Nederland weer op de tweede plaats in ploegenklassement dankzij Nolten Holland kan dra versmatch tegen Belgen nèt winnen Ruzie.... Voortreffelijk jeugdturnen op derde Gymnaestradadag DE VEERTIGSTE RONDE VAN FRANKRIJK Fraaie vierde plaats voor de Limburger in veertiende etappe Kaagweek begonnen Honkbal tijdens het weekeinde Italiaanse meisjes: volleerde acrobaten Rijk omlijste interland biedt een prachtig course-program op Duindigt 7 Kanosport Bctrouwbaarheidstocht voor kanovaarders Amerikaanse honkbalploeg naar Nederland Wielrennen De Belgische ploeg voor de wereldkampioenschappen ZATERDAG 18 JULI 1953 Nederland heeft zijn tweede plaats in het algemeen ploegenklassement weer ver overd, voornamelijk dank zij het uitstekende rijden van Nolten in de veertiende étappe, waarin hij na een eindsprint tussen hem en de Fransen Quennehen, Tonello en Le Quilly vierde werd. Vrijwel onmiddellijk na de start werd het offensief door een drietal renners, Nolten, Le Guilly en Tonello, geopend en 35 km van Beziers voegden Quennehen, die étappewinnaar werd, cn Rotta zich hij hen. Er werd een stevig gangetje ingezet en de ploegmaten van de vluchtelingen zorgden er voor dat het tempo van het peloton niet te hoog werd. Op 93 km lagen de koplopers 9 min. 25 sec. voor op het peloton. De voorsprong werd steeds groter en by de ravitaillerings- post in St. Hippolyte-du Fort bedroeg de achterstand van het peloton zelfs 19 min. Dit verschil zou echter niet zo groot blijven, want toen Quennehen, Tonello, Le Guilly en Noltcn in Nimes arriveerden, duurde het 14 minuten alvorens het peloton het einddoel van deze étappe had bereikt. Dat ook deze étappe van Beziers naar Nimes niet gemakkelijk is geweest, bewijst wel het feit dat vijf renners de strijd staakten. Het waren Kirchen* Dierkens, Labertonnière, Chupin en Redolfi. Onze landgenoot Nolten verwierf in deze étappe de „suikerprijs". xxxxioooooooocooooootxoxxxiooocraoccoooccocoooocococcocccc Drieëntachtig renners zijn na 14 étappes nog in de strijd; methonderdnegentien deelnemers is de heer Goddet in Straats burg gestart. Hoe velen zullen er in Parijs aankomen, vraagt menigeen zich af. En de voorspellingen gaan algemeen in de richting dat slechts 50 procent de Tour de France zal volbrengen, dat dus 60 renners het Pare des Princes over negen dagen zullen bereiken en dat er dus nog meer slachtoffers zullen vallen door uitputting, oververmoeidheid, verwondingen, te grote achterstand en wat dies meer zij. Het is een verheugend feit, dat de acht Nederlandse renners voortreffelijk geklas seerd staan, dat de geest in de ploeg on danks het feit, dat de successen van de eerste week in de tweede niet konden worden herhaald, voortreffelijk is en dat het achttal vol vertrouwen de zware schermutselingen en gevechten, die onge twijfeld nog zullen komen, tegemoet ziet. Nolten weg Op de grote weg van Ales naar Nimes, ongeveer 30 km voor de finish, liep Jan Nolten plotseling weg uit het peloton van vijf man, dat vrijwel de gehele étappe aan kop had gelegen. Het gebeurde op een lich te helling. De Limburger werkte zich met het grootste gemak naar voren, ging het eerst over het hoogtepunt en dook toen met zó'n vaart, dat hij in minder dan geen tijd dertig meter voorsprong had. De rode vlag van de wedstrijdleiding ging uit en achter de wagen van Levitan, de adjunct directeur van de wedstrijd, kon men zien, wat zich verder afspeelde. Nolten liep zo soepel en gemakkelijk uit dat de weinige volgers, die er getuigen van waren meen- 15e ETAPPE-18 JULI 16e ETAPPE —19 JU LI 16e etappe den dat hij zijn krachttoer uit de mara thon-étappe van Nantes naar Bordeaux ging herhalen. Zijn voorsprong groeide aan tot bijna 100 meter, maar werd niet groter. De vier anderen hadden de achter volging ingezet, het verschil werd kleiner en na een jacht van ruim 4 km boog Jan het hoofd. Op hetzelfde moment greep de bestuur der van de Nederlandse liaison-wagen, Joosen, die Nolten al vanaf de start trouw had gevolgd, naar zijn hoofd. Wat is die Jan nu begonnen? Hij is veel te vroeg weggegaanvijftien kilometer voor de finish is immers nog een bergje? Daar had hij zijn slag moeten slaanMaar niet nu, en dat met die felle wind pal tegen Leeggereden Het moment en de plaats van de ontsnap ping waren inderdaad slecht gekozen. Zou Nolten wel geslaagd zijn als hij op dat laatste bergje van leer was getrokken? Zijn kans zou dan waarschijnlijk beter zijn geweest, maar daarmee is dan ook alles gezegd. Want Nolten was aan de finish vrijwel leeggereden, evenals trou wens de vier anderen, Quennehen, Tonel lo, Le Guilly en Rotta. Hoe het zij, Quen nehen won de étappe en niemand kan zeggen dat hij dit succes niet verdiende. Uitstekende prestatie Want niet alleen reed hij uitstekend, maar bovendien verrichtte hij een fraaie prestatie door zich na een lekke band, die hem in een oogwenk kilometers achter stand bezorgde, toch weer bij de leiders te voegen. Nolten had een dag tevoren gezegd, dat hij in deze 14e étappe iets zou laten zien. Men was dan ook niet verwonderd, toen hij uit hét peloton wegsprong kort na de start met Tonello en Le Guille aan zijn wiel. Later voegden zich Rotta en Quennehen nog bij hem, vlak voor Valros, 15 km van de start. En van dat moment aan zjjn deze vijf renners samengebleven, hun voorsprong op het peloton steeds opvoerend tot dat deze op een gegeven moment niet minder dan 18 minuten bedroeg. Op het laatste stuk, toen de vluchtelingen vermoeid raak ten, en tegen de felle wind inreden werd het verschil minder, maar aan de finish in Nimes was het toch nog altijd bijna 14 minuten. De étappe was, op de eerste 50 km na, zeer geaccidenteerd, een echte bergétappe met twee cols van de derde categorie, de „Col van de Wind" en de Col de Roque, de eerste 700 en de tweede 600 meter hoog, onderling gescheiden door een hoogvlakte en een scherpe afdaling. Niet forceren" Nog voor de eerste klim begon was Joo sen naar voren gereden, in overleg met Pellenaars en had Nolten, die toen met zijn vier maats al bijna vier minuten voor lag, toegeroepen: „niet forceren Jan, je hebt nog een heel eind voor de boeg" Jan gaf hieraan gehoor, hij ging zijn krachten sparen, en tijdens heel cle bestij ging van die eerste col, door een roman tisch berglandschap met kloven en over hangende rotsen over een weg, die slechts met wijde en nauwe lussen langs de flan ken van het bergmassief omhoog slinger den, heeft hij zeker niet alles op alles ge zet. Le Quilly lag het meest aan kop en hij was het ook, die als eerste over de pas ging voor Rotta, Nolten, Tonello en Quen nehen. Het peloton volgde pas, lang uit gerekt, na tien minuten. Op de aanval van het vijftal was name lijk geen reactie gevolgd. Begrijpelijk voor de leiders in de algemene rangschik king, die van Nolten c.s. geen gevaar had den te duchten. De best geplaatste van de vijf, de Limburger, had immers 41 minuten achterstand op Mallejac, de vier anderen stonden nog ver beneden Nolten op de ranglijst. De belangstelling concentreerde zich ge heel op het groepje aan de kop. En men had tijdens de urenlange rit alle gelegen heid om het leidend vijftal te bestuderen. Nolten had ongetwijfeld de meest klassie ke stijl. Bij hem ging alles zonder horten of stoten, vloeiend en soepel, in een trant, die aan die van Jan Lambrichs herinnert. De vier anderen waren veel bewegelijker en maakten meer de indruk, dat ze zwoeg den om het zware karwei op te knappen. Die indruk geeft Nolten nooit, hij rijdt sneller en langzamer, maar zijn pedaaltred blijft soepel en hij is altijd één met zijn fiets. Met 60 km vaart omlaag Tijdens de steile afdaling met talloze scherpe bochten naar Madières, toen de vijf leiders met Nolten aan kop met een 60 km-vaart omlaag stoven, trof Quenne hen de pech van de lekke band. Hij repa reerde snel maar zonder overijling, het leek alsof hij zich met zijn lot had ver zoend. Toch was dit allerminst het geval, want hij zette onvervaard de achtervol ging in en speelde het zowaar klaar, om met slechts 30 seconden achterstand over het hoogste punt van de tweede col te gaan, waar Tonello als eerste was gepas seerd voor Le Guilly, Rotta en Nolten. Het was een prestatie van Quennehen, die respect afdwong, want hij had de hele bergbestijging op zijn eentje moeten ver richten, een hoogteverschil van 350 meter overwinnend over een afstand van 10 kilo meter. In het peloton was intussen niet veel bij zonders gebeurd. Wat de Nederlanders be trof had Wagtmans een wiel gebroken, waarop de algemene reserve Van Breenen hem het zijne had bezorgd. Roks had een maal plat gereden, doch had ook weer aan sluiting gekregen. Dit gebeurde tijdens de bestijging van de eerste pashoogte. Later kwam Van Est in botsing met Bartali, wat hem een defect wiel bezorgde. Hij kon zich eveneens weer bij de hoofdmacht voegen. Bij de bevoorrading van St. Hippolyte hadden de 5 koplopers een voorsprong van 18 minuten. Geen eten Nolten wenste geen eten in zijn zakje, alleen maar twee flessen bier en citroen sap, dat hij in het verdere verloop van de strijd broederlijk met zijn medevluchtelin gen deelde. De hulp was trouwens weder kerig, telkens zag men de vijf uit eikaars flessen drinken. De weg bleef geacciden teerd, maar het tempo aan de kop zakte. En er gebeurde verder niets bijzonders tot aan Noltens mislukte ontsnappingspoging, welke wij reeds beschreven. Het peloton, met alle andere Nederlan ders, kwam bijna veertien minuten na de groep Nolten binnen. Van Est werd acht ste, na Darrigade, die de sprint van de hoofdgroep won en Magni. Wagtmans. de beide Voortings, Suykerbuyk, Roks en Van Breenen werden met een 70-tal andere renners ex aequo geklasseerd. ER is wat mis gegaan in de organisatie van de Tour. In Beziers, na de der tiende étappe, was de aankomst vast gesteld op een athletiekbaan, die boven dien nog in een slechte staat verkeerde. Een sprint behoorde tot de onmogelijk heden, wilde de renners niet het risico lopen ten val te komen. Vrijdagmiddag leek het in Nimes heel wat beter te zullen gaan. Er was midden in het stadje een soort van circuit uitgezet, met een goede afscheiding, zodat men geen over last van het publiek meende behoeven te vrezen. Maar de plaatselijke politie kon de vuurproef niet doorstaan. Hoe het gebeurde wist niemand, maar op een gegeven ogenblik waren enkele politie mannen in gevecht met journalisten en persfotografen. De laatsten wilden Bar tali, gewond na een valpartij, waarbij ook Van Est was betrokken, fotografe ren. Toen Jacques Goddet zich met het gevecht wilde bemoeien, liep ook hij enkele klappen op. Twee journalisten werden de handboeien om gedaan en een fototoestel van een Italiaanse foto graaf werd op de grond vertrapt. Na enkele minuten slaagde men er in het kluwen te ontwarren. Het metaal werd van de polsen der beide journalisten gehaald, nadat hun namen waren geno teerd. De thermometer, die aan de oude muur van de Romeinse arena van Nimes hing, wees in de schaduw bijna dertig graden Celsius aan Nolten, die vierde werd achter Quenne hen, Tonello en Le Guilly, is in het alge meen klassement opgeklomen van de der tigste naar de 21ste plaats. In het dage lijkse ploegenklassement werd Nederland derde achter de Frans Noord Oost Centra le ploeg en de ploeg van de Ile-de-France, en dank zij Nolten heeft Nederland zich tevens opgewerkt naar de tweede plaats in het algemene ploegenklassement, met alleen Noord-Oost-Centraal Frankrijk bo ven zich. Klassementen De uitslag van de veertiende étappe van Beziers naar Nimes (214 km.) luidt: 1. Quen nehen (N.O.C.) 6.21.23: 2. Tonello (lie de France) z.t.; 3. Le Guilly (Fr.) z.t.; 4. Nolten z.t.; 5. Rotta (Z.O.) 6.21.32; 6. Darrigade (Z.W.) 6.35.17; 7. Magni (It.) 8. Van Est; 9. Schaer (Zwits.); 10. Baroni (It.). Op de elfde plaats ex aequo het grote peloton in de zelfde tijd als Darrigade. Hierin bevonden zich Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Wagt mans, Gerrit Voorting en Adrie Voorting. Voorts de Italianen Astrua, Bartali, de Zwit ser Huber, alle Belgen, alle Spanjaarden, de Luxemburgers Ernzer en Diederich en de Fransen Lauredi, Bobet, Gauthier, Bolland, Geminiani, de regionalen Dipt,. Renaud, Anzile, Bauvin, Meunier, Walkówiak, Mahé en Mallejac. Het algemeen klassement na de 14e étappe luidt: 1. Mallejac (W.) 79.20.27; 2. Astrua (It.) 79.21.40 op 1.13; 3- Bobet (Fr.) 79.23.40 op 3.13; 4. Bauvin (N.O.C.) 79.24.51 op 4.24: 5. Close (Belg.) 79.25.08 op 4.41; 6. Mahé (W.) 79.25.29 op 5.02; 7. Lauredi (Fr.) 79.26.22 op 5.55; 8. Schaer (Zwits.) 79.26.35 op 6.08; 9. Anzile (N.O.C.) 79.27.52 op 7.25; 10. Rolland (Fr.) 79.28.16 op 7.49; 11. Geminiani (Fr.) 79.28.42 op 8.15: 12. Mirando (Z.O.) 79.34.31 op 14.04; 13. Ernzer (Lux.) 79.34.37 op 14.10; 14. Wagtmans (Ned.) 79.35.59 op 15.32; 15. Gerrit Voorting 79.39.29; 16. Bartali (It.) 79.40.47; 17. Magni (It.) 79.43.35: 18. Van Est 79.44.18 op 23.51; 19. Roks 79.46.26 op 24.59; 20. Rosello (It..) 79.47.04 op 26.37; 21. Nolten 79.47.48 op 27.21: 27. Suykerbuyk 79.55.46 op 35.19: 33. Van Breenen 80.03.21; 52. Adrie Voorting 80.26.27. Het bergklassement luidt na de 14e étappe, waarin twee cols van de derde categorie waren opgenomen: 1. Lerono (Sp.) 24 pnt.; 2. Schaer (Zwits.) 21 pnt.; 3. Bobet (Fr.) 20 pnt.; 4. Bauvin (N.O.C.) en Astrua (It.) 19 pnt.: 6. Mirando (Z.O.) Huber (Zwits.) en Le Guilly (Fr.) 14 pnt.; 9. De Smet (Belg.) en Van Genechten (Belg.) 7 pnt.; 11. Lauredi (Fr.), en Tonello (lie de France) 4 pnt.: 13. Wagtmans, Mallejac (W.) en Rotta (Z.O.) 3 punten. Het ploegenklassement van de 15e étappe luidt: 1. N.O.C. 19.30.57: 2. Ile de France 19.31.27; 3. Frankrijk 19.31.57; -Nederland (Nolten, Van Est, Roks) z.t.; 5. Z.O. 19.32.06; 6. Z.W. 19.45.51: Italië z.t.; Zwitserland z.t.; Luxemburg z.t.; Spanje z.t.; België z.t.; 12. West 19.47.52. Het algemeen ploegenklassement luidt; thans: 1. N.O.C. 236.41.11; 2. Nederland 237.18.51; 3. Nationaal 237.27.54; 4. West 237.31.35; 5. België 237.41.19; 6. Italië 238.12.56; 7. He do France 238.18.57: 8. Spanje 239.15.12; 9. Z.O. 239.15.15; 10. Luxemburg 239.27.01; 11. Z.W. 239.31.47; 12. Zwitserland 239.36.40. Zondag houdt de kanovereniging „Trek vogels" een kanotocht over 30 kilometer door Haarlem en onmiddellijke omgeving. De start vindt plaats 's morgens kwart over tien vanaf het clubhuis van de Trekvogels in de Jachthaven Spaarndamse weg hoek Jan Gijzenvaart. Onderweg wordt twee maal een uur gerust. Robic De eerste dag van de 33e Kaagweek leverde reeds een verrassing op. By de team wedstrijden in de 12 m.2 klasse moesten de gebroeders Kraan van de „Braassemermecr" namelijk hun meerdere erkennen in Gulde- mond en Van Staveren van de „Kaag". Niet alleen boekten Guldemond en Van Staveren in deze klasse succes, doch ook in de val kenklasse, vrijheidsklasse en 16 m.2 klasse wisten zy zich als eerste te plaatsen. In de 12 voetsjollenklasse werden zij tweede ach ter W.V. „Aegir", hetgeen eveneens een ver dienstelijke prestatie was. De uitslagen van de eerste dag luiden: Teamwedstrijd 12 m.2 klasse: 1. „De Kaag" 15,2 p. Teamwedstrijd Valkenklasse: 1. „De Kaag" 21.2 p. Teamwedstrijd vrijheidsklasse: 1. „De Kaag" 41.3 p. Teamwedstrijd 16 m.2 eenheidsklasse: 1. „De Kaag" 33.2 p. Teamwedstrijd 12 voetsjollenklasse: 1. W.V. „Aegir" 52.2 p. Onderlinge zeilwedstrijden (eenmanswed strijd): 1. „Beneventum" J. Hofland. Pa'mpusklasse (eenmanswedstrijd): 1. „Windhaan" P. J. Zaayer. Drakenklasse (eenmanswedstrijd): 1. „Norrcmeer" J. C. G. Hofkes. Vrijheidsklasse (eenmanswedstrijd): 1. „Boer" A. de Wit. Regenboogklasse voor dames: 1. „Duke" mevrouw N. N. Pampusklasse voor dames: 1. „Eidwer" mevrouw N. N. Behendigheidswedstrijd voor jeugdbooten: 1. .Billy" Jac Albers. Openjachten. afstandswedstrijd voor toer- jachten: 1. „Kris-kras" Kapteyn. Kajuitjachten tot 22 m.2 zeiloppervlak: 1. „Hinde" Knape. Kajuitjachten met meer dan 22 m.2 zeil oppervlak: 1. „Pingelaar" Stephanus. Puzzletocht voor motorboten: 1. „Roer domp" Kersteman. Ringsteken voor motorboten: 1. „Vrij- staatje" ir. Vollebregt. Behendigheidswedstrijd voor motorboten: 1. „Bountie III" Rolf v. d. Baumen. Ballonnenjacht voor motorboten: 1. „Tur moil" Van Asten. Het competitieprogramma voor dit week einde geeft verschillende wedstrijden waar over weinig valt te zeggen. Zo op het oog zou men R,C.H. de beste kansen geven van middag om vier uur tegen Kennemerland, evenals A.B.C. op eigen veld tegen T.I.W. V.V.G.A. ontvangt Ajax en de kansen op een resultaat, dat dicht bij een draw zal liggen, zijn groot. H.H.C. gaat Zondagmid dag in Amsterdam proberen O.V.V.O. twee punten afhandig te maken, hetgeen wel niet zal lukken. Schoten ontvangt Zondagmiddag om half drie Blauw Wit en krijgt hierbij een fraaie kans om zich verder van de laatste plaats te distanciëren. In de Overgangsklasse A kan E.H.S. Za- terddagmiddag het eerste klasseschap be halen door V.V.G.A. 2 een punt afhandig te maken. Het zullen er wel twee worden. Zondagmorgen komt weer een big match in deze afdeling. Om tien uur is in het Noordersportpark de wedstrijd S.C. Haar lem— E.D.O. Wint E.D.O., dan zijn Leuven c.s. zo goed als zeker van de tweede plaats en het eerste-klasseschap en zullen Sparta en S.C. Haarlem samen nog om de derde plaats moeten strijden. Wint de Sportclub dan is de spanning er weer geheel in daar Sparta wel van R.F.C. zal winnen. Vole- wijekers kan zich van de vierde plaats verzekeren door een overwinning op D.W.S. In de B-afdeling gaat aller aandacht dit weekend uit naar D.E.C.H.C.K. Zouden de Bloemendalers erin slagen hun achtste achtereenvolgende overwinning te behalen, dan staan de papieren voor T.Y.B.B. en voor hen zelf wel bijzonder gunstig. Bij een nederlaag van de Bloemendalers zou den T.Y.B.B. en H.C.K. gelijk komen in verliespunten en D.E.C. op slechts één punt achterstand! T.Y.B.B. moet Zondag om twee uur thuis van Zeeburgia kunnen winnen. Bij een Gisteren is het vooral de prille jeugd geweest - de adspirantjes en de junioren - die het Gymnaestrada-toneel beheersten. Dat begon 's morgens al met een voorbeel dige serie klassikale oefeningen en toe- stelturnen van de Nederlandse en Zweed se jongens, waarin de ontwikkeling en de zin van de jeugdgymnastiek duidelijk be licht werden, 's Middags waren het in de eerste plaats de Weense meisjes die de aandacht opeisten met een aantal gymnas tische dansen volgens de Oostenrijkse school: pure „bewegingsvorming", die wars is van alle showeffecten en louter uit eenvoudige grondvormen en strakke, fel gescandeerde rhythmiek is opgebouwd. Misschien zien de meeste Gymnaestrada- bezoekers liever het spectaculaire sensa- tieturnen van de Hongaren - die overigens ook gisteren weer een nummertje doods verachting weggaven en waarbij de haren u ten berge zouden rijzen. Maar de ware fijnproever zal dat allemaal graag cadeau gegevep hebben voor deze vederlichte .Oostenrijkse demonstraties, want zuiver der gymnastiek is inderdaadhaast niet denkbaar. Ook de Finse meisjes, die vervolgens aan bod kwamen, hadden een prachtige rhythmisehe dans meegebracht, vol gra cieuze, langzaam in elkaar overvloeiende bewegingselementen: een bekoorlijke slow motion waarvan de suggestieve werking nog versterkt werd door de verdeling van de executantjes in twee spiegelbeeld- groepen. Nog een vorm van slow-motion, en wel een heel uitzonderlijke, zagen wij van de leerlingen der „Loheland-Schuie", een Duits internaat voor „gymnastiek, land bouw en handwerk", waar min of meer welgestelde jongedochters leergangen vol gen in weven, kunstnijverheid en reli gieuze vraagstukken. De school heeft de naam een vrij excentrieke instelling te zijn en die reputatie is, althans wat haar gymnastiek-demonstratie betreft, wel be vestigd. De Loheland-diseipelen kwamen op in een soort van waarschijnlijk zelf-geweven stola's van Griekse allure en begonnen daarna aan elkaar duwtjes uit te delen, die door de geduwd en al vallend, of kwa- si-vallend, werden „afgevangen" op de „schokbrekers" der spieren, waarna men uiterst traag in corrigerende bewegingen tot de normale evenwichtsstand terug keerde. Had dit volkomen systeemloze ge duw (er werd geen rhythme of tempo bij aangegeven en iedereen handelde dus maar naar eigen willekeur) als spel van actie en reactie nog wel enige zin, volko men onbegrijpelijk werd de zaak, toen de dames op overigens zeer kunstige wijze met koperen staven gingen balanceren, al weer zonder enige coördinatie en ieder op haar eigen houtje. En ook de verdui delijking van haar leidster, dat deze oefe ningen „voorbereidingen waren tot het uittreden van de mens uit zichzelf tenein de zich in de materie te verdiepen" maak ten het publiek niet veel wijzer, waarom men maar schielijk naar een andere Gym- naestrada-hal verhuisye. Daar waren in middels de jongens-adspirantjes van de Deense ploeg in actie gekomen met een sortering lange mat-oefeningen zoals men het zelfs van volwassen keurturners maar zelden ziet: als elastieken koboldjes flits ten, buitelden en sprongen zij door heel het répertoire van de grondgymnastiek en dat in zulk een verbijsterend tempo dat het nauwelijks bij te houden was. En nog een ander verbluffend staaltje van jeugdturnen had deze tweede dag in petto: een dozijn Italiaanse meisjes van tien tot veertien jaar en dus meerendeels nog precies even spichtig en mager als onze eigen hoop der natie in die leeftijds- groeep. Maar wat deze kinderen gister avond in de finale van het Ahoy-program- ma ten beste gaven aan radslagen, hand standoverslagen tot splagaat en salto's voor- en achterwaarts, individueel zowel als in teamverband, dat was inderdaad acrobatiek van de bovenste plank. En hoewel wij eigenlijk maar blij zijn dat onze eigen adspiranten niet aan zulke ex perimenten gewaagd worden, als schouw spel was het onweerstaanbaar. Geen wonder dan ook dat de eivolle Ahoyhal deze kinderen tenslotte een ovatie bereid de, zoals nog weinigen op dit gymnastiek- feest ten deel gevallen is. Vandaag geven Nederlandse en Scan dinavische turners in het Sparta-stadion een reprise van de openingsvoorstelling van Woensdagavond; morgen wordt de Gymnaestrada besloten met een rijk-geva rieerde sportmiddag in het Feyenoord- stadion. nederlaag van D.E.C. krijgt H.F.C. Haar lem nog een kans op de derde plaats mits de roodbroeken om te beginnen Zaterdag middag van Schoten 2 winnen. The Cat chersD.O.S. moet door de Amsterdam mers gewonnen kunnen worden. Op 25 en 26 Juli zal wederom een team van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten Nederland bezoeken, namelijk dat van de Lakenheath Pirates. Op 25 Juli zal in Rotterdam een wedstrijd worden gespeeld op het Sparta-terrein tegen een bondsteam. dat als volgt is samen gesteld: werper: H. Urbanus (OVVO); van ger: Vreenegoor (HHC); le honk: Tromp (ABC); 2e honk: Keulemans (Schoten); korte stop: Ch. Urbanus (OVVO); 3e honk: Smidt (HHC); linksveld: Bouwens (ABC); midveld: Roiitkamp (RCH); rechtsveld: Kok (Ajax). Reserves: Jongeling (RCH); Marsland (ABC); Kraal (ABC): Rozendaal (OVVO); Jole (HHC) en Wey (OVVO). Op 26 Juli wordt in Amsterdam gespeeld op het terrein van Ajax om twee uur. Het bondsteam voor deze wedstrijd is als volgt: werper: Urbanus (OVVO); vanger: G-eurts (Schoten); le honk: Hoogenbos (HHC); 2e hok: Rozendaal (OWO); korte stop: Jole (HHC); 3e honk: Smidt (HHC); linksveld: Bouwens (ABC); midveld: Wey (OVVO) en rechtsveld: Keulemans (Schoten). Reserves zijn Duinker ("Ajax); Kraal (ABC); Ch. Ur banus (OWO); Boersma (OVVO); Hout kamp (RCH) en Kok (Ajax). De Belgische ploeg voor de wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan, die van 22 tot en met 26 Augustus in Zürich worden gehouden, is als volgt samengesteld: Profs. Sprint: Gosselin, Pauwels, Ver- bruggen. Reserves: Nihant, Van de Wielle, Buelens. Achtervolging: Glorieux, De Beukelaer. Reserves: Jochums, Gielen. Stayers: Verschueren, Michaux, Goethals. Reserves: Leliaert, De Stobbeleire. Amateurs. Sprint: De Bakker. Gosselin, Martens. Reserves: Peeters, Martens. Achtervolging: De Paepe, Raymond. Re serves: Batsle, Verplaatse. Juist ais haar landgenootjes in de adspirantengroep boeken ook deze Italiaanse juniores een ec-atant succes. Men ziet hen hier in een bekoorlijke rhythmisehe dans tijdens een der ochtend-uitvoeringen. Als Zondagmiddag op Duindigt de start valt voor de Nederland-België prijs is het voor de 13de maal na de oorlog, dat de Belgische en Nederlandse fokproducten met elkaar de degens kruisen. Het jaar lijkse duel is dan begonnen, een duel, dat in binnen- en buitenland met grote belang stelling wordt tegemoet gezien en waaruit zoals onze vaderlandse fokkers hopen opnieuw de opwaartse ontwikkeling van de inlandse harddraver tegenover het bui tenland moet blijken. In 1946 is men met deze matches begonnen, maar het duurde tot in 1949 eer de Hollandse equipes de Belgen een nederlaag konden toebrengen. Nadien boekten de Zuiderburen op Duin digt nimmer meer een zege in het punten klassement en de verschillen in België werden ieder jaar kleiner. De 13de match wordt nu met een zeker optimisme tegemoet gezien en met recht, daar op papier inderdaad een puntenover- winning in het verschiet ligt. Dit optimisme is voornamelijk gebaseerd op de ontmoeting tussen de 3-jarigen, die in ons land sneller zijn dan in België. Om dat verschil te elimineren hebben de Bel gen daarom een beroep gedaan op Marcel Dewulf, die met zijn 3-jarigen in België kwam, zag en overwon. Kodak won 8 maal achtereen en is nog ongeslagen; zijn stalge- note Kalpurnia liep 7 keer in gezelschap van Kodak, eindigde evenzovele keren als tweede en won prompt toen Kodak op stal bleef. Sinds begin Maart kwamen deze beide sterren echter niet meer in de baan. Daar de Hollandse cracks Rentinus, Roland en Rhea Hollandia regelmatig hebben deel genomen, betekent dit een belangrijk voor deel. Hoewel Roland een beter record heeft dan Rentinus, gaat toch de voorkeur uit naar de 3-jarige van Jan de Vlieger, die de laatste maal zo gemakkelijk iirzijn athleti- sche gangen zijn meerderheid toonde, dat de jonge hengst nog veel meer in zijn mars moet hebben. Roland zal de tweede plaats bezetten met als mogelijk outsider Stal Dewulf. De 4-jarigen Bij de 4-jarigen is een keuze veel moei lijker, daar hier de verrichtingen weinig uit elkaar lopen. Een zekere winnaar zou Qui Hollandia G kunnen zijn als Geersen de hengst van start tot finish wist te be dwingen, doch de vraag is of hij dit met dit hypernerveuze paard zal kunnen pres teren. Geersen zal in de afgelopen weken in de training ongetwijfeld alles hebben geprobeerd om dit paard in orde te krijgen en daar zijn laatste course bevredigend was te noemen mag een outsiders-aanbeveling voor de hengst niet achterwege blijven. Veel betrouwbaarder, maar minder snel is Queen Bess, een merrie met een verras sende eindspeed. Door haar betrouwbaar heid zal zij in de voorste gelederen eindi gen. Hoe Quicksilver S zich in dit hoge gezelschap zal gedragen moet worden af gewacht, maar op een regelmatige verrich ting moet worden gerekend. De Belgen zien hun kansen in Jolie Mu riel en wel niet alleen door het feit, dat dit de snelste van het Belgische gezelschap is, doch ook door het feit, dat dé kleine Remi Bals de leidsels voert. Remi is een kunstenaar in zijn vak, een man, die een grote vermaardheid heeft in heel Europa door zijn rijkwaliteiten, zijn tactiek en het op het juiste moment lanceren van de aan val. Daar zowel Jumper als Judith van mindere klasse zijn, zal de eindstrijd wel gaan tussen Jolie Muriel, Queen Bess en Qui Hollandia G. Wij verwachten Jolie Mu riel als eerste, Queen Bess als tweede en Qui Hollandia G als de grote en gevaar lijke outsider. De 5-jarigen Ook bij de 5-jarigen slaat op papier de balans door naar de Belgen, die in Iota Star, Ifille en Iris Volo een zeer sterk trio hebben. Iota Star is de beste, doch wordt "door een onervaren rijder gestuurd, terwijl Iris Volo profiteert van Bals grote stuur manskunst. Ifille is het vraagteken, daar haar laatste courses niet zo best waren. Postduifje G, Peter Spencer en Pétulance K krijgen het hier heel moeilijk en slechts door de juiste tactiek toe te passen zou Postduifje G of Peter Spencer kunnen winnen. Indien Postduifje G onmiddellijk fel van start gaat en de Belgen zouden vol gen, dan kan Peter Spencer met zijn enorme uithouding in de wedstrijd de moe gestreden koplopers kunnen passeren. Ver moedelijk zullen de Belgen daar niet in vliegen, omdat zij met de krachten van hun paarden ook zuinig zullen moeten om springen. Op Iota Star valt derhalve de keus, gevolgd door Postduifje G, met Peter Spencer en Iris Volo als de outsiders. Zelfs bij deze voor de Belgen gunstige uitslag zou ons land door een betere gemiddelde pres tatie toch nog de meeste punten in de wacht slepen en daarmee opnieuw een overwinning boeken. De omlijstende draf nummers zijn van grootse allure, daar hiervoqr behalve de beste Nederlandse paarden ook de Belgi sche elite-klasse is aangemeld. In de Prijs van Kortrijk krijgt Madame B het op te nemen tegen Fleur d'Ann II en Notekra- ker S, een 3-tal, dat elkaar nauwelijks in snelheid ontloopt. Madame B wordt gezien als winnaar, gevolgd door de Belgische gast en Notekraker S. De ongelukkige Narciso van Zora kan met enig geluk verrassen. Hoewel de nationale ster Mac Kinley eveneens voor dit nummer staat ingeschre ven zal Geersen vermoedelijk prefereren met hem te starten in de Prijs van Bras- schaet, waarin België is vertegenwoordigd met Egmont en de nieuwe ster Guy Mad den. Niettemin wordt een zege verwacht van Mac Kinley, gevolgd door Guy Madden en Norton Williams. Egmont is de out sider. Het eveneens 2500 meter lange ope ningsnummer kan een zege worden voor Nonnie M, in gezelschap van Oosting's Lieveling en Pieter D. Zonder fouten kan Peterhof verrassen. Twee rennen completeren dit met 15.000 gedoteerde programma. Het klassieke Van Brienen Memoriaal brengt Altair als de favoriet aan de start, gevolgd door Sans Valeur, Dream Star en Maharadja. Out siders: Hidalgo en Grand Cliff. In de Gouden Zweep heeft entrainement Riem of wel de mount v. d. Kraats uit Sakina en Truus de meeste kans, gevolgd door Rendez Vous. Op de eerstvolgende vier Vrijdagen z een speciale trein van Amsterdam naar Av maar rijden, ten behoeve van de bezoek»- van de Alkmaarse kaasmarkt. Deze ,.K= expresse" rijdt dit jaar. voor het eerst.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7