Utrecht zal zijn ruimere jas nu wel krijgen Staten van Noordholland tevreden over herstel der stormschade CRefarine 4 STOFZUIGERS PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Geruchten over opheffing Cominform De radio geeft Donderdag Zestigduizend gulden verduisterd Echter zonder „de groene zoom", die minister Beel uit het ontwerp heeft losgemaakt WOENSDAG 8 JULI 1953 Faillissementen H. J. MAERTENS N.V. Examens GAAT U MET VACANTIE? BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen ziekenhuis-administrateur 2i jaar geëist Crematie E. baron van Heerdt tot Eversberg TWEEDE KAMER TocU ió het zo Afmetingen Bij de behandeling van een brief van Ge deputeerde Staten van Noordholland over herstel van de aan de zeeweringen in Noordholland op 31 Januari en 1 Febru ari aangebrachte schade en verdere voor zieningen in de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Provinciale Staten heb ben enkele leden hulde gebracht aan de Provinciale Waterstaat voor het werk door deze dienst verricht. De heer Blaauboer (WD) was van mening, dat de toestand bij de Hondsbosse zeewering gevaarlijk blijft. Hij vroeg een proef te nemen om de duinaanwas te be vorderen. De heer Lanser (Comm.) sprak zijn voldoening uit,over hetgeen op Texel tot stand is gekomen en over de plannen bij de Hondsbosse zeewering. Hetgeen in Noord holland verricht is steekt gunstig af bij andere provincies. Hij hoopte, dat Gedepu teerde Staten diligent zullen blijven. De heer Volkers (Comm.) beval samenwerking tussen de polderbesturen op Texel aan, waardoor een z.g. dijkring zal ontstaan. De heer Mul (CH) was eveneens te vreden met hetgeen in de provincie ge schied is en herinnerde aan hetgeen bij de opening van de Wageningenweek gezegd is over samenwerking tussen kleine gemeen schappen bij beheer van dijken. Rijkstoe- zicht bij dijken verdient aanbeveling, even als bij herstel ervan, omdat dijken van nationale betekenis zijn. Nadat de heer S i e t s m a (Arbeid) de wens had uitgesproken, dat de maat regelen mogen strekken tot heil van de provincie sloot de heer De Vries (Ar beid) zich namens Gedeputeerde Staten aan bij de hulde aan de Provinciale Wa terstaat gebracht; hij had er zich over ver baasd, dat de dienst zo veel tot stand heeft gebracht bij de herstelwerkzaamheden. De technische'zaken wilde spreker overlaten aan deskundigen. De door de heer Blaau boer genoemde proef over duinaanwas zal hij doorgeven, maar hij weet niet of zij kans van slagen heeft. De vraag is of er voldoende zand voor het doel is. De advi seurs zijn over de toekomst tevreden, wat Texel en de Hondsbosse zeewering betreft. Over de financiering van de herstelwerken moet nog overleg met de regering worden geplêegd. De regering wil echter alleen het rampgebied (waarbij ook Texel behoort) helpen. Wat de samenwerking op Texel betreft tussen de polderbesturen zag spre ker administratieve bezwaren; een sterk financieel lichaam is nodig. Hierna werd de brief van Gedeputeerde Staten voor kennisgeving aangenomen. Economisch onderwijs te Haarlem Gedeputeerde Staten hadden de Provin ciale Staten voorgesteld afwijzend te be schikken op een adres van het bestuur der Stichting voor voortgezet economisch on derwijs te Haarlem, houdende verzoek om subsidie voor het jaar 1953 ten behoeve van haar Academie. Mr. De Roos (Arbeid) merkte op, dat het voorstel moeilijkheden heeft veroor zaakt en het bestuur der stichting heeft de Staten een brief gezonden en enkele leden een mondelinge mededeling gedaan. Daar om achtte spreker het niet gewenst op deze vergadering een beslissing te nemen. Hij stelde voor het voorstel niet in behandeling te nemen, maar af te wachten tot het be kend is of het rijk al of niet een subsidie ADVERTENTIE Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet 'n enkel tabletje Chetarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. gm tr zal verlenen; voorts wilde spreker de vraag beantwoord zien of als de Academie gestabiliseerd is, zij van provinciaal belang is en of een subsidie nodig is. De heer Bouwman (KVP) merkte op, dat Gedeputeerde Staten reeds enige malen in de afgelopen jaren de vraag beantwoord hebben of de Academie voor de provincie van belang is. Die vraag is thans niet meer aan de orde. Het bestuur heeft binnenkort met de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een onderhoud. Spreker had geen bezwaar tegen aanhou ding van het voorstel. Het voorstel van mr. De Roos werd aan vaard. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: De C. V. Zeep- en Chemische Industrie „Fanja", gevestigd te IJmuiden, aldaar kantoorhoudende aan de Middenhaven straat 46 en F. C. Wichmann, enig be herend vennoot van de C. V. Fanja voor noemd, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, aan de Breesaapstraat 7. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden. H. van den Broek, handelsagent, Nieuwe Gracht 102, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. G. Rietkerk, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden Dins dag opgeheven de faillissementen van: W. G. Bloemink, vertegenwoordiger, Ba- rendsestraat 32 b rood, Haarlem. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. D. Dollé, Prinsen Bolwerk 4 rood, Haar lem. Rechter-commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem. Bij arrest van het gerechtshof te Amster dam van 17 Juni is, na hoger beroep, ver nietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem van 2 Juni, waarbij C. F. van den Belt, directeur van een N.V., wonende te Zandvoort, Boulevard Paulus Loot 69, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haarlem tot curator. Zaterdag begint officieel de uitverkoop. Dan zullen de vrouwen de winkels gaan belegeren oi\x koopjes te halen. In sommige zaken is de uitverkoop zij het dan niet officieel als zodanig aangekondigd reeds begonnen. Met schreeuwende op schriften worden de klanten aangespoord om nil reeds koopjes te halen. Een voor proefje van de uitverkoop in een der drukste Amsterdamse winkelstraten. PARIJS, (Reuter) Het Franse blad „France Soir" heeft Dinsdag gemeld, dat de Sovjet-Russische regering vermoede lijk opdracht heeft gegeven tot opheffing van de Cominform-organisatie in Boeka rest. Volgens het blad zijn verscheidene Franse communistische leiders, onder wie Etienne Fajon en Raymond Guyot, naar Roemenië vertrokken, om de Franse af deling van de Cominform te liquideren, en de archieven en documenten naar Frank rijk te brengen. Ook uit andere landen zouden de leiders van de communistische partijen, die bij de Cominform zijn aange sloten, naar Boekarest vertrokken zija Het bericht van „France Soir" kon in Parijs niet worden bevestigd. Algemeen werd aangenomen, dat Fajon en Guyot on langs naar Tsjechoslowakije zijn vertrok ken, om daar hun vacantie door te brengen. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 RIJKSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor het examen handenarbeid de dames J. de Boer, IJmuiden; I. Boon, Wie- ringen; Tr. Driesen, Haarlem; R. Dumont en J. van Gils, beiden Heemstede; M. Kettmann, Driehuis; R. Meijer, Heemstede; A. Reinalda, Bloemendaal; M. C. Scheffer, Halfweg; A. Tinkelenberg. A. Zeugner en Th. Vestering, allen Haarlem. Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE 'n 4lje doet wonderen.' DONDERDAG 9 JULI 1953 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie, 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.' Nieuws. 13.20 Piano. 13.35 Omroeporkest en soliste. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Promenadeorkest. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.35 „Op de stelling". 19.45 Leger des Heils kwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio vossenjacht. 21.15 „Over grachten, wallen en kantelen", klank beeld. 21.45 Metropole orkest en solist. 22.15 Pianorecital. 22.35 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Geva rieerde muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Orgel. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: „Zuid- en Z.O.-Azië". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Militair orkest. 18.55 Ronde van Frankrijk. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muziek. 19.40 Reportage. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.10 Ca baret. 21.50 Amusementsmuziek. 22.20 Disco causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.3024.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ope rettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 VerzoekDrogramma. (Tussen 16.00 en 17.00 Sport). 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Italiaanse liederen. 20.00 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Operettemuziek. 22.5523.00 Nieuws. B.B.C.: 22.0022.30. Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). Voor de Rotterdamse rechtbank heeft terechtgestaan de 32-jarige W. G. van H., administrateur-econoom van de Vereniging voor Ziekenverpleging te Vlaardingen, wie verduistering van f 60.000 ten nadele van deze vereniging ten laste was gelegd. Ter terechtzitting bleek dat Van H., die in 1946 in dienst was gekomen, zijn vader opvolgde, die een onbeperkt vertrouwen genoot. Hij verdiende aanvankelijk f 200 netto per maand, was getrouwd en toen hij in financiële moeilijkheden kwam, inde hij chèques, die hij in het bankboek ten name van een gefingeerde crediteur ver antwoordde. „Er was een meer dan slechte controle van de vereniging en van de gemeente Vlaardingen. De sfeer in het ziekenhuis deugde niet. Bij normale controle op korte termijn zou de verduistering direct gebleken zijn", zo beschreef het rapport van een rijksaccountant de toestand in het ziekenhuis te Vlaardingen. De officier van justitie eiste, rekening houdend met de slechte controle, een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maan den tegen de verdachte, die volledig be kende. Mr. A. de Mooy, verdachte's raadsman, merkte op, dat zijn cliënt bijna vrij man daat had om gelden op te nemen. Ook mocht hij voorschotten aan het personeel verstrekken. Toen hij trouwde nam hij zelf ook voorschot en dit is hem noodlot tig geworden, aldus pleiter, die daarna een aantal verzachtende omstandigheden naar voren bracht. Het geld is niet ver brast en zijn cliënt had zelf om gemeente lijke controle gevraagd. Zelfs heeft hij in het ziekenhuis een administratie inge voerd, die verduistering onmogelijk maak te. De raadsman meende, dat de geëiste straf veel te zwaar was. Op 18 Juli zal de rechtbank uitspraak doen. Het stoffelijk overschot van E. baron van Heerdt tot Eversberg is gistermiddag in het crematorium te Velsen verast. Zeer velen hebben de overledene de laatste eer bewezen, onder meer de vice- admiraal titulair N. A. Rost van Tonnin gen, chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin, vice-admiraal H. J. van der Stad, zakenrelaties en belangstel lenden. Toen de stoet, aan het hoofd waarvan drie der bedienden schreden, in de aula was aangekomen en de met bloemen be dekte kist op het met bloemen en kransen overdekte podium was opgebaard, heeft de heer W. graaf van Heerdt uit naam van de neven en nichten woorden van dank ge sproken voor hetgeen de thans ontslapene voor hen is geweest. Ir. W. J. de Koek van Leeuwen, lid van de raad van beheer van de Algemene Be waarplaatsen Maatschappij, zeide dat het met groot leedwezen was, dat de leden af scheid namen van de voorzitter, die jaren lang zijn krachten aan de Maatschappij heeft gegeven. Spreker roemde de heldere geest en de practische kijk-op-het-leven die baron Van Heerdt bezat. Hij gaf tevens uiting aan zijn gevoelens van vriendschap en eindigde zijn rede met de woorden: Moge God u rust geven na uw werkzaam leven. De heer A. W. A. Meyer voerde het woord namens de commissarissen van de Continentale Handelsbank, waarvan baron Van Heerdt een der oprichters was en waaraan hij gedurende dertig jaren als commissaris zijn weloverwogen adviezen gaf. Spreker bracht hulde aan zijn nage dachtenis. Tenslotte schetste mr. E. baron van Heerdt tot Eversberg het leven van zijn vader en memoreerde zijn goede eigen schappen. Spreker zegde de aanwezigen dank voor alle hartelijkheid, die men zijn vader had betoond tijdens zijn leven. Onder de tonen van het Wilhelmus daal de daarna langzaam de kist. (Van onze parlementaire redacteur) „Er is moed nodig om na alle schrifte lijke en mondelingen beschouwingen op nieuw een lans voor de voorgestelde uit breiding van Utrecht te breken", zei giste ren minister Beel in de Tweede Kamer. „Toch doe ik dit op grond van de inner lijke overtuiging, dat een en ander drin gend nodig is voor het beknelde Utrecht. Er is dan ook geen sprake van, dat ik aan de uitnodiging van sommige sprekers ge volg wil of kan geven het ontwerp in te trekken. Een verder uitstel is niet verant woord. Alles rechtvaardigt de voorzienin gen in kwestie ten behoeve van het aloude, ver over zijn grenzen heengegroeide Utrecht. Zover mogelijk is aan wensen van omliggende gemeenten tegemoet gekomen. Verwezenlijking van de gedachte-Scheps om thans meteen een geheel Stichts plan over te leggen is niet doenlijk zonder on vergeeflijke vertraging." Aldus verdedigde de minister het wetsontwerp. De voorbe reiding tot vorming van een krachtige ge meente Bunnik zullen Gedeputeerde Sta ten met energie ter hand nemen. Dat straks de stad Utrecht „een kind met een water hoofd" is met een ingezetenen-aantal, dat 45 van de inwoners der provincie uit maakt, erkende minister Beel, maar hier tegen is niets te doen, o.m. tengevolge van ligging en daardoor functies van die stad, die een uitermate gunstige vestigingsplaats voor industrieën is. De enige keuze zou zijn, als men de toeneming der stedelijke bevolking wil tegengaan, „satelliet-steden" onder gelach versprak de bewindsman zich even, de uitdrukking satelliet-staten bezigende tot stand te laten komen. De natuur is sterker dan de leer. Dientenge volge is het vrijwel onmogelijk de natuur lijke groei van de grote steden te stuiten. De omgrenzing met een groene zoom is voor een stad als Utrecht zeer gewenst; een moderne stad moet niet één grote steenklomp worden. Aan wie moet nu de publieke zeggingschap over die zoom wor den toevertrouwd? Verdient het geen aan beveling hiermee landelijke randgemeen ten te belasten? Lyrisch werd de minister over het inder tijd dank zij het wijs beleid van Utrechts vroede vaderen aangekochte landgoed Rhynauwe thans een lusthof voor de Utrechtse stedelingen. Er is gezegd dat het niet nodig is Utrecht de publiekrechtelijke zeggingschap te geven over de landgoede ren die het privaatrechtelijk bezit. Dit is echter volkomen onjuist, zei de minister. Zuilen 0 En nu het struikelblok van dit ontwerp: Zuilen. De huidige grenzen zijn kunst matig en onlogisch, aldus de minister. Nieuw-Zuilen heeft een zuiver Utrechts karakter. „Zuilen is zo weggelopen uit de Utrechtse stad". De voorgestelde maatregel heeft dus de strekking een juridische foto grafie te maken van wat sociaal-econo misch bestaat. Oud-Zuilen, met zijn landelijk karakter, gaat volgens het gewijzigde ontwerp naar Maarssen over; intussen liet prof. Beel de beslissing hieromtrent aan de Kamer over. Aan het voorgestelde inzake een gemeenschapsraad ten behoeve van Nieuw-Zuilen ligt bovenal ten grond slag het Nieuw-Zuilense gemeenschaps leven in stand te houden en de specifiek 28. De hand, die tussen de gordijnen was verschenen, toen Jolliepop de politie op belde, gleed tastend zoekend over het ta feltje, in de richting van het zwarte mas ker. De vingers omklemden het masker en, even onhoorbaar als zij verschenen was, verdween de hand met haar buit achter de gordijnen. Onbewust van hetgeen achter zijn rug was geschied, zette Jolliepop zijn dringend telefoongesprek voort. „Hallo, hallo!", riep hij, „dit is hoogst belangrijk! De schuilplaats van de dief van de groei- sorteert deze zaak onder een andere af deling?! Verbind mij dan met die afdeling, doch vlug dan tochja, ik wacht Hallo, wat zegt u? Met afdeling gevonden voorwerpen?Ja, ik heb inderdaad iets gevonden: de schuilplaats van de misdadi ger, die.Wat?!! Hoort dat wéér onder een andere afdeling?!! Onder afdeling Cri minele Zaken??! Verbind mij dan door, maar vlug! VLUG!!Nee, ik BEN niet kort aangebonden, ik sméék u, maak haast! Dank u.... Hallo, met afdeling Criminele dekt van de dief van de groeistraler Nééé, niet „snoeischaren", groeistraler, GROEISTRALER!!Ja, absoluut zeker zijn masker ligt hier naast mij op het ta feltje en GROTE GENADE', HET MAS KER IS VERDWENEN!!!" Een korte blik, die Jolliepop onder het spreken op het tafeltje had geworpen, had dit sinistere feit aan hem onthuld. Toen, plotseling, klonk er een onheilspellende stem: HIÉR is het masker!" En tussen de gordijnen verscheen de misdadiger, die dreigend de straler is gevonden enWat zegt u? Res- Zaken? Luister, ik heb de schuilplaats ont- groeistraler op de arme Jolliepop richtte. Zuilense belangen zoveel mogelijk tot hun recht te doen komen. De gemeenschapsraad zal adviserende alsook bestuursbevoegdheid hebben; dit laatste als B. en W. van Utrecht, rnet toe stemming van de Utrechtse gemeenteraad, de uitvoering van bepaalde besluiten aan het Zuilense college overdragen. Aan het eind van zijn verdediging bracht de minister in herinnering, dat hij, met inachtneming van de grote belangen waarom het gaat, zoveel mogelijk aan al lerlei verlangens tegemoet was gekomen. Er is echter zo zei hij een grens, die niet mag worden overschreden. Prof. Beel deed ook op hen, die niet geheel bevredigd zijn, een dringend beroep toch hun steun te geven aan het voorstel. Moties Bij de replieken bepleitte de heer Scheps (P.v.d.A.), die vond dat wat duidelijk agrarisch is, bij de agrarische randgemeenten moet blijven. Hij wilde het onder de gemeente Bunnink vallende deel van het buiten „Nieuw-Amelisweerd" daaronder laten blijven en bovendien, dat deel van het buiten, dat thans tot de ge meente Houten behoort, niet aan Utrecht maar aan Bunnik toewijzen. Een daartoe strekkende motie beoogde dus dat buiten als eenheid te beschouwen. De heer Van Koeverden (K.V.P.) liet een motie voor handhaving van de be staande gemeente Zuilen achterwege om dat deze toch geen meerderheid zou krij gen. Hij behield zich echter de vrijheid tegen het wetsontwerp te stemmen. Wel nodigde hij de voorzitter in een motie uit, zuiver agrarisch gebied bij Bunnik te laten en daartoe het wetsontwerp te wijzigen. In de avondvergadering smolten de beide moties weg als sneeuw voor de zon, door dat minister Beel nog een concessie deed, die de heer Scheps zelfs meer in de schoot deed vallen dan hij had gevraagd en die enigermate, doch niet geheel aan de ver langens van de heer Van Koeverden tege moet kwam. Dank zij een Nota van Wijzi ging blijven de buitens Nieuw- en Oud- Amelisweerd alsook Rhijnauwen bij Bun nik. Aldus toonde de minister zijn wil om tot het uiterste te gaan. Maar, zo voegde hij er aan toe, dit bracht dan ook meteen met zich mee, dat hetgeen hij reeds eerder onaanvaardbaar had genoemd,onaanvaard baar bleef. De voorstellers trokken de mo ties in, de artikelen werden afgehamerd, zodat vandaag alleen nog een principiële stemming over de bepaling inzake de Zui lense gemeenschapsraad en vervolgens de eindstemming moeten worden gehouden. De rest van de avondvergadering was gewijd aan het wetsontwerp, dat regelen bevat met betrekking tot de wederopbouw van het wetsnoodgebied. Het geeft de re gering een aantal bevoegdheden noodzake lijk voor een verantwoorde wederopbouw. Na een gedachtenwisseling over détail kwesties werd het ontwerp zonder hoofde lijke stemming aangenomen. C Begraafplaats. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Ange, en de Sovjet ambassadeur in Noorwegen, Avanasijev, hebben Woensdag te Tjoetta in Noord- Noorwegen een begraafplaats geopend, waarop de stoffelijke overschotten van 8009 Sovjet-soldaten en gedeporteerden zijn begraven. Toen de Noorse regering twee jaar geleden besloot de stoffelijke overschotten van in de oorlog in Noor wegen omgekomen Russen op een cen trale begraafplaats te Tjoetta te begra ven, diende de Sovjet-regering een reeks protesten bij de Noorse regering in. De Sovjet-pers beschuldigde de Noren van grafschennis en fascistische methoden. Een in Januari van vorig jaar ingestelde commissie bereikte overeenstemming over het overbrengen van de Russen. Verwerpelijk. De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft Dinsdag een door de democraat Wheeler ingediende resolu tie, waarin rechter William Douglas van het Oppergerechtshof beschuldigd wordt van „misdaden jegens de staat en wan gedrag", verworpen. Douglas had de terechtstelling van het echtpaar Rosen berg opgeschort. Opgehevln. Naar radio-Praag heeft be kend gemaakt, is de onlangs aangeno men wet, op grond waarvan arbeiders werden gestraft, die een andere be trekking hadden gekozen of zonder toe stemming van hun werk waren weg gebleven, ingetrokken. Het bestuur van het Tsjechoslowaakse vakverbond had de regering om deze maatregel verzocht. Volgens radio-Praag heeft de Tsjecho slowaakse regering Maandag in een buitengewone vergadering besloten de wet geheel op te heffen. Oproer. Ongeveer vijftig gevangenen van een verbeteringsgesticht voor vrouwen te Jessup in de Amerikaanse staat Ma ryland zijn Dinsdag in opstand geko men. De opstandige vrouwen op een na allen negerinnen hadden zich ge wapend met messen en stukken van kapotgeslagen meubelen. Bij het oproer, dat vier uur duurde, werd een politie man gewond. De orde werd hersteld met gebruikmaking van brandslangen en stokken. De oproerige vrouwen had den zich verschanst in een bijgebouw op het terrein van de inrichting. Hitte. Een hevige hittegolf in het Noord- Westelijke deel van Pakistan heeft al leen al in het district van Pesjawar aan 621 personen het leven gekost, zo heeft een hoge politiefunctionaris meegedeeld. In berichten van de plaatselijke pers wordt echter van duizend doden ge sproken. In Pesjawar zelf, een stad van 150.000 inwoners, zijn volgens de politie 111 personen bezweken. In de districts ziekenhuizen zijn 500 personen met een zonnesteek opgenomen. De ijsprijzen zijn tot fabelachtige hoogte gestegen. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben eindelijk moesson-regens ver koeling gebracht. Tweeling. In het Noord-Oosten van Thai land (Siam), in de provincie Khonkaen, zijn verleden maand in een boerengezin twee meisjes geboren, die met het on derlijf aan elkaar zijn gegroeid. De ge zichtjes van de kinderen zijn naar elkaar toe gekeerd. Dit is de eerste éch te Siamese tweeling, aangezien de be roemde Siamese tweeling Eng en Tsjang die in de V. S. hebben gewoond en daar overleden zijn, uit Chinese ouders ge boren waren. De tweeling en de moeder zijn naar Bangkok overgebracht. De kinderen, die tezamen niet meer dan vier kilogram wegen, hebben samen één lever, doch alle andere organen zijn normaal. Luchtmacht. De toekomstige Duitse lucht macht in het Europese leger zal 86.000 man en 1400 vliegtuigen, waarvan 90 procent straalvliegtuigen, omvatten. Dit heeft oud-kolonel Johannes Steinhoff verklaard bij een onderhoud met de „Soldaten-Zeitung". Steinhoff is belast met luchtvaartaangelegenheden bij het commissariaat voor de beveiliging. Vrij. De Grieks minister van Handel, Tha- nos Kapsalis, heeft bekend gemaakt, dat Griekenland met ingang van morgen de beperkingen op de invoer zal ophef fen. Alle goederen, behalve een zeer klein aantal artikelen, die als luxe ar tikelen beschouwd worden, zullen mo gen worden geïmporteerd. Er zullen geen invoervergunning en invoercrediet vereist zijn, alleen een garantiebewijs van de Bank van Griekenland is nood zakelijk. AAN de hand van sprekende voorbeelden moeten we onszelf steeds weer voor ogen houden dat de aarde toch wel een zeer grote bol is, zó groot, dat een volkomen natuurgetrouwe globe ter grootte van een appel ons een volkomen glad oppervlak zou laten zien. Zelfs de hoogste bergtoppen en de peilloze diepten der oceanen vallen volkomen in het niet in vergelijking met de afmetingen van de aardbol en zij zou den op de appelschil dan ook op geen en kele wijze weergegeven kunnen worden. Ook van Nederland ware op deze schil weinig te bespeuren, want ons land omvat ter nau- wernood het één-veertiendui- zendste deel van die schil. Een plekje, dat hoogstens met een speld valt aan te wijzen, want de punt van het vruchtenmesje is er reeds te grof voor. Bekijken we die speldeprik, dan kunnen we ons waarlijk niet voorstellen dat dit stipje op merkbare wijze zou mee-welven met de kromming van de schil, en, indien dit toch het geval m.ocht zijn, dan zou die welving o.i. toch hoogstens in onderdelen van millimeters zijn uit te drukken. Bij de appel is dat inderdaad het geval, maar op het aardoppervlak krijgen we werkelijk verbazingwekkende getallen. Tot goed begrip van een en ander dienen we voor ogen te houden, dat landopper vlakten sterk aan hoogteverschillen onder hevig zijn, zodat daarbij van een welving moeilijk kan worden gesproken. We dienen ons dus te houden aan oppervlakten die vrijrvel waterpas liggen en dat zijn dan de zeeën en oceanen. Welnu, op een stukje zee ter lengte van 1 km. is de kromming van de waterspiegel nog maar zeer gering, t.w. niet meer dan 2 cm. Maar bij 4 km. bedraagt de welving reeds 31 cm., bij 6 km. 71 cm., en bij 10 km. 2 m. U ziet, dat de waarden hier sterk oplopen. Zouden we met het oog vlak langs de waterspiegel kunnen kijken, dan is door de kromming van het wateroppervlak een tor na 1 km. achter de horizon verdwenen, een mens na bijna 10 km. Het zal u dan ook niet verbazen te vernemen dat bij grote afstanden van bijvoorbeeld ruim 110 km. reeds een welving wordt berekend van on geveer 1 km. Zou Nederland volkomen vlak zijn (waarbij we afzien van de afplatting van de aarde) dan zou het midden van ons land een welving vertonen die ongeveer 1000 meter ver schilt met de uiterste N. en Z. grenzen, waardoor bijv. een toren van 1 km. hoogte in Den Helder aan het oog der Maastrichtenaren zou worden onttrok ken. Op nog veel groter schaal is.deze welving gemeten op het grootste meer op aarde, t.w. de Kaspische Zee. In het midden van dit meer (of binnenzee, net wat u wilt) be draagt de welving ten opzichte van de ui terste oevers niet minder dan 28 km. Dat wij zulke grote waarden vinden is niet een bewijs van de geringe afmetingen van de aarde, maar van de kleine meet- eenheden welke wij gebruiken. Ja, over die maten en gewichten zouden we nog wel iets willen zeggen, want de meter is eigenlijk de standaard niet meer, het kilogram is te zwaar en wie een liter uitschenkt, geeft te veel. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2