Laniel introduceert zijn economisch saneringsplan Frisse voorstelling van „De Bruiloft van Figaro" PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Hij zet zijn politieke hoofd op het spel, want hij wil de alcohol belasten Ziekte- en sterftecijfer t.b.c. blijft dalen De radio geeft Woensdag Holland Festival TocU ia het zo J Kerkelijk Nieuws Internationale conferentie van sterrenkundigen V S£.d«S2L2Sf«!nSi Tcanjrjriannf/n'! "adine Connor en Italo Tajo vervullen ter Subsidieregeling voor gezinsverzorging Minister Mansholt opende internationaal bakkers congres Regeringscrisis in Indonesië verlengd De top van de Nanga Parbat bereikt Engels-Chinese handel ONZE PLANEET DINSDAG 7 JULI 1953 (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren is in de financiële commissie van de Franse Kamer, die even tevoren Mendès-France als opvolger van Reynaud tot voorzitter liad gekozen, het voorspel be gonnen van de grote debatten over het financieringsplan van de nieuwe regering- Laniel. Dit plan, opgesteld door de minister van Financiën, Edgar Faure, werd voordien al onderschreven door het volledige kabinet, dat zijn president, Joseph Laniel, bij die gelegenheid tevens toestemming verleende eventueel de vertrouwenskwestie te stel len in geval de Kamer het plan in zijn ge heel of in onderdelen zou willen venver- pen. Deze mogelijkheid is allerminst denk beeldig, omdat de commissie gisteren al een aantal punten uit het project heeft gelicht. Het plan voorziet voor het eerst sinds anderhalf jaar in nieuwe indirecte belas tingmaatregelen, die zowel de benzine als Of men op grond van die factoren het kabinet-Laniel een overwinning in het vooruitzicht mag stellen, zal deze week ver moedelijk nog wel worden aangetoond. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.). Onder voorzitterschap van dr. mr. Heynsius van den Berg heeft de Nederlandse centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose te Utrecht haar algemene vergadering ge houden. De vereniging zal op 23 en 24 Sep tember in de Dierentuin te 's-Gravenhage haar vijftigjarig bestaan vieren. In het jaarverslag over 1952 wordt ge constateerd, dat de daling van het sterfte cijfer zowel als van het ziektecijfer zich in 1952 heeft voortgezet. Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit echter allerminst tot verslapping in de strijd tegen de tuber culose mag leiden. Nimmer mag worden de alcohol plus een prijsverhoging van de vergeten, aldus het verslag, dat de tbc een postzegels en paspoorten betreffen. Boven dien vraagt de regering dezelfde en zelfs nog ruimere speciale bevoegdheden, die zes minister-presidenten, René Mayer en vijf formateurs, fataal zijn geworden plus de uitvoering van een economisch sanerings plan,dat er op gericht is binnen drie maan den de minister van Financiën wat meer armslag tegenover de gouverneur van de Staatsbank te geven. Niettemin zal opnieuw een voorschot van 240 milliard francs dienen te worden aangevraagd. Door de vorige leningen wil de regering maar de spons halen. Het voornaamste nieuwe element in het plan, dat voor het overige feitelijk niets dan bekende klanken horen laat, heeft be trekking op de oprichting van een speciaal fonds, waarmee de kosten van wederop bouw en de modernisatie van industrie en landbouw zouden moeten worden gedekt. Maar hoe dat fonds precies zal moeten worden voorzien van de nodige milliarden, .is uit het voorstel totnutoe nog niet heel duidelijk geworden. De alcohol Achter de debatten, die vandaag in de Kamer beginnen, zal de regering de grootst mogelijke druk proberen te zetten, omdat het uur van de beslissing eigenlijk al lang geslagen heeft. Hoewel de regering-Laniel zich kennelijk wel veel moeite heeft gegeven haar eisen aan de Kamer zo laag mogelijk te stellen, is het toch allerminst zeker dat de nieuwe premier, die nauwelijks een goede week in functie is, de vertrouwenskwestie de vol gende dagen zal overleven. Voorai een verhoging van 30 pet. op de alcohol lijkt bij voorbaat al een obstakel, dat niet zo gemakkelijk te nemen zal zijn. De wijn bouwers en distillateurs beschikken over bijzonder toegewijde verdedigers, om niet te zeggen handlangers, in de Kamer en het zou dan ook niet de eerste maal zijn dat een premier ten val werd gebracht om dat hij aan hun belangen raken dorst. Binnen enkele dagen zal men weten of de Kamer Laniel, die zelf afgevaardigde van Calvados, een van de rijkste alcohol producerende gebieden' van Frankrijk is, de volmachten toe zal willen staan die zij tot dusverre stelselmatig alle premiers ge weigerd heeft. Laniels voornaamste troef is dat hij zo juist een langdurige en ingrijpende crisis heeft opgelost, waar zelfs weinig Kamer leden naar terug kunnen verlangen, en verder natuurlijk de overweging dat door een nieuwe crisis de financiële toestand van het land alleen nog maar slechter zou kunnen worden. En tenslotte weerspiegelt het kabinet nogal vrij volledig de krachtsverhoudingen in het parlement. besmettelijke ziekte is. De gevaren daaraan verbonden zijn nu eenmaal niet te voorzien of te voorspellen. Te betreuren is het, zo wordt verder opgemerkt, dat de vereniging vanwege haar moeilijke financiële omstan digheden, niet steeds in staat is geweest, datgene te doen wat redelijkerwijze van haar mocht worden verwacht. In 1952 bedroeg het sterftecijfer aan tuberculose 12,3 per 100.000 van de gemid delde bevolking. Dit betekent, dat de sterfte ten opzichte van 1951 met weinig minder dan 25 percent is gedaald. Het ziektecijfer is eveneens gedaald en wel van 146 per 100.000 in 1951 tot 133,3 per 100.000 in 1952. De wachtlijsten voor sanatoria laten in overeenstemming hiermede dan ook een daling zien. Enkele sanatoria hebben voor vrouwelijke patiënten zelfs geen wachtlijs ten meer. Er zijn ook inrichtingen, die niet alle bedden meer hebben bezet. Enkele sanatoria krijgen, als gevolg hiervan, reeds met moeilijkheden in de exploitatie te kampen. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Wezep K. v. d. Pol te Vee- nendaal. Beroepen te Wanneperveen (toez.) G. Cazemier, cand. te Schiedam. Aangenomen naar Buren (toez.) J. J. Nijenhuis, cand. te Amsterdam; naar Auck land (Nieuw Zeeland) (Presb. kerk), G. Denee, luchtmachtpred. vliegbasis Twente. Bedankt voor Hasselt (toez.), B. Eysinga te Barneveld. Geref. kerken Beroepen te Lioessens A. J. Janssens te Koudum; te Pernis (vac. W. de Graaf) H. J. v. Halsema te Tholen. Aangenomen naar Lollum C. W. de Vries, cand. te Voorburg, die bedankte voor Han- tum, West-Terschelling en Midsland en voor Zuid-Beyerland. Evang. Lutherse kerk Drietal te EnkhuizenHoorn A. Johan nes te Delft, P. H. G. C. Kok te Weesp en A. K. v. d. Meij te 's-Gravenhag?. Aangenomen naar Dordrecht mej. da. M. E. Monsees te Amersfoort. Dr. C. Steenblok afgezet Wegens de gerezen moeilijkheden in de Geref. gemeenten kwam de classis Rotter dam gisteren in spoedvergadering bijeen. De classis koos als voorzitter ds. De Blois van RotterdamZuid. Zij keurde de han delingen van de door de Generale Synode aangewezen gemeenten, die van Rotter- dam-C., Rotterdam-Z. en Moercapelle, goed en besloot, daar deze kerken dr. C. Steen blok hadden geschorst, hem thans af te zet ten. De ambtsdragers te Gouda waren door deze drie kerkeraden reeds afgezet. Aan het aan de synode trouwgebleven deel te Gouda en te Vlaardingen werd de bevoegd heid gegeven om te doen wat des kerke- raads is. Aan beide gemeenten werd ook een consulent gegeven. In Gouda ging Zon dag voor ds. M. Blok van Rotterdam-C., die voor een 700 kerkgangers in het kerk gebouw der Geref. kerk preekte. Bij dr. Steenblok waren 's morgens ongeveer 200 en 's avonds ongeveer 120 kerkgangers. In Vlaardingen ging ds. De Bois voor in de Chr. Geref. kerk. Ook de kleine gemeente van Stolwijk heeft zich niet achter de sy node-besluiten willen stellen; de kerke- raad van Berkenwoude weigerde dit even eens, hoewel ongeveer de helft van de ge meente, die ruim 170 leden telt, dit wel doet. De classis benoemde een commissie om met beide gemeenten samen te spreken. De classis nam al haar besluiten met alge mene stemmen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Iedere Dame is verwend met Molendijk's Permanent. MOLENDUK'S DAMESKAPSALONS SANTPOORTERPLEIN 1 TEL. 19706 Buslijn 3-4-8 HLVERSUM I 402 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. •3.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.000 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Marinierskapel. 14.00 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Gram. 18.00 Koor zang. 18.25 Gram. 18.30 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven. 18.45 Accordeon-orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.15 Klankbeeld over de Luchtaf weer. 21.45 Hammondorgel. 22.00 Speurtocht door Zd. Afrika. 22.10 Weense muziek. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 288 m. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Gram. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Accor deonorkest. 13.50 Gram. 14.00 „De weg om hoog", causerie. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Kinderkoor. 16.00 Hobo's en klarinet (tus sen 16.10 en 18.00 Ronde van Frankrijk). 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.25 Lichte muziek. 17.50 Re geringsuitzending: „Mexico". 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Gram. 19.15 Praatje over consumentenbe langen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Amuse mentsmuziek. 20.50 „Met de hakken over de sloot", hoorspel. 22.05 Ronde van Frankrijk. 22.15 Pianorecital. 22.45 „Bacteriën, onze vrienden of vijanden?" causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL 324 m.: 11.45 Gram. 12.15 Piano en zang. 12.30 Weerbericht. 12.34 Piano en zang. 12.50 Koersen. 12.55 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.30 Symphonie-orkest. 15.10 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Causerie. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 20.00 Hoorspel. 21.00 Gram. 21.15 Om roeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nieuws. B.B.C.: 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters Radio dagboek. (Op 224 en 49 m.). Vrijwel zonder enige ophef in de pers is Nederland in de week van 22 tot 27 Juni het toneel geweest van een belangrijke internationale conferentie op het gebied van de sterrenkunde.' dertig sterrenkundi gen uit tien landen hebben op dit sympo sion te Eelde afspraken gemaakt voor een internationale taakverdeling, die betrek king heeft op het onderzoek inzake ons Melkwegstelsel. Geleerden uit zeven Europese landen waren er tegenwoordig; dat waren Fransen, Engelsen, Duitsers, Denen, Zweden en Russen. Verder waren er op de conferen tie deelnemers uit de Verenigde Staten, Mexico en Zuid-Afrika. En naar de voor zitter der conferentie, prof. dr. J. H. Oort (directeur van de Sterrenwacht te Leiden) verzekerde, was de sfeer er „allerplezie rigst". Dit gold met name ook het contact met de Russen. Wat is er besproken? Een nieuw taak verdelingsplan; men zou het kunnen noe men een vervolg op het „plan of selected areas" van Kapteyn. De in 1932 overleden Groningse hoogleraar prof. dr. J. C. Kap teyn heeft vijftig jaar' geleden het inter nationale sterrenkundige onderzoek leiding gegeven door een groots werkplan op te stellen dat het inzicht in de structuur van het Melkwegstelsel enorm heeft verhelderd. Sinds die dagen zijn er echter tal van nieuwe ontdekkingen gedaan en ook is de waarnemingstechniek aanzienlijk verbe terd, zodat het oude werkprogramma niet meer toereikend was. Er moest een nieuw komen en voor dat nieuwe plan is dan nu in Eelde de basis gelegd. Opnieuw was het Nederlands initiatief (prof. Oort, prof. Van Rhijn en dr. Blaauw hadden er een groot aandeel in) dat tot nieuw internationaal beraad leidde. Het in Eelde besprokene wordt thans uit gewerkt door een kleine commissie, waarin behalve de drie genoemde Nederlanders een Zweed, een Rus en een Amerikaan zit ting hebben. Laatstgenoemde is dr. Walter Baade van de Mount Palomar sterrenwacht in Californië, de man die onlangs ontdekte dat het waarneembare deel van het heelal ruimtelijk gemeten acht keer zo groot is als wij tot nu toe dachten. ncmelijker. Frans Vroons als Basilio bleef zichzelve gelijk, dat wil zeggen dat hij van de caricaturale muziekmeester andermaal het onbetaalbare type maakt, dat hem bij de première in October zoveel succes be zorgde. Dit komische genre past hem uit stekend. Het kwam mij voor dat Josef Krips de tempi vlotter nam dan voorheen. Met dat al zat er vaart in deze opvoering, die aan de heerlijk frisse partituur van Mozart alle recht liet wedervaren. JOS. DE KLERK Maandagavond heeft de Nederlandse Opera wederom „De Bruiloft van Figaro" van Mozart voor het publiek gebracht onder leiding van Josef Krips, die zoals men zich herinneren zal in October van het vorig jaar dit pétillante werk eveneens lanceerde. Het werd toen onder zijn leiding met twee Italiaanse gasten uitgevoerd. Ook nu zijn de partijen van Suzanna en Figaro door buitenlandse krachten bezet: de Ame rikaanse sopraan Nadine Conner en de Italiaanse bas-bariton Italo Tajo. Verder is de rolverdeling gelijk gebleven aan die van de vorige reeks opvoeringen: Gré Brou- wenstijn speelt de gravin, Cora Canne Meyer is Cherubino, Jo van de Meent treedt op als Mareellina, Nel Duval als Barbarina. Scipio Colombo als graaf Almaviva, Guus Hoekman als Bartholo, Frans Vroons als Don Basilio, Chris Taverne als Don Cur- zio en Henk Angenent als Antonio. De hernieuwde pi-emière werd gegeven in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag, waarvan de betrekkelijk intieme ruimte uitstekend geschikt is om Mozarts meester werk tot zijn recht te doen komen. De vol gende opvoering is aangekondigd voor Woensdag in de Stadsschouwburg te Am sterdam. Door de tegenwoordige bezetting van twee hoofdrollen, die in het stuk de draden van de intrige weven, is er aan het karak ter, hoewel zonder ingrijpende wijzigingen in de montering, toch nogal wat veranderd. De lichte sopraan Nadine Conner doet ir. charmante speelsheid en temperament niet onder voor haar terecht geroemde voor gangster Graziella Sciutti, maar zij wint het vocaal door het aangename timbre van haar stem, welke niet de scherpte van de meeste coloratuursopranen heeft. Dit milde stemkarakter past uitstekend bij de mu ziek van Mozart. Italo Tajo, de kundige Figaro, onder- De minister van Maatschappelijk Werk heeft enige wijzigingen van en aanvullin gen op de voorlopige regeling der subsi diëring van het werk der gezinsverzorging bekend gemaakt. Zij zijn ingegaan op 1 Januari 1953 en gelden uiterlijk tot 1 Januari 1955. Het voorschrift, dat slechts overheids subsidie wordt verleend tot maximaal het bedrag van het nadelig saldo, komt te ver vallen. Een overheidssubsidie wordt ver leend in de kosten, verbonden aan de te werkstelling van een maatschappelijk werkster, welke leiding geeft aan gezins verzorgsters, werkzaam bij een van rijks wege gesubsidieerde instelling voor ge zinsverzorging. De mogelijkheid voor lagere publiekrech telijke lichamen tot het verstrekken van een extra subsidie wordt in bepaalde ge vallen uitgebreid. Van kracht blijft de bepaling, dat naast het subsidie in de salariskosten van de gezinsverzorgsters ook een subsidie wordt gegeven in de kosten van leiding ad 100 per jaar per gezinsverzorgster. Voor het ontvangen van een overheidsbijdrage in de kosten, verbonden aan de tewerkstel ling van een maatschappelijk werkster, wordt thans ten aanzien van de opleiding bepaald, dat de maatschappelijke werkster in het bezit dient te zijn van een diploma van een der van rijkswege gesubsidieerde scholen voor maatschappelijk werk, of wel van een school voor maatschappelijk werk, welke naar het oordeel van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor een subsidie in aanmerking zou kunnen komen. De maatschappelijke werkster dient voorts in dienst te zijn bij een van rijks wege gesubsidieerde instelling voor gezins verzorging of bij een kerkelijke of parti culiere instelling voor maatschappelijke zorg. Zij dient leiding te geven aan gezins verzorgsters, werkzaam bij een van rijks wege gesubsidieerde instelling voor ge zinsverzorging. Sesto Bruscantini. Hij is een reus van een kerel, daarbij meer bas dan bariton, hoewel hij met gemak de hoogte van zijn partij bestrijkt. Meer dan de vorige vertolker geeft hij door figuur en spel, maar ook met het robuuste timbre van zijn stem, de gewiekste volksman weer, sterk contras terend met de aristocraat Almaviva, die door Scipio Colombo weer voornaam ge zongen en gespeeld werd. In deze tegenstel ling vocaal en qua houding van deze twee mannelijke hoofdrollen schuilt een groot gedeelte van de conflictstof. Het ruige karakter van de Figaro-vertolking tekende zich zelfs al heel scherp af tegen die van de precieuse Bartholo van Guus Hoekman, een typering die buitengewoon kostelijk was. Gré Brouwenstijn heeft haar interpre tatie van de rol der Gravin sinds de vorige première heel wat losser gemaakt en echt leven bijgezet. Dat komt ook haar zingen ten goede. De Cherubino van Cora Canne Meyer is eveneens levendiger geworden en de Mareellina van Jo van de Meent aan- Minister Mansholt heeft in de Ridderzaal in Den Haag het congres van de „Union internationale des Maitres Boulangers" ge opend. Er is vrijwel geen artikel waarmee re geringen zich zo intensief bemoeien als juist brood, zei de minister. Behalve het toezicht op de kwaliteit bestaat ook inte resse voor de prijs. In vrijwel alle West- Europese landen wordt de broodprijs vast gesteld en bovendien worden soms nog subsidies gegeven. Het grote nut van der gelijke maatregelen voor een goede ont wikkeling van de volkshuishouding zal niemand kunnen ontkennen. Indien men de West-Europese broodpx-ijzen beschouwt, Frankrijk met 77 cent per kg., West-Duits- land met 62 cent, Engeland met 52, België met 57 en Nederland met 45 cent per kg., dan ziet men, dat, hoewel er een wereld markt voor tarwe is, de nationale graan prijs van invloed blijft. De kostprijs-ver schillen in de bakkerijen spelen een be langrijke rol, nu de noodzaak bestaat om spoedig tot nauwere internationale samen werking te komen, alsook tot een' grotere mate van vrijhandel, aldus minister Mans holt. DJAKARTA (Aneta). Mukarto, die van de Indonesische president, Sukarno, opdracht had ontvangen om een nationaal zakenkabinet te vox-men, is er niet in ge slaagd een nieuwe regering samen te stel len. Maandagavond gaf hij zijn mandaat aan Sukarno terug. Hij faalde op het laatste ogenblik in het bereiken van overeenstemming met de Masjumi over de samenstelling van het kabinet en de keuze van de ministers. Sukarno deelde de pers mede, dat hij een diepgaande studlie van de situatie zal maken en hoopt spoedig een of meer nieuwe formateurs te kunnen aanwijzen. 27. Op de tenen sloop Panda de geheim zinnige woning binnen en Jolliepop volgde met tegenzin. Opeens bleef hij staan en wees naar een zwart masker, dat op een tafeltje bij een telefoon lag. „Dat is het masker, dat de dief van de groei-straler droeg", fluisterde hij opgewonden, „nu is het zeker, dat wij hem op het spoor zijn!" „Die gewetenloze misdadiger moet hier inderdaad huizen", antwoordde Jolliepop zenuwachtig, „wij dienen ons dan ook on verwijld uit deze gevaarlijke omgeving terug te trekken en de politie te waarschu wen". Doch Panda sloeg geen acht op deze bedachtzame woorden. „Ik ga eerst nog even boven kijken", zei hij, jij kunt in tussen de politie opbellen; daar staat een telefoon". Alleen gebleven, keek Jolliepop met bange blikken het vertrek rond. „O lieve deugd", mompelde hij gesmoord, „het bevalt mij hier geenszins! Ik heb het ge voel, dat elk ogenblik iets ontzettends kan gebeuren!" Met trillende hand nam hij de hoorn van de haak en draaide het nummer van de politie. „Hallo, hallo", riep hij on geduldig, „ik heb een hoogst belangrijk bericht Nee, nee, ik ben geen huisdier kwijt, ikNéééé, ook geen ruzie met mijn buren; laat mij in 's hemelsnaam uit spreken! Luister dan toch!" Terwijl hij dit vlotte gesprek voerde, gingen achter hem de gordijnen een weinig terzijde en er verscheen een hand, die langzaam vooruit tastte.... Jolliepop, Jolliepop, opgepast!! gelegenheid van het Holland Festival de hoofdrollen in „De Bruiloft van Figaro bij de Nederlandse Opera. Een Oostenrijks-Duitse expeditie heeft de top van de 8120 meter hoge Nanga Par bat in het Westen van de Himalaya be- reikt, aldus is Maandag te Karatsji verno men. Een Oostenrijker, Hermann Buhl, zette vier Juli het eerst voet op de top van deze berg, op drie na de hoogste ter wereld. De leider van de groep klimmers was de 52-jarige Oostenrijker Peter Aschenbren- ner, veteraan van twee vorige expedities. Hij overleefde in 1934 met een andere blanke een sneeuwstorm, waardoor negen man om het leven kwamen, onder wie de leider der expeditie, de Duitse bergbeklim mer Willi Merkl. Men was toen slechts veertig meter van de top verwijderd. Er zijn in totaal vijf expedities mislukt. Het communistische nieuwsbureau „New China" heeft medegedeeld, dat een han delsovereenkomst is getekend tussen een niet-officiële Britse handelsdelegatie en de Chinese nationale in- en uitvoer maat schappij. De overeenkomst voorziet in handel voor de waarde van 30 millioen pond sterling voor beide partijen, aldus het nieuwsbureau. Betaling zal geschieden in sterling. Engeland zal aan China metaal, metalen producten, machines, electrischc apparaten, chemicaliën, werktuigen en instrumenten, medicamenten en chirurgische apparaten en vex-bindings- en transportmateriaal en andere artikelen leveren. China zal naar Engeland plantaax-dige oliën, oliezaden, dierlijke producten, eiproducten, minerale producten, thee, zijde, producten van het handwerk en andere artikelen exportex-en. Half Juni zijn de zakenlieden, die onge veer 50 Engelse industriële maatschap pijen en handelaren betrokken bij in- en uitvoer vertegenwoordigen, uit Hongkong naar Peking vertrokken. Volgens het bu reau heeft de Chinese nationale in- en uit voer maatschappij concrete contracten on dertekend met de onderscheidene leden van de Engelse delegatie. Bij het honderdjarig bestaan van de synagoge te Arnhem is medegedeeld, dat ex- een tekort aan rabbijnen en voorgangers der Joodse gemeenten in ons land is. Het Joodse seminarium wordt slechts bezocht door drie leerlingen. Dit is voornamelijk een gevolg van emigratie van Joden naar Israël en Amerika. Het aantal Joden in Ne derland bedraagt thans ongeveer 25.000 te gen ongeveer 120.000 vóór 1940. C j Cycloon. Het aantal slachtoffers van de wervelwinden, die Zuid-Korea hebben geteisterd, bedroeg vanochtend 78 do den, gewonden en vermisten; 16.000 personen zijn dakloos geworden. Hitte. In het afgelopen weekeinde zijn in Pesjawar (Pakistan) 21 personen om het leven gekomen door de grote hitte, aldus melden bladen te Karatsji. De temperatuur in dit gebied is in de af gelopen dagen tot boven 44,4 graden Celcius gestegen. Mogelijk is het aantal slachtoffers nog groter. Conditie. Een Egyptische regeringswoord voerder heeft Maandag te Washington verklaard, dat slechts de Britse bezet ting van de zóne van het Suezkanaal Egypte weerhoudt van toetreding tot een overeenkomst tegen mogelijke aggressie. Als de Britten eenmaal zijn vertrokken, kan Egypte met het Westen de plannen bestuderen om na te gaan, welk plan het beste de vrije wereld dient, zo voegde hij hieraan toe. Evacuatie der Britse troepen zou vol gens hem betekenen, dat niet slechts de kanaalzone, doch het gehele Midden- Oosten in tijd van oorlog de geallieerde strijdkrachten bases zou vex-schaffen en niet alleen bases, doch ook arbeiders en meer dan zestien divisies voor de ver dediging van het gebied. Bezoek. President Carlos Ibanez van Chili is Maandag voor een bezoek aan Argentinië in Buenos Aires aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door zijn Argentijnse collega, president Peron. De arbeiders in Buenos Aires hadden zes uur vrijaf gekregen om de Chileense president te kunnen begroe ten. Woensdag zullen de beide presiden ten een „buitengewoon verdrag van Argentijns-Chileense economische unie" tekenen, het hoogtepunt van het be zoek van px-esident Ibanez. De inhoud van het verdx~ag is nog niet bekendge maakt, doch naar verluidt streeft het naar samensmelting van de economieën van Argentinië en Chili. Bommen. Amerikaarxse regeringsfunctio narissen geloven, dat de Sovjet-Unie voldoende atoombommen heeft om twee atoombommen te werpen op ongeveer 67 belangrijke gebieden in de V.S., al dus heeft een deskundige op het gebied van bescherming der burgerbevolking in Fort Worth (Texas) verklaard. Voorts is bekend, zo zei hij. dat de Sov jet-Unie over bommenwerpers beschikt, die elk punt in de Verenigde Staten, be reiken en daarna terug vliegen naar de Sovjet-Unie door onderweg brandstof in te nemexx. Guerilla's. De komende paar dagen zullen bijna 600 Boliviaanse guerillastrijders, die opereren in het gebied van Magda- lena tussen Bai-rancabex-meja en La Do- rada, zich overgeven aan de militaire autoriteiten. Zij hebben afgezanten ge zonden naar het Boliviaanse leger om de overgave uit te werken, aldus meldt het te Bogota verschijnende blad „Expec- tador". Het Boliviaanse ministex-ie van Voox-lichting heeft voorts bekendge maakt, dat de guerillaleider „zwarte schaduw" die opereerde in het gebied van Magdalena zich met 37 bandieten heeft overgegeven aan de militaire auto riteiten van Bei-rio. Standbeeld. Een autohandelaar te Balti more heeft voor zijn huis een monument van bijna drie meter hoogte ter ere van Senator McCarthy laten oprichten. Zaterdag, de dag der onafhankelijkheid, heeft hij het onthuld. Er komt een bas reliëf op voor, de Senator voorstellend in gevecht met slangen. Voldoening. De premier van Laos, die op het ogenblik te Parijs vertoeft, heeft zijn grote voldoening uitgesproken over de jongste nota, die Frankrijk aan de verbonden staten van Indochina heeft toegezonden. De premier heeft besloten onmiddellijk zijn voornaamste mede werkers naar Frankrijk te laten over komen, opdat zonder uitstel met de Franse regering van gedachten kan worden gewisseld. Frankrijk beloofde in de nota herziening van zijn betrek kingen met de vei'bonden staten in de richting van grotere zelfstandigheid. Kinderverlamming. In het district Cald well in de Amerikaanse staat Noord- Carolina worden alle (ruim 10.000) kin deren onder de negen jaar ingeënt tegen kinderverlamming. Tot dusverre zijn in dit gebied 84 gevallen gecoixstateerd, waarvan twee met dodelijke afloop. Vorige week wei-den in het gebied van Montgomery (Alabama) 32.000 kinde ren ingeënt, nadat zich daar 86 gevallen van de gevreesde ziekte hadden voor gedaan. Sindsdien zijn geen nieuwe ge vallen gesignaleerd. HET blijft altijd moeilijk onszelf ten opzichte van de planeet de aarde, enigermate in de juiste verhouding te zien. Dwalen we over de hei, of door uitgestrek te akkervelden en beseffen we met een zucht dat het nog minstens twee uur lopen is naar het eerste kerktorentje, dan wil het wel eens tot ons doordringen hoe ge weldig groot de aarde is. Want wat is nu de door ons afgelegde afstand, gezien op de kaart van Nederland? En wat betekent Nederland op de wereldbol? Niet meer dan een vlekje, zó klein, dat de omtrek daarvan niet eens be hoorlijk kan worden aangege ven. Maar door de moderne com municatiemiddelen zijn we er toe gekomen onze planeet steeds kleiner te zien en de snorkende verhalen van de nieuwste oor logsmachines versterken het hulpeloze ge voel nergens op dat kleine aardbolletje een plekje te kunnen vinden dat buiten de reik wijdte der tegenwoordige verdelgingsmid delen ligt. De raketten-humbug der laatste jaren, waarin sensatie-schrijvers van on rijpe tijdschriftartikelen, filmscènario's en radio-hoorspelen ons trachten te betrekken, draagt er evenmin toe bij ons een juist beeld van de afmetingen der aarde te ge ven. Naar analogie van de tekeningen der wegschietende ruimteschepen stellen we ons gemeenlijk voor dat we maar een paar honderd kilometer boven de aardkorst be hoeven te stijgen, oin de aarde als een bol rond sinaasappeltje beneden ons te zien. De werkelijkheid is echter anders. Kunt u zich in uw kamer een geweldig grote bal voorstellen met een middellijn van 2 me ter? Welnu, zelfs een raket, die een hoogte van 200 km. bereikt, is van die grote bal veel te kort om de reusachtige bal als bol te kunnen overzien. En een vlieg die over deze bal kuiert, komt met zijn ogen ver houdingsgewijs vérder van het oppervlak dan de moderne stratosfeervliegtuigen. Van het waarnemen van de bolvorm kan op een dergelijke geringe hoogte dan ook geen sprake zijn. Maar hoe zien we de aarde vanuit een vliegtuig op grote hoogte dan wèlWel, het bolle aardoppervlak schijnt zich bij heldere lucht naar boven te buigen! We zien de aarde dus niet bol, maar integendeel als een diep bord, op dezelfde wijze als wij het hemelgewelf waar nemen. Hoog in de lucht krijgen we dus de indruk dat we ons bevinden tussen twee horlogeglazen, waarvan het onderste wordt gevormd door de holle aarde, het bovenste door de afgeplatte hemelkoepel. Ook boven een loolkenmassa doet zich hetzelfde verschijn sel voor: wij zien het wolkendek, gekromd, met de holle zijde naar ons toe. Op zéér grote afstand van het aardop pervlak zal waarschijnlijk deze zinsbegoo cheling moeten wijken. Doch dat is een kwestie van vele duizenden kilometers en daar zijn we nog lang niet aan toe. Nu we hebben vastgesteld, dat de aarde toch wel aardig groot is, loont het de moei te eens na te gaan of de kromming van het aardoppervlak in een landje als het onze merkbaar zou zijn. U zult waarlijk versteld staan als u het bedrag der aurdkromming verneemt. Want in theorie moet het mid den van ons land zo'n 1000 meter hoger liggen als' we het zo althans eens mogen uitdrukken dan de „zijkanten". Daarover morgen. slechts ruim 3 cm. verwijderd. Een afstand(Nadruk verboden) H. PéTILLÖN.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2