Rusland herstelt diplomatieke betrekkingen met Israel Amerikaans voedsel via Adenauer naar Oost-zóne Garage van Alexanderkazerne in Den Haag uitgebrand Vijf millioen voor verhoging der productiviteit Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De val Engeland teleurgesteld door Washingtonse conferentie Optimisme in Panmoendjom Excuses voor bomaanslag aanvaard, Israel hoopt op politieke voordelen Hevige ontploffing in drukkerij te Wageningen Oost-Berlijners trotseren dreigementen Het woord is aan Twintig militaire auto's gingen in vlammen op Voor metaalindustrie, bouw- en confectiebedrijf Kabinetswijziging in Hongarije Vrijspraken in totalisator- affaire Stoker, die ernstig gewond werd, later overleden Geen extra-hulp der V.S. in Indo-China UIT TEGENWAARDEREKENING Nieuwe kabinetsformateur in Indonesië Watersnood in Japan Weerrapporten 6Se JAARGANG No 9 ,7 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 21 JULI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 162 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NOG STEEDS beroert de val van Beria, die sinds kort minister van Binnenlandse Zaken was maar sinds lang opperhoofd der machtige Sovjet-Russische politie, de wereldpers. Nadat hij van zijn grote troon getuimeld is zijn reeds enkele van zijn vrienden van hun kleine troontjes gegle den. Zullen er meer volgen? Zal dit niet vooral in Oost-Du itsland geschieden, welks opstandigheid tegen zijn communis tische regering de directe aanleiding tot Beria's ondergang heet te zijn geweest? Het is een vruchtbaar onderwerp voor gissingen. Anderzijds is menige poging on dernomen om het karakter yan de geval lene te schetsen. De resultaten zijn matig bij gebrek aan voldoende gegevens. Men is het evenwel eens over de strikt ambte lijke en ten deze koude natuur van de ge weldenaar in de politiestaat, in schrille tegenstelling met zijn toewijding aan zijn gezin en zijn voorliefde voor huiselijkheid. Dit alles herinnert aan een geducht minis ter van politie uit Frankrijks verleden: Joseph Fouché, berucht door zijn bedrijf tijdens de grote Franse revolutie, tijdens het Eerste Keizerrijk en tot slot zelfs nog even tijdens het herstelde koningschap, ofschoon dat hem spoedig afdankte. Zijn kundige biografen hebben Fouché's karak ter met scherpe klaarheid weergegeven en Stefan Zweig heeft het in een roman zo aangrijpend gedaan, dat een eeuw na de dood van de Due d'Otranto Napoleon had hem tot hertogelijke waardigheid ver heven nog talloze mensen, die zijn naam tevoren alleen uit schoolboekjes kenden, zijn gaan huiveren van die lange, schrale man met de koude vissen-ogen, afgebeeld in pralende kledij, die alles wist van ieder een en leefde temidden van dossiers waar mee hij tallozen kon vernietigen. Maar die liever, met kille berekening, hen tegen el kaar uitspeelde en zwelgde in leugen en list, en tegelijk vervuld was van een roerende aanhankelijkheid aan vrouw en kind. Fouché, due d'Otranto, leefde van 1759 tot 1820. Hij stierf tenslotte een jaar eerder dan Napoleon, wiens régime hij zowel gediend als verraden had. Dat hij eerder heenging moet hem op zijn sterf bed nog verdroten hebben, al zat de keizer toen al vijf jaar gevangen op St. Helena, de verre rots in zee. Ook Fouché leefde trouwens reeds vijf jaar in ballingschap. Maar hij stierf in zijn bed, een vredig einde dat Russische politiechefs maar niet ten deel schijnt te kunnen vallen, want een ganse reeks is al na doodvonnis ge sneefd en het is nauwelijks denkbaar dat een ander lot Lawrenti Beria beschoren zal zijn. Deze tegenstelling is natuurlijk de Fran sen opgevallen. Als zelfs Fouché, die meer malen vlak langs de afgrond schreed, erin slaagde zijn huid te redden doordat hij zo veel van anderen wist, waarom mislukt dat dan telkens die Russen? Pierre Audiat heeft er in Le Monde een bouquetje ironie aan gewijd. „Al onze politiechefs", zegt hij opgewekt, „zijn altijd hun natuurlijke dood gestorven. Gelijk een minister van Open bare Werken, als hij maar zes maanden aan het hoofd van zijn departement heeft gestaan, erop rekenen kan dat hij tot het einde zijner dagen op alle spoorwegnetten gratis vervoerd wordt, zo hebben onze mi nisters van politie immer op de levensver zekering kunnen bouwen, die zij evenzeer reeds verworven hadden als zij maar een half jaar in functie waren geweest. Andere ministers in Fi-ankrijk hebben daarentegen vaak strenge behandeling ondergaan en waren allerminst van onkwetsbaarheid verzekerd. Zouden wij nu moeten aanne men dat in de Sovjet-Unie alle ministers behalve die van politie onberispelijke lie den zijn? lie.den van zo zuivere zeden en zozeer wars van alle menselijke harts tochten, dat niemand hen aan een touwtje of aan een strop kan krijgen?" Het verleden der Sovjet-Unie weer spreekt deze veronderstelling. Maar het blijft vreemd dat Sovjet-Russische minis ters van politie er telkens hun hachje bij inschieten. Missen deze Russen toch de zelfbeheersing en de immer gerede reken kunde, die een Fouché kenmerkte, zodat hij alle goede en kwade kansen steeds voorzien had en zijn beleid voor elk mo gelijk geval tevoren vastgesteld? Heeft eerzucht Beria zo sterk aangegrepen, dat hij vergat dat hij de trouw van zijn naaste medewerkers zou kunnen ver spelen? Of is, in zijn liefde voor huiselijk heid, zijn waakzaamheid ingedommeld zo als hij, na de maaltijd, in pantoffels en een huisjasje, in vaders armstoel over de Prawda of de Izwestija in slaap viel, zijn voorgangers en hun gewelddadige dood vergetend. De historici zullen het later ophelderen. Zij zullen het ophelderen in een tijd, waarin wellicht blijken zal dat hij met wat koeler beleid ook als hertog d'Otranto, of iets dergelijks, had kunnen eindigen. Nevens de prins de Malenkov, de graaf Kaganowitsj en de grootvorst Molotov. bij voorbeeld. R- P- De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de 33-jarige verte genwoordiger J. S. uit Den Haag, de 39- jarige kontoorbediende M. D. uit Amster dam en de 33-jarige vertegenwoordiger D. D. uit Den Haag, conform de eis, vrijge sproken van knoeierijen bij de totalisator. Hun was ten laste gelegd, tickets van de totalisator te hebben genomen in verboden tijd, dat wil zeggen nadat de bel was ge luid en de wedstrijd een aanvang had ge nomen. Zij wisten de officieuze uitslag, die bijna altijd gelijk is aan de officiële van te voren en zouden de winst die gemaakt werd onderling hebben verdeeld. Daar de verklaringen door verdachten afgelegd, met elkaar in strijd waren, achtte de Officier het wettig en overtuigend be wijs niet geleverd. De 39-jarige schrijver eerste klasse, J. A. V. uit Den Haag, die bekende in Novem ber 1950 op de renbaan Mereveld te Utrecht, tickets te hebben genomen na de start van de race, waardoor hij f 200 had ontvangen, werd eveneens vrijgesproken. De officier had tegen hem f 200 boete, subsidiair 30 dagen hechteiiis geëist. JERUZALEM (United Press). Israel en Rusland zijn overeengekomen om de diplomatieke betrekkingen te hervatten en hebben een uitwisseling van nota's bekend gemaakt waarin door elk van beide partijen beloofd wordt geen aggressie te zullen plegen. De betrekkingen tussen de beide landen werden in Februari verbroken nadat de Sovjet-legatie in Tel Aviv met een bom was aangevallen. In een nota-uitwisseling tussen de Israë lische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sharet en de Sovjet-minster van Buitenlands Zaken Molotov, aanvaardde Rusland „de spijt en excuses" van Israel wegens het plaatsen van een bom en sprak het Kremlin de wens uit om met Israël vriendschappelijke betrekkingen te hebben. De tekst van de nota's werd door radio - Moskou heden uitgezonden nadat de her vatting van de betrekkingen in de beide hoofdsteden bekend was gemaakt. De diplomatieke betrekkingen tussen beide landen werden op 11 Februari 1953 verbroken na de bomaanslag. Deze ver breking der betrekkingen werd beschouwd als de climax van een heftige anti-semie- tische campagne door de Russische rege ring. In Israel meent men dat het herstel van de betrekkingen met Rusland de interna tionale positie van Israel versterkt. Im mers, de bekendmaking komt op een ogen blik dat de V.S. meer wapens toewijzen aan de Arabische landen, waarvoor in Is rael een groeiende bezorgdheid is waar te nemen. Uit kringen die nauw contact houden met het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken wordt vernomen, dat het herstel der betrekkingen met de Sovjet- Unie met diepe voldoening is ontvangen, omdat de V.S. de neiging zouden hebben de Arabische staten te begunstigen, nu zij Israel geïsoleerd achtten. Reeds gaat hier het gerucht, dat de Is raëlische autoriteiten de mogelijkheid zou den overwegen om wapens te betrekken uit communistische landen, indien de V.S. de Arabische landen boven Israel zouden blijven begunstigen. In regeringskringen te Jeruzalem hoopt men voorts, dat uit het herstel van de be trekkingen met Rusland de mogelijkheid zou voortkomen om weder in contact te treden met de 2 millioen Joden die in de landen achter het IJzeren Gordijn wonen. Men hoopt dat emigratie van Joden uit de communistische landen naar Israel weer zal worden toegestaan. Deze emigra tie stond de laatste tijd. vrijwel geheel stil. Men zou hier gaarne Russische Joden als immigranten ontvangen om een tegenwicht Maandagavond om acht nut werd Wa geningen opgeschrikt door een hevige knal. Het bleek dat zich in het ketelhuis van de drukkerij ..Vada" van Zomer en Kenning een ontploffing had voorgedaan die een grote schade had aangericht. Het ketelhuis was vrijwel geheel verwoest. De stoker, de 42-jarige C. H. Schneider, uit Bennekom is in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij enige uren later is overleden, Op het ogenblik van de ontploffing was hij alleen in het ketelhuis. Door de explosie werd het middenge deelte van de sedert enige maanden in ge bruik zijnde Noordervleugel ingedrukt. De gevel werd met de grond gelijk gemaakt. Een zware ijzeren deur werd over een af stand van dertig meter weggeslingerd. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. De ketels, die chemische stoffen be vatten, zijn niet ernstig beschadigd. Direct na de ontploffing was een grote politiemacht op de been, om de toege stroomde menigte op een afstand te hou den, daar het gevaar voor meer ontploffin gen niet denkbeeldig was. Naar de directie meedeelde, zal het be drijf gedeeltelijk kunnen doorwerken. De drukkerij werd in de laatste oorlog twee keer verwoest. te vinden tegen de toevloed van onge schoolde immigranten uit Afrika en de Oriënt. Meer handel Verder hoopte men in Israel^ dat Rus land de Israëliërs zou steunen in hun strijd in de U.N.O. om een internationalisering van de stad Jeruzalem te voorkomen. In handelskringen tenslotte hoopt men op toe neming van de afzet van bananen en ci trusvruchten naar de Sovjet-Unie. De bomaanslag op de Russische legatie indertijd vormde het hoogtepunt van een campagne tegen de anti-Zionistische hou ding van de Russen en tegen het „dokters complot" waarbij zes Joodse artsen werden gearresteerd wegens pogingen om Russi sche leiders te vermoorden. Na de dood van Stalin, werden de arrestanten vrijge laten en werd het gehele dokterscomplot als een fout beschouwd. De personen die van de bomaanslag in Tel Aviv verdacht worden zullen binnen kort voor een militair tribunaal terecht staan. Moshe Sneh, woordvoerder van de pro- Russische verenigde arbeiderspartij in Is rael, was vandaag uiteraard zeer tevreden. „Ik heb het wel gezegd," was zijn eerste commentaar, waaraan hij toevoegde, dat Israel in de eerste plaats verantwoordelijk was geweest voor het verbreken van de diplomatieke betrekkingen. WASHINGTON (United Press) In een boodschap aan West-Duitsland's Bondskan selier Adenauer heeft president Eisenhower beloofd dat de West-Duitse regering: voed selvoorraden zal krijgen welke voor de be volking van de Russische zóne bestemd zijn. De West-Duitse regering zal dit voed sel aan de Oost-Duitsers ten goede laten komen. „Wij zullen voortgaan aan de Sovjet regering uiteen te zetten dat ons aanbod van de 10de Juli (Amerika bood toen levensmiddelen voor Oost-Duitsland aan) uitsluitend werd ingegeven door humani taire overwegingen en dat de levensmid delen beschikbaar zijn als de Russische regering deze wil toelaten in de Russische bezettingszone," aldus schreef de president aan Adenauer. Adenauer zal de Amerikaanse levens middelen „op de best mogelijke manier" onder de Oost-Duitse bevolking distri buéren. Ongeveer duizend Oost-Berlijners heb ben intussen, in weerwil van dreigementen dat zij als „Amerikaanse spionnen" zouden worden beschouwd, de tocht naar West- Berlijn gewaagd om gratis levensmiddelen te halen. De uitgifte van coupons, elk goed voor vijf West-Duitse marken, was hun eerste doel. De uitgifte begon Maandagmorgen in de Berlijnse voorstad Kreuzberg. Voor de uitdeling van de coupons begon stonden al meer dan 1000 Oost-Berlijners in de rij voor. het gemeentehuis van Kreuz berg. Toen de uitdeling was begonnen, bleven Oost-Berlijners zich bij de rij aan sluiten.' De Amerikaanse en West-Duitse autori teiten zijn het er nog niet over eens op welke wijze de voorraad levensmiddelen ter waarde van 15 millioen dollar moet worden gedistribueerd. De eerste scheepsladingen levensmiddelen zijn al naar Hamburg onderweg en verdere zullen in de komende dagen volgen. De uitdeling van coupons in Kreuzberg is het resultaat van het initiatief van Kressmann, de burgemeester van Kreuz berg, die vindt dat het overleg tussen de Amerikaanse en West-Duitse autoriteiten over de verdeling van de levensmiddelen te lang duurt. „Zij praten te veel," zei hij. Werkloze West-Berlijners deelden de coupons uit. Binnen twee uren hadden zij er al 700 uitgereikt. De Oost-Berlijners vertrokken haastig met de coupons om'de levensmiddelen in te slaan, die zij dringend nodig hebben: boter, vet, worst, vlees, melk, chocolade, fruit en groenten. De actie te Kreuzberg staat geheel op zichzelf. Weldadigheidsverenigingen en particulieren schonken in totaal 10.000 mark aan de organisatoren van de actie. De Oost-Berlijners, die met levensmid delen uit Kreuzberg terugkeerden, werden door de Oostelijke zóne-politie ongemoeid gelaten. Alle levensmiddelenzaken in Kreuzberg zijn bereid de coupons in be taling aan te nemen. PARIJS (Reuter). Het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Maan dag: met klem het bericht van het onafhan kelijke blad „Le Monde" tegengesproken, dat de Amerikaanse regering Frankrijk extra hulp ten bedrage van tweehonderd millioen dollar in Indochina had aange boden. Elisabeth Barret Browning: De gaven Gods doen de schoonste dromen der mensen verbleken. Maandagavond laat heeft een felle brand gewoed in de garage van de nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alkemade- Jaan in Den Haag. Twintig auto's die in deze garage stonden gingen in vlammen op. Het dak van de garage is geheel vernield. Kort na het avondappèl om tien uur sloegen plotseling vlammen uit de in het grote kazernecomplex gelegen garage. Vele militairen bevonden zich op dat ogenblik op de slaapzalen. Onmiddellijk renden zij naar de garage een gebouw van onge veer 70 bij 35 meter die evenwel ge sloten was. Nadat de deuren waren gefor ceerd werd nog getracht wagens uit de garage te halen, hetgeen niet gelukte. Met eigen materieel van de kazerne werd ge tracht de brand te bedwingen. De druk op de waterleiding bleek te laag te zijn, zodat men geen kans zag het vuur meester te worden. De vlammen sloegen aan alle kan ten door het dak en in de garage zelf was het spoedig één grote vuurzee. De Haagse brandweer verscheen spoedig met zeven spuiten, twee ladderwagens en een mate riaalwagen. Aan twee zijden werd met de ladderwagen stralen op het fel brandende dak gericht. Met de motorspuiten trachtte men de brandende wagens in de garage te blussen. Om half twaalf was men het vuur meester. Alle auto's moeten verloren wor den beschouwd. Er waren een nieuwe bull dozer, een zware artillerietrekker, tal van Er is spoedig een officiële publicatie te verwachten over een nieuwe toewijzing van gelden uit de tegenwaarderekening voor de productiviteitsverhoging in Nederland. De bedrijfstakken welke thans een aanmerkelijk bedrag zullen ontvangen zijn het bouwbedrijf, de kleine metaalindustrie en het confectiebedrijf. Voor het bouwbedrijf zal f 1.1 millioen beschikbaar worden gesteld, voor de kleine metaalindustrie f 1.8 millioen en voor het confectiebedrijf f 1.2 millioen. Voorts zal waarschijnlijk voor onderzoekingen op het gebied der goederendistributie f 1.1 millioen beschikbaar worden gesteld. Het weekblad Cobouw, centraal orgaan voor de bouwbedrijven, weet reeds te mel den, dat het bedrag dat aan de bouwnij verheid zal worden toegewezen, gebruikt zal worden voor de instelling van een in stantie voor de verhoging van de produc tiviteit in het bouwbedrijf. Het is de be doeling om met het kapitaal een stichting in het leven te roepen, dat zich zal bezig houden met het onderzoek naar de orga nisatie van de werkmethoden, voorts met verbetering van het tariefsysteem, verder met de uitbreiding van de opleiding van (Van onze correspondent in Londen) Het Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek van heden en morgen zal antwoord moeten geven op de vraag of de Britse re gering in Washington bakzeil heeft gehaald. In Engeland voelt men dit niet minder dan elders, want van de opzet van Churchills op 11 Mei gedane revolutionnaire suggestie van een nieuw Locarno, thans voor hei Oosten, en van een onmiddellijke informele bespreking tussen Eisenhower, Malenkov en hemzelf, is niets overgebleven. Is deze diplomatieke nederlaag de schuld van Lord Salisbury, die niet over Chur- De deelnemers aan de Kaagweek kunnen zich dit jaar ook bekwamen in het water skiën, een moeilijke sport die tot nog toe in Nederland maar weinig beoefenaars vond. De heer F. van Waitingen,_ die men hier in volle actie ziet op de Oude Wetering, treedt als instructeur op. chills vuur en overredingskracht beschikt? Churchill zou, ware Bermuda doorgegaan, mogelijk de Amerikaanse weerstand heb ben kunnen overwinnen, zo luidt de rede natie. Of deze voorstelling van zaken juist is, dient te worden afgewacht. Het is niet uitgesloten dat ook Churchill, die er nooit voor terugdeinst met een briljante inval de verbeelding te prikkelen, de klemtoon wil verleggen sinds de verschillende ingrijpen de gebeurtenissen achter het ijzeren gor dijn, al zal hij zijn lievelingsdenkbeeld van een gesprek aan de top wel nooit loslaten. Plij beschouwt zulk een vredesinitiatief als de bekroning van zijn leven. In Londen verwacht men weinig of niets van een nieuwe ministersconferentie, be perkt tot Duitsland, een soort bijeenkomst, die Churchill juist wilde vermijden. Zijn hoofddoel was een nieuwe atmosfeer te scheppen voor een constructieve vredes politiek, waarbij de listigheden, waarmee de experts elkaar te lijf plegen te gaan, ver meden dienen te worden. Churchill wilde de zich in Rusland manifesterende krach ten ten goede, aanmoedigen. Churchill zal natuurlijk de laatste zijn om zich de troeven, die het Westen in han den houdt, te laten afvangen, doch Ame rika en Adenauer zijn niettemin bevreesd dat zulks zal gebeuren. De teleurstelling over Amerika's negatieve houding, niet al leen inzake de Sovjets, maar ook over het Verre Oosten, is in Londen algemeen. Churchill sprak werkelijk namens het ge- icle Engelse volk. Het wordt daarom niet ■erwacht dat Butler, die Churchills woord- 'oerder is, helemaal zal terugkrabbelen. Dulles' rede van Vrijdag heeft in Londen niet alleen kwaad bloed gezet, doch ook verwondering gewekt omdat hij uitdruk kelijk zeide ook namens Engeland te spre ken. De Britse politiek betreffende China is altijd gegrondvest geweest op de hoop dat na het einde der vijandelijkheden in Korea ook Amerika en andere landen het Engelse voorbeeld van erkenning van het rode China zouden volgen en dat de handel met dit land in volle omvang hersteld zal ^worden. Dulles zette nu reeds een domper 'op dit verlangen. werkgevers en uitvoerders en van de scho ling van werknemers en tenslotte met de voorlichting van werkgevers, uitvoerders en werknemers. In het bouwbedrijf is men ervan over tuigd dat de organisatie van dè werkzaam heden op de bouwplaats in zeer vele ge vallen nog kan worden verbeterd. Zo veel mogelijk zal via de bestaande organisaties en organen de opleiding en scholing, de propaganda en voorlichting worden uitgevoerd en aangemoedigd. Wongsonegoro aanvaardde opdracht met bonzend hart" DJAKARTA, (Aneta) De voorzitter van de Persatuan Indonesia Raya, Wong- sonegoro, is gisteravond benoemd tot ka binetsformateur. Hij deelde de pers mede, dat hij zijn benoeming aanvaardde met „bonzend hart" en zei: „ik zal mijn uiterste best doen mijn taak te vervullen". De opdracht van Wongsonegoro luidt, een regering te vormen met voldoende steun van het parlement. Hij kreeg daar voor zeven dagen. De opdracht is dezelfde als die, welke zijn laatste voorgangers werd gegeven. Wongsonegoro zeide, dat hij een speciaal beroep zal doen op het natio nale geweten van de politieke partijen. Hij zal alle partijen raadplegen. De 56- jarige formateur is oud-minister van On derwijs in de regering-Sukiman. In politieke kringen is men niet opti mistisch over de kans van slagen van mr. Wongsonegoro. Behalve moeilijkheden in de zetelverdeling men verwacht niet, dat de P.N.I. of de Masjumi genoegen zal nemen met een vertegenwoordiger van een derde partij als minister-president worden moeilijkheden voorzien over en kele van de bekende „ijskastkwesties". Dinsdagavond zal hij een politiek pro gramma, dat als basis voor de door hem te vormen regering moet dienen, bespre ken met de concentratie van kleine par tij er TOKIO (Reuter). Volgens de jongste schatting van de Japanse politie zijn er 464 doden geborgen bij de jongste overstro mingen; 2.180 personen worden nog ver mist en 1.114 zijn gewond. Het aantal hui zen dat onder water staat wordt op 27.069 geschat. Op 2.334 plaatsen hebben zich grondverschuivingen voorgedaan. Het aan tal dijkbreuken bedraagt 443. Vliegtuigen van de Amerikaanse lucht macht hebben vanmorgen voedsel afgewor pen boven de noodgebieden van midden- Japan. Maandagavond is door de Nederlandse ambassadeur in Tokio een bedrag van on geveer 5000 gulden overhandigd ten bate van de slachtoffers van de watersnood. drie tons vrachtauto's, een radiowagen en enige jeeps bij. De oorzaak van de brand is onbekend. Om halftien 's avonds was de laatste auto in de garage gereden. PANMOEND.ÏOM (Reuter). Twee groe pen van geallieerde en Noordelijke stafoffi cieren hebben Dinsdag te Panmoendjom vergaderd, ter voortzetting van hun werk van het bespreken der bijzonderheden van een te sluiten wapenstilstand. Radio-Pjong- jang heeft Dinsdag verklaard, dat de plot seling toegenomen activiteit rondom Pan moendjom er op wijst, dat de ondertekening van het bestand nabij is. Volgens de radio was de verzekering van de U.N.O.dat president Rhee zich zal houden aan een bestandsovereenkomst, ge volgd door een golf van optimisme en een plotseling toenemende activiteit te Pan moendjom. Werklieden zijn bezig met de fundamen ten van het gebouw, waarin de wapenstil stand zal worden ondertekend. Het gebouw krijgt een oppervlakte van 900 vierkante meter. Poolse en Tsjechoslowaakse vertegen woordigers, die zitting zullen nemen in een neutrale commissie voor de repatriëring van krijgsgevangenen in Korea, zijn op uit nodiging van de Chinese en Noord-Kore- aanse regering te Peking aangekomen. LONDEN (Reuter). Het „Hongaarse Persbureau" meldt, dat generaal-majoor Tibor Poecze is benoemd tot hoofd der Hongaarse volkspolitie. Poecze was sinds Juli 1951 onder-minister van binnenlandse zaken. Zijn voorganger als hoofd der staatsvei- ligheidspolitie, generaal-majoor Laszlo Pi- ros, wordt eerste onder-minister van bin nenlandse zaken. In berichten uit Wenen is één Juli ge meld dat generaal-majoor Piros werd ge dwongen af te treden als lid van het Polit Bureau der Hongaarse communistische partij, nadat de toenmalige premier Rakosi hiertoe opdracht van het Kremlin had ont vangen. Rakosi werd, als gemeld, vier dezer door Nagy als Hongaars minister-president op gevolgd. Het Hongaarse persbureau meldt voorts nog de namen van veertien andere perso nen, betrokken bij de recente wijzigingen in de Hongaarse regering. Door de officiële bekendmaking van de vervanging van Laszlo Piros door Tibor Poecze als hoofd van de geheime politie is officieel bevestigd dat een eerdere bevel hebber van dit orgaan, generaal-majoor Peter Gabor, is ontslagen. Gabor was sedert zeven of acht maanden niet meer in zijn woning en op zijn kantoor gezien. Men nam aan, dat de man, die bekend was om zijn persoonlijke ijdelheid en zijn ruwe zui veringen, zelf was weggezuiverd. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- to 5 - ■55 -D~ ia. Neerslag in mm. toestand SE Si O Helsinki regen WZW 3 21 13 Stockholm onbewolkt WZW 3 23 0 Oslo zwaar bew. windstil 21 0 Kopenhagen regen ZZW 3 20 3 Amsterdam onbewolkt ZZO 4 20 6 Edinburgh zwaar bew. Z 5 18 2 Londen half bew. Z 1 22 0 Luxemburg onbewolkt O 4 24 0 Parijs onbewolkt O 1 24 0 Bordeaux onbewolkt ONO 3 27 0 Grenoble onbewolkt windstil 27 0 Nice onbewolkt NNW 3 27 0 Genève onbewolkt windstil 24 0 Zürich onbewolkt windstil 25 0 Locarno onbewolkt O 2 25 0 Berlijn geheel bew. WNW 3 20 1 Frankfort onbewolkt windstil 24 0 München onbewolkt ZO 1 23 0 Wenen licht bew. WNW 2 23 0 Innsbriick onbewolkt W 1 25 0 Rome onbewolkt NNO 3 33 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. MINDER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in de' Bildt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Toenemende bewolking met enkele buien en een kans op onweer. Over wegend matige wind aanvankelijk tus sen Zuid-Oost en Zuid. later ruimend naar Zuid-West. Belangrijk lagere middagtemparaturen. 22 Juli Zon op 4.46 uur. onder 20.46 uur. Maan od 17.49 uur, onder 0.06 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 Juli Hoog water: 10.44 en 23.17 uur. Laag water: 5.58 en 18.33 uur. Woensdag 22 Juli Hoog water: 11.56 en uur. Laag water: 7.11 en 19.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1