Russen laten proefballon op ter neutralisering van Duitsland Loonsverhoging voor burgerlijk rijkspersoneel voorgesteld Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tour de France Sovjet-Unie in ruil bereid tot los laten Tsjechoslozvakije en Oostenrijk Het woord is aan Rhee wil nog steeds naar het Noorden Kosten voor de schatkist f23.6 millioen Aparte regeling voor topfunctionarissen Twee Amerikaanse militairen aangehouden Een isotoop zoek Japanse kroonprins komt naar Nederland Monster-cyclotron voor Japan Taft adviseert tot opheffing der M.S.A. Britse delegatie voor Washington @7e- JAARGANG No 303 DINSDAG 7 JULI 1953 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora Haarlems Dagblad 29 7e JAARGANG No 150 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER ZIJN vier étappes gereden van die vervaarlijke wielerwedstrijd, die Tour de France heet en de Nederlanders hebben daarin een indrukwekkende prestatie ge leverd, beter dan ooit tevoren. „Wij" heb ben al sinds de eerste dag de leiding in het landenklassement. Wij bezetten met Wagtmans, Roks en Van Ést de tweede, vierde en zesde plaats in het individuele algemene klassement. Bovendien hebben wij gisteren de vierde étappe gewonnen en dat heeft Gerrit Voorting gedaan, die een Haarlemmer is en een Haarlemmer blijft, al is hij verleden jaar naar Roosendaal verhuisd. Bij ons Nederlanders ontwaakt het besef, dat wij in deze dagen worden opgestuwd in de vaart der (wielrennende) volken en bij ons Haarlemmers de gedach te, dat wij in overeenkomstig tempo op waarts stormen in de wedijver der wiel rennende steden al hebben wij onszelf te dien aanzien nimmer onderschat. Maar de Tour! Journalistiek zijn wij sterk ge neigd tot de mening, dat geen enkele sport gebeurtenis in het buitenland de belang stelling van het vaderlandse publiek voor de Tour de France evenaart. De Derby, de Boat Race Oxford-Cambridge, de wereld kampioenschappen op de schaats komen er geen van alle aan nabij. Tennis op Wimble don blijft nog verder achter. De Cup Final der Engelse voetballers brengt het welis waar verder dan de Testmatches der En gelse cricketers komen, maar ook Wembley verbleekt nevens de Tour. Misschien ligt de verklaring in ons aller nauwe verwant schap met de fiets, vereend met de om vang der prestatie. Wij hebben verleden week een kaartje van de Tour de France opgenomen met afstanden en data erop aangegeven en een taartjes-achtig bergen- profiel eronder. Menigeen zal dat bewaard hebben. Anderen mogen eraan herinnerd worden dat deze monsterrace, zoals zij vaak betiteld is, gereden wordt over een afstand van 4468 K.M., die gelijk is aan Amster damMoskou v.v. De gedachte dat men in een gewoon toergangetje, zonder zich te haast, naar Moskou heen en terug zou moeten fietsen is al onrustwekkend. De gedachte dat men het in tweeëntwintig étappes zou moeten doen is erger. Maar dat is nog niets vergeleken bij de fantas tische mogelijkheid, dat men zoiets ren nende, strijdende zou moeten volbrengen en daarbij ten overvloede nog een reeks bergen beklimmen en in geduchte snelheid afdalen, suizend langs ravijnen. Het lijkt een bovenmenselijke onderneming. In de Tour de France wordt zij toch telken jare door een aantal renners volbracht. Twee jaar geleden duikelde onze snelste man, Van Est, in de Pyreneeën in een ravijn toen hij als leider van het klassement de gele trui droeg, en dat besloot meteen de Nederlandse deelneming. Verleden jaar bereikten alle acht Nederlanders de finish. Dit jaar hebben wij voor het eerst een vol ledige ploeg in de strijd dat wil zeggen: tien man en onder de bekwame aan voering van hun technische en tactische leider Pellenaers hebben die nu in de aan- vangsphase van de strijd een voor Neder land tot dusver ongekende prestatie ge leverd en het hele „veld" zo opgejaagd dat de Italiaanse, Zwitserse en Franse helden der-Tour bezorgdheid beginnen te tonen. Pellenaers toont, als ik het goed begrijp, daarbij een zeer vernuftig beleid. Hij voert niet trouwens tien afzonderlijke renners aan, maar manoeuvreert ermee als met een ploeg, nu eens de een, dan weer de ander naar voren brengend en zijn bergklimmers sparend zonder dat zij teveel achterstand krijgen. Intussen wordt ook aan de duiten gedacht, want het zijn tenslotte allemaal beroepsrijders, en er zijn nu al verschei dene premies in de wacht gesleept. Nog rent men over grotendeels vlakke wegen van bergen is nog geen sprake. Maar op de vijfde étappe, DieppeCaen (200 K.M.) de zesde, Caenle Mans (206 K.M.) en de zevende, Le MansNantes (181 K.M.) zal Vrijdag de langste rit van de gehele Tour volgen, die de strijders van Nantes naar Bordeaux, een afstand van 345 K.M., moet brengen. Dat is dan alvast een zware voor proef van de naderende klimpartijen in de Pyreneeën, met de nog ergere afdelingen En na de Aubisque, Tourmalet, Aspin en Peyresourde, wisselend in hoogte van 1489 tot 2114 M. volgen later in de Franse Alpen de Vars, Izoard en Lautaret, alle drie bo ven de tweeduizend meter met de Izoard (2350) als hoogste top van alle. Wij leven in een vlak land met zo wei nige, en dan nog bescheidene, verheven heden dat het heel begrijpelijk is dat dit de zwaarste opgaaf „voor ons" wordt en dat ons tiental de beste klimmers uit de landen-der-bergen niet zal kunnen evena ren. Maar het tiental streeft er nu ijverig naar, op de voorhand een voorsprong op hen te verwerven. De belangstelling bij het publiek, in al gemene zin, voor sportwedstrijden is zeker nog nooit zo groot geweest als in deze tijd. Daar valt wel het een en ander op af te dingen; sommigen zijn geneigd tot een overdrijving en opschroeverij die critiek volop verdienen. Maar de grote belang stelling is er en bij een zo vervaarlijke krachtprestatie als de Tour de France is zij verklaarbaarder dan in menig ander geval. Ook schijnt de mens dezer dagen dit soort emotie te behoeven; hoevelen vol gen dagelijks, in zekere spanning, tot hun eigen verbazing deze strijd die tot 26 Juli zal duren? Hoevelen, die nooit naar een wielerwedstrijd gaan kijken, houden zich niettemin nauwkeurig op de hoogte en redeneren zelfs mee over kansen en tac tiek? Het is een merkwaardig menselijk verschijnsel op zichzelf. Misschien zal het over vijftig jaar verdwenen zijn, of ten minste sterk verflauwd. Dat is denkbaar. Maar nu is het er. R. P. Dezer dagen is bij het controleren van gasleidingen in de omgeving van Steenwijk een isotoop verloren gegaan. Isotopen zijn kleine korrels ter grootte van een vuur steentje, die een zeer sterke radio-actieve uitstraling hebben. Zij worden gebruikt om lassen in de gasleiding op deugdelijk heid te onderzoeken. Alle pogingen om het verloren geraakte korreltje op te speuren zijn. tot dusverre zonder resultaat gebleven. Voor iemand die gedurende enkele weken een isotoop bij zich. zou dragen, kan dit fatale gevol gen hebben. BERLIJN (Reuter). Volgens West- Berlijnse kringen, die zich beroepen op Sovjet-Russische kringen in Oost-Berlijn, zou de Sovjet-Unie bereid zijn de Weste lijken grotere invloed in uitgestrekte ge bieden van Ccntraal-Europa te laten in rui! voor „neutralisering" van Duitsland. Te Moskou zou een proefplan zijn opge steld, volgens hetwelk de Sovjets hun bij zondere positie in Oostenrijk en Tsjecho- slowakije zouden laten varen om tot een overeenkomst van de Grote Vier te kun nen komen over een neutraal Duitsland. Het nieuws over dit plan heeft West- Berlijn bereikt via leden van de Oost- Duitse liberale partij en bet plan zou de grote Westelijke mogendheden langs de ge wone diplomatieke kanalen onder ogen gebracht worden. Een der voorwaarden zou zijn, dat de Westelijke Grote Drie afzien van enige vóór-conferentie, aldus meldt Reuters cor respondent Vincent Buist. West-Berlijnse politici zeiden naar aan leiding van het plan te hopen, dat het Wes ten niet naar het Sovjet-voorstel zou luis teren, omdat de ontwikkeling in West- Duitsland thans te zeer in Westelijke rich ting is gegaan, dat een plotselinge „neu tralisering" nog mogelijk is. Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hebben Maandag te Washington verklaard, dat de „voortdurende tekenen van onrust in de Sovjet-satellietstaten" de belangrijkste reden vormen van de aanval op de Ver enigde Staten in de „Prawda" van Maan dag. In Britse regeringskringen te Londen werd gezegd, dat de aanval van de „Praw da" op de V. S. een poging was om de meningsverschillen tussen Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten over een spoe dige bijeenkomst van Westelijke en Sovjet leiders, uit te buiten. Een woordvoerder van de West-Duitse sociaal-democratische partij zei Maandag te West-Berlijn, dat in het artikel in de „Prawda" de wens van de Sovjet-Unie naar een goede verstandhouding met het Westen andermaal tot uitii\g komt. In politieke kringen te Bonn die nauwe betrekkingen met,de West-Duitse regering onderhouden, is gezegd, dat het artikel een duidelijke poging is om een wig tussen de Verenigde Staten en hun Europese bond genoten te drijven. Het is opmerkelijk, zo werd in deze kringen gezegd, dat Winston Churchill, die enkele maanden geleden werd gebrandmerkt als een oorlogsstoker, in het jongste grtikel als een heraut van de vrede wordt voorgesteld. Benoeming in Parijs Het presidium van de opperste Sovjet heeft Serge Vinogradov benoemd tot Rus sisch ambassadeur te Parijs. Vinogradov is 46 jaar oud en is specia list op het gebied van Europese zaken, in het bijzonder Oost- en Zuidoost-Europa betreffende. Hij werd in 1940 benoemd tot ambassa deur in Ankara. Zijn terugroeping in 1946 tekende het hoogtepunt van de spanning in de na-oorlogse jaren tussen de Sovjet- Unie en Turkije. Vinogradov's voorganger te Parijs, Pa vlov, is vrijgemaakt voor ander werk, al dus de bekendmaking van het presidium. Pavlov reisde verleden week naar Mos kou, evenals de Russische ambassadeurs in Londen en Washington. Bij zijn vertrek uit Parijs was nog niet bekend, dat hij niet zou terugkeren. Charles Bohlen, de Amerikaanse ambas sadeur in de Sovjet-Unie, vertrekt Woens- rijk. Hij zal met zijn gezin zijn vacantie in West-Europa doorbrengen. Reorganisatie op komst In te Wenen ontvangen berichten uit politieke kringen te Boedapest is gezegd, dat de reorganisatie van regering en partij in Hongarije spoedig zal worden gevolgd door soortgelijke veranderingen in Tsjecho- slowakije, Roemenië, Bulgarije en andere met de Sovjet-Unie verbonden staten. Volgens deze berichten is het niet aan twijfel onderhevig, dat de veranderingen in Hongarije zijn geschied op last van Moskou. Verder werd verklaard, dat ofschoon de veranderingen ingrijpend lijken, slechts weinig van de van hun functies ontheven personen van elke macht zijn beroofd. De ontslagen eerste-minister Rakosi, is, aldus de kringen in Boedapest, de machtigste man in de partij gebleven. Hij is nog altijd het hoofd van het secretariaat en voorzit ter van het Politbureau. Het Hongaarse regeringsblad Szabad Nep schrijft, dat het program van het nieuwe kabinet „niet alleen een stap voor waarts is, doch ook een belangrijke omme keer in de staatseconomie en in het gehele politieke leven van Hongarije". In een hoofdartikel wordt gezegd: „Wij erkennen openlijk onze fouten en hieruit blijkt de kracht van de partij". Plan voor Oost-Dnitsland Volgens de „New York Times" is aan de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland ver zocht, aanbevelingen te doen inzake een „psychologisch offensief" tegen de Sovjet- Unie in Oost-Duitsland. De Amerikaanse regering zou deze aanbevelingen willen voorleggen aan de ministers van Buiten landse Zaken van de „Grote Drie", die Vrijdag te Washington bijeenkomen. Naar een correspondent van het genoem de blad uit Bonn meldt, zouden Ameri kaanse functionarissen in Duitsland wil len voorstellen, grote voorraden overtollige boter, vlees en tarwe uit de V. S. naar Oost-Duitsland te zenden met het oog op de daar heersende voedselschaarste. Het doel van dit plan zou zijn, de Sovjet- Unie in verlegenheid te brengen en bonds kanselier Adenauer te helpen om de ko mende algemene verkiezingen te winnen. De Oost-Duitse regering heeft bepaald, dat de boeren in 1953 in plaats van 700.000 400.000 ton groenten fruit behoeven te leveren. De boeren kunnen, nadat zij aan hun leveringsplicht hebben voldaan, de rest vrij verkopen. De „Tribune", het officiële blad van de Oost-Duitse vakbond, waarschuwt in haar editie van Maandag leidinggevende func tionarissen in fabrieken er voor, dat zelfs een „vrijwillige" verhoging van de arbeids- normen sedert 17 Juni is verboden. Lucky Mike" Lithgow, stapt hier op Lon don Airport iu de cockpit van de Vickers Supermarine Swift F 4, voor zijn record vlucht naar Parijs, die hij in 19 minuten 5,6 seconde aflegde. Het vorige r&cord stond op 20 minuten en 37 seconden. La Rochefoucauld: In de jaloezie is meer eigenliefde dan liefde. dag per vliegtuig naar Duitsland en Frank- aanmoedigen. TOKIO (Reuter). De Zuid-Koreaanse president, S.vngman Rhee, is nog altijd ge heel en al tegen een wapenstilstand. De president zou, er op vertrouwend dat de Amerikanen hem wel zullen redden als dat nodig mocht zijn, nog altijd zijn sol daten bevel willen geven naar het Noorden op te rukken. Wat dat aangaat: in alle gezaghebbende militaire kringen te Tokio is men van oor deel. dat hij stellig een redding nodig zal hebben, in geval hij een opmars naar het Noorden zou wagen. Medewerkers van Syngman Rhee zeggen, dat Zuid-Korea misschien wel een paar divisies zou verliezen in het eerste stadium van de veldtocht. Volgens deze medewer kers zouden de strijdkrachten van de UNO geen gelegenheid hebben om tijdig het land te verlaten. Deze strijdkrachten zouden dan met de Zuid-Koreanen meestrijden en tezelfdertijd zou de publieke opinie in de Verenigde Staten en de wereld zich ten gunste van de Zuid-Koreanen wijzigen, aldus deze medewerkers van de Zuid-Ko- reaanse president. In Noordelijke radio-uitzendingen is de gedachte geopperd, dat de communisten de laatste voorstellen van de UNO niet die nen te beantwoorden, voordat de verhou ding tussen president Rhee en de Ameri kaanse onderhandelaar Robertson duide lijker wordt. Volgens het communistische persbureau Nieuw-China heeft onderminister Robert son aan president Rhee van Zuid-Korea een compromisplan voorgelegd volgens hetwelk de Verenigde Staten zouden toe zeggen een politieke conferentie na een bestand te verlaten als na 90 dagen geen vorderingen waren gemaakt in de richting van een vreedzame hereniging van Korea. Daarna zouden de V. S. op diplomatiek niveau besprekingen voeren over hervat ting van de Koreaanse oorlog. Dit compromisplan noemde „Nieuw Chi na" een „nieuwe samenzwering" en de jongste van de vele „tijdbommen", die op de weg naar een vrede in Korea zijn ge plaatst. Het zou „Rhee's misdadige pogin gen om een bestand te doen mislukken" De Japanse kroonprins, Akihito, zal op 27 Juli voor een vijfdaags bezoek aan Ne derland in Den Haag arriveren. Hij zal op 28 Juli door Koningin Juliana in audiëntie op Soestdijk worden ontvangen. Voorts zal hij een bezoek brengen aan het Vredespaleis, het Mauritshuis, de Leid- se universiteit, aan de Van Gogh-tentoon- stelling en aan het Rijksmuseum te Am sterdam, aan de diamantbedrijven te Delft, het Ethnologisch Museum te Rotterdam en de haven van de Maasstad. Japan gaat een nationaal instituut voor kernonderzoek bouwen. Voor de bouw hiervan is ruim zeven millioen gulden uit getrokken. Het instituut zal een cyclotron van tien millioen volt krijgen. Op het ogenblik bestaan in Japan slechts kleine cyclotrons in de universiteiten van Osaka en Kioto en in het instituut voor weten schappelijk onderzoek. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die het Japanse vredesverdrag opstelde, verklaar de verleden jaar in de Amerikaanse Se naat, dat het verdrag niet de productie van atoombommen in Japan verbiedt. WASHINGTON (Reuter). Senator Taft heeft medegedeeld, dat hij Harold Stassen, de directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging (M.S.A.) heeft aangeraden, bij de volgende Congreszitting een plan tot liquidatie van het program voor wederzijdse bijstand in te dienen. Taft zeide niet te geloven, dat de Congres zitting van 1954 zou willen stemmen voor voortzetting zelfs van militaire bijstand, be halve dan voor het voltooien van reeds overeengekomen leveranties. Zoals bekend heeft de Senaat vorige week gestemd voor beëindiging van econo mische en militaire leveranties respectie velijk in 1956 en 1957. Het kabinet heeft besloten een niet onbelangrijke verbetering van de financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel te bevorderen, waarover in Juni met de vijf erkende centrales van overheidspersoneel, tezamen vormende de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, overeenstemming is bereikt. De minister van Binnenlandse Zaken heeft nu een voorstel tot wijziging van de rijksbe groting 1953 ingediend om de voorgenomen verbetering te kunnen financieren. Het daarvoor benodigde bedrag wordt in het wetsvoorstel geraamd op f 23.600.000. De hoogte van het te kiezen percentage der verhoging wordt in sterke mate beïnvloed door het antwoord op de vraag, bij welk bedrag in de opklimmende reeks van salaris bedragen een begin moet worden gemaakt met de voorgenomen denivellering. Daar de aanwezige nivellering zich thans vooral nog manifesteert in de salarissen van de middelbare en hogere ambtenaren, ligt het voor de hand een zodanig percentage te kiezen, dat de salarissen van deze categorieën een redelijke verbetering ondergaan. De regering is van mening, dat dit doel zal worden bereikt, indien in de huidige op bouw van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren de overbruggingstoe lage wordt vervangen door een percentage van 10. Gerrit Voorting werd winnaar der vierde étappe van de Ronde van Frankrijk; hij legde de afstand van 188 km. van Rijssel naar Dieppe af in 5 uur 20 minuten en 19 seconden. Wout Wagtmans (rechts) was de eerste die Gerrit Voorting (links) zijn gelukwensen kwam aanbieden. (Telefoto). De salarissen volgens het Bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtenaren zijn afgezien van afrondingsverschillen als volgt opgebouwd: basissalax-is 1948 (ba sissalaris 1936 25 -f f 240) 10 De ma 1945 ten aanzien van de ambte naren-werklieden getroffen maatregelen hebben niet kunnen voorkomen, dat de lonen van de vaklieden in de rijksdienst te laag zijn in vergelijking met die van de ongeschoolden en geoefenden in de rijks sector enerzijds en anderzijds met die van de vaklieden in de particuliere sector. Deze omstandigheden waren voor de drie sa menwerkende centrales van overheids personeel aanleiding tot het indienen van een voorstel tot verhoging van de vak lieden-lonen met f 0.03 per uur, gepaard gaande met een verkorting van de looptijd der loonschalen voor de ambtenaren- werklieden. Nadat aannemelijk was ge worden, dat verwezenlijking geen gevol gen voor de loonvorming in het vrije be drijf zal hebben en nadat nadrukkelijk was overeengekomen, dat de loonsverho ging moet worden gezien als een over gangsmaatregel tot het tijdstip, waarop onderhandelingen kunnen worden gevoerd over de beloning op grond van het opnieuw in onderlinge rangorde brengen der on derscheiden werkliedenfuncties, heeft het kabinet zijn aanvankelijk ernstige be zwaren laten vallen. Complex van verhogingen In het Georganiseerd Overleg is ten slotte overeenstemming bereikt omtrent het volgende complex van maatregelen. Gerekend van 1 Januari 1953 worden: 1. De lonen van de vaklieden, bijzondere vaklieden en voorlieden-vaklieden, als mede van de met hen in bezoldiging ge lijkstaande ambtenaren op weekloon (de loongroepen 4 t/m 6 van het Bezoldigings besluit burgerlijke rijksambtenaren) ver hoogd met f 1.44 per week (f 6.24 per maand). 2. De lonen van halfvaklieden en de daarmee gelijkgestelden (loongroepen 3 en 3a) worden verhoogd met f 0.76 per week (f 4.16 per maand). 3. De lonen van de ongeschoolden en geroutineerden (loongroepen 1 t/m 2a) worden verhoogd met f 0.48 per week (f 2.08 per maand). 4. De looptijd van de loonschalen voor alle hierboven genoemde groepen wordt ingekort van 6 tot 4 jaar. 5. Als gevolg van de onder 1 tot en met 3 vermelde maatregelen worden de basis- wedden van de laagste en lagere ambte naren verhoogd met: f 2.08 per maand voor wedden van f 120 t/m f 200; f 4.16 per maand voor wedden van f 201 t/m f 240 en met f 6.24 pgr maand voor wedden van f 241 t/m f 304. 6. De basiswedden van f 305 en hoger worden verhoogd conform het resultaat van de vervanging van de in 1945 ver leende overbruggingstoelage door een ver hoging met 10 van de in 1945 geldende salarissen. De verhogingen gelden voor de volwas sen ambtenaren en de in bezoldigingsop zicht met hen gelijkgestelde arbeidscon tractanten. De bedragen worden nog be- invloed door het Toelagebesluit 1951. Het totale verhogingsbedrag is mede bedoeld als een verhoging van de pensioengrond slagen. Tijdelijk karakter De regering stelt voor de te nemen maat regelen een tijdelijk karakter te geven, in afwachting van een eventuele looncom- pensatie wegens de huurverhoging per 1 Januari en de regeling der gemeente-clas sificatie. Minister Beel zal het classificatie- vraagstuk binnenkort in het Georganiseerd Overleg aan de orde stellen. Minister Beel merkt voorts op, dat de voornemens der regering consequenties zullen hebben voor de leden van de Hoge Colleges van Staat, de leden van de rech terlijke macht, de onderwijzers, leraren en hoogleraren, de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie, de militaire ambtenaren en voorts voor de richtlijnen voor de be zoldiging van de ambtenaren in dienst van de lagere publiekrechtelijke lichamen. Topfunctionarissen De minister herinnert er voorts aan dat het toenmalige kabinet in 1950 had voor gesteld voor de topfunctionarissen een af zonderlijke salarisverhoging en een bij zondere toelageregeling tot .stand te bren gen. Deze verhoging had evenwel niet de instemming van de Kamer, hetgeen er toe leidde, dat het peil van de hoogste salaris sen tot dat van 1948 werd terugggebracht Sedertdien is de regering zoveel doenlijk tegemoet gekomen aan de bijzondere eisen welke ten aanzien van de bezoldiging voor de meest verantwoordelijke functies in de LONDEN (Reuter). Generaal Sir Brian Robertson, de voormalige Britse op perbevelhebber in het Midden-Oosten, zal de markies van Salisbury, de waarnemen de Britse minister van Buitenlandse Zaken, deze week naar Washington vergezellen. Verder zullen deskundigen op het gebied van Duitse aangelegenheden en die van het Verre Oosten naar Washington gaan. Het feit, dat generaal Robertson van de Britse delegatie deel uitmaakt, betekent, aldus Reuter, dat de ministers van buiten landse zaken van de „Grote Drie" van ge dachten zullen wisselen over het Brits- Egyptische geschil over de Suez-kanaal- zóne. Het zal de eerste maal zijn, sinds de Brits-Egyptische onderhandelingen te Cai ro in Mei werden afgebroken, dat Enge land en de V.S. over deze kwestie zullen spreken. De Britse minister van Financiën heeft Maandag in antwoord op een vraag in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij een voor stel om de uitgestelde conferentie van de „Grote Drie" te Londen te houden, ver standig vond. Maar men moet, aldus de mi nister, in deze kwestie niet overijld te werk gaan. Het voorstel was gedaan door het socialistische Lagerhuislid Lewis. staatsdienst gelden, door het verlenen aan topfunctionarissen van bijzondere toelagen. Niettemin heeft de regering in toe nemende mate moeten ervaren, dat voor haar zeer belangrijke functio narissen de dienst hebben verlaten ten einde een meer lucratieve werkkring elders te aanvaarden. Voorts is zij niet in staat geweest de door haar gewenste krachten voor de vervulling van zeer belangrijke functies aan te stellen tegen de thans daarvoor geldende be zoldiging. De regering is van mening, dat in het be lang van een goed functionneren van de staatsdienst een meer op de werkelijkheid afgestemd bezoldigingssysteem moet wor den vastgesteld en dat voorts de mogelijk heid moet bestaan om in noodzakelijke ge vallen een individueel salaris vast te stel len, ten einde talentvolle figuren, aan wier specifieke eigenschappen in bepaalde omstandigheden grote behoefte bestaat, aan de rijksdienst te kunnen binden. Hier mede is bij de raming van de ingediende begrotingswijziging rekening gehouden. Tenslotte merkt de minister op, dat het wetsontwerp nog slechts betrekking heeft op het burgerlijk rijkspersoneel, omdat ten aanzien van de personeelsgroepen, waar voor de voorgestelde maatregelen conse quenties moeten hebben, thans nog geen raming der kosten kan worden gegeven. Ten einde voor die groepen een verbete ring hunner bezoldiging niet te zeer te vertragen, heeft de regering zich voorge nomen over te gaan tot voorschotbeta lingen, indien het wetsontwerp betref fende de burgerlijke rijksambtenaren de instemming van de Staten-Generaal ver werft. De taxi-overval bij Schiphol De rijkspolitie heeft in Amsterdam twee Amerikaanse militairen gearresteerd, die ervan verdacht worden Vrijdagavond de Amsterdamse taxichauffeur Olij op de Schipholweg in de Haarlemmermeer te hebben overvallen en hem van een porte- monnaie met ongeveer vijf gulden te heb ben beroofd. De politie speurt nog naar de derde over valler. Zoals bericht is, reden Vrijdagavond drie Amerikaanse militairen per taxi van het Rokin te Amsterdam naar de Schipholweg. Nabij de Noordelijke zijde van de Hoofd weg overvielen zij de chauffeur, beroofden hem van de portemonnaie en zetten daarna met de auto koers in de richting van Hoofd dorp. De taxi is de volgende morgen licht beschadigd gevonden aan de Schipholdijk nabij de Fokkerfabriek, verborgen in een bosje. VRIJ VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen, in hoofdzaak vanavond en vannacht. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in tempera tuur. 8 Juli Zon op 4.30 uur, onder 21.00 uur. Maan op 1.28 uur, onder 19.21 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 7 Juli Hoog water: 12.31 en uur. Laag water: 7.46 en 20.28 uur. Woensdag 8 Juli Hoog water: 1.03 en 13.40 uur. Laag water: 8.56 en 21.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1