Schaer uit, Hassenforder in gele trui na vijfde étappe Het Huis Wim van Est: ge zijt zot met zo'n sterke wind op kop M Gymnaestrada 1953 met vijf tot zesduizend deelnemers MORRIST .Clowntje Rick Nederlandse ploeg verloor de eerste plaats in het ploegenklassement van haar Dromen WOENSDAG 8 JULI 1953 J» DE VEERTIGSTE TOUR PE FRANCE Brem Raadselachtige tactiek van Nol ten t J. DE GRAAF Voor de kinderen FEUILLETON door Dorothy Quentin 21) Cricket Draw van ACG in Engeland Johnston niet in het Australisch testteam Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Frank Tyson heeft een aanloop van 27 passen Mallejac van de West-Franse ploeg heeft Frankrijk de tweede overwinning in de Tour de France bezorgd. Van de 111 renners ging hij gisteren in de vijfde étappe van Dieppe naar Caen als eerste over de eindstreep. De 200 kilometer had hij in 5 uur 38 min. en 35 sec. afgelegd. Na het vuurwerk in de afgelopen dagen hielden de Ne derlanders'zich dit keer rustig. Alle mannen van Pellenaars (Henk Stevens die als no. 103 binnenkwam uitgezonderd) eindigden met het grote peloton exaequo op de der tiende plaats. Toch moest de Nederlandse ploeg een verlies incasseren. In het ploe genklassement ging de leidende positie gisteren verloren. Frankrijk Noord Oost Cen traal staat nu bovenaan. Dit kwam vooral dank zij het werk van Hassenforder en Walkowiak, die bij het verlaten van Neubourg (92 km) er in gezelschap van Diot, Guerinel, Mallejac, Morvan, Debruyne en Molineris tussenuit trokken. Dertig kilo meter verder hadden deze 8 vluchtelingen al een voorsprong van acht minuten geno men en onder aanvoering van Hassenforder, die met een achterstand van 9 min. 12 sec. in het algemeen klassement op Schaer de kans schoon zag de leiding in de algemene rangschikking te veroveren, bleven zij er flink gang in houden. Bij de binnenkomst in Caen schoot Mallejac naar voren en met een felle eindsprint bracht hij de étappe op zijn naam. Dertien seconden later vloog Hassenforder over de streep. En met deze tweede plaats was de Breton geslaagd in zijn opzet: de verovering van de gele trui. Actieve rol favorieten? Voor de vijfde étappe waren de verwach tingen nog al hoog gespannen en wel om dat Bobet en Koblet in Rijssel en Dieppe eigenlijk voor 't eerst meer gedaan hadden dan acte de présence gegeven. Dit scheen te duiden op een tactiek-verandering in som mige grote ploegen en op het voornemen van de favorieten om voortaan een meer actieve rol te spelen. Het duurde echter bijna anderhalf uur voor dat er enige teke ning in de strijd kwam. Het. peloton reed gegroepeerd de vaart lag omstreeks de 36 kilometer per uur precies volgens het tijdschema. Pas zes kilometer voor Rouaan leek het alsof Schaer in de aanval de beste verdedi ging van zijn leiderstrui zocht. Hij liep uit, samen met Rossello en Rotta, voordat Wagtmans, die even tevoren een lekke band had gekregen, er erg in had. De Zwit ser zette echter niet door en liet zich terug vallen met zijn compagpons, toen het pelo ton ging jagen. Even voor Rouaan moest Koblet afstappen, ook wegens bandenpech, maar het euvel was in een ommezien ver holpen. Hassendorfer en Lauredi De doortocht van Rouaan, waar tiendui zenden de stoet toejuichten, bracht geen verandering in de situatie. Maar op de grote weg naar Les Essarts, een kilometer of 60 van Dieppe, demarreerden Hassenfor der en Laurédi. De reactie bleef uit en het tweetal lag spoedig 300 meter voor. Toen reden Walkowiak en Debruyne zich even eens los en kregen aansluiting met de eer ste twee in de buurt van Orival. Deze uitlooppoging was echter pas het voorspel voor een kort, doch uitermate hevige strijd, waarin Koblet en Bobet de hoofdrollen zouden vervullen. De Zwitser liet plotseling zien wat hij in zijn mars heeft. Hij demarreerde zo bliksemsnel, dat alleen Astrua, de man die bij de Italianen tot nu toe het meest op de voorgrond is ge treden, zijn wiel kon houden. Met z'n bei den joegen zü daarbij Astrua zich tot volgen bepaalde achter de kopgroep Hassenforder, Laurédi. Debruyne en Wal kowiak aan, die bij EIbeuf, 74 kilometer van Dieppe, een minuut 15 seconden voor sprong had op de Zwitser en de Italiaan en anderhalve minuut op de hoofdgroep. Inmiddels was in de hoofdgroep alles in rep en roer geraakt. Boodschappers zorg den er voor, dat de Franse nationalen te weten kwamen, hoe hard er door Koblet aan getrokken werd en Louison Bobet, die steeds beter in vorm komt, stelde zich met macht en geweld te weer. Een dolle achter volging werd ingezet, waarbij niet alleen Bobet met de meeste verwoedheid vocht, maar Robic, Schaer en nog een groepje andere renners, zich eveneens danig weer de. Koblet en Astrua kregen aansluiting met de vier man aan kop, maar de groep Bobet, die een hele sliert renners met zich mee trok, kwam onweerstaanbaar opzetten en tijdens de lange klim bij Saint-Pierre-des- Fleurs, ongeveer 80 km van Dieppe en 120 km voor de finish, smolten alle groepjes weer ineen. De uitlooppoging van Koblet, want op hem kwam het eigenlijk alleen aan, was tot staan gebracht. Nieuwe aanval Er was zoveel werk verzet, dat het gezel schap een kilometer of 20 nodig had om uit ADVERTENTIE TWEKA - BADKLEDING Jan Nolten te blazen. Toen gaf Hassenforder, de man van de ploeg Noord-Oost-Centraal-Frank- rijk, die in elke étappe popelt van strijd lust en ook nu weer aanhoudend loerde op een kans om weg te komen, het begin voor een nieuwe aanval. Zeven renners gingen met hem mee. Querinel, Debruyne, Diot, Walkowiak, Molineris, Mallejac en Morvan. De beide laatstgenoemden zijn Bretons en zij bleven de traditie getrouw, die wil, dat de Bretonse renners in de Tour pas op hun best zijn, als zij hun geboorteland beginnen te naderen. Bij de bevoorrading van Bernay, 121 km van Dieppe, hadden deze acht avonturiers drieënhalve minuut voorsprong en dit ver schil werd geleidelijk groter. Vijftig kilo meter voor de finish was het niet minder dan achtenhalve minuut en op het laatste stuk kwam er nog bijna anderhalve minuut bij. Want het gesloten peloton reageerde niet, wat vooral van Schaer, die door Has senforder sterk bedreigd werd door de eer ste plaats in het algemeen klassement, ver wondering wekte. Er was echter één man, die niet werke loos bleef toezien. Dat was Jan Nolten. Nolten spurtte zich los toen er nog onge veer 70 km moesten worden gereden, samen met Henri Paret van de Franse Zuid-West-pIoeg. De kleine donkere Frans man bleek volkomen bereid om Nolten de behulpzame hand te bieden. In het begin nam hij vaak genoeg de kop, maar bij Lisieux op het heuvelachtige ter rein, ging het de Limburger niet hard ge noeg. Hij liet Paret aan zijn lot over en zette alleen de achtervolging door. Maar hij had niet alleen met de acht leiders,, maar ook met de hoofdmacht achter zich te maken. Aanvankelijk won hij op de hoofd macht, maar op een gegeven moment lag hij bijna 3 minuten voor. Maar op de lei ders liep hij geen meter meer uit. De Ne derlandse liaison bleef voortdurend vlak achter hem, gereed om bij te springen als Nolten materiële bijstand nodig mocht hebben. Nolten vermoeid Toen er nog 25 kilometer gereden moest worden, werd het de vraag of Nolten zich alleen tegen het thans jagende peloton zou kunnen handhaven. Het verschil was nog slechts twee minuten en het werd elke kilometer kleiner. Nolten raakte vermoeid, maar hij verdedigde zich tot het uiterste, terwijl de volgers, Nederlanders, zowel als Fransen, Italianen en Belgen bedenkelijk het hoofd schudden. Hij handhaafde zich tot aan Caen en had zelfs nog een kleine voorsprong bij de aankomst op het 2750 meter lange circuit. Toen was zijn rol ech ter uitgespeeld en gingen enige tientallen renners hem in de eindspurt voorbij.. Se ETAPPE - 7 JULI 6 e ETAPPE -6 JU LI r i i«in,tv ta)Elbeuf7<km. PAFNCW) Lk!«a A ^nw%0»gNeubouro92k -- Bpp^JBMumonnOSItfT Falaise 32km y I21km ^Apqentan55kra 'QSpes78km. Alencon99km. A i<wi Q Mampr* 124 k m ASonnpteblp 148 km. ATuffp158km w LE MANS REEDS AFGELEGD •N06 Tt RODEN m 5?ptappp200km. min 6pptappe206km. Ravilaillenng De Breton Mallejac was al bijna tien minuten eerder over de streep gegaan voor de zeven andere renners van het kopgroep- je van acht. Hassenforder werd tweede en verwierf tevens de gele trui, een verdiende beloning voor de kranige prestatie, die hij heeft geleverd sinds de karavaan te Straatsburg startte. Klassementen De uilslag van de vijfde étappe van de Ronde van Frankrijk, Dieppe-Caen (200 km) luidde: 1 Mallejac (Frankrijk West) 5.38.35; 2 Hassenforder (Fr. N. O. Centr.) 5.38.48; 3 De Bruyne (Belg.); 4 Diot (lie de France); 5 Morvan (Fr. West); 6 Querinel (Fr. West); 7 Molineris (Fr. Zuid Oost) al len in dezelfde tiid als Hassenforder; 8 Wal kowiak (Fr. N. Centr.) 5.40.03; 9 Koblet (Zwits.) 5.48.18; 10 Magni (It.) z. t.; 11 Dar- rigade (Fr. Zuid West) z. t.; 12 Robic (Fr. West) z. t.; 13 ex aequo het grote peloton in dezelfde tijd als Koblet. In deze groep be vonden zich met uitzondering van Stevens alle Nederlanders, dus Jansen. Nolten, Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Van Est, Wagt mans, Adrie Voorting en Gerrit Voorting. Voorts Geminiani (Fr.). Telsselre (Fr.), Bartali (It.), Schaer (Zwits.) en tientallen anderen. De Nederlander Stevens werd 103 in 5.50.19. Het algemeen klassement luidde: 1 Hassenforder (Fr. N.O. Centr.) 28.41.21. 2 Schaer (Zwits.) 28.42.09 op 48 sec. 3 Wagtmans (Ned.) 28.43.11 op 1.50. 4 Renaud (lie de France) 28.45.39 op 4.18. 5 Roks (Ned.) 28.46.04 op 4.43. 6 Meunier (Fr.N.O.Centr.) 28.46.52 op 5.31. 7 Van Est (Ned.) 28.47.35 op 6.14. 8 Close (Belg.) 28.47.48 op 6.27. 9 Astrua (It.) 28.48.09 op 6.48. 10 Robic (Fr. West) z. t. 11 Anzile (Fr.N.O.Centr.) z. t. 12 Ernzer (Lux.) 28.48.14. 13 Gerrit Voorting (Ned.) 28.48.17. 14 Diot (lie de France) 28.49.16. 15 Lauredi (Fr.) 28.49.57. 16 Impanis (Belg.) 28.50.14. 17 Serra (Sp.) 28.50.33. 18 De Bruyne (Belg.) 28.50.42. 19 Bauvin (Fr.N.O.Centr.) 28.51.02. 20 Rolland (Fr.) 28.51.28. 27 Bobet (Fr.) 28.54.45. 28 Magni (It.) z. t. 29 Koblet (Zwits.) z. t. 30 Bartali (It.) z. t. 33 Mallejac (Fr.West) 28.55.22. 48 Nolten (Ned.)- 29.01.10. 51 Jansen (Ned.) 29.02.07. 55 Van Breenen (Ned.) 29.03.47. 65 Adrie Voorting (Ned.) 29.08.03. 71 Suykerbuyk (Ned.) 29.11.33. 90 Stevens (Ned.) 29.23.45. Het ploegenklassement van de vijfde étap pe is als volgt: 1. Frankrijk West (Mallejac, Morvan, Guerinel) 16.55.11. 2. Frankrijk Noord Oost Centraal (Has senforder. Walkowiak, Anzile) 17.06.39. 3. Frankrijk Zuid Oost (Milineris, Baf- Toen de samenstelling van de Nederlandse wielerploeg voor de Tour de France bekend werd gemaakt, was het duidelijk, dat. Wim van Est en Jan Nolten de sterke troeven zouden moeten vormen voor het algemeen klassement, dat Wout Wagtmans en Gerrit Voorting als favorieten van de tweede categorie zouden worden beschouwd en dat Thijs Roks, Hein van Breenen, Jefke Jansen en Jos Suykerbuyk als ervaren étappen- rijders het eerder genoemde viertal zouden „beschermen" met twee jeugdige als professionals niet-ervaren wegrenners als sluitstuk: Henk Stevens en Adrie Voorting. Na vier étappes hadden Van Est, Wagt mans en Voorting bewezen, dat zij volko men aan die verwachtingen beantwoorden,- dat Thijs Roks verrassend goed reed, dat Hein van Breenen, Jefke Jansen en Jos Suykerbuyk nuttige hulp verleenden aan de kopmannen van de ploeg en dat Ste vens en Adrie Voorting, de eerste overi gens niet zonder moeite, zich goed door de moeilijkheden van het begin hadden door geslagen. Jan Nolten bleef echter het raadsel. De stille Limburgse renner leek nerveus. Wellicht drukten hem nog de suc cessen van de Ronde van Frankrijk van vorig jaar, toen hij plotseling als grote concurrent van Fausto Coppi naar voren kwam. Nolten wél in vorm Hoe dan ook Jan Nolten kon zijn hou ding niet bepalen, wachtte in elke étappe af, als hij beter zou hebben gedaan aan een ontvluchtingspoging mee te doen; ging naar voren op ogenblikken, die bijzonder slecht waren gekozen. Dat Nolten de vorm te pakken heeft, is zonder meer duidelijk. Dat heeft hij in de étappe van Rijssel naar Dieppe bewezen, al kreeg hij op het einde een inzinking. Dat bewijs werd wederom geleverd in de vijfde étappe, toen hij 70 km voor Caen er tussenuit ging. Maar wist Nolten niet, dat voor hem acht vluchte lingen lagen zeven Fransen en een Belg die op het peloton reeds acht tot negen minuten voorsprong hadden genomen? En dat het alleen een onmogelijke taak zou zijn om die acht man te achterhalen? Wat bezielde Nolten om toch weg te lopen? Om stug vol te houden en met kracht en energie te smijten, die hii straks in de bergen zo goed kan gebruiken? Was Nol- ADVERTENTIE CfCfACtté RIJWIELEN KLEVERPARKWEG.2* HAARLEM Zie onze uitgebreide collectie SPORT, en TOURRIJWIELEN fert, Lazarides) 17.15.24; België (De Bruyne, Adrieaenssens, Close) z. t.; Ile de France (Diot, Caput, Renaud) z. t. Het algemeen ploegenklassement luidde: 1 Frankrijk Noord Oost Centraal 85.57.10. 2 Nederland 86.02.42. 3 Frankrijk West 86.06.03. 4 Ile de France 86.11.47. 5 Frankrijk Nationaal 86.17.33. 6 België 86.17.49. 7 Italië 86.24.06. 8 Zwitserland 86.29.37. 9 Luxemburg 86.42.33. 10 Frankrijk Zuid West 86.43.53. 11 Spanje 86.54.33. 12 Frankrijk Zuid Oost 86.56.24. De premie voor de strijdlustigste renner in deze étappe kreeg Hassenforder van de Franse Noord Oost Centraal-ploeg. Deze Fransman kwam eveneens in het bezit van de gele trui. c Het gevecht was afgelopen. Voldaan gingen de vechtersbazen naar huis; en de oude man had inmiddels rustig zijn weg kunnen vervolgen. Ja, het gevecht was afgelopen; maarwat zagen Rick en Bunkie er uit! Rick had een blauw oog, de jongen had daar 'n fikse stomp op gegeven. En Bunkie zat helemaal onder het vuil, van het rollen over de grond met zijn vijand! Toch voelden ze zich heel voldaan, al deed het 'n beetje pijn. Hun doel was bereikt, de oude man was veilig en de laffe plagers hadden ze hun portie gegeven. Maar toen kwamen ze thuis, en. ,.Wat is dat? Hoe komt het, dat jullie er zo uitzienHeb je gevochten?!", zei oom Tripje boos. Tjatoen stonden ze toch wel bedremmeld te kijken. „Nou, zeg eens op, hoe komt het, dat jullie er zo vuil uitziet, en dat Rick een blauw oog heeft?" Toen vertelde Rick, wat er zojuist was voorgevallen, en Bunkie vulde het verhaal aan. En onder hun relaas klaarde het gezicht van oom Tripje op; hij begon opeens te schateren. „Zozo, is het zo gegaan?", lachte hij. „Dat verandert de zaak wel 'n beetje. Flink zo, jongens.... Ik houd niet van vechtpartijtjes, maar in dit geval zou ik m'n handen ook niet thuis gehouden hebben!" Toen lachten ze alle drie vertaald uit het Engels „Mij lijkt 't heel wat erger om m zo'n weeshuis op te groeien, bovendien alléén maar tussen vrouwelijke wezens", merkte Mark peinzend op, terwijl hij een pijp op stak. „Of, in het tegenovergestelde geval, in een inrichting alléén voor jongens. Ik ben van mening, dat een gemengde opvoe ding het beste is voor beide sexen". Hij vroeg zich even af, of hij zich met dit onderwerp niet op een verkeerd terrein begaf. Maar Elsie antwoordde hem onbe vangen, terwijl ze de lunchresten bijeen begon te pakken; „O, maar we waren hele maal niet ongelukkig in het weeshuis. Juffrouw Marion was altijd heel goed voor ons. Niemand liet ons ooit voelen, dat we zielig waren, hoewel we, toen we ouder v/erden, heel goed beseften, dat ons leven anders was dan dat van andere kinderen. Ik zelf vond 't ergst, dat ik geen vader had, geloof ik.... Maar èlle helpsters van het weeshuis waren een soort moeder voor ons". „Dat is 't juist wat ik bedoel", zei Mark. „Er waren veel te veel vrouwen en er was geen evenwicht, doordat er geen contact met mannen was". „Een massa kinderen hebben in de oor log hun vader verloren", merkte Elsie cp. „Ja, dat is helaas waar, maar ze l*ven daardoor nog niet helemaal afgezonderd in een vrouwenwereld", antwoordde Mark. Hij lachte even, om het gesprek wat min der ernstig te maken. „Meisjes moeten le ren hoe ze met een man moeten omgaan. Ze moeten leren zijn hemden te strijken en zijn sokken te stoppen, en in het algemeen hoe zë hem moeten behandelen". Elsie lachte nu ook. Ze dacht aan Sir Leo, die voor haar het meest haar idee van wat een vader kon zijn, benaderde. Ze had nooit iets voor hèm kunnen doen van die dingen, die Mark noemde. Ondeu gend merkte ze op: „Ik zal me dan maar meteen oefenen op uw hemden en sokken, ais Annie dat goed vindt". „Daar zal ze je de kans niet toe geven", antwoordde Mark met een glimlach. „Maar persoonlijk verklaar ik me bereid om als oefenobject te dienen. Ik ben nog niet oud genoeg om je vader te zijn, maar je zou me kunnen beschouwen als een oudere broer. Denk er echter aan, dat niet alle mannen zo slecht-gehumeurd zijn als ik soms'ben. Als je het de aanstaande zes maanden met mij uithoudt, dan heb je een ware vuurproef doorstaan". „Dan kunt je een ideaal-vrouw worden voor een man", wilde hij er aan toevoegen, maar hij bedacht zich. Ze was nog zó jong en dacht kennelijk nog niet over mannen als aanstaande echtgenoten. Hij voelde, hoe ze verlegen werd en even hing er een pijn lijk zwijgen tussen hen. De prettige stem ming scheen verdwenen en hij verwenste zichzelf om zijn gebrek aan tact. „Trek je niets van mijn plagerijen aan, Elsie", zei hij vriendelijk. „Ik weet zelf, wat 't is een wees te zijn. Mijn vader sneuvelde in de vorige oorlog en mijn moeder stierf, toen ik nog geen twee jaar oud was. Ze had geloof ik geen levensmoed meer, ze hield héél \eel van mijn vader. „Maar ze had u toch!" riep Elsie uit. Ze kon 't zich niet indenken, dat een vrouw niet verder wilde leven voor haar kind. Mark ging hierop niet in. Annie ver zorgde mij uitstekend. Ze was een soort vader en moeder tegelijk voor me, en één van mijn ooms hield de band met mijn verdere familie in stand. O, ik had een erg prettige jeugd. Maar ik wil je alleen maar zeggen, dat ik wéét, wat het betekent op te groeien zonder eigen ouders „Dank u", zei Elsie zacht. Ze voelde, hoe hij haar gerust wilde stellen en vriendelijk wilde zijn. Hij kon 't zich echter niet voor stellen, dat haar jeugd in eik opzicht an ders was geweest dan de zijne. Hij had ten- hem te verzorgen, om hem alles over zijn moeder te vertel'enHij had foto's kunnen bekijken in portretalbums, en er waren ooms en tantes en grootouders ge weest. Hij had niet met zijn vragen naar de moeder van een weeshuis behoeven te gaan, die alleen ko-n antwoorden,, dat op een goede dag een baby met de naam Elsie Gordon was afgeleverdHet enige, wat juffrouw Marion haar altijd weer verze kerd had was dat ze waarschijnlijk uit be hoorlijke, welgestelde ouders geboren was. De babykleertjes, waarin men haar gevon den had, waren van eerste kwaliteit ge weest en alles had er even verzorgd en schoon uitgezien„Tracht er niet over te piekeren", had juffrouw Marion steeds opnieuw gezegd, „probeer het hier prettig te vinden. Je hebt 't hier toch naar je zin, is 't niet?" „O ja, dank u", had Elsie dan beleefd en zacht geantwoord met een vage, af wezige blik in haar blauwe ogen. Juffrouw Marion had er wel eens met Sir Leo over gesproken, die zich dan nóg meer inspande om Elsie's leven zo aangenaam mogelijk te maken. En Sir Leo was daar stellig in geslaagd. Elsie was van nature een opgewekt, te vreden kind en ze voelde zich in het wees huis niet ongelukkig. Vooral de weten schap, dat' Sir Leo haar speciale vriend was, maakte haar gelukkig en vergoedde het vele, dat ze moest missen, grotendeels. Toen ze ouder werd, piekerde ze hoe lan- ten alleen maar ontvlucht om te demon streren, dat hij in vorm was, dat hij ook zijn mannetje stond, evenals Van Est, Wagtmans, Roks en Voorting? Indien de laatste veronderstelling juist zou zijn, is daarmede wel bewezen dat hij mentaal in deze dagen zeer onevenwichtig is en dat hier een taak is weggelegd voor ploeglei der Pellenaars om Nolten zelfvertrouwen te geven. Nolten kwaad Jan Nol ten heeft overigens zelf antwoord gegeven op de vraag, waarom hij reeds twee dagen deze onbegrijpelijke tactiek toepast: een uitlooppoging, die telkenmale slecht getimed was. Aan de finish vroeg Van Est hem: „Waarom zijt ge alleen weg gegaan? Ge zijt zot met zo'n wind op kop". Én Jan Nolten antwoordde fel en afge beten: „Zot, zegt gij? Ge wist toch wel, dat er zes of acht man weg waren en ge wist ook, dat er geen enkele Hollander bij was. En daarom ben ik er tussenuit getrokken". En nog verbeten van woede draaide hij zich om, stapte op de fiets en reed naar het hotel. Van Est trok zijn schouders op, begreep het argument van zijn ploegmaat natuurlijk heel goed, maar was niettemin van bordeel, dat Nolten een dwaasheid had uitgehaald. Jefke Jansen drukte zich nog scherper uit: „Zelfmoord is het, om alleen en op die afstand weg te gaan en bij zo'n wind". Het eerste cricketteam van A.C.C. uit Am sterdam vertoeft op het ogenblik in Engeland om daar enige wedstrijden te spelen tegen Engelse elftallen. Tegen Eastcote bereikten de Amsterdammers een draw. Tegenover de 231 runs van ACC gescoord in drie uur stelden de Engelsen 191 runs voor het ver lies van acht wickets. Een Engels dagblad nam van deze wed strijd een vrij groot verslag op, waarin het onder andere melding maakte van het feit dat de Nederlandse bowler W. van Weelde Hutton had gebowld voor 9. Maarniet de „Grote Meester", zo voegde het blad er verder aan toe, maar Chris Hutton, een neefje (17 jaar oud) van de aanvoerder van het Engels testteam. Na een zeer traag begin slechts drie runs in de eerste twee overs scoorden de Amsterdammers zeer snel. Met een gemid delde. van ongeveer zeventig runs per uur bereikten zij een totaal van 231. Van Kranen donk werd topscorer met 45. W. van Weelae maakte binnen korte tijd 39 (7 x 4,1 x 6). De Engelse batsmen hadden daarna aan vankelijk wel moeite met de aanval van de Amsterdammers, maar slaagden er toch in een draw te behalen. Bij 191 voor 8 werd gestopt. W. van Weelde nam vijf wickets voor het verlies van 57 runs. Het ziet er naar uit dat Bill Johnston, de linkse medium bowler in het Australisch testteam, niet zal spelen in de derde test- match EngelandAustralië op Old Trafford in Manchester. Johnston is geblesseerd aan een knie. ADVERTENTIE Haarlem Rotterdam is greeed om de deelnemers aan de gymnaestrada te ontvangen. Tot in détails is alles voorbereid en het is moei lijk denkbaar dat de organisatoren van deze eerste internationale manifestatie van dc Féderation Internationale de Gymnasti- que straks nog voor verrassingen zullen komen te staan waarin niet is voorzien. Ofschoon zelfs op dit moment het juiste aantal deelnemers nog niet kan worden vermeld, kan in elk geval worden mede gedeeld dat de cijfers voor het bruten- en binnenland respectievelijk ruim 2000 en ongeveer 3000 bedragen, in totaal dus een aantal tussen de 50Ö0 en 6000. Dit betekent, dat de Gymnaestrada 1953 na de Olympische Spelen in Amsterdam in 1928 het grootste internationale sportfes tijn zal worden dat ooit in Nederland werd georganiseerd. Veertien landen zullen hier vertegenwoordigd zijn. Behalve de drie Beneluxlanden en de vier Scandinavische landen komen Engeland, Portugal, West- Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Hon garije en Italië met uitgelezen groepen hun opvattingen en methoden met betrekking tot de gymnastiek demonstreren. Italië meldde zich op het laatste uur nog telegra fisch met een groep van 161 man en stelde daarmee de organisatie schadeloos voor het afzeggen van Joegoslavië, dat zich oor spronkelijk had gemeld. Zweden grootste afvaardiging Bijzonder verheugend is voorts dat de deelneming 'van Zweden (met ruim 800 man verreweg de grootste afvaardiging van alle landen) thans definitief verzekerd is. De paratyphus-epidemie, die in dat land heerste en even moeilijkheden dreigde te veroorzaken, heeft slechts tot gevolg dat enige onbelangrijke wijzigingen in enkele groepen worden aangebracht, doch de mas sale opkomst zal hierdoor geen verandering ondergaan. Een en ander is het resultaat van een voortreffelijke samenwerking tus sen de gezondheidsdiensten van Zweden en Nederland. Ten overvloede blijft hier de inspectie van volksgezondheid en de geneeskundige dienst van Rotterdam vol ledig paraat. Huisvestingsprobleem Het voor Rotterdam zo uitermate moei lijke probleem van de huisvesting heeft ook zijn oplossing gevonden. In zes grote schoolcomplexen en in het gemeentelijk recreatiehuis „De Tempel" zal een goed deel der gasten worden ondergebracht, ter wijl voor de overigen alle beschikbare hótelruimte en veel particuliere woon ruimte is gereserveerd. Voor eventuele ge vallen zal men echter nog onderdak kun nen verkrijgen in Delft, 's Gravenhage en Gouda. In Rotterdam zal dus gedurende de Gymnaestrada-week voor reizigers, enz. geen enkele hotelkamer meer vrij zijn. Het geheel der demonstraties zal een staalkaart worden van diverse werkmetho den en opvattingen van gymnastiek en veel variatie tonen. Men zal er zeer jeug dige personen aan het werk kunnen zien, maar ook een groep Noren, wier leeftijd ligt tussen 4075 jaar. Voorts zullen rhyth_ mische en op het ballet gerichte groepen zijn vertegenwoordigd, als ook de repre sentanten der klassikale oefeningen. Hier voor worden in de Ahoy-hal 6 ringen, 6 bruggen en 6 paarden opgesteld, waaraan o.m. "de Zwitserse keurturners zullen wer ken. Nieuwe oefeningen Terwijl dus vele reeds hier te lande be kende groepen hun even bekende oefenin gen zullen demonstreren, bereidt men zich anderzijds voor op de kennismaking met veel nieuwe oefeningen, in hoofdzaak op die, welke worden gebracht door de diverse buitenlandse instituten voor lichamelijke opvoeding, waarvan bekend is, dat veel studie van de oefenstof wordt gemaakt en nieuwe oefeningen worden gecreëerd. Door het ontbreken van elk wedstrijd element zal de Gymnaestrada in niet ge ringe mate een idealistisch karakter dra gen. Dit idealisme voor de gymnastiek zal uitdrukking vinden in een allegorisch avondlichtspel, dat door de Rotterdamse Turnbond op de openings- en op de slui tingsdag zal worden opgevoerd. Voor dit doel ondergaat het Sparta-stadion een zekere metamorphose. Snelste bówler in Engeland' Vlak na het bekend worden van de samen stelling van het Engels testteam, dat Donder dag aanstaande de derde testmatch tegen Australië op Old Trafford in Manchester zal spelen, heeft men in het countyteam van Northamptonshire een bowler ontdekt, waar van de voorzitter van de keuzecommissie van Northamptonshire zegt dat het de snelste bowler van Engeland is. Het is de drie-en- twintig-jarige student Frank Tyson van Dur ham University. Tyson presteerde het om in zijn eerste over tegen de Australiërs de wickets van Hole en McDonald te nemen. Een niet geringe prestatie. Dat Tyson een zeer snelle bowler is bewij zen e'. de bi'zonderheden, die men over hem bekend maakte. Frank Tyson heeft een aan loop van niet minder dan zevenentwintig passen. Een aanloop, die ook de wicket keeper van het team wat schrik heeft inge boezemd. Tyson is namelijk zo snel. dat wicketkeeper Andrew ongeveer de lengte van een cricketpitch achter het battingwicket staatAls Tyson zijn aanloop begint staat hij ongeveer zeventig yards van Andrew vandaan. Een en ander vergt echter zo veel van de student dat deze het niet langer dan twee of drie overs volhoudt op topsnelheid te bowlen. Hetgeen na het bovenstaande wel enigszins begrijpelijk is. Zes maanden gevangenisstraf en twee jaar intrekking van het rijbewijs luidde het vonnis tegen de 24-jarige M. B. uit Bus- sum, wie dood door schuld ten laste was ge legd. Op 30 April was hij, na een aantal borrels gedronken te hebben, met een ken nis een toertje gaan maken op een gehuur de motorfiets. In Utrecht veroorzaakte hij een verkeersongeluk, waarbij zijn duopassa gier om het leven kwam. minste een figuur als Annie gehad om ger hoe minder over haar afkomst en ten slotte vroeg ze er nooit meer naar. Nie mand wist, dat ze al haar vragen diep in haar hart koesterde en allerlei verhalen verzonZe leefde in een eigen verbeel dingswereld, waarin een eigen vader en een eigen moeder een grote rol speelden. Deze vader en moeder hadden alle goede eigenschappen van de helden uit de boe ken, die ze las. Niemand kende dit eigen wereldje van Elsie, behalve zii zelf.... HOOFDSTUK 12 De lange autorit was thans bijna vol bracht. Ze naderden het dorp Farndon en Elsie keek haar ogen uit. Ze had moeite haar opwinding te bedwingen. Mark had haar zoveel van Willows en omstreken verteld, dat ze grote verwachtingen had. Het landschap was inderdaad aantrekke lijk, zeer heuvelachtig, met glooiende vel den en kronkelige, smalle wegen tussen hoge heggen. Er hing een vage sluier van mist boven de velden en het rook rondom naar herfst. Zo nu en dan, wanneer ze op de top van een steile heuvel kwamen, was er in de verte iets van de zee te zien. De eerste keer, dat dit het geval was, slaakte Elsie een uitroep van verrassing. Mark, die zwijgend naast haar zat. ze begon zijn buien van zwijgzaamheid reeds te kennen vroeg haar, wat er aan de hand was. „De zéé, ik zie de zéé daar in de diepte", antwoordde Elsie. „Ik wist niet, dat u zó dicht bij de zee woonde". „De zee is vijf kilometer van Willows verwijderd. Er ligt een vissersdorpje in de buurt, genaamd „Beard", legde hij uit. „Er lopen ook bussen naar Torquay, als je be hoefte zoudt voelen aan een zeer gecivili seerde plaats van vermaak". Op dat moment had Elsie daar zeker géén behoefte aan. Het was voor het eerst sinds maanden, dat ze weer buiten was en het vruchtbare landschap van Devon was geheel nieuw voor haar. Ze reed langzaam door het dorpje Farndon en lette goed op, om niet de zijweg, die ze moesten inslaan, te missen. Ze was moe, maar haar ver moeidheid belette haar niet vol belang stelling om zich heen te kijken. Toen ze de grote wagen de bewuste zijweg inreed, zei Mark: „Geef maar wat meer gas, het is hier steil". Het was voor het eerst gedu rende de lange rit, dat hij haai aanwijzin gen gaf. Uiteraard kende hij de moeilijk heden van deze smalle steile weg en wilde hij haar waarschuwen. Boven o-p de heu vel gekomen, gaf hij haar verdere aanwij zingen: „Willows is het eerstkomende huis aan je rechterhand. Er is een hoge heg om heen en de inrij moet je vrij scherp ne men". Hij voelde, dat ze opgewonden was en ook hijzelf onderging hierdoor een vreemd gevoel van spanning. Hoewel het niet be paald een feestelijk thuiskomen genoemd kon worden blind en invalide als hij was toch voelde hij dit als een thuisko men. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6