Denivellering der ambtenaren salarissen goedgekeurd VAN NIEL Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Interpellatie-Roosjen over de leraren-salarissen ging uit als een nachtkaars Naasting radiocentrales thans aanvaard RIJWIELEN I. KAN Hilaire Belloc overleden Hoe is het ontstaan?^ Nederlander 's werelds grootste melkboer 3 TWEEDE KAMER Tanker „Sliedrecht" bij Kaapstad lekgestoten Het conflict met de bus conductrices in Westland Hollandse Schouwburg wordt verhuurd aan de staat Israel Grote Europese tournée van Nederlands ensemble met Spaanse show Hagenaar voor 40.000 opgelicht Margarine onder de prijs verkocht Examens Amerikaanse nota aan Egypte Vierlandenconferentie in Zwitserland? Dit woord: LANGWERPIG y Indonesische formateur stuit op eis van PNI Uit de Opregte Haarlem sche Courant van 16 Julij 1853 VRIJDAG 17 JULI 1953 (Van onze parlementaire redacteur) Voorzitter Kor ten horst deelde mede, dat hij de Kamer op 22 Juli zal bij eenroepen ter behandeling van het ver drag inzake de Europese Defensiegemeen schap. Mr. Roos jen (A.R.) interpelleerde hierna over het lang uitblijven van de ge ruime tijd in uitzicht gestelde salarisver- beteringen voor de leraren bij het voorbe reidend hoger en bij het middelbaar onder wijs. De interpellant stelde minister Cals een reeks vragen, die in hoofdzaak betrek king hadden op het feit, dat de minister op 15 December 1952 had toegezegd, dat het overleg met de leraren in kwestie op zeer korte termijn moest worden hervat. Thans, zeven maanden later, blijkt nog geen op lossing bereikt te zijn. Werden de bespre kingen in het Georganiseerd Overleg niet bemoeilijkt door het ontbreken van duide lijke richtlijnen van regeringszijde? Minister Cals zette uiteen hoe moeilijk het was het overleg te organise ren en weer op gang te brengen. De richt lijnen waren tijdig vastgesteld. Sedert het begin van dit jaar zijn de besprekingen waarlijk niet langzaam gevorderd; nadat eind April voorlopige afspraken tot stand waren gekomen zijn er nog twee maanden mee heengegaan hetgeen in de gegeven omstandigheden snel is geweest eer de regering haar standpunt definitief vast stelde. Dit gebeurde op 26 Juni. Minister Cals was bereid het uiterste te doen opdat voor het begin van de nieuwe cursus de nieuwe regeling zal vaststaan. Maar hij moet er zich van onthouden te verklaren, dat de verlangens van de lerarenorgani- saties redelijk zijn. Wel zegde hij toe gaarne aan redelijke verlangens tegemoet te willen komen. Vermakelijk was, hoe de bewindsman aan het Lerarenblad, dat in een critisch artikel een „minister Leeb" (omgekeerde van Beel) ten tonele had ge voerd, de raad gaf om, zo men niet rond uit de naam van een minister wilde noe men, maar zijn toevlucht wenste te nemen tot omkering van de naam, zulks dan ten minste met zijn naam te doen. In de eerste plaats, omdat hij in dezen de verantwoor delijke bewindsman is en bovendien „Slac" veel beter zou passen in de beschouwingen van hen, die menen, dat deze zaak in een traag tempo behandeld wordt. Mr. Roosjen vroeg zich onder groot ge lach van de Kamer af, of het symbolisch was, dat de minister bij deze interpellatie een ï'oosje in zijn knoopsgat droeg! Wat het tempo betreft vroeg de interpellant: „Zullen wij het nog beleven dat de rege ling tot stand komt en zulks dan zelfs vóór 1 September?" Ten aanzien van de vraag wat ten opzichte van de salarissen als redelijk te beschouwen viel, merkte de voorzitter op, dat de interpellatie alleen ging over de trage gang van zaken, niet over de salariëringskwestie zelf. Tenslotte stelde de interpellant een motie voor om de Kamer te doen uitspreken, dat Zij de trage gang van zaken betreurt en hoopt, dat de minister zijn uiterste best zal doen, opdat de nieuwe salarisregeling nog vóór het begin van de komende cursus tot stand zal worden gebracht. Mevrouw FortanierDe Wit (V. V.D.) vond, dat de leraren er niets aan hebben als de Kamer vaststelt, dat de lang zame gang van zaken te betreuren valt. Wanneer de minister ontstemd is geweest over sommige felle uitlatingen van leraren- zijde moest hij bedenken dat wanneer in tellectuelen zich aldus uiten, dit een ge volg is van uiterste gebelgdheid. Zij deed de minister het denkbeeld aan de hand voorschotten aan de vast aangestelde lera ren uit te keren. Hiermee betrad zij echter verboden terrein, door namelijk op de kwestie van de salarissen zelf in te gaan; zeggende dat de minister als Odysseus was in de oren moest doen om het verlei delijk gezang der sirene(n) niet te horen! Even later riep hij de heer Gortzak (C.P. N.) tot de orde wegens diens bewering, ADVERTENTIE HORLOGERIE 70 Jaar Speciaalzaak GROTE HOUTSTRAAT 86 van 20 t/m 25 Uuli GESLOTEN VRIJDAG 17 JULI Grote Kerk: Juryconcert, 8 uur. City: „Zorg dat je er bij komt", alle leeft., 7 en 9 15 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Op het toneel: Burlisto. Minerva: „Captain Horatio Horn- blower", 14 jaai-, 8.15 uur. Rembrandt: „De held zonder geld", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Caprio- lola, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Tentoonstelling;: Minerva, miniatuur-spoorweg 7—9 uur. ZATERDAG 18 JULI Grote Kerk: Concert voor orgel en orkest, 8 uur. City: „Zorg dat je er bij komt", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Donald Duck en zijn dolle avonturen", dagelijks 11 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. „Hans en Grietje", dagelijks 10.30 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Op het toneel: Burlisto. Minerva: „Captain Horatio Hornblower", 14 j., 7, 9.15 uur. Rem brandt: „De held zonder geld", alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, dagelijks 10.30 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol". 14 jaai-, 2.30. 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Capriololo 2.30, 3.30, 4.30, 7.30. S.30 en 9.30 uur. Tentoon stelling: Minerva. miniatuur-spoorweg 1.30—5.30, 7—-S uur. dat het parlement deze zaak onserieus be handelt. Volgens de communistische afge vaardigde kan men hier eerder van een „georganiseerde overval" dan van georga niseerd ovei-leg spreken, want op zeer korte termijn hadden de vertegenwoordi gers der leraren moeten zeggen of zij het regeringsvoorstel al dan niet wilden aan vaarden. Di'. Stokman (K.V.P.) onderstreepte nog eens, dat de interpellatie uitsluitend liep over de procedure van het overleg. Een gedachtenwisseling daarover alleen had echter geen zin en kon zelfs het ge vaar opleveren, dat de bij het overleg be trokken partijen nog meer van elkaar worden vervreemd. Aangezien de motie spreekt van „de trage wijze" waarop het overleg is gevoerd, een uitdrukking die volgens dr. Stokman niet past bij het be leid van deze minister, was hij tegen deze motie. De heer De Loot (P. v. cl. A.) verklaarde zich te voelen als iemand, die in de ring wil, dit echter van de voorzitter niet mag en die gaarne zou boksen, maar geen toestemming krijgt bokshandschoe- nen aan te doen. Overigens achtte hij wel degelijk ook de tegenwoordige bewinds man verantwoordelijk voor de langzame gang van zaken. De heer'Tilanus (C.H.) verklaarde niet in te zien waarom, zoals dr. Stokman had beweerd, de motie-Roosjen als onge wenst te beschouwen viel. In tweede instantie gaf de minister toe, dat toen het ï-egeringsstandpunt vaststond, inderdaad een op zeer korte termijn te aanvaarden (of af te wijzen) voorstel aan de organisaties was gedaan. Maar dat was juist nodig om vóór 1 September op zijn 'minst principieel de zaak geregeld te krij gen. Overigens kon de minister nog wel zeggen.dat het Centraal Overleg pp 10 Juli nog geen eindadvies had uitgebracht. „De motie heeft in haar geheel weinig aan trekkelijks voor mij", verklaarde minister Cals, „omdat zij in haar algemeenheid toch de indruk maakte een afkeui'ing in te houden over het door mij gevoerde beleid. Verder dringt zij op iets aan, dat al is toe gezegd. Ik ben bereid te blijven vechten voor de lerarensalarissen, maar ik kan niet een uitspraak aanvaarden die min of meer deze regering op het punt in kwestie in gebreke stelt." Het resultaat was dat de interpellant zijn motie introk „omdat de Kamer haar in feite al had aangenomen en het, gezien de reactie van de minister, geen zin had, er nog over te stemmen". De leraren die de tribunes vrijwel ge heel vulden, zullen vermoedelijk wel huis waarts zijn gekeerd met het gevoel, dat de parlementaire interpellatie-berg een muis had gebaard. Naasting radiocentrales Het wetsontwerp tot naasting door de staat van het radio-distributiebedrijf, waar over men vijf jaar bezig is geweest, ging er na een korte gedachtenwisseling zon der hoofdelijke stemming door. Sluitstuk der agenda was het voorstel tot wijziging van de begroting wegens de voorgestelde verbetering der financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel. De heer Gortzak vroeg de datum waar op de verhoging geacht wordt te zijn in gegaan, te weten 1 Januari 1953, nog wat vroeger te stellen. Met name dacht hij aan 1 Januari 1952. Tegen het voornemen top functionarissen in bepaalde noodzakelijke gevallen een individueel salaris te doen genieten opperde hij bezwaren. Hij wilde ook de werkvrouwen voor het schoon maken van departementsgebouwen een hoger loon geven. De heer Ritmeester (V.V.D.) drong erop aan alvast voorschot ten uit te keren zolang de regeling nog niet is ingegeven. Volgens de heer B 1 o m (P. v. d. A.) was het psychologisch onjuist de laagst bezoldigden, bij het denivellei'en te vergeten. Daar de regeling aan eerder ge stelde eisen tegemoetkomt, zou hij met zijn fractie voor het wetsontwerp stem men. De heer Van der Zanden (K.V. P.) stemde met de nu nagestreefde deni vellering in, maar zijns inziens was nog wel meer in die richting te doen. De heer Stapelkamp (A.R.) uitte zijn vreugde over het bereikte resultaat, waarmee hij de minister gelukwenste. Minister Beel zei in zijn antwoord dat terugwerkende kracht tot vóór 1 Ja nuari 1953 niet in aanmei'king komt, om dat de lonen in de vrije bedrijven pas later omhoog zijn gegaan. Als er in de loop van dit jaar wegens de huurverhoging een algemene loonsvei'hoging aan de orde komt, zal er reden zijn ook de regeling van de ambtenarensalarissen opnieuw te wij zigen. Wanneer de Eerste Kamer voort maakt, kan de regeling op zeer korte ter mijn ingaan en zijn er geen voorschotten nodig. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het ontwerp aan. ADVERTENTIE MAGNEET - BURGERS - R.S. Alle modellen in TOER cn SPORT Betaling desgewenst in overleg. A. v. d. B O G A A R D FLORESSTRAAT 15, HAARLEM, TEL. 16548 (bij het Soendaplein) KAAPSTAD, Reuter/A.N.P.Het 10.560 ton metende Nederlandse tankschip „Sliedrecht" is Woensdagavond, toen het langs het weinig gebruikte Noordelijke kanaal de Tafelbaai binnenvoer, op een zich onder water bevindend obstakel ge stoten, waardoor er een scheur in de romp kwam. Ook in enige van de tanks, waarin in totaal 16.000 ton olie werden vervoerd, ontstonden scheuren, zodat honderden tonnen olie in de zee vloeiden. Het vaartuig, dat in de baai voor anker is gegaan, bevindt zich niet in onmiddel lijk gevaar. De havenautoriteiten hebben echter geen toestemming gegeven om de haven binnen te lopen, voordat de lekken in de olietanks zijn gedicht. De „Sliedrecht" zal, na lossing van de rest van de lading, voor een onderzoekt en herstel in dok gaan. Het schip is eigendom van de N.V. Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf te Rotterdam. Van de zijde van de conductrices van de W.S.M. (Westlandse Stoomtramwegmaat schappij), die gezamenlijk een bespreking hebben gehad over het met hun directie gerezen conflict, is meegedeeld, dat de con ductrices niet staken, maar door de directie niet in de bussen worden toegelaten. Zij blijven hun diensten aanbieden en wensen zo snel mogelijk een oplossing. Volgens de conductrices moesten zij voor elke honderd verkochte kaartjes tachtig cent aan de chauffeurs afdragen, ongeacht of zij weinig of soms in 't geheel geen fooi ontvingen. Het zou zelfs zijn voorgekomen, dat een deel van deze afdracht van het loon werd afgehouden. De conductx-ices willen, naar zij vei'der meedelen, niet dat de inkomsten van de chauffeurs verminderd Worden. Zij zijn integendeel van mening dat het loon van de chauffeui's te laag is en hebben de di rectie voorgesteld, de chauffeurs vergoeding te geven. Zij wijzen erop dat de chauffeurs thans verzwaarde diensten hebben en te vens moeilijkheden ondervinden doordat de reizigers, die begrip tonen voor de hou sing der conductrices, de chauffeurs fooien onthouden. Een goede oplossing achten de conductrices dan ook in het belang van de chauffeurs. Het gaat erom, aldus de conductrices, dat zij niet langer accoord konden gaan met „een uitermate onbillijke regeling, die de directie in staat stelde op voor haar voor delige wijze de lage lonen der chauffeurs enigszins, doch onvoldoende ten koste van de conductrices aan te vullen. ADVERTENTIE Wat Kan kan, kan Kan alleen Bij ons in de Uitverkoop kopen scheelt U 20 tot 60% KOMT U OOK EENS KIJKEN BARTELJORISSTRAAT 2 TEL. 13001 - HAARLEM B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad het voorstel doen toekomen de Hollandse Schouwburg in beginsel aan de staat Israël te verhuren, nadat het ge bouw door en voor rekening van de ge meente in bruikbare staat is gebracht, voor een periode van 49 jaar, tegen een huur prijs van 1.per jaai', zulks onder nader overeen te komen bepalingen. De herstelkosten zullen 400.000 a 500.000 bedragen. Daax'na zal het vol ledige onderhoud voor rekening van de ge bruiker komen, die vei'der de gehele inven taris zal bekostigen. Een van de bijzondere bepalingen is de verplichting tot instand houding van een rouwkamer met een al tijd brandende lamp. De staat Israël zal het gebouw in gebruik nemen voor het houden van tentoonstellin gen op het gebied van wetenschap, kunst en andere culturele prestaties. De componist en leider van het orkest Malando, de Hilversummer Arie Maasland, zal binnenkort naar Spanje vertrekken om de laatste hand te leggen aan de voor bereidingen van een grote Europese tour née, welke gedurende de aanstaande win ter zal worden gemaakt door een nieuw ge zelschap onder zijn leiding. Het ensemble gaat op reis met de show „Carnaval in Spanje". Hieraan werken mede het ver sterkte Orkest Malando, het Majoco-trio, een drietal Spaanse dansers (leerlingen van Maria Ruiz-Petrelli) en de conféren cier Paul Ostra. De tournée gaat naar België, waar op 1 October in Antwerpen of Brussel begonnen wordt, Frankrijk, Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Zwe den en vermoedelijk Engeland. In Novem ber zullen enige voorstellingen in Neder land, ook in Haarlem, worden gegeven. De Haagse recherche heeft de 43-jarige koopman F. E. van der B. uit Amsterdam aangehouden, die bij zijn verhoor beken de, een Hagenaar voor f 40.000 te hebben opgelicht. Hij had beweerd grote zaken in papier en olie te doen, voor welke transacties hij de Hagenaar had weten te interesseren. Van Mei 1952 tot 1 Juli 1952 ontving hij daardoor f 40.000, van welk bedrag hij op grote voet leefde. Toen hij weer geld nodig had vertrouw de de Hagenaar hem niet meer en deed aangifte bij de politie. De president van de Haagse rechtbank heeft in een kort geding tussen de N.V. Van den Bergh en Jurgens en enige markt kooplieden beslist, dat de kooplieden de margarine van deze N.V. niet tegen een lagere dan de vastgestelde prijs mogen verkopen. De president gelastte onmiddellijke stop zetting van de verkoop tegen lagere prijs op straffe van een dwangsom van f 500 voor elke dag, dat de kooplieden zich niet aan deze vastgestelde prijs zouden houden. LONDEN (Reuter) De Katholieke Britse auteur Hilaire Belloc is in de leef tijd van 82 jaar overleden. Zondag kwam hij in zijn huis te King s Land te vallen in'' de open haard. Hij liep daarbij brandwon den op aan hoofd en schouder en werd naar een ziekenhuis te Guildford ver voerd. De hier uitgevoerde operatie mocht niet meer baten. Hilaire Belloc schreef gedichten, histo rische werken, essays en verhalen. Hij maakte vele reizen, was werkzaam als journalist en verkreeg met name bekend heid als verdediger van het Katholieke geloof. Van 1906 tot 1910 had hij zitting als liberaal parlementslid voor South Sal- ford. Belloc, zoon van een Franse advocaat en een ierse moeder, was een groot vriend van G. K. Chesterton. Een van de bekende twisten van Belloc was die met H. G. Wells in de jaren twintig naar aanleiding van de publicatie van Wells' „Outline of History", waarin een materialistisch wetenschappelijk stand punt ten aanzien van de schepping en ont wikkeling van de mens wordt ontvouwd. Jarenlang heeft Belloc in Katholieke bla den en in redevoeringen het Katholieke standpunt in deze verdedigd. Belloc werd geboren te St. Cloud in Frankrijk. Hij diende in het Franse leger en ging in 1892 naar Engeland, waar hij in 1902 werd genaturaliseerd. Tot de boeken die hij schreef behoren „Tfte path to Rome" (1902), „The old road" (1904), „The cruise of the Nona" (1925) en „A companion to Wells' Outline of History" (1926). Voor het examen hoofdakte zijn voor gedeelte A geslaagd: A. J. Harding te Noordwijk; P. J. van der Hulst te Scher mer; H. Klaasen te Amsterdam. Voor gedeelte B zijn geslaagd: E. H. van den Bosch te Zaandam; A. E. M. Elferink te Sassenheim. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Jefferson Caffery, heeft Donderdag een nota van zijn regering aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mah- moed Fawzi, overhandigd, aldus meldt radio-Caïro. Caffery heeft verklaard, dat de nota „van algemeen belang voor alle betrokke nen" was, doch weigerde te zeggen, of zij betrekking had op de resultaten van de ministersconferentie te Washington. De Zwitserse Bondsraad heeft geen be zwaar tegen een bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der grote vier op Zwitserse bodem. De raad deelde dit mee na een speciale bijeenkomst, die belegd was nadat de Franse ambassadeur Chauvel het Zwitserse ministerie van Bui tenlandse Zaken om zijn mening hierover had gevraagd. Het lijdt geen twijfel of we hebben hier te maken met een samenstelling van het woord lang en het werkwoord werpen. Daarop wijzen ook de andere vormen, die van het woord voorkomen: langwerpend, langwerpt en het in de Zaanstreek nog gebruikelijke langwor- pig. Men zal dus moeten denken aan een oorspronkelijke betekenis: zodanig als bij een worp in de lengte ontstaat, lang uitgeworpen of iets in die geest. Langwerpig wil zeggen: aanmerkelijk meer lang dan breed. Een rechthoek zou men een langwerpig vierkant, een el lips een langwerpige cirkel kunnen noemen. Merkwaardig is dat Bet je Wolff en Aagje Deken en zij alléén lang werpig bezigen voor: langademig, ver velend. Zij spreken van een langwer pige inleiding en noemen Leiden „een doodsche, langwerpige stad". Een groep medewerkenden aan de revue Wonder boven wonder" (Zon dag in het Concertgebouw) tijdens een repetitie In de badplaatsen is thans het hoogseizoen woel. Liever zoeken zij met hun zeehengels begonnen, maar deze verwoede sportvissers nemen geen deel aan het drukke strandge- de stilte van de IJmuidense pier op, om te trachten een maaltje verse vis te verschalken. TONEEL EN DANS Dagelijks, Poesjenellenkelder onder Stad huis: Het Marionettentheater van Don en Ly Vermeire speelt des middags om 14.30. 15.30 en 16.30, des avonds om 19.30, 20.30 en 21.30 het divertissement „Capriolola". Zondag 19 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Revue „Wonder boven wonder" onder leiding van Louis Bouwmeester met mu ziek van Joop de Leur en balletten van Rodney White. De voornaamste medewer kenden zijn: Stoet Haspel, mr. Doodle, Cees de Lange, Lucey Steyn en de Palla dium Girls. Donderdag 23 Juli, Minerva-Theater, 20.15 uur: Donker Afrika, optreden van de dans groep uit Frans Aequatoriaal Afrika onder leiding van Kéita Fodéba met originele tam-tam en echte vuurvreters. Dansen en liederen uit de Soedan, Kameroen, Senegal en de Goudkust. Met medewer king van Otto Sterman als verteller. Vrijdag 24 Juli, Bloemendaals Openlucht theater, 20.30 uur: Generale repetitie door het Ballet der Lage Landen onder artistie ke leiding van Mascha ter Weeme, voor de voorstellingen op Zaterdag 1 en Zondag 2 Augustus. MUZIEK Vrijdag 17 Juli, Brouwerskapel der Grote Kerk, 16 uur: Bespeling van het nieuwe Flentrop-orgel door Dirk Jansz. Zwart uit Delft met werken van Nederlandse com ponisten (Sweelinck, Bastiaans, Andries- sen, Bijster, Albert de Klerk en Jan Zwart) Vrijdag 17 Juli, Grote Kerk, 20 uur: Con cert door de juryleden van de op 16 Juli gehouden derde internationale improvi satiewedstrijd. Lady Susi Jeans uit Enge land, Alf Linder uit Zweden en Albert de Klerk uit Haarlem brengen werken van componisten uit eigen land ten gehore. Zaterdag 18 Juli, Minerva-Theater, Heem stede, 14.30 uur: Opvoering van de sprookjesoperette „Marjolijntje" van Jo Mulder door het kinderkoor van Katho liek Gemengd Koor te Heemstede onder muzikale leiding van Evert Haak en regie van Bob Jansen. Zaterdag 18 Juli, Brouwerskapel der Grote Kerk, 16 uur: C. J. Bute uit Zutfen speelt op het nieuwe Flentrop-orgel werken van Bach, Pachelbel, Reger en Peeters. Het concert wordt besloten met een improvi satie in sonatevorm over een op te geven lied. Zaterdag 18 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Concert ter gelegenheid van het Interna tionaal Orgelconcours door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey met solis tische medewerking van Albert "de Klerk. Het programma vermeldt de Symphoni- sche proloog van Badings, de wereldpre mière van het Concert voor orgel en orkest van Sem Dresden, drie Sinfonia's en de Suite in D van Bach. Zaterdag 18 Juli, Bloemendaals Openlucht theater, 20.30 uur: Uitvoering van Neder landse en Spaanse volksliederen, drie negro-spirituals, een echo-madrigaal van Marenzio en „Boerenfeest" van Sem Dres den door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Dinsdag 21 Juli, Grote Kerk, 20 uur: Orgel bespeling door Adriaan Engels uit Den Haag. Het programma werd ons niet toe gestuurd. Donderdag 23 Juli, Grote Kerk, 15 uur: Or gelbespeling door James Dalton uit Ox ford. Het programma omvat werken van Bach, Sweelinck, Scheideman en Max Reger (Praeludium en fuga in G, opus 85 nr. 2), benevens de variaties op een oud- Nederlands lied van Jacob Bijster. Vrijdag 24 Juli, Concertgebouw, 20 uur: Zomerconcert van de H.O.V. onder lei ding van twee eindexaminandi van het Amsterdams Conservatorium, met eerste openbaar optreden van de twee best ge slaagde leerlingen. BIJZONDERE FILMS Dagelijks 11 uur: „Donald Duck en zijn dolle avonturen" in City, dagelijks 10.30 uur: „Hans en Giretje" in Frans Hals en „Toen stond de aarde stil" in Rembrandt. Zon dag 11 uur: „Warschau-Concerto" in Lido. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente tentoonstelling van aanwin sten uit de Recuperatie. Dagelijks geopend van 10-17 uur, des Zondags van 13-17 uur. Teylers Museum: Etsen van Rembrandt, te keningen van Rafaël, Michelangelo, Wat- teau en Lorrain uit eigen bezit. Geopend op werkdagen (behalve Maandag) van 11-17 uur. benevens de eerste Zondag van elke maand van 13-17 uur. Brouwerskapel van de Grote Kerk: Exposi tie gewijd aan de Nederlandse en in het bijzonder de Haarlemse orgelcultuur. Tot 19 Juli dagelijks geopend van 9-17 uur, Voor bespelingen van het nieuwe Flen trop-orgel zie onder Muziek. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Schil derijen van C. F. van Dam, geopend op werkdagen van 10-17 uur, tot 31 Juli. Minerva-Theater, Heemstede: Nemiso, mi niatuur-spoorweg, dagelijks te bezichtigen van 13.30-17.30 en van 19-21.30 tot 23 Juli. De Stompetoren, Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 14-17 uur. Verder op aanvraag. Men wende zich tot mr. H. K. de Raaf te Heemstede, telefoon 38199. (Van onze correspondent in Parijs) Het internationale voedselfonds voor kinderen (UNICEF), dat deel uitmaakt van de UNO heeft de 44-jarige Nederlan der Hendrik van Dam aangesteld als lei der van een zijner bureaux in New York, met als taak de productie en de distribu tie van melk in Zuid-Amerika te stimu leren. De heer Van Dam, die te Gorredijk (Friesland) werd geboren, staat aange schreven als een der beste melkdeskundi- gen ter wereld. Hij stamt uit een boeren familie en zat met zes jaren al „onder de koe". Na de landbouwschool te Bolsward te hebben afgelopen, heeft de heer Van Dam zijn theoretische bekwaamheden daarna in snel tempo verder uitgebreid. Tijdens de bezettingsjaren en na de be vrijding organiseerde de heer Van Dam de melkvoorziening van een groot aantal Amsterdamse zuigelingen en kinderen, waarna hem in 1950 door de regering van Suriname werd opgedragen een tienjaren plan voor de melkproductie daar te lande cp te stellen. De heer Van Dam is de zevende Neder lander, die door de UNICEF op een lei dende post wordt geplaatst en met een toekomstige cliëntèle van verscheidene millioenen mag men deze zwijgzame en hardwerkende Fries zeker wel de grootste melkboer van de wereld noemen. DJAKARTA, (Aneta). Tussen de In donesische kabinetsformateur, Burhanud- din Harahap, en de Partai Nasional Indo nesia kon geen overeenstemming worden bereikt over de vorming van een nieuw kabinet. De P.N.I. bleef bij haar eis om het premierschap. ADVERTENTIE (SotakA melk voor Uw uitstapjes! PARIJS. Er zijn alhier eenige bij zonderheden bekend gemaakt over eene laatstelijk ontdekte samenspanning tegen het Hoofd van den Staat. Het schijnt dat de leiders van het complot waren over eengekomen om allen gelijktijdig hunne geweren en pistolen af te vuren op den Keizer, wanneer deze bij den schouwburg zoude zijn voorgereden, na alvorens, ten einde geen argwaan te wekken, den kreet ..Leve de Keizer" te hebben aangeheven. Het Hooge Gerechtshof zal worden opge roepen, om deze zaak te onderzoeken.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5