OPRUIMING ZE VEN DA GEN HAARLEM Ook vereniging „Bloemhof" gaat aan J. J. Hamelinkstraat in Oost bouwen vanKimmenaede „Julius Rütgers" door „Nestor" en „Hector" vannacht vlotgesleept M' Extra koopjes L ocom otief- rijw iel NICO VAN SCHA GEN 611 ZONEN 1100 Paarden aan de „Rütgers" hebben lig gen sjorren. Gisteren kwam de teertanker GIERSTRAAT 4042 TEL. 17768 al een heel stuk verder in zee, toen men Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 10 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Twee ton voor onderhoudswerk en woningverbetering Litteratuurprijzen van de Jan Gampertstichting Burgerlijke Stand Verbetering gymnastiek zaal Th. M. Ketelaarschool Zes Nederlanders naar concours van vocalisten Begrafenis S. Martin Elfhonderd paarden aan de kabel Gewestelijk zomerfeest NATU in Haarlem Leerlingen Huygensschool namen afscheid Santpoortse feestweek van 4-8 Augustus Nadat in April de Haarlemse raad een crediet toestond voor de bouw van vijf een gezinshuizen en twintig flatwoningen door de woningstichting „Het Oosten" op een terrein aan de Graafschapstraat en de J. J. Hamelinkstraat, is thans aan de raad een bedrag gevraagd van ruim f 571.000 voor de bouw van 58 woningen (26 beneden huizen, evenveel bovenhuizen en zes woningen voor bejaarden) op een ander terrein aan de J. J. Hamelinkstraat. Deze huizen zullen gebouwd en geëxploiteerd worden door de woningbouwvereniging „Bloemhof". Van de 52 boven- en benedenhuizen zullen er 44 geschikt zijn voor zes personen en acht voor vier personen. De huren zullen vermoedelijk gemiddeld acht gulden per week en per woning bedragen. In alle woningen zal een geyser worden aangebracht waarvoor de bewoners 62 cent boven de weekhuur zijn verschuldigd. B. en W. stellen verder voor de zeventig middenstandswoningen van „Huis ter Cleeff" tussen Jan Haringstraat, Klever laan en Marnixstraat vochtvrij te maken. Hiermee is een bedrag van 65.500.ge moeid. Ook is er een voorstel om 46.470.ter beschikking te stellen van de woningbouw vereniging „Tuinwijk Noord" voor het uit voeren van dringend noodzakelijke onder houdswerken aan het complex van 65 mid denstandswoningen gelegen aan de Ael- bertsbergstraat, de Kleverparkstraat en de Kleverparkweg. Verder wordt bijna 21 mille gevraagd voor het uitvoeren van het buitenverfwerk en het verfwerk aan de binnenzijde van alle naar buiten draaiende ramen en deu ren van het complex van 74 middenstands woningen aan Brederodestraat, Jan Steen straat, Tetterodestraat, Verspronckweg en Wouwermanstraat door de Haarlemse Stichting voor woningverbetering. Voorts worden onderhoudswerken uit gevoerd aan acht huizen van het Brou- wershofje aan de Tuchthuisstraat, tezamen voor een bedrag van 3675. Vervallen Proveniershuizen Bij het uitvoeren van verfwerk aan de woningen van het Proveniershuis zijn ern stige gebreken aan het licht getreden, wel ke dringend herstel behoefden. Met name is aan timmer-, metsel- en loodgieterswerk een totaalbedrag van 31.239,31 uitgege ven. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat deze herstelwerkzaamheden zouden kunnen worden bestreden uit het onder- houdsfonds voor gemeentewoningen. Tij dens de uitvoering bleken de voorzienin gen echter zo omvangrijk en ingrijpend, dat dit fonds bij lange na niet toereikend was. Daar van de totale som ad 31.239,31 een bedrag van 5.239,31 ten laste kan worden gebracht van het onderhoudsfonds is het nodig, dat alsnog een crediet van 26.000.ter beschikking wordt gesteld. Bovendien is nog een crediet van 27.600,nodig voor het aanbrengen van noodzakelijke vernieuwingen aan veertig ADVERTENTIE ZATERDAGMORGEN BEGINT ONZE SENSATIONELE SPORTCOSTUUMS r -Q ,n enkele stuks J 3™«OU SPORTCOLBERTS 19.75, 15.60 9.60, 6.90 PANTALONS REGENJASSEN, OQ ,n dubb. Egypt, linnen J ao.OU IN OVERHEMDEN SOKKEN ONDERGOED EN HOEDEN Spaarnwouderstraat 4780 - Tel. 21392 Gen Cronjéstraat 86 Telefoon 14401 schoorstenen van het Proveniershuis en voor het herstellen van platten, achter gevels en enige pannendaken, alsmede voor het verven van de gevel van het Prove niershuis aan de Grote Houtstraat-zijde. Daarom stellen B. en W. voor een crediet van totaal 53.600,ter beschikking te stellen. De door de gemeente voor de sanering van het Rozenprieel aangekochte huizen blijken, nu zij door de woningnood niet af gebroken kunnen worden, een duur bezit voor de stad. B. en W. moeten nu ruim acht mille uitgeven voor het onderhoud aan percelen in de Rozenprieelstraat, Tulpenstraat, Voortingstraat, Van Marum- straat en Rustenburgerlaan. Tenslotte nog een onverhoopte aanvul ling van de woningvoorraad: Spaarndam- merdijk 100 was onbewoonbaar verklaard, maar de eigenaar heeft het huis zo ver beterd, dat dat raadsbesluit ingetrokken kan worden. Over 1952 stelt de Jan Campertstichting drie prijzen beschikbaar: de Vijverberg prijs, groot 1500, voor een roman of bun del verhalen, de Jan Campertprijs, groot 500, voor een gedicht of een bundel ge dichten, en een essayprijs, eveneens van 500, voor een essay of een bundel essays, alle verschenen in 1952 van de hand van een Nederlandse schrijver. De jury bestaat uit de heren Bert Bak ker, Pierre H. Dubois, dr. J. Hulsker en mr. A. Mout. Haarlem, 9 Juli 1953 ONDERTROUWD: 9 Juli: Chr. G. Wale- veld en E. den Braber. GEHUWD: 9 Juli: E. Gaarthuis en M. C. P. van Kipshagen; J. Koper en M. E. Groot; F. H. de Bruijn en E. van der Meer; P. H. de Vos eri H. Zijlstra; J. Bakker en H. N. Warmelink; J. D. Pruis en W. Rietveld; P. Silvis en A. C. Erbrink; D. H. Hennekes en H. van der Monde; H. J. J. Redeker en J. A. Oosterop. BEVALLEN van een zoon: 9 Juli: A. Rietdijk-Sjoukens; J. van Langeraad-van Paasschen. BEVALLEN van een dochter: 8 Juli: A. M. Fenger-Pascolo; N. de Jong-Beek;, M. G. van Halst-Verzijlenberg; 9 Juli: A. M. Dankelman-IJsselmuiden; S. H. Dekker- Persoon. OVERLEDEN: 6 Juli: C. B. M. Okkersen, 13 u., Kamperlaan; 7 Juli: M. van den Berg op de Kelder, 81 j., Klein Heiligland; J. P. Putter, 38 jaar, Maerfen van Heemskerk straat; 8 Juli: O. S tienstra, 87 jaar, Zocher- straat; A. Hardenbol, 58 jaar, Hazepaters- laan; 6 Juli: G. Spijkerman-IJzerman, 63 j., Roemer Visscherstraat. Haarlems onderwijs De accommodatie bij het gymnastieklo kaal van de Th. M. Ketelaarschool voor MULO (Parklaan 108) is zo, dat dringénd voorzieningen moeten worden getroffen. De afmetingen van het gymnastieklokaal zijn zo, dat aan de laagste daaraan te stellen eisen nagenoeg niet wordt voldaan. Door het ontbreken van een opbergruimte voor de gymnastiektoestellen wordt de nuttige oppervlakte van de zaal in ernstige mate beperkt. Het ontbreken van een kleedgelegenheid heeft tot gevolg dat het verkleden van de leerlingen moet geschie den óf in het gymnastieklokaal óf in de gangen bij de leslokalen. Dit veroorzaakt voor het onderwijs ernstige hinder en op onthoud en B. en W. achten bestendiging van deze toestand speciaal voor de meis jesleerlingen absoluut ontoelaatbaar. Een wasgelegenheid ontbreekt geheel. In ge noemde behoeften kan worden voorzien door het verplaatsen van de op de binnen plaats naast het gymnastieklokaal gelegen rijwielbergplaats naar de speelplaats en het op de vrijkomende ruimte bijbouwen van de nodige berg-, kleed- en wasruim ten. De kosten van deze voorzieningen, alsmede van het vergroten van de rijwiel bergplaats op de speelplaats, worden ge raamd op f 27.600. B. en W. hebben gegronde verwachtin gen, dat de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen op korte termijn de nodige urgentieverklaring zal ver strekken. Wegens toeneming van het aantal leer lingen op de Noorderschool is een bedrag van ruim duizend gulden nodig voor nieu we boeken. Voor de vergroting van de fietsenstalling bij de Klaas de Vriesschool aan het Juno- plantsoen is vijfhonderd gulden nodig. Bij de ingekomen stukken is een adres van het R.-K. schoolbestuur in de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo om grond voor de uitbreiding van de Dominicus Savioschoof aan de Geuse- vesperstraat in Haarlem-Noord. Personalia Voordracht ter benoeming van een hoofd aan de Van Zeggelenschool, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door benoe ming van de heer F. Hoitsma tot hoofd van de Floraschool: 1 P. A. Teerling uit Gouda; 2 A. Meuleman uit Olst; 3 Th. van der Sloot uit Amsterdam. Op de voordrachten ter benoeming van twee onderwijzers aan de Linschotenschool staan de heren P. Munsterman uit Haar lem en J. IJzerman uit Grootegast om beurten op de plaatsen 1 en 2 van beide voordrachten en de heer Th. R. Vellenga uit Velp op beide voordrachten als num mer drie. Mevrouw E. Teelken uit Groningen staat op een voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Tweede Centrale school aan de Linschotenstraat. Verder zijn er voorstellen ter benoeming van de volgende personen bij het middel baar en/of voorbereidend hoger onderwijs: A. G. den Haan uit Hilversum tot tijdelijk leraar klassieke talen Coornhertlyceum; H. A. Brouwer uit Leeuwarden tot leraar Frans Coornhertlyceum; D. Bosschaert uit Utrecht tot tijdelijk leraar natuurlijke historie H.B.S. B. De heer J. W. Schotman en de heer J. W. Fossen hebben eervol ontslag gevraagd met ingang van 1 September als leraren aan de Handelsavondschool. Voorgesteld wordt mejuffrouw P. Fol- kers over te plaatsen van de Dr. A. van Voorthuijsenschool naar de dr. Huetschool. In de afgelopen nacht is de „Julius Rütgers", de tanker, die in de stormnacht van 1 Februari bij Noordwijkerhout strandde, losgekomen en naar de bergingshaven van IJmuiden gesleept. Hier trekken sleepboten de „Julius Rütgers" de haven binnen. Van 19 tot 25 Juli wordt onder auspiciën van Radio Luxemburg in het stedelijk Ca sino te Knocke in België een concours voor vertolkers van chansons gehouden. De om roeper Jan Boots zal de Nederlandse deel nemers: Ans Heidendaal, Sonja Oosterman, Jetty Paerl, Martin Bomers, Cornelis Kalk man en Karei van der Velden vergezel len. De pianist Guus Jansen begeleidt de vocalisten. In totaal nemen 36 zangers uit vijf landen aan het concours deel. Er zijn prijzen voor nieuwe composities en voor de beste vocale prestaties. Velen volgden vanmiddag op de alge mene begraafplaats aan de Kleverlaan de baar van de heer S. Martin, vi-oeger leraar gymnastiek en dansleraar. Toen de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten sprak de heer J. G. Martin, neef van de overledene, woorden van dank voor de wijze, waarop zijn oom hem gehol pen heeft deel te nemen aan de leiding van de dansacademie. De heer Henri Martin, broer van de over leden, dankte voor de blijken van deel neming. ADVERTENTIE •Wij ontvingen een nieuw type j v.met 4-versn.naaf en oliebad-k^ttingkast Prijs 192.— (kleur 5.25 extra) (Van een verslaggever) 'ET geringe slagzij over stuurboord is de 854 ton metende Duitse teertanker Julius Rütgers", die sinds 1 Februari van dit jaar ter hoogte van paal 73 op het strand bij Noordwijk heeft gezeten, vannacht om vijf voor half drie na een half uur trekken door de sleepboten „Nestor" en „Hector" van Bureau Wijsmuller te IJmuiden vlot gebracht. Het vijfenveertig jaar oude schip heeft van het verblijf van vijf maanden op deze ongewone plek niet veel schade opgelopen. De „Rütgers" bleek niet lek te zijn en kon door de „Nestor" en de „Stentor" de „Hec tor" was nog bij Noordwijk bezig de sleepkabel in te halen in de Bergingshaven te IJmuiden aan de steiger worden afgemeerd. „We hadden gewoon een lijndienst op die schuit", merkte een van de mannen van de „Nestor" op, toen de „Rütgers" vei lig tegen de kant lag en kapitein H. Schwerdt met zijn andere acht opva renden van de bemanning de verzuchting slaakte „Wie lange noch in Holland". En inderdaad. De „Nestor" had er met kapitein J. M. de Koe heel wat reisjes naar Noordwijk opzitten sinds Donderdag 2 Juli, toen het personeel van het bergingsbedrijf W. A. v. d. Tak uit Rotterdam, dat het strandwerk voor zijn rekening nam, voor de eerste maal een sleepboot kon laten komen om een poging te wagen. Elke dag uitgezonderd Maandag was de .Nes tor" er bij en de laatste dagen ging dit ge zamenlijk met de „Hector", zodat in totaal III O n If II O ft II n r tl n »rr ai met cie „necior zociat in totaal De gewesten en afdelingen in Noord holland boven het IJ van de Nederlandse Amateur Toneel Unie komen Zondag 30 Augustus te Haarlem bijeen voor een fees telijke zomerbijeenkomst. Het houden van een dergelijk feest wordt een traditie en daar het dit jaar de vijfde keer is, heeft men de bijeenkomst een feestelijk karakter gegeven. Omdat Haarlem vele mogelijk heden biedt, heeft men het aanbod van de Haarlemse afdeling om het eerste lustrum in de Spaarnestad te vieren, gaarne ge accepteerd. Om half twaalf begint de bij eenkomst in „Dreefzicht". 's Middags wordt een bustocht gemaakt naar Velserend met een bezoek aan de Ruïne van Brederode. Bij goed weer wordt tevens een gecostu- meerde voetbalwedstrijd bijgewoond. Zoals wij reeds meldden zal 's avonds in de Haar lemse schouwburg de Zandvoortse vereni ging „Op hoop van zegen" het toneelspel in drie bedrijven „In de nacht van de zestien de Januari" opvoeren. Gisteravond vond in gebouw St. Bavo in Haarlem de afscheidsavond van de leer lingen van de Christiaan Huygensschool plaats. Zulk een avond heeft zowel voor de ouders als voor de leerlingen altijd een aparte aantrekkelijkheid. Immers, de ou ders vinden het bijzonder plezierig hun kinderen op de planken te zien staan en de leerlingen zetten op het toneel hun beste beentje voor. Zo ook gisteravond; er werd onbevangen geacteerd en de kinderen kweten zich op een frisse en vrolijke wijze van hun taak. De leerkrachten hadden een aantal vers jes van Annie M. G. Schmidt uitgekozen, die vooral uit de kindermonden bijzonder aardig klonken. Vervolgens dansten de kinderen enkele speelliedjes en volksdansjes en wanneer men het springen en bewegen van deze leerlingen zag, dan kwam men tot de over tuiging, dat de stelling, dat er te weinig aan lichamelijke opvoeding op de scholen wordt gedaan, bij de Christiaan Huygens school zeker niet opgaat. Het hoofd der school, de heer N. Kuipers, sprak „zijn" meisjes en jongens op even pittige als ge voelige wijze toe. Klokkenklanken Enkele dagen geleden wilden wij een praatje gaan maken met de stadsbeiaardier van Haarlem, de heer Arie Pe ters, diè boven in de toren van de Grote Kerk sinds en kele maanden het klokkenspel zit te bespelen. Dat was Woensdagavond. Nu hebben wij, wij schamen ons niet het te bekennen, een sterk ont wikkelde hoogtevrees. Dit ge voegd bij het feit, dat er op die avond een, volgens het weerbericht, vrij krachtige wind stond, deed ons reeds het ergste vermoeden. We waren dan ook nog niet eens halverwege toen de moed ons in de schoenen zonk en het bloed ons naar het hoofd steeg. Blozend zijn wij op onze kronkelige weg terug gekeerd en hebben vervol gens op een stoeltje van een der terrasjes van de Grote Markt plaatsgenomen Het beviel ons daar uiter aard een stuk beter dan boven tussen de galmgaten, waar de wind, die naar ons gevoel tot een orkaan was uitgegroeid, vrij spel had. Hoog boven onze goede stad speelde beiaardier Peters zijn bekende en onbekende liedjes terwijl beneden op straat het leven van alle-avond door ging. Tientallen blinkende auto's stonden voor de Vlees hal samengedromd, een groep je soldaten kwam luidkeels de Grote Houtstraat uitwandelen, een autobestuurder toeterde een fietsende jongen, die midden op de weg reed, opzij en vrijwel niemand bleef luisteren naar het wonder mooie spel van de enorme, zich moeizaam bewegende klokken en de kleine tingelen de belletjes. En toch, ergens bij een huis op de Oude Groenmarkt had den twee oude mensjes het raam wijd opengeschoven en leunden met hun armen op de vensterbank waarop zij een roodgebloemd kussen hadden gelegd. Zij wezen elkaar op de klokken, die zij zagen bewegen en genoten zo intens van het spel, dat zij niet merkten, dat het vrij koud werd en, volgens hun gewoonte, het raam al lang hadden moeten sluiten. En de beiaardier speelde on vermoeid door. Af en toe eventjes onderbrekend, alsof hij een blaadje van zijn mu ziekboekje moest omslaan. rende motoren de beiaardier niet konden bereiken.En mocht de heer Peters er misschien aan twijfelen of er wel iemand naar zijn spel luisterde, dan kunnen wij hem verzekeren, dat hij twee oude mensjes en een eenzame terrasbezoeker een bijzonder prettige avond heeft bezorgd. Tegen de achtergrond van het grauwe steen van de kerk tekenden de donkergroene bo men zich bijna dreigend af. Zij zeefden als het ware het geluid, dat daar van boven kwam en zorgden er tevens voor, dat het geknars van de remmende autobussen en het geknetter van de voorbijdave- Herinnerlng Een plaatje, dat herinneringen opwekt. De vier gebroeders Martin, die zo veel gedaan hebben aan de lichamelijke vorming van honderden meisjes en jon gens, wandelen langs de Dans academie Mar tin aan de Schagchelstraat Links op de tweede rij loopt de heer Simon Martin, wiens stoffelijk over schot vanmid dag op de alge mene begraaf plaats aan de Kleverlaan ter aarde is besteld. De drie ande renwaren reeds eerder overle den. In vroeger jaren waren de gebroeders Martin tegenwoordig op vele bals, waarbij zij leiding gaven. De bals van Martin voor de leerlingen van hun dansschool waren jaarlijks terugkerende feesten, waaraan velen in deze omgeving nog aangename (en romantische) herinneringen bewaren. even stralende zomerdag ston den wij nu als grote mensen en redeneerden druk over de belangen van het kind, over ruimteverdeling en leer methoden en het aardige van groene schoolborden. Toen merkte een van ons eensklaps op dat de lokalen toch een stuk lager waren dan in de vroeger gebouwde scholen. Terugdenkend aan de vroege jaren van ons bestaan hebben wij de nieuwste leerlingen lichtingen wel wat beklaagd. Het propjesschieten, door ons destijds veel beoefende sport, was immers in die hoge, strakke lokalen meer een kunst Systeem I Als je zo'n schoolopening hebt meegemaakt, ga je na tuurlijk ook eens met het on derwijzend personeel praten en natuurlijk heb je het dan over het tere punt der onder wijsvernieuwingen. Die vor men een ware hobby voor de jongere garde en de onderwij zeres die wij spraken was een teem. Ongeveer tweeëneenhalf jaar komen onderwijzers van zeventig lagere scholen in het land in cursus bijeen, maan delijks twee maal, ter be spreking van een nieuwe leer vorm en ter uitwisseling van gedachten over verse ervarin gen. Deze leervorm is, zoals sommigen misschien bekend zal zijn, gericht op de „deter minatie" van het kind in de eerste plaats, en niet op louter „klaarstomerij" voor een zwaardere opleiding: een methode, die meer en meer in zwang raakt en veelal voor komt, dat het kind op de plaats belandt waar het niet thuis hoort. Dit al direct tes ten van het kind op de lagere school, waaraan de leerstof wordt aangepast, vindt zijn weerklank uiteraard in de resultaten, en wel in het bij zonder in de zogenaamde ex- pressie-vakken, zoals schil deren, handwerken, boetseren en tekenen. De resultaten van deze methode, die ook wordt toegepast op de Centrale Kunst Deze week heeft u in de krant kunnen lezen, dat Zater dag j.l. de nieuwe Jan Gijzen- school is geopend en het scholenaantal in Noord hier mede een mooie aanwinst rijker is. Nu heeft die school een groot voordeel: zij ligt bijzon der aardig. Die middag van de ingebruikneming baadde zij in een zee van licht en zonne warmte. Wanneer je uit een der vele ramen keek zag je neer op het Spaarne, waar witte zeilen boven het water dreven. Plotseling herinnerden wij ons toen de opening van een andere school in Oud- Schoten. Het was voor de oor log en wij stapten als scholier naar dat plechtige ogenblik. Wij vonden het een sensatie nu eens een echte school met een étage te krijgen, omdat we nu al twee jaar met een hou ten noodgebouwtje hadden moeten doen. Maar de tracta- tie vormde toch in onze ogen het feestelijkst element en de grote officiële woorden ont gingen ons. Wel spraken onze ouders aan tafel nog eens met extra nadruk over het belang van zo'n mooie school: „die wij vroeger niet bezaten, hoor." Volgde een opsomming van de sombere holen waarin oudere generaties hun schoolbestaan sleten. Bij een plechtigheid op een van die vooruitstrevende in het docentencorps. Zij toonde ons de wijze waarop zij aard rijkskunde les gaf en wij moeten bekennen: je zou er voor naar de lagere school terug verlangen. Het starre rijtjes opdreunen is uit den boze, de kinderen van thans maken een plakschrift, waar in bepaalde onderwerpen aan de hand van tekeningen en plaatjes worden behandeld. Zo krijgen zij bijvoorbeeld een indruk van het ontstaan van de duinen: hierbij sluiten de geheimen van de waterleiding nauw aan. Ja, de tijd is voorbij waarin kinderen hun les op monotone wijze uit het hoofd opzeiden. Thans wordt de volle aan dacht gericht op zelfstandig heid en initiatief van de leer ling. En het onderwijzend per soneel richt zich steeds meer naar een onderwijssysteem, waarin het gemiddelde kind pleizier zal hebben. Systeem II Ook in de Centrale School II hebben wij mogen kennis maken met een nieuw sys- School II, hebben wij gezien op een tentoonstelling. De heer J. Timmermans, hoofd van de school, heeft een willekeurige greep gedaan uit het werk, dat de bezige han den van zijn pupillen gedu rende het laatste cursusjaar hebben voortgebracht. En we kunnen zeggen, dat het be vredigend is. In mozaïek en klei, in hout en textiel, in wit cn zwart toonden de vruchten hunner verbeelding veelzij digheid. Want het blèef dit maal niet bij copie en cliché, als het overnemen van houte rige plaatsjes uit het prenten boek. Goed, het traditionele schortje was er bij. En ook de „schipbreuk", die voor man nen van om en nabij de twaalf nog altijd tot een der aantrek kelijkste tekenonderwerpen behoort. Maar laten we niet vergeten een sierlijk Viking schip, Beethoven, wiens kop er in barse trekken gekneed stond, en andere stukken. Het zijn de resultaten van in vrij heid werken en, wat niet min der belangrijk is, het resultaat van een verbinding tussen leerstof en verbeelding. er in slaagde het schip zeventig meter te verslepen. Naar IJmuiden Als eerste ging vannacht de „Hector" naar zee die de sleepkabel van het ber gingsvaartuig „Bruinvis" overnam. Tegen twee uur arriveerde ook de „Nestor" voor Noordwijk om als „kopboot" dienst te doen. De „Nestor" is namelijk de sterkste van deze twee sleepboten en stuurde daarmee tevens de tweede sleper. De wind kwam wat meer uit het Noordwesten en zodoen de kreeg men meer water dan op andere dagen. Nog vrij onverwacht kwam de „Rütgers" ten aanschouwe van enige fami lieleden van twee directeuren van het ber gingsbedrijf v. d. Tak, die op het strand stonden, met een ruk vlot. De „Nestor" nam het schip toen mee naar IJmuiden en kwam precies om vijf uur voor de pieren aan. Nadat de „Stentor" een koopvaardij schip naar de sluis had gebracht, ging deze sleper naar buiten om te helpen met het binnen de pieren brengen van de „Rüt gers". Tegen zes uur kwam het drietal op de haven aan en omstreeks half zeven lag het Duitse scheepje in de Bergingshaven. De „Julius Rütgers", waarvan alleen de loopbrug is gekraakt, was niet lek, zodat al het pompmateriaal aan boord niet ge bruikt was. Wanneer vandaag de pompen en slangen van boord zijn gehaald zal ka pitein H. Schwerdt met zijn teertanker naar Hamburg kunnen vertrekken. De traditionele jaarlijkse „Harddraverij- week", die sinds jaar en dag door de Sant poortse Harddraverijvereniging in de Augustusmaand wordt georganiseerd, zal dit keer tussen 4 en 8 Augustus vallen. Mèt de kortebaandraverij, de wielerronde van Santpoort en het aloude ringsteken voor „de Weijman". Het bestuur van de harddraverijvereni ging heeft het sympathieke idee gehad de netto-recette van de ronde van Sant poort, die op Woensdagavond 5 Augustus op het bekende parcours in de omgeving van de Terrasweg wordt verreden, af te staan aan het Nederlandse Rode Kruis, dat deze injectie best gebruiken kan na de aderlating tijdens de watersnood. Kermis De feestelijkheden worden als gewoon lijk opgeluisterd met een Lunapark op het weiland aan de Hoofdstraat; tot nu toe schreven al 30 kermisexploitanten er voor in, want onder de eigenaren van vermaaks- gelegenheden heeft de jaarlijkse Santpoort- se kermis een uitstekende naam. Ringrijden Op Dinsdag 4 Augustus vangt het festijn aan met de ringrijderij: 's morgens gaan de ringstekers per fiets en op het losse oaard onder de .schaats" door; in de mid dag volgen de tilbury's. Wielrennen De Woensdagavond wordt besteed aan de ronde van Santpoort op het circuit, dat tussen Burgemeester Enschedélaan en Dinkgrevelaan via de Terrasweg wordt uitgezet. Men rekent op ongeveer 60 ren ners, die onder auspiciën van de Haarlem se vereniging „De Kampioen" aan de start zullen verschijnen. Kortebaan De kortebaandraverij valt op Donderdag middag 6 Augustus; weer zal de baan in de Velserbroekpolder gebruikt worden, waar men de hinderlijke heuvel uit heeft gehaald. De Hagelingerweg lijkt dus vol ledig „van de baan" te zijn. Volksspelen en taptoe Op 7 Apugustus worden diverse volks spelen georganiseerd en de feestelijkheden worden Zaterdag 8 Augustus besloten met een taptoe door de plaatselijke muziekver enigingen met daaraan voorafgaand een mars door het dorp tussen 8 en 10 uur. Etalagewedstrijd De algemene winkeliersvereniging „Sant poort" houdt voorts voor de winkeliers een étalagewedstrijd, zodat het dorp er ge durende de tweede week van Augustus in alle opzichten fleurig gaat uitzien.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15