Plan voor gebouw van 3 of 4 verdiepingen op hoek Bloemendaalse weg-Vijver weg Agenda voor Haarlem Jury van de improvisatiewedstrijd speelde op het Bavo-orgel Lachen Flatbouw in Bloemendaaï Prins van Siam morgen naar Zandvoort ZATERDAG 18 JULI 1953 11 Kantoormachinehandel P. HARTOG „Boefje" jubileert op televisiescherm Hulp bij het binnenhalen van de oogst SQgg. AUTO-FINANCIERING Internationale dansweek Examens Heringa Wuthrich Per landbouwtractor van Engeland naar Australië Bloemendaaï kan binnen een jaar de beschikking: hebben over een riant gelegen en comfortabel ingericht flatgebouw indien de gemeenteraad met de plannen hiervoor accoord gaat en evenmin Gedeputeerde Staten roet in het eten zullen gooien. Plannen overigens, waar B. en W. van Bloemendaaï zich volkomen achter stellen en die voorzien in de bouw van twintig tot dertig flats, welk aantal afhankelijk is van het besluit van de raad of gebouwd zal worden in drie of in vier woonlagen. Als plaats voor deze flats, die zeer luxueus zullen worden ingericht en koopflats zijn in prijzen van vierentwintig tot dertig mille, is gekozen de hoek Bloemendaalseweg- Vijverweg. Het is een open terrein, waar in vroeger dagen een tennisbaan en wat struikgewas lag, doch dat in de laatste tijd werd verwaarloosd. De flatbouw is een particulier initiatief van de Overveense architect K. J. Aan stoot, het aannemersbedrijf W. Thunnis- sen te Heemstede en het makelaarskantoor De Ridder en Strijbis, eveneens te Heem stede dat ook de zakelijke uitwerking van de plannen regelt. Voorzover nu reeds be oordeeld kan worden is het plan gunstig ontvangen en hebben er zich al enkele ko pers voor de flatwoningen aangemeld. Dit zal mede tot gevolg hebben dat er in Bloe mendaaï een verschuiving komt en dus weer enige bestaande woningen voor inge zetenen vrij komen. Maar het is te vroeg zich daar nu reeds over te verheugen, want als niets tegen zit wordt het gereed komen van het flatgebouw pas volgend jaar Mei of Juni waarschijnlijk geacht. Er is een maquette gemaakt, die het de schoonheidscommissie misschien gemak kelijker zal maken rapport over deze bouw uit te brengen. Zoals gezegd zal dan en ook later in de raad goedkeuring moeten worden verleend aan het plan van de drie of vier woonlagen. Indeling flat Er komen drie entree's, twee op de Bloe- mendaalseweg en een op de Vijverweg, die elk toegang geven tot op iedere ver dieping twee woningen. Deze zullen be staan uit een van parketvloeren voorziene ADVERTENTIE S^hoterweg 122 - Haarlem Tel. 12681 STALEN KANTOORMEUBELEN ZATERDAG 18 JULI Grote Kerk: Concert voor orgel en orkest, City: „Zorg dat je er bij komt", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Op het toneel: Burlisto. Minerva: „Captain Horatio Horn- blower", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De held zonder geld", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Capriolola, 7.30, 8.30 en 9.30 -uur. Tentoon stelling: Minerva, miniatuur-spoorweg 7—9 uur. Openluchttheater: Nederlands kamer koor, 8.30 uur. ZONDAG 19 JULI Grote Kerk: Radio Zangdienst ds. B. v. Gelder, Schotens Chr. gem. koor, organist Egbert Vos, 6 uur. City: „Zorg dat je er bij komt", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Do nald Duck en zijn dolle avonturen", dagelijks 11 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland', 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. „Hans en Grietje", dage lijks 10.30 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Op het toneel: Burlisto. Minerva: „Captain Horatio Hornblower', 14 j., 2.45, 7, en 9.15 uur. Rembrandt: „De held zonder geld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Toen stond de aarde stil", 14 jaar. dagelijks 10.30 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Capriolola, 2.30, 3.30, 4.30. 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Tentoonstelling: Minerva, miniatuur spoorweg 1.30—5.30, 79 uur. Zuiderkapel: Rev. G. Bruchs, 10 uur, H. v. d. Brink, 5 u. Concertgebouw: Revue Wonder boven won der, 8 uur. MAANDAG 20 JULI City: „Zorg dat je er bij komt", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Donald Duck en zijn dolle avonturen", dagelijks 11 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. „Hans en Grietje", dagelijks 10.30 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Op het toneel: Burlisto. Minerva: „Captain Horatio Horn blower", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De held zonder geld", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, dagelijks 10.30 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", i4 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Capriolola 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Tentoonstelling: Mi nerva, miniatuur-spoorweg 7—9 uur. grote woon-eetkamer van ongeveer acht bij vier meter; drie slaapkamers waarvan de grootste drieëneenhalve meter in het vierkant is, een keuken met Bruinzeelcom- fort, een douchecel en een hal met boven dien een gemeenschappelijk trappenhuis. De parterreflats hebben aan de achterzijde een eigen buitenterras, de étageflats een balconterras aan de achterzijde (oostzijde), terwijl alle woningen ook aan de voorkant nog een balcon van ongeveer een meter breedte krijgen. De verwarming geschiedt voor het gehele blok centraal. Toch is in de woonkamer van elke flat nog een schoorsteenaansluiting geprojecteerd. In het souterrain zijn de bergruimten en aan de achterkant van de aan de Bloemen- Een maquette van het geprojecteerde flat gebouw aan de Bloemendaalse weg. Links de Vijverweg. daalseweg gelegen woningen komen nog vijftien particuliere garages, die van het trappenhuis bereikbaar zijn. Garages met een grootte van vijfeneenhalve bij bijna drie meter. De bedoeling is de bovenste étage te doen bestaan uit vrijgezellenflats; daar over is evenwel nog geen definitieve be slissing genomen, maar aangenomen kan worden, dat er minstens zes van het laatst genoemde soort flatwoningen zullen ko men. Zij zullen iets kleiner zijn dan de ontworpen gezinsflats. De hoogte van het gebouw, van de be gane grond Bloemendaalseweg af gemeten zal ongeveer negen of twaalf meter zijn, ook al weer afhankelijk van drie of vier Naar wij vernemen, zal de Prins van Siam, de regerende vorst in dat koninkrijk, Zondagavond om 7 uur in hötel Bouwes arriveren met zijn gevolg, om aldaar tot Woensdagavond te verblijven. Dit zal de eerste gast zijn van Koninklijke bloede, die na de oorlog zijn intrek in Zandvoort neemt, waarmede een oude traditie wordt hersteld, daar in Zandvoort vóór de oorlog meerdere malen vorstelijke personen voor korte of langere tijd logeerden. Vijftig jaar geleden begon M. J. Brusse zijn serie publicaties over Pro Juventute, waaruit later zijn populaire boekje „Boef je" ontstond. Dertig jaar geleden beleefde de toneelbewerking hiervan door Jaap van de Poll zijn première. Annie van Ees en Cor van der Lugt Melsert, die de rollen van het boefje Jan Grovers en mr. Halma talloze malen op de planken hebben ver tolkt, zullen op 24 Juli enige scènes uit het stuk spelen voor de N.C.R.V.-televisie. Uit verschillende delen van ons land wordt sedert enkele weken een dringend beroep gedaan op hulp van het Bureau Oogstvoorziening van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ten behoeve van de oogst van pootaardap- pelen en vlas en in sommige gevallen ook voor andere oogstwerkzaamheden. Om verschillende redenen blijkt het aanbod van arbeidskrachten in vele delen van ons land ontoereikend te zijn hetgeen tot moeilijkheden bij de arbeidsvoorziening aanleiding geeft. Op verzoek van het georganiseerde be drijfsleven zijn grote aantallen arbeiders in dienst van het Bureau Oogstvoorziening tewerkgesteld; in Noordholland 1500, in de Noord-Oostpolder 1600 en in Groningen 1500. In verschillende andere gebieden wordt eveneens omvangrijke hulp bij het binnenhalen van de oogst verleend. Zij bleek echter niet in alle gebieden toerei kend te zijn. Men heeft gedacht aan bij stand door militairen. Dit is echter niet mogelijk gebleken. In de gebieden, waar aardappelen worden verbouwd heeft de Plantenziektenkundige Dienst het nodig geoordeeld, toestemming te geven tot doodsproeien van het loof. Een voordeei hiervan is, dat tijdelijk met minder arbei ders kan worden volstaan. Verwacht kan worden dat de extra oogsthulp, die van wege het Bureau Oogstvoorziening wordt verleend, voorlopig toereikend is om de pootaardappelenoogst en waarschijnlijk ook de vlasoogst binnen te halen. Er moet woonlagen. Vele werkzaamheden zoals on- echter rekening worden gehouden met de derhoudswerkzaamheden zullen collectief worden geregeld. De inhoud van de wo ningen is ongeveer vierhonderd kubieke meter; zij zullen stalen ramen krijgen. De nu in opdracht van de initiatiefne mers vervaardigde maquette zal getracht worden gedurende Augustus ten toon te doen stellen in de étalage van boekhandel De Wit te Bloemendaaï. weersomstandigheden. Deze kunnen uiter aard zowel mee- als tegenvallen. ADVERTENTIE FRANS VAN PAAIEN; ASSURANTIËN LODEWIJK VAN DEYSSEUAAM !»«/- .HAARÉEM IEL". 24414 De drie juryleden, die Donderdag de improvisaties van de vijf candidaten voor de „Zilveren Tulp" te beoordelen hadden, concerteerden gisteravond op het Muller- crgel in de Grote Kerk. Ieder van hen had de opdracht een beknopt programma van eigen bodem te vertolken. Dat was op zichzelf wel interessant, maar deed toch het gemis gevoelen van de werkelijk ge niale scheppers van orgelmuziek, die nu toevallig buiten de grenzen vielen. Met het gevolg dat er een zekere matheid over het concert lag, die pas aan het eind door broken werd. Lady Susi Jeans begon met duidelijk gedétailleerde vertolkingen van een drie tal werkjes van 18de eeuwse Engelse com ponisten: John James, George Berg en Matthias Hawdon, aardig klinkende, maar onpersoonlijke muziek. Zij besloot haar beurt van optreden met een modern En gels stuk: Chacone in g van Walter Pach, dat hier en daar nog al gewrongen aan deed, maar vooral in het middendeel ge legenheid schonk om te speculeren op de fijne timbres van ons heerlijk Muller- orgel. Het Zweedse jurylid Alf Linder opende zijn bespeling met een „Sinfonia di chiesa" van zijn 18de eeuwse landgenoot J. H. Roman, die naar zijn muziek te horen een vereerder van Handel moet zijn geweest. Verder wekte de organist met een paraphrase op een Zweedse volksme lodie de melancholische stemming van het hoge Noorden en liet hij ons kennis ma ken met een moderne compositie van Hil- ding Rosenberg, die eindigde met een vrij interessante Toccata. Tenslotte improvi seerde Alf Linder op een ingetogen melo die, die hij 'geheel naar haar aard behan delde. Albert de Klerk speelde vijf karakteris tieke stukken van oud-Nederlanders, waaronder de delicate variaties van Swee- linck over een Kersthymne, een fuga van Abraham van den Kerkhoven en een Can- zon van Carolus Luython bijzonder op vielen. Ook dit was geen monumentale kunst, maar in haar intieme sfeer toch niet zonder betekenis voor de evolutie van Ook demonstraties in Haarlem Dansgroepen uit Finland, Denemarken, Oostenrijk en Frankrijk zullen deelnemen aan de internationale week, die op initia tief van de Nederlandse Volksdansvereni ging van 25 Juli tot 26 Augustus zal wor den géhouden. De buitenlandse gasten zul len worden ontvangen in Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Dordrecht en Rotter dam, waar zij demonstraties zullen geven. Zij zullen tijdens een slotbijeenkomst allen in Rotterdam bijeenkomen. De 24-jarige luitenant-vlieger K. Fel- kers uit Rauwerderhem (Fr.), die Maandag bij een motorongeval te Tilburg ernstig ge wond werd, is in een ziekenhuis te Tilburg overleden. PROTESTANTS CHRISTELIJKE NIJVERHEIDSSCHOOL TE HAARLEM Geslaagd voor het diploma Vormingsklas Lies Aay, Minni Büller, Henny Groenland, Lida Holling, Luise Janssen van Raay, Ina Kosters, Joop Krijnse Locker, Loeki Lant- zius, Els Lodonck, Paula Ong, Tootje van Rhijn, Elly Roodenberg, Anna Starke. Aad Stolp, Bep Veenenbos, Lysbeth Wiersma. Af gewezen drie. Geslaagd voor het examen Centrale Raad voor Kinderuitzending: Roos Beyer, Janke Boomsma, Mies Haenen, Wil Hasselmeyer, Georgine Kettmann, Martje de Nobel. Afge wezen geen. Geslaagd voor diploma Kinderverzorgster: Ina van den Bussche, Ina van Damme, An neke Groot, Jeany Hensen, Rineke Kalf, Ali Krikke, Greet Scherpenhuizen, Marianne Schouten, Hanny Terschuur, Elly de Visser, Jetty Vrugt. Afgewezen geen. Geslaagd voor diploma Hulp in de Huis houding: Louise Brantsen, Mink Cremers, Yvonne Cokart, Wil Eekhof, Annie Graper, Martha Koster, Aieid Koster, Leny Marseille, Leni Mees, Els v. d. Meule, Sonja van der Pot, Annie Spek, Roeli Werkman, Willy de Zwaan, Tineke Blonk. Jannie Boonstra, Bep- pie van Dijck, Meta Feiken, Jeantje de Graaff, Jolanda Hubert, Rietje Hoogkamer, Lia van der Jagt, Aad Monster, Cobi Veen- man, Nel Velde, Jopie Veltman, Henny Brust. Nitha Vink, Truus van Aalst, Reini Hoenders, Cocky Koster. Mieneke de Kruif, Truus Lacroix, Thea Mahler. Tineke de Zwart, Dittie Rooker. Afgewezen zes. Geslaagd voor het diploma Costuumnaai- ster: Tonny Roozendaal. Afgewezen geen. Geslaagd voor het diploma Huisnaaister: Julia van den Berg. Afgewezen geen. Geslaagd voor diploma Primaire Opleiding: Rietje van Aanhout, Ada Annot, Fia Bakker, Anneke Bunschoten, Zus Duba, Aafje Ent hoven, Henny Hulshof, Annie Klaassen, Ti neke Koppenaal, Nel de Quartel, Coba Raap, Wil Vergers, Gea Vermeeren, Annië van der Werf, Greet Bouman, Nellie Borger. Jozientje Dijkhuizen. Irene Eickhoff, Roeli Haveman, Alie Horsman, Jenny de Jong, Marja Koning, Ida van der Kraats, Marrie Schoneveld, Greetje Snel, Leny Stehouweï, Hanneke Vos, Elly van der Wegen, Nel Auf dem Brinke, Lucie Blumers, Gonnie Bruinzeel, Annie Bruyn, Jannie Bijl, Tinie Enters, Truus Groenendijk, Annie Harskamp, Stijntje de Heer, Elly Herben, Ankie Jansen, Helleke Knopper, Beppie van Norden, Gerrie Pors, Jansje van Soelen, Riekje Wybrandi. Frieda van Baak, Martha Brouwer, Gretha van den Dool, Jaaike v. d. Eems, Leny Frank, Stieneke Groot, Ria Hanemaayer, Liskje Hospes, Mar tha van Keulen, Nel Makkes v. d. Deijl, Jopie van Mourik, Maartje Nap, Tiny Overzet, Suze Rabenberg. Bep van Riessen, Hannie Roelofs, Joke Rosies, Corrie Selter, Maartje Vollaard, Beppie de Geus, Bets Heidema, Tonny Lagerweij, Jopie Nijland, Irene Prin sen, Riny Stuy, Jesje van Tienhoven, Leny van der Vlugt, Adr. v. d. Wilden. Afgewezen negen. Geslaagd middagcursus niet leerplichtige leerlingen: Bep Hogersteger, Lidia Schoen maker. Afgewezen geen. Hoofd-akte-examens te Haarlem Geslaagd voor A en B: G. F. van Dorp te Alkmaar; E. J. M. Mols te Warmenhuizen; J. B. Berkhout te Edam; E. Belgraver te Haarlem; G. Bakker te Óverveen. Geslaagd voor B: mejuffrouw C. A. M. Konijn te Purmerend; J. M. Vermeulen te Amsterdam. Mulo-examens Voor de gisteren te Haarlem gehouden Mulo-examens slaagden: G. Vlug, W. Beukers, A. J. Kok, J. H. Sieffers, allen te Haarlem, J. Muller, IJmuiden; J. Landouw, A. H. A. Lan douw, B. van 't Land, allen te Bloe mendaaï; J. K. Nobel te Velsen; C. L. Alphenaar, J. A. Breevoort, C. A. Harde- belt, J. M. Overweg, allen te Haarlem; A. J. Kremer, Lisse; C. de Jong, Halfweg; W. Mooiweer, Haarlem; J. A. de Groot, Nieuw Vennep; P. Essenius, Haarlem; Ph. v. Breemen, Hoofddorp; A. F. Weijers, Heem stede; A. J. v. d. Vate, Heemstede; I. van Leeuwen, J. A. van Leeuwen, G. de Jong, allen te IJmuiden; G. M. E. Jansen, G. M. de Langen, C. L. Stoutjesdijk, allen te Heemstede; K. G. Geervliet, A. Harwijne, W. R. ten Bosch, L. van Elten, J. Doorne- weert, F. Otsen, B. Prins, allen te Haar lem; F. W. Rinkel, Zandvoort; C. C. Gutte ling, J. A. Post, beiden te Velsen. Voor het Mulo-examen slaagden gisteren in Haarlem: J. IJ. IJpma en C. Visser, Wijk aan Zee; K. C. Tegel, Beverwijk; G. J. Hagen, Haarlemmermeer; G- M. Clement, Lisse; P.' Bakker. IJmuiden; E. Schik, Beverwijk; A. Fibbe, Aerdenhout; F. W. Kuiper en C. v. d. Berg, Haarlem; G. W. C. A. van Koeveringe en J. C. der Nederlanden, Hillegom; J. A. Hartendorp, M. H. de Bruin en IJ. I. Bijster, Haarlem; G. P. Boot en N. Buurman, Lisse; M. J. Rookhuiszen, N. de Vries, M. M. J. Vrugt en C. Zomer, Haarlem; W. F. H. Bijl, Velsen; P. D. Vos, J. Speijers, C. L. Möhring en R. J. Nieuwenhuijs, Haarlem; A. de Jong, F. Klut en L. M. v. d. Pijl, IJmuiden; A- Griekspoor en A. Griekspoor, Nw. Vennep; K. M. O. Tennekes, Hoofddorp; A. M, Hors man, Lisse; G. H. Luitingh en A. Osinga, Haarlem. Afgewezen 6 candidaten. M.T.S. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeling Bouwkunde: L. m. v. d. Ban, Halfweg; J. Berger, Wageningen; C. G. Dam, Zandvoort; H. Droppers, Winters wijk; G. K. Frik, Haarlem; J. Heemskerk, Amsterdam; H. J. Hillen, Aalten; A. B. K. Honderdors, Heemstede; D. Janmaat, Bad hoevedorp; A. J. M. Joosten, Haarlem; N. Klok, Amsterdapi; J. Knotter, Haarlem; J. H. Kors, Haarlem; B. W. Peddemors, As sen; J. Rood, Hillegom; J. E. Slagter, Haarlem; J. C. Segers, Lisse, G. v. d. Sterre, Leiderdorp; Tjan Soan Soen, Haar lem; B. C. Troost, Haarlem; H. C. M. Ver meulen, Beverwijk, P. A. Winnubst; Haarlem. Afgewezen: 3. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde: J. F. Bakker, Bakkum; R. K. v. Beaumont, Heemstede; A. Bruinenberg, Haarlem; J. Bruinenberg, Haarlem; J. Drijver, Haar lem; K. A. J. Faber, Haarlem; K. Goed hart, Wormerveer; W. H. Gruteke, Haar lem; L. M. M. v. Hee, Kamperland; H. C. Heuvelink, Warnsveld; A. Hulst, Aerden hout; M. J. Jansen, Haarlem; G. J. v. Ka pel, Leiden; P. Klooster, Aerdenhout; P. G. Kneppers, Beverwijk; F. H. Lenselink, Haarlem; J. Nieuwenhuizen, Haarlem; J. v. d. Plas, Bentveld-Aerdenhout; D. A. de Reus, Bloemendaaï; P. N. Ririassa, Haar lem; H. E. Smit, Haarlem; A. C. Snaterse, Haarlemmermeer; W. B. C. Spierings, Hil legom; R. J. Stam, Heemstede; C. F. J. Sterk, Santpoort; M. G. Stevenson, Den Helder; H. J. Streefkerk, Halfweg; J. H. Tjaden, Bloemendaaï; G. F. Viets, Leiden; J. W. Waenink, Lichtenvoorde; H. J. Was senaar, Beilen. Eén candidaat voortgezet examen. Afgewezen: 0. Afdeling Werktuigbouwkunde: W. Ame- lung, Haarlem; H. R. v. Arnstel, Bussum; A. A. Bakker, Hoorn; J. Bartelds, Zeist, J. P. Bartels, Beverwijk; G. Beenker, Sant poort; Ch. J. Bert, Heemstede; M. A. de Boer, Haarlem (met lof); F. A. Boissevain, Den Haag; N. J. Bijlemeer, Riinsaterwou- de; E. Croes, Haarlem; J. v. Dam, Oude wetering; A. H. Douwes, Haarlem; R. Dronkers, Haarlem: D. A. Drijver, Bever wijk; J. Elffers, Heemstede; C. A. v. d. Engh, Haarlem: W. A. Frijters, Haarlem; G. A. Gall, Heemstede; R. van Gelder, Haarlem; H. H. Groeneweg, Haarlem; W. A. M. v. Groningen, Amstelveen: W. R. Groskamp, Haarlem: F. Honig, Haarlem: H. F. ten Hoopen, Hillegom: H. G. v. Hou- welingen, Halfweg; J. Jonkman, Amster dam; S. A. Th. Kapteyn, Haarlem; A. v. d. Kerkhof, Haarlem; M. Kiel, Leiden; P. Klaver, Bakkum; H. R. Kleyn, Haarlem; H. Koekoeek, Amsterdam; D. F. v. Laren, Zandvoort; P. J. v. Leeuwen, Leiden; B. v. Leuven, Haarlem; Th. G. J. v. Liemt, Haarlem; R. Lubbert, Amsterdam; W. J. Meiring, Haarlem; J. A. de Mooij, Noord- wijk; C. J. Newsum, Heemstede; M. W. J. Nieuwenkamp, Alkmaar; W. Ockeloen, Haarlem; P. A. W. Onnekes, Haarlem; H. Ouwerkerk, Sassenheim; F. A. v. d. Poel, Haarlem; K. L. Rethmeier, Haarlem; D. A. Roest, Overveen; A. M. v. Rooijen, Lei den; N. A. A. Rozenstraten, Driehuis; A. de Ruiter, Heemstede; G. J. J. Ruijgrok, Haarlem; A. G. Schaake, Haarlem; P. Schoehuys, Alkmaar; H. Stuy, Haarlem; J. J. Taat, Den Haag; J. M. Thierry, Haar lem; E. de Tourton Bruijns, Bergen; O. Uffen, Beverwijk; D. v. Veenendaal, Haar lem; J. Verduyn, Heemstede; H. v. d. Wal, Amsterdam; J. W. Welcker, Amsterdam; J. Wiggerts, Haarlem; H. C. J. Zermatten, Haarlem; S. Zonneveld, Zandvoort. Afge wezen: 16. Afdeling Electrotcchniek: J. J. M. Bak ker, Medemblik; W. R. v. d. Berg, Haar lem; P. de Best, Sehagerbrug; C. S. v. Blommestein, Haarlem; H. J. Dikken, Haarlem; J. Geurtsen, Heemstede; D. Gott- schalk, Haarlem; C. Heman, Warmenhui zen; R. Hofland, Heemstede; P. A. A. Hol lander, Haarlem; D. Hortensius, Oegst- geest; Th. Th. J. Jaspers, Haarlem; D. W. Lagerveld, Haarlem; W. H. v. Leuven, Haarlem; H. J. v. Leeuwen, Aalsmeer; H. A. Lokman, Heemstede; A. M. v. Lunen burg, Haarlem; J. Th. M. van der Meer, Haarlem; W. J. J. van der Meer, Haarlem; J. F. de Pierre, Haarlem; Th. J. Schouten, Haarlem; W. Ch. Verwoerdt, Den Haag. Afgewezen 3. Afdeling Scheepsbouwkunde: V. C. Bes- nard, Haarlem; G. J. de Boer, Assen delft; R. Broekhuizen, Heemstede; H. S. L. Brüg- gemann, Heemstede; E. v. Dieren, Amster dam; J. v. Duyvenbode, Haarlem; J. P. v. Haaren, Hoorn; R. v. Ham, Haarlem; J. v. Hulsbergen, Schiedam; Th. F. Kempers, Alphen a/d Rijn; R. E. v. Leeuwen, Naar- den; H. J. v. Loon, Deventer; G. J. M. Luijten, Haarlem; J. G. P. Oosterop, Gro ningen; S. C. Parmentier, Amsterdam; T. E. Swart, Bergen; J. G. H. Timmer, Haren; D. v. d. Vliet, Amsterdam; M. Voss, Heem stede; G. van Wijk, Zuilen; J. Zwetsman, Koedijk. Afgewezen 1. Afdeling Vliegtuigbouwkunde: R. J. Aarssen, Kloosterzande; J. Anema, Oister- wijk; G. Gefken, Haarlem; A. Harting, Den Haag; M. J. Jipping, Amsterdam; N. A- Jongerius, Oudenrijn; R. J. A. Knaap, Amstelveen; H. A. C. M. v. Loon, Amster dam; B. Munniksma, Haarlem; D. Schreu- der, Amsterdam; H. Stroober, Amsterdam; A. J. W. Tax, Amsterdam; O. de Vries, Apeldoorn; J. F. de Waal, Amsterdam; P. W. J. v. d. Werff, Haarlem. Afgewe zen 2. de orgelstijl. Het monumentale kwam ech ter tenslotte ook aan de beurt en wel in de vorm van een improvisatie op een thema, verstrekt door Hendrik Andriessen. Dit gegeven toonde sterke gelijkenis met het Kyrie-thema uit Mozarts Requiem, dat ook reeds door Haydn en door Handel gebruikt werd. De stevige tonale basis van de op gave noodzaakte om in het klassieke idioom te blijven. Na het thema in een Prélude afgetast te hebben, bouwde de improvisa tor er een uitgebreide fuga op, die een machtige climax kreeg. Met bijzondere belangstelling wordt nu hedenavond in de Concertzaal de eerste uitvoering verwacht van het Concert voor orgel en orkest van Sem Dresden. Ook Lach, die we gisteravond zo gemist heb ben, krijgt dan een ruime beurt met een drietal Sinfonia's voor orgel en orkest en met de heerlijke Suite in D. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Een Australiër en een Amerikaan heb ben het plan opgevat met een Engelse landbouwtractor van Engeland naar Australië te rijden waar zij zich willen vestigen. Zij zijn de 30-jarige architect T. Kane uit Worcester in Massachusetts en de 28-jarige Johnston, eigenaar van een taxi onderneming in Sydney. Zij zullen door 18 landen rijden en totaal een afstand van 16.000 mijl afleggen, waarvan 10.000 mijl over land. De tractor zal een caravan trek ken, welke hen en hun vrouwen gedurende de rit tot woning zal dienen. Dinsdag komen zij met de dagboot in Hoek van Holland aan. Woensdag hopen zij bij het stadhuis te Rotterdam te arri veren. Daarna zullen zij naar Den Haag en Amsterdam rijden. Het einddoel van de reis is de Royal Easter Show in Melbourne die op 18 April 1954 wordt geopend. In de Koreaanse plaatsen, die buiten de gevechtslihiè liggen, wordt het leven weer in rustiger banen geleid. Een kijkje in een van de hoofdstraten van de hoofdstad van Zuid-Korea, Seoel. Een vrouwelijke politie agent regelt er het verkeer. Vrijdagmorgen arriveerde in de Amsterdamse haven het Amerikaanse opleidingsschip „Empire State" voor een bezoek aan de hoofdstad, dat acht dagen zal duren. De „Empire State" is begaand met 71 officieren en 364 cadetten, en meet 6059 ton. Het schip aan de steiger. Ik heb veel plezier gehad om die uit gever van kinderboeken die per grote ad vertentie in de New York Times heeft be kend gemaakt dat hij nu een kinderboek heeft uitgegeven, dat prachtig brandt, met mooie, witte rook en zonder onaangename geuren te verspreiden. Heel Amerika heeft daar plezierig om gelachen en als de mensen gaan lachen dan zijn autoritaire heren als MacCarthy verloren. De lach is het dodelijkste wapen tegen dictatoren en dictatoriaal aangelegde mensen. U kunt er van op aan, dat wanneer kameraad Beria nü zou lachen, het er voor hem prettiger zou uitzien dan voor kameraad Malenkov en dat, wanneer in de Prawda soortgelijke advertenties zouden verschijnen, als die van die Amerikaanse uitgever in de New York Times, u en ik zouden mogen mee- lachen. Het zou er in de hele wereld in eens veel gezelliger uitzien. Kunnen- lachen is altijd een bewijs van geestelijke vrijheid. Daarom komt u zo verschrikkelijk veel mensen tegen die nooit eens gul en smakelijk lachen. De werkelijk-vrije men sen vormen maar een fractie van een pro cent van alle brave lieden, die u ontmoet. De rest heeft altijd een procuratiehouder, een géneraal of een hoofd-commies boven zich, die hun de lust tot lachen wel be neemt. De méést-vrije mensen zijn zij die om zich zélf kunnen lachen, omdat zij weten hoe potsierlijk zij over het levens toneel dansen. Zodra ge dat weet en zodra ge u zelf ziet zoals ge zijt en zoals anderen u zien, zijt ge gewonnen voor het geluk, maar verloren voor de carrière. Ik heb bijna nooit een heer van hoge positie in het ambtelijke of in het bedrijfsleven ge zien, die zich zelf even belachelijk vond als ik hem vond. Wérkelijk grote mannen, die zich zelf duidelijk en ongeretoucheerd zien, staan altijd in vrijheid op grote hoogte: gröte geleerden, grote kunstenaars, grote veld heren, grote staatslieden. De anderen vinden lachen ongepast-op- het-onzedelijke-af en zij zijn het in wezen, die de boekverbranders hun kans geven. Lieden als de heer MacCarthy ontlenen hun positie eigenlijk aan de nooit-lachers, want als zij het van de lachers moesten hebben, kwamen ze nooit aan bod. Zo geeft die Amerikaanse uitgever de wereld met zijn geestige advertenties een goede les. Maar ik geef hem niet veel hoop dat het iets zal uithalen. Er zijn veel te weinig mensen die de hoogheid van de lach onderkennen. En te yeel mensen die er ernstig omheen staan wanneer het vuur gaat branden. EU AS

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9