Weg wordt vrijgemaakt voor verenigingen en reclame Adelborst voor de Mariniers Haarlemse orgeldagen besloten met creatie van Concert van Dresden V Agenda voor Haarlem PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Zeeft ió ltet zo TM De radio geeft Dinsdag Hulde eri dank Een druk pers MAANDAG 20 JULI 1953 2 Merkwaardige ontwikkeling in Belgisch omroepbestel WASSERIJ DUYN Speelclub in Baarle-Hertog onder de hamer Kerkelijk Nieuws GAAT U MET VACANTIE? Burgemeester Cremers: Betekenis van concours gaat ver de landgrenzen te buiten99 1 LIKDOORNS W0NDER0UE Dit jaar waarschijnlijk 21.000 Nederlanders naar Canada Dijkherstel op Goeree kost 60 millioen Nederlandse vlieger in Canada verongelukt Eiland wordt recreatie oord voor Leeuwarden Kwade distillateur door politie ingesloten Examens De Belgische minister van Verkeer heeft bij de Kamer een ontwerp voor een nieuw Belgisch radiostatuut ingediend. Belang rijke kenmerken van dit ontwerp zijn de erkenning, dat de radio-omroep niet langer staatsmonopolie moet zijn en de mogelijk heid tot het uitzenden van reclamepro gramma's. De naam N.I.R. zal plaats maken voor B.N.R.O. (Belgische Nationale Radio-Om roep). In de lijn van de culturele decentralisa tie komen er volgens het ontwerp een Raad van beheer voor de Nederlandstalige uit zendingen, een voor de Franstalige uitzen dingen en een algemene raad, waarin de beide eerstgenoemde raden gelijkelijk ver tegenwoordigd zullen zijn. Die algemene raad beheert de Duitse uitzendingen voor de Oostelijke kantons en de werelduitzen dingen. Hij oefent verder toezicht op de uitzendingen van nieuwsberichten en be heert zekere gemeenschappelijke diensten, zoals technische diensten en personeel, het grote symphonie-orkest, het radiogebouw en de zenders. De Nederlandstalige en de Franstalige raden zullen een grote mate van autonomie hebben. Aan het staatsmonopolie komt een einde, doordat de omroep verplicht zal zijn de programma's, door als gerechtigd inge schreven particuliere verenigingen samen gesteld, uit te zenden en golflengten be schikbaar te stellen aan ingeschreven par ticuliere organisaties. De programma's voor de regionale zenders zullen bovendien in grote lijnen worden uitgewerkt door commissies welker leden niet tot de B.N.R. O. behoren. Een Hoge Raad voor de radio-omroep dient de minister van advies bij de ver strekking en zendlicenties aan particuliere verenigingen en organisaties. Particuliere organisaties zullen reclame uitzendingen kunnen verzorgen onder be paalde voorwaarden, die bij koninklijk be sluit zullen worden vastgesteld. De ontwerpbegroting van de omroep moet bij Kamer en Senaat worden gedepo neerd. Wij tekenen hierbij aan, dat de hierboven geschetste veranderingen in meer dan één opzicht merkwaardig zijn. In de eerste plaats omdat België daarmee een uitzondering vormt op de na-oorlogse regel dat er in de Europese omroeporgani saties eerder een tendenz naar centralisatie dan naar het omgekeerde viel waar te nemen. Zelfs in Nederland, waar immers een Radio-Unie, zij het dan nog gebrekkig, werd opgericht om tot een grotere coördi natie dan vóór de oorlog het geval was te komen. Duitsland was het enige land waar geen centrale omroep meer bestond, maar dat was het logische gevolg van de splitsing van het land in verscheidene bezettings sectoren. In het laatste jaar is men er ech ter in West-Duitsland toe overgegaan meer organisatorische en vooral financiële ver bindingen tussen de omroepen van de ver schillende landen te leggen. De nieuwe radiowet in België maakt het mogelijk dat de vooroorlogse omroeporga nisaties (er waren er voor ieder taalgebied vier) terugkeren. Bovendien en dat is het tweede aspect van de voorgestelde regeling zullen de reclame-omroepjes kunnen terugkeren welke vroeger een zeer groot aantal regio nale en locale miniatuurzenders exploiteer den. De huidige studio-indeling van de Vlaamse en Waalse gewestelijke omroepen is daar nog een uitvloeisel van. Dat de reclame weer in de Belgische aethergebieden wordt toegelaten zou zijn oorzaak kunnen vinden in de populariteit aie dergelijke uitzendingen van Radio- ADVERTENTIE VMSTEIWAM.SE VAART 20 T KL. 11053 Droogwas thans 32 et. per kg Luxemburg, die zowel het Franse als het Nederlandse taalgebied bestrijken, genieten. Het is wel zeker, dat velen, die geregeld naar de Belgische uitzendingen luisteren, de thans voorgenomen wijzigingen zullen betreuren. De roulette- en baccarattafels en de verdere inboedel van de speelclub „Arca dia" te Baarle-Hertog, die in beslag wa ren genomen wegens een belastingschuld van 300.000 francs aan die gemeente, zijn Zondag in het openbaar verkocht. Dit ge schiedde op een plein in het dorp. Een tiende deel van dit plein is Belgisch ge bied. Daar stonden de goederen, die on der de hamer kwamen. De gegadigden be vonden zich op het Nederlandse deel van net plein. Omstreeks vijfhonderd personen toonden belangstelling voor de verkoop. De opbrengst bleef beneden de 6000 frcs. Een der baccarattafels, die een waarde had van f 2000, ging voor f 40 weg. ADVERTENTIE B Voor jongelui, die in 1952 of 1953 zijn geslaagd voor het eindexamen Gymnasium (A of B) of 5-jarige H.B.S. (A of B), be staat de mogelijkheid te worden geplaatst als Adelborst voor de Mariniers. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij Het Hoofd Bureau Opleidingen Ministerie van Marine, Lange Voorhout 7, 's-Gravenhage. De aanmelding sluit 31 Juli Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Elburg W. v. Tuyl te Lopik; te Eemnes-Buiten C. Graafland, cand. te Gouda; te Melissant T. Poot, cand. te Bode graven. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Doesburg A. Rebel, cand. te Rotterdam. Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE .W i hï'. i HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. lO.èOO Voor de kinde ren. 10.15 Amusementsmuziek. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Instrumentaal trio. 12.H0 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.50 Vierdaagse. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Lichte muziek. 14.35 Blaas ensemble. 15.00 Metro- pole-orkest. 15.30 Ben je zestig? (Tussen 16.00—17.45 Reportage Ronde van Frankrijk). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: N. Arkema: De internationale vereniging van steden en gemeenten. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.30 Kamerkoor. 21.15 Platen. 21.25 Holland Festival 1953: Strijk kwartet. 21.50 Orgel. 22.20 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Religieuze liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: De levenshouding: Voeding en gezondheid. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Amusementsmuizek. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dansmu ziek. 14.00 Amusementsmuziekkaleidoscoop. 14.30 Platen. 14.45 Voordracht. 15.00 Omroep orkest. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Hammondorgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Interna tionale technische hulp: Bevordering van de landbouw in Pakistan. 19.00 Militair orkest. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Sopraan en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest en koor. 21.00 Discocauserie. 21.45 Lichte muziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Spaanse muziek. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Actualiteiten; Weeroverzicht; Filmbeelden uit India; Hindoe-dansers en musici. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Concert. 13.00 Causerie. 13.15 Pianorecital. 14.00 Platen. 15.05 Kamermuziek. 15.30 Orgel. 17.00 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 17.30 Zang. 17.45 Platen. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.40 Belgische muziek. 20.00 Concert. 21.00 Klankbeeld. 21.15 Belgische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). Het Concert voor orgel en orkest, dat Sem Dresden verleden jaar componeerde in opdracht van de Commissie van het In ternationaal Orge icon cours, doch waarmee hij wegens ziekte niet geheel klaar kon ko men (de orkestratie was wel geconci pieerd, doch nog niet in partituur ge bracht) kwam dit jaar op de slotavond van de Haarlemse orgeldagen in de Con certzaal tot uitvoering. Evenals verleden jaar bij de creatie van de concerten van Henk Badings en dr. Anthon van der Horst, was Albert de Klerk de solist en stond het orkest onder leiding van Toon Veathey. Een Concert iil de gewone zin is het werk van Dresden niet geworden: beide partijen, orgel en orkest, zijn er even be langrijk in, zodat men zou kunnen spreken van een concertante symphonie. Wel heeft de medewerking van het orgel grotendeels het karakter van de compositie bepaald, door aanwending van contrapuntische con structies. De algemene indmk was er een van sterke geladenheid, die geen hardhe den schuwt maar ook nergens inzinkingen kent. Het werk grijpt direct aan met bui tengewone felheid, doet geboeid luisteren naar de contrapuntische bouwstof, die op ingenieuze wijze ontwikkeld wordt en krijgt een hymnische kracht. Doch naast dit stoere en zeer positieve karakter, hoort men hier en daar toch ook een ze kere mate van lyrische pathetiek en mild heid, als treffende contrastwerking in een logisch betoog. Het werk heeft mij geen ogenblik losgelaten, hoe persoonlijk en ge durfd het ook is. Het was een zware op gave voor de uitvoerders. Men kon echter het grootste respect hebben voor hun her schepping, die met buitengewone zorg voorbereid was. De componist, in de zaal aanwezig, toonde zich zeer voldaan over de creatie van zijn werk. De combinatie orgel-orkest werd tevens op zeer gelukkige wijze ten gehore ge bracht met een drietal Sinfonia's van Bach, ééndelige stukken zoals hij die soms gebruikte al.; inleiding tot een cantate. Het is muziek van onverwoestbare waarde in haar frisse objectiviteit en blijmoedige le- De organist Piet Kee uit Alkmaar heeft zojuist uit handen van burgemeester Cre mers de „Zilveren tulp" ontvangen, de wisselprijs van het Internationale orgel concours. Wethouder A. J. M. Angenent en gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff zien met belangstelling toe bij deze korte plech tigheid in Haarlems stadhuis. venszekerheid. Het was dan ook een zeld zaam genot deze heerlijke stukken te be luisteren in vertolkingen waaraan blijk baar de meeste zorg besteed was. En weer konden wij ons gelukkig prijzen dat der gelijke uitvoeringen mogelijk zijn in onze Haarlemse Concertzaal, dank zij het bezit van het instrument van Cavaiilé Coll, het prachtigste concertorgel dat in enige Ne derlandse concertzaal te vinden is. Toon Verhey had met zijn HOV aan het begin van de avond een imposante presta tie geleverd met de Symphonische Pro loog van Henk Badings, indertijd geschre ven in opdracht van de Wiener Phiihar- monie, ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van dit orkest. Het werd een gloedrijke vertolking van een geladen compositie, die uit een sfeer van tragiek opstuwt naar één van licht en bevrijding. Het slot van het concert werd gevormd door Bach's nobele Suite in D, met haar onvolprezen „Air" en haar opgewekte dansvormen. Zo heeft dan Bach, wiens geniale orgelmuziek wij gemist hadden op het jury-concert van Vrijdagavond, op dit slotconcert een ruime beurt gehad. JOS. DE KLERK Na afloop van het concert hielden burge meester en wethouders van Haarlem een avondreceptie in de hal van het stadhuis, die druk werd bezocht. Van de juryleden waren Lady Susi Jeans en Albert de Klerk aanwezig. Mr. P. O. F. M. Cremers. reikte aan de winnaar van het derde internatio nale orgelconcours de Zilveren Tulp als wisselprijs uit en merkte in zijn geestdrif tig dankwoord aan alle medewerkenden op, dat de betekenis van dit jaarlijkse evene ment de landsgrenzen ver te buiten gaat. Haarlem, zo vervolgde de burgemeester, met zijn eeuwenoude traditie en zijn ook heden ten dage zo bloeiende muziekleven, is trots op zijn drie prachtige orgels: dat van Cavaiilé Coll in de Concertzaal, dat van Christiaan Muller in de Grote Kerk en dat van professor Fokker in Teylers Museum. Daarom, aldus spreker, achtten wij ons gerechtigd deze implus te geven aan de schone kunst der improvisatie, die zoveel durf en fantasie vergt. Bijzonder dankbaar is het gemeentebestuur dat drie toonkun stenaars dr. Anthon van der Horst, ir. Henk Badings en Sem Dresden zich tot componeren, dat is vereeuwigen, voor de combinatie orgel en orkest bereid ver klaarden en zich zo uitmuntend van hun opdracht hebben gekweten. In zijn dankwoord bracht Piet Kee hulde aan Haarlem voor het genomen initiatief, waarop hij de voldoening mocht smaken een gelukwens van de Alkmaarse wethou ders van Onderwijs en Kunstzaken in ont vangst te nemen. Tenslotte werd het woord gevoerd door wethouder D. J. A. Geluk als voorzitter van de Orgelcommissie, die in deze hoedanigheid reeds in de Concertzaal hulde had gebracht aan de heren Sem Dres den, Albert de Klerk en Toon Verhey voor hun gezamenlijke prestatie. Deze spreker richtte zijn dank tot het bestuur van de gemeente, tot het Prins Bernhardfonds, het Anjerfonds, het H.O.V.-bestuur, de kerk voogdij van de oude St. Bavo en tot de N.C.R.V. voor alle ondervonden medewer king van organisatorische en financiële aard. En in het bijzonder prees hij de ijve rige inspanning van de heren P. Koen en J. F. Obermayer, die als leden van de ge noemde commissie zoveel tot het welslagen van deze orgeldagen hebben bijgedragen. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 11.35 bespaart U veel ellende. MAANDAG 20 JULI City: „Dede, de havenmeid", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Ch »mi Palace: „Robin Hood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Cap tain Horatio Hornblower", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De held zonder geld", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Ma rionettenspel: Capriolola, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Tentoonstelling: Minerva, miniatuur spoorweg 79 uur. DINSDAG 21 JULI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. City: „Dede, de havenmeid", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Donald Duck en zijn dolle avonturen", dagelijks 11 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. „Hans en Grietje", da gelijks 10.30 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft., 2, 7 en 9.15 u. Minerva: „Arsenicum en oude kant", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De held zon der geld", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, dagelijks 10.30 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionet tenspel: Capriolola 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Tentoonstelling: Minerva, minia tuur-spoorweg 1.30—5.30 en 7—9 uur. Ir. B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, is na een bezoek aan Canada in Nederland teruggekeerd. Hij heeft met Canadese autoriteiten het immigratie programma voor 1954 besproken. Na de oorlog zijn 80.000 Nederlanders naar Ca nada geëmigreerd. Het jaarlijkse percen tage is geleidelijk gestegen. Het vorig jaar hebben 21.000 Nederlanders zich in Canada gevestigd. Voor dit jaar wordt verwacht, dat eenzelfde aantal naar Canada zal gaan. Nog steeds worden landbouwers ongelimi teerd toegelaten, alsmede alle directe bloedverwanten van alle categorieën immi granten. Anders is het gesteld met de overige categorieën, die ir. Haveman rangschikte onder de verzamelnaam „niet-landbou- wers". Zij worden niet ongelimiteerd toege laten. „In Canada kan overigens iedereen te recht, die bereid is met zijn handen te wer ken wanneer hij een vak kent", zei ir. Haveman. „Jongemannen, die al jaren lang vergeefs pogen te emigreren, kunnen proberen hun verloofden vooruit te sturen, bijvoorbeeld als hulp in de huishouding. Ts het meisje in Canada, dan mag hij ook volgen om met haar te trouwen". In de gebieden, die in ontwikkeling zijn, kunnen in de toekomst, naar het zich laat aanzien, veel Nederlanders worden ge plaatst; niet alleen boeren, doch ook neringdoenden, zoals bakkers en slagers. De kosten van het herstel van de door de stormramp beschadigde binnen- en buitendijken op het eiland Goeree en Over- flakkee bedragen 60 millioen gulden. In dit bedrag zijn niet begrepen de kosten van het rijkswerk aan de zogenaamde kop van Goeree en Overflakkee. Het omvat de kosten voor alle herstelwerkzaamheden aan de dijken als ook voor de aanleg van 23 km. nieuwe dijk. Het grootste werkob- .iect op Goeree em Overflakkee is de ver nieuwing van 18 km. buitendijk aan de Zuidkant van het eiland. Op 16 Juli is in Canada bij een vlieg ongeval cm het leven gekomen de Neder landse sergeant-vlieger A. J. H. van der Haar uit Veenendaal. Tijdens een oefening is het toestel neergestort nabij het vlieg veld Macdonald van de Royal Canadian Airforce. in Manitoba. Sergeant Van der Haar was 22 jaar en ongehuwd. Zijn in structeur kwam bij het ongeluk eveneens om het leven. De Friese hoofdstad met meer dan 80.000 inwoners heeft grote behoefte aan een recreatieoord. Men heeft nu het oog laten vallen op een eiland tussen drie vaarwa ters aan de Zuidkant van de stad, met een oppervlakte van 21 hectare. Op het ogenblik wordt dit terrein, eigendom van de provincie, gebruikt voor grondberging. Het ligt in de bedoeling het eiland ge deeltelijk te bebossen en er speelweiden en waterpartijen aan te leggen. De verbin ding zal gevormd worden door een pont. De kosten worden geraamd op f894.000. Het plan dient tevens als werkverrui mingsobject. De 60-jarige losse arbeider D. S., bewoner van een der schepen in de woonschepenhaven bij het Spaarne, heeft Zaterdagmorgen bij de Haarlemse politie aangifte gedaan van „het bedreigen met een misdrijf tegen zijn leven gericht door de 31-jarige leerling distillateur H. B. C." S. zou C. uitgescholden hebben voor „fiet sendief", waarop C. de losse arbeider met één hand bij de keel greep en in de andere hand een eeopend knipmes hield. Hij zou daarbij de woorden: „Ik steek je dood!" uitgeroepen hebben. De distillateur is door de politie aangehouden en ingesloten. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens slaagden voor A en B: J. J. Dekker te Amsterdam; A. P. Koeman te Berkhout; L. J. Fluks te Amsterdam; W. N. A. Hos te Medemblik en J. H. Meijers te Amsterdam. Voor A: J. Janse te Alphen a. d. Rijn. Voor B: D. S. Broekens te Alkmaar; mej. A. de Jong te Amsterdam; mej. L. Lindhout te Amsterdam; A. A. M. Sieben te Amster dam; mej J. E. C. Siep te Amsterdam; F. Veen te Noordwijk; E. v. d. Veen te Heem stede en A. J. Verstraaten te Den Helder. 38. „O hemeltje!", riep Panda hevig ont daan, „de roverHij is weer groot gewor den!" „En de deugniet heeft de straler we der bemachtigd!", hijgde Jolliepop ontzet. En met grote angstogen staarden zij naar de gemaskerde booswicht, die groot en dreigend op hen afkwam. „Ja", grauwde de griezel, de straler op Panda richtend, „dat had je niet gedacht, hè? Nu zal ik JOU eens kleineren!" Ja kijk maar be nauwd, niemand kan je meer helpen!" Doch hierin vergiste hij zich; professor Kalker was er ook nog, al bevond hij zich op dat moment nog ver van het strijd toneel! De goede geleerde stapte juist met een vreemdsoortig apparaatje het politie bureau binnen. „Inspecteur", zei de agent, die hem aandiende, „deze meneer heeft een eb.... dingus, waarmee hij de ge stolen groeistraler denkt te kunnen opspo ren". „Een WAT?, vroeg de inspecteur. „Een semi-frequente oscillerende stralen- slurper", antwoordde professor Kalker. „Een WAT?", herhaalde de inspecteur. „Een.... eb.... electrisch verklikkertje, een stralenzoekertje", verklaarde de pro fessor, naar woorden zoekend, die voor een leek te begrijpen waren, „een kind kan het bedienen. Hiermee zult zelfs u de groei straler kunnen opsporen Waf-waf. Herbert Gille, voormalig ge neraal van de Waffen-SS, is Zondag op een bijeenkomst van ruim 15.000 Duitse oud-strijders te Hannover stormachtig toegejuicht, toen hij verklaarde, dat het een grote eer voor hem was te spreken voor de Waffen-SS, die „slechts uit plicht tegenover Duitsland had gevoch ten." Hij kreeg nog meer applaus, toen hij zei, dat de driehonderd duizend leden van de Waffen-SS, die waren ge sneuveld, „niet waren gestorven voor een politieke partij, maar voor Europa." Gille bracht de tijd in herinnering, „dat wij zegevierend voorwaarts stormden" en voegde hieraan toe: „Onze SS-man- nen, die veroordeeld waren, namen hun vonnissen zo voorbeeldig op, dat zij bij hun tegenstanders respect afdwongen." Besluit. Van gezaghebbende Vietnamese zijde wordt vernomen dat de regering van Vietnam Zondagavond is terugge komen van haar besluit om een offi- cieuse regeringscommissie naar Parijs te zenden voor overleg met de Franse regering, dit in verband met de jongste Franse verklaring over Indochina. Toen Vietnamese autoriteiten naar de reden van deze beslissing werd gevraagd, wil den zij geen enkel commentaar geven. Berisping. Het politieke bureau van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij heet Zondag Bernd Weinberger, minis ter van Vervoersmiddelen en Land bouwmachine-industrie, berispt wegens „het toegeven aan vijandelijke agenten." De berisping werd Zondag in het blad van de partij, „Neues Deutschland", ge meld. Volgens dit blad was Weinberger op 17 en 18 Juni, de dagen van de on geregeldheden in Oost-Duitsland, te Rostock geweest in gezelschap van Hengst, die onlangs uit de partij was gezet, omdat hij provocateurs zou heb ben gesteund. Sterk. Voor het instituut voor de inter nationale handel van de universiteit van Illinois heeft de onderminister van bui tenlandse zaken der V.S. Samuel C. Waugh een rede gehouden, waarin hij voorspelde, dat de Sovjet-Unie, wan neer zij zich in dit hoge tempo blijft ontwikkelen, binnen 20 jaar economisch sterker zal zijn dan West-Europa. Hij verklaarde, dat naar schatting de Sov jet-Unie sedert 1940 haar productie heeft verdubbeld. Spijt. Clement Davies, de leider van de Britse liberale partij, heeft Zaterdag óp een bijeenkomst in Wales vertelaard, dat een conferentie van de Westelijke drie met de Sovjet-Unie niet moet worden overgelaten aan „onderbevelhebbers" maar aan staatshoofden. De liberalen, zo zeide hij, betreurden het, dat de confe rentie van Bermuda moest worden uit gesteld. Bedreiging. De Tsjechoslo waakse minister van Landbouw, Nepomucky, heeft Za terdag in een door radio-Praag uitge zonden rede gewezen op de noodzaak van bestrijding van de Coloradokever. De invasie van kevers is dit jaar veel ernstiger dan voorafgaande jaren en de gehele aardappeloogst dreigt verloren te gaan, zo zei hij. De minister stelde de regionale besturen verantwoordelijk voor de ernstige toestand, omdat zij verleden jaar niet de instructies van de regering voor bestrijding van de Colo radokever hadden opgevolgd. Druk. Het officiële Russische persbureau „Tass" heeft de V.S. ervan beschuldigd de laatste tijd „hun aandacht op N e- derlandte hebben geconcentreerd" in de hoop, dat het Nederlandse parlement zou helpen „de bezielers van het Euro pese leger uit het slop" te halen. Vol gens een bericht in de „Haagsche Post", aldus Tass, „heeft de Nederlandse rege ring onlangs, via haar vertegenwoor diger in Washington, instructies van het Amerikaanse ministerie van Buitenland, se Zaken ontvangen om de ratificatie van het EVG-verdrag te bespoedigen in ruil voor bepaalde beloningen. Noodweer. In het afgelopen weekeinde hebben hevige stormen boven Oosten rijk en Duitsland gewoed. In Oostenrijk is voor meer dan een millioen gulden schade aangericht. Een vijftig ton we gende hijskraan werd van zijn stalen basis losgerukt en door de wind omver worpen. De hoofdwegen en een spoorlijn zijn geblokkeerd door de bij duizenden ontwortelde bomen. In Beieren is de te velde staande oogst over een opper vlakte van 780 vierkante kilometer be schadigd. De aangerichte schade loopt in de millioenen marken. In Frankrijk werden beren door het slechte weer uit hun schuilplaatsen in het Franse ge deelte der Pyreneeën gedreven. De beren maakten negen geiten en drie vaarzen buit. WE kennen allen de kilometerteller, het instrumentje dat uit verschillende schijfjes bestaat en waarvan het eerste schijfje door een volledige omwenteling bewerkstelligt dat de volgende schijf één plaats verder draait. En is de tweede schijf éénmaal volledig gewenteld, dan verspringt de volgende schijf één plaats, enz. Dit is bijzonder simpel. werken op den duur te voorschijn zou- ken komen, zelfs voorzien van alle aan tekeningen die de Vondelkenners hebben gemaakt, of ooit nog zouden willen maken. Uw schoolrapporten, de briefjes die u on der de les schreef en alle nog te verwach ten verslagen van vredesconferenties die de eerstvolgende duizend jaar gehouden zullen worden, zouden zin voor zin door W "f LVLt/L. «O Wfc l/CWfr I maar we zouden met dit eenvoudige deze pers worden afgeleverd. Niet alleen J Y\r>irr\s\ nn*. f u Ii principe ook een wat ingewik kelder apparaat kunnen ma ken, n.l. een drukpers, even eens bestaande uit draaiende schijven, maar waarvan de randen niet alleen voorzien zijn van cijfers zoals bij de kilometerteller maar óók van het volledige alphabet en alle mogelijke leestekens. Wanneer we deze drukpers in werking zouden stellen en er zorg voor dragen dat de schijven versprin gen op gelijke wijze als bij de kilometer teller, zijn we in staat alle mogelijke com binaties van letters en getallen met grote snelheid af te drukken. We geven toe, dat verreweg de meeste regels zinloos zouden zijn, zoals bijvoor- veeld aaa 123 baba, öf onleesbaar: jdtxM orfWvz. Maar daar staat tegenover dat we bij naarstig speuren ook volledige zinnen zouden ontdekken, kijk maat: 's zomers is het kouder dan buiten.. De betekenis hier van moge ons dan ontgaan, we kunnen niet ontkennen dat deze rangschikking der letters een volledige zin te voorschijn roept. Maar ook regels van grote schoonheid zouden door deze drukpers met haar auto matisch verspringende letters in grote ge tale worden voortgebracht. Elke zin die Vondel ooit. geschreven heeft zou door deze pers worden gedruktzodat zijn volledige de schoonste roman en het allerslechtste vod zou zij voortbrengen, maar ook 'de ru briek die u thans leest, met alle vervolgen en alle toekom stige reacties van lezers. We behoeven de pers maar te la ten draaien, de regels uit te zoeken, en klaar is Kees. Laten we op de voorgrond stellen dat de technische uitvoering van dit denk beeld vrij eenvoudig is. Èen pers die voort durend regels in verschillende lettercom binaties drukt is momenteel gemakkelijk te construeren. Dat is dus de moeilijkheid niet. Maar we zitten een beetje met de tijd. Want hoeveel tijd denkt u dat het kost om een regel in alle mogelijke lettercombina ties af te drukken? En jaar, of een eeuw, of misschien wel 1000 eeuwen? Laten we u uit de droom helpen. Zelfs al zou het gehele, ons bekende heelal uit sluitend dergelijke drukmachines bevatten die sedert 3 milliard jaren onafgebroken en met de grootst denkbare snelheid deze regels zouden hebben gedrukt, dan nóg zou op dit moment slechts het één-drie- honderdduizendtrillioenste deel van de taak zijn afgewerkt. Daarover morgen.. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2