Treffende huldiging van wethouder Rohling BRILLEN WÊÊM Inplaats van einde van brood oorlog werd chaos verwacht ZEVEN DAGEN HAARLEM Uitbreidingsplan Vogelenzang vond niet overal bijval „Liefde voor het schoolkind was drijvende kracht in uw werk" Bedrijfsunievoorzitter J. B. Dinkla: Prijzen dreigden geheei te kelderen en gezellen hadden hun antwoord klaar Van mensen en dingen onder de Damiaatjes OPTICIEN STIENS Jonge zeehond aangespoeld op Zandvoortse strand BLOEMENDAALSE RAAD mm ÉÈSli LOCOMOTIEF EN FtUDGE RIJWIELEN „Drie generaties voor de lens" in „Huis Van Looy" Burgerlijke Stand Coöperatie „Haarlem" deed geen concessie Kermis aan Nassaulaan in Bloemenweek gaat door Kranslegging bij borstbeeld professor Lorentz V a Ij D A i u J HAARLEM OAGDlAL> - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Niet het onderwijs zelf had in de eerste plaats uw grote liefde en ook niet het spel niet wetten en bepalingen, hoe fascinerend dit ook kan zijn. Maar achter dit alles stond bij u altijd het schoolgaande kind in zijn verscheidenheid, de blonde krullen bollen, de bengels, de verlegenen en de zwoegers: zij vormden de drijvende kracht in de vervulling van uw taak. En het moet u tot verheugenis strekken, dat wij u bij uw afscheid de zekerheid kunnen geven: „het gaat met het schoolkind goed". Aldus sprak gistermiddag in de Bloemendaalse raad burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex tot de wethouder van Onderwijs mr. F. P. Th. Rohling, die wegens zijn functie bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de nieuwe raad niet zal terugkeren. De toespraak van jhr. den Tex vormde de inleiding tot een huldebetoon, dat een ondubbelzinnig bewijs vormde van de waardering die men algemeen voor het werk van mr. Rohling heeft en de achting en de genegenheid die men zijn persoon toedraagt. De burgemeester noemde de heer Rohling de brillantste wethouder van Onderwijs die de gemeente de laatste jaren heeft ge kend en hij riep in herinnering de naar geestige omgeving van het negentiende eeuwsé Amsterdamse schoollokaal waar de jonge Rohling zijn opleiding ontving: de saaiheid daarbinnen en de levendigheid daarbuiten wanneer de équipages van het achter de school gelegen grachtenhuis huiswaarts keerden. delen. Welnu, gij zijt geslaagd voor het examen en daar de tienen voor de meesters gereserveerd zijn, hebben wij besloten u een dikke negen, neen, zelfs een 9plus toe tc kennen", zo zei de heer Wilson onder algemene vrolijkheid. Vervolgens bood de heer Wilson twee geschenken aan namens het onderwijs, „éen om herinnerd te blij ven aan dat onderwijs, het andere om de zorgen er om te doen vergeten". De heer G. van Eek, gemeentesecretaris, Die tegenstelling tussen saaiheid en vi- sprak namens het personeel woorden van taliteit heeft de heer Rohling niet meer losgelaten en vandaar wellicht dan ook zijn onvermoeide activiteit, toen hij in 1945 tot het wethouderschap werd geroe pen, om de school voor het kind aantrek kelijker te maken. Daarnaast waren de zorgen die het hoofd moesten worden ge boden: het afdwingen van boventallige leerkrachten, de catastrofe met de Harten- lustschool, de uitbreiding van het kleuter onderwijs, de toeneming van 't aantal kin deren. Dit alles is het werk van deze wet houder, die zich ook in de behartiging van de hem opgedragen portefeuille van personeelszaken een toegewijde werker toonde, een blijmoedig, voortvarend man met een critisch verstand. Eigenschappen die ook worden onder schreven in een getuigenis van de secre taris van de Onderwijscommissie. „Er is nog zoveel werk te doen", heeft de heer Rohling gezegd, maar, zo vervolg de jhr. Den Tex, bij het onderwijs zal men nooit klaar komen, de ketting van onze eisen zal nooit afgerond worden, zij zal pas slijten op het bestaan zelf". Namens de raad sprak mr. H. W. Vlie gen, in het bijzonder ook namens de on derwijscommissie. Ook deze spreker ge tuigde van de grote verdienten van de scheidende wethouder. De verhoudingen tussen openbaar en bijzonder onderwijs siellen hoge eisen aan objectiviteit en eer lijkheid. V o I strekte i ntegriteit „Dank zij de volstrekte integriteit van zijn karakter en de breedte van zyn geest is mr. Rohling er in geslaagd de belangen van beide op volkomen objectieve wyze te bevorderen en kan hij aanspraak maken op de hulde en dank van de raad", zo zei mr. Vliegen, die voorts er op wees dat de wet houder het Bloemendaals onderwijs had ge ïnspireerd omdat zijn hart en geest wars zijn van dorheid. In de raad zal men mr. Rohling missen om zijn esprit, die verfris send was en zonder sarcasme en die nooit in de plaats trad van gedegen beheersing. De raad en de burgerij zijn grote dank verschuldigd aan deze hoogstaande man. Vervolgens bood mevrouw G. Fahren- fort-Meuffels een bloemstuk van gele Aaronskelken en theerozen aan wethou der Rohling aan. Op geestige wijze dankte vervolgens de scheidende wethouder, die onder meer op merkte dat hij de grootste moeite had zelf niet te gaan meeklappen na de woorden van de heer Vliegen. In een korte terug blik, waarin hij enkele markante persoon lijkheden uit de raad in de herinnering terugriep, bracht spreker ook hulde aan de nestor van de raad, de heer C. Schulz, toonbeeld van een principieel en kundig raadslid. Hij bracht ook dank aan het personeel van secretarie, politie en gemeentediensten, aan het onderwijzend personeel vooral, voor de grote toewijding en plichtsbe trachting altijd betoond en eindigde met een woord van warme dank aan de voor zitter, omdat jhr. Den Tex er in was ge slaagd de stijl van de raad zuiver en waar dig te houden. „Mogen de Bloemendaalse schoolkinde ren opgroeien in vrijheid en vrede en moge Gods zegen uw aller deel zijn", zo besloot mr. Rohling. Zanghulde Vervolgens kwamen twee schuchtere schoolkinderen, Truusje Post en Jan de Valk, de raadszaal binnen en zij voerden de wethouder mee naar het bordes, waar voor een grote menigte van hun kame raadjes met hun onderwijzers gereed ston den om onder leiding van mevrouw De Boer mr. Rohling toe te zingen. Maar het bleef niet alleen bij zingen. Want voor het verzamelde secretarieperso- neel en vele andere belangstellenden nam de heer S. A. Wilson, secretaris van de commissie van toezicht op het lager on derwijs, het woord om namens het Bloe mendaalse onderwijs in al zijn geledingen mr. Rohling hulde en dank Je brengen voor wat hij gedaan heeft, inzonderheid voor het kleuteronderwijs. „Het is een ge woonte van de meesters dat zij cijfers uit- ADVERTENTIE het nauwkeurig slijpen der bril- leglazen, het precies aanpassen van het montuur uit de modern ste collectie, waarborgt U een IDEAAL BRIL GIERSTRAAT 27 dankbaarheid. „Mr. Rohling stond altijd voor ons klaar, hij behartigde niet alleen onze materiële belangen, maar hij ver leende ook morele en geestelijke steun". Als tastbaar bewijs van de genegenheid die het personeel voor mr. Rohling koes tert, bood de heer Van Eek een serie boek werken aan. Ook op het bordes toonde mr. Rohling in een dankwoord zijn geestigheid. Hij zeide verheugd te zijn met de 9plus, „want als ik tegenwoordig al eens cijfers krijg zijn het altijd nullen". Tot de kin deren, die thans voor hem stonden zoals hij ze altijd in gedachten voor zich had ge zien, zei hij: „Jullie hebt daar straks rnooi gezongen „Ik heb u lief, mijn Ne derland". Dat moet je altijd onthouden en je moet het later niet alleen zingen, maar ook doen". En, als om een einde te maken aan al te grote zwaarwichtigheid, maakte mr. Rohling een enkel handgebaar: het teken waarop een aantal ijscomannen al hadden gewacht. En terwijl de kinderen zich tegoed de den aan de onverwachte tractatie, maak ten velen van de gelegenheid gebruik mr. Rohling voor het laatst in zijn functie van wethouder de hand te drukken. Scheidende raadsleden In de raadsvergadering heeft burge meester Den Tex ook een afscheidswoord gesproken tot de vertrekkende raadsleden. Tot mevrouw Fahrenfort, die een zo ge waardeerd fleurig element in de vroed schap was en daar de belangen van de jeugd heeft behartigd. „U heeft ons het verkeer van achter de kinderwagen van daan laten zien", zo zei de burgemeester en hij hoopte dat mevrouw Fahrenfort haar waardevolle verkeersadviezen zou blijven geven. Een boeket rode rozen ver tolkten de gevoelens van de raad. Het vertrek "van mr. Wildt Meijboom betreurde hij mede omdat de grootste frac tie in de raad haar jurist zou verliezen en de raad een man die doorkneed was in het zo moeilijke terrein der ambtenaarsver houdingen. Met Baron Groeninx van Zoe le n vertrekt een décoratieve figuur, die aandacht schonk aan de behandeling van vele ingewikkelde raadsstukken. Aan het strand bij Zandvoort is een nog zeer jonge, maar springlevende zeehond aangespoeld. De afdeling Zandvoort van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren heeft zich over het beestje ont fermd en het naar Artis in Amsterdam overgebracht. Men was daar bijzonder verheugd met deze nieuwe aanwinst en men zal trachten het diertje, dat een lengte had van ongeveer driekwart mater, met behulp van een geïmproviseerde zuig fles, gevuld met water en traan, groot te brengen. -*«4**- 1 mimi Het partieel uitbreidingsplan voor Vo gelenzang, waarin de bouw van de Bouw- kaswoningen is voorzien, werd gistermid dag in de Bloemendaalse raad niet met onverdeelde instemming ontvangen, inzon derheid niet door de Partij van de Arbeid en een deel van de V.V.D. De heren Schulz (Arb.), Wildt Meyboom en Tirion (V.V.D.) waren van oordeel, clat er gezien de bevolkings aanwas van Vogelenzang en ook de kosten van wegenaanleg en technische voorzie ningen te weinig woningen waren ge projecteerd. Zij deden de suggestie in plaats van een enkele, een dubbele rij huizen te bouwen. Tenslotte gaat de be strijding van de woningnood in dit geval boven het behoud van het natuurschoon, aldus de heer Schulz, die er voorts op wees dat er 28 huizen waren geprojec teerd, maar dat de Rooms-Katholieke bouwvereniging veertig gegadigden heeft, waarvan de meesten wel niet voor een Bouwkaswoning in aanmerking zullen komen. Burgemeester Den Tex merkte op, dat de weg aan de Westzijde niet bebouwd kan worden om het uitzicht op het duin landschap vrij te houden; overigens vroeg hij zich wel af waarvoor de behandeling in de commissie nog diende, wanneer der gelijke opmerkingen daar niet worden ge maakt en in de raad wel. Wethouder H ij s z e 1 e r verklaarde nog dat er in totaal 37 huizen zullen komen, waarmee men naar zijn mening de wo ningnood in Vogelenzang een heel eind zal hebben bedwongen en dat het in de bedoeling ligt een deel der Bouwkaswo- ningen te verhuren aan hen die geen ka pitaal hebben. Een oppervlakte van 250 vierkante meter grond per woning, welke de heer Wildt Meyboom aan de royale kant had gevonden, werd door de wethou der niet overdreven voor kinderrijke ge zinnen geacht. Voorts maakte hij nog een rekensommetje, waaruit zou blijken dat bij een last van tien gulden per week ongeacht het beginkapitaal van tweedui zend gulden deze Bouwkaswoningen na dertig jaar het onbelaste eigendom van de inschrijvers zouden zijn geworden. „Aanhouden of stemmen?" vroeg de voorzitter toen de opposanten na deze toe lichting niet bekeerd bleken. En hij deed voorlezing van de geijkte formule „dat in de commissie van geen bezwaren waren gebleken". Het voorstel werd aangenomen met 107 (Partij van de Arbeid en de heren Van Holten, Tirion en Wildt Mey boom (V.V.D.). Voor het overige gaf de agenda weinig aanleiding tot discussie. Het uitbreidingsplan voor het Naalden- veld (flatbouw aan de Zuidlaan) kwam na talrijke voorafgaande behandelingen in stemming en werd met drie stemmen tegen (mejuffrouw Nolte (K.V.P.) en de heren Van Holten en Wildt Meyboom) aanvaard. De heer Wildt Meyboom bleek het voorts niet helemaal eens te zijn met het verstrekken van een gemeentelijke garantie voor de rente en aflossing van een door de St. Anthoniusparochie te Aer- denhout voor de bouw van een kleuter school te sluiten geldlening. Wethouder Rohling antwoordde, dat het bedrag der gemeentelijke subsidie dat "der rente en aflossing zou overtreffen, zodat er geen kou aan de lucht is. Andere gemeenten gaan trouwens nog wel verder ADVERTENTIE Elke uitvoering leverbaar. Zaterdag zal de Nederlandse Luchtmacht officieel haar veertigjarig bestaan nerdenken n ..bb, p n ii a rt r M 0 7 fi M C M met een grote luchtvaartshow op en boven Soesteroerg. Tijdens de generale repatitie. ft. j MJ y^j\[ obHAuLN u tUNtn op de grond Seafuries van de Nederlandse marine; daarboven formaties Thunderje s j F-S4 van de V.S. en in de linkerbovenhoek drie Sabres F-86 van de Canadese GIERSTRAAT 40 - 42 TELFEF. 17768 Luchtmacht I en bouwen voor haar rekening scholen voor het bijzonder onderwijs. De zandbak aan de Vrijburglaan (vitaal element in de Tinholt-discussie) kwam ook weer ter sprake door middel van een ingekomen stuk. Naar aanleiding daarvan had mevrouw Fahrenfort (V.V.D.) dagelijks een onderzoek ingesteld naar de belangstelling van de jeugd voor die speel- gelegenheid: zij had er in enkele dagen tijds in totaal slechts twaalf kinderen aan getroffen. Bij de rondvraag wilde mevrouw D a 1 - meyer (Arbeid) interpelleren over de vervuiling van de spoorsloot achter de Prins Hendriklaan en het naar aanleiding daarvan door B. en W. uitgedeelde standje aan de betrokken bewoners. Maar de voor zitter vond dat die kwestie beter in de vorm van schriftelijke vragen zou kunnen worden aangesneden, zodat de zaak uit gesteld wordt tot de Septembervergade- ring. Tot achtste leerkracht aan de bloeiende Hartenlustschool werd de heer F. Kaan uit Aalsmeer benoemd, nadat wethouder Rohling had meegedeeld dat nummer een van de voordracht goede kans maakte el ders te worden benoemd. Oorzaken van organisatorische aard heb ben een uitstel van de voor Augustus ge projecteerde tentoonstelling van werken van Frans Masereel noodzakelijk gemaakt. Inplaats van genoemde tentoonstelling zal van 24 Juli7 September in het mu seum „Het Huis Van Looy" een expositie worden gehouden, getiteld: „Drie genera ties voor de lens". Deze expositie bestaat uit een keuze fotografiën van pl.m. 1840 1914, die deel uitmaakt van de verzameling Grégoire, onlangs aan het Prentenkabinet van de Rijksuniversiteit te Leiden ge schonken. HAARLEM, 16 Juli 1953 GEHUWD: 16 Juli. B. G. Beulink en N. van Har berden; E. Koster en C. M. Ton nissen; D. W. Bakker en C. J. Smit; F. Hagen en. C. M. Roman; H. A. van Geldere en A. G. Eken; .T. Weesing en H. J. Schor nagel; K. B. Hoff en C. B. L. Ochs; H. J. Pruis en J. H. Lubbers; C. A. Steenken en W. J. Hoefsmit; S. G. Krassenburg en W. G. Bouman; G. Teunissen en J. de Looze; F. de Geus en G. J. Fopma; W. H. Halenbeek en J. M. Korremans; J. A. Stekelenburg en W. de Klerk. BEVALLEN van een zoon: 13 Juli: A. M. D. de VogelKloosterhuis; 15 Juli, G. G. MoenKluft; E. C. van ZijlBlom. BEVALLEN van een dochter: 14 Juli, J. H. Gerding—Haak; 15 Juli, M. M. Kerssens van Berkel; C. F. van den EshofLoos; M. W. J. J. Petterson—Stet: 16 Juli, M. Schlu- tervan Roon; M. C. UrbanowitzAdams. OVERLEDEN: 15 Juli, G. Kottman, 50 j„ Oudeweg. Door het onverwacht einde van de brood oorlog in Haarlem kon de vergadering van bakkersgezellen, die gisteravond door de Bedrijfsunie voor Voeding- en Genotmid- delenbedrijven in het gebouw St. Bavo was belegd om de werknemers zich te doen beraden op hun houding bij een verscher ping van de strijd, niet anders dan een na beschouwing worden. Uit deze nabeschou wing, die door de voorzitter van de bedrijfs unie, de heer J. B. Dinkla, werd gegeven bleek dat het vóór dat de vrede werd ge tekend tot het gebruiken van nóg krasser wapenen dreigde te komen. Uit een circu laire van de Haarlemse Bakkerpatroons ci teerde hij, dat dezen het plan hadden om, zo het conflict tussen de N.V. Vermaat en de Coöperatie op 20 Juli nog niet ge ëindigd zou zijn, de prijzen voor witbrood verder te verlagen tot 33 cent (aan huis) en 31 cent (afgehaald). Zou dit nog niet helpen, dan was men zelfs voornemens om nóg 2 cent verder te gaan. Hierdoor dreigde de complete chaos in het Haarlemse bakkersbedrijf, dat thans reeds vele duizenden guldens schade heeft, en hiervan zouden wis en zeker de bak kersgezellen de gevolgen van merken in hun sociale positie, aldus de spreker. De Bedrijfsunie stond daarom gereed om met steun van de vakgenoten uit het gehele land desnoods de uiterste tegenmaatrege len van de zijde der gezellen te treffen. Vooral dat laatste heeft volgens de heer Dinkla de patroons tot denken gebracht en deze interventie wordt achteraf ook door velen hunner gewaardeerd omdat zij ook naar hun inzicht tot het bijleggen van het conflict heeft bijgedragen. In een brief van de rayonale bedrijfscommissie werd erkentelijkheid betuigd aan de Bedrijfs unie voor haar bemoeiingen die mede heb ben geleid tot het einde van de broodoorlog „waardoor reeds 15% van het lopende jaar met verlies was gewerkt". Jubileum Twee dagen terug, Woens dag 15 Juli, was het veertig jaar geleden dat de heer G. M. Oord met hoopvolle ver wachtingen in het hart op nummer 108 van de Grote Houtstraat een nering begon waar in de letterlijke beteke nis van het woord muziek in zat. De heer Oord kwam als 25- jarige jongeman uit Rotter dam, waar hij voor de be kende firma Willem de Jong al in gramofoonplaten had ge pionierd tot dezelfde firma Lampe, die thans zijn over buurvrouw is geworden, het pand kocht waar de heer Oord toen filiaalhouder was. Vijftien jaar lang, tot in 1929 de zaak aan de Grote Houtstraat haar tegenwoor dige gedaante kreeg, was de heer Oord de exclusieve His Master's Voice-dealer in deze stad en het bekende embleem met het in de grote toeter luisterende nondje wordt trou wens nog steeds door de ju bilaris in ere gehouden. Veertig jaar is een lange tijd in een branche welke zo'n snelle, soms zelfs bijna revo- lutionnaire ontwikkeling heeft doorgemaakt als die van de gramofoon. Toen de heer Oord begon sprak men algemeen van Pathéfoon, zo was het merk van de Gallische haan toen ingeburgerd. Pathéplaten hadden bovendien de eigen aardigheid, dat de groeven in het midden begonnen en aan de buitenzijde van de plaat eindigden. Het begin is hem niet mee gevallen, waarbij nog kwam dat hij in de oorlogsjaren ge mobiliseerd was. Na die tijd ging het echter steeds cres cendo, vooral toen in 1925 de electnsche opnamen kwamen. Over de invloed van de radio op de platenverkoop was de heer Oord nooit pessimistisch geweest en zijn inzicht werd bevestigd: sinds de opkomst van de draadloze nam de pla- tenspelerij een grote vlucht. Maar tegelijk werd het vak ook meer en meer gecompli ceerd: er kwam prijs'oederf, er verschenen nieuwe mer ken, de tweede wereldoorlog legde de invoer lam en in de jongste tijd is het aantal mer ken en opnamen tot het veel voud van het vooroorlogse ge stegen. afgezien nog van vele variaties in toerental en op nametechniek. Bij dat alles heeft de heer Oord niet alleen zijn eigen belang, maar ook dat van het vak in zijn geheel gediend. Zijn naam is verbonden aan de vooroorlogse Algemene Bond van winkeliers in mu ziekinstrumenten en de daar uit in 1946 voortgekomen Ne derlandse Vereniging van Gramofoondetailhandelaren, waarvan hij thans ere-voor- zitter is. Samen met de heer Goldschmeding richtte hij in 1938 de „Samenwerkende ra diohandelaren" op, welke or ganisatie er eveneens in slaag de beunhazerij en geknoei in deze zo kwetsbare branche te bedwingen. Na de oorlog verwierf de heer Oord, die zowel voor zijn cliënten als zijn vakgenoten een graag geraadpleegde ver trouwensman is, het impor teurschap van Columbia, uit gangspunt voor de Bovema, die de Heemsteedse gramo- foonplatenfabriek beheert. De winkel van de heer Oord is uitgegroeid tot een veelom vattend familiebedrijf. Daar om is het te begrijpen, dat de grondlegger heeft afgezien van enige festiviteit nu hij kort geleden is getroffen door het smartelijk verlies van zijn jongste zoon, die bestemd was hem in de winkel aan de Houtstraat cp te volgen. Dat ieeft er ook toe geleid, dat hij zich nog niet uit de zaak heeft teruggetrokken, zodat men hem daar nog geregeld kan aantreffen. En als u dan het wijsje neuriet waarvan u de titel maar niet te binnen wil schieten, dan zal de heer Oord het u feilloos vertellen. S of Z? In Haarlem-Nocrd nabij de Delft loopt de Sinneveltstraat, die in 1929 door de gemeente raad genoemd is naar een boerderij. Aan de andere zijde van de Delft in de gemeente Velsen staat op een bordje de naam Zinneveltlaan en blij kens de notulen van de raads vergadering van 12 September 1933 van Velsen herinnert de naam aan een boerderij. Zo wel Haarlem als Velsen heb ben relatie aan de boerderij en wij nemen aan, dat beide stad in publieke veiling de overige delen en de blekerijen en landen, die bij de eigendom van de Jan Gijzenvaart be hoorden, gekocht. Op oude kaarten en boeken lezen wij de naam Sinnevelt. met een S. De ooerderij bestaat nog en wel aan de Oostelijke zijde van de Blcemenöaalsestraat- weg, waar in Santpoort de bebouwing begint. De opper vlakte is echter niet zo groot meer als vroeger, want op de weg staan vele huizen en de parallelweg, de Litslaan, loopt op het weiland dood. Voorlo pig zal de boerderij er nog wel blijven. In Velsen spreekt men van Zinneveltlaan en de mogelijk heid dat er vroeger ook van de hofstede Zinnevelt gespro ken is, bleek ons uit een gemeenten bij het kiezen van de naam gedacht hebben aan de hofstede aan cle Bloemen daalse straatweg in Santpoort vlak bij de grens van Bloe- mendaal. De relatie van Haar lem dateert al van enkele eeuwen geleden. Omstreeks 1630 woonde des zomers in de hofstede Sinnevelc Johan van der Camer, burgemeester van Haarlem en bewindvoerder van de West-Indische Com pagnie. Johan van der Camer heeft op 17 Maart 1635 met Claes van Loo de eerste steen gelegd voor de te bouwen Protestantse Kerk in Bloe- mendaal. In de kronieken wordt verder vermeld, dat Van der Camer in Juli 1637 in opdracht van de stad Haar lem van Mathijs van Valken burg één achtste deel van de Jan Gijzenvaart heeft ge kocht. Later (1686) heeft de mededeling van de tegenwoor dige bewoner, de heer Sinte- nie Hij hei'innerde zich nog, dat, toen zijn grootvader de boerderij bewoonde, op het hek Zinnevelt stond. Dit hele verhaal is natuur lijk alleen maar bedoeld ter rechtvaardiging van onze op vatting, dat Zinnevelt met een Z behoort te worden geschre ven en niet met een S, zoals de gemeente in haar jongste uitbreidingsplan doet. Schoolkamp Aan het einde van het sei zoen kregen de leerlingen hun gevoel van eigenwaarde weer terug. Het hele jaar hadden zij gezwoegd in de sombere we tenschap, dat zij zo heel an ders waren dan df middelbare scholier van weleer en dat veelzijdigheid beslist niet een van de eigenschappen was waarop zij zich konden beroe men. Kranten lazen zij im mers niet en je kon de uren tellen die zij in de schouw burg doorbrachten. Kortom, zij wisten dat zij bitter weinig betekenden en voelden zich klein naast de machtige figuur van hun lerarencorps. Toen kwam het kamp en bracht de stemming er meteen in. Het zou een studieweek worden, de klasseleraar ging mee, in de vrije natuur zouden zij hun litteratuur prepareren en de moeilijkste vertalingen grondig doornemen. Het overi ge deel van de dag werd aan sport gewijd en aan museum- bezoek Het program zat goed in elkaar. En natuurlijk, het werd een amusante week. Knots, zoals jongens en meisjes elkaar ver zekerden. Hier en daar klon ken flarden van de nieuwste schlager en illustreerden de overwinning die zii hier onder stralende hemel hadden be haald. Want wie had nou ge dacht dat de Engelsman, met zijn krachtige stemgeluid en imponerende verschijning van zijn voetstuk rollen zou om een primus die hij niet aan kon stekep? Dat hij mopper de over de toch heus heel sma kelijke veldthee en hij iets had tegen veldbedden? Dat hij met geen mogelijkheid zijn tent op kon zetten en tijdens uren van srganisatie heen en weer holde van shelter naar dubbeldeks, terwijl de anderen ploeterden met lussen en haringen en grondzeil? Het was een goeie mop! Hier in de zomerse loofbossen, in de wereld der sportleven, leek hij plotseling aarzelend- klein zoals hij zachtjes sput terde tegen het onbetwistbaar overwicht van zijn klas Die begreep plotseling de betrekkelijkheid van voetstuk ken en greep opgelucht naar de vacantietrui De heer Dinkla gaf een overzicht van de zeven weken van het conflict, dat be gon toen de Coöperatie in een circulaire bekend maakte, dat haar klanten indien zij kleding bij een bepaalde winkelier in kochten, acht procent korting zou krij gen. Hierop nam N.V. Vermaat de be slissing eigen rechter te spelen en de prijzen, die in Haarlem toch al twee cent lager zijn dan elders, met twee cent te verlagen. „Toen had je de kat in de gordijnen", al dus de heer Dinkla, „in een ommezien volgden alle anderen met deze prijsverla ging". Hij gispte de beslissing van de N.V. Vermaat, die naar hij zeide naar het mid del van overleg niet eens omgezien had, en voorts noemde hij het in Haarlem een treurige toestand dat telkens „een of ander kinderachtig geschil tussen twee bedrijven over de ruggen van alle anderen wordt uitgevochten". Toen eindeloos overleg geen oplossing bracht en een aantal bakkerspatroons al uit eigen beweging de kop in de wind wil den gooien om de prijzen maar dadelijk 5 of 6 cent neer te halen, is de interventie van de bedrijfsunie gekomen. Zij heeft aan de Bakkerijstichting medegedeeld, derge lijke ponsequenties in het belang van haar leden niet te zullen dulden en gereed te staan voor „een actieve rol", waarvoor de steun van de inwoners en het begrip van de overheid zouden worden gekregen. Van dat ogenblik af heeft de Bedrijfsunie ook zelf getracht het conflict op te lossen. Een voorstel aan de N.V. Vermaat om de zaak in kort geding aan de president van de rechtbank voor te leggen had geen resul taat omdat „óók de N.V. Vermaat heel goed bleek te weten, dat hetgeen de Coöperatie gedaan had niet als indruisend tegen ar tikel 2 van het Saneringsregelement (ca deaustelsel) zou worden geïnterpreteerd. De Coöperatie had hetzelfde voor de oor log ook al en was zelfs voornemens een eigen textielbedrijf voor haar leden op te richten, samen met de toenmalige Coöpe ratie „De Eendracht", de Handelskamer, „Eigen Hulp" en „Vooruitgang". Na de oor log bleven deze plannen liggen, maar om dat ze nog steeds niet van de baan zijn integendeel wilde de Coöperatie een proef nemen om te zien of zij levensvat baar genoeg zouden zijn. Het publiek kreeg daarvoor de genoemde toezegging. Toen de Bedrijfsunie dit in een onderhoud met de leiding der Coöperatie had verno men, deelde zij het mede aan de N.V. Ver maat en aan de rayonnale bakkerijcom missie. Op basis van deze mededelingen, waarvan een schriftelijke bevestiging van de zijde der Coöperatie werd gevraagd, kon volgens de heer Dinkla de overeenstemming worden bereikt, zodat van Maandag af de broodprijs weer 38 cent wordt. Naar aanleding van het bericht over het einde van de broodoorlog vernamen wij van de Coöperatie „Haarlem", dat zij het niet eens is met een formulering welke de schijn wekt alsof het geschil uitsluitend een kwestie betreft tussen de coöperatie en Vermaat. De zaak van de Coöperatie is in wezen echter een zaak van alle Haar lemse bakkerijen. Voorts vindt de Coöperatie het gewenst erop te wijzen, dat de Coöperatie ter be reiking van de thans gevonden „modus" geen enkele concessie heeft gedaan. De verpachtingen voor de kermis aan de Nassaulaan zijn thans geslaagd en tenge volge hiervan zullen de kermisv'ermake- lijkheden in de „Bloemenweek" van 8 tot 15 Augustus doorgang vinden. Wij herinneren er aan, dat de verpach tingen voor een kermis aan het Phoenix- terrein op niets uitliepen, waardoor het twijfelachtig werd of de Haarlemmers ge durende de tweede week van Augustus wel feest zouden kunnen vieren. Naar aanleiding van de herdenking van professor Lorentz op Zaterdag 18 Juli in het gebouw van Teylers Stichting, zullen er na afloop van deze herdenking door de burgemeester van Haarlem, de burgemees ter van Arnhem en de directeuren van Teylers Stichting kransen worden neer gelegd bij het borstbeeld van professor Lorentz op het Lorentzplein alhier.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10