Noordelijken bereid tot praten over ondertekening bestand Moskou's „eerste man" in Azerbeidsjan, Bagirov, gevallen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bakzei Mark Clark verwacht een spoedige wapenstilstand Noordhollands Philharmonisch Orkest Indonesische formateur geeft zijn pogingen op Hij was lid van het centrale comité der Russische communistische partij Djakarta liet zes Nederlanders vrij Het woord is aan Watersnood in Japan, zeshonderd doden Subtropische lucht dringt binnen Semjonov richt protest tot Conant Premierschap blijft twistappel ZUIVERING GAAT VERDER Laatsten van 12 - na overval op Bandoeng - gearresteerden Grote ruiltransactie Nederland-Oost-Duitsland NIEUWE NAAM H.O. V Pensi oen regeli ng komt toch Chinese nationalisten en communisten slaags Spanning in Ismailia neemt iets af Grotewohl herinnert aan „vrijheid van menings uiting" Weerrapporten 68e JAARGANG No 8 1r Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom V# MAANDAG 20 JULI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 161 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Amerikaanse senator Joseph Mac- Carthy, in zijn vaderland veelvuldig aan geduid als „jumping Joe" en door sommi gen bewonderd, maar door velen bestreden vanwege de ongehoorde methodes die hij toepast in zijn heksenjacht op liet com munisme, heeft het zo bont gemaakt dat hij bakzeil heeft moeten halen. Zijn be langrijkste spexfrder, zijn „chief investiga tor" heeft het bestaan in een artikel te beweren, dat zevenduizend Protestantse geestelijken in de Verenigde Staten het communisme welgezind zouden zijn. Dit bleek zelfs voor een aantal mensen, die vonden dat hij toch eigenlijk wel verdien stelijk werk deecl en zich daarbij om zijn werkwijze niet bekommerden, te erg te zijn. Een storm van protest brak los, ook in de senaat, toen MacCarthy weigerde zijn medewerker vanglijn post te ontheffen en de drie leden der Democratische Oppo sitie-partij, die deel uitmaakten van de „commissie tegen on-Amerikaanse hande lingen" die hij presideert, namen geza menlijk hun ontslag. Déze schok bleek te zwaar; MacCarthy moest bakzeil halen. En niet zo weinig. Hij heeft de drie demo cratische senatoren gevraagd, of zij zo goed willen zijn terug te keren. Hij heeft beloofd dat zijn commissie zal worden her zien en de gewraakte hoofdman-bij-het- onderzoek door een ander vervangen. Zo sterk als zijn positie soms leek is zij dus toch niet gebleken te zijn. Dit zal door talrijke Amerikanen maar ook en vooral in Europa met voldoening worden vastge steld, al zou men nog meer voldoening voelen als ook president Eisenhower vier kant stelling tegenover MacCarthy had genomen. De president heeft dat wèl gedaan wat het bewuste, tegen de Protestantse geeste lijken gerichte artikel betrof. Hij heeft dat in scherpe bewoordingen afgekeurd. Maar ten aanzien van de senator zelf volgt hij kennelijk nog een omzichtig beleid. Mac Carthy heeft zijn aanhang in de republi keinse partij en die telt ook leden van het Congres. De meerderheid der regerings partij in de senaat hangt af van een enkele stem (ongerekend de beslissing van de voorzitter, de vice-president der Verenigde Staten Nixon, in geval van staking der stemmen) en de regeringsmeerderheid in het veel grotere Huis van Afgevaardigden is wel wat sterker, maar haalt ook de tien stemmen niet. Blijkbaar heeft deze stand van zaken MacCarthy steeds overmoediger doen wor den. Toen ook lieden die zijn optreden goedkeurden, of tenminste aanvaardden, hem afvielen en de drie senatoren der op positie zijn commissie verlieten schrok hij eindelijk. Maar hoe zal het verder gaan? In onze rubriek Kerkelijk Leven citeerdeji wij Zaterdag uitvoerig de Moderator van de Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten, dr. Joh. A. Mackay, die tegen de heksenjacht zo nadrukkelijk gewaarschuwd heeft en het een pseudo-godsclienst en een vorm van afgoderij genoemd: „Het com munisme is een kwaad, daarover behoeft geen twijfel te bestaan. Maar de geest, die ik bedoel, deze nieuwe cultus van nega tivisme, is iets geheel anders. Het is een vorm van afgoderij die, zoals dat altijd voorkomt bij iedere afgodendienst, tot fa natisme leidt. Fanatisme is een gesteldheid van de menselijke geest, die aan het gevoel de vrije teugel geeft. Het laat geen plaats over aan het denken, het verwerpt het formuleren van vragen, die een rustig na denken vereisen. De reden hiervan is dui delijk. Ieder beroep, dat gedaan wordt op het denken, zou de witgloeiende harts tocht, waarin de aanhanger van de nieuwe cultus wenst te leven, kunnen vermin deren". Zo heeft dr. Mackay zich uitgedrukt, daarbij waarschuwend tegen het fascistisch gevaar, dat dit soort anti-communistisch fanatisme oproept en verzekerend: „deze fascistische duivel is nog niet dood; hij wacht op een kans om zich in onsland. en in andere landen te doen gelden. Hij staat gereed om de open plaats in te nemen, die zou ontstaan als de duivel uitgebannen is; tenminste als er geen positieve waarden aanwezig zijn om het vacuum te vullen". Wie dit leest moet opnieuw cle noodzaak voelen dat de democratie zicji in eigen overtuiging tenvolle doet gelden niet alleen, maar ook door haar daden bewijst dat zij zich innei-lijk versterken en haar beleid verruimen kan. Wie dit leest' voelt boven dien hoe zwaar de verantwoordelijkheid is die in deze tijd op de president van de Ver enigde Staten rust. Die, als hij wil slagen in zijn taak, zich zeker niet tot kunstig en voorzichtig partijbeleid zal kunnen blijven bepalen, maar zich-aan het hoofd van alle democratische krachten in zijn land zal moeten stellen om een duidelijk aange geven koers te volgen en daai'bij de tegen stand niet te ontzien maar te ovei-winnen. Een Engels blad zegt naar aanleiding van MacCarthy's bakzeil halen, dat de neiging „om zijn stem als de authentieke stem van Amerika te beschouwen" nu toch geremd zou moeten worden. Als niet meer dan dat gezegd kan worden is het nog niet best ge steld. Het bewijst zeker, dat men op kx-ach- tiger bewind in de V.S. hoopt, maar het nog niet ontwaart. R. P. BERLIJN, (Reuter). De Sovjet-Rus sische Hoge Commissaris in Duitsland, Wla- dimir Semjonov, heeft Zatei-dag in een brief aan de Amerikaanse Hoge Commis saris, James Conant, de beschuldiging ge uit, dat Amerikaanse vliegtuigen de laat ste twee weken bijna dagelijks laag over twee Russische vliegvelden in Oost-Duits- land gecirkeld en vlugschriften uitgewor pen hebben. In het schrijven vei-klaart Sernjcnov, „dat een dergelijke grove schending van het iuchtveiligheidsregle- ment een bedreiging is zowel van de vei ligheid van Russische vliegtuigen op ge noemde vliegvelden als van Amerikaanse, Britse en Franse transportvliegtuigen, die tussen Berlijn en West-Duitsland vliegen". Volgens de Russische Hoge Commissaris was de inhoud van de vlugschriften bele digend voor de Russische strijdkrachten. Aan de Amerikaanse Hoge Commissaris is verzocht onmiddellijk maatregelen te ne men om herhaling van een en ander te voorkomen. In bevoegde Amerikaanse kringen te Bonn wordt gezegd,' dat de beschuldigin gen van Semjonov „geheel ongegrond" zijn. PANMOEDJOM, (Reuter). De Noordelijken hebben Zondag op de be standsbesprekingen te Panmoendjom me degedeeld, dat zy bereid zijn onmiddellijke onderhandelingen te beginnen over het te kenen van een bestand. In een door de UNO vrijgegeven verklaring van de Noor delijken wordt gezegd, dat indien de UNO de uitgebroken gevangenen niet in krijgs gevangenschap kan terugvoeren, de Noor delijken zich het recht voorbehouden om deze kwestie op de na het ondertekenen van een bestand te houden politieke con ferentie te berde te brengen. De verklaring voegde er aan toe, dat beide partyen het Zuid-Koreaanse verzet tegen toelating van Indische troepen moeten wegnemen. De voornaamste onderhandelaar van de UNO, generaal Harrison, had de Noorde lijken verzekerd, dat de strijdkrachten van de UNO het Zuid-Koreaanse leger niet zouden steunen indien het zou overgaan tot een militaire actie. Aanvankelijk vroegen de Noordelijken of een bestand de Zuid-Koreaanse rege ring zou omvatten. Harrison had geant woord, dat het opperbevel van de UNO, met inbegrip van Zuid-Korea, bereid is de voorwaarden van een bestandsovereen komst uit te voeren. De UNO heeft, aldus Hari-ison, op de besprekingen de noodza kelijke waarborgen gekregen, dat de Züid- Koi-eaanse regering de uitvoering van de ontwox-pen bestandsovereenkomst niet zal saboteren. Harrison verzekerde de Noordelijken eveneens, dat de Zuid-Koi-eanen zich bin nen twaalf uur na het tekenen van een bestand uit de bufferzone zullen terugtrek ken en het vuren zullen staken. Harrison deelde de Noordelijken mede, dat in geval van schending van de be standsovereenkomst door de Zuid-Korea- nen, de UNO de Zuid-Koreanen geen „mi litaire steun, uitrusting of voorraden" zou den verschaffen. De Nooi-delijken vroegen of de Zuid- Koreanen zich alleen hadden verbonden de wapenstilstand niet te saboteren voor een bepaalde periode. Harrison antwoord de, dat het opperbevel van de UNO zou vasthouden aan de bestandsovereenkomst zo lang deze van kracht zal zijn. Over de kwestie van de krijgsgevange nen wilde Harrison niet verder gaan dan de verklaring van generaal Mark Clark van 29 Juni, volgens welke de UNO haar pogingen tot het terugvinden van de ge vangenen voortzet. Onmiddellijk na het bekend worden van het Noordelijke vborstel ontbood president Syngman Rhee van Zuid-Korea zijn mi- In Londen is mejuffrouw Peggy Cripps, dochter van wijlen Sir Stafford Cripps, in het huwelijk getreden met Joseph Appiah, een Ashanti van de Goudkust, die in de Britse hoofdstad rechten studeert. Het jonge paar na de huwelijksvoltrekking in de St. John's kerk. DJAKARTA (Aneta). Burnanuddin Harahap van de Masjumi die belast was met de vorming van een nieuw Indone sisch kabinet, heeft tijdens zijn bezoek aan president Sukarno in diens paleis te Bogor zijn mandaat teruggegeven. Harahap faalde, omdat hij met de Partai Nasional Indonesia geen overeenstemming kon bereiken over het premierschap. De P.N.I. eiste deze post, doch de Masjumi meende, dat het premierschap toekwam aan de partij van de formateur, de Partai Rakjat Nasional en de Partai Democraet verklaarden Zaterdag wel te willen deel nemen aan een regering zonder P.N.I. De Katholieke Partij, de Christenpartij en de Partai Indonesia Raja kwamen met het voorstel het premierschap toe te ver trouwen buiten de P.N.I. of de Masjumi. Het is nog niet bekend, wie thans, na 47 dagen kabinetscrisis, met een opdracht zal worden belast. President Sukarno zeide, dat hij zo spoedig mogelijk een of meer formateurs zal benoemen. Politieke kringen in Djakarta achten de kans grooet, dat mr. Wongsonegoro (Per- satuan Indonesia Raja) zal worden aange wezen als kabinetsformateur. Dit zou be tekenen, dat thans een groep kleine parijen de gelegenheid zou krijgen te trachten de politieke tegenstellingen te overwinnen. nister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Jceng Tai, voor een bespreking. Reactie Een adjudant van Rhee zei over de ver zekering van de UNO dat de geallieei-den de Zuid-Koreanen niet zouden steunen in geval van militaire actie na het sluiten van een bestand, dat dit probleem op het ogen blik te delicaat is om er over te spreken. De Zuid-Koreaanse regering heeft de we reld duidelijk gemaakt, dat indien de UNO vasthoudt aan de bepalingen van de be standsovereenkomst, de Zuid-Koreanen in de tijd van ongeveer zes maanden na het sluiten van een wapenstilstand geen acties zullen ondernemen, aldus de adjudant. De opperbevelhebber van de UNO, ge neraal Mark Clark, noemde de jongste ontwikkelingen „zeer bemoedigend". „Hoe wel er nog enige punten moeten worden geregeld, moet deze bijeenkomst wel lei den tot een spoedig ondertekenen van een wapenstilstand", aldus de generaal. Noordelijke en geallieerde onderhande laars hebben heden te Panmoendjom ver gaderd. De bijeenkomst heeft veertig minuten geduurd. Er is niets afgesproken voor een nieuwe samenkomst. Een officiële woordvoerder van het Zuid- Koreaanse ministerie van verdediging heeft heden verklaard, dat alle reservisten binnenkort in actieve dienst zullen worden geroepen. De commissie voor de nationale verdediging had dit besluit genomen als een „permanent defensiepregi-am". Waarnemers te Seoel geloven, dat het Zuid-Koreaanse leger van plan is, vóór een wapenstilstand zijn sterkte op 20 divi sies te brengen. Volgens de wapenstil standsbepalingen is elke vergroting van militaire sterkte na een bestand verboden. Volgens geallieerde officieren hebben Noordelijke tx-oepen de werkzaamheden aan de fundamenten van een groot gebouw, dat naar verwachting voor de plechtige ondertekening van een wapenstilstand ge bruikt zal worden, heden voortgezet. De vorige maand werden deze werkzaam heden gestaakt, nadat de Zuid-Koreanen 27.000 niet-communistische Noord-Kore- aanse krijgsgevangenen hadden vrijge laten. LONDEN. (Reuter). Zaterdagavond heeft radio-Moskou bekend gemaakt, dat Michail D. Bagirov, eerste secretaris van de com munistische partij in Azerbeidsjan, van zijn ambt is ontheven wegens „grove verwaar lozing van zijn plichten". Azerbeidsjan is de Scvjet-republiek teix Noorden van Perzië. Het besluit om Bagirov te ontslaan werd genomen cp een onlangs gehouden ple- naii-e vergadering te Bakoe van het cen trale comité van de communistische partij in Azerbeidsjan en het stedelijke partij- comité van Bakoe. Het officiële Sovjet- Russische nieuwsbureau, Tass, heeft be richt, dat de vergadering ook de afzetting eiste van Bagirov als premier van de re publiek Azerbeidsjan, tot welke functie hij na de dood van Stalin werd benoemd. De vergadering ontving een rapport van haar secretaris. Hxex'in werd Bagirov be schuldigd van willekeur bij het leiden van de partijzaken. Hij ontzegde partijleden het recht op 't uitoefenen van critiek en zelf- critiek en het recht om vraagstukken gron dig te bespreken. Hij bepaalde het beleid van de partij, aldus het rapport. Bagirov trad op de voox-grond tijdens het 19de congres van de Sovjet-Russische communistische partij, dat verleden jaar October in Moskou wex-d gehouden. Hij werd toen gekozen in het centrale comité van de partij. De gemeenschappelijke vergadering keur de eenparig het besluit goed van het cen trale comité van de communistische partij der Sovjet-Unie, cm Bex-ia te ontslaan en hem te laten terechtstaan. Reuters voormalige correspondent in Moskou Dor. Dallas merkt op, dat met Bagirov een derde lid van het presidium van het centrale comité der Sovjet-Rus sische communistische partij te verge lijken met het oude politieke bureau on der Stalin in ongenade is gevallen.. De twee andere zijn Melnikov, de partijleider- in Oekx-aine, en Beria. De val van Melni kov werd 22 Juni gemeld. Het presidium telt 14 leden, van wie vier geen stemrecht hebben. Evenals Bagirov was Melnikov een lid zonder stem. Benoemingexx in Hongarije Wenen. (Reuter). Naar radio-Boeda- pest meedeelt, zijn vier Hongaarse mi nisters, die in liet begin van de maand werden ontslagen toen Nagy Rakosi op volgde als minister-president, weer in de regering opgenomen. Vier andere minis ters, die een belangrijke rol hebben ge speeld in de regerrng-Rakosi, worden ech ter niet genoemd. Arpad Hazi, vice-premier onder Rakosi, wordt hoofd van het bureau voor staats- contx-öle. De voormalige minister voor; machinebouw Antal Apro is benoemd tot onder-minister van ditzelfde ministerie. De oud-minister van Buitenlandse Handel Andras Zsobek wordt onder-minister van Binnen- en Buitenlandse Handel, terwijl zijn voormalige collega voor mijnbouw en energie Sandor Czottner eerste plaatsver vanger wordt van de minister voor de Zware Industrie. Bovendien is Istvan Gyoere, die geen zitting had in het kabinet-Rakosi, benoemd tot eerste plaatsvervanger van minister van Binnenlandse Zaken Ernoe Geroe. Uit het K.L.M.-toestel „Gouda" uit In donesië, stapten Zaterdagmiddag zes Ne derlanders, F. Asbeek Brusse, P. H. Alt- mann, W. Merghart, alle drie vroegere commissarissen van politie in Indonesië, F. van Haastert, A. W. de Zwart en F. Frederiks, de laatste van de twaalf Neder landers, die in Februari 1950 by Bandoeng door de Indonesische regering gevangen werden genomen op beschuldiging van deelgenomen te hebben aan de aanval van Westerling op Bandoeng. De heer Merghart vertelde, dat hun in vrijheidsstelling niet geheel onverwacht kwam, omdat zij tevoren zoals dat met alle passagiers uit Indonesië geschiedt tegen divex-se ziekten werden ingeënt. Donderdagavond pas is hun officieel me degedeeld, dat zij Vrijdagochtend in vrij heid gesteld zouden worden. De reden werd niet opgegeven. Onder politiegeleide werd het zestal Vrijdagochtend naar het vliegveld gebracht. „Vrij gevoelden wij ons pas toen het vliegtuig buiten de dx*ie- mijlzöne vloog. Toen pas konden wij ge loven, dat dit geen droom was", zo ver telde de heer Merghart. De vrijgelatenen behoefden geen garan tie te geven, dat zij naar Djakarta voor een eventueel proces zullen terugkeren, indien men dat in Indonesië nodig acht. „Wij zijn vrijgelatenen zonder meer. Er is geen sprake van een proces. Wij zouden zelfs als men ons zou willen toelaten terug kunnen gaan naar Indonesië", zo voegde de heer Merghart hieraan toe. De gezinnen van de heren Asbeek Brusse, Merghart en Van Haastert ver- blijven nog in Indonesië, maar, zo zeide de heer Merghart, aan hun komst naar Nederland wordt gewerkt en wij vertrou wen er op, dat wij onze gezinnen spoedig bij ons zullen hebben. BERLIJN (Reuter). De Nederlandse Kamer van Koophandel in Oost-Berlijn heeft met de Oost-Duitse Kamer van Koophandel een x'uiltransactie gesloten, die voorziet in een goederenuitwisseling ter waarde van 8 millioen gulden. Oost-Duitsland zal kali leveren in ruil voor fosfaat, haring, x-ayon en vruchten- pulp uit Nederland. De Kamers zullen optreden als trustee voor de ondernemingen, die aan de goede- renruil wensen deel te nemen. Goethe: Veel gaat in de wereld verloren, omdat men het te spoedig als ver loren beschouwt. Zoals wij hebben gemeld werd Zatex'dag in het gebouw van de Provinciale Gx'iffie te Haarlem onder leidixxg van het lid van Gedeputeex-de Staten J. A. van der Donk een vergadering gehouden met de ver tegenwoordigers van 22 subsidiërende ge meenten over de omzetting van de Haar lemse Orkestvereniging in een provinciaal orkest. Daarin wérden onder meer de ontwerp statuten behandeld en de nieuwe naam van het orkest vastgesteld. Wat het laatste betreft werd het voorstel van de ox'kestleden om het ensemble voortaan Noox-dhollands Philharmonisch Orkest te doen heten overgenomen. Oor spronkelijk was voorgesteld: Stichting provinciaal orkest de H.O.V., maar die aan duiding werd algemeen als te omslachtig gezien en ook niet geheel in overeenstem ming met de situatie. Van Haax-lemse zijde heeft men daarop ook geen aandrang meer uitgeoefend om op enigerlei wijze de afkor ting H.O.V. te behouden. Aanvankelijk ging de voorkeur van het bestuur van de H.O.V. naar een dergelijke naamgeving uit. Pensioenregeling Ook de kwestie van de niet in de statuten opgenomen pensioenregeling vormde een onderwex-p van discussie. Er werd duidelijk gemaakt, dat het niet opnemèn daarvan in het ter goedkeuring aangeboden ontwerp niet betekende, dat de pensioenregeling daarmee voorlopig van de baan is. De financiële opzet houdt wel degelijk met een pensioenregeling voor de ox'kestleden rekening, maar het was on mogelijk die tijdig gereed te hebben. Zou m Zondag is de goederentrein Rotterdam-IJselmonde ontspoord. Bij dit ongeval deden zich geen persoonlijke ongevallen"voor; de materiële schade was echter aanzienlijk. De ontsporing is waarschijnlijk te wijten aan een door een voorgaande trein ver loren buffer. De foto geeft een beeld van de ravage: de locomotief ligt gekanteld naast het spoor. de goedkeuring der statuten daarop moeten wachten, dan zou andermaal een vertx-aging ontstaan, die des te meer ongewenst is nu men er alles op zet om het provinciaal or kest met ingang van het nieuwe seizoen zijn taak te laten beginnen. Het is echter mogelijk, dat de geprojec- teerde pensioenregeling nog enigszins uit gaat boven de bij de subsidieverdeling aan genomen bedragen, zodat een verhoging der door de gemeenten te verstrekken finan ciële bijdragen niet onmogelijk is. De vergadering heeft ook van gedachten gewisseld over de bezetting der bestuurs functies. Als toekomstige voorzitter wordt het lid der Gedeputeerde Staten, de heer L. Bouw man genoemd. Verder wox-dt ovex-wogen de voor zitter, penningmeester en secretaris van de H.O.V. in het stichtingsbestuur van de HOV op te nemen, opdat de continuïteit tussen de beide organisatievormen gewaar borgd zal zijn. Nadat nog enige formaliteiten vervuld zijn zal de stichtingsacte kunnen worden gepasseerd. TOKIO, (Reuter). Door zware regen val in cle laatste dagen zijn ten Zuiden van Osaka, op het Japanse eiland Honsjoe, drie rivieren buiten haar oevers getreden, waar door in het district YVakajama honderden hectaren bouwland onder water staan en talrijke dorpen en steden zijn geïsoleerd. Tot dusverre zijn reeds 600 (loden geteld. Ongeveer 5.000 personen worden nog ver mist. Meer dan 200 mensen hebben ver wondingen opgelopen. Troepen en hulp ploegen van het Rode Kruis zyn bezig om 12.000 daklozen onder te brengen en er voor te zorgen, dat er geen dysenterie- epidemie ontstaat. Bij cle jongste, ernstige overstromingen op het eiland Kiopsjoe hebben zich 1.400 gevallen van deze ziekte voorgedaan. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen en personeel van de Japanse veiligheids dienst zijn met het reddingswerk in de overstroomde dorpen bezig. Overlevenden zitten op de daken van de huizen. Volgens plaatselijke autoriteiten zijn de dijken op honderden plaatsen doorgebro ken. Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft met valschermen voedsel voor 10.000 maaltijden uitgegooid. LONDEN, (Reuter). Radio-Peking heeft heden omgeroepen dat eenheden van het „Chinese volksleger", die belast zijn met de verdediging van de Zuid-Oost- Chinese kust, ruim drieduizend „leden van Tsjiang Kai Sjeks bandieten-troe pen" hebben vernietigd, toen deze op zes tien Juli, het tussen de px-ovincies Foekien en Kwantoeng gelegen eiland Toengsjan aanvielen. Volgens het communistische radiostation waren de aanvallers meer dan tienduizend man sterk CAïRO (Reuter). De Egyptische mi nister van Voorlichting, majoor Salem, heeft Zaterdag verklaard, dat Egypte nog steeds zeer gaax-ne een spoedige oplossing wenst van het Brit-Egyptische geschil on danks het jongste incident te Ismailia. In de afgelopen dagen hadden president Na- guib en de Amerikaanse ambassadeur, Caffery, de kwestie van het Suez-kanaal besproken, zonder dat een van beiden con crete voorstellen voor een oplossing had gedaan. „Wij zijn echter van gevoelen, dat de V.S. kunnen helpen, de oplossing van het vraagstuk te bespoedigen." Na wat er in Ismailia is gebeurd, kan niet verwacht worden, dat Egypte het initiatief tot het heropenen van de onderhandelingen zou nemen, aldus de minister. Majoor Salem zeide, dat de spanning van de laatste dagen aanmex'kelijk verminderd is, hoewel Britse troepen nog steeds Egyp- tenaren in de kanaalzone fouilleren. Generaal Sir Brian Robertson, die teza men met de Britse zaakgelastigde te Cairo, Hankey, aan het hoofd staat van de Britse delegatie, die tot voor twee maan den onderhandelingen met de Egyptische regering heeft gevoerd over de kwestie van de bases in de Suez-kanaalzöne, is Zondag naar de Egyptische hoofdstad te ruggekeerd. Drie dagen geleden was hij uit Washington teruggekomen, waar hij de besprekingen van de ministers van Buiten landse Zaken der Westelijke „Grote Drie" heeft bijgewoond. BERLIJN, (Reuter). Op een vergade ring in Oost-Berlijn van vertegenwoordi gers van de Oost-Duitse pers heeft premier Grotewohl Zaterdag verklaard, dat de nieuwe politiek van zijn regering, die eeu maand geleden werd aangekondigd, een fundamentele wijziging betekent en niet een tactische koersverandering is. Volgens het Oost-Duitse persbureau ADN drong Grotewohl aan op nauwe samenwerking tussen pers en regering. De pers is het voornaamste middel vaxx de regering om het politieke bewustzijn van het volk te versterken in de strijd voor een hoger levenspeil, de Duitse een heid en de vrede, aldus Grotewohl. De pers en de radio zouden „nieuwe propa gandamethoden" moeten invoeren. Iedere Oost-Duitser moet zich bewust zijn van zijn vrijheid van meningsuiting. De voorzitter van het Oost-Duitse pers- verbond, Rudi Wetzel, verklaarde, dat de pers en de radio het vertrouwen van het publiek hadden verloren doordat zij on plezierige feiten rooskleux'ig hadden af geschilderd. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 60 1 c 1| 71 r* f3 n Sf 25 Helsinki zwaar bew. ZW 6 19 16 Stockholm zwaar bew. W 4 23 0,1 Oslo licht bew. ONO 1 21 0 Kopenhagen zwaar bew. WZW 7 20 13 Amsterdam regen ZW 5 19 0,1 Edinburgh motregen O 3 Londen regen ZW 7 21 1 Luxemburg zwaar bew. ZW 2 18 0 Parijs licht bew. windstil 23 0 Bordeaux onbewolkt windstil 23 0 Grenoble onbewolkt windstil 23 0 Nice onbewolkt N 2 27 0 Genève onbewolkt windstil 24 0 Zürich mist windstil 22 0 Locarno onbewolkt windstil 27 0 Berlijn half bew. WZW 5 21 4 Frankfort geheel bew. ZW 2 23 0,1 München onbewolkt ZW 3 17 4 Wenen onbewolkt WNW 8 17 Innsbrück geheel bew. windstil 17 19 Rome onbewolkt NO 4 33 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. Gedurende het weekeinde is de luchtdruk in onze omgeving flink gestegen, hetgeen in verband stond met de nadering van een rug van hoge druk, die ons via de Britse eilanden bereikte en die Zondag voor op klaringen zorgde. De rug werd op zijn beurt gevolgd door een warmtefront. dat de voox'ste begrenzing vormt van een Zuid-Westelijke stroming, die warme en vochtige subtropi sche lucht, afkomstig uit het zeegebied rond om de Azoren in de richting van West- Europa transporteert. Bij de nadering van dit warmtefront viel vanmorgen voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enige regen. Morgen ligt ons land geheel in de warme Zuid-Westelijke luchtstroom. Het wordt dan warmer en het weer krijgt een enigszins drukkvxd karakter. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met veranderlijke bewol king. Matige, nu en dan krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Vrij warm. 21 Juli Zon op 4.45 uur, onder 20.47 uur. Maan op 16.38 uur. onder uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 20 Juli Hoog water: 9.40 en 22.08 uur. Laag water: 4.58 en 17.24 uur. Dinsdag 21 Juli Hoog water: 10.44 en 23.17 uur. Laag water: 5.58 en 18.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1