Predikbeurten Experimentele leergang „Wording" op Tweede Centrale School Hersteld en verbeterd „Riche-bad" gisteren weer in gebruik genomen .Clowntje Rick Weer-w aarnemingen op IJmuidens kustwacht Plan voor wijkgebouw in Zuid-West brieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE GQURANT Belangrijk werk van Nederlandse Onderwijzersvereniging Onderwijs gericht op praktijk van het maatschappelijk leven KNMI begint meteo-post Tramhalte voor Slotermeer RK scholen in Oud-Schoten exposeren werkstukken Vierjarig meisje zou brandje hebben veroorzaakt W Aanbesteding technische school in Hoofddorp „Eikenrode" wordt niet afgebroken Voor de kinderen Muzikale dank van Putters- hoek aan Heemstede ZATERDAG 18 JULI 1953 "TVTU DE SCHOOLDEUREN van de beide Centrale scholen voor voortgezet lager ll onderwijs in Haarlem achter de naar zomervacantie snakkende jeugd zijn dichtgeslagen, is er alle aanleiding om enige aandacht te wijden aan een weliswaar niet afgesloten, maar toch tot een zekere ontwikkeling gekomen periode van expe rimenteel onderwijs op de Tweede Centrale school aan de Linschotenstraat. Enkele jaren geleden kwam onderwijs en methode van de v.g.l.o.-scholen in de Tweede Kamer ter sprake en bij die gelegenheid heeft de toenmalige minister Rutten een motie aanvaard, waardoor aan de drie onderwijzersorganisaties opdracht werd ge geven een methodiek te ontwerpen, die tegemoet zou komen aan de onderwijsbe hoeften van twaalf- tot vijftienjarige kinderen. Dit heeft geleid tot het ontstaan van de leergang „Wording", in druk verschenen bij de uitgeverij v.h. A. Kemperman te Haarlem, en gebaseerd op het researchwerk dat door het paedagogisch centrum van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging werd verricht onder leiding van de heer F. Evers en met zeer grote steun van een wetenschappelijk adviseur van het paedagogisch centrum, prof. Kohnstamm. Leerkrachten van zeventig tot tachtig scholen hebben drie jaar lang aan tal van weekeindconferenties deelgenomen, de eerste twee jaar met regeringssubsidie, welke het laatste jaar sterk werd verminderd. In Haarlem werd alleen door de Tweede Centrale school aan dit pionierswerk deel genomen. Uitgegaan werd van de gedachte, dat eerste leerkring (de zes later te verminderen tot vijf klassen van de lagere school) basisonderwijs moet zijn en dat in de tweede leerkring (het voortgezet lager onderwijs, nu nog alleen zevende en achtste leerjaar maar in de toekomst wellicht ook het zesde) het kind gebracht moet worden tot het zelfstandig toepassen en verwerken van de op de lagere school opgestoken kennis. De algemene doelstelling daarbij is, zoals van iedere andere school, ontwikkeling van hart, hoofd en hand in hun onderling verband, waarbij rekening moet worden gehouden met de psychische stadia die de wordende mens doorloopt. Enkele belangrijke kenmerken van de leergang „Wording" lichten wij hieronder toe, waarbij wij de uiteenzettingen van de heer Evers volgen. Voor de leerstofordening is het stelsel van leerstofkernen gekozen. Men kent de bezwaren tegen de nog steeds overheer sende, starre vakindeling op onze scholen, waardoor rekenen, taal, aardrijkskunde, geschiedenis op zich zelfstaande groot heden zijn geworden, zonder dat het kind iets blijkt van het toch wel degelijk be staande onderlinge verband. In „Wording" zijn nu horizontale verbindingen tussen de vakken gelegd, waardoor de leerstof een samenhangend geheel wordt, zonder dat de splitsing in vakken geheel wordt opge heven. Dit kan ook niet, omdat bepaalde vakken tenslotte volgens een zekere syste matiek moeten worden gegeven. Zo werden twintig leerstofkernen ont worpen. In het zevende leerjaar worden behan deld: „De mens en zijn strijd om het be staan" (Volksgezondheid, De strijd tegen en om het water, Helpt elkander, Van huis gezin tot „Nederlands gezin", Leren, lezen, leven) en „De mens en zijn vrije tijd" (De natuur in, sport, liefhebberijen en zelf ontwikkeling, uitgaan, verenigingsleven). In het achtste leerjaar komen in behande ling „De mens en de hem omringende wereld" (Mens en dierenwereld, mens en plantenwereld, mens en techniek, mens en kunst, mens en wetenschap) en „Nederland temidden van andere volken" (Door alle eeuwen, Nederland in het wereldverkeer, Nederlanders buiten onze grenzen in deze tijd, Deel van groter geheel, Naar groter vrijheid). Alle vakken worden dus naar die onder werpen gericht en krijgen daardoor een practische betekenis. Ter illustratie een enkel voorbeeld van de rekenles. Geen op gaven meer over leeglopende vaten of Jan en Piet die elkaar ergens op een weg moe ten tegenkomen, maar sommen als: „In onze gemeente komen 1500 mensen in aanmerking voor ouderdomsuitkering. Ze ontvangen gemiddeld 575,per jaar. Hoeveel wordt in deze gemeente per jaar uitbetaald?" Anderzijds leidt de behandeling van der gelijke stof tot het klassegesprek, dat van zo grote betekenis is voor de vorming van de persoonlijkheid. Een uitvloeisel van het klassegesprek is weer, dat er teamwork ontstaat. Groepjes van drie tot vijf leer lingen krijgen gezamenlijk een opdracht om zich zo volledig mogelijk op een be paald onderwerp te oriënteren. Bij „Volks gezondheid" zal de een bijvoorbeeld naar de directeur van een ziekenhuis stappen, een ander naar een badhuis, de derde zal over een Kruisvereniging informaties in winnen, de vierde stelt zich op de hoogte ADVERTENTIE Eén,.WARE JAKOBS"product De top van bewoond IJmuiden de strandhuisjes niet meegerekend is het semafoorduin en dit stukje van de kust kan zich erop beroemen, dat het tussen Den Helder en Hoek van Holland het enige is, waar van een kustwachtpost af een on belemmerd uitzicht op zee mogelijk is. Dat lijkt weinig belangrijk, maar het Konink lijk Meteorologisch Instituuut in De Bilt, dat tussen de beide uiteinden van de rechte Nederlandse kustlijn zocht naar een goed plekje voor nieuwe meteorologische waar nemingspost, vond deze uitzonderingspositie wel degelijk van groot gewicht en toen er dan ook van de zijde van de scheepvaart wensen naar voren kwamen, om een ge fundeerd inzicht te krijgen in de weers omstandigheden aan de mond van de wa terweg naar Amsterdam, is het besluit ge vallen, IJmuiden een waarnemingspost van het K.N.M.I. te geven. In volmaakte harmonie met de dienst voor het Loodswezen, die tenslotte de kustwachtposten beheert, wordt dan ook thans gewerkt aan de verwezenlijking van deze post op de semafoor. Voor het inval len van de winter denkt men het instru mentarium geplaats en de opleiding van de benodigde kustwachters-waarnemers voltooid te hebben, zodat dan de waar nemingen uit IJmuiden zowel in het alge meen weerbericht als in het weerbericht voor de scheepvaart knnen worden ver werkt, terwijl het K.N.M.I. er bovendien zijn voordeel mee kan doen in de arbeid voor de meteorologie op internationaal niveau. De traditionele Kaagweek werd Vrijdagochtend geopend met onderlinge zeilwedstrijden. Tijdens de eemnanswedstrijd regen boogklasse. van de werkwijze der ziekenfondsen, en zo voort. De verzamelde gegevens worden dan ver werkt in de vorm van opstellen, rapporten, grafieken, tekeningen, al naar de voorkeur aer leerlingen. Dit groepswerk is werkelijk- heidsonderwijs bij uitstek. Het is ook orga nisatorisch van gewicht, omdat de leider van de groep eerst een werkplan moet op stellen, dat besproken moet worden, er moet een werkverdeling worden gemaakt, er moet een overzicht komen van het be nodigd materiaal. Bij de leerstof neemt ook de aesthetische vorming een zeer belangrijke plaats in. Op de weekendcursussen van het paedagogisch centrum is daar dan ook zeer grote aan dacht aan besteed, aan muziek, aan teke nen, boetseren, handwerken, maar ook aan gebaar en dictie. Taal centraal Werd vroeger algemeen aangenomen dat het rekenen het denkvermogen der kinde ren scherpte, thans is men tot het inzicht gekomen, dat de taal die immers bij ieder ander vak weer te pas komt een centrale functie in het onderwijs heeft. Door de taal kunnen mensen voelen, han delen, denken in gemeenschap. Uit dit be ginsel volgt, dat voor het verwerven van kennis, vaardigheden en begrippen de kin deren zoveel mogelijk twee aan twee mo gen samenwerken, dat wil zeggen indien zij van ongeveer dezelfde begaafdheid zijn en hetzelfde tempo hebben. Naast de taal is de hand orgaan van de menselijke geest, zo luidt een ander inzicht, waarop de leergang „Wording" rust. Aanschouwing, handelen en denken moe ten innig met elkaar worden verbonden. Daarom zijn de practische vakken in het bijzonder in de levensfase van twaalf tot vijftien jaar voor de algemene vorming, dat is de ontwikkeling van hand, hoofd en hart in hun onderling verband zo belangrijk. Ongestempeld Uiteraard kunnen wij in dit beknopte artikel zeker niet alle facetten van het op de Tweede Centrale School begonnen ex periment behandelen. Zeker zullen wij niet ingaan op de vraagstukken die met de in grijpende onderwijshervormingen, welke oud-minister Rutten op het oog had, samenhangen. Maar wel willen wij nog op het volgende wijzen. Op de Tweede Centrale School worden de kinderen niet ingedeeld naar de bestem ming welke zij denken te krijgen. Dus geen klas voor aanstaande Mulo- of H.B.S.-leer lingen, geen klas ook voor hen die na het achtste leerjaar geen schoolonderwijs meer zullen volgen. Natuurlijk is er bij al die leerlingen ver schil in begaafdheid. Maar die komt op andere wijze tot uitdrukking. De practische taken in „Wording" zijn in drie graden verdeeld naar gelang de moeilijkheden. De sterk individueel gerichte behandeling der leerstof maakt het mogelijk dat in dezelfde klas leerlingen bezig zijn met taak A, B of C. Wie aan C nog niet toe is, blijft in sta dium B. tot hij dat geheel onder de knie heeft, en dat geldt eveneens voor degene die nog niet aan D toe is. Geeft dat minderwaardigheidsgevoelens bij hen die het niet verder dan fase A brengen? Geenszins, want wie bij rekenen nog met A bezig is, kan bij biologie wel in C zitten en omgekeerd. Er is trouwens aan deze methode nog een ander groot voordeel verbonden. Niet alleen behoeven de kinde ren niet verder te springen dan hun stok lang is, maar wat zij leren, kunnen zij ook goed leren. Zij verlaten een bepaald sta dium van de leerstof niet voor zij het be heersen, omdat zij bij deze methode niet voortgejaagd worden, omdat de klas als ge heel verder moet. Bovendien werkt dit systeem „determi nerend", dat wil zeggen: men ervaart ge durende het onderwijs voor welke richting van studie of beroep het kind het geschikst is. En dat is een werkwijze die ook met grote instemming wordt beschouwd door de Ambtenaar belast met de Beroepskeuze voorlichting. Tenslotte: persoonlijk lijkt ons het wezen lijke belang van het streven van de leer krachten van de Tweede Centrale School hierin te liggen, dat zij naar wegen en mid delen zoeken welke dit grote doel bereik baar maken: de vorming van mensen die weten wat er in de wereld gebeurt en hoe zij zich daarin hebben te gedragen. Mensen, die zich bewust zijn van hun taak, bewust van het grote voorrecht dat er schuilt in het deelhebben aan de cultuur. De snelle uitbreiding van Tuinstad Slo termeer heeft tot gevolg, dat de vroegere halte Groeneweg in de tramlijn Amster damHaarlemZandvoort, waar slechts sporadisch tramtreinen stopten, aanmer kelijk aan betekenis heeft gewonnen. Daarom zullen met ingang van de win- terdienst aan de in Burgemeester De Vlugt- laan herdoopte halte alle trams op tijdig verzoek stoppen. Gisteravond om half negen richtte de bur gemeester van Zandvoort, mr H. M. van Fenema, zich tot de velen, die zich rondom het fraaie nieuwe „Riche-bad" hadden ge schaard. De burgemeester memoreerde dat op 6 Mei 1950 hier in dezelfde omgeving het bad ge opend werd, dat op 1 Februari 1953 door de stormramp verwoest werd. „Hoe krijgen we dat ooit weer voor elkaar", hebben overheid en exploitant zich toen afgevraagd en na grote samenwerking werd het bad opge bouwd. Spreker toonde zich zeer verheugd over deze tweede opening. Een aantrekkelijk bad met een veel betere outilage werd opge bouwd uit de puinhopen van het oude en het was sprekers vaste overtuiging, dat dit bad, een unicum aan Hollands Noordzeekust, en zelfs in geheel West Europa, opnieuw zeer succesvol zal blijken te zijn. Hierna werd het woord gevoerd door de heer Visser, namens het bedrijfsschap „Bad en zweminrichtingen in Nederland", die hulde en dank bracht aan de arbeiders, die in de korte tijd de herbouw mogelijk maakten. Vervolgens feliciteerde de heer Armbrust de heer Pomper namens de Koninlflijke Ne derlandse Zwembond. Het had spreker bij zonder getroffen, dat de heer Pomper twee dagen lang een stoommachine had gecharterd, om het water voor deze opening op tempera tuur te krijgen. Voor deze ondernemingsgeest en het medeleven met de zwemmers en zwemsters, die het feestprogramma van deze avond moesten verzorgen, liet spreker door de jongste deelneemster namens de zwemclub „Admiraal de Ruyter" uit Amsterdam, de heer Pomper een presse-papier aanbieden. De voorzitster van de Zandvoortse zwem club „De Zeeschuimers", mevrouw Hennis Dorreboom. bood als laatste spreekster na mens de zwemclub een versierde reddings- haak aan. Tenslotte was het _woord aan de heer Pom per, die in een geestige toespraak allen harte lijk welkom heette. De heer Pomper bracht dank aan de burgemeester, aan de directie van de Herstelbank, aan aannemer en korps chef van politie, die allen hebben samenge- In de school voor R.-K. voortgezet lager onderwijs (afdeling meisjes) aan de Eems- straat in Oud-Schoten, wordt een tentoon stelling gehouden van door leerlingen van deze en de St. Philomena-school vervaar digde handwerken en slöjdstukken. Er was een grote verscheidenheid van onderwerpen te bekijken; de jongensklas se, gericht op het anibachtsonderwijs had verscheidene keurig afgewerkte kleine meubels zoals krantenbakken en bankjes geleverd. Verder zagen wij de geijkte schemerlampjes, kapstokken, siertegels en zowaar een paar goed geslaagde medicijn kastjes, waar, zoals het hoofd der school, de heer G. J. de Graaf, ons vertelde, erg veel tijd in was gaan zitten. De meisjesklasse toonde ons wat vaar dige handen kunnen doen met kralen en lovertjes, met raffia en pitriet. Alles zag er extra fris en verzorgd uit door de smaakvolle opstelling. In de gymnastiek zaal tenslotte ontwaarden wij het grootste aantal werkstukken wat wij ooit bijeen zagen op een schoolexpositie. Een groot getal jurken, vestjes, en schorten door de hoogste klassen vervaardigd, kinderkleding en lingerie afkomstig van de hoogste klassen der lagere school en niet te ver geten de resultaten die eerste- en tweede klassertjes tot stand hadden gebracht: kleedjes en wollen speelgoedpoppen. Alle maal heel genoeglijk om naar te kijken. Zaterdagmiddag van drie tot zes, Zon dagochtend tot half een en Zondagavond van acht tot negen kan men de tentoon stelling bezoeken. werkt, om deze herbouw mogelijk te maken, hetgeen niet zo eenvoudig was. Tenslotte dankte spreker allen voor de morele steun, die hij in zo grote mate heeft mogen onder vinden. Een aardig moment werd daarna nog het aanbieden van een grote taart, voorstellend het nieuwe zwembad in miniatuur, door het lid van het personeel, de heer S. Koper, na mens het gehele personeel, uit dankbaarheid voor hetgeen de heer Pomper voor zijn perso neel altijd gedaan heeft. De echtgenote van Zandvoorts burgemees ter. mevrouw Van Fenema-Brantsma, hees hierna onder de tonen van het Wilhelmus de nationale driekleur aan de vlaggemast, waar mede zij het bad officieel openstelde. Massale duik Ongeveer 200 jongens en meisjes van „De Zeeschuimers", die zich rondom het bad had den opgesteld, namen hierna met een mas sale duik bezit van het bad, terwijl daarna Springplank en duiktoren door hen werden Ingewijd. Een prachtig uitgevoerd programma kunst en figuurzwemmen werd hierna in het onder water verlichte bad uitgevoerd door een vijf tiental meisjes van de zwemclub „Admiraal de Ruyter" uit Amsterdam. Het werd een buitengewoon feeëriek schouwspel, waarin bijzonder fraaie staaltjes van kunstzwemmen werden getoond, die door het publiek zeer werden gewaardeerd. Het herboren „Riche-bad", dat on talrijke onderdelen aanmerkelijk verbeterd werd, zal ongetwijfeld grote aantrekkingskracht gaan uitoefenen op zwemlustig Nederland en zal bovendien een grote aanwinst en een prachtig propaganda-object voor de badplaats Zand voort blijken te zijn. B. en W. hebben, zoals wij indertijd al berichtten, in principe besloten mee te werken aan de totstandkoming van een wijkgebouw in Haarlem-Zuid-West. De buurtvereniging heeft zelf daartoe reeds een kapitaal van vijfduizend gulden, de gemeente zal, indien de raad met het in een der eerstvolgende raadsvergaderin gen in te dienen voorstel accoora gaat, een voorschot van ongeveer 22.000 gulden ver strekken. Het is de bedoeling dat, indien er niets tussen komt, het gebouw zal komen aan de Kamerlingh Onnesstraat, naast de in aanbouw zijnde kleuterschool. Gistemriiddag omstreeks kwart over vijf werden de bewoners van een bovenhuis aan de Schreveliusstraat in Haarlem opge schrikt door een brandje dat op de zolder kamer was uitgebroken. De hoofdbewoner slaagde er in het vuur met eigen middelen te doven. Een vier jarig meisje, dat er met haar broertje had gespeeld, wordt er van verdacht zich ver maakt te hebben met het afsteken van lu cifers. De schade aan geschroeid textiel be draagt ongeveer honderd vijf tig gulden. ADVERTENTIE r - V V HILLEGOM CAFÉ-RESTAURANT VOOR UW LUNCH, DINER OF SOUPER NAAR ..TRESLONG" RIANT UITZICHT O» DEMONSTRAT1ETUIN BESCHAAFD ORKEST GAARNE RESERVEREN WiJ UW TAFEL - TEL. K 2520- 5347 Gisteren vond in hotel „De Landbouw" in Hoofddorp de aanbesteding plaats van de bouw van vijf praktijklokalen, waaronder een rijwielbergplaats, een transformatorhuisje, dempen van sloten, riolering en straatwerken, als gedeelte van een nieuwe technische school in Hoofddorp. De hoogste inschrijver was E. B. Blazer en Johan Akkerboom uit Rijnzaterswoude met 380.000. De laagste inschrijver was Johan Seijsener uit Hillegom met 299.895. Er waren twintig inschrijvers. Nazorginrichting voor invalide kinderen Naar wij vernemen zal de villa op het landgoed „Eikenrode" te Heemstede, dat is aangekocht ten behoeve van de bouw van een nieuw marinehospitaal, niet worden afgebroken, maar door het Rijk worden afgestaan aan de „Mytylstichting", die zich toelegt op de nazorg voor gebrekkige, door kinderverlamming getroffen kinderen. Enige jaren geleden zou deze nazorg inrichting in de villa „Duinzicht" te Voge lenzang worden gevestigd, maar later gaf de stichting de voorkeur aan „Eikenrode". c Ja, het vliegtuig bromde maar aldoor verder; het was nu boven de wijde zee. Als Oom Tripje njiar beneden keek, kon hij nu en dan daar een groot stoomschip zien, dat over de golven ging. Maar het vliegtuig kwam natuurlijk veel vlugger vooruit, en zo'n schip was dan weer gauw uit het oog verdwenen. Oom Tripje zat daar goed. De stoelen in het vliegtuig waren gemakkelijk, met zachte kussens van leer. Hij kon uit het raampje kijken, als hij er zin in had;-maar zo boven die eindeloze zee was er niet zoveel te zien. Dan nam hij maar weer eens 'n boek uit zijn koffer en ging wat lezen, of hij zat wat te praten met een andere passagier. Bedden waren er niet in het vliegtuig; daar was natuurlijk geen ruimte genoeg voor. Maar dat was ook niet nodig. De stoelen waren zo gemaakt, dat men de leuning naar achter kon klappen, en dan kon men er zo, languit, lekker op slapen. Dan brandde er maar 'n enkel lampje, en dan sliep oom Tripje rustig tot de volgende morgen. En er was ook goed gezorgd voor de andere dingen, die de reizigers nodig hebben, 's Morgens kregen ze lekkere thee en brood, en op andere tijden ook alles, wat ze wilden. Vlees, aardappelen en pudding en zo meer was er ook, want in het vliegtuig ontbrak ook een keuken niet! Zoals wij reeds enige tijd geleden mede deelden, was in Puttershoek het plan ge rezen twee muziekverenigingen naar Heem stede af te vaardigen, ten einde in de mu ziektent tegenover het Verversingshuis in het wandelbos „Groenendaal" een concert te geven. Dit is dan bedoeld als een klein bewijs van de erkentelijkheid, welke men in de geadopteerde gemeente koestert ten opzichte van de Heemsteedse ingezetenen voor de spontane hulp en sympathie, wel ke men hier van deze zijde mocht onder vinden. Hieraan kan thans worden toegevoegd, dat deze muzikale dank Dinsdag 21 Juli 's avonds om acht uur wordt gebracht door de Puttershoekse fanfare en de Accordeon vereniging „Con Brio" eveneens uit Put tershoek. Uiteraard zal het door het Adop tiecomité bijzonder op prijs worden gesteld, wanneer deze uitvoering door een groot aantal belangstellenden wordt bijgewoond. (Verkort weergegeven) MUIDEN DUIZEND JAAR Waar 't water van de Vecht, verloopt in 't IJselmeer Ligt, duizend jaren oud, gescheiden van 't verkeer Het Vestingstadje Muiden, terzijde staat zijn Slot Dat eeuwen reeds aaneen, met de orkanen spot! 't Heeft IJselmeer en Vecht, een haven, sluis en werven Die 't voor de watersport niet zonder meer kan derven Het breidt zich moeizaam uit, als moet het zich beperken Terwille van zijn gastvrijheid, aan Defensieve werken. Doch gunstig als het ligt en door zijn slot vermaard Bleef Muiden in de loop voor rampen niet gespaard En vielen toen daarbij ook mensen te betreuren Heel Nêerland leefde mee, bij dat zo droef gebeuren. Die duizend jaren nu, zal 't stadje gaan herdenken Aan 't heden en verleden, gaat het zijn aandacht schenken Want Muiden is actief, sportief als ook daadvaardig Het worde dan een feest, de Muidenaren waardig! Haarlem 1953 J. VAN WAMEL Sr. ZONDAG 19 JULI 1953. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Dr. A. J. Rasker. 3.30: Con sistoriekamer, Liturgische dienst Slechtho renden. 6: Ds. B. van Gelder. Zangdienst, uit te zenden door het I. K. O. R. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waarden burg. Noordcrkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Dr. J. C. Roose, van Groningen. Oos- terkerk. Zomerkade. 10: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer, Heemstede. Bakcncsserkerk, Vrou westraat. 9.30: Kinderkerk. Mevr. M. S. de Milde-Kapteijn. 10.30: Jeugddienst. Ds. B. van Gelder. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. A. Boschma, van Overschie. 10.45: Ds. A. Oskamp, van Heem stede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Dr. A. J. Rasker. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. J. van Dorp. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Alle- Dag-Kerk, Maandag 7.30 en Woensdagmid- dag 2: Contactbijeenkomsten met Gerepa- trieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 22. Dinsdag 3: Rondelafelbespre- king, Broederkerk. Parklaan 34. Eglise Wal- lonne. 10.30: Pas de service. Church of Eng land, Kinderhuissingcl 8.30 p. m. Evensong Rev. Mossman. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Hr. Kruithof. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: W. F. Kloos. Gouda. 7.30: F. H. v. d. Horst, Leiden. Woensdag geen samenkomst wegens tournée Hermann Zaiss. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Rev. George Bracks, uit Canada. 5: Dhr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. 8: Geen Jeugdsa men komst wegens tent campagne Youth for Christ. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag geen samenkomst we gens bijeenkomst Hermann Zaiss in de Grote Kerk. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Ds. H. R. Tim mermans, uit Yerseke. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterd. 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schulz. O. R. G. Centrum, Westerboutpai-k 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. R. Siertsema, Beroepen pred. te'Sib- culo. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Wilhelminakerk 10: Ds. A. M. Boeijinga. Bevest. van Ambts dragers. 5: Ds. T. B. van Hout, Aalsmeer. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. E. Jansen, Berli- kum. 5: Ds. R. Siertsema. Geref. Kerk. Be gijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. Gereform. Gemeente. Ridderstraat 29. 10 en 5: Dhr. Mo lenaar. Geref. Gemeente (uitgetredenen), Wolstraat 7. 10 en 4: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. B. Bijleveld, Noor deloos. Dinsdag 7.30: Cand. W. de Joode. Baptiste Gemeente, geb. H. J. M. V.. Lange Margarethastraat 13. 10: Dhr. J. A. Hoeken dijk. 5: Geen dienst. 8: Jeugdsamenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7: Openbare Samenkomsten. Donderdag 7.45: Bidstond. Vergadering van Gelovigen Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Samen komst. Gemeente des Hecren, Lange Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gem. Gods, Parklaan 21. 7.30: Samenkomst. Zeven- de-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstu die. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10; Prediking. Gemeente van Christus, Sprai- tenbosstraat 9. 10.15: Eredienst met H. Av. en Preek. 19.30: Avondsamenkomst met Evangelieverkondiging. Dinsdag 20: Bijzon dere Dienst ter Evangelisering. (Heemsteed se Dreef, Koffiehuis naast 't Haventje). Don derdag 20: Bijbelstudie voor allen. Christen- Geloofsgemeenschap, geb. „Pro Deo", Bree- straat 19. 10 en 8: Br. Bouwmeester, van Rot terdam. Woensdag 3: Jeugdbond. Iedere Zaterdagavond Jeugdsamenkomst, Benkoe- lenstraat 28. H.-N. Kerk van Jezus Christus van de Heilligen der Laatste Dagen,. Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Theologisch-Philosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kérk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Dr. M. v. d. Voet, H. Avondmaal. 7: Dezelfde Dankzegging. Ver. Doopsgez. Gem., geb. N. P. B„ Berkenslraat 10. 10.30: Ds. Oosterbaan. Geref. Kerk. Sionskerk. 8.45: Ds. T. B. van Houten, Aalsmeer. 3.30: Ds. E. Jansen, Ber- likum. Noord-Schoterkerk. 10.30: Ds. T. B. van Houten. 5: Ds. E. Jansen. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5: Ds. D. Henstra, Oud-Beyerland.. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhclminaplein. 10: Ds. R. H. Oldeman Kapel Nieuw Vredenhof: 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, P'ost- laan 16.. 10.30: Ds. H. v. d. Veer, Hv„ De venter. Kapel Irene op Meer en Bosch. 10: Hr. B. v. d. Steeg. Geref. Kerk. Aula Lyceum 9: Dr. P. J. Richel 5: Dr. A. Dondorp.. Koe- diefslaan 10: Ds. D. J. Roos, Sleen. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. D. J. Roos. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. C. A. de Ridder, uit Gennep. Religieuze Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mej. L. A. .v. d. Voort. Voorg. N. P. B. Heemstede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. IJ. v. d. Zee, te Nieuw-Vennep. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Geen dienst. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 15.30: Ds. G. Warnink, van Zaandijk. 19.30: Dr. D. K. Wielinga, van Wassenaar. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Lof ge volgd door zang repetitie. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. H. Avondmaal. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knotlnerus. Voorbereiding H. Avondmaal. 17: Ds. A. van Leeuwen, uit De Kaag. Chr. Geref. Kerk 10 en 17: Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Vi caris Bal jé, van de Kaag. 7: Vicaris Iterson van Warnsveld. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. H. Avondmaal. NIEUW VENNEP. Ned. Ilerv. Kerk. 9.30: Ds. F. P. Salverda, van Palembang. 6.30: Ds. J. A. v. Boven. Abbenes. 9.30: Ds. J. A. v. Boven. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Ds. M. C. Don, H. Avondmaal. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. D. Hoornstra, v. Hoofddorp. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vica ris Iterson, v. Warnsveld. 7: Vicaris Baljé, van de Kaag. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, H. Doop. „De Toorts". 9: Ds. D. Ter Steege. „De Kapel" 7: Ds. P. J. Mackaaij, Haarlem. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost, Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West, Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. H. Visser, van Bloemendaal. 7: Ds. J. Bronsgeest, van Haarlem. Jeugd dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. L. Broer, van Hilversum. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dinsdag 8- in de nieuwe consistorie der Ned. Herv. Kerk. H, Schwagler, evangelist te Osnabrück. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30- Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. W. Sirag, van Vlaardingen Jeugddienst. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. Wijhe, van Amersfoort. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. D. Veenhuizen, van Utrecht. Geref. Kerk (art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8