Noordelijken stemmen toe in bestand buiten Zuid-Koreaanse regering om Laniel vindt meerderheid voor economisch saneringsplan Oost-Berlijnse arbeiders beginnen sitdown-staking Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bouwvakkers van Stalinallee beginnen een nieuwe actie Sala rissen Hervatting der besprekingen aanstaande De Gasperi kan geen meerderheid krijgen Ondeugdelijk gietwerk aan nieuwe kruisers Derde Amerikaan gearresteerd Het woord is aan Zal Christie spreken in zaak-Evans? Wisselend weer Russisch blad over het vredesstreven Onrust in Hongarije Opdracht teruggegeven, nieuwe opdracht aanvaard Pools kustvaartuig op Haaksgronden gestrand Beide schepen toch dit jaar nog in dienst De overval op een taxi Maastrichtse gemeenteraad keurt Sabena-contract goed Nieuw onderzoek kan zijn leven enige dagen rekken Burhanuddin Harahap Indonesisch Kabinets formateur 67e JAARGANG No 304 WOENSDAG 8 JULI 1953 297e JAARGANG No 151 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MINISTER BEEL (Binnenlandse Zaken) heeft een voorstel tot wijziging van de staatsbegroting voor dit jaar ingediend om de niet onbelangrijke verbetering van lonen en salarissen van het burgerlijk rijkspei-soneel te kunnen financieren. Wij hebben daar gisteren een overzicht van gegeven. De regering heeft eraan herin nerd dat in Juni met de vijf erkende cen trales van overheidspersoneel, die samen de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken vormen, overeenstemming omtrent deze financiële verbetering van de positie van het bur gerlijk rijkspersoneel is bereikt. Zij zal 23.6 millioen kosten. In zijn toelichting heeft de minister en kele belangwekkende opmerkingen ge maakt omtrent de salarissen voor „top functionarissen". Op dit punt kom ik terug; hier is al eerder geschreven over het feit, dat herhaaldelijk ambtenaren op bijzonder verantwoordelijke posten de staatsdienst hebben verlaten omdat anderen in vele gevallen het particuliere grootbedrijf of internationale overheids-organisaties hun diensten aanzienlijk hoger bleken te waarderen. Niet dat dit maar een zaak van overbieden was, want te allen tijde heeft men in de staatsdienst op krachten kunnen bogen, die moeilijke en verantwoordelijke taken voor geenszins hoge salarissen ble ven vervullen. Er zijn evenwel grenzen; na de oorlog heeft men belangrijke mede werkers verloren eenvoudig omdat de staat hen te slecht betaalde. Minister Beel heeft eraan herinnerd, dat in 1950 de regering een afzonderlijke salarisverhoging en een bijzondere toelagen-regeling heeft voorge steld, die geen instemming in de Tweede Kamer vonden. Dat leidde ertoe dat het peil van de hoogste salarissen tot dat van 1948 werd teruggebracht. Daarna kwam de regering zoveel als zij kon in bijzondere gevallen de hoge ambtenaren tegemoet door toelagen. Maar veel was dat blijkbaar niet, want in toenemend aantal verdwenen zij en in de vacatures kon men vaak niet de gewenste opvolgers krijgen. Daarom dringt de regering nu in het kader van hetgeen zij „denivellering" noemt aan op „een meer op de werkelijkheid afgestemd bezoldigings-systeem". Zij gaat verder. De mogelijkheid moet bestaan om in nood zakelijke gevallen een individueel salaris vast te stellen waarmee men talentvolle persoonlijkheden, aan wier bijzondere eigenschappen in bepaalde omstandigheden grote behoefte bestaat, aan de rijksdienst kan binden. Hiermee is bij de raming van de ingediende begrotings-wijziging reke ning gehouden. Het is verheugend dit te vernemen. Dit is inderdaad het tegenovergestelde van vervlakking en van een krenterig beleid ten aanzien van personen op belangrijke overheidsposten, waartoe men in ons land helaas maar al te zeer geneigd is, daarbij bovendien in zijn waardering van bezol digingen te weinig rekening houdend met het feit, dat de na-oorlogse gulden zoveel minder koopkracht dan de vooroorlogse heeft. Wij wensen minister Beel in de Kamer succes met zijn verdediging van dit deel van het regeringsbeleid. Zovelen kijken zo graag naar het grote buitenland; als zij het op dit punt eens wel deden en op andere, waarop volstrekt geen aanlei ding tot afgunst bestaat, niet, zouden zij een Nederlands belang bevorderen. Men moet ook in deze dingen niet klein zijn. En een beetje bescheidenheid doet won deren, als men zich poogt voor te stellen dat men zelf het initiatief en de oorspron kelijkheid zou moeten opbrengen en de verantwoordelijkheid op zijn schouders nemen, die het bekleden van topfuncties vergt. Een verantwoordelijkheid die, zowel bij de Staat als in de leiding van particu liere bedrijven, tengevolge heeft dat men na volbrachte normale dagtaak geenszins los van zijn arbeid komt, dat men er in werkelijkheid steeds van vervuld is en niet alleen de aansprakelijkheid voor eigen werk maar ook voor dat van vele anderen op zich voelt rusten. Het aantal mensen, geschikt voor hoge functies, is altijd gering, Men moet op het behoud van zulke krach ten kunnen rekenen en de omstandigheid alleen dat zij na enkele jaren weer door anderen moeten worden vervangen, die hun ervaring missen en zich weer opnieuw in de zaken moeten gaan inwerken is al een nadeel. Wij zien de behandeling van dit ontwerp met belangstelling tegemoet: het betreft een opvatting en een beleids-principe. Het laat ook een deel los van die vervlakking, die nivellering, die zich helaas zo veel vuldig in het huidige openbare leven doet gelden. R. P. Het Russische weekblad „Nieuwe Tij den" heeft In een hoofdartikel verklaard, dat de wens van onze tijd is de vreedzame regeling van geschilpunten. „Een politiek, die ingaat tegen deze wensen, heeft nooit en zal ook nooit enig succes hebben", aldus dit artikel, dat Woensdagochtend werd aangehaald door het Sovjet-persbureau „Tass". „De vredelievende politiek van de Sov- -jet-Unie, die haar bereidheid heeft bewe zen om internationale geschilpunten door middel van onderhandelingen op te lössen, vindt groeiende steun in alle landen en alle delen van de wereld". „De overtuiging wint veld", aldus „Nieuwe Tijden", „dat verschillende sociale stelsels naast elkaar kunnen bestaan in de hedendaagse wereld en dat tussen landen niet verschillende stelsels wederzijds winstgevende economische en culturele verbindingen kunnen worden gelegd". WENEN (Reuter). Het Weense blad „Die Presse" meldt, dat in de nacht van 27 op 28 Juni duizenden pamfletten in de straten van Boedapest zijn verspreid, voor al in de arbeiderswijken. Zij droegen het opschrift ..Door staking naar vrijheid". Vorige week, zo wordt voorts bericht, zouden arbeiders van een fabriek in sta king zijn gegaan, zij eisten verlaging van de arbeidsnormen. De politie zou de staking de kop ingedrukt hebben en een twintigtal arbeiders hebben gearresteerd. De Hongaarse staatsradio zei vandaag, dat de gemeentelijke bakkerij van Boeda pest beter brood zal gaan afleveren, met een groter percentage tarwe. TOKIO, 8 Juli (Reuter) De Noordelijken hebben het aanbod van de Amerikaanse opperbevelhebber in Korea, generaal Clark, van 29 Juni om een bestandsovereen komst te ondertekenen zonder deelneming van Zuid-Korea, aanvaard. In een brief, die Woensdag te Panmoendjom op een bijeenkomst van verbindingsofficieren door de Noordelijken werd overhandigd, werd verklaard, dat de Chinese en Noord-Koreaanse bevelhebbers instemden met besprekingen van de bestandsdelegaties te Panmoend jom op een geschikt tijdstip. In de Noordelijke brief, die was onder tekend door maarschalk Kim II Soeng, premier en bevelhebber van Noord-Korea, en maarschalk Peng Teh Hoeai, bevel hebber van de Chinezen, werd verklaard, dat de datum voor hervatting van de be sprekingen diende te worden bepaald door de. verbindingsofficieren. De Noordelijken verklaarden niet geheel tevreden te zijn met generaal Clarks boodschap, doch ge zien zijn verzekeringen stemden zij in met hervatting der besprekingen, aldus radio-Peking. In de brief wordt het UNO-opperbevel verzocht doeltreffende UNO maatregelen te nemen ter beveiliging van een bestand. Voorts werd in de brief verklaard, dat de UNO „te allen tijde verantwoordelijk blijft voor aanhouding van alle ontsnapte gevangenen". Ook moet de UNO de alge hele verantwoordelijkheid op zich nemen, dat geen krijgsgevangenen in Zuid-Korea meer vrijgelaten zullen worden. De Noordelijke leiders waarschuwden, dat president Rhee en agenten van gene raal Tsjang Kai Tsjek trachten de reste rende 8500 gevangenen te dwingen de kampen te verlaten. „Uit president Rhee's luidruchtig ge roep om hereniging van Korea blijkt", al dus de Noordelijke brief, „wie drie jaar geleden de aanvaller is geweest". Rhee blijft koppig Een lid van de Zuid-Koreaanse com missie van landsverdediging het hoog ste orgaan voor het opstellen van de richt lijnen voor de politiek van Syngman Rhee heeft Dinsdag medegedeeld, dat na twee weken onderhandelen met de Amerikaanse onderminister Robertsson, Rhee zijn ver zet tegen het sluiten van een wapenstil stand niet heeft opgegeven. De Zuid-Koreaanse woordvoerder deel de mede, dat het standpunt van Rhee ROME (Reuter) Alcide de Gasperi, de Christen-democratische premier van het oude Italiaanse kabinet, heeft president Einaudi meegedeeld, dat hij niet in staat is een nieuwe regering te vormen. Einaudi heeft de weigering echter naast zich neergelegd en De Gasperi wederom opgedragen een regering te vormen. Voordat De Gasperi zijn opdracht terug gaf, had hij overleg gepleegd met alle fractieleiders van het nieuwe parlement. Sinds December 1945 heeft De Gasperi aan het hoofd van zeven regeringen gestaan. De meerderheid van zijn partij in het par lement is door de laatste verkiezingen ver kleind. De Gasperi deelde de president mede, dat hij na twee dagen van overleg met de fractieleiders tot de slotsom was gekomen, dat hij geen parlementaire meerderheid voor zijn regeringsprogram kon vinden. Hij heeft er bij de president op aangedrongen iemand aan te wijzen, die politiek minder gebonden is. Na een bespreking van drie uur tussen Einaudi en De Gasperi werd medegedeeld, dat De Gasperi de nieuwe opdracht „onder voorbehoud" heeft aanvaard. De president zei zo te hebben gehandeld „met het oog op de nationale en internationale toestand". Waarnemers verwachten nu, dat De Gasperi zal trachten een tijdelijke regering te vormen om de periode van verwarring als gevolg van de verkiezingsuitslag te kunnen overbruggen. voortkwam uit de persoonlijke overtui ging van de president, dat de onderteke ning van een wapenstilstand het einde van Zuid-Korea ten gevolge zal hebben Het Amerikaanse optimisme ten aan zien van het sluiten van een compromis met Rhee is ongemotiveerd, aldus de Zuid- Koreaanse functionaris. Volgens deze woordvoerder streeft Rhee er naar het Amerikaanse leger in Korea te houden en een wig tussen de Verenigde Staten en het Britse gemene best te drijven, omdat Rhee van oordeel is dat het Gemenebest communistische eisen wil inwilligen. Maandagnacht wisten 26 krijgsgevange nen tijdens de hevige storm en regenval uit het kamp te Poesan te ontsnappen, al dus heeft de krijgsgevangenencommissie van de UNO Dinsdag bekendgemaakt. Twee andere gevangenen zagen hun po ging om te onsnappen verijdeld. Te Seoel hebben studenten hun demon straties tegen het ondertekenen van een overeenkomst betreffende de uitwisseling van de krijgsgevangenen hervat. Ruim een half uur stond er voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade een luidspreker opgesteld, waardoor leuzen zoals „eenheid of de dood" en „eenheid van gedachte en liquidatie van de anti-Rhee politici" wer den omgeroepen. Vanmorgen op eigen kracht vlot De sleepboten „Nestor" en „Noorci Hol land" van Bureau Wijsmuller te IJmuiden moesten vannacht zee kiezen om een Pools kustvaartuig van 490 ton, de „Pilica" uit Stettin, die op de Haaksgronden bij Den Helder was gestrand, te hulp te komen. De „Pilica" liep gisteravond omstreeks half twaalf op de steile kant van de kop van het Westgat, waardoor het scheepje koers naar het Marsdiep had gezet. De redding boot „Prins Hendrik" uit Den Helder, die tegen een uur in de nabijheid was, hoefde voorlopig geen assistentie te verlenen, maar bleef ter plaatse. De „Pilica" was bij de laagste waterstand op de zandplaat ge lopen en zou bij vloed zeker weten los te komen. Dit lukte pas vanmorgen om half zeven. Het Poolse schip zette vervolgens op eigen kracht koers naar het Schulpengat om langs die route weer naar buiten te komen. De reddingboot „Prins Hendrik" keerde tegen zeven uur in Den Helder terug en ook de sleepboten „Nestor" en „Noord Hol land" zochten de thuishaven weer op. De „Nestor" was vannacht om drie uur bij de gestrande „Pilica" aangekomen en de „Noord Holland" tegen vijf uur. De nieuwe Nederlandse kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën" zijn na de onlangs gehouden proefvaarten voor onderzoek in een dok opgenomen. Daarbij is gebleken dat gietwerk van buitenlandse oorsprong, dat zich aan de achterstevens onder de wateflijn bevindt, ondeugdelijk is. Dit gietwerk zal moeten worden vervangen. De indicnststelling van de nieuwe krui sers zal niettemin voor het einde van 1953 kunnen geschieden. Het bezoek van de Koningin aan Schie dam ter gelegenheid van het in dienst stellen van de „De Ruyter", hetwelk in September zou geschieden, is uitgesteld tot het einde van het jaar. De Amerikaanse militaire politie heeft in Frankfort gearresteerd de Amerikaanse soldaat Neace, die er van wordt verdacht met twee zijner landgenoten de aanslag te hebben gepleegd op de Amsterdamse taxi chauffeur Olij. De twee anderen waren reeds in ons land aangehouden. De Amerikaanse autoriteiten in Duits land hebben de Nederlandse autoriteiten verzocht de twee zich in Nederland in arrest bevindende Amerikaanse militairen naar Duitsland over te brengen, opdat zij daar door een Amerikaanse krijgsraad kun nen worden berecht. De drie Amerikaanse militairen, die Vrijdagavond de overval hebben gepleegd, waren reeds Woensdag in ons land. Zij waren zonder toestemming met verlof ge gaan en verbleven ongeoorloofd in Neder land. Indien zij door de Nederlandse auto riteiten naar Duitsland worden over gebracht, zullen zij door een Amerikaanse krijgsraad in de eerste plaats wegens desertie worden berecht. Ze zijn allen gewoon soldaat en komen uit de staat Texas. Zij behoren tot de tank divisie „Heil on Wheels", gelegerd in Mainz. De Maastrichtse gemeenteraad heeft in zijn Dinsdag gehouden vergadering met op één na algemene stemmen besloten een contract aan te gaan met de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena tot vesti ging van een helicopterverbinding, welke Maastricht inschakelt in de internationale luchtverbindingen met Rotterdam, Ant werpen, Brussel, Luik en Keulen. Verder voteerde de raad de gelden voor de aan leg van een landingplaats voor helicopters in het hartje van de stad op de zogenaamde Griend, het treffen van de nodige terrein voorzieningen en de oprichting van een stationsgebouw. PARIJS (Reuter) De nieuwe Franse premier Laniel heeft de Franse Nationale Vergadering Dinsdag meegedeeld, dat hij het bestaan van zijn regering afhankelijk zou stellen van het wetsontwerp dat hem dit jaar 30 milliard franc aan nieuwe be lastingen moet opleveren. Hij stelde niet officieel de vertrouwenskwestie, doch als de voornaamste punten er van verworpen zou den worde», zou hij „daaruit de conse quenties trekken." De voornaamste punten werden echter aangenomen, zodat de rege- ring-Laniel dit eerste critieke moment heeft doorstaan. Het wetsontwerp voorziet in verhoging van het maximum voor voorschotten van de Bank van Frankrijk aan de regering tot 440 milliard franc. De regering heeft dit jaar reeds 130 milliard meer opgenomen dan het normale maximum van 200 mil liard, zodat bij goedkeuring van het nieuwe maximum 110 milliard extra beschikbaar komt. Laniel verklaarde, dat hij niet zou af treden, zolang hij genoeg geld kreeg toe gewezen. Hij bracht in herinnering, dat het wetsontwerp de regering speciale be voegdheden geeft voor bezuinigingen. De uitgespaarde bedragen zullen in een speciaal fonds voor huisvesting en indus triële uitbreiding worden gestort. Na Laniels uiteenzetting begon de Natio nale Vergadering met de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp. Een der voornaamste punten er van, verhoging van de accijns op alcohol met 30 procent, werd goedgekeurd met 361 tegen 149 stemmen. Met handopsteken werd de verhoging van het zegelrecht en de verdubbeling van de kosten van paspoorten (tot 2000 franc) goedgekeurd. De verhoging van de prijs van benzine en Dieselolie werd goedgekeurd met 308 tegen 281 stemmen. De verhoging van vijf franc per liter benzine en 3,1 franc per liter Dieselolie, zal, naar verwacht wordt, bijna tweederden van het extrabedrag dat nodig is als garantie voor toekomstige leningen van de Bank van Frankrijk aan de rege ring, opbrengen. Deze verhoging was ver worpen door de financiële commissie van de Nationale Vergadering. De verhoging van het maximum van voorschotten van de bank aan de regering tot 440 milliard franc werd met handop steken goedgekeurd. Ook de speciale volmachten ter verwezen lijking van het economische evenwicht werden met handopsteken goedgekeurd. Na een debat van 16 uur heeft de Franse Nationale Vergadering tenslotte vanochtend met 329 stemmen tegen 277 het gehele wetsontwerp der regering, houdende maat regelen tot financieel en economisch her stel, goedgekeurd. Nu twee van de dertien Super-Constellations, die de K.L.M. heeft aangekocht uit Amerika op Schiphol zijn aangekomen, is men bij deze maatschappij druk bezig met deze vliegtuigen te oefenen. Deze „reuzen der lucht", die in Augustus hun eerste proefvluchten naar Amerika zullen maken en hiervoor reeds zijn volgeboekt, zullen in October officieel in dienst worden gesteld, nadat de piloten, die hiervoor zijn aangewezen, voldoende zijn opgeleid. Foto: de „Electron" scheert over de weg achter Schiphol. Shakespeare: In 't eindeloos geheimenboek der Natuur kan ik een weinig lezen. (Van onze correspondent in Londen) Het onderzoek dat minister Sir David Maxwell Fyfe heeft gelast naar de moorden op mevrouw Beryl Evans en haar veertien maanden oude dochtertje Geraldine zal het leven van John Christie, die de dood af wacht in zijn cel in de Pentonville-gevan- genis in Londen, niet redden, doch ten hoogste een paar dagen rekken en zulks nog alleen omdat hij de voornaamste ge tuige in dit drama is. Velen zijn intussen van oordeel dat het in de toekomst onmogelijk zal zijn de dood straf te handhaven als het thans opnieuw ingestelde onderzoek ten gunste van Evans mocht uitvallen. En de kans daarop acht men niet gering, want het is zo redeneert men niet waarschijnlijk dat er twéé moordenaars in het huis in Rillington Place zijn geweest. Een enorme verantwoordelijkheid rust op de rijksadvocaat John Scott Henderson, die met het onderzoek belast is en die slechts door één politiechef wordt bijgestaan. Deze beslissing heeft critiek uitgelokt omdat Henderson, hoewel hij een eminent rechts geleerde is, tenslotte niet onfeilbaar kan zijn. Een groter college van onderzoek zou de kans op nieuwe vergissingen geringer maken. Ook is de minister aangevallen om dat het onderzoek in het geheim plaats vindt. Wat Christie betreft: niemand zal hem kunnen dwingen getuigenis af te leggen. Hij is de kern van het raadsel. Maar ook als hij spreekt zal het moeilijk zijn het waarheidsgehalte van zijn verklaringen vast te stellen. Deze hele onverkwikkelijke situatie is een gevolg van het onherstelbare karakter van de doodstraf. Engeland geeft het oude nu eenmaal niet gauw op. Daarom zal de remedie waarschijnlijk eerst gezocht wor den niet in een radicale afschaffing van de doodstraf, maar in een beperkte toepassing. De regering wacht op een aanbeveling daartoe van een staatscommissie, die bijna met haar taak gereed is. Evans' moeder heeft een dramatische brief gericht tot Christie, waarin zij hem smeekt zijn bekentenis te voltooien. Zij is er van overtuigd dat haar zoon onschuidig was. BERLIJN (Reuter). De Noord-West- Duitse radio meldt dat volgens ooggetuigen zich gisteren te Oost-Berlijn nieuwe bot singen hebben voorgedaan tussen arbeiders en politie. De bouwvakarbeiders in de Stalinallee, waar de opstand van 17 Juni begon, zijn bijeengekomen om de onmiddellijke vrij lating te eisen van hun gearresteerde col lega's, aldus de radio. Zij dreigden politie en partijfunctionarissen met een nieuwe „mars naar de regeringsgebouwen". Soort gelijke botsingen zijn gemeld uit staats fabrieken te Lichtenberg en Köpenick. Het West-Duitse persbureau D.P.A., dat eveneens ooggetuigen aanhaalt, zegt dat schildwachten van de Oost-Duitse politie weer bij alle belangrijke kruispunten in Oost-Duitsland op wacht staan. De politie zou opdracht hebben gekregen op haar hoede te zijn. Volgens mededeling van Oost-Berlijners zijn Dinsdagmiddag de arbeiders van een aantal staatsbedrijven en een deel van de bouwvakarbeiders aan de Stalinallee in sit down-staking gegaan. Zij eisen vrijlating van gearresteerde collega's,uitbetaling over de dagen waarop gestaakt is, openstelling van de grenzen met het Westen, hogere lonen en lagere prijzen. Ook eisen vele ar beiders een nieuwe regering en vrije ver kiezingen. Naar de zegslieden z'eiden, was personeeel van andere grote bedrijven van plan zich heden bij de stakers aan te slui ten. De stakende arbeiders wilden niet de straat op gaan om te demonstreren, ten einde de politie geen aanleiding tot ingrij pen te geven. Sinds Dinsdagochtend vroeg patrouilleerden zwaargewapende politie- DJAKARTA, 8 Juli (P.I. Aneta). Pre sident Sukarno heeft gisteren het bestuur van de Masjumi schriftelijk verzocht een formateur aan te wijzen. De Masjumi heeft heden de voorzitter van de Masjumi-sectie in het parlement, de heer Burhanuddin Harahap als kabinetsformateur aange wezen. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het candidaatsexamen bouwkundig ingenieur R. Hajerna en D. J. de Widt te Haarlem; voor het ingenieurs examen bouwkundig ingenieur C. de Wit te Bentveld. mannen .twee aan twee. Tegen de avond werden de groepen tot vier man versterkt. Naar verder gemeld wordt, zouden vrij grote eenheden Volkspolitie op een punt in de Russische sector samengetrokken zijn. Er stonden daar vele autobussen ge reed. Aan de grens tussen West- en Oost- Berlijn waren in de late avonduren van Dinsdag nu en dan schoten te horen. Over het algemeen heerste echter rust. Afge zien van plaatselijke incidenten tussen voorbijgangers en communistische functio narissen zijn de berichten over ernstiger botsingen in Oost-Berlijn niet bevestigd. De voorzitter van de Oost-Duitse vak bond, Warnke, heeft in een artikel in het vakbondsorgaan „Tribune" verklaard, dat onmiddellijk programma's moeten worden opgesteld, waarin, met het oog op de toe passing van een nieuwe economische en sociale politiek, de eisen van de arbeiders in alle bedrijven in Oost-Duitsland moe ten worden opgenomen. Steun De Amerikaanse afgevaardigden op het congres van het internationale verbond van vrije vakverenigingen te Stock holm hebben het congres Dinsdag mede gedeeld, dat hun organisaties ,een grote financiële bijdrage" zullen leveren aan een fonds tot steun aan Oost-Duitse vluch telingen en de 'achtergebleven betrekkingen van de slachtoffers van de opstand in Oost-Berlijn. Naar verluidt heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de Amerikaanse hoge commissaris in Bonn, Conant, om diens oordeel gevraagd over een plan om Amerikaans voedsel naar Oost-Duitsland te zenden. De minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, deelde verleden week des gevraagd op zijn persconferentie mede, dat een dergelijk plan niet in overweging was, doch hij achtte het denkbeeld een nader onderzoek waard. Functionarissen verklaarden, dat Dulles onmiddellijk na zijn conferentie opdracht had gegeven de kwestie te onderzoeken. Ook heden De staking, die gistermiddag bij ver scheidene grote bedrijven in Oost-Berlijn werd begonnen, heeft zich hedenmorgen verder uitgebreid. Er doen zich echter geen ongeregeldheden voor, zo is uit Oost- Berlijnse bron vernomen. Volgens dezelfde bron hebben stakers in de Stalin-allee Dinsdagmiddag een span doek opgehangen met de woorden „Wij staken uit sympathie met onze Poolse kameraden". De zegsman verklaarde, dat er geen Sovjet-Russische tanks of troepen in de straten van Bei-lijn te zien zijn. Wel wordt er door de Oost-Duitse Volkspolitie, ge wapend met karabijnen, gepatrouilleerd. Het verkeer in Oost-Berlijn verloopt nor maal. De acht doorgangsposten aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn zijn nog steeds open, doch de controle op West- Berlijners, die naar Oost-Berlijn gaan, ge schiedt langzamer dan de laatste dagen het geval was. Met ingang van morgen zal het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn weer geheel worden hersteld, aldus heeft het Oost- Duitse radiostation Radio-Berlijn Woens dag bekendgemaakt. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl in Zuid- en Zuid-Oost Europa het zomerse warme weer met maximum temperaturen van 25 tot 30 graden onver minderd voortduurt, is het weer in onze omgeving steeds meer onder invloed van oceaanstoringen gekomen. Ten Noorden en Noord-Oosten van Schotland treffen we thans een lagedruk gebied aan, waarin twee afzonderlijke de pressies voorkomen. De afgelopen nacht passeerde het koudefront van een dezer depressies ons land, hetgeen op verschil lende plaatsen, in hoofdzaak in het bin nenland, wat regen veroorzaakte. Aangezien de luchtdruk op het midden van de oceaan hoog bleef, kwam er boven de Britse eilanden een krachtige Weste lijke luchtstroming tot ontwikkeling, die koele en onstabiele lucht naar ons land voert. Het ziet er naar uit, dat deze stroming zich de eerstkomende dagen zal weten te handhaven, zodat moet worden gerekend op tamelijk koel weer met af en toe zon neschijn, maar ook, voornamelijk in het binnenland, met buien. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Tamelijk koel weer met wisselende be wolking en in hoofdzaak in de Noorde lijke helft van het land enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige Westelijke wind. 9 Juli Zon.op 4.31 uur. onder 20.59 uur. Maan op 2.20 uur. onder 20.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 8 Juli Hoog water: 1.03 en 13.40 uur. Laag water: 8.56 en 21.37 uur. Donderdag 9 Juli Hoog water: 2.04 en 14.38 uur. Laag water: 9.59 en 22.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1