Export dames kleding Weet u wel dat De situatie in Oost-Duitsland Er bestaan twee Parijzen Nederlands ontwerp wSreeensdmogeneervdaaren.ie RlMlpen VOOrKOmd!^X UD DCf dl TOtail Zeventien Duitse schoonheden In 1 dag retour Bloemendaal Verjaarsgeschenk zelfgemaakt Wandeling langs de winkelramen GEEF U NÜ OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM KERKELIJK LEVEN Fiscus make onderscheid voor verschillende winstbestemmingen Reductie aan scholieren voor dans en muziek DIT MAKEN WE ZELF Drieven van een Parijs e huisvrouw Wij hadden een onzer dierbaarste vrienden uit Holland over die in de auto van een vage kennis was mee gereden en met wie we toen óók 's een avondje uit zouden gaan. De afspraak was elkaar vlak bij de Opéra te ont moeten en punctueel zoals we per on geluk toch soms wel 's kunnen zijn, waren we, nauwelijks een halfuur over tijd, bij dat terras verschenen. De ken nis van onze vriend zat daar toen al aan een tafeltje met wat glazen bier erop, en in gezelschap van een ons vreemde heer van wie we bij aan komst, alleen de brede rug in een duur grijze omkleding met daarboven een molligvlezige nek en daar weer boven een rond hoofd bedekt met schaarse haren, ontwaarden Op zichzelf heb ik eigenlijk niets tegen dure herenpak- ken en ik ken mensen met nóg veel dikkere halzen dan deze man bezat en nóg aanzienlijk kalere hoofden, die me daardoor toch geen atoompje onsym- patieker zijn Maar de aanblik van déze nek waardoor een horizontale gleuf liep die het vet in twee malse helften scheidde vond ik om de een of andere reden zo onthullend, bijna afstotend zelfs, dat ik zo wel weg had willen hollen. Maar daartoe ontbreekt je dan natuurlijk weer net de moed, een ge brek dat de mensen wellevendheid noemen. Met een zuur lachje hebben we die heer die er van voren even wel varend en voldaan als aan de rugkant uitzag een hand gegeven waarna we de hele avond en een deel van de nacht in zijn aanwezigheid hebben doorge bracht. Uren, die ons heugen zullen Wij zouden tezamen, gevieren dus, in de stad dineren gaan en ik sloeg daarom ons Griekse eethuisje voor, vlak achter de Boulevard Saint-Ger main, waar je, voor billijke prijs, de geraffineerdste Balkanese spijzen voor geschoteld krijgt. Maar dat onaanzien lijk tentje, Orestias genaamd, vonden de kennis van mijn vriend en zijn vet- zuchtig compagnon toch wel iets té studentikoos van allure. Met één oog opslag hadden ze al wel gezien dat de papieren servetjes op de tafel niet go- heel vlekzuiver waren en hun voorkeur ging kennelijk uit naar een etablisse ment met kellners met goudbeknooote rode jasjes aan en tafellakens rond de heupen geknoopt. De keuze viel toen op een restaurant aan de Marne voor selecte gastromen héél erg lekker natuurlijk, maar ook wel stomvervelend. Onder de dis werd ik al gauw gewaar dat de avond een trieste mislukking ging worden. Door de autokennis en zijn vriend werd veel over textiel gesproken, een onderwerp waarvan wij hoege naamd niets te vertellen wisten en waarover ik mijn wetenschap ook hele maal niet begeerde uit te breiden. Er liep zo een duidelijke klove door ons ge zelschap, een klove die met het ver- vlieden der uren al maar dieper en breder zou worden. Als we het nu maar bij dat samenzijn op de Marne-oever hadden mogen laten, want het is altijd goed de maan in de kalmte van een zomeravond in het water te zien schij nen. Maar nee, de beide zakenrelaties achtten het beslist noodwendig nu óók nog „iets van Parijs" te gaan zien. Het is eigenlijk nog al triest als je nagaat welke verlangens bij sommige mensen door die naam Parijs wel worden ge- Nederlandse ontwerpers en Nederlandse confectiebedrijven maken dameskleding voor het buitenland. In Amsterdam wordt bij tijd en wijle getoond wat op dit gebied aan de markt wordt gebracht. Een mannequin aan de oever van een Amsterdamse gracht in een mantelmodel voor de herfst: Astrakan kraagje, wijde mouwen, eenvoudige, doch gedistingeerde snit. tot iets zelfgemaakts en vooral als we van een gezellig handwerkje houden, dan zijn er op dit gebied nog allerlei mogelijkheden. x Wat denkt u van een hoesje om over een geklede japon, die maar weinig uit de kast komt, te hangen? Hebt u wel eens opgemerkt, hoeveel stof het boven stuk van een japon in een kast ondanks afsluiten nog opvangt? Deze hoesjes kunnen van allerlei ma teriaal gemaakt worden, en op alle mo gelijke manieren versierd. Hier volgt een voorbeeld van b.v. een of ander ploegruitje. Men koopt 65 cm stof van 89 cm breed. Dan legt men de stof dubbel, zelf kanten op elkaar, knipt er een halve cirkel uit (2 stuks dus) zoals de teke ning aangeeft. De stukken B. stikt men aan elkaar. C blijft open en moet keurig afgewerkt worden (hier komt later de haak van de kleerhanger doorheen). Dan maakt men een zoompje langs A of men legt de zoom naar buiten en borduurt deze vast (dan rekening hou den met het dichtstikken van' de zij naden (B.) Afhankelijk van het soort ruitje dat men gekozen heeft kan men dan zelf een rand verzinnen om er op te werken, in 1 kleur of in meer kleuren. Van de zijstukjes die naast de halve cirkels afvallen, maakt men 2 kleine zakjes, die met lavendel gevuld worden en bovenaan bij C bevestigd worden aan een klein bordje of bandje. Hier volgt nog een voorbeeld van een randje: (In ons geval is de stof lichtblauw en het ruitje wordt door witte streepjes gevormd. De rand is in wit gehouden.) er in Engeland een club van lange vrouwen bestaat, die een actie voeren om de schoenen- en confectieindus- trieën te bewegen meer aandacht te schenken aan de grote maten? u het filtreren van uw koffie kunt bespoedigen door op de bodem van de filter wat suiker te strooien? Daarna doet u de gemalen koffie in de filter. Bij het opschenken van het water smelt eerst de suiker, waardoor de gaatjes niet zo gemakkelijk door de koffie worden verstopt. melkflessen gereinigd kunnen wor den met gras? U plukt hiertoe een flink bosje gras en stopt dit in de fles, waar na u deze flink schudt. Hetzelfde resul taat kan ook bereikt worden met kof fiedik of gebroken eierschillen. door die naam Parijs wel worden ge- t% 1 11 j_ Parijs dat is voor mij een wandeling, zo mogelijk met een goede vriend, langs de kaden van de Seine. Dat zijn de boekenstalletjes der bouquinistes en de bistro's en de gezellige eethuisjes, ze mogen dan best wat minder proper wezen. Het is ook een Zondagochtend mis in de Notre Dame of een Zaterdag middag in het pare du Luxembourg of in de Jardin des Plantes. Het is de vlees- en de groentenmarkt op de Boulevard Raspail en zo'n sauterie of volksbal in de straten rond de République. En het is natuurlijk nog véél en véél meer dat ik zo niet direct alles op kan noemen. Maar het is zeker niet de Folies Ber in Amerika ziet men nagenoeg in ieder huis in alle kamers, in de keu ken en in de badkamer een pakje „Kleenex-tissues" liggen. De meeste vrouwen hebben een „pocket-pack tissues" bij zich in de handtas en ma ken er een veelvuldig gebruik van. Dat „pocket-pack" is een klein cello- phaan pakje waarin vierentwintig tissues zijn geborgen. Deze tissues zijn opgevouwen doekjes van zachte en helderwitte celstof en hebben een grootte van 23 bij 25 cm, te vergelij ken met een grote dameszakdoek. Bo venop het pakje is in het midden een perforatielijn gemaakt. Deze wordt vóór het gebruik opengeritst, dan lig gen de doekjes voor het grijpen. Men De zeventien uitverkorenen van de Duitse schoonheidswedstrijden, uit wier midden miss Duitsland werd gekozen (x)- Deze zal nu in Long Beach, Californië, mede dingen naar de wereldtitel. zou het het best kunnen vergel ij- tenpapier zijn ge maakt. Nog niel zo lang geleden ontdekte ik deze Kleenex-pakjes WÊÊÊÊÊÊÊkHHHH in een Haarlemse Ka. drogisterij. Ze zijn ffljijk dus nu ook i" iL* Nederland ver wwRfT krijgbaar en in -,,®k J verschillende fc: 1 maten: het kleinste pakje is 12 bij 17 cm. Het grootste pak is 12 bij 26 en bevat 300 doekjes. De celstofdoekjes kunnen worden gebruikt voor alles wat doek heet. Is er een vaas met bloemen omgevallen, men neemt gauw een Kleenexdoek. Heeft onze dochter van vier een druppelneusje, een Klee- nexdoekje verleent de eerste hulp. Lekt uw vulpen, vóór er een ongeluk gebeurt heeft een Kleenex al een ramp voorkomen. Bij ondervinding weet ik nu dat inderdaad de doekjes handig zijn om altijd in de tas bij zich te hi ben, heel practisch op reis en in de trein of tijdens een picnic. Tc het einde van de dag pleegt de 'ng van een kantoorstoel een keiharde houten plank te zijn wat het plezier in het werk lelijk kan vergal len. Dit is te voorkomen door er een rubberbedekking op te leggen. Ik bedoel niet het schuimrubber dat ik de vorige maal beschreef, maar „wafeltjes-rub ber". Het ziet er namelijk net uit als 'n kolossale ijs-wafel, alleen de kleur is anders. Het rubber is zo dun, dat het de stoel nauwelijks verhoogt en toch zo veerkrachtig dot het zacht aan voelt, ook aan het einde van een lange „zittingsdag". Het rubber is overtrok ken met kunstleer. Het kan onmoge lijk van de stoel afglijden en het wordt geleverd in de maat die men wenst. Deze rubber stoelbedekking zag ik in een kunstmeubelzaak. Daar stonden trouwens nog een paar grappige dingen ook. Een heel char mant voorwerp vond ik de rotan tuin- mand. De mand riep visioenen op van een aantrekkelijke vrouw. Zij heeft de platte tuinmand aan haar arm hangen en loopt neuriënd door de tuinpaden, hier en daar een bloem plukkend die steekt zij onder de rotanbeugel door, zij liefdevol in de mand vlijt, de stelen die aan één korte kant de beide lange zijden verbindt; dat is om te voorko men dat de bloemen van de mand af glijden. De mand wordt ook wel ge bruikt voor bijv. verstelwerk of ander werk in huis, zei de verkoopster. Het idéé van de neuriënde vrouw in de tuinpaden lokt mij meer. Een ander grappig ding was het pic- nic-mandje, een ovaalvormig rotan mandje met twee riemen en een hand vat. Het deed mij denken aan de rie ten mandjes die vroeger op reis ge bruikt werden. Ze waren in zeker op zicht practisch. De mand kon worden volgeladen met een kop er op, de rie ten deksel ging over de kop heen en met de twee riemen werd de inhoud samengeperst tot alles sloot. Dat is nu niet de bedoeling van het picnic- mandje, want de opzet is juist dat de boterhammetjes er luchtig in bewaard blijven. De rotan deksel sluit ruim over het mandje heen zodat de inhoud nog aardig wat kan worden uitgebreid als dat nodig is. Het gebruik lijkt mij het handigst als men eens één dagje naar zee gaat bijvoorbeeld. De zwem pakken gaan in de badtas en de broodmaaltijd wordt netjes afzonder lijk in het picnicmandje geborgen. In dezelfde zaak stonden in de toon- kamer verschillende lectuurtafeltjes. Er verschijnen steeds meer tafeltjes met aangebouwde lectuurbakken, -vakken of -standaards. De een is al practischer dan de ander. Op stalen poten een houten blad, waarin men door een gleuf de kranten en tijd schriften laat glijden, die dan terecht komen in een bakje van rasterwerk dat onder de gleuf hangt: dat was er al één. Het idéé is practischer dan de werkelijkheid dunkt me, want het bakje was ondiep en smal. Er kan bij dit tafeltje maar bitter weinig gelezen worden. Handiger leek het tafeltje waarbij onder het tafelblad een schuinlopende bak was gemaakt over de hele breedte van de tafel. Wie wel van lezen houdt maar niet van kran ten en boeken als vloerbedekking, kan alles in deze bak kwijt en houdt bo vendien het tafelblad vrij voor kopjes en glazen. ANNEKE Omtrent de plotselinge beëindiging van de kerkstrijd in Oost-Duitsland zijn via de dagbladen de berichten reeds voldoende doorgekomen. Deze wijzen er op, dat van een principiële frontverandering bij de Oost-Duitse machthebbers, verlengstukken overigens van die in Moskou.weinig sprake zal zijn. Hier herhaalt zich, wat reeds ver schillende malen is gebeurd: een taktiek- wijziging, die het uitvoerend orgaan van gisteren, vandaag aan de kant zet. Intussen heeft voor het ogenblik de Duitse kerk in de Oostzóne enige lucht ge kregen. Daardoor kan en mag zij dankbaar zijn. Dat zij waakzaam zal blijven, is aar, twijfel niet onderhevig. De Duitse bisschop van de Evangelische Kerk, dr. Dibelius, is een scherpzinnig man en een kerkelijk di plomaat van grote ervaring. Hij zal geen stap verder hebben gedaan dan verant woord is. Hij heeft dit zeer waarschijnlijk niet behoeven te doen, omdat hij wel de gelijk zal hebben begrepen, dat een koers wijziging zeer aanstaande was. In dit verband zijn enkele feiten van be tekenis. Feiten, die in de dagbladpers, uit de aard der zaak georiënteerd op de korte communiqués der Duitse persbureaux, on voldoende naar voren kwamen. Zo blijkt thans uit nadere berichten, die ons van Duitse kerkelijke zijde bereiken, zowel uit het Oosten als uit het Westen, dat Grotewohl, de president uit de Oost- Duitse zóne, tegen 15 Juni een grote, de monstratieve bijeenkomst had willen be leggen te Leipzig, waar hij 3000 predikan ten verwachtte. Deze mededeling deed hij na een gesprek met 10 zogenaamde „pro gressieve" predikanten in de Oostzóne, die tot dit gesprek telegrafisch op 27 Mei wa ren uitgenodigd naar Berlijn te komen. Op dat ogenblik had Grotewohl nog het stel lige voornemen om het gesloten front dei- Kerk te doorbreken, met behulp van deze kleine kring predikanten. Hij vond bij hen echter maar een zeer betrekkelijk gehoor, omdat deze predikan ten mededeelden, dat een gesprek met de gehele kerkelijke leiding van de Evange lische Kerk, of haar onmiddellijke verte genwoordigers, de aangewezen weg zou zijn om in de gespannen verhouding tus sen Kerk en Staat ontspanning te brengen. Alle maatregelen en eventuele toezeggin gen verwezen deze predikanten naar be- ADVERTENTIE Wespen en muggen steken verraderlijk Verdelg ze radicaal! Let de op naam Kamers van Koophandel vragen De Kamers van Koophandel en Fabrie ken van Noordholland, Noord-Brabant en Utrecht hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake het ontwerp van wet betreffende fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn. In dit adres wordt verklaard, dat deze Kamers niet willen verhelen dat veel van de verlangens, welke zij op fiscaal ter rein hebben en die door haar bij vroegere gelegenheden werden kenbaar gemaakt, onvervuld zijn gebleven in het bijzonder terzake van principiële verlaging van de hoge en te sterk progressieve belastingen op het inkomen. De Kamers vragen met klem de aandacht voor een punt, dat zij in het kader van de voorgenomen maatregelen van uitzon derlijk belang achten, namelijk: het in stellen van een verschillend belastingta rief voor winsten welke in het bedrijf worden gehouden en voor winsten welke aan het bedrijf worden onttrokken. In het adres wordt vervolgens een na dere uiteenzetting gegeven omtrent dit punt, dat de Kamers aan de regerings voorstellen zouden willen zien toegevoegd. Tevens worden enige opmerkingen ge maakt terzake van de door de regering voorgestelde maatregelen, terwijl het adres tenslotte een aantekening bevat om trent de budgetaire gevolgen van de door de Kamers bepleite regelingen. sluiten der officiële kerkelijke leiding. Gro tewohl verkreeg dus niet, wat hij had ge hoopt, nu ook deze progressieve predikan ten zich in feite geheel achter de kerkelijke leiding stelden. Daarop vond, op uitnodiging van Grote wohl, de onderhandeling plaats met de leiding van de Evangelische Kerk. Aan beide zijden namen de topfiguren aan de bespreking deel. Omtrent de resultaten dezer bespreking, inmiddels in grote lijnen bekend gewor den. deelt de Evangelischer Pressedienst in Duitsland mede, dat van kerkelijke zijde er op gewezen wordt, dat het voor ieder duidelijk moet zijn, dat deze wending in de kerkstrijd in nauw verband staat met de grote politieke koerswijziging, die in de door Rusland bezette delen van Europa (Duitsland, Oostenrijk), thans opportuun wordt geacht. Deze koerswijziging geeft weliswaar het recht aan de eerlijke be doelingen van Grotewohl te twijfelen: de toezeggingen, die hij deed, zal hij zeker nakomen. Echter, zo wijst men er van ker kelijke zijde op, is er geen sprake van een „concordaat" tussen Kerk en Staat, dat op prestatie en tegenprestatie berust. Van de kant van de regering zijn geen voorwaarden gesteld en dat de toezeggin gen dezerzijds hier en daar vaag zijn, is gevolg van de omstandigheid, dat Grote wohl, bijvoorbeeld ten aanzien van de vrij lating der gearresteerden, het^ recht niet heeft hier in te grijpen. Niettemin zijn de concrete toezeggingen zo vérstrekkend, dat van een werkelijke ontspanning kan worden gesproken. Daar bij verliest de Kerk niet uit het oog, dat er tussen de materialistische wereldbe schouwing van het communisrpe en het Evangelie een scherpe tegenstelling be staat, die niet door afzonderlijke maat regelen of door welke verklaringen ook, kan worden overbrugd. Ook ziet zij de ernst der politieke en economische tegen stellingen niet voorbij, die er tussen West en Oost zijn en die niet zijn opgeheven. Toezeggingen van de kant van dr. Dibelius, zoals de eerste berichten veronderstelden, ten aanzien van het verzwijgen of het ver bloemen dezer tegenstellingen, zijn dan ook niet gedaan. Het voornaamste is, dat on dragelijk geworden kerkelijke spanningen ten dele uit de weg zijn geruimd. De middagvoorstelling door het Natio naal Danstheater van Griekenland van Zaterdag 11 Juli in Bloemendaals Open luchttheater is tegen sterk gereduceerde prijs toegankelijk voor scholieren uit Haar lem en omgeving, ook voor degenen die dit jaar eindexamen hebben gedaan. Speciale toegangsbewijzen kunnen bij de scholen worden aangevx-aagd. Op dezelfde wijze kunnen scholieren re ductie krijgen voor de zomei-concerten in Juli, Augustus en September van de HOV onder Marinus Adam, waaraan bekende solisten medewerken. Men kan abonne menten maar ook losse toegangsbewijzen krijgen. Jurriaan Andriesscn gehuwd In het nieuwe Haagse gemeentehuis is Vrijdagmorgen het huwelijk voltrokken tussen de 27-jarige componist Jurriaan Andriessen (een zoon van prof. Hendrik Andriessen) en de 23-jarige actrice Ka- thinka van der Werff. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers. 12.50. 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoede wijk verpleegster zuster J. v. Dijk, Bloemen- daalseweg 307, Overveen, telefoon 12698. b. g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 11 Juli e.k. verzorgd door de Bloemendaalse apotheek, (mej. J. M. E. Reijers). Bloemcndaalseweg 85, Bloe mendaal, telefoon 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp. telefoon K 2560 8284. ZATERDAG 4 JT7LÏ 1953 oor dNVr O uw ADVERTENTIE Het servetje contra Place Pigalle (Van onze Parijse correspondente) P a r ij s, Juni 1953 Soms overkomt 't je zo wel 's dat je iemand die je nooit eerder ontmoette, in één oogopslag vrij zuiver taxeert. En zo'n ervaring verzoent je dan weer even met al die andere schattingen waarbij je je in de mensen zo schaam teloos hebt vergist, in hun voor- óf in hun nadeel. Maar dit keer liad ik toch wel zuiver in de roos geschoten. gères, noch het Casino de Paris noch al die abjecte gelegenheden achter bont gekleurde neonlichten in de omgeving van de Place Pigalle. En natuurlijk moesten dat nu juist die beide hei-en die avond zo hoognodig gaan bekijken. Wij zijn er dus ook geweest, voor het eerst sedert zeker twaalf jaren en ik vond het om te huilen. Al deze toeristen die hier door diie uitgekookte schelmen der vreemdelingenindustrie, wel een der zonderlingste nijverheden ter wereld, met een opgeruimd gelaat wei-den be dot. Die zich de dure deviezen uit de zakken lieten kloppen in de eigenlijk toch ook wel aandoenlijke veronderstel ling nu toch heus eindelijk het neusje van de Parijse zalm aan te mogen raken. En daarbij niet bemerkten hoe ze zélf bij de neuzen werden gevat. En ik doorgrondde toen óók weer plotseling hoe de reputatie van Parijs in het bui tenland voor tal van mensen nog steeds met begrippen als frivoliteit en een nauwelijks oirbare lichtzinnigheid ge dekt worden en waarom zovelen daar die naam niet uit kunnen spreken zon der een schalks knipoogje van mede plichtige verstandhouding. Maar het zal zo eigenlijk ook wel weer goed zijn. Het is vermoedleijk véél beter dat het Hoe vaak gebeurt het niet dat we ons zelf afvragen bij een vei-jaardag van een goede kennis: wat zouden we nu weer eens geven. Er zijn van die mensen die al letterlijk alles hebben, terwijl je ook niet met het eeuwige doosje chocolaadjes aan wilt komen. We kunnen dan altijd onze toevlucht nemen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8