Oud-cadet van 92 jaar wilde het feest in Breda niet missen De Cruquius, nationaal monument van het Nederlandse polderwezen Castella beschermt Uw frisse teint PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws ió het zo „Sterna" Dinsdag naar Brazilië De zagende pijnen De radio geeft Woensdag Den Haag - Bloemenzee DINSDAG 21 JULI 1953 OMZWERVINGEN IN NOORDHOLLAND Uitgeleide door „erewacht" DE K.M.A. 125 JAAR Nu keus uit drie heerlijke soorten Examens GAAT U MET VACANTIE? Gouaches en aquarellen van Sam le Poole Berekening Het gebouw waarin in vroeger dagen het stoomgemaal de Cruquius dreunend en stampend met zware slagen het overtollige water uit de Haarlemmermeer op Rijn lands boezem heeft geloosd, is naar moderne begrippen foeilelijk. Het is een product van negentiende eeuwse kitsch in de slechtste zin van het woord met zijn imitatie- gotische bovenlichten boven de deuren en de wel honderd kantelen die de daklijsten bekronen. Maar het heeft ook onmiskenbaar het karakter van een burcht, een vesting, welke eens de bewoners van het pas leeggemalen watergebied beschermde tegen de terugkeer van wat met zoveel moeite was bedwongen. Nu ligt de Cruquius verscholen in het geboomte terzijde van het grote verkeer, dat het logge gebouw ternauwernood opmerkt. Hetgeen jammer is, want het museum dat er nu is gevestigd, verdient beter lot, al trekt het ongetwijfeld de laatste tijd veel meer bezoekers dan vroeger. Het is een nationaal monument van het polderwezen bij uitstek, dat nog gewonnen heeft aan betekenis nu wij nog niet zo lang geleden hebben ervaren dat de strijd tegen het water nimmer aflaat, ook al denken wij soms in onverklaarbare overmoed het reeds lang overwonnen te hebben. De beheerders van het museum hebben zeer goed begrepen, dat ook een museum actueel kan zijn. En zo heeft de enorme maquette van Nederlands ligging ten op zichte van de zee waterspiegel nieuwe bete kenis gekregen. Die maquette is afkomstig van de we reldtentoonstelling welke in 1939 in New York werd gehouden. Door het verzetten van een handle komt het rustige zeewater opeens fel opzetten, steeds hoger komt de vloed en dan ontwaart men hoe de dijken van het Zeeuwse en Hollandse land het niet langer houden en het ganse gebied tot de Stichtse lustwarande en Centraal Bra bant een prooi der golven worden. Geluk kig, het is maar spel en de man aan de knippen, die vindt dat het nu welletjes is, laat 'het water weer terugebben. In vier talen staat een verklaring van dit vernuf tige aanschouwelijk onderwijs gegeven. Telkens gaat een ander lichtje branden wanneer weer een nieuw stadium in het overstromingsproces is bereikt. De op 1 Februari 1953 verzwolgen ge bieden staan ook aangegeven, maar niet zonder het bijschrift Nil desperandum (Nooit wanhopen). De maquette is opgesteld in de ruimte waar vroeger de tien stoomketels van de Cruquius stonden te dampen. Zij hadden geen historische waarde en zijn daarom verkocht, maar het gemaal zelf, eens een pronkstuk van de machinefabriek Harvey en Co. uit Cornwall, is als pièce de résis- tance bewaard gebleven. Tot 10 Juni 1933 heeft het zijn goede dienst aan dijkgraaf en hoogheemraden van Haarlemmermeer bewezen^ Kaarten en windmolens De toerenteller op de robuuste machi nerie, welke er nog uitziet of ze morgen als het moet direct weer kan beginnen, wijst 9005330, een respectabele hoeveelheid. Wie belang stelt in de in principe een voudige, maar in de praktijk ingewikkel de werking van het gemaal, kan zich in het museum een geschrift aanschaffen waarin alles haarfijn wordt uitgelegd en geïllustreerd. -Van de grote waterbouwkundige naar wie het gemaal is genoemd kan men nog een uit 1712 daterende atlas van Delfland bewonderen, een van de vele oude, maar ook nieuwe kaarten die er te zien zijn. Bij voorbeeld een van de 54.000 hectaren wel ke in Februari in Engeland werden over stroomd en waarbij wel zeer weinig men senlevens te betreuren waren, maar 8.999 (en zeer beslist geen 9.000) schapen om kwamen. In een ander zaaltje staat een falanx windmolens, niet alleen de Hollandse, zo als een model van een paltrokmolen als „De Eenhoorn", maar ook een Perzische. Want het land van katten, rozen en sjahs Het is nu zeker, dat de motorkotter „Sterna", UM 98, volgende week Dinsdag, 28 Juli uit de Vissershaven te IJmuiden naar Santos in Brazilië zal vertrekken. Het oponthoud, veroorzaakt door twee opvaren den, die zich op het laatste moment „be dachten", heeft dus niet langer dan twee weken geduurd. De bemanning van de „Sterna" bestaat nu uit P. v. d. Mey, schipper; A. Bron, stuurman; J. van Telgen, motordrijver; K. Zwart, tweede motordrijver en in Brazilië voor de walorganisatie; en de matrozen H. Koster, H. Wezelman en D. de Groot. De laatste twee kwamen in de plaats van J. Guyt en M. Plokker. Bij het vertrek zul len vele personen uit visserij- en scheep vaartkringen aanwezig zijn. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit. Ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ^er- dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bi] apo theken en drogisten, f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Het voormalige stoomgemaal de Cruquius, dat eens meehielp de waterwolf Haarlem mermeer te bedwingen, ligt verscholen in het geboomte aan de Ringvaart bij Heemstede is het eerste land waar de windkracht werd uitgebuit, zij het dan dat de Perzen het daarbij gemakkelijker hadden dan hun Hollandse navolgers, omdat de wind in dat land altijd uit één richting komt. De collectie, zo vernamen wij, zal binnenkort nog worden aangevuld met een Goudse vijzelwindmolen. De bezoekers van de Cruquius kunnen zich nooit weerhouden eens even aan de wieken te draaien, waardoor de vreugde stand verandert in de rouwstand, hetgeen de conservator niet gaarne ziet. Want de molens hebben hun eigen taal waarin de fijne nuances niet ontbreken. Er zal ongetwijfeld heel wat zijn om gegaan in de 92-jarige gepensionneerde kapitein der artillerie van het K.N.I.L., J. J. D. Milders, toen hij gistermorgen met de reünisten van de Koninklijke Militaire Academie de binnenplaats van het kasteel van Breda betrad. Hij was de oudste van de 700 oud-cadet ten, die het feest van de K.M.A. kwa men bijwonen. In 1884 was hij tweede luitenant geworden na drie jaar studie in Breda, en per zeilschip ging hij naar Indië. Na zijn diensttijd bleef hij daar. In Malang had hij in de bergen een huisje. Tijdens de oorlog verbleef hij in een Japans kamp. In 1950 keerde hij naar Nederland terug. Deze reünie wil de hij niet missen, al trof hij er geen kameraden uit zijn studiejaren aan. Zo liepen er gisteren door Breda honder den oud-officieren van het K.N.I.L. en het Nederlandse leger en de luchtmacht om het feest van het 125-jarig bestaan mee te vieren. Op het stationsplein kwam uit een luidspreker de stem van de praeses van de senaat van het cadettenkorps, die hen een hartelijk welkom toeriep. Daarna zette de stoet zich in beweging achter de senaat, die met het oog op de hoge ouderdom van vele oud-cadetten het marstempo zeer tactisch regelde. Daarom liet men geen muziekcorps voor de stoet uitgaan. Langs de weg naar het kasteel waren die korpsen nu opgesteld. De meeste reünisten waren in burger, maar enkelen hadden hun ceremonieel tenue, zorgvuldig bewaard en onderhouden, voor de dag gehaald, met sabel en onder scheidingen. Zij waren de kleurige plekken in deze bonte stoet. Meer dan 60 generaals, zowel in ruste als actief dienend, liepen in deze stoet mede. De huidige chef van de luchtmachtstaf, generaal I. A. Aler, was er, maar ook de oud-commandant van het veldleger, luitenant-generaal jhr. W. Roëll. die een uitnodiging had gekregen als de enige cadet honoris causa. Generaal Dürst HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Pla ten. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Metropole-orkest en solist. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Platen. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.30 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.00 Haarlemse Orkestvereni ging en solist. (Pl.m. 21.10 Gemeentewapens, causerie). 22.10 In het land van de Mau- Mau, reportage. 22.20 Gevarieerde muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Orgel. 10.00 Boeken mee op reis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Politiekapel. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog: Het N.V.V. wordt gesticht, causerie. 14.15 Omroeporkest. 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Kamermuziek. (Tussen 16.00 en 19.00 Reportage van de Ronde van Frankrijk). 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.25 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Sport in Suriname. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Platen. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Cabaret. 20.45 Gevarieerde mu ziek. 21.15 Beschouwing van de Ronde van Frankrijk. 21.25 Gedenken in droefheid, ge denken in vreugd, klankbeeld. 22.15 Piano recital. 22.45 Glas, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten.. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Con cert. 15.45 Vlaamse liederen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.00 Jazzmuziek. 21.30 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Dubbel gemengd kwar tet. 22.30 Platen. 22.40 Dubbel gemengd kwartet. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 49 m.). Geen mausoleum van oud roest Voorts verdient nog vermelding het oudste Nederlandse stoomgemaal, dat in 1826 aan de Arkelsedam bij Gorinchem werd gebouwd en dat thans eveneens een plaats in het museum heeft gekregen. Maar de Cruquius is zeker geen mauso leum van oud roest zoals sommigen wel licht geneigd zijn te veronderstellen. In tegendeel het is een levend eerbewijs aan al degenen die ons land helpen te bescher men tegen de kracht van het water en het is een symbool voor de tweeduizend die sel- en electrische gemalen die jaarlijks 4100 millioen kubieke meter water uit de lage landen de zee inpompen. Wie beneden uitgekeken is moet niet verzuimen de smalle wenteltrap in de ma chinekamer te beklimmen. Bovengekomen bevindt hij zich als het ware op de donjon van dit pompeus kasteel. Van. achter de kantelen zal hij zich kunnen verlustigen in het schoonste uitzicht dat hij ooit van dit poldergebied zal kunnen genieten. Op Zaterdag 25 Juli begint in Den Haag het ontspanningswerk, dat telkenjare door het vacantiecomité wordt georganiseerd. Er worden trips en excursies gehouden, er zijn kindervoorstellingen, filmvertoningen, bal letten, concerten en dergelijke georgani seerd, tegen lage prijzen toegankelijk; Zo zullen het Indiase ballet van Ram Gopal en de Spaanse dansgroep van Rosario mede werken. In de „Haagse Salon" zal men schilderijen van tijdgenoten kunnen be wonderen. Op 1 Augustus wordt een wielercriterium gehouden. Op diezelfde dag geeft de poli- tie-muziekvereniging een jubileumconcert op het Binnenhof, omdat dit gezelschap dan een halve eeuw bestaat. De muziek corpsen van de politie van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, alsook van de Rijks politie zullen aan dit concert deelnemen. Van 26 Juli tot 1 Augustus wordt een internationale volksdansweek gehouden. Groepen uit Finland, Oostenrijk, Duitsland, Denemarken, Frankrijk en Nederland zul len medewerken. Op 3 Augustus zal de stichting „Den Haag-Bloemenzee" de jaarlijkse bloemen- koningin haar joyeuze entrée doen maken. De residentie zal dan fleurig versierd zijn en iedere vreemdeling kiijgt een mooie bloem in het knoopsgat. ADVERTENTIE Nieuwe Bloemenzeep slechts 20 cent! Castella heeft de fijnste bloemengeuren en de mooiste tinten uitgekozen voor de nieuwe, onverpakte Bloemenzeep, een echte merk- zeep voor slechts20 cent per stuk! Daarmede brengt Castella een echte waarlijk IEDERE vrouw in Nederland een jeugdige frisse teint hebben. Overtuig U zelf, hoe gemakkelijk U dank zij Castella ook in de warme zomerdagen Uw huid heerlijk fris kunt houden. U hebt immers keus uit drie voor treffelijke Castella-soorten! Voor een huid, die véél schuim nodig heeft, geeft Castella Spécial (32 ct.) een overvloed van heilzaam schuim. Voor de liefhebster van de van ouds bekende Castella blijft natuurlijk de heerlijke Castella Schoonheidszeep (32 ct.) ter beschik king. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken voor 50 cent! Maak met spoed gebruik van dit bijzondere aanbod! Wilt U zich voor een bescheiden prijs toch het genot van een echte merkzeep verschaf fen. neem dan voor slechts 20 ct. per stuk de nieuwe Castella Bloemenzeep met de tin- merkzeep binnen ieders bereik. Thans kan ten en geuren van ontluikende rozen. Heden zijn aan de Haarlemse Huishoud en Industrieschool de volgende getuigschrif ten en diploma's uitgereikt: Getuigschrift Primaire Opleiding: D. J. Bakker, M. J. v. Beek, G. den Dekker, J. J. D. D. v. Eeden, A. P. Geluk, R. Grauwel- man, G. Hoeyenbos, P. J. v. Iperen, J. P. Koopman, A. H. Lammens, C. A. Meyer, M. J. Otte J, H. Rabbers, A. Smit, H. B. A. Spee kenbrink, H. Staats, M. C. Stegeman, A. Tienstra, L. Aartsen, H. W. Baay, W. Dinkla, W. Freeke, A. L. Galesloot. C. J. v. Geelen, E. O. A. M. Grentzius, M. W. Griekspoor, W. Griekspoor, E. Heems, C. M. Hoffman, J. A. Holtring G. C. E. Leyssius, H. J. Mes, E. H. de Muynck, R. M. Roos, M. Scheffer, J. Sissing, A. E. v. d. Tang, G. C. Vrieze, J. C. v. As, W. Bosch, E. B. Brouwer, P. S. J. Brugman, N. Frischalowski, Ch. Heerschop, G. H. Koper, J. C. Kuitert, J. E. Landwerd, M. A. Leibbrand, J. v. d. Meulen, T. Nieu- wenhuis, M. J. v. d. Nouwland, G. G. Pro- séé. M. C. v. d. Vecht, J. J. Visser, P. L. We'nsel, E. Winkelman, C. J. Bos, A. H. Brink, L. E. de Bruin, E. v. Geylswijk, W. A. Henzen, M. E. Jacobs, J. C. Jansen, P. W. Moerkerk, J. Meyer, H. P. Oepkes, J. Ravestein, J. L. Vreeke, R. L. Wijshake. E. M. Broers, G. G. D. Busé, A. Deelen, J. Die ters, L. Felician, F. Tj. de Goede, R. Heilig, C. Hessels, E. W. L. ten Hove, B. Jagers, S. Koppen, J. S. v. Luyk, M. J. de Mes; C. M. Nunnink, W. v. d. Reep, C. Theil, J. Tibbert, J. E. Voogel, A. G. de Wekker, G. J. de Wijs. Diploma Hulp in de Huishouding: M. de Bree, C. J. Frese, A. J. M. Hage, L. Hoene- veld, S. E. v. Lenning, M. E. v. Luyken, H. J. Otto, A. Plas, E. v. d. Pol. J. E. Schip- mölder, G. Sonnenga, A. Stelling, M. J. P. Wildschut, H. J. Doets, C. W. Hovestad, A. Kol, A. P. Kuykhoven, C. W. de Looze, H. Louis, A. Methorst, B. G. N. Meyer, I. Moo- lenaar, S. C. v. d. Vijver, T. Uitentuis, G. Willemsen, Z. Wijnrox. Diploma Huisnaaister: J. A. Bols, J. Dal- huisen, R. Dikkeboom, H. P. Dijkers, H. Fortgens, M. A. Geluk, P. Haspels, N. L. Kuyper, I. Metz, I. Mooy, N. II. Muller, A. de Nieuwe, P. Otter, A. G. Paap, E. C. Schip- mölder, A. M. Walet, E. v. d. Water, J. ten Wolde. Diploma Costuumnaaister: E. G. Bel, J. T. Hovestad, A. M. Korthals, J. de Vreede, A. C. Wijdenes. Diploma Kolonieleidster v. d. Centrale Raad voor Kinderuitzending: A. Bakkum, C. S. M. Bierdrager, W. S. de Jong, W. Kreuger, A. Verhek, B. v. Zijl. Diploma Kinderverzorgster: A. Bakkum, C. S. M. Bierdrager, C. J. Boers, M. H. Groen, A. A. Hoeve, W. S. de Jong, M. Jore, W. de Lucht, N. Renout, M. Roodhart, E. Sietsema, A. Verhek, B. v. d. Zijl, W. Kreuger. Verklaring Vormingsklasse: V. Bootsman, J. Broekman, L. Bijvoet, T. Fokkinga, H. E. H. Hart de Ruyter, J. Houting, F. A. Kuyk hoven, C. M. v. d. Kwast. M. J. Müller, J. A. Oldenborgh, M. J. G. W. Peltenburg, I. Plas, H. Rommelaar, J. M. C. Rutten, H. C. Seegers, G. Slotboom, A. C. Stijns, A. C. Visser, M. C. Zwikker, E. M. v. Zijverden. Diploma Huishoudkundige voor Inrich tingen: H. J. Harm, C. J. du Mée. Avondopleiding Kinderjuffrouw: W. C. Bakker, C. Bleeker, Sj. Burry, A. Danhof, W. H. Grootherder, J. v. Hartskamp, J. Hui- zinga, M. W. Jansen, J. J. C. Jasperse, P. de Koning, M. Kooy, L. Riekwel, L. Rietèl, D. Smak, N. S. la Soe, J. A. Valk, J. de Vries, K. B. Baart, A. H. de Bruvn, W. v. Ettik- hoven. H. Hartman, T. A. W. T. de Jong, G. Jongeling, A. C. Lam, H. M. v. d. Molen, P. C. v. d. Molen, L. Noordzij, C. M. Smit, J. B. Snijder, C. M. v. Zeist. Gezinshulpen volgens het leerlingstelsel: A. Boom, J. M. L. v. Eeden, J. Kluft. Voor de gisteren gehouden MULO-exa- mens slaagden: E. J. Venema, I. P. v. Netten, J. Jongkind, A. J. Leeuwe, M. Majoleé, T. Tessing, B. Fuhlhage, K. J. N. Kramer, J. de Vries, N. Klaassen, J. Leene, T. Meijer, C. A. Jonge- pier, N. Dam, I. van der Sluis. J. Takken,^R. Hanseier, B. Heimig, C. E. Mulder, A. M. Rienstra, T. E. Esmeijer, S. M. Versendaal, A. A. van der Werf. Afgewezen 4. 39. De Inspecteur bekeek het vreemde apparaatje, dat professor Kalker had mee gebracht, nieuwsgierig. „Dus", zei hij, „u beweert, dat u de groeistraler kunt op sporen met behulp van ditéh deze.eh.„Semifrequente, oscil lerende stralenslurper", vulde de geleerde aan. Juist, waarde diender, dat hebt u goed begrepen". „Hm", bromde de inspec teur, „en waar is die groeistraler dan, huh!" „Dat kan ik nog niet zeggen", antwoordde professor Kalker. „Aha", zei de inspecteur. „Maar", vervolgde de geleerde, „ik zal het WEL weten, zodra de groeistraler wordt gebruikt. Dan toch zal deze naald in de richting van de plaats wijzen, waar de straler in actie is terwijl het apparaat te vens een waarschuwend gebrom zal laten horen en wel„BZZZZZZZZ" bromde het apparaat plotseling. „Juist", zei de ge leerde tevreden, dit is precies het geluid, teur opgewonden, „dan is de groeistraler dus op dit ogenblik in actie!!" En inder daad, de straler WAS op dat ogenblik in actie. Dat moest de arme Panda ervaren, die de volle laag met de gevaarlijke stra ling kreeg. Hij riep om hulp, maar zijn stem ging allengs over in een zwak piep geluidje, toen hij onder invloed van de straling kleiner en kleiner werd. „Ha, ha!", lachte de gemaskerde bandiet, „ook jou Britt was er en generaal b.d. Wagner. Maar ook vele oud-officieren, die men nu als goede bekenden in de burgermaatschappij kent: de fabrikant van de Goudse pijpen J. H. A. Goedewaagen en de directeur van de Algemene Rekenkamer. Op de binnenplaats van het kasteel sprak de gouverneur van de K.M.A., brigade generaal K. F. Puffius, een welkomstwoord. Luitenant-generaal Hasselman bood na mens de oud-cadetten als geschenk een door Niels Steenbergen vervaardigd bas reliëf aan. Het stelt een vrouwenfiguur voor met in de ene hand een zwaard en in de andere hand de fakkel der wijsheid. Op de daarop volgende receptie boden honderden brigade-generaal Puffius hun gelukwensen aan. Onder hen bevond zich de minister van Oorlog, ir. Staf. Van vele zijden werden geschenken aangeboden. De eerste dag van de reünisten eindigde met een diner, een concert door de Konink lijke Militaire Kapel en een uitgebreide taptoe naar Engels model van de samen werkende militaire muziekkorpsen. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Bij „Felisor" Tot het einde van deze maand exposeert de te Bloemendaal wonende schilder Sam le Poole een dertigtal aquarellen in de ten toonstellingszaal aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost. Eigenlijk moet men spreken van aqua rellen en gouaches. Het verschil tussen deze twee vormen ontstaat hierdoor, dat de aquarelverf transparant is en de gouache dekkend. Bij de eerste straalt het witte papier dus door de dunne verflaag heen en geeft aan de aquarel het lichtende karakter. De gouache dekt het papier af en droogt bovendien mat op. Wat men in het werk van Le Poole het meest kan waarderen is de zuivere toepassing van de aquareltech niek. Hij weet uitstekend partij te trekken van de verschillende mogelijkheden, die dit heus niet gemakkelijk procédé biedt. Hij heeft begrepen, dat hij met de doorschij nende waterverven eerder moet aanduiden dan vastleggen in détails. Bovendien bezit hij aanleg voor het illustratieve, weet hij zijn strandtafreeltjes leuk te verlevendigen met figuurtjes, waarvan de acties raak ge troffen zijn. Ook in zijn stadsgezichten, zo als dat van Haarlem aan het Spaarne, is Le Poole gelukkig. Zuiver is hierin het fijne licht waargenomen en genoteerd. Het is niet bangelijk gedaan, maar wel met een aandachtige voorzichtigheid. In Parijs maakte Le Poole enige goua ches. Noopte het andere motief hem tot deze greep naar een ander medium? Mij dunkt dat hij zich beter bij de gewone waterverf had kunnen houden, want de gouache heeft hem verleid tot iets mo dieus, dat misschien een ogenblik voldoe ning geeft, maar op den duur toch leeg is. De gouache is een bruikbaar materiaal om mee te componeren, maar voor de reisnoti tie, die haar charme moet hebben van het spontaan weergeven van structuur en at mosfeer, is naar mijn mening de aquarel onovertrefbaar. Zoals men uit bovenstaande regels begre pen zal hebben, is dit wederom een aan trekkelijke tentoonstelling, waarvoor men „Felison" de Vereniging ter bevordering van beeldende kunsten in de gemeente Vel- sen dankbaar mag zijn. ÖTTO B. DE KAT ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDIJK'S DAMESKAPSALONS Santpoortcrpleln 1, Tel. 19706 - Buslijn 3-4-8 B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld prof. dr. J. A. Schou ten, wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd, met ingang van 21 September 1953 eervol ontslag te verlenen uit zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de differentiaal meetkunde aan de universiteit van Am sterdam. Spion. Een ambtenaar van het West-Duitse commissariaat voor de veiligheid is Maandag gearresteerd wegens spion- nage, aldus heeft een woordvoerder van het commissariaat bekend gemaakt. De ambtenaar was pas sedert 1 Juli werk zaam bij het commissariaat. Volgens de woordvoerder is de man gearresteerd „voordat hij kans heeft gehad veel aan zijn werkgevers door te geven". De woordvoerder weigerde mede te delen voor welk land de ambtenaar had ge- spionneerd. Nota. Radio-Praag heeft Dinsdag omgeroe pen, dat het Tsjechoslowaakse ministe rie van Buitenlandse Zaken de Ame rikaanse hoge Commissaris in West- Duitsland een nota heeft doen toeko men, waarin wordt geprotesteerd tegen „het zenden van ballonnen, waaraan propagandistische pamfletten waren vastgemaakt, naar Tsjechoslowaaks gebied. In de nota wordt verklaard dat deze uitdagende daad een schending is van het internationale recht en een voortzetting'van de „koude oorlog", en dat zij tevens een hinderpaal vormt de politiek om vreedzame internationale betrekkingen tot stand te brengen". Bekentenis. Het partijblad van de Oost- Duitse SED te Karlmarx-Stadt (Chem nitz), de „Volksstimme", heeft in een hoofdartikel bekend gemaakt, dat de brieven van lezers aan de redactie wer den vervalst op een dusdanige wijze dat de arbeiders hun mening er niet in terug konden vinden. Ook berichten van correspondenten waren op onjuiste wijze herschreven. Het blad belooft, dat zijn redacteuren thans zullen worden opgeleid om verantwooixleüjk te kun nen zijn voor het geschreven woord". Proces. Voor een militaire rechtbank te Bordeaux is een proces begonnen tegen 28 Duitse gestapomannen, die er van worden beschuldigd tussen September 1942 en Augustus 1944 honderden men sen uit West-Frankrijk te hebben gede porteerd en mishandeld. Slechts acht hunner zijn aanwezig. De rest wordt bij verstek berecht. Volgens verzetsorgani saties is het aantal gedeporteerden 3.249, van wie er 405 gestorven zijn. Vacantie. De Amerikaanse ambassadeur te Meskou, Charles E. Bohlen, is Maandag per vliegtuig uit. New York naar Parijs vertrokken. Zijn reis voert naar Genève, waar zijn vrouw en dochter zich bevin den. Bohlen bevond zich met vacantie buiten Rusland toen hij na de arresta tie van de voormalige Sovjet-Russische minister van Binnenlandse Zaken en hoofd der staalsveiligheidspolitie, La- vrentri Beria, naar Washington werd ontboden voor overleg met zijn rege ring. Bohlen verwacht ongeveer 27 de zer weer naar Moskou te zullen terug keren. Geschil. In gezaghebbende Amerikaanse kringen wordt gezegd, dat een Spaans- Amerikaans accoord, waarbij Spanje een aantal bases ter beschikking zou willen stellen, nog niet aanstaande is. Er zijn, zo zegt men, een aantal geschil punten van politeke en militaire aard gerezen. Reces. De leiders van de republikeinse partij in het Amerikaanse Congres heb ben president Eisenhower meegedeeld, dat zij zullen proberen het Congres op 1 Augustus op reces te laten gaan. Zij zullen aandringen op „overwerk" door het Congres de wetten betreffende verlenging van de wederzijdse handels overeenkomsten, de toelating van 240.000 Europese vluchtelingen en de bevoegdheden voor de president om overtollig voedsel in geval van nood naar het buitenland te zenden, te doen afhandelen. Protest. Drie inheemsen in Kaapstad heb ben Maandag het Zuid-Afrikaanse hoge gerechtshof verzocht het Stedelijk Or kest van Kaapstad te verbieden in het Alhambra-theater aldaar te spelen, zo lang inheemsen de toegang wordt ge weigerd. In hun verzoek verklaren de adressanten, dat stedelijke instellingen worden gesubsidieerd met belasting gelden, en dat het gemeentebestuur dus niet het recht heeft niet-blanken de toegang te ontzeggen. Aan de adressan ten werd dezer dagen de toegang tot ge noemd theater geweigerd, toen zij een uitvoering, waaraan het Stedelijk Or kest zijn medewerking verleende, wil den bijwonen. Graan. De Joegoslavische ambassadeur te Washington, Pnpovic, heeft de Ameri kaanse regering verzocht 430.000 ton graan naar zijn land te sturen. De voed selschaarste is te wijten aan de droogte van de afgelopen twee jaar. dat ik bedoelde". „Maar", riep de Inspec- heb ik nu klein gekregen! TUT-E hadden ons tot taak gesteld eens W nu te gaan hoeveel tijd het kost om één regel druks in alle mogelijke letter combinaties af te drukken. Ons alphabet heeft 26 letters, die als kleine-, maar ook als hoofdletters in ons schrift voorkomen. In het totaal zijn er dus 52 lettertekens. Voorts hebben we 10 cijfers, een veertien tal leestekens, de spatie en verschillende klinkers die door een accent aigu, accent grave, of accent circonflex kunnen ver vangen door een automatische drukpers en dat ieder van dit onnoemelijk grote aantal persen sedert 3 milliard jaren onafgebroken regels van verschillende lettercombinaties zouden hebben geproduceerd, met een snel heid die gelijk is aan de trillingen binnen het atoom (dus met een snelheid van dui- zendbillioen regels per seconde) dan zouden deze persen nog 300.000.000.000.000.000.000.000 maal zo lang en in hetzelfde tempo moeten draaien, eer alle combinaties van deze ene schillen. Laten we dus aannemen dat er in regel druks zouden zijn verschenen. het geheel een hondertal tekens zijn. De regels van onze automa tisch verspringende drukpers kunnen dus met elk van deze regels aanvangen, dat zijn 100 mogelijkheden. Maar bij elk van deze 100 mogelijkheden behoren 100 mogelijkheden van het tweede teken, zodat er voor deze twee tekens reeds 10.000 mogelijkheden bestaan. En bij deze 10.000 mogelijkheden voor het eerste en. het tweede teken, behoren we derom 100 mogelijkheden voor het derde teken. Zo kunnen we doorgaan tot we een reeks krijgen die evenveel factoren bevat als er lettertekens op een regel gaan. Ne men we aan, dat een regel boekdruk gemid deld 65 tekens bevat, dan wordt de reeks dus: 100 x 100 x 100 (65 factoren X 100 10 tot de macht 130 (of als u wilt: 10 met 129 nullen). Dit is zo'n verschrikkelijk groot getal, dat geen sterveling zich een voorstelling daarvan kan maken. Astronomen hebben berekend dat de aarde ongeveer 3 milliard jaren geleden ontstaan zou kunnen zijn en dat de materiële massa van het thans be kende heelal een aantal atomen moet be vatten dat kan worden uitgedrukt door het getal 300 met 27 nullen. Welnu, wanneer we ons zouden kunnen voorstellen dat elk van deze atomen uit het heelal wordt ver- Vindt u niet, dat met dit overweldigend grote aantal mogelijkheden van ons alpha bet voor ogen de zetter en de schrijfmachinevirtuoos vaak nog een aardige keus weten te doen, zodat u niet al te vaak voor drukfout-raadselen wordt geplaatst? We zijn hierboven in figuurlijke zin wel wat gemakkelijk over het aantal atomen in het heelal heengestapt. Om nu te demon streren, welk een fantastisch aantal mole culen er alleen al in één glaasje water zit, zullen we vanuit een vliegtuig dit glas water eens boven ons land uitgieten, waar bij we veronderstellen dat elk watermole- cul gedurende de val in een zandkorreltje verandert. We strooien dus evenveel zand korrels uit als het glas watermolecullen bevat. Zouden we met dit zand een stad kunnen bedekken,-of misschien wel een hele pro vincie, wat denkt u? Laten we u helpen: ons hele land zou onder een zandberg bedolven worden, zó hoog, dat zelfs de hoogstvliegende stratos- feervlicgtuigen slechts de voet van de berg zouden bereiken. Daarover morgen. H. PéTILLON. Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2