Ophoging van terrein bespaart de gemeente niet onbelangrijke kosten voor vuilafvoer Kort en bondig Jalcohs GOUD GEEL Burgemeester Reinaldapark, toekomstige oase van Haarlem-Oost Hinder voor omwonenden zoveel mogelijk beperkt SLOT DEFECT? Radio Moors Geen meerderheid voor vacantiesluiting ZATERDAG 11 JULI 1953 Nachtdienst apotheken Subsidie voor Mathot Haarlemse sigarenwinkeliers Jubileum H. W. de Voogt „Ons kleuterhoekje" wordt grondig gerestaureerd Mevrouw Collette sprak voor leden van Union Bezoek aan Haarlemse hofjes Engelse kapitein wordt roekeloosheid verweten Spooraansluiting water bedrijf wordt veranderd ADVERTENTIE Een „WARE JAKOBS"product Virginia shag 65ct. Sinds korte tijd rijden de roltrommel- en andere vuilnisauto's van de Haarlemse Gemeentereiniging naar het imposante toegangshek aan het einde van de Willem Pijperstraat en Prins Bernhardlaan om daar op een uitgestrekt laag gelegen terrein, dat schuil gaat achter dicht beplante dijkjes, hun stoffige en rommelige lading te lossen. Dat is dan het prozaïsche begin van het Burgemeester Reinaldapark, dat voorbestemd is eerlang het lustoord voor Haarlems Oostelijke wijken te worden. Maar in de grond van de zaak is dat zelfs niet eens de genesis van het park: die moet gezocht worden in de oorlogsjaren, toen de adviseur voor landschapsschoon van de gemeente Haarlem, prof. dr. ir. J. T. P. Bijhouwer, het ontwerp maakte voor wat toen nog „Park-Fuikvaart'' heette. Een park met een oppervlakte van dertig hectaren in totaal, waarvan tien hectaren in beslag zullen worden genomen door het rimpelend water vlak van een dubbele vijver en dat verder een zwembad en een restau rant zal omvatten. Maar nadat het ontwerp voor het park was gemaakt is er op het Bouw bureau van Openbare Werken nog heel wat gerekend en getekend, omdat zowel de ligging als de gesteldheid van het terrein, mede met het oog op de voortschrijdende bebouwing van Haarlem-Oost, voor de aanleg bijzondere problemen schiepen. Het plan is trouwens geruime tijd blijven liggen wegens de na de oorlog heersende financiële beperkingen. Zou men namelijk de ophoging van het terrein uitvoeren door zand te spuiten of te storten, dan zou alleen reeds dat gedeelte van de aanleg een uitgave van meer dan een millioen gulden vergen. Daarom is men ertoe overgegaan de ophoging tot stand te brengen door het storten van het Haarlemse huisvuil. Een oplossing die zeer een voudig schijnt, maar waarvoor in feite bergen werk moesten worden ver zet, zoals uit het volgende blijkt. Allereerst moest onderzocht worden hoe lang het verteringsproces van het vuil duurde en welke kwaliteit de dan ont stane grond zou hebben. Ervaringen met de ophoging en aanplemping van drassige terreinen bij Leimuiden met Haarlems huisvuil wezen uit, dat na een ongeveer vijf jaar durend verteringsproces een hu- musrijke massa van redelijke kwaliteit ontstaat. Maar een bijzondere omstandigheid vormden de huizen aan de Prins Bernhard laan. De bewoners daarvan mochten geen hinder door stof of stank van de vuil- storting ondervinden. Gelukkig voor hen is er een Hinderwet, die paal en perk stelt aan de overlast die bedrijven of de uitvoering van bepaalde projecten kunnen veroorzaken. De ge meente had dus vergunning van Gedepu teerde Staten en zonder overdrijving kan men zeggen dat de medewerking van de Provinciale Waterstaat grote lof verdient, hetgeen intussen niet weg neemt, dat de opgelegde voorwaarden lang niet mals waren. Men oordele zelf: Het op te hogen terrein moest omgeven worden met een afrastering van één meter tachtig hoog waarboven nog twee prikkel draden moesten worden gespannen. In de afrastering mocht zich slechts één toe gangshek bevinden, dat gesloten behoort te zijn wanneer er niet wordt gewerkt. Achter de afrastering moesten aarden wallen worden opgeworpen, met een kruin hoogte van twee meter boven N.A.P. Ook de breedte van de kruin moest twee meter bedragen. Om de hinder voor de omwonenden te beperken moesten voorts op de dijkjes op onderlinge afstanden van twee meter populieren, elzen, essen en wilgen worden geplant met telkens een meter tussen ruimte in de rij. Daartussen moesten struiken worden ge plant en wel telkens een struik vlier en twee struiken liguster per meter. Tussen de voet van de aarden wal (technici zeggen: de teen van het beloop) en de afrastering moest voorts een rij goed vertakte meidoornstruiken op on derlinge afstanden van vijfentwintig cen timeter worden geplant. Maar ook voor de vuilstorting zelf wer den stringente regels opgesteld. Verwerking daarvan tot compost of vuilverbranding zijn al even radicaal ver boden als de aanvoer van vloeibaar vuil. Stankverspreidend vuil moet onmiddel lijk worden ingegraven. Het gestorte vuil moet iedere dag met een tien centimeter dikke laag grond wor den afgerond. Van Mei tot September moet het gestorte vuil iedere dag worden besproeid met een mengsel van een deel kalk op vijf delen water. Vier keer per jaar moeten de ratten worden verdelgd. Om de stortplaats moe ten verplaatsbare hekken met rasterwerk worden gezet drie meter hoog om het wegwaaien van papier en dergelijRe lichte bestanddelen te voorkomen.'Voorzover dat toch gebeurt, moeten de weggewaaide ele menten van het vuil een keer per week worden opgeruimd. Ook tegen verontreiniging van het wa ter is gewaakt: alle sloten, waarvan de waterspiegel lager staat dan het polder water, moeten door dammen worden af gescheiden. Het terrein moet volgestort worden in stroken, die West-Oost lopen. Met de stor ting moest in de Westelijke hoek, bij de Willem Pijperstraat, worden begonnen. Daarom is daar dan ook het toegangshek gemaakt. Men ziet het: de regels van het spel, die hierboven niet eens volledig zijn opge somd, zijn niet mis. Of nu ook alle kans op last voor de om wonenden uitgesloten is? Dat niet: als er dicht bij de Prins Bern hardlaan wordt gestort blijft het mogelijk, vooral bij bedompt weer en Oostenwind, dat er vlagen stof en stank in de richting van de bebouwing ontstaan. Maar door het storten in de West-Oost- lopende stroken zal deze hinder slechts ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST/' LANGE VEERSTRAAT 10 T TEL. 11493 Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljo- risstraat 11, telefoon 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, te lefoon 25800. plaatselijk en van beperkte duur zijn en bovendien worden alle ongerechtigheden onmiddellijk met een tien centimeter dikke laag grond bedekt. De wethouder van de gemeentebedrij ven, de heer W. F. Happé, heeft de direc teur van de Reiniging, de heer M. Renne, verzocht zich bij ernstige klachten per soonlijk met de bewoners in verbinding te stellen. Hij zal ongetwijfeld toegeven, dat de mogelijkheid op enige hinder van tijd tot tijd bestaat, maar dat de beloning voor de betrokkenen over enkele jaren des te groter zal zijn: namelijk een schitterend park vlak voor hun deur. Vuil geld Intussen heeft de chef van het Bouw bureau van Openbare Werken, ir. J. Fuyk- schot, ook een kostenberekening gemaakt, of liever een becijfering van het batig saldo. Per inwoner wordt per jaar een halve kubieke meter huisvuil opgehaald. Per dag levert Haarlem 320 kubieke meter vuil op, de stortingsmogelijkheid op dit zes hectaren grote omdijkte terrein bedraagt 260.000 kubieke meter, zodat aan te nemen valt dat dit gedeelte van het Burgemees ter Reinaldapark binnen drie jaar opge hoogd is. De laag vuil die gestort wordt zal ongeveer 3 meter tachtig hoog worden, waarbij rekening gehouden moet worden met de „klink", de verzakking die ont staat wanneer een last op een terrein wordt aangebracht, in dit geval is er na tuurlijk ook een aanzienlijke „klink" in het vuil zelf. Zo groot zelfs, dat verwacht wordt, dat het volume van het gestorte vuil tot iets minder dan de helft zal slinken. Wanneer men nu zou denken, dat daar mee de voornaamste berekeningen waren gemaakt, dan is dat toch een misvatting. Want de bovenlaag van dit terrein is van een goede kwaliteit en bevat veel klei. Daarom werd besloten tweederde van die dertig centimeter diepe bovenlaag af te graven en te gebruiken voor het bovenste deel van de omwalling. Die afgraving ge schiedde telkens in stroken van zes meter breed, afgewisseld met stroken van drie meter breed die niet werden afgegraven. Wij schreven reeds, dat het stadsvuil af gedekt behoort te worden met een laag van tien centimeter dikte: die wordt, zoals snelle cijferaars al begrepen zullen hebben, juist uit de niet-afgegraven stroken ge haald. En nu de financiële consequenties. De vuilafvoer kostte tot nu toe 75 cent per in woner per jaar, of wel 123.000,voor de gehele gemeente. De kosten van de aanleg van de dam en de verdere voorzieningen voor de stortplaats, zoals het maken van een stortplateau, een personeelsgebouwtje en een fietsenstalling zijn gedekt uit een in Februari door de raad verstrekt crediet van 173.300. Verder is dit systeem van vuilafvoer wat duurder voor de gemeente, omdat het een paar arbeidskrachten meer vergt en de wagens een grotere afstand moeten afleg gen, maar al met al houdt de gemeente er in drie jaar tijd toch wel een vijftig mille aan over. Tenslotte past zeker een woord van hulde voor Openbare Werken. Dit bedrijf zag kans, toen de raad pas in Februari van dit jaar het benodigde crediet verleende, er voor te zorgen dat voor 1 Juli de datum waarop het contract voor de vuil afvoer naar elders afliep het omvang rijke voorbereidende werk piekfijn in orde was. In die lof betrekken wij uiteraard ook de aannemer J. G. Nelis. En zo is thans die grote onderneming: de aanleg van het Burgemeester Reinaldapark, toch werkelijk begonnen. Een tekening van de indeling van het Burgemeester Reinaldapark. Het vet omlijnde gedeelte, zes hectaren groot, is het terrein waarop thans de storting van huisvuil is begonnen. Links is de Prins Bernhardlaan met de toegang bij de Willem Pijperstraat, rechts het nog steeds bestaande baanlichaam van de voormalige Haarlemmermeerspoorweg. Aan die zijde en aan de Zuidzijde Schipholwegworden de tezamen tien hectaren grote vijvers van de grens van het park gescheiden door een groen strook van zestig tot tachtig meter breed. Aan de Noordzijde komt de toekomstige Parkivijk, die zal verrijzen op het zand uit de vijvers, die daardoor ongeveer acht meter diep zullen worden. De ver versing daarvan zal geschieden door een pompgemaal, dat gebouwd wordt op de plaats waar de Fuikvaart in de vijvers uitmondt. De doorstroming vindt afwis selend plaats door duikers bij Zomer- vaart en Richard Holkade.Het zwem- en zonnebad krijgt betonnen bassins omdat het v;ater uit Rijnlands boezem niet ideaal is voor open baden. Voorts is in de Noordoostelijke hoek van het park een restaurant geprojecteerd. De land engte die de beide vijvers scheidt is de tegenwoordige Nieuwe weg, vielke niet meer nodig zal zijn wanneer de Schip holweg gereed is. In October van het vorige jaar is door de Haarlemse raad aan de heer A. Spaar garen ten behoeve van het door hem geëx ploiteerde ziekenvervoerbedrijf „Mathot" in het bijzonder voor het vervoer van per sonen, die bij straatongevallen gewond zijn, een vergoeding toegekend van 6500 per jaar over de jaren 1951 en 1952. Deze vergoeding was bedoeld als een voorlopige regeling in afwachting van de totstandkoming van een geheel nieuwe op zet van het ziekenvervoer. De uitvoerige onderhandelingen en be sprekingen, welke voor deze nieuwe rege ling nodig bleken, hebben meer tijd ge vergd dan voorzien was. B. en W. vertrou wen evenwel, dat thans spoedig een nieuwe exploitatievorm van het ziekenvervoer tot stand zal kunnen komen. Inmiddels vinden zij het redelijk, dat de voor de jaren 1951 en 1952 aan de heer Spaargaren toegekende tijdelijke vergoe ding voor het zogenaamde ongevallenver- voer in deze overgangstijd wordt gecon tinueerd. Haarlemse AJC'ers helpen mee „Het Baken" op te knappen Het gebouw de Bakenessergracht 10 is reeds vele jaren het centrum van het jeugdwerk van de Arbeiders Jeugd Cen trale in Haarlem. Het pand is eigendom van de gemeente en wordt verhuurd voor 14 per week. Het betreft hier een oud en somber ge bouw, waaraan alle fleur ontbreekt. Onaf hankelijk van de somberheid van het ge bouw is het noodzakelijk, dat daaraan ver schillende voorzieningen worden getroffen. Met een en ander is gemoeid een bedrag van ƒ6.157,80. Het bestuur van de A.J.C. heeft echter aangeboden om het binnenverfwerk en het sauswerk door leden van zijn organisatie te doen uitvoeren, mits de gemeente de verf e.a. beschikbaar stelt. Door deze medewerking zouden de totale kosten kunnen worden gereduceerd tot 3510. Het bestuur is bereid daartegenover 4,50 per week meer huur te betalen. ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 BAARLEM De drie Haarlemse afdelingen van de landelijke organisaties van sigarenwinke liers: t.w. de Nederlandse Bond van Siga renwinkeliers, de Nederlandse R.K. Bond van Sigarenwinkeliers „St. Bavo" en de Nederlandse Bond van Christelijke Siga renwinkeliers, hebben zich, bij een adres van hun gemachtigde de heer M. Blom, tot B. en W. gewend met het verzoek te bevor deren, dat een vacantieregeling bij veror dening ex artikel 5 der Winkelsluitings wet zal worden vastgesteld. Aangezien een dergelijke vacantieslui ting een ingrijpende maatregel is, hebben B. en W. adressant verzocht hen een na dere opgave te doen toekomen van het aan tal sigarenwinkeliers, dat zich vóór deze sluitingsregeling heeft uitgesproken en van het getal dergenen, die dit verzoek niet hebben gesteund. Uit.de aan B. en W. gezonden opgave blijkt, dat 43 der vakgenoten zich voorstan ders hebben betoond. Voorts bereikten B. en W. inmiddels, mondeling zowel als schriftelijk, van verscheidene zijden be zwaren tegen deze voorgestelde vacantie sluiting. Hoewel niet al deze naar voren gebrach te bezwaren in even sterke mate steek houdend zijn, heeft voor B. en W. bij het bepalen van hun standpunt vooral de over weging de doorslag gegeven, dat slechts 43 van de 180 in deze gemeente gevestigde sigarenwinkeliers zich voor deze sluiting hebben verklaard. Op grond daarvan hebben zij aan adres sant bericht, dat nu niet is gebleken, dat de meerderheid van betrokkenen zich vóór de vacantiesluiting heeft uitgesproken, zij geen vrijheid kunnen vinden tot het doen van een voorstel aan de Raad tot vaststel ling van bedoelde vacantieregeling. De heer Blom heeft zich daarop nog eens schriftelijk tot B. en W. en tot de raad ge richt met het verzoek deze aangelegenheid ter behandeling aan de Raad voor te leg gen. B. en W. zijn evenwel van mening, dat een zo ingrijpende maatregel als de va cantiesluiting, welke immers rechtstreeks een inkomstenderving voor betrokkenen met zich kan brengen, slechts dan mag worden getroffen, indien de overgrote meerderheid van de vakgenoten zich dui delijk hiervóór heeft uitgesproken. Op grond daarvan geven B. en W. de raad in overweging op het verzoek van de sigarenwinkeliers afwijzend te beschikken. De heer H. W. de Voogt, die dezer dagen veertig jaar scheepsbouwer is, heeft Vrijdag middag te zijnen huize aan de Zonnelaan een receptie gehouden, waarop velen hem geluk wensen hebben aangeboden. In het bijzonder waren op de receptie aanwezig vertegenwoor digers van industrieën en werven, waarmee de heer De Voogt samenwerkt. Van de First Association of Dutch Shipbuilders ontving de jubilaris een roeiboot ten geschenke. Voorts noemen wij vertegenwoordigers van de Ro- taryclub te Haarlem en van het hospitaal kerkschip „De Hoop". Een groot aantal bloemstukken werd aan de woning bezorgd. Op het ogenblik is men bezig vuilnis te storten voor de ophoging van de terreinen van het Burgemeester Reinaldapark. Gisteravond omstreeks half acht was het een belangrijk moment in de geschiedenis van de bijne zestigjarige Nederlands Hervormde Kleuterschool „Ons Kleuterhoekje" aan de Burgwal te Haarlem. Toen nam de penningmeester van de ouder vereniging de heer P. H. Romeijn namelijk een beitel en een hamer ter hand en hakte de eerste steen uit de betegeling van een der toiletten. Hiermee gaf hij aan enkele onder wijzeressen en medebestuursleden het sein tot een algemene aanval op de zestig jaar oude tegeltjes en als de wethouder van onderwijs van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk niet bin nengekomen was, dan hadden zij in hun ijver de gehele avond aan het losbikken van de muur besteed. Nu maakte het gezelschap echter een korte rondgang door de school en noch de secre taris, de. heer F. J. Donkerlo, noch de voor zitter de heer J. de Wilde, verzuimenden om de belangstellenden met klem te wijzen op de grote noodzaak van het restaureren van de school. In de vacantie, die gisteren voor de kinde ren is begonnen, zullen dertien vrijwilligers de school een grote beurt geven. De ouder vereniging heeft op alle mogelijke manieren getracht van verschillende leveranciers tegels, verf, glas en hout te krijgen en niet zonder resultaat. Elke avond en iedere Zaterdagmiddag zul len de vrijwilligers naar de school trekken en wanneer de 120 kinderen na de vacantie weer in de gangen en klassen zullen verschijnen, dan zullen zij de vertrouwde omgeving waar schijnlijk niet meer terugkennen. En dén pas hebben voorzitter De Wilde en zijn medebe stuursleden hun doel bereikt. Gistermiddag werd in het sterfhuis aan de Nieuwe Gracht in Haarlem een leden vergadering van de afdeling Haarlem van de Union gehouden. Na de opening van de vergadering door de presidente mevrouw M. Th. Bierens de Haan-Waller werd door de secretaresse H. F. Baronesse van Itter- sum-van Lennep het jaarverslag 1952 be handeld. En hierbij bleek, dat het ledental over het vorige jaar gestegen is van 91 tot 106. Hierna hield mevrouw Collette-Van Heyningen, lid van het hoofdbestuur van de Union een lezing, die tot onderwerp had. „De geestelijke achtergrond van ons werk en wijzelf". Mevrouw Collette wees erop, dat men bij de oprichting van de vereniging meende, dat er iets gedaan moest worden ter behar tiging van de belangen van het jonge meisje. Vroeger ving men de meisjes, die naar de „grote stad" kwamen op, maar na de tweede wereldoorlog merkte men, na contacten met andere maatschappelijke or ganisaties, dat de Union enigszins miskend werd. Volgens mevrouw Collette is het be ginsel van de Union het weten, dat de liefde van Jezus Christus op de meisjes van de tehuizen wordt overgebracht. Uiterlijk is ten opzichte van dit standpunt veel ver anderd, maar spreekster zeide er van over tuigd te zijn dat de kern hetzelfde is ge bleven. De meisjes zijn, aldus mevrouw Collette, na de oorlog een stuk kwetsbaarder gewor den en zij trachtten dit te camoufleren door onverschillig te doen. De directrices worden hiermee geconfronteerd: de meisjes leven zonder de bijbel en men moet trach ten datgene op een gewone wijze te zeggen wat vroeger door middel van een preek tot de meisjes werd gebracht. Mevrouw Col lette drong er bij de aanwezigen op aan door te gaan met het apostolische werk en zij zeide er van overtuigd te zijn, dat men met de volledige inzet van de eigen ik en met de hulp van God de taak zeker tot een goed einde zal kunnen brengen. Haarlem heeft vele hofjes die bij een groot aantal stadgenoten bekend zijn. Af en toe neemt men wel eens een kijkje, doch er is weinig gelegenheid ruim tien hofjes op één avond te bezoeken. Leden van de Vereniging Haerlem waren Vrijdag daar toe in staat en tijdens hun tocht door het centrum hebben zij een goede indruk gekre gen van de staat, waarin de hofjes verkeren. Over de hofjes zijn vele gegevens bekend, doch de wandelaars, die onvoorbereid een kijkje namen, werden door een lid van het bestuur of een regent ingelicht over de his torie. Dit werd zeer gewaardeerd, want in korte tijd werden de bezoekers op de hoogte gebracht over de stichters van de hofjes, over verbouwingen enzovoort. Het oudste hofje van Haarlem, de Bake- nesserkamer, is kort geleden gerestaureerd en ziet er zodanig uit, dat het weer geruime tijd mee kan. Het grote hek van het hofje van Oorschot aan de Kruisstraat geraakte in verval, doch gelden zijn verzameld en het hek is bijna hersteld. Het bleek, dat de re genten plannen hebben de verlichting op het hofje te verbeteren en de regentenkamer van een behang te voorzien, waardoor men meer in de sfeer komt van enkele eeuwen geleden. Van Oorschot heeft schenkingen gedaan, die nog aanwezig zijn. De hofjes, die onder beheer staan van regenten (essen) zien er goed verzorgd uit. De gemeente heeft het beheer over het Brouwershofje en het Proveniershuis. Deze dienen verbeterd te worden, bleek uit het bezoek van de leden der Vereniging Haerlem. Dit was reeds be kend bij B. en W. en zoals gemeld is heeft het college aan de gemeenteraad credieten gevraagd om beide hofjes te verbeteren. Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het aan de grond lopen van het Britse m.s. „Bucklaw" nabij Terneuzen op 28 Februari. Dit aan de 'grond lopen is, zo zegt de raad, een gevolg van de roekeloze navigatie van de kapitein van de „Bucklaw". Er werd enkel op radarwaarnemingen van de kapi tein bij zeer dikke mist met volle kracht de Schelde opgevaren. Op zee is dit reeds een zeer onvoorzichtige wijze van varen, maar op een moeilijk vaarwater als de Westerschelde is dit een zeer roekeloze wijze van handelen, waarbij niet alleen het eigen schip, maar ook andere vaartuigen aan groot gevaar worden blootgesteld. Deze kapitein had als enig doel het tij van schut ten te Terneuzen te halen en trok zich er niets van aan welke risico's dit meebracht. Tenslotte bleek hij de radarobservatie ver keerd te interpreteren en gaf hij de loods foutieve inlichtingen over de positie van het schip. De raad acht het zeer gewenst, dat de Nederlandse autoriteiten de rederij van de „Bucklaw" er op wijzen, dat, zeker binnen de Nederlandse territoriale wateren, deze kapitein zijn roekeloosheid moet achter wege laten en dat hij onder alle omstandig heden de vereiste voorzichtigheid in acht moet nemen. BINNENLAND De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan. hei eiland Goeree Overflakkee. Hij heeft de stand van de gewassen in ogenschouw ge. nomen in het overstroomde gebied en ge. confereerd met de afdelingsbesturen van de diverse landbouworganisaties op het eiland, waarbij allerlei wensen te berde werden gebracht. Het Nederlands Bureau voor Werk- kampen in het Buitenland, dat zich ten doel stelt aan jongeren tussen circa 16 en 30 jaar voox-lichting te geven over en bemiddeling te vei-lenen voor werkkampen in het bui- tenland, heeft zijn buitenlandse relaties aan- zienlijk uitgebreid. Deze omvatten thans werkkamporganisaties in bijna alle West- Europese landen van Finland tot Joegosla- vië. Het ligt in de bedoeling ook in Neder land enkele kampen te organiseren, speciaal in het i-ampgebied. Wegens financiële moeilijkheden zullen de restauratiewerkzaamheden aan de Martini kerk te Bolsward, die op 1 Januari waren gestaakt, niet worden hervat. Voorlopig zal dit historische kerkgebouw voor de eredienst en voor culturele manifestaties onbruikbaar zijn. De opgravingen in de kerk zijn geëin digd. Zij hebben niet het resultaat gehad, dat men er van had verwacht. Dc Bond van Nederlandse amateur- gidsen met de lange naam B. B. T. B. B. A.: Bond ter Behartiging van Toeristische Belan gen van Buitenlandse Automobilisten, bestaat op 15 Juli 20 jaar. De organisatie werd te Utrecht opgericht door enige jongelieden, die van mening waren dat de buitenlandse toe rist ieder contact miste met datgene wat werkelijk kenmerkend voor Nederland is. Ongeveer 200 amateurgidsen, verdeeld over 13 steden, zijn thans aan het werk om in hun vrije tijd de belangen van de buitenlanders te dienen. Dr. ir. A. M. Haas wordt per 1 Septem ber hoogleraar in gewapend betonbouw aan de Technische Hogeschool te Delft. Hij zal prof. ir. J. A. Bakker, die 70 jaar is gewor den, opvolgen. In 1948 promoveerde ir. Haas te Delft op een proefschrift over paddestoel constructie in betonvloeren. Dit werk trok sterk de aandacht van wetenschappelijke kringen. Wegens zijn benoeming tot hoog leraar heeft hij als directeur van de Neder landse Aannemersmij. ontslag genomen. Deskundigen uit twintig Europese lan den zullen zich van 20 tot 22 Juli in Londen beraden over de vraag, in hoeverre de radio als voorlichtingsmiddel een wezenlijke bij drage kan vormen tot de verhoging van de productiviteit van de landbouw. Voor Neder land nemen aan de besprekingen deel de heer H. L. Groenendijk van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en W. J. F. van Eyck van de Stichting voor de Landbouw. De bouw van Laboratoria voor weg- en waterbouwkunde en een laboratorium voor grondmechanica te Delft is gegund aan de Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken N.V. te Amsterdam voor 1.255.300. Het gebouw Alexanderstraat 2 in Den Haag, dat is vrijgekomen doordat het kantoor van de gemeente-ontvanger gehuisvest werd in het nieuwe stadhuis, is geopend als zetel van instellingen op internationaal gebied: Het Nederlands Genootschap voor Internatio nale Zaken, de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging, de Beweging der Europese Federalisten, de Contactgroep voor Vrouwen der Europese Beweging, de redactie van het maandblad „Nieuw Europa", de Nederlandse Inlichtingendienst voor de U. N. O., de Ver eniging voor Internationale Rechtsorde en de Coördinatiecommissie voor culturele be trekkingen met Duitsland. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw C. van Oers te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres aan een lagere school te Ede. Mejuffrouw F. L. Th. Selling te Haar lem is benoemd tot onderwijzeres aan de christelijke school te Schoonebeek. De heer W. Cuperus te Den Haag is be noemd tot onderwijzer aan de Kon. Wilhel minaschnol te Haarlem. De heer A. Kalkman, chef-vakman van telefoondistrict Haarlem, herdenkt op 15 Juli de dag dat hij voor veertig jaar bij P.T.T. in dienst trad. Na veertig dienstjaren is de heer J. Schreuder, besteller eerste klasse P.T.T. te Haai'lem, eervol ontslag veideend. De beer J. de Waard, hoofdcontroleur ter belastinginspectie Haarlem, gedenkt op 16 Juli a.s. ziin zilveren ambtsjubileum. Aan de heer J. Hesker, hoofdemployé eerste klasse P.T.T. te Haarlem, is per 1 September eervol ontslag verleend. Aan de heer H. W. Handgraaf, monteur eerste klasse P.T.T. te Haarlem, is eervol ontslag verleend. De beer P. Lalleman, referendaris twee de klas P.T.T. te Haarlem, is benoemd tot referendaris aldaar. Wegens de functie van dr. A. J. Rasker als assessor (tweede voorzitter) van de Sy node der Nederlands Hervormde Kerk is in wijkgemeente III van die kerk te Haarlem een hulpprediker benoemd. Tot 1 October is dat ds. W. J. van Elden, daarna dr. J. C. Roose, emeritus-predikant te Groningen. De heer Lefeber, dii-igent van de R.K. Harmonie „Euphonia", heeft na ruim 32 jaar zijn beste krachten aan de harmonie te heb ben gegeven, zijn taak overgedragen aan de heer .T. Wildschut. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor negenduizend gulden beschikbaar te stellen voor het vernieuwen van de Barten brug te Hillegom. Ongeveer 130 leidinggevende Haarlem se gemeente-ambtenaren hebben een cursus bedrijfskadertraining gevolgd in de Dat!- openluchtschool. B. en W. komen nu met de rekening bij de raad: 12.800 gulden. Dé stu- dietoelagenverordening zal voor 1953 f 3.500 vergen. Voor de onteigening van enigé perce Ien weiland ten Westen van de Delft en ten Noorden van de (verlengde) Orionweg - de plaats waar in de toekomst een sportcen trum is geprojecteerd - vragen B. en W. een bedrag van ruim 47 mille. Vrijdagmorgen is het tweejarig meisje Elsje Claudius, wonende Van 't Hoffstraat, in een sloot achter deze straat gevallen. Me vrouw A. C. Wedekind heeft zich in de een meter diepe sloot begeven en het meisje op het droge gebracht. Aan de T.M.S. „Technicum" te Rotter dam is met lof geslaagd voor het examen voor werktuigkundig constructeur, de heer J. S. Baumann uit Haarlem. De modernisering van het wagenpark der spoorwegen heeft tot gevolg, dat de draai schijf bij het pompstation van de Haar lemse waterleiding te klein is voor de tegenwoordig toegepaste radstanden der kolenwagens. B. en W. hebben laten uitrekenen, da! het voor de gemeente het goedkoopst is om de draaischijf te vervangen door een wis sel. Met de daarvoor noodzakelijke wijzi gingen van inrijhek en wegverharding in de Tetterodeweg vergt dat een bedrag van 5600 gulden. Voor huur en onderhoud is de gemeente per jaar 1500 gulden aan de Spoorwegen verschuldigd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10