Bij zege op Eindhoven en gelijkspel van Vitesse is RCH landskampioen WERELD-SUCCESSEN JÉi Seixas won titel in straight sets tegen Kurt Nielsen Eerste étappe: Wagtmans en Roks bij de eerste drie iSpiecfel O der Oporteft E LOCOMOTIEF hopt altijd lichterI SPORT OP ZONDAG Amateur-kampioenschap wielrennen op circuit van Zandvoort De opstellingen Stromende regen en onweer 7 CRICKET KORFBAL WIELRENNEN HONKBAL HET TENNISTOURNOOI TE WIMBLEDON DE VEERTIGSTE RONDE VAN FRANKRIJK Hartstochtelijk motorrijdster 1573 kilometer Eerste prijs? Nieuwe schoenen Mooie Hugo Eerste protest ZATERDAG 4 JULI 1953 TT ZU behoeven wel niet te zeggen dat het voor RCH morgen een zeer belang- rijke dag kan worden. Indien de omstandigheden meewerken kan de ijke dag Racing morgen namelijk het kampioenschap van Nederland, veroveren. Hoe? De ranglijst wijst het uit. RCH zal zelf natuurlijk moeten winnen van het bezoekende Eindhoven geen geringe taak naar onze mening en voorts zal Vitesse op eigen terrein minstens één punt moeten verliezen aan Sparta, dat op revanche belust is. Gebeurt dat laatste dan is RCH onbereikbaar geworden voor alle andere candidaten voor het voetbalkampioenschap van Nederland. Rest slechts de vraag: of het morgen inderdaad zo ver zal komen. Een vraag, waarop wij het antwoord schuldig moeten blijven omdat de resultaten tot nu toe in de kampioenscompetitie te wisselvallig zijn om maar met. enige waar schijnlijkheid te kunnen zeggen hoe de uitslagen van morgen zullen zijn. JOOCCOOCOOC De bezoekers in het Heemsteedse Sport park zullen overigens Zondagavond kwart voor acht al weten hoe de stand van zaken is. De wedstrijd VitessèSparta begint na melijk eveneens om zes uur en het bestuur van de Racing zal ongetwijfeld zorgen dat de uitslag direct na afloop van de wed strijd RCHEindhoven bekend zal worden gemaakt. Van de Brink weer back En nu de wedstrijden. Gezien het resul taat van de uitwedstrijd van de Racing tegen Eindhoven zouden wij gerust kun nen zeggen dat de thuisclub een gemakke lijke zege te wachten staat. Tweenul werd het namelijk veertien dagen geleden in een wedstrijd, waarin de Eindhovense defensie ongetwijfeld de mindere was van de Haarlemse aanvallers. Vooral omdat toen overduidelijk bleek dat vooral mid denvoor Gallis een voortdurend gevaar betekende, omdat hij oneindig veel sneller was dan zijn stugge bewaker Van Tuyl, die wel zwaar en vasthoudend was, maar het in de sprint toch af moest leggen tegen de aanvalsleider van de Racing. We hebben echter z.o'n idee dat het mor genavond niet zo gemakkelijk zal gaan te gen de Zuidelijke jcampioen. Wat niet wil zeggen dat het geen zege /.al worden. Voor al nu de achterhoede van RCH weer op oude sterkte is door het weer meespelen van Van de Brink als linksback. Een zege dus voor de Racing, zij het na een uiterste krachtsinspanning. Open vraag En hoe zal het verlopen bij Vitesse Sparta? Met gëen mogelijkheid valt hier iets te voorspellen. Vitesse is op eigen ter rein een geduchte tegenstander en heeft bovendien nog een kans op het kampioen schap als RCH een veer mocht laten. Aan de andere kant kan men ook in het mid den brengen dat Sparta zich ten koste van alles naar boven wil werken op de rang lijst een streven dat vorige week dui delijk werd na de tweenul zege van de Rotterdammers op Eindhoven. Alles bijeen is het resultaat dus een volkomen open vraag. Een vraag echter waarvan het antwoord (de uitslag) zal be slissen over het feit of de Racing morgen avond in feestroes zal verkeren of dat nog een week gewacht zal moeten worden en het resultaat van de wedstrijd tegen Sparta uiteindelijk de beslissing zal moeten bren gen. Het cricketprogramma voor Zondag ver meldt een plaatselijke wedstrijd in de eer ste klasse. Op het terrein aan de Donkere- laan in Bloemendaal komen Zondag na melijk Haarlem en Rood en Wit tegen elkaar uit. Een wedstrijd, die gezien de krachtsverhoudingen door de gasten ge wonnen moet worden. Het tweede elftal van Rood en Wit speelt uit tegen Hermes-DVS 2. terwijl het derde team aan de Spanjaardslaan tegen Haar lem 2 uitkomt. De liefhebbers van korfbal kunnen mor gen hun hart ophalen bij de seriewedstrij den van Aurora en Nieuw Flora op de ter reinen van eerstgenoemde vereniging aan de Vergierdeweg. Voor deze serie wedstrij- den hebben niet minder dan achtenveertig twaalftallen ingeschreven. Op het circuit van Zandvoort zullen voorts de Nederlandse wieleramateurs uit maken wie of dit jaar kampioen wordt op de weg. Deze grote wedstrijd wordt voor afgegaan door een wedstrijd van nieuwe lingen. Het honkbalprogramma der eerste klas- sers is dit weekeinde het returnprogramma van veertien dagen geleden en het ziet er naar uit, dat de resultaten niet veel ver andering zullen geven, vergeleken bU de eerste ontmoetingen. RCH ontvangt Zater dagmiddag om vier uur VVGA, hetgeen de Haarlemmers weer twee punten kan op leveren. Dit kan niet gezegd worden van Kenncmerland, dat tezelfdertijd TIW ont vangt. YVjj vrezen een nieuw nederlaag voor de oranje-zwarten. Schoten ontvangt Zondagmiddag HHC. Ofschoon de zege waarschijnlijk bescheide ner zal zijn dan twee weken terug, houden wij het toch op de „Reds". Blauw WitAjax is de enige wedstrijd die wel eens een ander resultaat zou kun nen opleveren dan de eerste ontmoeting tussen beide oude tegenstandei's. OVVO ABC is voor de thuisclub. O vergatigsklassen In de Overgangsklasse A zijn dit week einde enkele zeer interessante wedstrijden. Zaterdagmiddag speelt EHS thuis tegen S. C. Haarlem. EHS is nog immer ongesla gen, maar de resultaten van de laatste we ken zijn niet erg overtuigend. Wij zijn be nieuwd of de EHS'ers ook dit weekeinde weer met de hakken over de sloot kunnen komen. De wedstrijd begint om vier uur achter de Kleverparkweg. EDO ontvangt Zondagmorgen om tien uur De Volewijckers. Bij een overwinning voor de Haarlemmers kunnen zij in ieder geval profiteren van het resultaat van EHS S. C. Haarlem. Dit geldt ook voor Sparta, dat DWS ontvangt. VVGA 2RFC is een aangelegenheid voor de onderste plaats. Het zou ons niet verwonderen als de Rotterdammers hier eens voor een verrassing zouden zorgen, in welk geval de spanning in de onderste regionen weer terugkeert. in de B-afdeling worden de uitslagen steeds verrassender. Volgen wij de rang lijst dan moeten alle bezoekende vereni gingen dit weekeinde winnen. Voor TYBB, dat D.O.S. bezoekt, zal dat ook wel op gaan. Schoten 2 ontvangt D.E.C. en een verrassing zou niet uitgesloten geweest zijn, ware het niet dat de geel-zwarten Zaterdagmiddag om vier uur zonder wer- Zondagavond om zes uur komen in het Heemsteedse Sportpark R.C.H. en Eind hoven in de volgende opstellingen in het veld: EINDHOVEN: doel: Hanssen; achter: Lambert van Tuyl en Frans Tebak; midden: Van Kemenade, Frans van Tuyl en Jo Tebak; voor: Louwers, Van Rooy, Van Melis, Snoek en Schmidt. R.C.H.doel: Wille; achter: Van Rhee- nen en Van de Brink; midden: Las- schuit, De Vos, Biesbrouck; voor: Van Lieshout, De Wette, Gallis, Koster en Couwenhoven. Scheidsrechter is de heer W. B. Ausem, grensrechters zijn de heren K. de Roo en P. van der Tooren. ADVERTENTIE ^^^^i/Vagtmans Roks per Munsterman zullen verschijnen. Thans houden wij het dan ook op een Amster damse zege. Zondagmorgen om tien uur gaat HCK naar „Haarlem". De roodbroeken wonnen vorige week met 132 van Catchers in Amsterdam, hetgeen weinig goeds voor de HCK'ers voorspelt. ZeeburgiaThe Cat chers zal veel spanning geven. „Ik verdiende niet te winnen". Dit wa ren de woorden van Kurt Nielsen, de ver rassing van Wimbledon, na in de eindstrijd van het herenenkelspel door Vic Seixas in drie sets (9-7, 6-3, 6-4) te zijn verslagen. „Ik ben zeer gelukkig", was alles, wat Seixas na het een uur en een kwartier durende finale-gevecht kon uitbrengen. Dus toch Seixas en niet Nielsen, van wie velen de stille verwachting hadden gekoes terd dat hij Vrijdag de kroon op het fraaie en zo enorm verrassende werk van de af gelopen dagen zou zetten. Anderhalf uur later stond de Amerikaan wederom op het centre court. Tezamen met Doris Hart sloeg hij zich toen tegen Julie Sampson en Lewis Hoad in de finale van het gemengd dubbelspel. Zo is de titel dus naar de 29-jarige aan voerder van het Amerikaanse cup team gegaan. En zoals Nielsen zelf onmiddellijk toegaf, verdiend. Want de wapens, waar mee de 22-jarige Deense technische stu dent. achtereenvolgens Mulloy, Rosewall en Drobny had uitgeschakeld, bleken nu ver dwenen. V Weg waren de knalharde service en de felle aanvallen aan het net, weg waren de controle en de vaart, waarmee hij al ziin tegenstanders op de knieën had gekregen. Thans stond een nerveuze en onzekere Nielsen op de baan, aan wiens service nogal wat ontbrak. Negen dubbele fouten De negen dubbele fouten, die hij ser veerde. illustreren dat duidelijk. Het was zoals Harry Hopman, de manager van de Australische daviscun ploeg het zei: „Het ontbrak Nielsen dit keer aan de moed om aan te vallen. Als hij de kans had om naar het net op te lopen om met gegarandeerd winnende slagen punten te verzamelen, bleef hij achterin hangen". En tegenover deze Nielsen stond een speler, die zo rustig zijn gang ging alsof hij bij voorbaat reeds overtuigd van zijn overwinning was. Seixas, op 5-jarige leef tijd met „straat-tennis" begonnen, han teerde zijn service prachtig in de eerste en tweede set won hij drie love games op zijn service en telkens maakte hij zijn aanvallen met fraaie volleys af. die de vaak uit positie gespeelde Nielsen kansloos lie ten. Seixas had een uitstekende start, stond in de eerste set vrij snel op 2-0, om daar na tot 4-1 uit te lopen. Maar Nielsen wist met enkele goede lobs, die voor de naar het net oplopende Seixas onbereikbaar wa ren, en het doorbreken van Seixas' service tot 4-4 terug te komen. Toen in de zes tiende game Nielsen een dubbele fout maakte betekende dat voor hem het ver lies van de eerste set 9-7 voor Seixas. Gemakkelijke tweede set In de tweede set had de Amerikaan het iets gemakkelijker. In de vierde game be ging Nielsen liefst twee double faults, het geen voor Seixas een 6-3 winst beteken-^. Toen in de derde set Nielsen op 1-1 zijn service verloor, was het met hem gebeurd. Hii kreeg een inzinking, die hij niet meer te boven kon komen. De vraag was toen alleen nog maar. hoe lang het zou duren voor Seixas als kam pioen de baan zou verlaten. Een backhand return van Nielsen die in het net belandde, op de service van Seixas toen deze op set- en matchpoint stond, betekende het einde (6-4). Een overgelukkige Seixas ontving uit handen van de Hertogin van Kent de Chal lenge Cup. En negentig minuten na deze glorievolle overwinning behaalde de Amerikaan nóg een succes. In de halve finales van het gemengd dubbelspel baande hii zich teza men met Doris Hart, de finaliste in het damesenkelspel, een weg naar de eindstrijd, Deze renners lieten op hun Locomotief-Racerijwielen, onder de bekwame leiding van de Roadman der Locomotief- fabrieken Kees Pellenaars, zelfs de grootsten achter zichl RIJWIELEN VOOR SPORT, TOERISME EN DAGELIJKS GEBRUIK De Nederlanders mogen tevreden zijn over de eerste étappe van de Tour de France. En niet alleen omdat Wout Wagtmans en Thijs Roks zich respectievelijk tweede en derde hebben geplaatst in deze étappe, maar mede omdat zij met Heil» van Breenen gezorgd hebben voor de eerste plaat in het landenklassement, maar ook omdat zij behoorden tot degenen, die van de meeste strijdlust blijk gaven. Van Wout Wagtmans is het initiatief uitgegaan en als de fortuin Thijs Roks had toe- gelartien in plaats \'an hem, op het critieke moment de rug toe te keren, dan 'zou de Ronde van Frankrijk wellicht, zoals enige weken geleden de Giro, begonnen zijn met een Nederlands succes. In het ploegenklassement staat Nederland in ieder geval wèl op de eerste plaats. Er is de laatste weken heel wat regen geval len in Lotharingen en de Elzas. maar de ont zaglijke plensbuien van gisteren moeten toch v/el een record betekenen. In elk geval herinneren ook de oudste oudgedienden van de Tour zich niet. dat het vertrek voor de eerste étappe ooit onder zulke slechte weers omstandigheden plaats had. De feestelijke ceremonieën, waarmede de Fransen zoveel kleur en fleur aan dergelijke gebeurtenissen Na het behalen van de overwinning sprong Vic Seixas van louter vreugde over het net. door de als nummer 1 geplaatste Ameri kaans-Australische combinatie Julie Samp son-Lewis Hoad met 6-3, 7-5 de baas te blijven. In de finale zullen Doris Hart en Seixas Shirley Fry en de Argentijnse kam- Eioen Enrique Morea te bestrijden krijgen, laatstgenoemden zetten Pat Ward en George Worthington met weinig moeite aan de kant: 6-2, 6-2. weten te geven, het troependéfilé, de pittige marsen van de militaire kapellen, de aanbie ding van bloemen door lieftallige Elzasser schonen in nationaal costuum, de voorstelling van de pleegen, dat alles is in letterlijke en figuurlijke zin in het water gevallen. Gemakkelijke étappe Had de symbolische start plaats op het uni versiteitsplein in het hartje van Straatsburg het sein voor het eigenlijke vertrek werd buiten de stad gegeven, op de grote weg naar Wassclonne. Nog altijd viel de regen in stro men neer en doorweekte zowel de renners als de tienduizend Straatsburgers. De étappe was nogal gemakkelijk, vrijwel vlak. met een maximaal hoogteverschil de klim naar de heuvel van Saverne en nog een kleine col, de Felsberg, aan het einde van de étappe. Er werd in hoog tempo gestart. Met een vaart van ver boven de 40 km ging het in de richting van Wasselonne. Tijdens de gehele wedstrijd bleef het tempo trouwens zo hoog dat men met 20 minuten voorsprong op het tijdschema te Metz zou arriveren. Dupont. Buchaille, Walkowiak en Koblet in hoogst eigen persoon namen de eerste steek proef, die een kleine voorsprong opleverde ■welke echter later weer teniet werd gedaan Daarna waagden Le Guilly, Bucgaille, Mi- rando. Colette en Suykerbuyk een kansje maar dit was ook meer een peiling dan een serieuze uitlooppoging en om halfeen, vijf kwartier na de start reed men weer gegroe peerd. Dat was na de doortocht van Phals- bourg, 47 km van het beginpunt. Wagtmans weg Een kwartiertje bleef het rustig en daarna maakte een klein rennertie, die ai enige tijd in de voorste gelederen had gereden, zich plotseling lós uit de grote groep en sloeg een bres tussen zich en het peloton. Het is Wagt mans. zeiden de Nederlanders tevreden. 60 km van Straatsburg had Wagtmans een voorsprong van 3 a 4 honderd meter. Maar in de groep waren andere ambitieuze renners, die er op uit waren zich te onder scheiden en Wout, al trapte hij ook als een duveltje, niet alleen zouden laten gaan. Hij kreeg gezelschap van Anzile, Remy, Gemi- niani, Schaer, Lauredi, Bauvin en ook van Thijs Roks. zodat een kopgroepje van 8 man was gevormd. Te Sarré-Union (73 km) lag het twee minu ten voor op het tweede peloton, dat zich eveneens uit de hoofdgroep had losgemaakt en met zoveel felheid jacht maakte, dat de TT TAT zou u zeggen, indien uw doch- ter sportief, opgewekt en gezond bij u aan kwam dragen met het ver haal dat zij het beu was om bij het rei zen en trekken afhankelijk te zijn van spoorwegen, bus- of luchtvaartmaat schappij en daarom maar een midden- zware motor hacl aangeschaft, waarop zij zich in de toekomst van plan was te verplaatsen? Wat zou u doen als die dochter van u daarna zo verliefd werd. op die motor dat zij in haar vrije tijd tienduizenden kilometers ging rijden naar vrijwel alle landen in West- en Zuid-Europa; mee zou doen aan be- trouwbaarheidsritten, aan puzzleritten en aan nacht-prestatieritten? Wat zou u zeggen? We hebben ons al voorbereid op een serie vaderlijke en vooral moe derlijke vermanen in de trant can „ze zou het niet in haar hoofd moeten ha len', of „ik zou haar nog net zo lief di rect naar het ziekenhuis brengenOf zou u hetzelfde zeggen als de lieer Kop pen uit de Pernambucolaan in Overveen die alleen maar zegt: „och, als je wat ouder wordt moet je aan dergelijke aspiraties alleen wennen, maar verder..." DE heer Koppen verkeert namelijk in de omstandigheden zoals wij hierboven beschreven. Zijn dochter Willie is al jaren lang een hartstochtelijk motorrijdster en doet eigenlijk niets liever. Hoe ze daar toe kwam, zult u zich afvragen. Wij zeiden het reeds: ze was het moe afhankelijk te zijn van anderen bij het bereiken van veraf ge legen steden, dorpen en landstreken. Jaren geleden ging ze eens naar Zuid-Frankrijk liften en kwam daar ook, maar niet snel genoeg naar haar zin. Het moest vlugger gaan. Ze kocht een Zündapp en werd binnen korte tijd met dat oude, knallende ding een in motorkringen graag gezieije, bij haar buurtgenoten een minder gewaardeerde figuur. Maar rijden deed die oude Zün dapp. En daar was het haar maar om te doen. Ze leerde niet alleen rijden als geen ander motor rijdende vrouw, maar leerde ook veel op technisch gebied, zodat ze de meeste storingen en defecten in haar ma chine zelf kon herstellen. Met andere woorden, Willie Koppen werd een motor rijdster in hart en nieren. N waar leidde dat alles toe? Tot het jongste motoravontuur van de jeug dige Willie Koppen: de vierde Trophée International Motocycliste de Monaco. Een ril van 1573 kilometer. Gisterochtend is de jonge Bloemendaalse in Amsterdam ge start. In deze rally, die meer een prestatie- rit is, is zij de enige vrouwelijke deelne mer van de 139 motorrijders, afkomstig uit Frankrijk, België, Denemarken, Italië, Spanje, Engeland, Zwitserland en Monaco. Die 1573 kilometer van Amsterdam naar Monaco over Eindhoven, Luxemburg, Reims, Troyes, Dijon, Lyon, Grenoble en Briangon moet zij afleggen binnen tweeëndertig uur. Dat wil zeggen met een snelheid van ongeveer vijftig ki lometer per uur. In Nederland en België bij daglicht niet zo'n grote prestatie, maar wel bij nacht met vier niet geringe cols in Frankrijk. Maar het grootste gedeelte van de rit van Luxemburg naar Monaco heeft ze al eens eerder afgelegd. En dat scheelt wel Willie Koppen iets. Vooral met het zoeken naar wegen en controleposten. De motor, waarmede zij de rit aflegt een nieuw type 250 cc Adler heeft zij in bruikleen van de fa briek. Dat kost haar dus niets. Behalve dan natuurlijk de enkele reis naar Frank furt, waar zij de machine moest halen. Een peuleschilletje voor één dag, vindt zij zelf. 's Middags om half zes was ze terug en om zes uur speelde ze al weer een partij tennis om toch maar vooral fit te blijven DE aanloop tot deze grote rally was een serie betrouwbaarheids- en prestatie- ritten, waarvan vele bekers en médailles getuigen. Wellicht komt daar nu de Coupe de Dames de eerste prijs voor dames bij. Geen kunst als je de enige deel neemster bent. Maar dan moet de Bloe mendaalse dan toch altijd nog minimum twee uur na de vastgestelde tijd binnen komen in Monaco. Want doet zij dat niet, wel dan is ze uitgeschakeld en krijgt dan helemaal niets. Aan dergelijke aspiraties moet je wen nen, zei de heer Koppen. Wij kunnen het ons levendig voorstellen, doch moeten daarbij zeggen dat als het-eenmaal gewend is, het ook wel-plezierig moet zijn te zeg gen tegen iemand die naar dochterlief vraagt „nee, ze is niet thuis, ze rijdt in de rally naar Monaco HET is er eigenlijk de tijd niet voor, maar toch willen we de voetbalen thousiasten niet onthouden dat een ver nuftig constructeur uit Nijmegen er in is geslaagd een nieuw soort voetbalschoenen te construeren dat niet zal nalaten in voet balkringen een punt van bespreking uit te gaan maken. De schoen heeft drie nieuwigheden. In de eerste plaats is dat de veel lagere bouw van de schoen, waardoor het mo gelijk is bij het trappen veel beter onder de bal te komen. In de tweede plaats is de neus, die negen millimeter lager ligt dan de neus van de schoen vah dit ogen blik, hard doch veerkrachtig. En in de derde plaats kan de schoen draaien om de lente-as. Dus yerdraagt niet alleen meer de bewegingen op en neer, maar ook van links naar rechts. Voorts heeft de constructeur gedacht aan een verbetering in verband met tij dens de wintermaanden zo veel voorko mende harde velden. De noppen namelijk kan men eenvoudig uit de schoen draaien als het veld daartoe aanleiding geeft. Voorts veren de noppen niet onaanzien lijk. Het gewicht en dat is ook al een grote verbetering bedraagt niet meer dan 750 gram per paar. Een normaal paar voetbalschoenen weegt 1200 tot 1300 gram. Ervaring heeft men nog niet met deze nieuwe schoenen; wel hebben reeds di verse verenigingen schoenen voor hun spelers aangekocht, omdat deze spelers na de training wel iets zagen in dit vernuf tige nieuwe voetbalschoeisel. VAN vandaag af zult u vrijwel dagelijks verslagen aantreffen van de verrich tingen van de bijna honderdtwintig ren ners, die tot en met 26 Juli aanstaande door Frankrijk zullen fietsen. Een rit, die sinds jaar en dag bekend staat als de Tour de France. Een rit ook, waarvoor zeer ve len die niets van w'elrennen af weten grote belangstelling hebben omdat... nou ja, omdat iederen er over praat en omdat er zo veel smakelijke en onsma kelijke dingen over te vertellen zijn. Voor het wereldkundig maken van dat alles zorgen de organisatoren en journa listen die allen een plaatsje vinden in de karavaan, die zich achter de renners aan beweegt. Een karavaan, die dit jaar onge veer vijftienhonderd personen omvat Daaronder zijn vierhonderd journalisten en fotografen en hun helpers, honderd chauffeurs, tachtig motorrijders en dertig agenten van de motorbrigade Men heeft ons wel eens gevraagd wie of de Tour dit jaar zou winnen. Voor wed denschappen en zo. We hebben geant woord dat we er geen flauw benul van hadden, omdat veel afhangt van veel om standigheden. Als we echter de Franse en Belgische bladen doorzien die al weken lang over de Tour de France schrijven dan bestaat er geen twijfel over of Huge Koblet, de Zwitserse renner, zal het bra vourstukje van 1951 herhalen en ook dit jaar de Tour winnen. Het is ons om het even. We gunnen het Hugo net zo goed als Wim, Gino, Louis, Lucien, Antonio Alex of wie dan ook En tochtoch hebben velen een zwak voor Koblet. Mooie Hugo genoemd door zijn vrienden en bekenden, maar voora door zijn vriendinnen. Mooie Hugo weet altijd de aandacht op zich te vestigen. Is het niet omdat hij winnaar wordt dan wel omdat hij na de wedstrijd een bravour stukje uithaalt. Er is voor de aanvang van deze veer tigste Tour de France al heel wat over Mooie Hugo geschreven. Eerst over zijn kansen, daarna over het feit dat hij pas aan de vooravond van de eerste étappe in Straatsburg aankwam. En hoe aan kwam. Mooie Hugo had zich speciaal voor zijn honderden bewonderaarsters gekleed in een „Truman-hemd". Een hemd met afbeeldingen van vissers, zeilboten, palm bomen, paarden en meisjes op hun voor deligst. De mensen in Straatsburg praten er nog over Mooie Hugou zult de komende we ken ongetwijfeld meer van hem horen. E. K. De wedstrijdcommissarissen hadden na afloop van de eerste étappe de Neder lander Suykerbuyk gedeklasseerd. Aan vankelijk had hij in het klassement te zamen met de hoofdgroep de 29ste plaats ex aequo gekregen met de tijd 5.04.50. Tot verontwaardiging van de Nederlan ders kwam men nu met de mededeling dat Suykerbuyk op de 117e plaats was gerangschikt in 5.13.57. Pellenaars, die verzekerde dat hij met het grote peloton was binnen gekomen, dus 9 minuten eerder, protesteerde onmiddellijk tegen deze beslissing. En met succes. Na een nieuw onderzoek kreeg onze landgenoot zijn oorspronkelijke plaats in het klas sement weer toegewezen. leiders staag terrein verloren. Bij de spoor wegovergang van Hambach (89 km) bleek de acht koppen tellende leidersgroep 1 min. 15 s. voorsprong te hebben op een peloton van 15 renners, t.w. Redolfi. Hassenforder, Rolland, Robic, Le Guilly. Isotti, Astrua, Bucgaille, Rossello. Serra, De Hertog. Dupont, Meunier, Quentin en Van Breenen. die het begin van de étappe even bij Wagtmans was gebleven toen deze zijn zadel moest verstellen omdat het te hoog stond. Van Breenen had thans de tijd gekomen geacht om met de 14 anderen achter de kop groep aan te gaan om daar indien nodig en indien mogelijk een handje te helpen. Het peloton lag toen op 2 min. en zakte steeds verder af. Bij Volklingen, 129 km van de start en 67 km van de finish wezen de stopwatches uit, dat Wout Wagtmans inderdaad een beslis sende aanval had ontketend en dat de hoofd- 1e ETAPPE -3 JULI 2eE TAPPE - UJUH groep zonder een moment langer te aarzelen tot de tegenaanval zou moeten overgaan wil de zij er nog aan te pas komen. Spiegelglad. Een groep van 22 man ving de bestijging van de Felsberg aan. Het weer was intussen zeer slecht geworden. De bliksem was niet van de lucht, knetterende donderslagen weer galmden angstwekkend tussen de heuvels en de stortbuien hingen in zo'n dicht gordijn van regen over de spiegelgladde weg, dat men geen 30 meter voor zich uit kon zien. Op het hoogste punt doemde plotseling een eenzame renner op. Het was Thijs Roks, die in dit hondenweer kans had gezien zich los te rijden en met ruim honderd meter voorsprong de top pas seerde. HU keek een paar keer om, maar plotseling boog hU zich over zijn stuur en stormde de helling af, met een vaart van zeker 60 km per uur. Steeds groter werd de afstand, die hem van de groep Wagtmans scheidde, 200 meter. 300 meter, een halve minuut. Daar zat wat in, want Roks maakte zo'n indruk van macht en onverzettelijkheid, dat hij de zege binnen zijn bereik scheen te hebben. De pech trof hem bij een spoorwegovergang in de buurt van Teterchen. 30 km voor de finish De bomen van de overweg waren neer, Roks sprong van zijn fiets, wilde om de bo men heen lopen, maar werd door de wachter tegengehouden. En terecht, want even later denderde een locomotief met een groot aan tal goederenwagons over de rails. Het opont houd was groot genoeg geweest om de achter volgers in staat te stellen zich bij hem te voegen. Twee lengten. Toch was de strijd nog niet gestreden, want op het stuk BoulayMetz zagen Roks, Schaer. Wagtmans en Lauredi elkaar aflossend, kans om weg te komen. En dit viertal was het ook. dat het eerst op de Boulevard Poincaré te Metz arriveerde, waar Schaer, zonder dat er van een eigenlijke sprint sprake was, met 2 lengten voorsprong Wagtmans klopte, die weer gevolgd werd door Roks en Lauredi. Een groep van 16 renners, bij wie Van Bree nen. kwam 3 min. 15 see. later binnen en pas 9 min. 50 sec. na de winnaar arriveerde het grote peloton met alle cracks en alle andere Nederlanders, behalve Van Est, die enkele seconden eerder over de streep was gegaan. De klassementen De officiële uitslag van de eerste étappe van de Ronde van Frankrijk 1953, van Straatsburg naar Metz (195 km) luidt: 1. Schaer (Zwits.) 4.55.0: 2. Wagtmans (Ned.) op 4 lengten z.t.; 3. Roks (Ned.) z.t.; 4. Lauredi (Fr.) z.t.; 5. Dupont (Fr. Zuid- West) 4.58.13; 6. Astrua (It.); 7. Rossello (It.); 8. Geminiani (Fr.); 9. De Hertog (Belg.); 10. Serra (Spanje); 11. Van Bree nen (Ned.); 12. Le Guilly (Fr.); 13. Remy (Fr.); 14. Redolfi (lie de France); 15. Re- naud (Tie de France); 16. Anzile (Fr. Noord Oost Centraal); 17. Buchaille (Fr. Noord Oost Centraal); 18. Hassenforder (Fr. Noord Oost Centraal); 19. Meunier (Fr. Noord Oost Centraal); 20. Robic (Fr. West) allen in dezelfde tijd als Dupont; 24. Van Est (Ned.) 5.04.37; 26. Magni (It.) 5.04.50. Op de 29e plaats eindigde in dezelfde tijd als no. 25 Darrigade van de Franse Zuid West-ploeg (5.04.50) een groep van bijna 80 renners. Hierbij bevonden zich alle resterende Nederlanders: Jansen, Nolten, Adrie Voorting. H. Stevens. Gerrit Voor- ting en Suykerbuyk. Verder behoorden tot deze groep Koblet (Zwits.). Bobet (Fr.). Teisseire (Fr.), Impanis (Belg), Bartali (It.), Close (Belg), Grosso (It.), Corrieri (It.) en Van Genechten (Belg). Bij het sluiten van de controle was de Zwitser Croci Torti nog niet binnen gekomen. Het ploesen-klassement na de eerste etappe luidt: 1. Nederland (Wagtmans, Roks en Van Breenen) 14.47.43: 2. Frank rijk (Lauredie, Geminiani en Le Guillv) 14.51.26: 3. ex aequo: Re de France (Re dolfi, Renaud, Quentin). Frankrijk Noord Oost Centraal (Anzile, Buchaille," Hassen forder) 14.54.39: 5. Italië (Austrua, Ros sello en Magni) 15.01.16; 6. Zwitserland (Schaer, Metzger, Koblet) 15.03.40; 7. ex aequo: België (De Hertog, Impanis, Close); Spanje (Serra, Massip, Gelabert); Frank rijk Zuid West (Dupont, Darrigade, Des bats); Frankrijk West (Robic, Morvan, Mallejac) 15.07.53; 11. ex aequo: Luxem burg (Kirchen. Kemp, Dierkens): Frankrijk Zuid Oost (Baffert, Rotta, Bianchi)15.14.30. Onze landgenoot Wout Wagtmans ont ving de premie voor de strijdvaardigste renner in deze eerste étappe.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9