Paramaribo: arm maar tierig Wat Hermann Zaiss beweegt Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" uit Bennebroek viert gouden jubileum Kort en bondig Reis naar de West Prof. W. van den Berg onderscheiden Hillegom Lisse Zandvoort Haarlemmermeer Bloemendaal Heemstede Arsenal komt niet naar Nederland ZATERDAG 18 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Jaarvergadering basketballers Burgerlijke Stand van Haarlem Bij zjjn afscheid van de Academie voor Beeldende Kunsten Residentie-Orkest opende Kurzaal te Oostende Jeugd van 300-jarig New York groet Amsterdam Ambtswoning burgemeester wordt onderhands aanbesteed Handelsavondschool vierde zilveren jubileum B.B.-oefening gaat niet door Weer tomaten naar Engeland Vijftien NZH-bussen met RCH-supporters Oefenwedstrijd van FIFA- elftal in Amsterdam Jammer dat het zo kort duurde Van onze speciale verslaggever) Het gouvernementsgebouw aan het plein te Paramaribo Een reusachtig veld vol boerenkool lijkt het uit de lucht, dit Suriname, dat vier eneenhalf maal zo groot is als Nederland en200.000 inwoners telt. Even, in de uiterste Noordwestpunt, ziet men bij Nickerie en Wageningen een vrij uitge strekt polderland, maar van daar tot aan het vliegveld Zanderij, dat 50 km ten Zui den van Paramaribo ligt, vliegt men over oerwoud en al die boomkruinen maken uit de hoogte inderdaad de indruk van groene kool. De weg, die van het simpele vliegveld naar de stad voert, is voor een groot deel in een deplorabele toestand. Mijn neger chauffeur schatert het uit, als hij telkens heel kwiek de diepste kuilen omzeilt en hij vertelt me met veel plezier hoe min der ervaren autorijders hier soms in diepe plassen terecht komen en hun as breken. Wat verderop staan we even stil omdat een karretje met een dwergezel ervoor ons de doortocht verspert. Op de berm van de weg pakken wat Creoolse jongetjes juist hun visspullen bij elkaar om naar huis te gaan. „Hebben jullie nogal wat gevan gen", roep ik hun toe. Het antwoord is plechtiger dan ik verwacht had: „Neen mijnheer, wij wierpen onze dobbers vruch teloos op het water Wij rijden de stad binnen. Meer nog dan bij mijn bezoek van vijf jaar geleden treft me de armoede van de verveloze en vaak vervallen houten huizen. Het plechtige woord „vruchteloos" klinkt nog na in mijn hoofd. Helpt het dan allemaal niets, wat men doet voor dit land, al die fond sen, plannen en stichtingen van de laatste jaren? Bij nader inzien zou mij blijken, dat de stituatie wat beter was clan ik eerst vermoedde. De eerste indruk was echter: wat armetierig, maar later ben ik tot de conclusie gekomen dat arm maar tierig een betere formulering is. Het plein van Paramaribo, dat reeds vijf jaar geleden mijn hart veroverd had, is gelukkig nog even charmant als altijd. Aan de ene zijde staat het witte, paleis achtige gouvernementshuis, waar thans de ongewichtige, hardwerkende en mede om zijn humor gewaardeerde gouverneur Klaasesz woont. Aan de overkant van het plein met gras en grote bomen, staat het gezellige Palace-hötel, minder een paleis dan de naam doet vermoeden, maar toch aanzienlijk opgeknapt in de laatste tijd. De taal in dit land, een ouderwets soort Nederlands waarvan de gevoelswaarde niet altijd precies wordt begrepen, is een permanent genoegen. Onlangs kreeg de gouverneur een brief van een man, die financieel in de put zat en daarom om steun verzocht. Die brief eindigde aldus: „Mag ik u mijn vriend noemen, gouver neur, om niet tot het allei-laagste te ver vallen?" Goed bedoeld was het ook, toen een dienstmeisje in het Palace-hótel bij een opkomende bui plechtig tot mij zei: „Mijnheer, ik zal het raam maar sluiten, straks flikkeren de bloemen nog om". Toch langzaam vooruit Al maken vooral op hem die uit de Verenigde Staten komt de verveloze huizen van Paramaribo's armere wijken een zeer trieste indruk, toch is er ver- Het belangrijkste agendapunt tijdens de jaarvergadering van de Haarlemse Basket ball Bond was de instelling van een junioren klasse voor het komende seizoen. Het is dus nu uitgesloten dat jeugdige spelers met senioren komen te spelen. Met uitzondering evenwel van die junioren die het afgelopen seizoen reeds in de eerste teams speelden. Ten aanzien van dezen zijn de verenigingen vrij hen opnieuw in de le teams of in de Junioren in te delen, waarbij op het eenmaal genomen besluit niet terug gekomen kan worden. Ernstige critiek bestond er op het verloop der competitie en het scheidsrechterswezen. De vergadering kreeg tenslotte de toezeg ging van het bestuur dat de klachten terdege bekeken zouden worden. Als plaatsvervangers voor de aftredende bestuursleden G. Broertjes en G. Hoos, wer den de heren J. Baas en A. Pols gekozen. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en zn., Zijhveg 34, telefoon 12495. Schoter- bos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. Nolffs' apotheek, Kruisstraat 26, te lefoon 11174. HAARLEM, 17 Juli 1953 GEHUWD: 17 Juli, Fl. J. Schaper en G. Dijkstra; J. M. Schreuder en A. C. Maatje. BEVALLEN van een zoon: 16 Juli, J. Bak kerBark; J. M. PelGoebert; W. M. A. Strootmanvan Keulen: 17 Juli, W. L. Merksx—Lohuis; F. E. de Roy van Zuyde- wijnJacobs. BEVALLEN van een dochter: 16 Juli, A. C. M. VuijstHeemskerk; J. M. A. Steffers —Cohen; H. C. Krolis—Tiekstra; Chr. A. M. ObermannDekker; A. Rozenhartvan Vee- nendaal; 17 Juli, I. de Haas—Coldenhoff. OVERLEDEN: 16 Juli. W. F. J. Laarhoven, 63 j., Colensostraat; A. M. E. Fortgens—Rike, 62 j„ Gasthuisvest; C. R. Holtzapffel, 87 j., Spruitenboschstraat. geleken met 1948 vooruitgang in deze stad. De bevolking rijdt op goede fietsen en is wat beter gekleed. Er zijn meer auto bussen, er zijn zwembaden gekomen en een nieuwe bioscoop. Op een zekere mate van welstand duidt het ook reeds, dat Suriname's kleine bevolking 25 millioen flesjes cola per jaar drinkt. Een hele vooruitgang is voorts, dat er in Zorg en Hoop en in Leonsberg veel moderne woonhuizen zijn gebouwd. Daar was hard behoefte aan. De houtfabriek van Bruynzeel (waar 500 man werken) draagt aanzienlijk bij tot vergroting van de welstand in de stad en op kleiner schaal doet dit eveneens de confectiefabriek van Van Gelder, waar 80 meisjes werken. Men hoort wel eens klagen over het feit, dat cle Surinaamse arbeider zo lang zaam is, maar de arbeidsprestaties bij Brunyzeel en Van Gelder zijn heel bevre digend. Ten dele komt dat, doordat zowel de meisjes in de confectiefabriek als de triplexmakers bij Bruynzeel aan de lopen de band werken. Deze mechanische „lei ding" houdt het tempo er in zonder dat er daarom gejakkerd wordt. Iedere twee minuten een broek is waarlijk een behoor lijke productie en de confectiefabriek con curreert met succes op eilanden zoals Trinidad, Barbados en Antigua. Prof. W. van den Berg, de scheidende hoogleraar-directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dit heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, Vrijdagmiddag medegedeeld in de aula van de academie, waar na afloop van een af- scheidsplechtigheid een tentoonstelling van werk van prof. Van den Berg is geopend. Het hoogleraar-directeurschap zal voor taan gescheiden worden. De benoeming van een nieuwe directeur is onlangs voor de commissie van toezicht aanleiding geweest zich terug te trekken. Zowel de commissie van toezicht, als de twee pas benoemde functionarissen, prof. J. Wiegers en de nieuwe directeur, prof. dr. N. R. A. Vroom, tot dusverre hoofd der afdeling Kunsten van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, woonden het af scheid in de aula bij. In een toespraak zei minister Cals, dat er geen verschil van mening kon bestaan over de vraag of de twee functies voor één man te veel waren. Hij zeide van deze gelegen heid gebruik te maken om de teruggetre den commissie ondubbelzinnig lof te bren gen voor de wijze waarop zij haar taak had vervuld. De voorzitter der commissie, prof. dr. J. Q. van Regteren Altena, verklaarde dat op de kwestie van de commissie van toe zicht nog bij de minister zal worden terug gekomen. Prof. Van den Berg loofde hij voor de joviale, zachtmoedige en toch door tastende manier, waarop hij zijn functie had bekleed. Ook prof. G. V. A. Röling, sprekende na mens de hoogleraren, roemde zijn ambt genoot, die „de academie als een atlas heeft gedragen". De burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly opende de tentoonstelling, waarbij hij gewaagde van een hergeboorte van de kunstenaar Van den Berg, wiens oeuvre zoveel groter had kunnen zijn, als zijn schouders niet met zo buitengewoon veel ander werk beladen waren geweest. Het Residentie-Orkest is gisteravond de eer te beurt gevallen, onder leiding van Willem van Otterloo, het eerste concert te geven in de nieuw gebouwde Kurzaal te Oostende. Uitgevoerd werden het Ricercare van Andriessen, de Valses nobles et senti- mentales van Ravel, de suite „El amor brujo" van De Falla en de Eerste Sympho- nie van Brahms. Het concert werd door vele Belgische autoriteiten bijgwoond. (Van onze kerkelijke medewerker) „Er bestaan rondom de persoon en het werk van Hermann Zaiss vele misverstan den. Het gaat niet om een of andere sen satie, ja, zelfs niet in de eerste plaats om genezingen, het gaat om het geloof in de wonderen Gods en in de kracht van liet ge bed". Dit werd ons met veel nadruk gezegd door enkele leden van het Haarlemse „Her mann Zaiss-comité", dat, zoals bekend, op Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. in de Grote Kerk in Haarlem bijeenkomsten or ganiseert, waarin Hermann Zaiss zal voor gaan. Drie dagen zal Zaiss in de Spaarnestad verblijven, hetgeen voor ons aanleiding was om een tweetal leden van het comité te vragen om eens wat te willen vertellen over wat hen nu eigenlijk beweegt. Zij de den dit met veel genoegen, temeer omdat zij er van overtuigd waren, dat er heel wat verhalen in ons land en ook daarbuiten de ronde doen, die er op wijzen, dat er vaak geheel onjuiste meningen heersen. „Zaiss-comité" Onze zegslieden begonnen met er op te wijzen, dat het beslist niet in de bedoeling ligt om een nieuwe kerk of secte te stich ten. De naam „Hermann Zaiss-comité" is gekozen omdat iedereen dan weet wie be doeld worden. Men moet er echter vooral niet uit afleiden, zo werd ons medegedeeld, dat we „volgelingen" willen zijn van een op zichzelf opzienbarende figuur. Dit wil len noch Zaiss noch wij. Ons streven is slechts om navolgers van Christus te zijn, zoals we die uit de Bijbel kennen. Wat Zaiss heeft gezegd en ook in Haarlem weer zal vertellen is eigenlijk niets nieuws. Wel is het helaas zo, dat velen de boodschap niet meer'kennen. Deze fabrikant uit Wuppertal brengt een radicaal Evangelie. Wij hebben genoeg van theorieën. Er zijn velen, die wél geloven in de wonderen zoals de Bijbel die ver haalt en ook geloven ze in die van het hier- A_ Opleidingsschip bracht zes meter lange rol over Gisteren is de Empire State II, het trai ningsschip van een Amerikaanse zeevaart school, uit Hamburg in de hoofdstedelijke haven gearriveerd. Het is een turbineschip met electrische aandrijving, meet 6059 ton en heeft 432 man aan boord: 25 officieren, 361 onderofficieren en een bemanning van 46 koppen. De Empire State blijft tot 24 Juli in Amsterdam. De opvarenden komen ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan van New York het gemeentebestuur een zes meter lange rol aanbieden* ondertekend door de NewYorkse jeugd en bestemd voor de Ne derlandse jeugd in Amsterdam, onder auspiciën van de Boys' Athletic League, Inc. In de tekst wordt er aan herinnerd dat. „in 1653 New York gesticht is als Nieuw Amsterdam door achthonderd dappere en staere Nederlanders. Nu zijn daar acht mil lioen personen afkomstig uit alle delen van de wereld. New York is ons tehuis. Als zetel van de UNO is het ook het tehuis van de gehele mensheid. Eens zullen, van de door uw landgenoten gestichte stad uit, vrede en kameraadschap de wereld rond gaan". De „Empire State II" is op 13 Juni uit New York vertrokken en over South ampton. Kopenhagen en Hamburg ndar ons land gekomen. Van hier gaat de reis op 24 Juli via Bordeaux, Pasajes (Sp.) en Albany (V.S.) naar New York waar het schip op 29 Augustus terug wordt verwacht. namaals. Helaas moet men echter niet te veel aankomen met wonderen in onze tijd. Een der gevolgen en ook wel oorzaken hiervan is, dat aan het gebed lang niet die waarde wordt toegekend, die het moet heb ben. Bekering-genezing De samenkomsten, die worden georgani seerd, staan meer'in het teken der bekering dan in dat der genezing. Zaiss vecht tegen ongeloof en voor een eenvoudig geloof. We zijn er inmiddels vast van overtuigd, dat op het terrein der genezing door het gebed en dus het geloof wonderen kunnen geschie den. Hiervan vertelt de Bijbel ons ook en het blijft waar dat Jezus Christus gisteren en heden dezelfde is. Zijn beloften gelden voor alle tijden. Tijdens de tournée, die Zaiss het vorig jaar door ons land heeft gemaakt zijn verschillende wonderen te zien geweest. Voorwaarde hiertoe is in ieder geval, dat men niet alleen maar bidt, maar ook ge looft. Natuurlijk wordt niet iedereen onmid dellijk genezen. Het gaat niet om een stel sel van feiten, het gaat om het geloof in het dwaze van het Evangelie, we beroepen ons eenvoudig op Gods Woord. Zaiss wil geen theoloog, maar evangelist zijn. Zijn preken zijn direct op de man af. Geen geloof? Op onze vraag, of het juist is, dat, zoals men nogal eens hoort beweren, Zaiss van mening is, dat, zo een zieke, die om gene zing bidt en niet wordt genezen, dit tot oorzaak moet hebben dat hij geen geloof bezit, antwoordden" onze zegslieden beslist ontkennend. Wij weten wel, zeiden ze, dat dit nogal eens wordt opgemerkt. Het is echter niet juist. Het is heel goed mogelijk, dat een zieke een zaligmakend geloof be zit, maar niet gelooft in de genezing op het gebed. Toen Petrus, nadat hij enkele ogen blikken over de golven had gewandeld, niet meer geloofde dat hij dit werkelijk kon, bleef zijn geloof in de zaligheid be staan. Het is dus beslist onjuist te zeggen, dat een biddende zieke, die niet beter wordt „geen geloof" kan bezitten. Hoofdzaak is en blijft, dat de mensen gezegd wordt dat God ook nu nog in kan grijpen in het leven van de mens. Leven uit het geloof, dat is hoofdzaak. De gene zing van zieken is slechts een der vele facetten die hieruit kunnen voortvloeien. De samenkomsten In Haarlem, vertelde men ons, organi seren wij reeds enige tijd op Maandag avond samenkomsten in de Waalse kerk. Begonnen wordt dan met een zangdienst. waarna gesproken wordt. Na afloop kan men dan in de kerk een bidstond bijwonen. Zieken kunnen dat doen in de consistorie. Voor de bijeenkomsten die deze week in de Grote Kerk worden gehouden, ver wacht men zeer veelb elangstelling. Zowel Zaiss zelf als het plaatselijk comité waar schuwen er voor, dat het niet om een kijk spel gaat. Ook hieraan gaat om 6 uur een zangdienst vooraf. Mochten er zieken zijn, die willen komen dan kunnen ze via de ingang tegenover de Smedestraat de kerk worden binnen gebracht. Zaiss zal speciaal voor hen bidden. Nadat de comité-leden er nog eens op hadden gewezen, dat sensatie achterwege dient te blijven, antwoordden ze ons nog op een desbetreffende vraag, dat zij er zeer verheugd over waren, dat de Grote Kerk ter beschikking is gesteld. „Wij zijn interkerkelijk en hopen er toe bij te dra gen, dat het Evangelie voor velen weer of voor het eerst zal gaan leven". De nationale kampioenswedstrijden in machineschrijven zullen dit jaar worden ge houden op 19 September in de Houtrust- hallen in Den Haag. Voor de eerste keer zullen ook electrische machines bij de wed strijd worden gebruikt. Op 5 September zal het 50 jaar geleden zijn, dat het fanfarecorps „Kunst na Ar beid" werd opgericht. Het initiatief daar toe werd genomen door de heer Kuhler, onderwijzer aan de openbare lagere school en hij werd daarin gesteund door de heren C. Heuner en J. Honnebier. Toen bleek, dat er werkelijk belangstelling bestond voor een muziekvereniging, werd op 5 September 1903 de eerste vergadering ge houden in „De Oude Geleerde Man" en het resultaat was, dat niet minder dan 24 muziekliefhebbers zich opgaven. Als eerste dirigent werd de heer J. C. Tuin uit Haarlem benoemd en nadat de gemeente een lokaal van de openbare school ter beschikking had gesteld, kon men met de repetitie beginnen. Het eerste bestuur bestond uit de heren Kuhler, voor zitter, C. Heuner, secretaris, J. Honnebier, penningmeester en K. v. Donselaar en A. Vermeulen als commissarissen. Verschillende dirigenten hebben de staf over „Kunst na Arbeid" gezwaaid. Lange rij dirigenten Nadat de heer J. C. Tuin tot 1910 de dirigeerstok had gezwaaid, nam hij we gens drukke werkzaamheden ontslag en werd opgevolgd door de heer A. Push. Deze had bepaald een vooruitziende blik, want diens eerste werk was, een der meest mu zikale leden en wel de heer P. de Vries tot waarnemend dirigent op te leiden, zodat de vereniging zich altijd zou kunnen red den. Herhaaldelijk en ook thans nog is deze heer als dirigent opgetreden en het is vooral aan hem te danken dat „Kunst na Arbeid" zich tot de dag van heden heeft kunnen handhaven. De heer Push werd in 1922 opgevolgd door de heer E. Rap, bij de oude Haar lemmers nog wel bekend als kapelmeester van het muziekcorps tiende regiment in fanterie, welk regiment in Haarlem gele gerd was en waarvan het muziekcorps een uitstekende reputatie had. De heer Rap hield het vol tot 1927, toen waren finan ciële moeilijkheden de oorzaak dat het be stuur van de vereniging hem noodgedwon gen moest ontslaan. Na twee jaar kwam de heer Push weer terug om de muzikale leiding op zich te nemen. Lang echter duurde deze vreugde niet, want de geld zorgen bleven en na korte tijd nam de heer Push wederom ontslag, thans definitief. Tot 1932 had de heer P. de Vries de lei ding en toen kwam de heer P. v. Overbeek uit Amsterdam, die het echter ook al niet kon bolwerken. In 1939 kwam de heer Reinier van 't Hoff en juist scheen alles zich in de goede richting te gaan ontwik kelen toen in 1940 de oorlog uitbrak en er weldra andere zorgen de grootste aandacht vroegen. Na 1945 kwamen de leden weer bij elkaar en met het kleine beetje dat de Duitsers hadden overgelaten, werd op nieuw en met frisse moed begonnen, dit maal onder leiding van de heer Adr. Nie- man. Echter kwam de oude kwaal weldra opnieuw een aanval doen en het was we derom geldgebrek dat het toenmalige be stuur noopte, de heer Nieman zijn ontslag aan te bieden, zodat tot heden wederom de heer P. de Vries de leiding heeft. Concoursen Ondanks al deze moeilijkheden is „Kunst na Arbeid" er in geslaagd, zich een uit stekende reputatie te verwerven, niet het minst door deelname aan de verschillende concoursen. In 1921 ging de vereniging voor het eerst naar een muziekconcours te Velsen, waar een eerste prijs en de direc- teursprijs werden behaald. In 1949 werd voor de laatste maal aan het concours in Hillegom deelgenomen, waar eveneens een eerste prijs werd behaald. Zelf heeft de vereniging ook diverse festivals en con coursen gegeven en de eerste twee, respec tievelijk in 1928 en 1937 slaagden buiten gewoon goed. In 1948 werd een groot na tionaal concours georganiseerd, dat een groot succes is geworden. De vereniging heeft ook een muziektent gehad en wel in de Schoollaan, die in 1931 onder leiding van de vier familieleden Vrijdagavond kwam de Hillegomse raad in spoedvergadering bijeen. Als eerste punt stel de de voorzitter aan de orde een verzoek van E. G. Veldhuyzen van Zanten tot aankoop van een gedeelte van het remiseterrein voor woningbouw. Besloten werd een stuk grond, groot 1075 M2. te verkopen tegen een prijs van 12.per M. Hierna ging de raad in besloten vergade ring. Eerst na anderhalf uur v/erden de deu ren weer geopend en toen bleek dat de dis cussies betrekking haddan gehad op het onderhands aanbesteden van de ambtswoning voor de burgemeester. Met 11 stemmen voor en de stemmen van de heren Versteege en Van Waveren tegen, werd besloten tot onderhandse aanbesteding over te gaan. Vrijdagavond had in de Nachtegaal de uit reiking plaats van de diploma's van de 23 geslaagden van de Handelsavondschool. Deze cursus stond onder leiding van de heer Ragas, die met vreugde en dank het 25-jarig bestaan der Handelsavondschool her dacht, waarvan de heer C. Strik bijna 25 jaar de leiding heeft met zijn staf. Namens het College van gecommitteerden sprak de heer H. P. Zwetsloot een gelukwens lot de geslaagden en een woord van dank tol de heer Ragas en zijn medewerkers. Door de heer M. Veidhuizen van Zanten werden hier na de diploma's uitgereikt. De heer Ragas dankte de heer Zwetsloot voor de woorden van waardering en wilde namens zijn col lega's gaarne de toezegging voor de toekomst doen dat zij bereid zijn alle krachten voor de Handelsavondschool te geven. Namens de cursisten sprak de heer J. Zwaneveld een woord van dank tot de heren Leraren en Rijk-s-gecommitteerden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Emerentiane Martina Maria, d. van P. van Graas en P. M. van Grimber gen; Maaike Wilhelmina Maria, d. van P. G. Rozendaal en W. R. v. d. Zwet. John, z. van T. Kranenburg en J. J. Dijkshoorn: Fran- ciska Jenneke Gerarda, d. van J. J. v. d. Zwet en C. de Vos. ONDERTROUWD: S. Houwaart en A. Broekhuisen. GEHUWD; J. S. Lamboo en M. M. v. d. Lans; C. A. A. Verhoeven en M. A. v. d. Vaek; D. Leijen en J. M. J. van Werkhoven. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dr. H. A. Holl, Veldhorst straat 50, tel. 3155. Gerrits door de leden zelf werd gebouwd en geschilderd. De tent werd met een con cert in gebruik genomen en de burgemees ter sprak in een toespraak de wens uit dat in deze tent nog veel concerten gegeven zouden worden. Jammer genoeg dacht de jc-ugd uit de Schoollaan en Wilhelmina- plein er anders over en teneinde raad werd de tent in 1940 aan een Heemsteeds op koper verkocht. En zo gaat „Kunst na Arbeid" het 50- jarig bestaan vieren, met de heer H. v. Exel als voorzitter en de heer P. de Vries als waarnemend dirigent. De vereniging heeft op het ogenblik dringend behoefte aan nieuwe instrumenten en voor dit doel zal volgende week een lijstcollecte worden gehouden, die de goedkeuring en instem ming heeft verkregen van het gemeente bestuur. De verdere feestelijkheden zullen bestaan uit een receptie en een gezellige bijeenkomst voor leden en genodigden. Wij vertrouwen dat de hierboven aan geduide lijstcollecte goede resultaten zal opleveren en wij spreken de verwachting uit, dat de belangstelling voor „Kunst na Arbeid" in de gemeente Bennebroek zal toenemen, zodat binnen afzienbare tijd de ergste moeilijkheden achter de rug zijn. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 19 Juli waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. UITSLAG ETALAGEWEDSTRIJD De directeur van stichting „Touring Zand voort" deelt ons mede, dat de jury voor de maand Juli de volgende prijzen heeft toege kend voor de etalagewedstrijd in de Boule vard-vitrines: De eerste prijs 200.—) ging naar étalage Myurgia, (Maja-eau de cologne), de tweede prijs 150.was voor de firma Mijnhardt te Zeist en de derde prijs 100.werd toegezegd aan étalage Laméris. De voor vanmiddag aangekondigde oefening in het kader van de Bescherming Burgex-bevolking bij Badhoevedorp gaat niet door. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Berend, z. van B. Romeijn en P. H. Dittmer: Aaltje, d. van J. H. Hoogen- boom en A. Braam; Helena Cornelia Maria, d. van W. C. F. Op de Macks en E. M. Schreurs; Jan Pieter, z. van P. de Vries en J. Buis; Arie, z. van Lanser en E. C. Wee- wer; Cornelis, z. van C. van der Beek en A. Gortzak: Cornelis. z. van C. J. Spaargaren en T. Wijtman: Maria Johanna. Bernardina, d. van J. N. T. Koeckhoven en M. C. Bontje: Antje, d. van P. Breijer en M. Scheffer: Hen drik. z. van A. Korzaan en S. de Smit; Cor nelia. d. van D. Kroon en N. T. Clement: Nicolaas Cornelia, z. van K. v. d. Meij en W M. Slootweg; Nicolaas Hendrikus Antonius, z. van H. Heima en P. A. van Buuren; Maria Johanna, d. van J. G. van Beek en A. Kamp; Giisbert Teunis Jan. z. van G. T. Kiep en A. I. Bras: Marie Louise Wilma, d. van H. van Andel en A. S. Bakker; levenloos kind van: L. Smit en J. H. M. Koridon. ONDERTROUWD: Gerrit Teunis Gijsber- tus Oskam en Corrv Willy Schouten: Abra ham Schutte en Johanna Adriana Visbeen; Lambertus Koole en Margaretha Johanna Ouwerkerk; Jan Honkoop en Teuntje Over beek; Johannes van der Putten en Alida Cornelia Honcoop; Arie Albertus van Daalen en Arika Maria van Leeuwen. GETROUWD: Franciscus Xaverius Koster en Christina Maria Scholten; Theodorus Everardus Jozef Schaper en Jacoba Agatha Maria Meiman; Willem Eveleens en Maria Café: Adrianus van de Koppel en Johanna Jeanne Cepken. OVERLEDEN: Johannis Stange, 68 jaar. echtgen. van S. L. Saarloos. ZONDAGSDIENSTEN VAN DOKTOREN Hoofddorp: dr. Nanninga, tel. 6220. Nw. Vennep: dr. v. Wey. tel. 280. Halfweg, Zwanenburg: dr. Hoekstra, te lefoon 454. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tele foon 23449. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10. Bloemendaal, telefoon 25769 b. g. g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen. Bloemendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 25 Juli e.k. verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. C. Reijers). Bloemendaalseweg 85. Bloe mendaal. telefoon 22181 en apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42. Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: G. T. Breederveld—v. Riessen. z.; J. C. PlevierKooren, z.: Jvr. J. C. Barnaartvan der Heide, d.; A. J. Kuy- persWitteman, z.; C. P. VerbeekBuiiten- huijs. z.; A. G. W. Jonkersvan der Burg, z.; J. van den Bergvan Roest, d.; P. B. Sluylervan Schelven, z.; A. J. M. Kruyer Kramer, z. GEHUWD: G. C. J. de Maret Tak en P. A. Lasonder; J. J. Tulp en M. E. Wulff: W. A. Zielstra en L. L. R. Guilloteaux; A. C. Reuijl en W. M. J. van Rede; H. H. N. Ver- heijden en Th. M. A. Marcelie; W. Dekker en A. Bouw: D. Verhaar en A. Th. Wansink; W. Verzijlbergen en J. C. van der Wal; J. G. A. Althof en A. M. H. Luijben; D. Hooij- kaas en D. Bienfait. ONDERTROUWD: J. R. C. Schell en S. Wester: C. Hoekstra en A. M. van Riessen; C. J. Veldhuijzen en H. H. J. Heule; J. Th. M. Schultz van Hagen en L. Hinlopen; P. Nelis en P. A. van der Meer; H. Elzinga en P. Jochemsz: W. F. Kroese en J. Modder man: J. W. v. Hartesveldt en J. O. Dinger; A. A. C. van Leeuwen en B. Cochius; J. M. Verbeek en M. E. de Rooij. OVERLEDEN: J. Warmerhoven. 89 j.; G. P. Blei. 67 j„ ev. B. J. Krul; W. Koster, 49 j.; H. C. Kraft, 66 j.; G. Voet. 67 j. DOKTERSDIENSTEN De Zondagsdiensten in Heemstede worden waargenomen door dr. L. Laeyendecker, Raadhuisplein 9, tel. 38103; dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, telefoon 27913. Wijkverpleging: zr. P. Mantz, Camplaan 17. Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, tel. 38320. Maandag, Dinsdag en V/oensdag zullen totaal 650 ton tomaten naar Engeland mo gen worden uitgevoerd, zo deelt het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mee. BINNENLAND Voor de zevende keer worden in Dordrecht feesten gehouden ter herdenking van het feit, dat op 19 Juli 1572 in de Mer- westad de eerste vrije statenvergadering is gehouden. Deze eerste vrije statenvergade- rinig legde de grondslagen van ons vrij en onafhankelijk volksbestaan en in feite is de Staat der Nederlanden op 19 Juli 1572 in de statenzaal in Dordrecht geboren. Ter her denking van dit belangrijke historische feit, is weer een uitgebreid feestprogramma samengesteld. Te 's Gravenhage is overleden de heer H. Zanen. pi-esident-directeur van het Hol landse Aannemersbedrijf Zanen en Verstoep N.V. De heer Zanen was officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij was 63 jaar. In Amsterdam is een 55-jarige haven arbeider bij het lossen van ijzererts van het Zweedse schip „Bjorko". liggende aan de Borneokade, door vallend ijzer getroffen. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Prins Bernhard heeft gisteren de uit de veertiende eeuw daterende schouw van de Lekdijk medegemaakt. Van Wijk bij Duurstede reed hij met het college van dijk graaf en hoogheemraden in een open rijtuigje naar Schalkwijk. Om de onderhoudstoestand van de dijk op dit traject te controleren. De controle werd op grond van de uit de veertiende eeuw daterende voorschriften be sloten met een lunch in het dijkhuis te Schalkwijk. „Ik kom voor zaken", zei prof. mr. P. Licftinck, oud-minister van Financiën, toen hij Vrijdagavond met het K.L.M.-lijnvlieg- tiug uit Istanboul op Schiphol was aangeko men. Zodra hij de douane was gepasseerd, reed prof. Lieftinck per auto naar Am sterdam. Dank zij de stadsomroeper heeft men in Genemuiden een inbreker te.pakken ge kregen, die in een manufacturenwinkel had ingebroken. De politic vermoedde, dat hij zich ergens had verstopt en daarom gaf zij de stadsomroeper opdracht de bewoners te vragen in hooibergen en schuren naar de man te zoeken. Inderdaad werd de inbreker ontdekt in een hooiberg. Hij was de 22- jarigc G. S.. die ontvlucht was uit een op voedingsinrichting. Dc nieuwe commandant van het Neder landse vrijwilligersdetachement in Korea, de luitenant-kolonel C. Knuist uit Den Haag. zal Maandagavond per vliegtuig van Schiphol naar Korea vertrekken. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. heeft vrijdag een bezoek gebracht aan Zeeuwsch Vlaanderen en be sprekingen gevoerd over specifiek Zeeuwsch- Vlaamse problemen. Het plan van de Ned. Hervormde Ge meente te Utrecht tot verkoop van de Geer- tekerk aan de Remonstrantse Broederschap is door de stembevoegde leden der Hervorm de Gemeente goedgekeurd. De sloopvergun ning is met dit besluit van de baan en daar mede ook de ongerustheid die al jaren heerste over het lot van deze dertiende- eeuwse Utrechtse kerk. HAARLEM EN OMGEVING De heer A. Riihl te Heemstede is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het candidaatsexamen economie. De interkerkelijke jeugdbeweging „Youth for Christ" houdt van 18 tot 26 Juli in Haarlem een tentcampagne, waaraan een Nederlands-Amerikaans team haar mede werking zal verlenen. De standplaats van de tent is op de Garenkokerskade aan de Kin derhuissingel. Aan de stichting Klinisch Hoger Onder wijs te Rotterdam zijn geslaagd voor het semi-artsexamen de heren M. R. Koelman, Haarlem en J. C. Lensvelt. Bloemendaal Voor het artsexamen zijn geslaagd mej. K. Brons. Santpoort en de heer D. van den Berg, Haarlem. Niet minder dan vijftien bussen van de N.Z.H. en, naar men ons meedeelde, twee extra treinen zullen de R.C.H.-supporters vanmiddag naar Rotterdam brengen. Dat de N.Z.H. voor dit ongeregeld ver voer toestemming van de Rijksinspectie kreeg, is op zichzelf een bijzonderheid. Voor dergelijke ritten naar pladtsen die met de normale vervoerdiensten op r'ede- lijke wijze te bereiken zijn, wordt als re gel geen toestemming gegeven. Waarschijnlijk hebben de spoorwegen in dit geval geen kans gezien al dit extra vervoer te bewerkstelligen, gezien de weekeind-drukte, het vliegfeest in Soes- terberg en het vervoer van militaire ver lofgangers. De voetbalwedstrijd tussen het Nederlands elftal en de Engelse, eerste divisie club Ar senal. die op Woensdag 19 Augustus in het Feijenoord-Stadion in Rotterdam zou worden gespeeld, gaat niet door. Op dezelfde datum begint in Engeland reeds de competitie en in verband hiermee heeft Arsenal de overeenkomst met de K. N. V. B. moeten annuleren. Getracht zal worden de ontmoeting op een andere datum te spelen. In overleg met de F.I.F.A. heeft het be stuur van de K.N.V.B. besloten de oefen wedstrijd van het F.I.F.A.-elftal tegen een nog nader aan te wijzen sparringpartner in het Olympisch Stadion in Amsterdam te laten spelen. Binnenkort zal in een in Parijs te houden bijeenkomst een beslissing worden genomen wie als tegenpartij voor de F.I.F.A.-ploeg zal fungeren. Waarschijnlijk zal dit de kampioen van een der sterke proflanden zijn. Zoals bekend wordt deze ontmoeting, die op 30 September plaats vindt, gehouden ter voorbereiding van het F.I.F.A.-elftal voor de wedstrijd tegen Engeland ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de Football Association op Woensdag 21 October in het Wembleystadion in Londen. Hasselt ap Schipholl: „We zullen ons eerste bezoek aan Neder land niet gauw vergeten. Niet alleen uw land en zijn bevolking, maar ook het peil van het hier gespeelde cricket heeft grote indruk' op ons gemaakt. Vooral het fielden was first class." Dit waren de woorden waar mee Lindsay Hassett, de aanvoerder van het Australische test cricketteam, dat Donder dag in Den Haag van het Nederlands elftal won, namens de ploeg afscheid van Neder land nam. En hij voegde er aan toe dat alle spelers het bijzonder jammer vonden dat de trip naar Nederland van zo'n korte duur was geweesl. „Maar hopelijk doet zich nog eens een gelegenheid voor dat we terug kunnen komen", zei Hassett. Op het vliegveld Schiphol werden de Australiërs uitgeleide gedaan door de Austra lisch e ambassadeur, sir Alfred Stirling en bestuursleden van de Nederlandse Cricket-

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5