Rust, avontuur, ontspanning ende natuur als décor Eenvoudige geklede blouse Geen wandeling langs rommelige winkelramen Nieuwe afgodendienst •o UW VACANTIE Herfstmode komt weer om de hoek kijken 'dj <7 ORANGE SKINFOOD 10 DIT MAKEN WE ZELF GEEF U NU OP: HUIDEKOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM KERKELIJK LEVEN Invoer in Juni voor 82 pet. door uitvoer gedekt N.V. Holland verkocht twee sleepboten Twee Haarlemmers in Rotterdam aangehouden ZATERDAG IS JULI 19 53 cor de^V, zaten we tussen de wentelende wielen, die ons naar ons vacantieoord brachten. Wat precies ons doel was, wisten we nog niet. Eenmaal in Arnhem charterden we een agent, die ons kon inlichten over de bussenloop naar de Achterhoek. En u kunt het geloven of niet, maar toen de conductrice ons vroeg, waar we naar toe gingen, klonk ons antwoord: „Ja, dat zouden we nu eens aan willen vragen. Weet u misschien een geschikt plekje om een vacantie door te brengen en brengt u ons daar dan maar naar toe." Met een lach overhandigde ze ons toen een kaartje naar Doetinchem. „Dan moet u daar overstappen op een andere bus," verklaarde ze, „en dan kunt u bij het stationnetje ook wel een goed adres krijgen voor een hotelletje." En wilt u nu wel geloven, dat je je op zo'n ogenblik even ver en vrij van huis voelt als in de D-trein naar Parijs wanneer je de grens passeert. Het ligt er alleen maar aan, hoe je jezelf in een ▼acantie inleeft. Wel, om kort te gaan, des avonds om zes uur arriveerden we in het meest landelijke hotelletje, dat denkbaar is, ergens langs de weg tussen Doetinchem en 's Heerenberg. Bij aankomst stond de gemoedelijke Gelderse hotelier ons op te wachten bij de bushalte om ons van de kofferlast te bevrijden (Bij de afde ling Inlichtingen van het busstation was men namelijk zo vriendelijk geweest telefonisch op te geven, dat er met de bus van zes uur een nieuwe gast zou komen). Voelt u hier ook het verschil tussen een moeizaam aangeklampte gargon op het Gare du Nord in Parijs en de gast vrije ontvangst van een vriendelijke hóteleigenaar, die beiden in wezen toch even vreemd voor u zijn? En hier was dan onze reis, die aan avontuur en spanning zeker niet onder hoefde te doen voor de uitgestippelde buitenlandse reizen van wie dan ook. Wat de vacantie zelf ons verder bracht, was eindeloze dwaaltochten door de machtige bossen van Montferland, uren van stil genieten over vergezichten van af hoge punten zoals Hoog-Elten. En afleiding door de steeds wisselende hótelgasten, die allen met hun eigen typische verhalen de avonduren in het hotelletje maakten tot onvergetelijke levensmomenten. Rust, avontuur, ontspanning en na tuur. Meer is er niet nodig voor een goede vacantie. De vacantie, die ook nodig hebt. J. S. Nog nadromend over de voorbije vacantiedagen zaten wij in de trein, die ons weer huistoe moest brengen. Plotse ling werd toen onze aandacht getrokken door een gesprek tussen twee vrouwen over vacantie. „Vacantie is goed voor mensen, die op kantoor werken, maar voor een huisvrouw vind ik het niets gedaan," meende de een. En het is naar aanleiding van deze opmerking, dat wij ditmaal dan eens iets over VACANTIE willen schrijven. Ja, met een hoofdletter. Ieder weiwerkend mens heeft vacantie nodig, ook de huis vrouw. Misschien de huisvrouw wel het meest van allemaal. Immers voor de kantoormens zijn er dagelijks altijd bepaalde vrije uren, die hij helemaal naar eigen wil kan besteden. En, enfin u weet het zelf trouwens net zo goed, de huisvrouw is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in touw. Daarom zouden wij alle huisvrouwen willen toeroepen en wij hopen nu maar, dat onze mede-reizigster van vorige week dit ook leest ga met vacantie, hoe dan ook. Met of zonder kinderen, dat hangt van de omstandigheden af. Ja, en nu liggen er naast ons ettelijke reisgidsen en verleidelijke reiskrantjes met foto's over de zonnige Rivièra, over de Zwitserse Alpen en over Europa's „goedkoopste toeristen land" Joego slavië. Maar wanneer wij zo van harte wensen, dat iedere huisvrouw met vacantie gaat, dan koesteren we heus niet de illusie, dat dergelijke vacantie- oorden voor iedereen bereikbaar zijn, ook al plegen de talloze reisbureau advertenties ons van het tegendeel te overtuigen. En om u dan eens één van de vele vacantiemogelijkheden, die practisch binnen een ieders bereik liggen, te noe men, willen wij u iets vertellen over onze eigen vacantie-dagen. We moeten dan beginnen met eerlijk op te biechten, dat we ons hele leven niets liever zouden doen dan reizen, reizen en nog eens reizen, van het ene land naar het andere. Waarmee we dus maar zeggen willen, dat we houden van avontuur en vreemde landen. En we maken ons sterk, dat bij de meesten het element van avontuur in een vacantie een van de aantrekkelijkste factoren is. Welnu, als we het daar dan over eens zijn, dan pakken we op een gegeven ochtend onze koffer en tijgen station- waarts. Waar naar toe? Dat hangt nu net af van de treinen loop. Misschien kunt u juist een goede verbinding halen met Den Helder en dan zoudt u dus een prachtige week kunnen hebben op Terschelling. Wel licht gaat er over enkele minuten een trein naar Maastricht. Wat let u dan om een enkel Maastricht te nemen? Of en dat was het geval met ons er vertrekt over tien minuten een trein richting Arnhem. Ons hart sprong toen open: de Achterhoek met zijn heerlijke bossen, eindeloze korenvelden met wui vende aren. En voor we het wisten, De blouse die we hier op dit plaatje zien kunnen we zelf maken uit 2.25 m stof van 80 of 90 cm breed. Dit model is het meest geschikt voor een heel soepele stof, omdat er nogal veel ruim te in verwerkt is. Zoals u allen uit er varing al wel zult weten, valt de ruim te mooier als de stof soepel is. Heel erg mooi voor deze blouse zouden zijn de stoffen toile de soie en zuiver zijden crêpe de chine. Het voordeel van deze stoffen is dat ze weinig kreuken, dus u ziet er altijd netjes mee uit en dat ze, mits goed behandeld in de was, sterk zijn. Het enige nadeel is, dat deze stof fen nog altijd vrij kostbaar zijn. Verder zijn er tegenwoordig allerlei stofjes in de handel die wel geschikt zijn om dit model van te maken, dus zal het u niet veel moeite kosten uw keuze te be palen. De patronen zijn deze keer getekend voor maat 42 of 44. Bovenwijdte 98, ruglengte 40, mouwlengte 47 cm. We gaan dus gauw aan de slag om de pa- Nauwelijks heeft de zomer zijn intrede gedaan, of de mode ontwerpers zetten zich schrap om iets nieuws te verzinnen voor de herfstmode. Het is geen aan gename gedachte dat ook op deze zomer weer een koudguur en nat jaargetijde zal volgen, doch struisvogelpoli tiek is ook in dit op zicht funest, want wie niet in de voor zorg is, staat bij het invallen van het kille seizoen zonder een behoorlijk op de temperatuur afgestemde garde robe. Parijs, Rome, New York en Londen komen reeds met voor zichtige herfstshows. Hier is een elegante Parijse vondst: Een warme doch lichte herfstmantel, van ruwe wol geweven, die vooral bij erg slanke figuren een behoorlijke lijn zal geven. Achter de winkelramen is het op het ogenblik helemaal niet mooi. Het is een en al rommeligheid wat men ziet en de enkele étalage die niet tot uitdragerij is omgewerkt is moeilijk te vinden. De op- ruimingsmaand is geen lust voor het oog, er zit geen schoonheid in. Daarom heb ik die elders gezocht en ben naar een schoonheidsspecialiste gegaan. Dat bezoek was weldadig. Heerlijk uitgestrekt op een gemakke lijke rustbank heb ik mij laten be handelen. Bijna iedere vrouw heeft wel eens een enkel ontsierend haartje, veel vrouwen hebben er meer dan één, en er zijn tot hun grote verdriet soms ook vrouwen die een duidelijk zichtbare haargroei hebben, geen échte baard en snor, doch het begin is er dan toch maar. Gelukkig hoeft tegenwoordig niemand meer hieronder te lijden. De vrouw met een sterke haargroei, die geen geld be schikbaar heeft om zich regelmatig te laten epileren, hoeft niet bang te zijn voor het speelse zonlicht dat de kin haartjes in zijn stralen doet glinsteren. Iedereen kan voor zichzelf een epileer pincetje kopen. Men laat 's avonds een onbarmhartig licht op het gezicht schij nen, een spiegel en het epileerpincet er bij, en het ergste kwaad kan worden uit getrokken. Wel moet er goed op gelet worden dat de haar met wortel en al wordt uitgerukt, want een afgebroken haar geeft later een harde stoppel. Een schoonheidsspecialiste evenwel heeft meer afdoende maatregelen. Zij ge bruikt bijvoorbeeld washars als er op vallend veel haartjes zijn. Men kan dit ook zelf kopen en zelf proberen, maar zoals een vakkundige specialiste dit na genoeg pijnloos weet te doen kunnen wij het bij onszelf nooit. Wie de meest af doende behandeling wil ondergaan, na melijk door electrische ontharing, kan niet met één bezoekje per maand vol staan. Daarmee sneuvelen per keer niet zoveel haartjes tegelijk. De te bewerken haartjes moeten op enige afstand van el kaar gekozen worden, omdat anders de mogelijkheid bestaat dat de huid door de bestraling wordt beschadigd. Om de zelfde reden kan deze behandeling niet te lang duren en moet na enige dagen wor den voortgezet. In de zomer is de haar groei het sterkst. Daar hebben de man nen even goed mee te tobben. Laten wij evenwel nooit, zoals zij, ons gezicht met een scheermes gaan bewerken. Er is niets verderfelijkers te bedenken wat dat betreft. De haartjes worden wel af geschoren, maar de wortels blijven staan en alras zullen wij een harde stoppel baard of snor krijgen die veel moeilijker is te verwijderen. Wist u wel dat ook op het boven-ooglid haartjes groeien? Ze zijn bij critisch beschouwen vooral bij donkere vrouwen heus zichtbaar en moeten dus verdwijnen. Wie dit zelf wil doen moet voorzichtig te werk gaan want dat is geen gemakkelijk werkje. Bovendien moeten de wenkbrauwen nog wat worden bijgewerkt. Na de epilage begint de massage. (Moge de masseuse hierbij onze kreuke_ lige hals niet vergeten!). Voor vette, droge of normale huid worden verschil lende massagecrèmes gebruikt. Ik vind altijd de massage het heerlijkste van de hele behandeling. Er wordt voorzichtig geduwd, geknepen, geklopt en gewreven en je merkt dat het met overleg en ver stand gebeurt. De ogen en de mondhoe ken krijgen een extra beurt, evenals een rimpel tussen de wenkbrauwen. Men moet wel geheel ontspannen zijn. Niet aan vervelende dingen denken en pro beren alleen maar uit te rusten. Een schoonneidsspecialiste die werkelijk hart voor haar werk heeft, leert al gauw haar cliënten kennen. Zij herkent de vrouw die moe is, de vrouw die gespannen en nerveus is en de vrouw zonder proble men. De specialiste moet psychologisch inzicht hebben, begrijpen dat een vrouw die moe is verlangt naar stilte. tronen op ware grootte over te nemen, daarna leggen we ze op stof en knip pen alle delen met naad uit. Nu begin nen we met het inrimpelen van de hals. We rimpelen het deel dat op het voor- pand aangegeven is enige malen onder elkaar in en trekken dan de hals zover in, dat de halswijdte precies goed is. Midden achter in de hals komt een splitje van ongeveer 12 cm, we kunnen hierin een ritssluiting zetten of de blou se met knoopjes sluiten. Het kraagje bestaat uit twee delen en wordt met een schuine bies op de blouse genaaid. De onderkant van de mouw wordt, zoals u ziet, met een boordje afgewerkt. L. S. Dus wordt met de vermoeide vrouw slechts een enkel woordje gesproken. Met de nerveuze vrouw een opgewekt nietsbedoelend babbeltje gemaakt en met de vrouw die niet speciaal komt voor een uurtje rust maar zich uitslui tend wat mooier wil laten maken, kan worden gepraat zoveel zij maar wenst. De schoonheidsspecialiste die mij be handelde vertelde dat ze de meeste din gen die zij op haar „patiënten" moest toepassen eerst op zichzelf had gepro beerd. Zo wist zij ongeveer wat pijnlijk was en hoe erg, welke crème prettig aanvoelt en hoe dit het plezierigst wordt opgewerkt. Na het masseren volgt het masker. De massagecrème wordt met een doekje verwijderd, de maskercrème in een dunne laag opgelegd ook de hals krijgt een likje mee), op de rimpelplekjes wordt de laag wat dikker gemaakt. En dan volgen twintig minuten van rust. Heerlijke rust. De meeste schoonheids specialisten gaan gedurende deze twin tig minuten de kamer uit en laten de „patiënt" alleen: In ieder geval mag deze gedurende twintig minuten heel stil blijven liggen en vaak gebeurt het dat zij in slaap valt. Na de twintig-minuten-rust ontstaat een grote levendigheid. Het hard gewor den masker wordt met een vochtige warme doek afgenomen, de strakke huid ontspant zich weer en dan, net als ge geniet van die weldadige warmte over de strakke huid, komt floep daar over heen een natte koude doek. Toch is zelfs dat na een paar rillinkjes heerlijk. Men voelt zich zo opgefrist en verkwikt na alle bewerkingen dat gewoonlijk de eerste gedachte is: ik kom hier voortaan minstens één keer per week. De make-up behoeft na een schoon heidsbehandeling heel gering te zijn. De huid ziet er fris en jeugdig uit en ver langt niet naar nieuwe bedekking. Een vleugje rouge en een wolkje poeder, de wenkbrauwen even aangestipt en de lip pen bijgewerkt, dan volgt een blijde ver raste blik in de spiegel die ons een opge wekt en uitgerust gezicht toont. Een schoonheidsbehandeling geeft een plezieriger effect dan een uur wandelen langs rommelige winkelramen.ANNEKE 2- Ls WEET U WEL DAT u een wit wollen blousje het best kunt wassen in een lauw sopje van wol blank? U hebt dan geen kans, dat de wol geel wordt. ADVERTENTIE 99 99 Dr. John A. Mackay die kort geleden ge kozen werd tot Moderator van de Presby teriaanse Kerk in de Verenigde Staten, heeft zich op de volgende wijze uitgespro ken ever wat hij noemt „de nieuwe afgo dendienst". Er is op het ogenblik iets aan het gebeu ren, zo schrijft dr. Mackay, dat iedere Amerikaan en in het bijzondei' iedere ware Christen met bezorgdheid moet gadeslaan. Een nieuwe vorm van afgodendienst, een godsdienstige verering doch niet van God en Zijn Koninkrijk, maakt zich meester van het volk. De afschuw van het communis me doet in bepaalde kringen een religieus vuur ontstaan, en dit vuur roept een pseudo-godsdienst in het leven. Een hart stochtelijk onbeheerst verzet tegen de dui vel van het communisme wordt als de enige ware uitdrukking van het Ameri kaanse levensgevoel en zelfs van het Chris tendom beschouwd. Het is juist het communisme te veraf schuwen. Het communisme is een kwaad; daarover behoeft geen twijfel te bestaan. Doch de geest, die ik bedoel, deze nieuwe cultus van negativisme is iets geheel an ders. Het is een vorm van afgoderij, die zoals dat altijd voorkomt bij iedere afgo dendienst, tot fanatisme leidt. Fanatisme is een gesteldheid van de menselijke geest, die aan het gevoel de vrije teugel geeft. Het laat geen plaats over aan het denken; het verwerpt het formuleren van'vragen, die een rustig nadenken vereisen. De re den hiervan is duidelijk. Ieder beroep dat gedaan wordt op het denken zou de wit gloeiende hartstocht, waarin de aanhanger van de nieuwe cultus wenst te leven, kun nen verminderen. Deze afgodendienst, die zijn aanhangers leert, dat het enige waar voor zij thans moeten leven, de strijd is tegen het communisme, het opsporen en aanbrengen van communisten en het ver dacht maken van allen, die niet het voor beeld volgen van deze afgodendienaars, roept enkele beschouwingen op: Het is voor ieder menselijk wezen een gevaar om vanuit negativisme te leven. Geen enkel mens kan zijn leven, in de ab solute zin van het woord, wijden aan de be strijding- van iets, tenzij hij in zijn eigen leven de positieve waarden verkondigt en belichaamt waaruit de mens moet leven. Aan deze houding van religieus negativis me zijn twee gevaren verbonden. 1. Fanatieke anti-communisten laten in hun strijd totalitaire elementen van^ fas cistisch type toe. Laten wij ons hiermee niet bedriegen. Een overwinning van poli tiek, sociaal of religieus fascisme zou even noodlottig zijn voor de Verenigde Staten en voor de mensheid als een overwinning van het communisme. En deze fascistische duivel is nog niet dood; hij wacht op een kans cm zich in ons land en in andere lan den te doen gelden. Hij staat gereed om de open plaats in te nemen, die er zou ontstaan aLs de duivel uitgebannen is; ten minste als er geen positieve waarden aan wezig zijn om het vacuum te vullen. ADVERTENTIE Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroftg de waarde van de invoer in Juni 1953 f 770 millioen (Mei f 697 millioen), terwijl voor een waarde van f 629 millioen (Mei f 580 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 82 (Mei 83). Het hoge dekkingspercentage dat de handelsbalans in de eerste maanden van 1953 te zien gaf, kon, voornamelijk omdat de invoer weer belangrijk is toegenomen, in Juni niet meer gehaald worden. Ook ten opzichte van 1952 ziet men een aan merkelijke daling van dit percentage. De invoer van Juni vertoont in de laat ste drie jaren een ongelijk verloop, terwijl de uitvoer daarentegen zich op vrijwel gelijke hoogte beweegt. Het invoersaldo, dat in het eerste half jaar 1952 f 307 millioen bedroeg, was in de overeenkomstige periode van 1953 ruim f 100 millioen hoger, namelijk f 409 mil lioen. 2. Het tweede gevaar van een nega tieve kruistocht is dit: De ijver om communisten en hun geest verwanten te ontmaskeren en aan te bren gen voert tot een minachting van die vrij heden, waarop een mens recht heeft. Men gaat gebruik maken van een soort onder zoek dat nieuw is voor' de Amerikaanse traditie: het onderzoek ontaardt in inqui sitie. Er worden pogingen gedaan om de persoonlijke meningsuiting te ondermijnen en iemand aan te brengen vanwege een persoonlijke overtuiging, die al of niet is uitgesproken. Mensen worden schuldig be vonden omdat zij in de loop van hun leven toevallige omgang hebben gehad met men sen wier denkbeelden of houding terecht als ketterij of zelfs verraderlijk kunnen worden gebrandmerkt. Wanneer wij een verbeten vasthouden aan een negatie zo zien, dan begrijpen wij de waarheid van wat de grote Franse Pro testantse filosoof André Siegfried onlangs zei: „Er is één ding, dat een groter gevaar is dan het communisme, dat is het anti- communisme". De Christelijk Kerk is geroepen om in deze tijd haar profetiscne taak te vervul len. De enige manier, waarop mensen gered kunnen worden van de druk van valse eisen van absolutisme, is dat zij zich be zinnen op de hoogste loyaliteit, die gelegen is in de erkenning van de levende God. De mens is alleen waarlijk vrij, wanneer hij Gods gevangene is geworden. Slechts in gebondenheid aan God, zoals Hij ge openbaard is in Christus, is de mens in staat te doen wat goed is en oe waarheid te dienen. ADVERTENTIE (5.50) Onmisbaar voor de droge en niet meer zo jonge huid Wagenweg 29 Haarlem Tel. 20518 Instïtut de Beauté Haute Coiffure De zeesleepboten „Oceanus" en „Atlan tis" van de N.V. Holland te Haarlem, maatschappij tot uitvoering van scheeps- transporten en bergingswerken, zijn aan L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst verkocht en zullen als „Gele Zee" en „Goeree" door deze maatschappij in de vaart worden gebracht. De N.V. Holland, onder directie van de heer B. C. A. van den Oever, blijft het bedrijf van het uitbrengen van vaartuigen onder eigen kracht, alsmede het afsluiten van sleepcontracten ten behoeve van der den voortzetten. Twee kooplieden uit Haarlem waren naar Vlaardingen gegaan om oud ijzer te kopen. Zij slaagden echter niet en reden met hun vrachtauto naar Rotterdam, waar zij op een terrein van de Nederlandse Spoorwegen een partij ijzer zagen liggen. Zij wachtten de duisternis af in een café en sloegen toen hun slag. Zij werden ech ter ontdekt toen ze met een partij van 1500 kg. wegreden. Een telefoontje aan de po litie was voldoende om hen kort daarna aan te houden. Het waren de 38-jarige H. O. er. de 52-jarige A. S. Beiden zijn opgesloten. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WQLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 28/29 3ULI 1953 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6