mmmmm Santpoort-Zuid krijgt er 169 nieuzve huizen bij Ballets de Paris van Roland Petit nieuw hoogtepunt van Festival Vele bezwaren der ouders tegen geleide schoolaanwijzing Bloemendaalse jeugd naar Oudenhoorn om te helpen bij de oogst *5Briet?eit aan de redactie Kort en bondig Nijverheid en Handel PEN-garage op de grens van twee gemeenten en mogelijkheid van een cultureel gebouw Simon Martin overleden WOENSDAG 8 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT; 5 „Le Loup" en „Carmen" wonderen van danskunst Zilveren legpenning toegekend aan de heer Ch. E. Visser Overweg in Wüstelaan wordt verbeterd Goöperators-dag in Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Wethouder Geluk antwoordt de ontevredenen Koninklijk bezoek aan Amsterdam Jeugdorkest van Haarlems Muziekinstituut onder jubilerende dirigent Helemaal verruimd en gelukkig, later wat beduusd door de overweldigende indruk, kwam ik gisteravond uil het Theater Carré in Amsterdam, waar Roland Petit met zijn vernieuwde Ballets de Paris de eerste van een reeks van elf voorstellingen had gegeven, die op het laatste moment nog een plaats op de eigenlijk al overladen agenda van het Holland Festival vond. Na de vooral aanvankelijk teleurstellende ervaringen met het ballet van de Marquis de Cuevas kwam dit optreden als een verrassende, bijna volledige openbaring. Na het zien van de twee hoofdnummers van het programma: ,fLe Loup" op muziek van Henri Dutilleux en „Carmen" naar de gelijknamige opera van Bizet, kon men eigenlijk alleen maar zeggen: dit is het! Als bij toverslag gelooft men weer in het wonder van de theaterdans. En hoe klein het publiek bij deze première ook in aantal was, het juichte en stampte tenslotte van pure dankbaarheid dat men het aan de overkant van de Amstel moet hebben kunnen horen. Roland Petit heeft stellig niet zulk per fect materiaal tot zijn beschikking als de genoemde markies, maar hij kan beschik ken over een blijkbaar onuitputtelijke schat van dansante ideeën en dat is per slot van rekening heel wat meer waard. Hij brengt door de zeldzaam gelukkige vereniging van gevoel met intelligentie eindelijk weer kunst voor volwassenen. En bovendien weet hij zich als een tweede Diaghilew te verzekeren van de medewerking van dich ters, schilders en componisten, die hei» de mogelijkheden bieden zijn verlangens en inzichten met een artistieke perfectie tot m alle onderdelen te realiseren. Colette Marchand De avond begon niet eens zo veelbelo vend, want „De Parel" van Victor Gsovsky (muziek van Claude Pascal, décor en schit terende costuums van Zao Wou Ki) mag dan een knap stuk vakwerk zijn, het is buitengewoon ondankbaar voor de man lijke solist en het verraadt geen greintje bezieling. De bewegingen zijn als goedge vormde woorden, die ten hoogste brok stukken van zinnen vormen. Kort kan ik eveneens zijn maar dit keer niet uit ge brek aan waardering over het kostelijke divertissement „Deuil en 24 heures" in vele geestige, maar wegens plaatsgebrek niet allemaal opgestelde décors van Anton Clave: de groteske geschiedenis van een bekoorlijke vrouw, die uit scherts een rouwjapon koopt, door toedoen van een minnaar binnen een etmaal weduwe wordt en haar „verdriet" al even snel overwint als zij zich in Maxim's laat meeslepen door een onstuimige cancan. „Rouw terwijl u wacht" zou misschien een goede vertaling van de titel kunnen zijn. Het geheel is een bizarre persiflage, doet denken aan het fin-de-siècle uit de chansons van Xanrof en bevat werkelijk de gekste parodieën op de klassieke duetten. Hélène Constantine, een voortvarende en pittige pizzicatodanse res, is geknipt voor de vrouwelijke hoofd rol. Zij wordt door Serge Perrault met veel komische verve ter zijde gestaan en ge sprongen. Emotionele dans „Carmen" is de grote sensatie van het seizoen 1948—1949 geweest. Het heeft wat lang geduurd voor wij dit meeesterwerk in Nederland te zien kregen en wij moeten het helaas zonder Renée Jeanmalre in de De heer Ch. E. Visser trad op de Dinsdag gehouden vergadering van het departement Haarlem van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel af als voorzitter en was volgens de statuten niet herkiesbaar. Zijn opvolger mr. A. E. C. de Groot van Embden heeft hem namens het departement dank gezegd en de heer Visser meegedeeld, dat hem de zilve ren penning van de maatschappij zal worden aangeboden. Mr. De Groot van Embden herinnerde er aan, dat de heer Visser van Mei 1940 af voorzitter van 't departement is geweest en in die periode toonde 'hij zich een man, die voelde voor traditie, stijl en goede vor men. Tijdens zijn dagelijkse werkzaamheden was hij gewend leiding te geven en allen van het departement," die in de loop der jaren de heer Visser in zijn functie heb ben gade geslagen, zullen onder de in druk zijn gekomen door de wijze, waarop hij het voorzitterschap heeft waar genomen. De leden zullen in het bijzonder getroffen zijn door de wijze, waarop de heer Visser de bijeen komsten van het departement leidde; er werden steeds lezingen gehouden die er toe hebben bijgedragen, dat het departe ment zich voorspoedig ontwikkeld heeft. Het zal voor spreker moeilijk zijn te treden in de voetsporen van zijn voorganger. Het ook imiteren be tekenen. Wel zal hij trachten diens stijl in deze stijlloze tijd voort te zetten. Mr. De Groot van Embden deelde mee, dat het bestuur besloten heeft de heer Visser aan te bieden de zilveren legpenning van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en handel. In de vacature van de heer Ch. E. Visser werd gekozen als bestuurslid ir. C. H. Hol- gen; de heer H. Ledeboer, secretaris, werd herkozen. Dè jaarverslagen van de secretaris, de heer Ledeboer en van de penningmeester, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, werden goedgekeurd. Daaruit bleek, dat het aantal leden gestegen is. Doordat in het vorig jaar de jaarvergadering van de Maatschappij in Haarlem gehouden is sloot de rekening met een nadelig saldo. Op de begroting 1953 is een voordelig saldo geraamd. titelrol stellen, maar het is er dan toch: vijf korte, realistische scènes, waarvan iedere beweging feilloos een emotie tekent. Op papier lijkt het even gewaagd als on logisch om van een zo populaire opera een ballet te maken, maar Roland Petit is tegen alle beter weten in geslaagd de bekende handeling volkomen in danstermen uit te drukken. Als choreograaf stelde hij twee pas-de-deux, die hun weerga nauwelijks hebben, omdat zij niet alleen betoverend mooi gebouwd zijn, maar tevens een psy chologische onthulling van karakters en situatie geven. Adembenemend is het slechts door pauken begeleide duet bij de ingang van de arena, waar de geliefden op volkomen natuurlijke wijze de bewegingen van het stierengevecht overnemen en Car men tenslotte sterft als een gewond dier, waarna als ironisch commentaar de hoe den van de onzichtbare toeschouwers over de omheining vliegen ten bewijze van de overwinning van Escamillo. Als regisseur en wat voor een! zorgde Roland Petit voor een fel gekleurde en bewogen achtergrond. Maar zijn grote verdienste als vernieuwer, of liever gezegd: voortstuwer van de danskunst, schuilt in zijn vindingrijk vermogen (reeds eerder zo treffend in „Le jeune homme et la Mort" gedemonstreerd) alledaagse handelingen en motieven logisch aan de zuiver-klassieke techniek te verbinden. Let eens, want u moet dit programma gaan zien, op zulke illustratieve détails als het oplichten van een cigaret, het verschuiven van een stoel, het met één vinger van de gebogen hand naar zich toeheffen van het gezicht van de beminde in het volmaakte liefdespel. Colette Marchand die wij ons zullen blijven herinneren als de poes Agathe in ADVERTENTIE Steeds frisse lucht in tFiLTER met een nyr* v i het .poëtische „Les demoiselles de la nuit" is als type van de revue-achtige moder ne danseres zeker niet ideaal voor Carmen, te minder daar zij bepaald niet virtuoos genoemd kan worden en een gemis aan attaque vertoont, maar het moet gezegd worden dat zij desondanks zeer expressief de prachtige slaapkamerscène vertolkte met Roland Petit, die in dit duet het op elkaar indraaien tot sublieme evocatie van menselijke toegenegenheid verhief. Zijn Habanera had misschien te weinig Spaanse allure, doch dat maakte dank zij de sug gestieve enscenering weinig uit. En toch was het hoogtepunt van het pro gramma naar mijn smaak „Le Loup" of „De Wolf" op uitnemende muziek van Henri Dutilleux, waarvoor Carzou de beste décors ontwierp, die men sedert jaren heeft gezien. Ik stel mij voor dit ballet iedere avond te gaan zien, die ik in de komende week te mijner beschikking heb, niet alleen om er telkens opnieuw van te genieten, maar tevens om het tot in onderdelen voor u te kunnen beschrijven. Ook dit werk komt heel dicht bij de pantomime, maar het blijft voortdurend dans. Violette Verdi, die in „De Parel" zo'n nerveuze indruk maakte, was even brillant als gevoelig in de rol van de vrouw, die zich in de armen stort van hem die zij haar echtgenoot waant, doch in werkelijkheid een wolf blijkt te zijn. Zo verteld, klinkt deze geschiedenis van de toneelschrijvers Jean Anouilh en Georges Neveux onzinnig, maar men heeft hier bij alle fantastische inslag met een hyper-men selijk drama te doen, zoals ik in een vol gende beschouwing overtuigend hoop te doen uitkomen. Maar veel overtuigender dan woorden ooit kunnen zijn, is dit zeld zaam boeiende danstoneel met zijn twee magnifieke duetten: dat van herkenning en overgave eerst, dat van het bespeuren van onraad en de noodzakelijke vlucht ver volgens. Ik hoop dat ik mij door mijn enthousiasme niet zodanig heb laten meeslepen, dat mijn aanbeveling ongeloofwaardig klinkt. Doch werkelijk, dit ballet van Roland Petit leeft, het is artistiek, het fascineert. De TI.O.V. heeft met slechts één repetitie voortreffe lijk begeleid. DAVID KONING Santpoort-Zuid wordt bü de grens van Bloemendaal uitgebreid met 169 woningen, een nieuwe spoorovergang aan de Wüstelaan en enige, in raadhuistermen genoemde „bizondere" gebouwen. Tenminste als Gedeputeerde Staten hun sanctie hieraan geven. In het raadhuis in Velscn ligt, gedurende veertien dagen, een plan van uitbreiding voor Santpoort-Zuid ter inzage. Het betreft hier in hoofdzaak het deel dat ligt tussen de spoorbaan en de Rusburglaan. Ter gelegenheid van de Coöperators-dag 1953, werd gisteravond in het Gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem een bijeenkomst gehouden, die zowel een bezinnend als een feestelijk karakter droeg. De Internationale Coöperatieve Bond heeft op 4 Juli een bonds dag geproclameerd, waarop een zogenaamde coöperatie-week volgt, die ten doel heeft de leden van internationale, landelijke en plaat selijke verenigingen zich te doen bezinnen op zijn doelstellingen. Zo wees de voorzitter van de Coöperatieve verbruiksvereniging „Haarlem", de heer P. van Gessel, op de noodzaak van nauwe samenwerking en be zinning op de doelstellingen der bond, die in vierendertig land door coöperatieve ver enigingen van verschillende schakeringen wordt vertegenwoordigd. Tevens wordt in deze coöperators-dag algemeen aanleiding tot feestviering gezien, daar de Internatio nale Bond thans vierhonderd millioen leden telt. Aldus bleef het bestuur van de Coöpe ratie „Haarlem" niet achter en werd de le den en niet-leden een variété-programma gepresenteerd onder leiding van de confé- In de ouderdom van 84 jaar is overleden de heer Simon Martin, vroeger leraar gym nastiek aan de Tweede HBS met vijfjarige cursus en een der leiders van de dansaca- demie Martin. Van 1 September 1907 tot 1 December 1924 is hij verbonden geweest aan de HBS en velen zullen herinneringen be waren aan een populaire leraar. Het aantal Haarlemmers, dat aangename her inneringen heeft aan de heer S. Martin als dansleraar, is groter. Met zijn drie broers heeft hij vele jaren lessen gegeven aan de Haarlemse jeugd in de acdemie aan de Schagchelstraat. De vader van de thans over ledene, de heer J. G. Martin, heeft in 1875 te Haarlem een dansschool gevestigd, die later geleid werd door de vier gebroeders Johan (overleden in 1939), Simon (dezer dagen overleden), Henri en Martijn (overleden in 1943). Hun namen zijn onafscheidelijk ver bonden aan vele kinderfeesten, aan talrijke bals enzovoort. De gebroeders Martin vervulden vroeger ook een belangrijke rol bij de viering van Koninginnedag. Ónder hun leiding werden de aubades en de daarop volgende kinder spelen in de Haarlemmerhout gehouden. Ook traden zij als organisatoren op bij kinder feesten op het Zandvoortse strand. In har monie werkten zij samen en hebben zij de traditie van hun vader op bijzondere wijze voortgezet. Het dansinstituut heeft landelijke bekendheid verkregen doordat er ook in an dere plaatsen danslessen werden gegeven. Met de heer S. Martin is een bekende rencier Cees de Lange. Ad Veen had de muT Sefg^f«Teweeg' °Ud zikale verzorging in handen. Willy Arberti gezien is geweest, nam het vocale deel voor zijn rekening, en het duo De Balsamo's wekte bewondering op bij de talrijke aanwezigen met een reeks uitstekende goocheltoeren. De teraardebestelling is bepaald op Vrijdag 10 Juli om twaalf uur op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan. In het Westen en Zuiden grenzen deze gronden voor het grootste deel aan de ge meente Bloemendaal, aan de Oostkant ligt de spoorlijn. Een van de belangrijkste ob jecten in dit plan is een nieuwe overweg bij de Wüstelaan. Als bizonderheid kan worden gezien de bouw van een P.E.N.- garage, die gedeeltelijk in Bloemendaal, voor het andere deel in Velsen komt te staan. De grond tussen de .Bloemendaalse straatweg en het verlengde van de Van Dalenlaan, de wegen die ter hoogte van de Kerklaan bij elkaar komen, wordt gebruikt om „verzorgende bedrijven" op te richten. De garage, die er nu staat kan blijven be staan en de mogelijkheid wordt overwogen op dit punt een showroom te doen herrij zen. Woningbouw Maar woningbouw is toch wel het hoofd doel van dit plan. Er zullen worden ge bouwd 128 étagewoningen in het veylengde van de Van Dalenlaan, 11 ééngezinswonin gen langs en bij de Bloemendaalse straat weg en 30 ééngezinswoningen, in half open bebouwing, bü de Zuidgrens van de ge meente langs de Bloemendaalse straatweg en de Van Dalenlaan. Achter de étagewoningen, die bestemd zijn voor het personeel dat bij de provin- ciebedrijven in dienst is, is aan de West kant duizend vierkante meter grond gere serveerd voor actieve recreatie, zoals een speelterrein voor kleuters en voor oudere kinderen. Cultureel gebouw De „bizondere" gebouwen die in het plan zijn opgenomen zijn onder meer het al bestaande stationsgebouw, het eveneens al aanwezige pompstation voor rioolwater bij de Jan Gijzenvaart, maar bovendien is er plaats gereserveerd voor een gebouw dat eventueel Santpoorts culturele leven kan bevorderen. Deze grond ligt tegen over de Zinneveltlaan aan de Bloemen daalse straatweg. Betere verkeersdoorgang Met het maken van een doorbraak door de bebouwing aan de Kerklaan heen en het verleggen en verbreden van de over weg naar de Wüstelaan, tegelijk met een doortrekking van de Van Dalenlaan van de Rusburglaan af tot de overgang bij de Wüstelaan, wordt een aanzienlijke ver keersverbinding met het Noorden van de gemeente tot stand gebracht. De Kluyskenslaan zal worden doorge trokken tot de Johan Verhulstweg in Bloe mendaal. Op datzelfde punt zal een weg uitkomen, die ongeveer in het verlengde van de Zinneveltlaan ligt. Beide wegen vormen de toegang tot de ingang van het garagecomplex van het P.E.N., waarvan de entrée in Bloemendaal is gelegen. Op 30 Juni heeft de raad van Velsen Haarlem, 7 Juli 1953 GEHUWD: 4 Juli: R Stokvis en G. Been hakker; 7 Juli W. F. Serné en M. Möhringer. BEVALLEN van een zoon: 6 Juli: J. M. Schulz-Schmidt; 7 Juli: S. van Zonneveld- Schiffer; E. M. Linn-Muis. BEVALLEN van een dochter: 6 Juli: K. Booy-de Boer; B. Spithoven-van Scher- penzeel; P. Twigt-Hack; S. M. Jongsma- Kaim; 7 Juli: H. van Excel-van den Nouw- land; H. Meijer-Westerik; E. H. Rijntjes- Eden. OVERLEDEN: 5 Juli: J. W. A. J. God- dijn, 71 jaar, Jansstraat; 6 Juli: I. J. Peper- Goedhart, 80 jaar, Leidsevaart. deze plannen goedgekeurd en met span ning wordt de reactie van Gedeputeerden tegemoet gezien, want hiervan hangt uit eindelijk het tijdstip van uitvoering af. Gisteren hebben wij uitvoerig uiteenge zet, welke redenen de gemeente ertoe ge dwongen hebben, een aantal leerlingen van openbare scholen uit Haarlem-West naar de nieuwe hulpschool naast het „ste nen bad" aan de Houtvaart te verwijzen of over te plaatsen. Daar de ouders van de betrokken leerlingen het met deze „nege ring van het principe der vrije schoolkeu ze" niet eens waren, heeft wethouder Geluk gisteravond in het gymnastieklokaal van de meisjes-HBS aan de Tempeliersstraat een nadere toelichting op deze zaak gege ven, waarna de ouders gelegenheid kre gen, hun bezwaren kenbaar te maken. Wethouder Geluk hield een pleidooi voor de voorgenomen overplaatsings-procedure, waarbij hij in hoofdzaak dezelfde argumen ten ontwikkelde, die wij gisteren gepubli ceerd hebben en concludeerde, dat de voordelen van een dusdanige hergroepering der schoolbevolking zwaarder wogen dan haar nadelen. De grote aangifte van nieuwe leerlingen voor de bestaande openbare scholen in Haarlem-West had dit jaar geen andere keuze gelaten en met het thans ontworpen schema zou ook de gunstigste verdeling der leerkrachten mogelijk worden, hetgeen de heer Geluk met vele cijfers verduidelijkte. Bij de verwijzing van leerlingen naar de nieuwe school (die, zoals de wethouder ont hulde, de Theo Thijssenschool gaat heten) is vooral de „geografische" ligging in ogen schouw genomen, omdat elke school ten slotte haar bevolking bij voorkeur uit de De gepensionneerde tekenleraar J. Apetz sr. is een vurig liefhebber van het water. Daarvan getuigt zijn domicilie: een woonschip in Heemstede. Maar om zich ook op betrekkelijk comfortabele wijze te kunnen verplaatsen heeft hij een vernuftige machinerie vervaardigd, waardoor een roeiboot in een raderboot werd getransfor meerd. Zodat men het kwieke echtpaar Apetz nu geregeld op het water o??i en bij Heemstede kan aantreffen. De onder meer door Bloemendaal ge adopteerde rampgemeente Oudenhoorn komt er langzamerhand weer een beetje boven op, mede door de door zovele ge meenten geboden steun bij het herstel. De dank daarvoor steekt men in Ouden hoorn niet onder stoelen of banken, en zeker niet alleen om de goederen of de be wezen diensten, maar vooral ook om de har telijkheid die eruit sprak. De gemeentesecretaris van Oudenhoorn, de heer M. J. Deurloo, vertelde ons, dat de dank voor bijvoorbeeld de ontvangen schoonmaakpakketten uit Bloemendaal en andere gemeenten zo oprecht aandoenlijk was, dat zij met geen woorden te beschrij ven viel. Angelo, Borculo en Gcldermalsen heb ben elk een schoonmaakploeg gezonden, vrouwen tussen de twintig en de veertig jaar, vijftien in getal, die een week hielpen bij het schoonmaken der huizen. Schoon maakpakketten kwamen uit Geldermalsen en Bloemendaal, welke gemeenten evenals Borculo nog een technisch ambtenaar heb ben gezonden. Bovendien schonk Borculo reeds een woning waardoor behalve een Bloemendaalse-, ook een Borculose hoek ontstond. Door toevallige omstandigheden werd ook hulp verleend uit een buiten landse gemeente uit het district Kansas (Verenigde Staten). De gemeente Angelo heeft de school jeugd van Oudenhoorn een vacantie van veertien dagen toegezegd in de maand Augustus. Verder mogen de leerlingen van de lagere school in Geldermalsen kersen gaan eten, welke heuglijke gebeurtenis waarschijnlijk in de eerste helft van deze maand zal plaats hebben. En dan wordt er aan gewerkt, dat vart de Bloemendaalse middelbare schooljeugd in Augustus een groep van dertig meisjes en jongens naar Oudenhoorn gaat om met de oogstwerkzaamheden te helpen. Dit heeft de Oudenhoornse wethouder L. Zeelenberg met leden van het Bloemendaalse hulp comité besproken, toen hij hier onlangs een bezoek bracht. De Bloemendaalse jeugd zal dan niet, zo is de bedoeling, in barak ken worden ondergebracht, doch bij de boerenbedrijven in Oudenhoorn, waardoor de jeugd uit beide gemeenten meer begrip voor elkaar zal krijgen. De overigens wel geringe oogst zal dit jaar wel voornamelijk uit gerst be staan. In normale tijden werden er even eens aardappelen en bieten verbouwd, maar deze producten zullen dit jaar niet uit de grond gehaald kunnen worden. Als straks de jeugd uit Bloemendaal naar Oudenhoorn gaat, zal zij er terdege mee rekening moeten houden, dat het comfort heel wat geringer is dan zij in deze om geving gewend is. Er is evenmin een nabij gelegen stad waar men na het werk omliggende woonwijk betrekken moet en dat is ook een voordeel voor de leerlingen zelf, voor wie de afstand van huis naar school nu veelal aanmerkelijk bekort is. Met dat laatste argument waren ver schillende der aanwezige ouders het niet eens: zij betoogden, hun kinderen liever naar een veraf gelegen school met een ge vestigde reputatie te sturen dan naar een dichtbije school-in-wording, die qua sys teem en leerkrachtencorps nog een open vraag vormde. Ter beantwoording van deze ontevrede nen gaf wethouder Geluk het woord aan het jonge hoofd der nieuwe school, de heer Marwitz, die zijn toehoorders de verzeke ring gaf, dat hij en zijn onderwijzerscorps, bestaande uit de dames M. E. Sperwer en W. Schouten en de heer R. Vercruijsse, „met geestdrift naar een synthese van het klassikale en het moderne individuële on derwijs" zullen streven, waarbij de harmo nische vorming van de leerlingen, naar lichaam en geest, voorop zal staan en waarbij noch de practijk des levens, noch ook de voorbereiding tot het middelbaar onderwijs veronachtzaamd zullen worden. Dit laatste vormde een antwoord op vra gen van ouders, die twijfel geuit hadden aan de waarde van de nieuwe inrichting als „opleidingsschool" een instituut, dat wethouder Geluk later nog als een „ver derfelijk opjaagsysteem" kwalificeerde. Vele andere bezwaren der ouders betrof fen het feit, dat hun kinderen nu via het gevaarlijke trottoirloze Houtvaartpad en het smalle viaduct aan de Brouwersvaart naar school zouden moeten. Hun beloofde de wethouder, dat hij de verkeerssituatie ter plaatse nog eens zal laten onderzoeken. Andere ouders maakten er bezwaar te gen, dat hun kinderen nu over verschillen de scholen verdeeld zouden worden en vrij algemeen was men van oordeel, dat de aan zegging van de voorgenomen overplaatsin gen (die sommigen pas enkele dagen gele den ontvingen) de ouders voor een fait accompli geplaatst had. Wethouder Geluk riposteerde, dat het om administratief- en on derwijs-technische redenen niet mogelijk was, de aanzeggingen eerder te verzenden. Lang en breed is er voorts nog gediscus sieerd over de principiële zijde van het „heen en weer rangeren met leerlingen": een vader, wiens kind voor enkele jaren op een dergelijke wijze van de Beatrix- school naar de Huygensschool verwezen was en die nu weer van de Huygensschool naar de Thijssenschool zou moeten verhui zen vroeg, of dat „nu zo maar door moest gaan", waarop wethouder Geluk antwoord de, dat het inderdaad mogelijk zou zijn, dat zo'n leerling in de toekomst opnieuw van school zou moeten veranderen. Ook het combineren van hogere klassen, zoals dat op de nieuwe school zal geschieden, lelde de wethouder, gezien de ervaringen met gecombineerde klassen in andere scho len, niet als een ernstig bezwaar, wanneer (zoals hier voorzien) zo'n klassencombina- tie een niet te grote bevolking heeft. De hierna nog niet overtuigde ouders werd geadviseerd, hun klachten en bezwa ren schriftelijk aan „Onderwijs" over te leggen: men zal dan zien, aan enkele rede lijke bezwaren tegemoet te komen. Van 9 tot 14 September zullen de Ko ningin en Prins Bernhard een officieel bezoek brengen aan Amsterdam. (Verkort weergegeven) Waarom? Ik vraag mij af wat Touring Zandvoort bezielt. Volgens uw berichten stelt zij pogingen in het werk om Zand voort Nederlands drukstbezochte bad plaats en ontspanningscentrum van de Haarlemmers en Amsterdammers en ver lofcentrum van Amerikaanse soldaten te maken. Waarom? Met goed weer is het er zo druk dat er geen stoel op het strand meer te krijgen is. Lijdt Touring Zand voort ook aan het waanidee dat Hollandse guldens meer waard zijn als ze ontvangen worden van buitenlanders? Dat zij Duitse autobussen tracht te lokken, inplaats van wat meer service te produceren voor haar Nederlandse gasten is ook een kortzichtige activiteit. Heeft de Nederlander in eigen land misschien al te veel gelegenheden om zich ongehinderd te verpozen? BADGAST culturele ontspanning kan genieten, zo daar nog behoefte aan mocht bestaan. De enige verbinding is die per stoomtram, die eens per twee uur naar en uit Oudshoorn ver trekt. De meisjes en jongens, die van deze zomer op het Oudenhoornse land gaan wer ken moeten ten minste vijftien jaar oud zijn. BINNENLAND Een 20-jarige fabrieksarbeider heeft in October uit een telefooncel in Amsterdam een tas met 2900.— weggenomen, die een kantoorbediende uit Hillegom daar had laten liggen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het rechtbankvonnis tegen de fabrieksarbei der 10 maanden waarvan 5 voorwaardelijk thans bevestigd. Drie jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 22-jarige monteur uit Rietveld en een 22-jarige gemeentewerkman uit Rotterdam, die bekenden in de omgeving van Gouda 23 inbraken te hebben gepleegd, waarbij zij onder meer negen motorfietsen hadden ge stolen. Op een schip in de Amsterdamse haven is een 17-jarige Duitse jongen aangehouden, die verklaarde in Dresden te wonen en al zwervende naar ons land te zijn gekom'en. Hij wilde gaan varen. De Vreemdelingen politie zal hem naar Duitsland terug brengen. Op het vliegfeest dat Zaterdag 18 Juli op het vliegveld Soesterberg wordt gege ven zullen voor het eerst ook de „860 Aero- bats" optreden, het stuntteam van de Ma rine Luchtvaartdienst. Dit team is pas in Mei opgericht. Het staat onder leiding van de luitenant ter zee vlieger eerste klasse C. J. Idzerda uit 's-Gravenhage. De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de universiteit te Groningen heeft aan de heer J. H. Koerts, inspecteur van politie te Groningen, de meesterstitel cum laude ver leend. De heer Koerts heeft in zijn vrije tijd gestudeerd. Overdag werkte hij normaal op het hoofdbureau van politie te Groningen. Tot directeur van het Parijse kantoor van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer is benoemd dr. J. A. M. van der Stap, journalist, auteur en radiocommentator. Na de bevrijding was hij werkzaam bij de Franse regeringspers dienst. Tot 1947 werkte hij ook bij de afde ling Nederlandse uitzendingen van de ranse radio, waar hij door Jan Brusse werd opgevolgd. Door de sterke stroom is de motor sleepboot „Marie" op de Waal bij Tiel om geslagen en gezonken. De kapitein wist zich zwemmende te redden. De helicoptèrelijn Brussel-Rotterdam zal volgend jaar vermoedelijk worden doorgetrokken naar Utrecht. In Bolsward zwom Dinsdag een jonge zeehond rond. Hij werd naar het Noorder Dierenpark in Emmen gebracht, waar nu getracht wordt met gemalen rauwe haring en volle melk het jonge dier in leven te houden. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer H. H. Bosman te Haarlem. Bij de in Den Haag gehouden Staats examens voor muziek is geslaagd voor het diploma-A piano mej. C. A. M. de Cavelier te Haarlem. Door de beschikbaarstelling van het buiten „Duinzicht" te Vogelenzang zal de Nederlandse Vereniging van Suikerzieken van 15 Juli tot en met 15 September weder om de uitzending kunnen verzorgen van aan suikerziekte lijdende kinderen. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het kerkelijk exa men de heer R. van 't Lindenhout te Heem stede. Het programma der orgelbespeling in de Grote kerk op Donderdagmiddag van 3- 4 uur door George Robert luidt: 1: Fantasia A. van den Kerckhoven; 2. Variaties „Est- ce Mars" J. P. Sweelinck; 3. Preludium en Fuga e kl.t. J. S. Bach; 4. Pastorale C. Franck; 5. Suite gothique L. Boëllmann. De lilde uitvoering van Haarlems Mu ziekinstituut was bestemd voor het op treden van ver, soms zeer ver gevorderde leerlingen. Ook het jeugdorkest kwam in actie voor het begeleiden van een van deze leerlingen en voor de zelfstandige uitvoe ring van een Symphonietta van Jac. Bonset. Het gisteravond in de tuinzaal van het gemeentelijke Concertgebouw ten gehore gebrachte programma bestond verder uit werken, die in overeenstemming met de muzikale en technische scholing, van be langrijk gehalte konden zijn. Veel roman tische muziek was vertegenwoordigd met composities van Brahms, Chopin, Schu mann, Mendelssohn en Schubert, de zeven tiende eeuw met een Sonate van Corelli, de achttiende met een Sonate van Leclair en met operamuziek van Mozart. Van Beet hoven werden er variaties gespeeld. Het was verheugend te ontdekken hoe veel bijzondere muziektalcntjes zich onder de pianoleerlingen van Frieda Hoogerwerf en van Martijn Bruyel bevonden. Naar hun spel te luisteren was een groot ge noegen. Het was soms verbazingwekkend hoever enkele van die zeer jeugdige leer lingen het reeds gebracht hebben. Ik denk hier aan de verrassende vertolking van het Rondo capriccioso van Mendelssohn, aan die van de Rhapsodie in g van Brahms, het Impromptu opus 90 no. 4 van Schubert, de Polonaise in cis van Chopin. En natuur lijk ook van het meiske, dat met zoveel bewustheid en rhythmische vastheid een Pianoconcert van J. M. Pfeiffer voordroeg. Leerlingen van de Vioolleraar Jan Hoe ben kwamen ook behoorlijk voor de dag. Een zangleerlinge van Olga Ongena kwam met mooie stem twee „Ernste Ge- sange" van Brahms voordragen. Charmant was ook de vertolking van een aria uit „De Toverfluit" van Mozart. Plet duet voor sopraan en tenor uit dezelfde opera klonk bijzonder sympathiek. Over het optreden van het jeugdorkest onder leiding van Jan. Hoeben kan met waardering geschreven worden. De jonge instrumentalisten hadden trouwens met de uitvoering van de Symphonietta van Jac. Bonset een werk onderhanden, waarvan zij zaten te smullen. Muzikale problemen heeft Bonset dè jongelui niet voorgezet. De har monieën klinken vertrouwd en warm, de thema's en de melodieën zijn uiterst be vattelijk. Dat wil evenwel niet zeggen, dat men deze Symphonietta zo maar voor de vuist weg kan spelen. Ijverig studeren is zeker nodig geweest en dit is dan ook blijkbaar grondig gedaan. Want men kreeg wel de indruk, dat alle uitvoerenden niet alleen hun eigen partij kenden, maar oak wisten wat de anderen te doen hadden. Er was wat men noemt een echte teamgeest van de kleinsten, die de triangel bedienden en het klokkenspel, tot de groteren, die de fluit, hobo, trompet of nog andere instru menten bespeelden. Jac. Bonset had heus reden om Jan Hoeben dankbaar te zijn. Deze kreeg op deze avond vele vriende lijke woorden te horen, in het bijzonder van de directeur van Haarlems Muziekin stituut, de heer Nico Hoogerwerf, die hem huldigde naar aanleiding van zijn zilveren jubileum als toonkunstenaar. Jan Hoeben dankte verrast voor alle betoonde waar dering en voor het fraaie geschenk. P. ZWAANSWIJK.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7