. D. K. Wielinga. van Was senaar. Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. B. Keers. uit den Haag. 12-13: Zondagsschool voor het Ramplaankwartier in „Irene", Els- wou tsl aan 1. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. H. Doop. 19: Ds. Kalkman, uit Voorhout. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. Hagen. v. Katwijk a. Zee. 7: Ds. J. C. Sal- verda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. J. P. E. C. Eerland, v. Hillegom. Abbenes 9.30: Ds. Moerhout. v. Katwijk. 6.30: Ds. M. C. Don. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. P. Riemersma, v. Drachten. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. F. J. Keja. Stompetoren. „De Toorts". 9: Ds. S. S. M. Aertscn. Amsterdam- West. „De Kapel". 7: Dr. A. Ja Rasker. Haar lem. „Jeugdhuis", Jonge Jeugd Kerk. 10.30: Dhr. J. A. Schreuder. Santpoort-Stat. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Av. 7: Dezelfde. Dankzegging. West. Sionskerk. 10.30: Ds. H. Jonker. Jeugddienst. 7: Ds. J. E. Drost. Aerdenhout. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Dr. H. v. d. Loos. pred. te Haar lem-Noord. Voorber. H. Avondmaal. 7: Ds. J. de Groot. pred. te Apeldoorn. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. Wethmar. van Zaandam. Geref. Kerk, Julia- naweg. 10: Ds. A. de Ruiter. II. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Av. en Dankzegging. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, nieuwe consistorie Ned. Herv. Kerk. Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. C. Jonge- boer. Voorber. H. Avondmaal. 10.30: Ds. C. Jongeboer. H. Doop en Voorbereiding. 5: Eerw. Heer S. den Blaauwen. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. Brakman, van Naarden. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. S. R. Smilde, van Dord recht. Geref. Kerk. (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.20 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. J. van Da len, van Slootdorp,

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7