Verantwoorde verdeling der jeugd over beschikbare schoolruimte Zie Boven: Rookgordijnen aan sterrenhemel Adres aan Provinciale Staten over subsidie Amsterdamse Beurs Heemstede Halfweg Hillegom <=jBrieven aan de redactie DINSDAG 7 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Jaarlijks probleem van de afdeling Onderwijs Academie economisch onderwijs Ouders worden voorgelicht Kapitein ter zee G. A. Boegborn overleden ïio-y. Schoolzwemfeest Ambtswoning voor nieuwe burgemeester Zomerrit van De Polderrijders Geslaagde propaganda zwcmavond Stijgende omzet bij de Unie van Ijsfabrieken Scheepvaart Een van de puzzles die de afdeling Onderwijs van de Haarlemse gemeentesecretarie ieder jaar om deze tijd krijgt op te lossen, wordt gevormd door de verdeling van de schoolkinderen over de openbare lagere scholen. Een puzzle, waarin drie elementen met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht: het aantal leerlingen, in zonderheid het aantal nieuwe aangiften, de beschikbare schoolruimte en een zo gunstig mogelijke verhouding van het aantal leerkrachten tot het aantal leerlingen. Daarnaast is er een ander element, namelijk de voorkeur van de ouders voor een be paalde school. Die voorkeur wordt in verreweg de meeste gevallen bepaald door de afstand van huis tot school, door de bekendheid met een school omdat oudere kin deren uit een gezin reeds daarheen gingen en tenslotte uiteraard de verknochtheid aan personen en hun wijze van lesgeven. Maar de afdeling Onderwijs kan niet al tijd aan de wensen der ouders, wat de schoolkeuze betreft, voldoen op grond van de reeds eerder genoemde belangrijke overwegingen. In het bijzonder wanneer een nieuwe school gesticht wordt, zal een deel van de nieuwe schoolbevolking gerecruteerd wór den uit leerlingen van de omliggende scholen. „Er is toch vrije schoolkeuze?" zal wel licht iemand met een juridische knobbel opmerken. En dan luidt het antwoord van de afdeling Onderwijs: „Natuurlijk en die wordt ook door ons gerespecteerdmaar er is ook vrije woningkeuze en toch kan men niet wonen waar men wil". De schaarste aan woonruimte heeft in feite hetzelfde effect als de schaarste aan schoolbanken: er komt een distributie. Op de kaart Om tot een zo efficiënt mogelijke ver deling te komen, gaat men zeer syste matisch te werk. Op de kaart van Haar lem wordt de ouderlijke woning van alle nieuw aangegeven leerlingen nauwkeu rig aangetekend. Met deze kaart als basis komt men dan tot een groepering der leer lingen om iedere naastbijgelegen school. Maar de afstand heeft niet altijd het laat ste woord, omdat de ene school nu een maal een intensievere kring van nieuwe aangiften om zich heeft dan de andere. In dat opzicht is de kaart trouwens bij zonder leerrijk: duidelijk is te zien hoe de schoolkeuze blijkbaar eerder door de afstand dan door een voorkeur voor een bepaalde richting wordt bepaald. Ten minste in de wijken zonder een uitgespro ken confessionele kleur, zoals de buurten waar „Patrimonium" of „St. Bavo" heb ben gebouwd. Want in de Nieuw Guineastraat is dit jaar bijna huis aan huis een kind aange geven voor de Jan Gijzenschool en het is toch niet te verwachten dat dat allemaal principiële voorstanders van openbaar onderwijs zouden zijn. Hetzelfde geldt voor de overzijde van de Jan Gijzenvaart, maar dan in omgekeerde zin. Want door de aan wezigheid van de Koningin Emmaschool is het aantal aanmeldingen voor de open bare scholen daar tot ver beneden het ge middelde gezakt. Een verlies dat weer wordt gecompen seerd door een opmerkelijke voorkeur voor openbaar onderwijs in het Vondèlkwartier, waar bijna huis aan huis aanmeldingen voor de J. P. Goenschool werden gere gistreerd. De stichting van de Jan Gijzenschool in dat stadsgedeelte heeft natuurliik ook moeilijkheden gegeven met ouders, die ver zocht werden hun kinderen van de P. H. Zoals wij op 4 Juli schreven .hebben Ge deputeerde Staten het verzoek van het be stuur van de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs, die de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem in stand houdt, om ook dit jaar een subsidie van duizend gulden te ver lenen, van de hand gewezen. In verband met de vergadering van Pro vinciale Staten, die vandaag gehouden wordt, brengt het bestuur der Stichting in een adres aan de Statenleden nog enkele argumenten naar voren, waarmee het als nog een subsidie hoopt te krijgen. Gedeputeerde Staten wees het verzoek van het bestuur tot subsidieverlening op de volgende gronden van de hand: De Academie ondervindt niet genoeg medewerking van de zijde van het be drijfsleven. Het bestuur van de Stichting brengt daar tegen in, dat de belangstelling van de zijde van het bedrijfsleven niet gering is, daar namelijk de representatieve colleges van het bedrijfsleven, de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, de Kamer van. Koophandel en fabrieken in Haarlem gedurende het vrij korte bestaan van de Academie hun grootst mogelijke steun toegezegd hebben. Voorts hebben donaties en studiebeurzen van het be drijfsleven deze belangstelling aangetoond. Verder tekent het bestuur hierbij aan, dat de Academie stellig meer belangen dient dan die van het bedrijfsleven alleen. Er bestaat een grote maatschappelijke be hoefte aan kader, dat in staat is het soci aal-economisch proces en de achtergron den daarvan te overzien. Het volgende feit, dat Gedeputeerde Sta ten ei-van weerhoudt instemming met sub sidieverlening te betuigen is, dat subsidie van het Rijk tot op heden is uitgebleven. Diverse opleidingsinstituten zouden zich op hetzelfde terrein begeven, zodat subsidie verlening aan deze Academie consequen ties met zich mee zou brengen. Het bestuur van de Stichting brengt hier tegen in, dat in Nederland slechts één instituut als de Academie voor Voortgezet Economisch On derwijs bestaat, dat zich èn wat doel èn wat organisatie betreft, sterk onderscheidt van particuliere opleidingsinrichtingen. Nog bestaat er slechts één instituut van deze aard, hetgeen vooreen belangrijk deel is toe te schrijven aan de onmogelijkheid goede docenten voor deze opleiding te krijgen. Bovendien komen de cursisten uit de zogenaamde middengroep en over schrijden de 3 a 4000 gulden per jaar zel den. Derhalve hebben zij niet zelden moei te de kosten van het cursusgeld vermeer derd met die van de boeken te betalen. Op deze gronden speciaal hoopt het bestuur der Stichting ook dit jaar nog de gevraag de subsidie te ontvangen, zowel met het oog op de geldelijke steun als op de er kenning der provinciale overheid omtrent het belang van deze maatschappelijke ar beid ter wille van de cursisten en de maat schappij. Het is de goede gewoonte van het Haar lemse onderwijs om de ouders op de hoogte te houden van alle belangrijke zaken die de school van hun kinderen raken. Vanavond wordt dat beleid voort gezet door de bijeenkomst die ten gerie ve van de ouders in Haarlem-Zuid-West in de meisjes-H.B.S. aan de Tempeliers straat wordt gehouden. Wethouder Geluk zal daar een toelich ting geven op de verdeling van de leer lingen over de openbare scholen in dat stadsdeel. van der Leij- of van de J. P. Coenschool naar de nieuwe school te sturen. Men vindt het natuurlijk nooit prettig een omgeving waaraan men gewend is te moeten verwis selen voor een andere, die men nog niet kent. Vrijwilligheid Intussen doet de afdeling Onderwijs dat zoveel mogelijk op basis van vrijwilligheid en met zeer gunstig resultaat. Persoonlijk overleg doet veel in zo'n ge val. Toen een jaar geleden bijvoorbeeld een kleine opstand dreigde uit te breken onder de ouders in Haarlem-Oost,, die hun kinde ren de nieuwe Van Zeggelenschool zagen toegewezen, heeft de afdeling de kwestie laten doorpraten door schoolhoofden, oudercommissies en ouders. Het gevolg was, dat men vrij algemeen aan de ver langens van de afdeling tegemoet kwam. Protest in Zuid-West Nu is er een groep ouders in Haarlem- Zuid-West die geprotesteerd heeft tegen de voorgenomen overplaatsing van hun kinde ren naar de nieuwe hulpschool naast het zwembad aan de Houtvaart. In een ver gadering van ouders van de Huygensschool zijn daarover harde noten gekraakt. Het gaat hier om zestien scholieren. Behalve van de Huygensschool gaan echter ook leerlingen van de Floraschool, de Rijks leerschool, de Beatrixschool naar de Hout vaart. Op die wijze zal het mogelijk zijn direct een vijfklassige school met 121 leerlingen te stichten, te weten twee eerste klassen, een gecombineerde tweede en derde klas en een gecombineerde vierde en vijfde klas. Het combineren der klassen zal geen moei lijkheden opleveren, omdat het hier over slechts 25 leerlingen per klas gaat, een aan tal waarbij het mogelijk is een meer indivi duele vorm van onderwijs toe te passen dan met een dubbel zo grote klas het geval kan zijn. De hulpschool wordt, zoals reeds door de raad is besloten, een zelfstandige nieuwe school voor het Noordelijk deel van Haar lem-Zuid-West. Dat betekent bijvoorbeeld een grote verbetering voor de bewoners van de wijk tussen de spoorlijn, de Leidsevaart en de Westergracht, waar men tot nu toe alleen de beschikking had over de (over bezette) Lorentzschool. Vandaar ook dat de nieuwe school niet meer zal komen aan het Theemsplein, zo als aanvankelijk werd gedacht, maar Noor delijker. Om deze school op verantwoorde wijze te bevolken is het nodig dat zestien leerlingen van de wijk ten Noorden van het Theemsplein van de Christiaan Huygens school naar de nieuwe school aan de Hout vaart worden overgeplaatst. Dat is natuur lijk nooit prettig voor de betrokken scho lieren. Maar de ervaring heeft geleerd, dat men na enige tijd niet meer terug wil, om dat de kinderen zich in de nieuwe om geving ook best op hun gemak voelen. In dat geval staat de persoon van het hoofd, de heer Marwitz, er trouwens borg voor, dat de op de Houtvaartschool te vol gen methodiek in dezelfde geest zal wor den gehouden als bij zijn collega Kuipers van de Huygensschool het geval is. Te Halifax is overleden kapitein ter zee G. A. Boegborn, die een studiereis naar de Verenigde Staten maakte. Hij trad in 1923 als adelborst in dienst van de marine. In Mei 1940 was hij in Rotterdam geplaatst bij de mariniers. Na zijn krijgsgevangen schap in Duitsland heeft hij gewerkt aan de opbouw van het corps mariniers. Bij het einde van de oorlog was hij chef van de staf van het mariniersopleidingskamp „Lejeune" in de Verenigde Staten. Hierna werd hij geplaatst bij de afdeling hydro grafie van de Koninklijke Marine. Hij was commandant van Hr. Ms. „Hydrograaf" en later van Hr. Ms. „Jan van Brakel". Voorts was hij de eerste commandant van Hr. Ms. „Snellius", die hij in 1952 naar Nieuw Guinea heeft gebracht. Hij was 46 jaar. 3-3 Nederl.'47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 97% 163 192 170% 314 98)4 137 12914 10314 173 16614 169 16914 35/4 50»/. 49 72 2214 38% Openings koersen 98 163 19214 17114 315 ex div. 9614 137 129 11014 102 173 167 169 16914 37)4 50J4 49 7114 2214 38 H. P. C„ de organisatrice van de Heem- steedse schoolwedstrijden, heeft met de wedstrijden van dit jaar wel bijzonder veel eer ingelegd. Nog nimmer werd van de zij de van de scholen een dergelijke grote in schrijving ontvangen. Niet minder dan 10 scholen hadden voor de wedstrijden inge schreven met ruim 250 jongens en meisjes. De wisselbeker werd voor een jaar ge wonnen door de Dreefschool, die het hoogst aantal punten op de persoonlijke nummers en de estafettes behaalde. Na afloop van de wedstrijden reikte de heer A. J. J. Ver spoor de prijzen uit. De prijzen werden als volgt gewonnen: Schoolslag meisjes L.O. 10 en 11 jaar: 1 W. Hofman, 2 D. Nanninga, 12 jaar ên ouder: 1 H. Band, 2 M. Verjaal. Schoolslag jongens L.O.: 10 en 11 jaar: 1 J. v. d. Walle, 2 D. Vroom. 12 jaar en ouder 1 R. v. d. Velde, 2 P. Robbe. Schoolslag ULO (meisjes): t.m. 14 jaar: 1 T. Koper, 2 M. van Zijverden. 15 jaar en ouder: 1 M. v. d. Heyden, 2 T. van Olden- borgh. Schoolslag jongens ULO: t.m. 14 jaar: 1 P. Alstede, 2 J. Ros, 15 jaar en ouder: 1 A. Beukenkamp, 2 G. Nikkels. Vrye slag meisjes LO: 10 en 11 jaar: 1 T. IJsemagger, 2 W. Hofman, 12 jaar en ouder: 1 H. Band, 2 M. Vèrjaal. Vrije slag jongens LO: 10 en 11 jaar: 1 H. v. Dijk, 2 R. v. d. Gugten, 12 jaar en ouder: R. v. d. Velde, 2 R. Band. Vrjje slag meisjes ULO: t.m. 14 jaar: 1 L. v. d. Leur, 2 A. Dolleman, 15 jaar en ouder: A. Tjalkens, 2 M. v. d. Heyden. Vrije slag jongens ULO: t.m. 14 jaar: 1 P. Alstede, 2 J. Boot, 15 jaar en ouder: 1 A. Beukenkamp. Estafette meisjes LO: 1 Dreefschool, 2 Bos en Hovenschool. Estafette jongens LO: 1 Crayenesterschool 2 Voorwegschool. Estafette ULO (meisjes): 1 Bronstee- school, 2 G. Bargerschool. Estafette ULO (jongens): 1 Bronstee- school, 2 G. Bargerschool. Op 1 December zal de dienstperiode van de burgemeester van Haai'lemmerliede en Spaarnwoude, de heer L. H. Simons, ein digen. In November zal hij de pensioenge rechtigde leeftijd bereiken. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat zich de vraag voordoet, hoe en w^ar de nieuwe burgemeester moet worden gehuis vest Zij achten het huren van een geschik te woning voorshands uitgesloten en vinden het vorderen ongewenst, terwijl van de nieuwe burgemeester, naar het oordeel van B. en W., moeilijk gevergd kan worden, dat hij een woning gaat kopen. B. en W. zijn daarom op zoek gegaan naar een huis, dat als ambtswoning dienst zou kunnen doen. Perceel Emmaplein 5, thans bewoond door en in eigendom toebe horende aan de tandarts M. J. Visser, is te koop. Dit perceel staat op de hoek van het Emmaplein en Prins Hendrikstraat en is gunstig gelegen in het centrum van Half weg. Eventueel kan een garage in de tuin van het huis worden gebouwd. Het pand is te koop voor 19.500,en kan 1 December worden aanvaard. B. en W. stellen voor dit huis te kopen en voor de nieuwe bui-gemeester te be stemmen. „De Polderrijders", de Zwanenburg Halfwegse automobielclub, gaat weer rij den. Voor de avond van Vrijdag 17 Juli is een zogenaamde „zomerrit" uitgeschreven, die over 75 km zal gaan. Om half zeven starten de eerste deelnemers van de Elzen kade te Zwanenburg, Er zullen aan tien deelnemende equipes aan deze puzzlerit v/orden uitgereikt. Zó groot was Zaterdagavond de publieke belangstelling voor de door de H-Z.V. gehou den propaganda-zwemavond, dat de ruimte rondom het diepe basin van de gemeente lijke zweminrichting bijna te klein was. Het programma kon onder gunstige weersom standigheden worden afgewerkt. De uitslagen van de baanwedstrijden zijn als volgt: 50 meter schoolslag meisjes: 1. Ria van Houten: 2. Annie Kalkers; 3. Annie Bok. 50 meter schoolslag jongens: 1. Wim v. d. Akker; 2. Ab Assendelft; 3. Frits Duinkerken. 50 meter rugslag meisjes: 1. Elly van Zijverden; 2. Elly Kroon; 3- Ria van Houten. 50 meter rugslag jongens: 1. Frans Steen voorden; 2. Gerbrand de Vries; 3. Kees Elsgeest. 50 meter borstcrawl meisjes: 1. Elly van Zijverden; 2. Elly Kroon; 3. Annie Kalkers. 50 meter borstcrawl jongens: 1. Huub v. d- Akker; 2. Wim Frijlink; 3. Gerbrand de Vries. 4 x 50 meter estafette meisjes: l.R.K. U.L.O. school; 2. Chr. Burgerschool. 4 x 50 meter estafette jongens: 1. Chr. Burgerschool; 2- R-K. U.L.O. school. De hierna gespeelde polo-wedstrijd tussen een Haarlemse en een gemengde Haarlem- Hillegomploeg eindigde in een 8—3 over winning voor de laatste. Na afloop van deze wedstrijd gaven de heren Joop Paanakker en Bob Bonte enkele staaltjes van schoonspringen en enkele hu moristische sprongen ten beste. Het slot van de avond bestond uit een drietal nummers kunstzwemmen, verzorgd door „Haarlem"-meisjes. Achtereenvolgens werden de wals „Love Everlasting", de mars „Under the double Eagle" en de „Blue Tango" op fraaie wijze in het water uitge voerd. De verlichting gaf hierbij een aardig effect. Het was een waardig slot van deze Dropaganda avond. Ds. Jongeboer bedankt voor beroep naar Zandvoort Ds. C. Jongeboer te Lisse heeft voor het beroep naar Zandvoort bedankt. Wederom is een nieuwe serie Engelse postzegels uitgekomen met de afbeelding van Koningin Elizabeth II, naar een foto van Dorothy Wilding. De 5 pence zegel is sepia; de 8 pence corisede zegel van een shilling is amberkleurig. (Verkort weergegeven) Droevig maar waar. Meermalen hoort men de klacht dat brieven en andere stuk ken door de postdienst worden beschadigd. De klagers zouden echter verbouwereerd staan en terecht verontwaardigd zijn als zij zagen wat behalve brieven,'briefkaarten en drukwerken zoal in de brievenbussen wordt gedeponeerd. Vaak is het erger dan in een vuilnisbak. Zo werden in één week tijd in drie verschillende brievenbussen faecaliën aangetroffen, waardoor de gehele inhoud van de bus werd besmeurd. Deze stukken werden ten postkantore zo goed mogelijk gereinigd, maar beschadiging kon niet uit blijven. Verder worden herhaaldelijk in de brievenbussen aangetroffen: rot fruit, grint, glasscherven, modder, enz. Het is voorge komen dat levende witte muizen in een bus waren gedeponeerd die een deel van de poststukken hadden aangevreten. Bij sneeuwval wordt steevast door de jeugd in een groot aantal brievenbussen sneeuw ge worpen, waardoor de correspondentie aan de ijzeren bus wand vast vriest en bij ver wijdering wordt beschadigd. Ouders en opvoeders, een woord van u tot de jeugd zal hierin zeer zeker een keer ten goede kunnen bewerken en de post ambtenaar zowel als de geadresseerde zullen u hiervoor dankbaar zijn. EEN POSTMAN Verbleekte wapens. Enige tijd geleden maakte uw blad melding van het verzoek van de Regenten van het hofje van Wouter van Oorschot aan B. en W. om een subsidie voor het herstel van het prachtige hek, dat het hofje van de Kruisstraat scheidt. Inderdaad is de aanblik van het gestutte hek weinig fraai, zulks in tegenstelling tot het hofje, waarnaar men telkens met ple zier kijkt. Alleen betreur ik het steeds weer, dat de wapens in de gevel van de straat af bijna niet meer zijn te onderscheiden, omdat de kleuren flets zijn geworden. Het betreft hier de wapens van Jan van Oorschot en Susanna de Savery, de ouders van de stichter van het hofje, die er krachtens het testament van hun zoon zijn aangebracht. Ook van het wapen in de gevel van het hofje van Staats aan de Jansstraat zijn de kleuren bijna niet meer te onderscheiden, speciaal in het onderste deel van het wapen, hetgeen zeer afsteekt bij de fraaie, goed onderhouden gevel. Het wapen boven de achteringang van Beresteyn's hofje aan de Lange Herenstraat maakt een verwaarloosde indruk, doordat de verf aan het loslaten is, terwijl ook de kleuren van de geketende beer op zijn steen erg flets zijn geworden. Een herstel van deze wapens zou be trekkelijk weinig kosten, terwijl het stads beeld er ongetwijfeld bij zou winnen. Mr. J. W. F. X. DE RIJK De n.v. Unie van Ijsfabrieken te 's-Gra- venhage heeft over 1952 een winstsaldo behaald van 1.696.787 857.214). Voor gesteld wordt een dividend van 11V2 per cent, waarvan 4'/2 percent reeds is betaald. Het aantal dochtermaatschappijen en het aandelenbezit daarin is onveranderd ge bleven. Er waren 17 ijsfabrieken in wer king, waarvan 15 in Indonesië, 1 in Singa pore en 1 in IJmuiden, tevens koelhuis en diepvriesbedrijf. De totale omzet aan ijs bedroeg 231.700 ton tegen 216.000 ton in 1951 en 131.300 ton in 1948. In Singapore wordt de fabriekscapaciteit met 30 percent uitgebreid. In IJmuiden bleef de belang stelling voor het invriezen van vis toene men. In 1953 laten de resultaten zich voorshands bevredigend aanzien. De Utrechtse rechtbank veroordeelde de 41-jarige autohandelaar J. van O. uit Maartensdijk tot een gevangenisstraf van 2)4 jaar wegens diefstal van auto's te Ant werpen en Brussel. Hij had deze laten over spuiten en ze daarna voor ongeveer 20.000 gulden van de hand gedaan. Zijn helper, een 30-jarige monteur uit Utrecht, werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Abbekerk, 5 v. Japan te Rotterdam. Albireo, 6 Paranagua verwacht. Aldabi, 5 te Bremen. Algenib, 4 v. Bremen te Antw. Alkaid, 5 v. Buenos Aires n. Santos. Alnati 4 dwars Victoria n. Rio de Janeiro. Alphacca, 6 v. Buenos Aires te New York verw. Alpherat, 4 v Rotterdam n. Buenos Aires. Alwaki, 5 te Rio de Janeiro. Amor, 5 Bizerta gep. n. Tunis. Ampenan, 4 v. New York n. Tandjong Priok via Casablanca. Arkeldijk 4 v. Rott. n. New York, 5 Hamburg verw. Alnati, 5 te Rio de Janeiro. Alpherat, pass. 5 Ouessant n. Rio de Janeiro. Alcyone, pass. 5 Finisterre n. Antw. Adinda, pass. 5 vuurtoren Noordwachter. Agatha, 5 160 m. ZW. v. Buru. Aldegonda, 6 v. Pladju te Bangkok verwacht. Aletta, 5 v. Telokanson te Pladju verw. Amstelland, 5 150 m. NW. v. Kp. Roca. Amstelpark, 5 wdars Startpoint. Annenkerk, 4 440 m. O.NO. v. St. Helena naar Kaapstad. Ainediik. 4 Nantucket gepass. n. Antw. Alamak, 6 te Genua. Amerskerk, 7 Rangoon verwacht. Amstekliep, 6 te Suez. Argos. 0 v. Palermo n. Eleusis. Axeldijk, 7 v. Rotterdam te New York verw. Amsteitoren, 6 v.Port Said n. Aden. Aardijk, 13 Le Havre verwacht. Alderamin 6 te Barcelona. Arendskerk, 6 te Hongkong. Alphard, vertr. 9 v. Pto Alegre n. Rio Grande do Sul. Amor, 6 v. Tunis n. Alexandrië. Amsteldijk, 6 v. Halifax n. Alexandrië. Bennekom, 4 v. Callao, 5 Pisco verw. Boskoop, 6 te Marabaico. Barendrecht, pass. 6 Kp. Bon. Bagan, 4 v. Padang n. Benkuier.. Barito 4 v. Makassar r.. Kendari. Baud, 6 te Makassar verwacht. Bawean, 5 v. Soerabaja n. Bandjermasin. Blijdendijk. I 4X5 m. V/. v Scilly's n. Antw. Bail, 6 v. Belawan n. Singapore. Bintang, 10 Le Gaspl verw. Bloemfontein 6 Finisterre gepass. n. Teneriffe Ook de sterrenhemel kent donkere wolken. En het nare is dat zij nooit op de vlucht slaan voor wind, want waar zij zich bevinden is geen lucht. Ook wan neer de leek zegt dat de hemel glashelder is stuit de sterrenkundige op deze enorme rookgordij nen die ver weg, op tienduizenden lichtjaren afstand, ons uitzicht be lemmeren op dat deel van de sterrenhemel dat er achter ligt. Sommige van die kos mische wolken zijn voor het blote oog zichtbaar. Men kan ze bijvoorbeeld in de Melkweg herken nen: het zijn die donkere vlekken die de indruk wekken dat daar het firmament „leeg" is. Maar wie even nadenkt begrijpt dat het wel erg toevallig zou moeten zijn als ons oog op een be paalde plaats van de hemel geen sterren ont dekte: wij zouden dan dus door een zeer lange tunnel van ledige ruimte moeten kijken. In feite is er dan ook sprake van grote hoe veelheden licht-absorbe- rende materie, korrels van niet meer dan een paar tienduizendste de len van een millimeter. Men weet niet of hel deeltjes ijzer of steen zijn (op meteorieten ge lijkende objecten dus) dan wel stukjes ijs of wellicht steentjes met een laagje ijs er om heen. Een van die wolken bevindt zich van de aar de af gezien juist in de richting van het centrum van ons Melkwegstelsel en is daardoor oorzaak dat deze kern waar men juist een opeenho ping van sterrenmaterie vermoedt; zo zien name lijk andere spiraalnevels er ook uit onzicht baar is. Een bijzonder interessant en boeiend deel van ons sterren stelsel is daardoor onbe kend gebied. Dat deel bevindt zich in de richting waarin wij het sterrenbeeld Schutter (Sagittarius) zien. De Schutter, grillig gevormde constellatie van negen vrij heldere sterren en een aantal zwakkere, is in de zo mermaanden in onze streken net zichtbaar aan de Zuidelijke nacht hemel. Maar hij staat zo laag boven de kim dat hij meestal verloren gaat in de hevigheid die zelfs bij helder weer Hollands horizon vaak kenmerkt. Nu is zeer kort gele den de Amerikaanse astronoom dr. Baade hij is van Duitse af komst er in geslaagd, een klein „venster" te ontdekken in deze don kere wolken. Met de machtigste telescopen op aarde bereikte hij met veel inspanning de posi tie van iemand die door een heel klein sleutelgat een zeer beperkt deel van de kamer daarachter vermag te aanschouwen. Ondanks deze beper king heeft hij enkele be langrijke ontdekkingen gedaan, waarop wij nog nader zullen terugko men. G. v. W. Blommersdijk, pass. 6 Scilly's. Borneo, 2 v. Soerabaja n. Makassar. BilMton, 6 v. Isabella te Zamboanga. Baarn 6 te Rotterdam. Blitar 7 te Marseille. Boschfontein, 7 v. Tanga te Mombassa. Caltex Nederland, p. 5 n.m. Kreta. Caltex Pernis, 6 v.m. v. Sidon te Rotterdam verwacht. Congostroom, p. 4 Vlissingen n. Dakar. Cottica, 4 v. Paramaribo. Caltex Perois, 6 Rotterdam verwacht. Cronenburgh. 7 v. Castro Urdialis te IJm. verw. Caltex Utrecht, 5 150 rn. W. v. Gavdo eil. Camphuys, 5 te Balikpapan. Celebes, 5 v. Makassar n. Tegal. Chama, 5 dwars Goa. Clavella, 5 v. Rotterdam te Kopenhagen. Callisto, 6 op de St. Laurens. Caltex Delft, 6 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 6 Kp. Finisterre. Caltex The Hague, pass. 6 Malta. Cistula, 7 v. Brisbane te Balikpapan. Delfshaven, 5 v. Hamburg te Antwerpen. Diemerdijk, 5 v. Panamakanaal n. Los Angeles werpen. Danae, 7 v. Gothenburg te Amsterdam. Drente, 6 te Belawan. Delft, 7 te Arica verwacht. Doniged'ijk, 7 v. v. Antwerpen te Rotterdam. Duivendrecht, 6 v. Rotterdam n. W. Afrika. Eemdijk, 4 v. Rotterdam n. New York, 5 te Ant- Eendracht nacht 5-6 te Rotterdam verw. Esso Amsterdam, 8 te Aruba verwacht. Esso Den Haag, 6 v. Rotterdam n. Aruba. Eos, 5 v. Kopenhagen te Amsterdam. Edam, 5 New York aangekomen. Ena, 6 v. Curasao te Gent. Enggano, 6 te Port Said. Elmina, 5 op de Weser n. Bremen. Erinna, 5 v. Rotterdam te Bergen verw. Friesland, p. 4 Perim n. Colombo. Friesland (KRL), pass. 6 Socotra n. Colombo. Farmsum, 5 300 m. W. Sabang. Felipes, 6 v. Tj. Priok n. Pladju. Gaasterkerk, 5 v. Singapore n. Penang. Garoet, 4 v. Singora n. Priok. Gooiland, p. 4 Kaap Verdische Eil. n. Recife. Groote Kerk, 5 v. Kaapstad n. Teneriffe. Gaasterland, pass. 5 Fernando Noronha n. Las Palmas. Ganymedes pass. 5 Kp. Hatteras. Gravel and. 4 v. Paranagua. Gaasterland, pass. 6 St. Paulsrock n. Las Palmas Gordias, 7 v. Tries te Rotterdam. Groote Beer, 10 v. New York te Rotterdam verw. Heelsum, 8 Houston verwacht. Helena, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Hoogkerk, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Marseille. Hecuba, 4 v. Payta n. Guayaquil. Helicon, 4 v. New York n. Curasao. Hestia, 4 v. Georgetown te Ciudad Bolivar. Hilversum 6 Finisterre. Heemskerk, 7 te Genua. Hathor, 6 v. Thessaloniki n. Izmir. Hersilia, 6 v. Tela n. Puerto Cortes. Haarlem. 6 v. Rotterdam 7 Bremen verw. Hector, 6 v. Cadiz n. Rotterdam. Indrapoera, 6 v. Cheribon op rede Semarang, Java, 4 v. Priok n. Cheribon. Japara (KPM), 6 v. Dongala te Pare Pare verw. Japara (KRL), 6 te Bandarshapur. Joh. v. Olrienbarnevelt, pass. 6 Burlings n. Port Said. Said. Jupiter 6 v. Patras n. Piraeus. Kola Agoneg, p. 5 Gibraltar. Ki eld recht, 5 v. Hongkong te Manilla. Kalabahi, 4 v. Ternate n. Tobelo. Kertosono, 5 nog te Damman. Kedoe, 7 v. Bintang n. Singapore. Laagkerk, 5 v. Bombay n. Karachi. Leersum, 5 v. Le Havre n. Antwerpen. Linge, 4 v. Kotka n. Amsterdam. Liseta, 4 v. Bangkok n. Singapore. Loenerkerk, 5 v. Cochin n. Aden. Luna, p. Ouessant n. Rotterdam. Laurenskerk, 6 Gibraltar n. Antwerpen gepass. Lekhaven, 4 600 m. NW. Kp. Leeuwin n. Aden. Lemsterkerk, 4 V. Hamburg te Bremen. Leuvekerk 5 v. Rotterdam te Bremen verw. Lindekerk, 5 te Basrah. Lucita, a te Swansea. Langkoeas, 7 v. Soerabaja te Tj. Priok. Leersum, 6 te Antwerpen. Lekkerkerk, 6 v. Bahrein te Koe wait. Loppersum, 3 v. Newcastle te Sorel. Lieve Vrouwekerk, 4 te Bombay. Maasland, 6 Santos verw. Madoera, 4 v. Belawan n. Colombo. Manoeran,, p. 4 Gibraltar n. Genua. Marken, 4 v. Rott. 4 n.m. te Antwerpen. Meerkerk, 4 v. Calcutta, 5 rede Chalna. Mirza, pass. 5 Ceylon. Mitro, 5 v. Solsaver n. Rotterdam. Merwede, pass. 9 Flores n. Houston. Macuba, 5 v. Soerabaja n. Balikpapan. Mariekerk, 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Metula, 4 v. Singapore n. Miri. Modjokerto, 5 v. Hamburg te Bremen verw. Myonia, 5 v. Spezia n. Malta. Markelo, verm. 8 v. Londen n. Goole. Mentor, pass. 6 Kp. Finisterre n. Oran. Molenkerk, 6 v. Madras. Meliskerk, 3 te Colombo. Maas, 8 v. Algiers te Malta verwacht. Maasdam 10 2 u. Southampton verw. Maashaven, 7 te Schiedam. Notos. 5 te Odense. Noordam. 6 v. Rotterdam te New York. Ondina, 5 v. Calcutta n. Pladju. Omala, 5 v. Berre n. Fanara. Ophir, 4 v. Singapore n. Tj. Priok. Oranje, pass. 6 Perim n. Suez. Oranjefontein, 7 Antwerpen verw. Ootmarsum. 7 1.15 u. Vlissingen. Orion, 6 te Alexandrië. Prins Alexander, 4 Golf van St. Laurens. Prins Philips Willem, 5 v. Antwerp, n. Bremen. Prins Joh. W. Friso, 5 270 m. W. v. Kp. Wrath. Plancius, 5 v Semarang n. Tj. Priok. Prins Fred. Hendrik, 7 v. Le Havre. Polydorus, 6 v. Tj. Priok n. Balikpapan. Prins Fred Willem, 6 v. Le Havre. Prins Maurits, 3 v. Milwaukee. Prins Willem III, 3 v. Montreal n. Grote Meren Polyphemus, 7 Penang verw. Roebiah, 5 te Honolulu. Rondo, 4 v. Suez n. Colombo. Rotula, 4 v. Rott. naar Curacao. Ruys, 6 Rio de Janeiro verw. Roebiah, 5 te Honoloeloe. Ridderkerk, 5 v. Bremen te Hamburg. Rita, 5 v. Bangkok n. Singapore. Rodas, 3 v. Kingston n. Trinidad. Rijnland, 4 v. Hamburg n. Amsterdam. Raaja, 4 v. Priok n. Semarang. Rempang, 6 te Rastanura. Rotti, 5 v. Beirouth n. Port Said. Rijndam, 6 270 m. W.t.Z. Valentia n. Halifax. Salland, 4 Fernando Noronha n. Santos. Samarinda, 4 n.m. Los Angeles te San Fran cisco. Saparoea, 5 Konakry verw. Schie, 5 v. Patros te Rotterdam. Sibajak, p. 5 Anderhalfgraadskanaal n. Aden. Slamat, pass 5 Ouessant n. Marseille. Stad Alkmaar 4 dwars Miami. Stad Vlaardingen. 4 v. Wabana n. Rotterdam. Straat Banka, 6 te Mauritius verw. Sunetta, 4 v. Miri n. Yokohama. Saparoea 6 te Freetown. Salatiga, 6 te Manilla. Sabang, 6 v. Sampit te Singapore verw. Sambas, 3 v. Bangkok n. Singapore. Sarangan, 4 v. Curagao n. La Romana. Siberoet, 5 v. Morotai n. Makassar. Silindoeng, 5 Port Louis verw. Sirrah, 4 830 m. NW. v. Kp. Leewin. Stad Amsterdam, 5 510 m. W. v. Malinhead. Stad Maassluis pass. 5 Boruholm. Stanvac Djirak, 4 v. Belawan n. Sungeigerong. Stad Dordreaht, pass. 6 Ouessant. Sommelsdijk 5 v. Colombo n. Halifax. Singkep, 6 v. Livorno n. Alexandrië. Slamat, pass. 6 Finisterre n. Marseille. Straat Makassar, 7 te Manilla. Thalatta, pass. 4 Cochin. Titus, 3 v. Barranquilla n. Mobile. Tjikampek, 6 Penang verwacht. Trompenberg, 4 Savanah n. Le Havre. Talisse, 6 te Curagao. Tjitjalengka pass. 5-6 Banka n. Mauritius. Tara, pass. 5 24 u. v. Madeira n. Antwerpen. Tankhaven I. 4 v. Sungeigerong n. Tj. Uban. Tankhaven III, 4 v. Sungeigerong te Singapore. Taria, 5 v. Miri te Singapore verw. Tasman, 4 v. Priok te Semarang. Telamon, 5 v. Cape Haitien te Philadelphia. Tiberius, 4 130 m. N. v. Georgetown. Tjiluwah, 6 Tj. Penang verwacht. Tjisadane, 5 v. Makassar n. Balikpapan. Tombrt, 5 nog Menado. Triton, 5 v. Maracaibo te Santiago de Cuba verwacht. Tabinta, 6 te Suez. Themisto 6 v. Quebec te Rotterdam. Tomini, 6 v. Steenkool te Hollandia. Tjimenteng, 3 v. San Francisco do Sul te Mon tevideo. Tabian, pass. 6 Finisterre. Tero, 7 v. Teneriffe n. Antwerpen. Van Linschoten, 5 v. Lagos n. Luanda. Van Riebeeck 4 v. Singapore n. Belawan. Van Riemsdijk, 6 te Soerabaja verwacht. Van Spilbergen, 5 v. Kotonu te Takoradi. Veendam, 6 v. Rotterdam n. New York. Westerdam, 6 Rotterdam verwacht. Westendam, 6 te Rotterdam. Woensdrecht 5 v. Rotterdam n. Singapore. Waal, 5 v. de Elbe n. Antwerpen. Waiwerang, 4 v. Singapore n. Soerabaja. Waterland, 5 te Bahia. Waterman, 6 680 m. O-NO. Kp. Race. Willem Ruys, 9 Colombo verwacht. Wonosari, pass. 6 Sabang n. Colombo. Willemstad, -6 v. Cristobal n. Amsterdam. IJsel, 6 v. Iskendrun n. Catania. Zeeland (KRL), 6 Bombay verwacht. Zonnewijk, 4 dwars Lands End. Zaan, 3 v. Haparanda n. Zaandam. Zeeland ,'SSM), 6 v. Kiel te Blyth. Zuiderkruis, 6 310 m. Z.ZO. v. Kp. Race n. South ampton. Zijpenberg, 6 ca. 21.30 u. v. Mormugao te Rot terdam. KLEINE VAART Actinia, 4 v. Cork te Bilbao. Asuncion, 4 v. Swansea n. Rotterdam. Annie, 4 v. Cardiff n. Oostende. Annie N, 4 v. Tobroek n. Engeland. Algarve, vertr. 6 v. Amsterdam n. Antw. Arnoudspolder, 4 v. Lissabon n. Antw. Att, pass. 6 Wight. Audacia, 6 dwars Lissabon. Barracuda, 6 v. Swansea te Amsterdam. Beekbergen, vertr. 6 v. Gyon n. Bordeaux. Bill, vertr. 6 v. Glasgow n. Hansweert. Betty Anne, verm. 7 v. Gent n. Gothenburg. Betty, 4 v. Gothenburg n. Bordeaux. Binnenhaven 5 rede Agadir. Birmingham, 5 v. Rotterdam te Harlingen. Bree Helle, vertr. 7 v. Rotterdam n. Londen. Bernine, 4 v. Parijs n. Rouen. Casablanca, 4 v. Marseille n. Port Lyautey. Condor pass. 6 Vlissingen. Coolsingel, 5 v. Aarhuus n. Gdynia. Claes Compaen, 5 v. St. Malo n. Bordeaux. Coofiance, verm. 6 v. Rotterdam n. Gatway. Dollard, 5 v. Bergen in de Limfjord. Diligentia, 4 v. Dakar n. Marseille. Domburgh, pass. 6 Kp. Finisterre. Duiveland, verm. 6 v. Kiel n. Tyne. De Ruyter, 3 v. Thisted te Abo. Elisa, 4 v. Marseille n. Agadir. Escaut, verm. 6 v. Amsterdam n. Parijs. Frans, 8 v. Oxelosund te Amsterdam verw. Ferocia, pass. Beachyhead. Fiducia, vertr. 6 v. Boston n. Maassluis. Friblo 4 te Halmstad. Gerry, 4 v. Antwerpen te Immingham. Glashaven vertr. 7 v. Bergkvana n. Rotterdam. Goote, 6 v. Nantes te Rouen verwacht. Hast I, 6 v. Dieppe 'te Londen. Hast V, 3 v. Wisbech n. Guernsey. Hondsrug, 6 v. Rotterdam te Bergen. Henrlca b. vertr. 6 Teignmouth n. Helsinki. Henrica, 6 of 7 v. Manchester n. Lissabon. Harold vertr. 6 v. Brake n. Vlaardingen. Hartel, 6 v. Aalborg te Karlskrona. Haskerland, 4 v. Harlingen n. Leith. Ingeborg, 5 v. Reykjavik te Hull. Jan Kreumer, 5 v. Rotterdam op de Tees. Jo, 5 v. South End te Maassluis. Josien, 4 v. Bridgewater n. Fowey. Julia, 6 nog te Gdynia. Keyser, 5 v. Sunderland n. Swartzenhutte. Koningshaven, 5 v. Sharpness te Rouen. Lacra, 4 v. Portsmouth te Antwerpen. Lydia, pass. 6 Brunsbüttel. Leuvehaven, 6 v. R'dam te Gothenburg verw. Lies, 5 v. Herrang te Kotka. Marcella, 6 v. Ellesmereport te Londen. Myfem, 4 v. Vaux n. Rouen. Marne, 4 v. Oscarshamn n. Amsterdam. Megrez, 6 dwars Ouessant. Mvpuck, 7 Kiel verwacht. Myson, 6 v. Gothenburg te Rotterdam. Mirzam 4 v. Nantes n. Bordeaux. Monica, 6 v. Garston te Dublin. Maasym, 5 v. Rotterdam te Gdynia. Meres, 5 v. Requejade n. Calais. Mies, 4 v. Soernas n. Cardiff. Noorderlicht, 4 v. Holmsund n. Liverpool. Nassauhaven, 6 v. Rotterdam te Kopenhagen verwacht. Nettie, 3 v. Wismar te Karlstad. Nieuwehaven, 6 v. Antw. te Gothenburg verw. Nieuwland, 5 v. Rotterdam te Grangemouth. Noord, 6 v. Shellhaven n. Billingham. Nijerburgh, pass. 5 Holtenau. Noorderhaven. 6 nog te Londen. Robert, 4 v. Frederiksund n. Preston. Rijnhaven, pass. 4 Kp. Vincent. Soemba, 6 v. Rotterdam n. Duinkerken. Spes 6 v. Fowey te Amsterdam. Spurt. 6 v. Fowey te Amsterdam verw. Silvaplana, 5 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Taormina, pass. 6 Kiel. Theodora. 4 v. Drammen de Randers. Van Gelder, 5 v. Norkoping te Amsterdam. Vlier, verm. 7 v. Antwerpen n. R'adm. Vrljburgh, pass. 5 Kp. Finisterre. Vrede, 4 v. Methil te Hamburg. Wiebold Bohmer, 5 v. Duinkerken n. Fedala. Wickenburg pass. 4 Kp. St. Vincent. Willem Barendsz, 4 v. St. Valery te Rouaan. Wim, 4 v. Stettin n. Wistwharf. Westerschelde, vertr. 6 v. Grangemouth naar ROtterdam SLEEPVAART Blankenburgh, en Oceaan 5 v. Zierikzee te Portland. Hudson, met 3 bakken 4 v. Maassluis n. Aden Humber, 5 v. C.eelong n. Sydney. Loire, 5 v. Algiers n. Matadi. Poolzee, 5 220 m. O. Recife. Tyne, 4 670 m. ZW. Flores.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3