Negentienhonderd, voltooid verleden? delete^ mp Aantal werklozen daalde in Juni met ruim 6200 IN DE WERELDPOLITIEK Experimenten van Malenkov CASTELLA houdt Uw huid jong! Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Nederland niet zo diep gezonken als Parijs Rijkskantorengebouw van 12i millioen r Hoe is het ontstaan? ZWITSAL Lijdt niet langer Vrijere loonvorming bepleit op ARKA-congres DINSDAG 7 JULI 1953 Verzending van zeepost Voor huisvesting van ministeries Zandvoort verlofcentrum voor Amerikanen? MET HUTJE EN MUTJE NU drievoudig keus in Castella Uit de Opregte Haarlenische Courant van 7 Julij 1853 KORT na de laatste oorlog ontstond er in de ontwrichte wereld een verlan gen naar andere levensvormen. En daar men vermoeid was en nog ontsteld van de verschrikkingen, zocht de mensheid troost In het voltooid verleden. De mode van 1900 leek voor een ogenblik weer terug te keren. De jonge meisjes zagen ondanks de textiel- schaarste kans zich in lange rokken te kle den. de kapsels vertoonden de hoogopgaan- de lijn van achteren en de gekrulde lok over het voorhoofd. Er ontstond een hause in roodpluchen meubels en menige verge ten dorpspastorie werd door opkopers be zocht, die deze voor kort nog zo verachte stoelen, tafels en canapés, van zwart ge lakt houtwerk ineens tot waardevol „an tiek" verklaarden en met scheepsladingen naar Amerika stuurden. Geen wonder dat deze nostalgie naar een tijdvak, dat zich kenmerkte door een ongemotiveerd optimisme en waarin de mensen als in een droomtoestand wandel den, ook inspiratie bood aan de surrealis tische kunstenaars. De Belgische schilder Delvaux voert in een verstarde architec tuur die een vreemde combinatie is van klassicisme en eind 19de eeuwse „Jugend- still" kaarsrecht wandelende vrouw wezens ten tonele, gehuld in lange jurken en getooid met breedgerande en zwaarbe- pluimde hoeden. Zijn schilderijen zijn thans ook exportartikelen geworden, waar voor de Amerikaan met waardevolle dol lars gaarne betaalt om zijn ietwat onge zonde honger naar deze poppensamen- leving te stillen. Deze vlaag is bij ons spoedig voorbijge gaan. Overgebleven is een enigszins ver baasde glimlach over de grenzenloze naïve teit van het einde der negentiende eeuw, die in de technische vooruitgang de vol tooiing van het menselijk geluk zag. IN het museum Eodor, Keizersgracnt ou» te Amsterdam heeft men een zaal inge richt, die een beeld geeft van deze tijd. In het midden de voornoemde meubels, de wanden propvol met schilderijen in zwaar vergulde bakbeesten van lijsten. Lieve marmeren beeldjes op piëdestals enzo voorts. Afwisselend wordt men er getroffen door de knapheid der schilderijen en het pathos van de voorstelling. Een meer dan levens grote St. Bernardshond kijkt de bezoeker lusteloos aan uit zijn gouden kader, een boerenvrouw wendt zicht vol afkeer af van haar dronken echtgenoot, die zonder week loon thuis komt. Deze „Compositie" van Paul Delvaux is van 1949. ADVERTENTIE Deze zaal wordt geflankeerd door twee groepen schilderijen, die aantonen dat er in de dagen der eeuwwisseling ook nog wel iets anders gemaakt werd, al kon men de waarde daarvan toen nog niet on derkennen: de Franse en Hollandse Im- pressionnisten: Degas, Gauguin, Vuillard; Breitner, Verster, Suze Robertson en an deren. Als men terugblikt op die tijd staat men werkelijk verste" hoe de officiële kunst van de Salon rustig blijft voortgaan alsof er volstrekt geen vernieuwing heeft plaats gehad. Onlangs werd ik de gelukkige be zitter van een geïllustreerd boekwerk, waarin de schilderijen staan afgebeeld die op de Salon des Champs-Elysées en de Salon du Champ de Mars in 1891 werden tentoongesteld. Nu kan men moeilijk vol houden, dat in dat jaar het Impression- nisme een nieuwigheid was, waaraan men nog wennen moest. Manet waS reeds acht jaar eerder op 51-jarige leeftijd gestorven, Van Gogh overleed in 1890, Toulouse Lau- trec in 1891. Geen van deze schilders, zelfs Degas noch Cézanne vermocht in de Salons door te dringen. Carolus Duran daaren tegen is vertegenwoordigd met liefst negen portretten en een naakt, dat natuurlijk Danaë getiteld is. „Met ere zouden zij in de eerste Nationale verzamelingen kunnen opgenomen worden" en „Men wordt de frisheid van de laatste streling van het penseel nog gewaar" aldus de critiek dier dagen. Men vraagt zich af waar al deze „mees terwerken" gebleven zijn. Maar enige maanden geleden heeft men in de beroem de Galerie Charpentier in Parijs meer dan honderd werken uit deze periode bijeenge bracht. De thans in Fodor gehouden expo sitie mag wel gezien worden als een Hol landse versie van deze min of meer ten dentieuze onderneming. TOT onze voldoening kunnen wij echter constateren dat de Amsterdamse ten toonstelling in haar tendenz van het aan de kaak stellen der slechte smaak maar zeer ten dele geslaagd is in verhouding tot de Parijse expositie. Men heeft blijkbaar toch moeite gehad om een aantal stukken te vinden, waarin het valse sentiment tot iets weerzinwekkends is geworden. De ge zonde schilderstraditie blijkt in Holland ook in die tijd sterk genoeg geweest te zijn om onze stand op te houden. Voorbeelden daarvan zijn Thérèse Schwartze en M. Kamerlingh Onnes. De geestelijke en pic turale afstand tussen deze schilders en de Amsterdamse Impressionnisten is ook min der in het oog lopend dan bij de twee Fran se groepen. Wat men in Fodor wilde aantonen is in feite niet gelukt, maar dit strekt ons tot ere. OTTO B. DE KAT Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonqsië: m.s. „Oranje" (22 Juli); naar Nieuw Guinea: m.s. „Perseus" (10 Juli); naar de Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (21 Juli); naar Suriname: m.s. „Stentor" (22 Juli); naar Zuid-Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" (11 Juli); naar Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" (11 Juli) en s.s. „Groote Beer" (15 Juli); naar Zuid-Ame- rika: m.s. „Uruguay Star" (13 Juli); naar Brazilië: m.s. „Aldabi" (15 Juli); naar Australië: m.s. „Orontes" (13 Juli); naar Nieuw Zeeland: via Engeland (11 Juli). Maatschappelijk werk van de Ned Herv. Kerk Het moderamen der Generale Synode van de Ned. Hervormde Kerk heeft Zon dag in de kerkdiensten een oproep gericht tot de gemeenteleden in verband met de opleiding van maatschappelijke krachten aan de in September te openen school voor maatschappelijk werk. De huisvesting van ministeries en rijks diensten in 's-Gravenhage laat nog veel te wensen over. Wel werd sinds de bevrijding een drietal semi-permanente kantoorge bouwen gesticht en werd het gebouw voor het ministerie van Oorlog en dat voor het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen belangrijk uitgebreid, doch de hiermede bereikte toeneming, groot rond 23.000 m2, van het voor het rijks apparaat beschikbare netto vloeroppervlak aan werk- en' archiefruimte is geheel on voldoende om aan alle rijksdiensten, waar van de personeelsbezetting over het alge meen belangrijk groter is dan voor de oorlog, een redelijke huisvesting te bieden. Het is daarom noodzakelijk geweest een groot aantal panden voor kantoor-gebruik te huren. In totaal waren op 1 Februari 1953 387 panden, waaronder 10 flatgebou wen, met een totaal netto vloeroppervlak van rond 120.000 m2, in 'sGravenhage bij de Rijksgebouwendienst in huur. Aan de aldus ontstane situatie zijn vele bezwaren verbonden. Ter ondervanging van de bovengenoem de bezwaren is nieuwbouw van kantoor gebouwen de enige oplossing, zegt de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting in een toelichting. Gezien de getuime tijd van uitvoering, nodig voor de stichting van een groot kantorengebouw, en rekening houdend met de dringende behoefte aan verbetering der huisvesting, is het gewenst met de nieuw bouw zo spoedig mogelijk een aanvang te maken. Het ligt in het voornemen een algemeen plan op te maken, waarbij de huisvesting' van alle ministeries en van de grotere rijks diensten in haar geheel zal worden behan deld. Vooruitlopend op de vaststelling van dit grote plan, hetgeen nog vermoedelijk geruime tijd zal vorderen, komt het ge wenst voor een aanvang te maken met de bouw van een groot rijkskantorengebouw aan de le v. d. Boschstraat. De mogelijkheid wordt opengehouden om, indien zulks in de toekomst gewenst mocht blijken, aan het thans ontworpen gebouw een vleugel bij te bouwen ten be hoeve van een minister en zijn staf, zodat zodoende het complex geschikt zou worden om aan een groot ministerie een geheel geconcentreerde huisvesting te bezorgen. De kosten van het in eerste termijn te stichten gebouw inclusief grondaankoop en eerste inrichting zijn globaal te schatten op 12.500.000. Dezer dagen voerde de directeur van Touring Zandvoort, de heer J. B. Th. Hu- genholtz, besprekingen met Amerikaanse legerautoriteiten in Heidelberg, Darmstadt en Frankfort alsmede met de redactie van het U.S. Army-dagblad „Stars Stripes" teneinde in de zomermaanden de Ameri kaanse bezettingstroepen naar Zandvoort te trekken. Er bestond grote belangstelling voor de recreatiemogelijkheden die Zand voort biedt. Een grote attractie bleek vooral het feit dat op een betrekkelijk klein gebied zoveel verscheidenheid wordt geboden. Enige autoriteiten werden uitgenodigd Zandvoort te bezoeken. Ook Duitse reis- en touringcarbureaux in de genoemde steden, alsmede in Koblenz. Bonn, Keulen en Duis burg werden wederom bezocht en van materiaal voorzien. In Bonn werd tevens contact genomen met de officiële reis- dienst van het ministerie van Verkeer van West-Duitsland. Met hutje en mutje verhuizen wil zeggen: met de gehele huishouding, met pak en zak of, zoals men het in de Zaanstreek uitdrukt: met klus en kluis verhuizen. Met rijmende uitdrukkingen moet men even voorzichtig zijn als met alli tererende. Het komt namelijk veelvul dig voor dat een van de beide delen in het geheel niets betekent, maar eenvou dig terwille van rijm of alliteratie -wordt toegevoegd. Behalve in: met hutje en mutje komen zulke onbegrijpelijke woorden bijvoorbeeld voor in: op haren en snaren zetten, tegen heug en meug enzovoorts. Aannemelijk is dus dat met hutje en mutje alleen wil zeggen: met wat men in zijn hut bezit. Het Frans kent: partir avec ses cliques et ses claques. ADVERTENTIE ADVERTENTIE geneest VERWONDINGEN DIE IN HET GEZIN FKUNNEN VOORKOMEN WrnÊÊm I «I Ochtend in de Moulin Rouge" door E. Gelhay (1891) Geniet van de heerlijke Bloemenzeep De nieuwste aanwinst van Castella, de on verpakte Bloemenzeep met de zéér lage prijs van slechts 20 cent per stuk. brengt een frisse, schuimende zeep binnen ieders bereik. De Bloemenzeep heeft een heerlijke lentegeur en is verkrijgbaar in vier zachte tinten. Er is thans Castella voor iedere vrouw, voor iedere huid en voor iedere beurs. Ook in de warm ste zomerdagen, ook als het extra druk is en U haast tijd te kort komt, kunt U zich met Castella toch het genot verschaffen van een weldadige massage. U kunt immers kiezen uit drie soorten. Heeft Uw huid behoefte aan veel zacht, overvloedig schuim, neem dan Castella Spécial (32 ct.). Is Uw huid het meest gebaat bij de klassieke Castella Schoonheids- zeep - ook deze kost slechts 32 cent. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken van deze heerlijke zeep voor slechts 50 cent. Profiteer nog heden van dit bij zondere aanbod! En wilt U voor een lage prijs toch het genot hebben van een echte merkzeep, dan is er thans Castella Bloemenzeep voor U, met de geuren en tinten van lentebloemen, voor de zéér bescheiden prijs van20 cent per stuk Eind Juni bedroeg het aantal bij de ar- beidsbureaux geregistreerde werkloze mannen 56.292 tegen 62.501 op 31 Mei, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. In dit cijfer van 56.292 zijn 480 geëvacueerden uit de nood- gebieden begrepen. Daarenboven waren eind Juni 15.450 personen werkzaam bij de objecten van de Rijksdienst Uitvoering Werken tegen 17.314 op 31 Mei. Deze daling van het werkloosheidscijfer kan voor een deel worden toegeschreven aan het voor verschillende bedrijfstakken gunstige seizoen. Daarnaast was er sprake van een verdergaande opleving in de me taalindustrie, terwijl ook in de schoenen en textielindustrie de werkgelegenheid door de ingekomen winterorders enigszins toenam. Daarentegen werd de daling van de werkloosheid weer iets beperkt door het aflopen van de productiecampagne in de veenderijen. In vergelijking met het vorig jaar is het aanbod thans met ruim 34.000 gedaald. Naar schatting komt dit voor circa 15.000 voor rekening van het herstel van de wa- tersnoodschade, voor ongeveer 7.000 van in uitvoering genomen openbare werken, voor omstreeks 6.000 van de verruiming van het bouwvolume, voor circa 1.000 van het gunstige weer in Juni voor de landbouw en voor ongeveer 5.000 van diverse conjunc turele invloeden. «DINSDAG 7 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Con certgebouw: 111e Muziekschooluitvoering, 7,30 uur. Palace: „BuTeau zedenpolitie", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verraad", 18 jaar. op het toneel Burlisto, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wrede zee", 14 jaar. 6,50 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Diepzeedui kers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Manina", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Som- marlek", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Night and day", 18 jaar, 8.15 uur. Minia- tuurspoorwegtentoonstelling 13.30-17.30 en 19-21.30 uur. WOENSDAG 8 JULI Palace: „Bureau zedenpolitie". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verraad", 18 jaar, en op het toneel in de avondvoorstel lingen Burlisto, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wrede zee", 14 jaar, 2, 4.20, 6.50 en 9.15 uur. City: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 11. 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Manina", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Spaar ne: „Diepzeeduikers''. 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sommarlek", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Night and day", 18 jaar, 8.15 uur. Miniatuurspoorweg- tentoonstelling 13.30-17.30 en 19-21.30 uur. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. Er zijn geen positief betrouwbare berichten over de moeilijkheden, waar mee de Sovjet-Unie in haar satellietstaten worstelt, maar dat het met name in Polen, Tsjechoslowakije, Roemenië en Hongarije niet naar de wens der machthebbers in het Kremlin gaat, blijkt overduidelijk uit be richten die in sobere vorm mededeling doen van de maatregelen der over heid om aan bepaalde strubbelingen het hoofd te bieden. Het is een indi recte berichtgeving dus, die bevestigt wat wilde geruchten in waarschijnlijk overdreven vorm suggereren: Dat de slaafse volgzaamheid der satellieten begint te tanen en dat de greep van Moskou op het reusachtige invloeds- gebied van Oost-Europa krampachtig is geworden. Wanneer men zegt, dat het niet meer naar de wens der Moskouse machthebbers gaat, moet men tevens de vraag stellen wie die machthebbers op het ogenblik eigenlijk zijn. De onzekerheid daarover is reeds een bewijs van verzwakking in het Russische regiem. Ook over het welzijn van Malenkov doen merkwaardige berichten de ronde, doch wanneer men deze toeschrijft aan overspannen fantasie van Westelijke commentatoren, wier wens de vader van hun beweringen is, dan nog blijft de twij fel bestaan over de vraag, of Malenkov inderdaad de teugels strak genoeg in han den heeft kunnen houden om het eertijds machtige en onsplijtbare blok der Sovjet republieken dwingend te blijven dicteren naar zijn persoonlijke wil. Stalin heeft dat jarenlang kunnen doen, doch de dictatuur die haar dictator verliest moet, zo zij al blijft voortduren, onvermij delijk een periode van innerlijke gevaren doormaken, die slechts zullen kunnen wor den overwonnen wanneer de nieuwe machthebber de juiste methode voor de nieuwe binding kan vinden en toepassen. Dat Malenkov de oude methode van Sta lin niet apprecieerde, is duidelijk genoeg gebleken. Hij heeft hervormingen inge voerd, zowel in structuur van het machts apparaat als in zijn politiek tegenover de satellieten en het buitenland, die een dui delijke zwenking betekenden. De metho de van Stalin was niet alleen verouderd, maar zij stond en viel met Stalin zelf. De methode van Malenkov zal moeten zijn af gestemd op nieuwe, moderne omstandig heden en rekening dienen te houden met enkele zeer belangrijke factoren, die bui ten de macht van hemzelf of van wie ook liggen. De aanraking van Rusland met het Wes ten. de invloed daarvan op het Russische denken en de Russische overtuigingen, de kennismaking met ten Westerse ontwik keling op velerlei terrein en de steeds sterker evoluerende samenwerkingspolitiek van het Westen hebben ongetwijfeld tot gevolg gehad, dat bij de dood van Stalin zijn opvolgers kwamen te staan voor de noodzaak, z.ich te bezinnen op een binnen landse politiek die niet louter meer haar kracht putte uit de dwang. Deze politiële dwang heeft ook in Rusland zijn tijd ge had. Hij kan een welkom hulpmiddel blij ven om incidentele gevallen van insubor dinatie uit te snijden, doch hij kan niet langer richtlijn voor een gehele binnen landse politiek blijven. De isolisatiemid- delen der Sovjet-Unie zijn verbroken door de radio, de oorlog, de onweerstaanbare golven van menselijk contact over de hele wereld. Aanpassing van het regiem aan de nieuwe omstandigheden betekent voor Moskou aanpassing aan de grotere eisen der volken in eigen en satellietland ten aanzien van levensstandaard, persoonlijke veiligheid en geestelijke vrijheid. De po sitie van lijfeigene, die de satellieten tot nu toe hebben ingenomen, dient langzaam te worden vervangen door de positie van gesalarieerde dienstknecht. Dienstknecht weliswaar zonder het recht van zelfbe schikking, doch in ieder geval mét het recht om een menswaardig bestaan te voeren zonder voortdurend doods- of vrij- heidsgevaar. Wanneer Malenkov het hoofd gebogen heeft voor deze ontwikkeling, heeft hij dat gedaan in het besef dat er geen andere weg openbleef om een eensgezinde macht te handhaven en de brand der revolutie te voorkomen, die wellicht de totale onder gang van heel het kunstig opgebouwde Sovjet-machtstelsel zou meebrengen. Een dictatuur, die uit innerlijke zwakte water in haar wijn doet, loopt het gevaar haar prestige te verliezen en op het hel lende vlak van steeds meer compromissen en concessies te komen. Deze strijdvraag zal dan waarschijnlijk op het ogenblik het Kremlin beheersen: Aanpassing van het regiem met het gevaar van prestigeverlies, of voortzetting van de politiek der ijzeren vuist met het gevaar, een uitbarsting te ontketenen. Deze twee wegen zullen in Moskou ieder hun voorstanders hebben. De keus was niet nodig toen Stalin nog leefde. Maar nu de keus noodzakelijk is geworden, schijnt Malenkov voorshands de vrijheid te heb ben genomen of gekregen om zijn inzich ten in ieder geval experimenteel te ver wezenlijken. De gevolgen daarvan hebben schokken teweeggebracht in Oost-Duits- land en de satelïietlanden. Dat het zonder schokken zou gaan. zal Malenkov nauwe lijks hebben durven hopen. Doch dat het totalitaire regiem in nieuwe, hervormde toepassing zal kunnen worden gehand haafd. hoopt hij waarschijnlijk wèl en de mogelijkheid daarvan is dan ook allerminst uitgesloten. Men is wel eens geneigd de Oost-Euro- pese volken allen over een West-Europese kam te scheren en te veronderstellen, dat zij zonder uitzondering met grote vreugde het communistische juk van zich zouden afschudden om er ander voor in de plaats te nemen. Dat zij zuchten onder terreur van de dictatuur en hun bevrijding daar van met verlangen tegemoet zien, is wel aan te nemen, doch dat zij bereid zijn om terug te keren tot de twijfelachtige en vaak volkomen incapabele regiems waaronder zij vóór de omwentelingen van de dertiger jaren werden voorbereid op de Europese gebeurtenissen, is een grote vraag. De Oost-Europese landen zijn niet voor niets slachtoffer geworden van Hitler en Stalin. De politiek der grote West-Europesc mo gendheden heeft voor de oorlog al heel weinig tot hun heil bijgedragen zij vormden vaak politieke en sociale vacuums die ten prooi lagen aan, degenen die mili taire macht genoeg bezaten om' er op een kwade dag binnen te rukken. Het is zonder twijfel voor de onderdrukte volken van Oost-Èuropa een brandende vraag, wat er van hen worden zal na hun eventuele bevrijding. Het voorbeeld van Joegoslavië, dat wèl het Russische juk heeft afgeschud, doch niet veel neiging vertoont de sociale hervormingen van Tito ongedaan te maken en terug te keren tot de vooroorlogse politiek-sociale situatie, spreekt duidelijke taal. Het Westen zelf heeft, bij zijn verlangen om Moskou's macht te verkleinen en terug te dringen tot binnen de oude Russische grenzen, wel degelijk aandacht te schenken aan hetgeen het de bevrijde volken eventueel zal kunnen bieden en wat het hun zal moeten laten behouden van datgene, wat de Russische overheersing uit zuiver eigenbelang aan deze landen gaf. Wanneer Malenkov dus het risico wil nemen van een vermildering zijner dwang methoden, speculeert hij tegelijk op de vrees der satellieten voor een nieuwe eco nomische en sociale terugval tot het peil van vroeger, toen deze landen in naam onafhankelijk waren, doch evenzeer ten prooi lagen aan een buitenlandse discrimi natie, die hun welvaart drukte en die hen in feite tot speelbal maakte van buiten landse mogendheden in het spel van de machtspolitiek op het Europese vasteland. De verzachting van het Moskouse regiem is een duidelijke poging om een vervan gingsmiddel te vinden voor de verouderde dwangmethoden. Of de zin voor de vrij heid in de satellieten zo sterk zal zijn, dat zij er een sprong in het ongewisse voor over hebben, zal moeten blijken. Intussen zijn de experimenten van Malenkov, die bij zijn milde gestes voorzichtigheidshalve het machtige Rode Leger achter de hand houdt, interessant genoeg oyi met aan dacht te worden gevolgd. Dat men echter al aan de vooravond van de ineenstorting van het Russische imperium is gearriveerd, lijkt voorlopig te optimistisch. Het zou immers kunnen zijn dat in het Kremlin een taktiek wordt gevonden die de over gang naar nieuwe verhoudingen tussen Rusland en zijn „gemenebestlanden" ge ruisloos of met kleine schokken laat ver lopen, zodat men zonder gevaar voor de Russische macht komt op het punt, waar de evolutie in de menselijke geesten en de binnenlandse verhoudingen onweerstaan baar heen dwingt, en waar een gigantische Oost-Europese revolutie anders toch uit eindelijk de weg voor zou hebben open gebroken. J. L. Het aantal beschikbare bouwvakarbei ders daalde van 8926 tot 7812, metaalarbei ders van 7119 tot 5842, landarbeiders van 8856 tot 7871 en losse arbeiders van 14.349 tot 13.223. De vraag naar mannelijk per soneel steeg van 20.491 tot 22.669. De werkloosheid was eind Juni het hoogst in Groningen met 24 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Zeeland met 6 en Limburg met 9. Het rijksgemiddelde was 18 tegen 20 op 31 Mei. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 6208 tot 5815. De vraag naar vrouwelijk personeel bleef na genoeg gelijk: 19.940 (19.767). De Algemene R.K. Ambtenaren Vereni ging (A.R.K.A.) houdt te Utrecht een con gres, waar diverse actuele problemen, de positie van de ambtenaren betreffende, onderwerp van bespreking uitmaken. De viee-voorzitter, mr. G. Boot, hield de openingsrede en bestreed de doorbraakge dachte op sociaal terrein. Hij erkende dat samenwerking met andere organisaties nodig is, maar deze mag nooit een over gangsstadium naar een eenheidsorganisatie betekenen. Inzake de loonvorming be pleitte spreker evenals de K.A.B. een grotere vrijheid. Daardoor zou zijns inziens ook meer ruimte ontstaan voor het loon- beleid ten opzichte van het overheidsper soneel overeenkomstig de eigen status. Hij oefende ernstige critiek op het uitblijven van door de regering toegezegde verbete ringen voor gepensionneerden. De reali sering van het interim-rapport van de staatscommissie Van Poelje, achtte hij een dringende eis. Ernstig bezwaar had hij ook tegen het uitblijven van een ziektekosten regeling voor het rijkspersoneel en ander overheidspersoneel, dat niet onder een ge meente- of provinciale regeling valt. De o\ erheid, aldus mr. Boot, legt de last van sociale zekerheid wel op het bedrijfsleven, doch weigert zelf die last te aanvaarden ondanks de unanieme wens van alle amb- tenarenorganisaties. Ook het Reisbesluit 1952 en het uitblijven van de oplossing van de gemeenteclassificatie ontmoette critiek. Mr. Boot betoogde tenslotte dat het aantal Katholieke ambtenaren in verschillende sectoren van het ambtelijk leven veelal beneden redelijke verhoudingen blijft. GAAT U MET VACANTIE? Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE KONSTANTINOPEL. De Russische regeering heeft bevel gegeven tot het be zetten der Donau-vorstendommen. Het Russische leger is de rivier de Pruth over getrokken en rukt Wallachije binnen. De Russische keizer heeft eene staat kundige verklaring uitgevaardigd, waarin gezegd wordt dat de Ottomaansche regee ring den laatsten tijd vele willekeurige maatregelen heeft genomen, waardoor in breuk is gemaakt op de regten der Griek- sche Orthodoxe kerk. Pogingen, om de Porte van dergelijke handelingen terug te houden, zijn zonder gevolg gebleven. Ook de plegtige belofte, door den Sultan ge geven, is geschonden geworden. „Daarom hebben wij het noodig geacht, onze troepen de Donau-Vorstenlanden te doen binnenrukken", zoo zegt de Czaar in zijne verklaring. „Het ligt geenszins in onze bedoeling, met den oorlog een begin te maken. Wij willen ons slechts in het bezit stellen van een onderpand, als eene waarborg voor het herstel van de regten van het Orthodoxe Geloof".

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5