Het Huis Predikbeurten Bevolkings-prognoses voor Haarlem en omgeving Ons kabouterorkest ONS ZOEKPLAATJE van haar Dromen Voor zendingen A. B.C. ZATERDAG 11 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zuid-Kcnnemerland en het Nationale Plan FEU1LLETON door Dorothy Quentin, Dé Komnq cfer „Gelukkig," zuchtte het eekhoorntje en hij wipte uit zijn schuilplaats te voor_ schijn, „gelukkig, aie zijn weer ver dwenen." Toen de andere dieren in het bos dat hoorden, kwamen ook zij weer te voor schijn. Ja hoor, het gevaar was voorbij, de mensen, die een hele poos onder de bomen hadden gezeten, en de kinderen, die er gespeeld hadden, waren ver dwenen. Alleen aan een paar toffee papiertjes en sinaasappelschillen kon je zien dat ze er geweest waren. „Schande," piepte de veldmuis, „om zo'n rommel te maken in ons bos." Maar toch ging ze gauw kijken of er niet iets te knagen of te knabbelen was blijven liggen. Terwijl ze druk bezig was, samen met een paar vliegen, de toffeepapiertjes schoon te maken, zat ze opeens muis stil. Ze werd wit van schrik en toen ze nog eens keek, rende ze met een vaart weg. „Een beest," riep ze, „een ver schrikkelijk beest." Toen de andere dieren haar zo hoor den schreeuwen en zagen wegrennen, begrepen ze dat het iets verschrikkelijks moest zijn, dat ze gezien had en met z'n allen stoven ze weg, de muis achterna. Pas veel verderop in het bos durfden ze stil te houden. „Wat zag je dan toch?," vroegen ze in koor en ze gingen in een kring om de muis heen staan, die nog altijd zat te trillen van angst. Ze keek telkens ach terom, alsof ze bang was, dat dat ver schrikkelijke beest haar na zou zijn ge lopen. Eindelijk vertelde ze wat ze ge zien had. „Terwijl ik een paar kruimel tjes pikte, zag ik precies op de plek waar het kleinste mensenkind vandaag zat, een dier als ik nog nooit gezien heb. Veel verschrikkelijker dan een wilde kat, een bunzing of een roofvogel. Iets vreselijks, met lange manen en een reusachtige muil." De dieren keken elkaar aan. Niemand had ooit van zo'n beest gehoord. „Hij lag heel stil," zei de muis, „maar zijn ogen schitterden. De dieren rilden. „We moeten dit bos verlaten," zei de eekhoorn, „wie weet wat hij ons zal doen." „We moet hem vragen ons met rust te laten," zei het konijn. „We moeten hem bang maken," zei de wezel, die zelf rilde van angst. „We moeten hem aanvallen," zeiden de spechten. „We moeten net doen of hij niet be staat," vonden de padden. „We moeten vragen wat hij wil," vonden de hazen. Niemand vond een goed plan en daar om besloten de dapperste dieren, dat ze eerst maar eens moesten kijken, wat het beest van plan was. Trillend van angst kropen, liepen en vlogen ze terug naar de plaats waar het beest lag. Tussen de blaadjes van de bomen door loerden ze naar hem. Het was werkelijk nog verschrikke lijker dan de muis verteld had: een vreemd bruin dier dat onbeweeglijk, met zijn bek wijd open voor zich uitkeek. Niemand durfde zich te verroeren, ook de dapperen niet, want het leek of het beest zó op ze af zou springen. Urenlang bleven ze daar doodstil zitten; het beest had nog steeds niet bewogen. Toen het helemaal donker was en ze hem niet meer konden zien, zaten ze daar nog. Geen dier durfde te gaan sla pen en zelfs de nachtegaal hield zich stil. Opeens hoorden ze geritsel in de tak ken. Ze krompen in elkaar van angst, want nu zou het gebeuren, dachten ze. „Hé," kraste een stem, „wat is er aan de hand? Waarom is het zo stil in het bos? Waar is iedereen? Waarom zijn alle nesten leeg en waarom zingt de nachte gaal niet? Hé, geef eens antwoord." Het bleef doodstil. Iedereen had de stem van de uil herkend, die net wakker was geworden, maar niemand durfde iets te zeggen. Maar de uil, die in het donker kan zien, ontdekte tussen de tak ken en blaadjes de in elkaar gedoken dieren. „Wat is er?," kraste hij en hij stootte de specht met zijn vleugel aan. „Een beest," fluisterde de specht, „een vrese lijk onbekend beest." „Waar dan?," vroeg de uil. „Daar, onder die dikke boom; het ligt er al uren lang, het beweegt niet, het kijkt alleen maar." „Maar waar wachten jullie dan op?," vroeg de uil verwonderd. „Waarom vraag je hem niet wat hij komt doen, wat hij wil en waar hij vandaan komt." „We durven niet," fluisterde de specht. „Wacht maar," kraste de uil dapper en hij streek op de grond neer, vlak bij het vreemde beest. De uil praatte beleefd. Hij vroeg van alles en nog wat, maar het beest gaf geen antwoord. „Geef me mijn bril," riep de uit naar boven. Zijn vrouw kwam er mee terug en liet hem voor zijn vleugels vallen. Alle dieren luisterden in spanning, wat er nu zou gebeuren. Het bleef heel lang stil. Niemand kon zien wat er daar be neden op het mos gebeurde. „Uil, ben je er nog?," vroeg de specht na een poosje. „Stil," riep de uil terug, „ik lees". De snavels en bekken van de dieren vielen open van verbazeing. De uil, vlakbij het gevaar, bij dat vreeslijke beest, zat te lezenhoe was dat mogelijk? „Kom maar," riep de uil plotseling, „ik weet wat dit is; kom gerust, er zal jullie niets gebeuren!" Aarzelend kwamen de dieren voor de dag. „Luister," zei de uil, „dit is een schilderij van onze koning." „Onze koning?," riepen ze allemaal. „Wij hebben toch geen koning?" „Jawel,' zei de uil. „Hier staat dat wij een koning hebben. Hij woont hier heel ver vandaan in een warm land. Hier is Dit is de laatste kabouter van het orkest. Deze kabouter kon niet goed de wijs houden en daarom mag hij het vaandel dragen. De letters op het vaandel teken je met potlood of Oost-Indische inkt er op. De volgende keer maken we een standaard voor het orkest. X-. het hem te koud, maar toch is hij onze koning. Dit is zijn portret. Er staat nog iets onder ook. Luister maar: „Wie is het dier, dat je op deze plaat ziet staan? De koning van de dieren, die hier ver vandaan op hoge hergen en in woeste hossen leeft, de Leeuw, waar voor de dierenwereld beeft". De dieren zuchten van opluchting en maakten een buiging voor het portret van hun koning, die ze nooit hadden ge zien. In optocht droegen ze het naar het uilennest, want ze vonden, dat de uil het als beloning voor zijn dapperheid en knapheid moest bewaren. Het portret hangt er nu nog en iedere dag brengen dierenouders hun kinderen er heen om de koning te zien. Iedereen in het bos is er erg trots op. Jammer, dat het jongetje, dat die dag in het bos een bladzijde van zijn prentenboek liet liggen, het niet weet. Maar misschien leest hij dit verhaal nu. Wie weet. Weet jij, welk hondje van juffrouw Jansen is? En welk van Jetty en welk van mijnheer Pietersen? Volg de band en je weet het. Onder de dikke beukebomen is er vannacht kabouterbal. Ze zullen uit hun schuilhoek komen als 't heideklokje luiden zal. De vlinder van de korenakker legt dan opeens haar vleugels af. Ze zingt haar elfenzusjes wakker en zwaait maar met haar toverstaf. En uit de hoge zwarte dennen komen kabouters voor den dag. Kijk ze eens om het hardste rennen: één met een fluit, één met een vlag. Ze drinken dauw uit eikeldopjes ze eten stukjes paddestoel en suikertaart van rozeknopjes, van alles is een heleboel. Glimwormen, die voor lichtjes zorgen, schijnen de hele nacht lang door. Er wordt gedanst tot in de morgen bij de muziek van 't krekelkoor. 'k Wou dat ze mij ook wilden vragen om op hun feest te zijn als gast. Maar ja, wanneer ze mij daar zagen, verdwenen die kabouters vast. MIES BOUHUYS. ADVERTENTIE Hoeveel inwoners zal Haarlem binnen tien a twintig jaren hebben? En hoeveel mensen zullen er dan in Zuid-Kennemerland wonen? Dit zijn vragen waarop uiter aard niemand het absoluut juiste antwoord vermag te geven maar waarvan de zo goed mogelijke beantwoording niettemin een noodzakelijkheid is voor allen, die tijdig maatregelen moeten treffen om voor al deze toekomstige inwoners van stad of streek het leven mogelijk te maken. En het leven mogelijk maken wil in dit verband zowel zeggen, dat er voor allen werkgelegenheid moet zijn als woon- en recreatie-mogelijk heden. Huizen, maar evenzeer fabrieken dus, en voorts scholen, kerken, ziekenhuizen, parken, sportvelden, enz., enz. moeten öf tijdig zijn tot stand gebracht of althans moet er tijdig de mogelijkheid, dus de ruimte, voor worden gereserveerd. Wat voor Zuid-Kennemerland geldt, geldt evenzeer voor de rest van ons land. Sociologen en planologen werken hand in hand om de index-daad zeer grote moeilijk heden op dit gebied het hoofd te kunnen bieden. Thans heeft de Rijksdienst voor het Nationale Plan een omvangrijke studie ter_ zake beëindigd. Nederland is hierbij in hon derd en negen regionale mootjes gehakt en voor elk van deze stukjes van ons land is voor het tijdvak tot 1970 de bevolkings prognose vastgesteld. „In 't verleden ligt het heden, in het nu wat komen zal." Gedachtig aan deze dich terlijke ontboezeming heeft men allereerst nagegaan hoe in elk van deze 109 regionale stukjes-Nederland waarvan Haarlem tezamen met de ovex-ige gemeenten van Zuid-Kennemerland: Heemstede, Benne- broek, Bloemendaal en Zandvoort er één vormen de bevolkingsgroei is geweest in de zes vijfjarige perioden tussen 1920 en 1950. De laatste twee perioden vormen de oorlogs- en de na-oorlogse tijd, de eerste vier daarentegen waren „normale tijden", die tweemaal een periode van opgaande conjunctuur brachten (namelijk 1925'29 en 1936'40) en tweemaal een depressie periode (namelijk 1920'24 en 1931'35). Dit laatste is vooral van veel belang omdat de bevolkingsgroei (óók van een stad, maar meer nog van een streek) bovenal wordt beïnvloed door de ontwikkeling van de be staansmogelijkheden, met andere woorden dat de meer of mindere groei (regionaal bezien) vooral economische oorzaken heeft. Gebieden met een achteruitgaande of nauwelijks groeiende bevolking blijken dan ook steeds gebieden te zijn, die door gebrek aan bestaansmogelijkheden bij voortduring genoopt zijn hun bevolkingsaccres naar elders af te stoten. Haarlem en omgeving behoren allerminst tot deze gebieden, want terwijl het inwonertal van geheel Neder land in genoemde perioden met 30 procent toenam, steeg de bevolking van Zuid-Ken nemerland met ruim 60 procent! Intussen zou het onjuist zijn uit deze cijfers en beschouwingen van het Nationale Planrapport de conclusie te trekken dat ook hier de bevolkingstoename geheel steunt op de toename van de (regionale) werkge legenheid. Dit immers zou een miskenning zijn van het bijzondere fonrensenkarakter van Zuid-Kennemerland. Sterker wellicht nog dan uit de totaalcijfers van Haarlem èn omgeving blijkt dit uit de plaatselijke cijfers van de afzonderlijke gemeenten: Bennebroek steeg met 140 procent en Heemstede zelfs met 205 procent! Niet tegenstaande de werkgelegenheid ter plaat se eerder is af- dan toegenomen, omdat de goeddeels verdwenen bloembollencultuur slechts zeer ten dele door industrie-vesti ging werd goedgemaakt. Vermelden wij volledigheidshalve nog dat het groei-percenlage van de overige af zonderlijke gemeenten in Zuid-Kennemer land volgens dit Rapport hebben bedragen: Haarlem 45 procent, Bloemendaal 109 pro cent en Zandvoort 57 procent. Voor geheel Noordholland bedraagt dit cijfer 31 procent. Bezien wij de groeicijfers van Zuid-Ken nemerland in de zes afzonderlijke vijfjarige perioden, dan blijkt dat van i920'24 het vestigingsoverschot anderhalf maal zo groot was als het geboorteoverschot; van 1925 tót 1934 was het tweemaal zo groot om in de periode 1935'39 weer tot anderhalf terug te vallen. De oorlogsjaren gaven in plaats van een vestigingsoverschot juist een ver- trekoverschot te zien, terwijl in de na-oor logse periode het vestigingsoverschot slechts een fractie groter was dan het ge boorte-overschot. In laatstgenoemde periode evenwel was, zoals bekend, niet de werkgelegenheid maar het woonruimte-tekort de beslissende factor. Uit al deze gegevens hebben de samen stellers van het Rapport de vermoedelijke natuurlijke groei berekend van de manne lijke bevolking in de leeftijdsgroep van 20 tct 65 jaar gedurende de periode van 1947 tot 1970. Uitgaande van de feitelijke bevolking in 1950 is met gebruikmaking van de sterfte- tafels 1947/49 berekend hoeveel van de in 1947 nog levenden van de tussen 1906 en 1946 mannelijke bevolking er in 1970 (hoogstwaarschijnlijk) nog in leven zullen zijn, terwijl analoge berekeningen zijn ge- vertaald uit het Engels 24) Elsie had hem met een blik vol mede lijden aangekeken. Gelukkig kon hij haar niet zien. Hij verwenste ieder medelijden. Besefte hij niet, dat ze zich zó gelukkig op Willows voelde, dat ze hier nooit weg zou gaan, tenzij hij haar wegstuurde? Boven dien, fluisterde een stem in haar, waar moet je naar toe? Terug naar juffrouw Carmichael om te zeggen, dat je gefaald hebt....? Tenslotte was Elsie in lachen uitgebar sten en had Mark eerlijk verteld, welk een dwaas gezicht het was geweest hem met boeken te zien gooien. Ze bleek hiermee de juiste oplossing gevonden te hebben voor het incident. Mark begon zelf ook te lachen en toen ze samen over het geval uit gelachen waren, was meteen zijn boze bui voorbij. Annie en zij moesten hem zo nu en dan als een kind, dat speciale zorg nodig heeft, behandelen, maar nooit moch ten ze hem iets daarvan laten merken Anderzijds was hij, ondanks zijn hulpeloos heid, een volkomen volwassen man: soms een wat vermoeide en verbitterde man. Hij haatte de oorlog met grote intensiteit, evenals de geruchten over een eventuele nieuwe oorlog. Aan het kleine tafeltje voor het raam op haar eigen kamer werkte Elsie haar stenogrammen uit op een schrijf machine. Maar op dit moment was ze met iets anders bezig: ze moest een brief schrij ven aan Sir Leo. 't Wilde echter niet vlot ten en op haar pen bijtend, staarde ze uit het raam. Sir Leo's stem had enigszins te leurgesteld geklonken, toen ze hem de vo rige week telefonisch op de hoogte had ge steld van haar nieuwe baan. Het had hem verbaasd, dat juffrouw Carmichael haar zo spoedig op de wereld losliet, en hij was er alleen een beetje mee verzoend ge raakt, toen hij de speciale omstandigheden van haar betrekking hoorde. „Mark Hi lary?" had hij gezegd. „Nooit van gehoord! Ik zal naar hem informeren, hoewel ik aan neem, dat het in orde is als juffrouw Car michael jou aan hem toevertrouwt. Vind je hem aardig?" „O ja", had Elsie geantwoord. „Hij lijkt me erg geschikt. Natuurlijk is 't afschuwe lijk voor hem die donkere bril te moeten dragen plus een verband voor zijn ogen, en daardoor zal hij wel eens humeurig zijn, maar de indruk, die ik van hem heb, is erg plezierig". „Nu, ik wens je succes. Ik had 't wel graag eerder geweten. Prettig, dat je in Devon komt te wonen. Vandaar kun je heel gemakkelijk eens naar Ringmore komen om kennis te maken met mijn familie. Pas goed op jezelf, Elsie, en als die knaap je om welke reden ook niet helemaal be valt, neem dan een taxi regelrecht naar mijn huis". „Dank u, Sir Leo. Ik vergat u nog te zeggen, dat meneer Hilary verloofd is. Ik heb zijn aanstaande vrouw ontmoet. Ze wachten alleen op het resultaat van de operatie, en dan trouwen ze. Het was nu een week later en het had haar geen moeite moeten kosten om Sir Leo een uitgebreide brief te schrijven: over Willows en haar werk en alle nieuwe indrukken, die ze had opgedaanaltijd waren de brieven aan hem haar met grote vlotheid uit de pen gevloeid en steeds weer had hij haar aangemoedigd om te schrij ven. Haar brieven aan hem waren het begin geweest van haar ambitie om schrijf ster te wordenSir Leo steunde haar in dit streven en bewaarde al haar brieven, iets wat Elsie natuurlijk niet wist.... Hij constateerde de vooruitgang in haar stijl, die langzamerhand iets eigens begon te krijgen. Hoe vreemd was 't, dat ze 't thans moei lijk vond hem over Willows te schrijven! Kwam 't, omdat dit huis haar droomhuis zo dicht benaderde en ze zelfs Sir Leo nooit iets verteld had over haar verbeeldings wereld? Elsie fronste en staarde nog steeds uit het raam. Ze was er van overtuigd, dat Sir Leo uitvoerig met juffrouw Carmi- 1 chael over Mark had getelefoneerd en al maakt voor hen, die tussen 1947 en 1950 zijn geboren. Stellen wij de mannelijke 2065 jarige bevolking in 1947 op 100, dan kan blijkens het Rapport het indexcijfer voor deze groep in Nederland als geheel voor 1970 op 137 v/orden gesteld. Genoemde leeftijdsgroep wordt, zoals gezegd, gevormd door de vol waardige mannelijke arbeidskrachten. Waar het indexcijfer voor 1970 hóóg is, zal daarom bijzondere waakzaamheid geboden zijn om te voorkomen, dat de bevolkings groei oorzaak wordt van het ontstaan van structurele werkloosheid. Voor Zuid-Kennemerland blijkt het aldus berekende indexcijfer voor 1970 slechts 125 te zijn. Dat wil dus zeggen, dat de natuurlijke groei van het aantal volwaardige manne lijke arbeidskrachten in deze streek aan merkelijk bij het rijksgemiddelde zal ach terblijven. Met andere woorden: in deze cijfers ligt generlei aanwijzing dat (binnen- of buitenlandse) emigratie van uit Zuid- Kennemerland voor de bewoners ge boden is. ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 - HAARLEM Tel. 18428 na 6 uur 14810 14155 ZONDAG 12 JULI 1953. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Dr. A. J. Rasker. Woensdag 8-8.30: Avond stilte. Ds. B. van Gelder. Organist Egbert Vos. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein 10: Ds. A. Blanson Henkemans. van Utrecht. Noorderkerk. Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Geldkamer. Zondag 9: Dr. A. J. Rasker. Gezinsdienst. 10.30: Dezelfde. H. Doop. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. Bakenesserkerk. Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Smit, van Rotter dam. 10.30: Jeugddienst. Ds. B. van Gelder. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder kerk. Dhr. A. J. van Houwelingen Rijkhoek, van Zeist. 10.45: Ds. R. van der Mast, van Bloemendaal. Diaconessenhuis, Hazepaters laan. 4.30: Ds. B. van Gelder. Rusthuis, Jans straat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Jeugdkapel Noord. Molenaerstr. 10.30: Geen dienst,, zie 9 uur Noorderkerk. West, Leidsestraat 10: Wika J. Timmer, voor Oost, West, Centrum. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Thomson, van Baarn. Alle-Dag- Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 2: Contact bijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dins dag 3: Rondetafelbespreking Broederkerk, Parklaan 34. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur M. Allard de Breda. Church of England, Kinderhuissingel. 8.30 a. m. Holy Communion, Rev. Mossman. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Vroegindewey, Papendrecht. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Rev. W. Kör.emann, Naarden. Woensdag 8: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam. Zuiderka pel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. W. Dubbeldam, Rotterdam. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 8: Jeugdsamenkomst. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, Kam pen. Broedergemeente, Parklaan 34. Zater dag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7; Ds. H. Schutz. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10: Voorg. A. H. van Gent. 4.30: Dezelfde. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. N. J. Pabon, van 's Gravenhage. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. S. E. Treffers, van Berlikum. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, van 's Gravenhage. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. K. J. Kraan, Londen. 5: Ds. D. Kuiper, Bedum. Wilhelminakerk. 10: Ds. J. F. Colenbrander, Apeldoorn. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Zuid- Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. K. J. Kraan. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10 en-5: Ds. A. Bos. Oud-Ger. Gemeente in Ned., Parklaan 21. Maandag 7.30: Ds. Toes, van Kinderdijk. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10: Leesdienst. 4: Ds. J. C. Maris. Baptiste Gem. geb. H.J.M.V., L. Margarethastr. 13. 10: Ds. J. W. Weenink. 5: Geen dienst. 7.30: Jeugd dienst. Gemeentekoor. Dinsdag 8: Salem, Ba- kenessergracht 65. Bidstond. Pinksterge meente. Nieuwe Kruisstr. 14. 10: E. Schuur- man. Bijzondere dienst m. medew. zangkoor „Glorieklanken". 7: Samenkomst. Donderdag 7.45: Samenkomst. Vergadering van Gelovi gen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Brood- breken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donder dag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente Gods, Parklaan 21. Geen samen komst. Christen-Geloofsgemeenschap, geb. „Pro Deo", Breestraat 19. 10 en 5: Gemeen schapsdag. Verschillende sprekers. Mede werking van het Zangkoor, 's Avonds geen dienst. Woensdag 3: Jeugdbond. 8: Bidstond in de Padangstx-aat 16, H.-N. Tedex-e Zatei-dag. avond Jeugdsamenkomst Benkoelenstr. 28 H.-N. De Christengemeenschap, Westei'hout- park 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Volle Evangelie Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Open- bax-e samenkomst. 19.30; Openlucht bijeen komst in den Hout (Fonteinlaan). Woensdag 19.30: Openlucht bijeenkomst in den Hout (Fonteinlaan). Zevende-Dags Adventisten, Jacobstx-aat 6. Iedere Zaterdagmox-gen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Pax-klaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cox-nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kex-kdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Her steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijneslraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Naussau- plexn. Tot nader bericht geen dienst. Theo- logisch-Philosofische beschouwingen met re pliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9. 10.15: Eredienst met H. Avondmaal en Preek. 19.30: Evangelieprediking. Dinsdag 20: Spe ciale Evangel isatiedienst in Heemstede (in 't Koffiehuis, Heemsteedse Dx-eef). Doixderdag 20: Bijbelstudie, voor allen. HAARLEM-NOORD Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zatei'dag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koclx. H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Dankzegging. Immanuëlkcrk. 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Doop. Jeugdhuis Scho- terweg. 10: Mevr. De Kruif. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Geref. Kerk. Sionskerk. 8.30: Ds. D. Kuiper, Bedum. 3.30: Ds. J. F. Colenbrandei-, Apel doorn. Noord-Schoterkerk. 10.30: Ds. D. Kui per. 5: Ds. J. F. Colenbrander, Chr. Geref. Kerk, Flox-esstraat. 10 en 5.30: Ds. J. C. Maris HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. Kapel Nieuw Vredenlxof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond. Post- laan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afdeling. Kapel Irene, Meer en Bosch 10: Ds. J. A. de Klerk. Geref. Kerk. Aula Ly ceum. 9: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondoi-p. 5: Di-, P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel 5.30: Dr. A. Dondorp. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. H. Avondmaal. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. Heidinga, N.H., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T, Spilker. H. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma, H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. A. G. van Wijk, Hv„ Alkmaar. Geref. Kerk. 8.45, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole, H. Avondmaal en Dankzegging. 20: Dr. D. K. Wielinga, van Wassenaar. Vrije Kath. Kerk, Popeliaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Lof ge volgd door de z'angrepetitie. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. Soefi-Beweging, Acacialaan 28. 11: Un. Eeredienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Vicaris S. de Blaauwen, uit Lisse. 5: Ds. S. L. Knott- nerus. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. H. Tulp, van Lijnden. 7. Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW VENNEP Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven, H. Avondmaal. 6.30: Ds. M. C. Don. Abbenes 9.30: Ds. M. C. Don, H. Avondmaal. 6.30: Ds. J. A. van Boven. Bethel Kapel 10: Dr. W. Dankbaar. 7: Ds. Mr. G. A. Alma van Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee, H. Avondmaal. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salvex-da. H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. P. Strien, van Delft. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn, Haax'lem. 18.45: Oecumenische Kex-kdienst. Ds. J. J. van Hille, Remonstr. pred. Haarlem. Ds. D. Ring nalda, Geref. pred. te Overveen. Ds. D. Ter Steege, Herv. pred. te Santpoort, Litm-gische Leiding. Van 18.4519: Zangdienst. „De Toorts". 9: Ds. L. Alons, Emmen. De Kapel 19: Geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon, H. Doop. West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Doop 7: Dezelfde. Kapel Sionskerk 9: Jeugd- kex-k (jongeren 12-16 jaar). ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru, H. Avondmaal. 7: Geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstx-aat 15. 10.30: Ds. H. Luikinga, van Zaandam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Dinsdag Samen komst in de nieuwe consistorie der Ned. Herv. Kerk. Joh. H. v. Oostveen, Evangelist te Voorbui'g. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jon- geboer, H. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Av, en Dankzegging. Ned. Prot. Bond geen dienst Geref. Kerk 10 en 5: Ds. J. Bijleveld, Rijns burg. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Voorber. H. Avondmaal. Geref. Gemeente 10 en 4; Ds. K. de Gier. Oud-Ger. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 eix 4: Ds. H. W. Eerland. lerlei inlichtingen had ingewonnen. Deze waren waarschijnlijk alle gunstig geweest, want ze had verder niets van hem ge hoord. Ze had beloofd hem gauw te zullen schrijven, maar hier zat ze nu op haar pen te kauwen en er kwam geen letter op papierEven kwam ze in de verleiding Sir Leo opnieuw op te bellen, maar kon hem moeilijk uitvoerig over haar wex-k- gever gaan vertellen, terwijl deze mee zou kunnen luisteren. Ze zag, hoe Mark op dat moment voor zichtig het bruggetje over het riviertje over liep. Hij was een morgenwandeling gaan maken en had niemand gevraagd om met hem mee te gaan. Hij bleef achter in de tuin bij de oude Crabtree staan praten en niemand, die hem in geanimeerd ge sprek met d" oude tuinman gadesloeg, zou kunnen vermoeden, dat hij niets zag Mark ging op een laag muurtje van ruwe stenen zitten, terwijl Crabtree verdorde bladeren tot een hoge berg bij elkaar hax-kte, om ei aanstonds een vuurtje van te stoken. Elsie wendde haar blik resoluut af en begon te schrijven: „Lieve Oom Leo...." Ze noemde hem alleen in haar brieven „Oom". Hij had haar zelf gevraagd hem zó te noemen, maar ze was altijd bang ge weest, dat de andere wezen haar bevoor rechte positie bij hem zouden merken, en daai-om had ze hem nooit zo aangesproken. Nu, ver weg van het weeshuis, kwam het er niet meer op aan. Hij was voor haar de enige achtergrond, die ze ooit in haar leven gekend had, haar dierbaarste en ver trouwdste vriend „Ik ben hier nu een hele week", schx-eef ze, „maar het lijkt veel en veel langer. In de eerste plaats kan ik U verzekeren, dat ik me hier erg gelukkig voel. Meneer Hi lary is heel aardig en in elk opzicht eerste klas. Het is heerlijk voor het eerst van m'n leven in een gewoon particulier huis te wonen en ergens te hóren ook al duurt het dan maar zes maanden. Natuurlijk was het in het weeshuis ook heel prettig, maar dit is zo heel anders! Begrijpt u wat ik be doel? We wonen hier met z'n drieën en ik kan zo maar de keuken binnenstappen en mezelf een kop chocolade maken, op elk moment, dat ik er zin in heb. U hebt zeker een heel dossier bij elkaar gekregen met inlichtingen over meneer Hilary! Ik heb de indruk, dat hij in de ooi-log heel wat gepresteerd heeft, hoewel hij nooit vertelt, wat hij gedaan heeft om al die decoraties te krijgen, die hij bezit. Hij haat de oorlog. Geen wonder.... Zijn huishoudstei-, Annie, zoudt u stellig ook aardig vinden. Ze was vroeger zijn kinder meisje en doet nu op Willows het huishou den, maar ze is ook een soort moeder voor hem. Meneer Hilary noemt haar zijn beste vriendin en zegt, dat ze hem nooit zelfs niet toen hij een klein jongetje was één leugen verteld heeft. Hij Iiaat leugens en gedraai en je moet hem altijd eerlijk de waarheid zeggen. Je mag hem nooit iets van medelijden laten merken, wat soms heel moeilijk is. Annie en ik hebben uiteraard intens mede lijden met hem wanneer wij hem met zijn stok, tastend zien voortstrompelen, maar we laten nooit iets merken. Bovendien weet hij zich in het algemeen fantastisch goed te redden en ik ben er van overtuigd, dat hij ixi April a.s. weer zal kunnen zien. Annie ziet er uit als Koningin Victoria, maar er zit meer humor in haar ogen. Ze is erg trots op haar Schotse afkomst, hoewel ze haar hele leven in Devon heeft gewoond. Natuurlijk is ze dol op meneer Hilary en vindt niemand en niets goed genoeg voor hem. Lk was in het begin bang, dat ze me niet zou accepteren als zijn secretaresse, maar ik moet zeggen, dat ze erg aardig voor me is. Zelfs de oude tuinman Crabtee, die niet van vreemden houdt, is vriendelijk tegen me. Willows zelf kan ik haast niet beschrij ven; het bestaat eigenlijk uit drie boeren huisjes, die tot één geheel zijn omgebouwd. Het ziet er uit als een plaatje met glas-in- lood ramen en een laag overhangend dak, en een wingerd tegen de muren. Het is echter niet zoetelijk, zoals huizen op een plaatje soms zijn, maar heeft een uitgespro ken eigen karakter. De achtertuin loopt af naar een smal riviertje, en achter dat riviertje liggen onxniddellijk de bossen. Er zijn hier nü nog anemonen, waarvan ik al tijd dacht, dat ze alleen in het voorjaar bloeiden. Crabtree zegt echter, dat je in Devon zelfs in Januari nog viooltjes en primula's kunt plukken op beschutte plekjes. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6