c Jl 7\ Het Huis Welke koers vaart de Amerikaanse regering? TEMPO Kort en bondig .Clowntje Rick In 1 dag retour 1 2 5 2 5 van haar Dromen DINSDAG 7 JULI 195S Jt Effecten- en Geldmarkt Rechter verwees zaken naar meervoudige kamer Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Voor de kiadcren School aan dc Burgwal wordt opgeknapt Achttiende Nederlandse Landbouwweek geopend B. Stoete nam afscheid als chauffeur bij de PTT Studie van industriële vormgeving in de V.S. Zesde klassers namen afscheid van P. H. van der Leyschool FEDERMANN OPTIEK FEUILLETON door Dorothy Quetitin, Er is een opmerkelijke tegenstelling te constateren tussen het verloop van de New Yorkse aandelenmarkt en die te Am sterdam gedurende de eerste helft van het lopende jaar. "VVallstreet beweegt zich thans c.a. 25 punten beneden het hoogste niveau van dit jaar, in Amsterdam is het indexcijfer voor de aandelen sinds het be gin van 1953 met 15 punten vooruitgegaan, hetgeen als gewoonlijk met grotere om zetten gepaard gaat. In 1952 waren deze aanmerkelijk kleiner dan in 1951, maar die in Juni hebben gemiddeld meer dan f 2 millioen per dag belopen en deze week zijn dagelijks omzetten van f 2'/2 a f 3 millioen voorgekomen. Men kan zich af vragen welke toch de oorzaken zijn van dit tegenovergesteld koersverloopin New York en Amsterdam, want het is wel zeker dat wanneer de minder gunstige stemming te New York gevolg is van verwachte conjunctuurwijziging, deze laatste, als ze mocht komen, ook de conjunctuur in ons werelddeel en in ons land niet onberoerd zal laten. Dat men zich ten onzent in mindere mate dan voorheen door New York laat leiden, kan voor een deel worden ver klaard door het feit dat het Nederlandse belang bij Amerikaanse shares de laatste tijd verder is afgenomen. In vergelijking met vroeger was het koerspeil van Ame rikaanse fondsen vrij hoog en in vele ge vallen hebben de houders bij verkoop grote winsten kunnen maken. De rende menten waren hier en daar gedaald be neden die van goede Nederlandse aandelen er. men kan er zeker van zijn dat gedu rende het eerste halfjaar van 1952 omzet tingen van Amerikaanse tegen Neder landse aandelen op de Amsterdamse Beurs hebben plaats gehad. Wat Nederlandse fondsen betreft, in ons artikel van de vorige week hebben wij een aantal factoren genoemd, welke op de ge neigdheid tot het kopen van aandelen een gunstige invloed hebben uitgeoefend. Het feit, dat de geld- en kapitaalmarkt in ons land nog steeds ruim blijft, heeft ook de grote beleggers naar de aandelenmarkt getrokken, terwijl ook in het buitenland de belangstelling voor goede Nederlandse aan delen groter wordt. Hier komt bij dat de verslagen, welke over 1952 worden gepu bliceerd, algemeen gesproken, niet ongun stig zijn en ook de vooruitzichten van het lopende jaar in vele gevallen nog hoopvol worden geacht. Ook deze week hebben Indonesische waarden weer vooraan ge staan in de opgaande koersbeweging, on der leiding van Suiker- en Tabaksaande len, waarbij de Rubberasndelen zich later hebben aangesloten. Uit de Indonesische verslagen valt op te maken dat orde en veiligheid op de ondernemingen beginnen toe te nemen en de rehabilitatie van de ondernemingen bevorderen. Een verslag als dat van de Rubber-Cultuur Maatschap pij „Amsterdam" ademt ongetwijfeld een zeker optimisme en ook de mededelingen van de H.V.A. zijn minder zwaarmoedig dan een en twee jaar geleden. Het schijnt dat er ook voor de suikercultuur nieuw licht daagt en er allengs weer mogelijk heden voor de hervatting van de suiker export uit Indonesië worden gezien, al mag men zich hiervan zeker nog geen grote voorstellingen maken. Maar elke verbetering in de cultuurvooruitzichten is een sterke prikkel voor de markt in Indo nesische aandelen, omdat het koersniveau een paar maanden geleden ver beneden de intrinsieke waarde der aandelen en een normale rendementsbasis was gedaald. In zoverre is het thans ingetreden herstel weinig meer dan een correctie op een al te gi'oot pessimisme. Wat de Amerikaanse markt betreft, blijkt het telkens dat, ondanks allerlei op timistische uitlatingen en betere resulta ten gedurende het eerste halfjaar van 1953, de verdere ontwikkeling van de Ameri kaanse economie door velen onzeker wordt geacht. Het feit dat het protectionisme in de V.S. weer de kop opsteekt, duidt er op dat men in bepaalde kringen op de ontwikke ling van het economisch leven niet gerust is. Nog niet zo lang geleden meende men in de discontoverhoging tot 2 en de strengere bepalingen voor het afbetalings- crediet aanwijzingen te zien voor een naderende politiek van monetaire deflatie, welke door de nieuwe regering zou worden voorgestaan. En het is vermoedelijk mede als een gevolg daarvan dat de Amerikaanse markt enkele weken lang een dalende rich ting insloeg. Het schijnt echter dat Eisen hower en zijn kabinet het risico van een economische depressie, zelfs van een tij delijke depressie niet aandurft, want blij kens de laatste berichten zijn de onlangs verzwaarde credietfaciliteiten weer ver ruimd. Dit heeft Wallstreet onmiddellijk een verademing gebracht, omdat men het gevaar voor een economische inzinking nu weer minder groot acht. Dit moge juist ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers 12.50. 2 pers. f 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 - Haarlem zijn, een ander gevaar, namelijk dat van een nieuwe inflatie wordt dan weer opge roepen, hetgeen tot een nieuwe prijsstij ging zou kunnen leiden, welke ook de be- drijfs- en exportvoorwaarden in het bui tenland ongetwijfeld gevoelig zou beïn vloeden. Want hierdoor zou de ruilvoet van het buitenland, welke door de jongste daling van de grondstoffenprijzen was ver beterd, weer slechter worden. Het is waarlijk niet zo gemakkelijk voor de Amerikaanse economie, welke voor een deel door de regeringspolitiek wordt be paald en die ook voor Europa van zo grote betekenis is. de horoscoop te trekken. Een verschijnsel, waaraan men gewoon is grote aandacht te schenken, is de nog steeds aanhoudende daling van de graan prijzen, met name van tarwe. Terwijl de tarweprijs in Chicago in 1951 nog 2.64 per bushel bedroeg en eind 1952 S 2.30, is ze in de loop van het eerste halfjaar 1953 verder tot beneden 2 per bushel ge daald. Dit wordt toegeschreven aan de zeer ruime voorraadpositie in de V.S., de verminderde export o.a. wegens een dollar gebrek in het buitenland, maar met name aan de zeer gunstige oogstvooruitzichten. Uit de aan het einde van April door het ministerie van Landbouw gepubliceerde cijfers blijkt, dat men op 1 Juli een tarwe- overschot van ca. 575 millioen bushels ver wachtte, terwijl men rekent op een over schot van 615 millioen bushels op Juli 1954. Het is dus geen wonder dat de nieuwe minister van Landbouw, Benson, een nieuwe handelspolitiek tracht te lanceren, die vooral gericht moet zijn op een ver groting van de agrarische export, waarbij dan tegelijkertijd gesproken wordt over maatregelen om de agrarische import te verminderen. Hoe dit allse zij, er valt wel uit te con cluderen dat de verdere ontwikkeling van de Amerikaanse economie voorshands on zeker is en voor een niet gering deel af hangt van regeringsmaatregelen, welke door politieke overwegingen worden in gegeven. Dat de Nederlandse export in Mei f 100 millioen kleiner was dan in April en f 55 millioen kleiner dan in dezelfde maand van 1952 behoeft nog niet aanstonds als een verontrustend verschijnsel te worden beschouwd, wanneer de actie voor het protectionisme in de V.S. voortgaat en succes heeft, betekent dit een stap terug op de weg naar „free enterprise" en „free competition" vrij ondernemersinitiatief en vrije concurrentie een stap terug ook op de weg naar de economische, financiële en monetaire rehabilitatie van Europa, over de noodzakelijkheid waarvan men in de V.S. de mond zo vol heeft. En het is begrijpelijk dat reeds nu de bereidheid om voor het scheppen van nieuwe exportmogelijkheden grote bedra gen te investeren bij vele Nederlandse be drijven wordt geremd. ADVERTENTIE WEGENS TIJDELIJKE STORING van ons telefoonnummer 20020 gelieve te bellen ons tweede nummer VERHUIZINGEN EN TRANSPORTEN Rozenstraat 13 Gistermiddag zou de Haarlemse politie rechter de zaken behandelen tegen de 45- jarige G. B. uit Spaarndam, de 43-jarige stoker Th. Z. C. uit Haarlem en 57-jarige schippersknecht D. H. uit Spaarndam. Zij allen werd verdacht van diefstal in ver eniging subsidiair verduistering in dienst- betrekking; deurwaarder P. van der Steen hoven tilde met de grootste moeite twee grote zakken met koperen kranen en ander metaal op de groene tafel en toen droeg de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van dei- Valk Bouman de zaak voor. De mannen zouden in de jaren 19451953 een groot aantal koperen kranen, stukken lood enzo voorts bij de N.V. Werf Conrad en Stork Hijsch gestolen of verduisterd hebben. Iedereen maakte zich al op voor een lange zitting en de vaste jongens op de tribune gingen maar eens op het andere been staan, toen de politierechter een ver standig besluit nam en de zaak verwees naar de meei-voudige kamer van de recht bank „als zijnde te ingewikkeld." Ook de eigenaar van een scheepswerfje in Spaarn dam, J. E. V., die verdacht werd van heling moest onverrichter zake naar huis terug keren. ADVERTENTIE Montessori leerkrachten Van de Vereniging Opleidingscursus voor Montessori Leerkrachten te Amsterdam slaagden voor het examen V.O. de dames J. D. Bax, M. L. de Bazel, M. Eyma, A. C. Kaars Sypestein, A. C. Labruyère, M. M. Matthieu, C. M. C. J. W. Reigersman, N. T. S. L. Roëll, A. T. M. Romme, E. M. T. Schlatmann, J. H. Thomson, G. Timmer mans, Y. Veenenbos, N. Wamsteker, J. Weeldenburg, G. E. Weinberg, M. W. E. Wilde. Aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam is geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde de heer E. Kikkert uit Heemstede. Deze beide babies een Atistralische tweeling hebben de medische wetenschap reeds bij hun geboorte verbaasd doen staan door bijna twee maanden na elkaar ter wereld te komen. Dennis Goodwin, het jongetje, links op de foto, zag namelijk 56 dagen voor zijn tweelingbroertje David het levenslicht. De foto werd gemaakt in het King George V Memorial-hospitaal in Sydney. Haarlem, 6 Juli 1953 ONDERTROUWD: 6 Juli: M. H. van Nie- hoff en J. M. Boeree, O. van der Pol en J. G. van Egmond. BEVALLEN van een zoon: 4 Juli N. Crombeen-de Looze, J. Zwitser-Vollenga, W. Frijn-Boersma, W. Th. H. Mulder-Uit man, E. Bx-oertjes-van Egmond, H. A. Jan- sen-Postma, J. Seggelink-Rosenboom, 5 Juli M. B. Brugman-Baars, 6 Juli: J. A. Okker- sen-van der Vliet, M. Stolker-Weidinger. BEVALLEN van een dochter: 4 Juli: M. van der Horst-Boellaard, F. Mulder-van Eek, 5 Juli: A. Nolet-Ariaans, A. A. M. de Winter-van Egmond: 6 Juli: G. van Aalst- Bouman, J. M. van Dooi-n-Blaas. OVERLEDEN: 3 Juli: E. Baron van Heerdt tot Eversberg, 87 jaar, Kamperlaan, P. P. van Delft. 85 j„ Twijnderslaan; 4 Juli: Th. P. Dirks-Walraven, 48 jaar, Van Oos ten de Bruynstraat. Mi /v) 2057 Ja, het kon niet uitblijven op die manier.dat moest wel uitlopen op een vecht partij! Maar daar waren Rick en Bunkie niet bang voor; ook al zagen die twee vreemde jongens er sterker uit dan zij. En zo ging het ook: binnen enkele tellen waren Rick en Bunkie slaags geraakt met de andere twee. Er vielen harde klappen! Die jongens wisten hun vuisten goed te gebruikenEn Rick en Bunkie kregen enkele flinke opdoffers te slikken. Maar ze waren zo kwaad, dat ze dat nauwelijks voelden; ze vochten, wat ze konden, en ze lieten ook zien, dat ze niet van koek gemaakt waren. Rick sloeg er geducht op los en ook Bunkie liet zich niet onbetuigd. En toen dat even zo geduurd had, bleken Rick en Bunkie aan de winnende hand. Rick had zijn vijand op de grond gekregen en zat nu boven op hem, terwijl hij hem met zijn vuisten in bedwang hield. De laffe jongen, die zag, dat hij er van langs kreeg, begon te janken, dat hij het niet meer zou doen „Dat zal je geraden zijn ook!", zei Rick. „Als je nog niet genoeg hebt, zeg je 't maar, daji kun je nog 'n paar pillen krijgen, hoor!" Maar de jongen voelde niets voor nog meer slaag, en hij gaf zich over. Ook Bunkie won de strijd. De tweede jongen sloeg op de vlucht De Hervormde Kleuterschool „Ons Kleu terhoekje" aan de Burgwal bestaat in Mei van het volgend jaar zestig jaar. Er zijn reeds plannen dit jubileum te viei-en. Ouders hebben besloten het gebouw, zowel van binnen als van buiten, op te knappen. Er is een schoolfonds gevormd, waaraan vele ouders hebben deelgenomen door ge middeld een kwartje per maand beschik baar te stellen, een kienavond heeft een flink bedrag opgeleverd en schenkingen zijn binnengekomen. Dan worden baten verwacht uit een in September te houden bazar. De school zal opgeknapt worden door vaders die in hun vi'ije tijd zullen werken. Het schilderen aan de buitenzijde is reeds in volle gang en Vrijdagavond komt het in wendige aan de beurt. Vrij dagmiddag om vier uur wordt de school wegens de vacantie gesloten en drie uur later beginnen de ouders aan hun arbeid. Enkele autoriteiten zijn uitgenodigd de toe stand van heden in ogenschouw te nemen. Verwacht wordt, dat zij na afloop der wei-kzaamheden ook een kijkje zullen nemen. WAGENINGEN. Maandagmiddag heeft mr. J. Algera minister van Verkeer en Waterstaat, in „Janushoff" te Wagenin- gen de achttiende Nederlandse Landbouw week geopend. De minister sprak over de toenemende verontreiniging van openbare wateren. Hier en daar worden deze gedegradeerd tot openbare riolen. De bestrijding van het euvel van de waterverontreiniging is nieuw voor vele waterschappen. In Brabant heeft men de afvalwaterzui vering ï-eeds ter hand genomen. De minis ter sprak met waardering over het werk der waterschappen. Deze voor ons land typische corporaties hebben hun taak op uitstekende wijze ver vuld. In het buitenland benijdt men ons om ons waterschapswezen. In vergelijking met de vorige eeuw zijn de taken van de wa terschappen echter belangrijk uitgebreid. De discussieleider van de eerste dag, de waterschapsdag, prof. ir. F. Hellinga, stelde de actuele vraag in het middelpunt „is ons waterschapsbestel nog tegen alle eisen op gewassen?" Na ruim veertig jaar bij het PTT-bedrijf werkzaam te zijn geweest heeft de heer B. Stoete Maandag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen tijdens een bijeenkomst, die on der leiding stond van de heer W. Flooren. De waarnemend directeur van het Post en Telegraafkantoor, de heer A. Dekker, richtte zich het eerst tot de scheidende ambtenaar, die vele jaren als chauffeur werkzaam is geweest. Nooit heeft hij een ongeluk gemaakt. De hem toegekende af- scheidspenning, die bij hoge uitzondering wordt uitgereikt als waardering van plichtsbetrachting, is verdiend en spreker verheugde zich er over, dat hij de penning mocht overhandigen. De heer P. Lalleman, chef van het sta tionspostkantoor, prees de kameraadschap en de prettige verstandhouding; een wer kelijk goed ambtenaar gaat de dienst ver laten. Namens het jublieumfonds overhandigde voorzitter P. Koomen een actetas en me vrouw Stoete ontving bloemen. De heer A. van Baekel herinnerde er aan, dat de heer Stoete van de oprichting van Haarlems Postfanfare af lid is geweest; de leden zien hem node gaan. Tenslotte sprak de scheidende ambte naar woorden van dank, ook tot zijn colle- ga's-chauffeui's, die een bloemstuk hadden aangeboden. Drie van de zes Nederlandse deskundi gen, die op uitnodiging van het Bureau voor Wederzijdse Beveiliging (M.S.A.) ge durende zes weken de industriële vorm geving in de Verenigde Staten zullen be studeren, zijn met het m.s. „Noordam" in New York aangekomen. De drie anderen waren reeds per vliegtuig gearriveerd. De Nederlanders zullen zowel met parti culiere Amerikaanse ontwerpers als met organisaties op het gebied van de indus triële vormgeving van gedachten wisselen over de vraag, hoe industrieproducten zo danig kunnen worden verbeterd, dat er een evenwicht wordt gevonden tussen de eisen van de verbruiker en die van de fabrikant, welke laatste zijn productie moet afstem men op de industrieel-economische moge lijkheden in het algemeen en op de techni sche capaciteiten van zijn fabriek in het bijzonder. Er waren heel wat ouders en andere genodigden op de feestelijke bijeenkomst welke oudercommissie en onderwijzers van de P. H. van der Leyschool gister avond in de toneelzaal van de Overton- school hadden georganiseerd en waarbij hoogsteklassers een genoeglijk cabaret program ten tonele brachten. Er is veel energie en geduld voor nodig om twaalf- en dertienjarige woelwaters vlot een pro gram te laten afwerken, maar, kleine ha peringen daargelaten, alles verliep best en het publiek had veel plezier. Er werd ge zongen, een paar aardige kleppermarsen weerklonken en parmantige meisjes ver- zofgden nu en dan de conférence. Toneel stukjes met hele verkleedpartijen ontbra ken natuurlijk niet en bij het muzikale ge deelte verraste ons een jeugdig toverflui- ter die met veel talent bekende wijsjes op zijn vingers „speelde". De dans was even min vergeten: solo- en groepsdans droegen de goedkeuring van het publiek weg. Tenslotte kwam de beurt aan het offi ciële gedeelte van de avond. Het hoofd der school, de heer A. M. J. Mol, sprak de leerlingen toe. Al waren de kinderen zich er op dit ogenblik niet van bewust, zeide hij, zij sloten een periode van hun leven af, een onbezorgde, al vonden zij dat nu misschien niet zo. Blijvende herinneringen aan de tijd die zij later wellicht de mooiste van hun leven zouden noemen, vormden het getuig schrift en een foto van de school. Namens de oudercommissie sprak de heer D. van Luck hartelijke woorden. Hij dankte de ouders voor hun steeds spon tane medewerking en overhandigde de leerlingen geschenken, hun bij loting toe gewezen. Hierop zetten de kinderen hun onderwijzer, de heer W. P. Nieman, die de avond geleid had, in het zonnetje en bo den hem een stoffelijk blijk van hun waar dering aan. Ook mevrouw Nieman en het hoofd der school werden niet vergeten. Na de pauze werden enige films ver toond, waaronder de bekende documen taire van Herman van der Horst over de wederopbouw van Rotterdam, „Houen zo". BINNENLAND Te Tjamsweer is het echtpaar Wiersma, waarvan de man 79 en de vrouw 81 jaar was, overleden door gasvergiftiging. Een ki-aantje van een gaskomfoortje had een avond en een nacht open gestaan. De vice-president van India, dr. Rad- hakrishnan, die een bezoek van enkele da gen aan ons land brengt, heeft bezoeken gebracht aan de minister-president, dr. W. Drees, aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Beyen, aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst en aan de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman. Men is thans bezig met het bei-gen van de resten van de „Benbrack", een Engels stoomschip, dat in 1889 op de Texelse kust is gestrand. Het 90 meter lange wrak kwam vorig jaar door zandverstuivingen bloot. Er is reeds ruim 50 ton ijzer geborgen. Men hoopt in totaal 500 ton te kunnen bemach tigen. Na de stranding destijds had men de bovenbouw nog kunnen slopen, maar door dat het schip spoedig in het zand wegzakte moest verdere berging worden gestaakt. De landelijke commissie voor kleine boerenvraagstukken van de Stichting voor de Landbouw acht het gewenst proeven te nemen met Noorse fjordenpaai'den op klei ne bedrijven in Nederland. Deze kleine Noorse gebruikspaai'den worden met suc ces in Denemarken gebruikt. De Utrechtse bijzondere strafkamer heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 41-jarige P. O. C. V. uit Amsterdam, die in beroep van gegaan van een vonnis van de Amsterdamse bijzondere strafkamer, waarbij hij in 1952 tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld. V. is thans veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf, ontzetting uit het recht openbare ambten te bekleden en uit de kies rechten voor- de duur van het leven. V. was ten laste gelegd, dat hij gedurende de bezet tingstijd een aantal illegale strijders aan de Sieherheitspolizei had verraden. Te Sittard is een der directeuren van de firma P. gearresteerd, verdacht van po ging tot oplichting. De firma verkocht tex- tielgoederen op afbetaling en zou daarbij een systeem hebben tegepast dat niet door de beugel kon. De firma is inmiddels ge liquideerd. De 60-jarige landarbeider J. Boon is, toen hij op zijn fiets de Rijksstraatweg te Limmen overstak, door een auto aangere den. Hij werd ernstig gewond en is later in het St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar overleden. Hij laat een vrouw en zes kin deren achter. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Landbouwhogeschool te Wa- geningen is geslaagd voor het candidaats- examen Nederlandse bosbouw de heer H. Kraft, Haarlem. Bij de staatsexamens voor muziek zijn geslaagd voor het diploma voor piano-A de dames A. Bakker en A. Bonset, beiden te Haarlem. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heer M. Bijleveld, Heemstede. De wethouder van openbare werken, de heer A. J. M. Angenent, is Donderdag verhindei'd spreekuur te houden. De burgemeester van Bloemendaal is I onderdag 9 Juli verhinderd spreekuur te houden. Woensdag 8 Juli houdt de J. P. Coen- school in Oud-Schoten een ouderavond, waaraan de leerlingen van de hoogste klas sen met een gevarieerd programma zullen meewerken. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het propaedeutisch exa men theologie de heren K. Kuiper, Sassen- heim, en V'. L. van der Linden, Santpoort. Op het tweetal voor de Gereformeerde Kerk te Groningen (negende predikants- ülaats) zijn geplaatst ds. J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Bildtzijl en dr. J. L. Koole te Bloemendaal. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is geslaagd voor het candidaats- examen Nederlandse taal de heer D. W. Fokkema, Overveen, en voor het propae- deutische examen theologie de heer C. J. Oos tenrijk, Heemstede. De dienstregeling van buslijn 4 onder gaat met ingang van vandaag een kleine wijziging. Tussen 12 en 20 uur wordt een twaalf- in plaats van een tienminutendienst gereden. Dit is een gevolg van de vertra gingen, die door de rioleringswerken in Haarlem-Noord ontstaan. Overigens is de route in zoverre weer normaal, dat tussen Santpoorterplein en Stuyvesantplein weer via Engelszstraat, Marnixstraat en Duinoordstraat wordt ge reden. Niet de heer E. maar de heer F. Kui pers promoveerde op 2 Juli te Amsterdam op het proefschrift over A. C. T. H. en Cor tisone bij kinderen. ADVERTENTIE Voor een GOEDE BRIL naar een GOEDE OPTICIEN Sinds 1850 Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246b OOK VOOR EEN GOEDE ZONNEBRIL vertaald uit het Engels 20) „Waar zijn we eigenlijk?" vroeg hij op eens. „De mist trekt op, hè? De geluiden worden weer duidelijker. Zijn we in Stap les Corner?" „Ja", antwoordde ze verwonderd. „Hoe hebt u dat zo goed geraden?" „O, ik hooi trams en je moet vaak voor stoplichten wachten Hierna hadden ze de gehele verdere weg dit spelletje gespeeld, dat hij moest raden, waar ze waren. Elsie was verbaasd en ont roerd door de belangstelling, waarmee hij het spel meespeelde. Wanneer hij er naast was, toonde hij oprechte teleurstelling. „Ik zie 't als een experiment", legde hij uit, „ik wil nagaan in hoevere het gehoor het ge zichtsvermogen kan vervangen. Natuurlijk is dat maar in zeer beperkte mate moge lijk. Ik zal me nooit zelf kunnen scheren, of een boek lezen, voordat mijn ogen weer genezen zijn. Ook zal ik niet kunnen auto rijden, of een straat oversteken, maar ik begin nu al via mijn geheugen en de din gen, die ik kan horen, onder verschillende omstandigheden een beeld op te bouwen van hetgeen er om me heen gebeurt". „Dat is inderdaad waar", zei Elsie, „het lijkt wel of u zo nu en dan even werkelijk kunt zien". Haar hart was vol medelijden, maar ze liet niets merken en sprak op vro lijke, luchtige toon. „Ik heb vaak de neiging om dit apparaat van mijn ogen weg te rukken", zei hij, op de zware donkere bril wijzend, „maar ik heb de dokter beloofd braaf te zijn. Als ik dus niet helemaal gek er van word, zal ik 't volhouden. Waar zullen we lunchen? Vind je het goed ergens te picknicken? Ik heb een lunchpakket laten inpakken. Maar als 't weer te slecht is, gaan we natuurlijk naar een restaurant". „Ik vind het veel genoeglijker ergens buiten te picknicken, antwoordde Elsie. „En het weer is helemaal bijgetrokken. Er komt zelfs zon". „Prachtig. Laten we dan op een mooi plekje stilhouden, zodra we Salisbury voorbij zijn". Toen ze Salisbury doorreden, brak de zon inderdaad door de wolken. Het werd een mooie Cctoberdag en Elsie liet de grote wagen stilhouden ergens aan de rand van een bes vol herfstkleuren. Ze bleef even I stil voor zich uit zitten kijken naar al deze 'pracht van geel en rood gebladerte. „Wat is er?" vrceg Mark, die 't onmid dellijk merkte. „We staan hier stil aa» de rand van een bos en de bomen zijn zo prachtig met al die herfstkleuren geel en rood en een enkele nog helemaal groen en o daar steekt een eekhoorntje de weg over, zo'n enige bruin gevalletje met een reuze pluimstaart!" Mark genoot van haar kinderlijk enthou siasme. „Het is hier heerlijk, ik ken dit bos. De zon begint goed door te komen, ik voel de warmte". Hij opende het portier en hief zijn hoofd op om de zonnewarmte op te vangen. Elsie voelde opnieuw ontroering, toen ze hem voorzichtig met behulp van zijn stok uit de auto zag stappen. Hij wilde zo min mogelijk geholpen worden. „Ik ga even mijn benen strekken", zei hij vrolijk. „Intussen bekijk jij dat lunchpakket. Ik ben benieuwd, waar ze ons op onthaald hebben. Fluit of zing maar iets als teken, dat ik terug moet komen". Hij voelde het mos onder zijn voeten en concludeerde hieruit, dat Elsie de auto een eind van de grote weg af, ergens langs het bospad, had geparkeerd. Dat was precies zoals hij 't bedoeld had. Bovendien was het prettig, dat ze hem aan zijn lot overliet en hem rustig dit experiment van een wan delingetje alléén liet ondernemen. Hij vond het heerlijk weg te zijn uit Londen met al die mensen, die hem aanstaarden. Hier in dit bos kwam 't er niets op aan, of hij op zijn neus zou vallenHij zou echter niet vallen! Voorzichtig, tastend met zijn stok, vond hij zijn weg Elsie had hem met .opzet de rug toege keerd. Ze luisterde naar het geluid van zijn stok en ze had moeite om niet achter hem aan te hollen om hem haar arm te bieden. Maar ze begreep heel goed, dat deze experimenten goed waren voor zijn zelfvertrouwen. Ze haalde het lunchpak ket te voorschijn en- begon het langzaam uit te pakken. Het hötel had een lunch meegegeven, die ruim voldoende was voor vier personen! Sandwiches met allerlei heerlijke belegsels en koffie in een ther mosfles en bovendien nog bier. Ze haalde uit de kofferruimte een grondzeil te voor schijn, legde hieroverheen een plaid en hierop dekte ze zo aardig mogelijk voor de lunch. Zelf ging ze tenslotte ook een klein wandelingetje maken, om haar stijf heid van de lange autorit kwijt te raken. Toen ze bij de auto terug kwam, begon ze te fluiten. Ze floot niet erg goed en omdat ze bang was, dat hij het niet zou horen, ging ze over tpt zingen. Het enige liedje, dat haar op dat moment te binnen schoot, was een populair revuewijsje: „O, wat een heerlijke morgen". Elsie bezat een mooie, zuivere sopraan, welke in het koor van het weeshuis altijd zeer tot zijn recht was gekomen, maar hier in het stille herfstbos klonk haar zang wat ijl. Tot haar grote verrassing hoorde ze opeens Mark met eer diepe ba riton het refrein meezingen. Zijn stem kwam van enige afstand achter haar en ze wilde zich niet omdraaien om hem tegemoet te gaan. Ze bleef doodstil staan, ze wist hoe heerlijk hij het zou vinden, als hij deze wandeling helemaal alléén had volbracht. Ze zong het liedje verder en steeds dichterbij kwam Mark's stem, die het refrein meezong. „We kunnen duetten gaan zingen", riep hij lachend uit, toen hij zich bij haar voegde. „We zouden een fortuin verdienen met jouw stem en mijn blindheidHet klonk niet bitter, maar jongensachtig overmoedig. Elsie lachte ook. „Ik heb hier op de grónd voor de lunch gedekt", zei ze. „Er ligt een grond zeil onder en daarop een plaid, dus u kunt rustig gaan zitten. Ik zal u de sandwiches aangeven eti het bier voor u openmaken. Er is verder ook koffie". „Arme Elsie", zei hij, terwijl hij op de grond ging zitten, „gelukkig hoef je me niet het eten in de mond te stoppen! Zet maar een heleboel in mijn buurt neer, want ik he'o razende honger. Ik kan zelf zo'n bierflesje wel openmaken, als je me het apparaat er voor geeft". Met een trots gezicht schonk hij even later het scnuimende bier in een glas. „Wat zeg je er van?" vroeg hij lachend. ,,'t Is fantastisch!" antwoordde Elsie met oprechte bewondering. „Wil jij ook wat hebben?" „Nee, dank u. Ik neem koffie. De lucht van bier alleen al vind ik vreselijk. Ik zet van alles bij u neer: sandwiches met ham, en kip en ei". Ze pakte zijn hand beet en wees hem een en ander aan. Hij drukte haar hand even en zei: „Op Willows zul je niet de verpleegster behoe ven te spelen. Daar zal Annie al dit soort vervelende dingen doen. Ze heeft me als baby al de luier omgedaan, dus voor haar is 't niet zo erg". „O, ik vind 't ook helemaal niet erg", antwoordde ze zacht. „Ik wil alleen niet al te bemoeierig zijn. Ik heb zelf heel wat er varing, want in het weeshuis moesten we altijd voor de jongeren zorgen, neuzen snuiten, pleisters op wonden plakken, enz." Mark kon zich voorstellen, hoe ze met deze jongeren uit het weeshuis geweest was. Zacht en vriendelijk en goed. Goéd was een woord, dat op haar van toepas sing scheen in de meest letterlijke beteke nis. Er was niets hards aan haar, niets van hetgeen hem bij de vele mondaine vrou wen, die hij ontmoette, soms zo kon af stoten. Zë was zacht en vriendelijk, en daarbij intelligent en begiftigd met een gevoei voor humor, dat merkwaardig goed bij het zijne paste. Je bent een aardig meisje, Elsie, dacht hij, terwijl hij van zijn lunch genoot, en ik geloof, dat we het uit stekend samen zullen kunnen vinden. Het was doodstil in het bos, met enkel het geluid van de vogels. De zonnewarmte deed weldadig aan. „Ik zou 't vreselijk vinden om het héle jaèr in de stad te wonen", zei Elsie op eens. Ze voelde zich gelukkig bij de ge dachte, dat ze nu op weg was naar Wil lows, om een bekend schrijver bij zijn nieuwe boek te gaan helpen, en ze vond het heerlijk, dat ze buiten zou wonen, vèr- weg van de benauwenis, die een grote stad als Londen haar altijd gaf. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6