Controle op de verkoop van landbouwgronden r Ckefarine A PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Kilometers tlW'y BANDEN J Beter! t Eerste „Liftmaster" der KLM gedoopt Wetsontwerp zal ook in de Senaat wel een meerderheid krijgen 4 middelen in 1 labiet doen wonderen! De radio geeft Donderdag y. LICHT^LOPEND Frans-Russisch handelsaccoord Burgerluchtvaart wordt een week lamgelegd Machtig orgelrecital van Adriaan Engels Duitse vogelmens bleef op de grond PU ROL D ^EocU. Ió het zo K. J WOENSDAG 22 JULI 1953 EERSTE KAMER r,jw|elmotor Sovjet-Unie exporteert ook strategische producten Faillissementen Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk Een glaasje water ln tegenwoordigheid van vele autoriteiten en belangstellenden heeft mevrouw E. A. Damme-Perzborn op Schiphol het nieuwe Douglas vrachtvliegtuig DC-6 A Liftmaster PH-TGA van de K.L.M., de „dr. ir. M. H. Damme", gedoopt. Het moment van de doop: de fles champagne spat uiteen op de neus van het nieuwe toestel. ADVERTENTIE Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp inzake rechtshande lingen met betrekking tot vervreemding van landbouwgronden, dat in de Tweede Kamer heel wat tegenstand had ontmoet en tegen de verwachting van minister Mansholt in ook nog geamendeerd was (de regeling geldt slechts tot 1 Januari 1959), stiet in de Senaat eveneens op verzet. Reeds de eerste spreker, mr. Kolff (C.H.) moest er niets van hebben, onder meer niet omdat hij het voorstel in strijd achtte met de Christelijk-Historische opvattingen. Aan de overzijde van het Binnenhof had- ADVERTENT1E Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet 'n enkel tabletje Chetarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. r/ 'n 4ije doet wonderen f HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luis tert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Platen. Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Harmonie-orkest. 18.30 Platen. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vossenjacht. 21.45 Achter grachten, wallen en kantelen, klankbeeld. 21.45 Mari nierskapel. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 11.45 Zij, die geen vacantie hebben, causerie. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Cabaret. 14.40 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.30 Reportage van de Ronde van Frankrijk. 16.40 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Schiphol, wereld luchthaven, causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Musette-orkest. 18.50 Beschouwing over de Ronde van Frankrijk. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Dans muziek. 19.50 Van Groenlanders en Eskimo's, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philhar- monisch Orkest en solist. 21.10 Nederland bouwt verderhoorspel. 22.15 Lichte mu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Amusementsmuziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Kamermuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.15 Koorzang. 17.00 Nieuws 17.10 Voor de kipderen. 18.15 Zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.15 Repor tage. 19.40 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). den de leden der C.H.-fractie zich echter niet onder de elf tegenstemmers bevonden. Met het ontwerp zet men, zo zei de heer Kolff, een stap op een onjuiste weg. De Staat krijgt allerlei bevoegdheden, waar mee ondermijning van het verantwoorde lijkheidsgevoel van de enkeling gepaard gaat. Verkeerd vond hij, dat bij grond- overdracht de Grondkamer bevoegd is een te verlenen goedkeuring tot overdracht aan bepaalde landbouwkundige factoren te toetsen. De regering had zich tot bescher ming van kleine boeren moeten beperken. Prijsbeheersing voor grote bedrijven is niet nodig. Uitholling van de eigendomsrechten zag mr. Kolff als een der hoofdbezwaren van het voorstel. Mr. Rip (A.R.) wilde de voordelen van de regeling zwaarder laten wegen dan de nadelen. Een aantal van zijn fractiegenoten twijfelde echter nog. Ofschoon de heer De Goey (K.V.P.) nog wel enige bedenkingen had, lijkt de kans, dat hij met zijn politieke vrienden geen bevredigend antwoord van de minis ter zal krijgen, gering. Aangezien de heer Hoogland, woordvoerder van de P.v. d.A. bereid bleek voor het ontwerp te stem men, mag verwacht worden dat het de vol gende week een meerderheid zal krijgen. Ook de heer Louwes (V.V.D.), ofschoon geenszins geestdriftig zijns inziens draagt het wetsontwerp de duidelijke spo ren van een worstelen met een vraagstuk dat het Nederlandse volk nog niet aan kan erkende de noodzaak van de regeling. Zijn fractiegenoot prof. Molenaar had daarentegen te overwegende bezwaren om zijn stem te geven aan het wetsontwerp, dat zijns inziens op onredelijke wijze de landeigenaren het kind van de rekening doet worden. Prof. Molenaar had accoord kunnen gaan met maatregelen tegen verkoop van land bouwgronden boven het algemeen geldend prijspeil. Hij achtte het echter onjuist dat de centrale overheid ook onder dat alge meen prijspeil liggende prijzen zal kunnen doen vaststellen. Tot hen, die zich troosten met de gedachte dat de wet slechts een tijdelijke werking zal hebben, zei prof. Molenaar dat, als men let op uitlatingen van de regering, men zich blij maakt met een dode mus. De heer Brandenburg (C.P.N.) vond de bepaling inzake de tijdelijke werking van de wet uit den boze, omdat zij grond- speculatie in de hand zou werken. Ook de heer Hoogland, die van mening was dat de regeling te kort zal schieten bij het tegengaan van landbouwkundig bedenke lijke versnippering van land (naast de prijsbeheersing door de wet nagestreefd), betreurde de tijdelijke werking. Volgende week Dinsdag zullen de sena toren het antwoord van minister Mansholt, mogelijk ook nog van minister Donker, te horen krijgen. (Van onze correspondent in Parijs Een, handelsaccoord, ter waarde van twaalf milliard francs voor het eerste jaar, is dezer dagen in Parijs getekend tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie, en men mag dat beschouwen als een uitvloeisel van de economische conferentie, die in April van het vorig jaar te Moskou werd gehouden. In zover hoeft men tussen dit accoord en de toenaderingspolitiek, die sinds Stalin's dood van Moskou uit werd gevoerd, dus geen direct verband van oorzaak en gevolg te zoeken, al heeft die nieuwe politiek der Russen een soepeler onderhandelingsme thode stellig wel bevorderd. Het is daarbij opmerkelijk dat op de Russische lijst van artikelen, die nu naar Frankrijk zullen worden uitgevoerd, onder meer vier „strategische" producten, name lijk chroom, mangaan, petroleum en asbest voorkomen, die van Westelijke zijde onder geen beding naar de Sovjet-Unie mogen worden uitgevoerd. Van Russische kant mag men in dit liberale gebaar zeker ook een politieke aanwijzing zien. De Russen zouden hierdoor te kennen hebben willen geven, dat zij bereid zijn ook de economi sche consequenties uit hun vredespolitiek te trekken door van hun kant naar ophef fing van het embargo op strategische pro ducten te streven. Dank zij het nieuwe accoord zal Frank rijk nu zes maal en Rusland tweemaal meer producten gaan uitwisselen. De Rus sische lijst vermeldt in het bijzonder mi neralen, waaronder steenkool. Van Franse kant zullen vooral transportmiddelen, par fumerieën en afgewerkte industriële pro ducten worden geëxporteerd. De Sovjet-Unie zal nu ongeveer weer de Dositie gaan innemen die zij vóór de oor log op de Franse exportlijst bezette toen ongeveer 2 procent van de totale Franse uitvoer in Russische richting ging. Het gemiddelde Franse exportcijfer, dat thans 73 milliard francs per maand bedraagt, zal met omstreeks een milliard worden verhoogd. Hoe welkom deze lichte verbetering uiteraard voor Frankrijk ook is, een zelfs maar gedeeltelijke oplossing van de econo mische moeilijkheden kan de regering er toch niet van verwachten. Die moeilijk heden worden in de eerste plaats nog altijd veroorzaakt door het Franse tekort in de dollar- en de sterlingzónes en dat tekort zal uiteraard door de hervatting der han delsbetrekkingen met Rusland niet be- invloed kunnen worden. De Arrondissements rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 21 Juli 1953 ln staat van faillissement verklaard J. R. Roomer, techn. adviseur, wonende te Haarlem, L. van Deyssellaan 210. Rechter commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 17 Juli 1953 ge ëindigd het faillissement van: J. M. Rap, echtgenote van E. Homan, café houdster, wonende te Haarlem, Grote Markt 12. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Curator mr. K. Hugenholtz, advocaat en pro cureur te Haarlem. (Van onze luchtvaartmedewerker) Dezer dagen is van de Rijksluchtvaart dienst, een onderdeel van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, een „Bericht aan Luchtvarenden" uitgegaan, medede ling doende van zekere beperkingen voor het burgerluchtverkeer gedurende het tijd vak 2331 Juli- in verband met de grote internationale luchtmachtoefeningen, wel ke dan zullen worden gehouden boven een groot deel van West-Europa. Op zichzelf zijn zulke berichten niets bijzonders. Zij dienen ter beveiliging van de civiele luchtvaart en zo zijn vaak be paalde luchtgebieden, waar bijvoorbeeld schietoefeningen worden gehouden, voor enige tijd taboe voor luchtvarende bur gers. Thans is er echter in luchtvaartkrin gen nogal wat stof opgewaaid door aard en omvang van de laatste maatregel. Deze houdt in grote trekken het volgende in: In een groot deel van het land, omvat tende het Z.O. gedeelte tot Westelijk hal verwege Noord-Brabant en Noordelijk tot ongeveer Zwolle, is luchtverkeer alleen toegestaan tussen 2750 en 3950 m hoogte. Landen en starten is dus uitgesloten. Voor nagenoeg het gehele verdere land geldt hetzelfde, met dien verstande dat de onderste grens 1200 m bedraagt. Een uit zondering vormt een grotendeels cirkel vormig gebied rond Schiphol met een middellijn van c.a. 35 km, waar luchtver keer is toegestaan van de grond af tot 3950 m. Het vliegveld Hilversum is daarin uitgespaard en kan dus eveneens niet ge bruikt worden. Het bovenstaande betekent dat burger vliegvelden als Hilversum, Zuid-Limburg, Teuge, Teriet, Eelde (Gron.) en Texel meer dan een week lang eenvoudig buiten ge bruik worden gesteld. De van Schiphol gebruik makende luchtvaartmaatschappijen worden eveneens getroffen, al kunnen zij hun diensten natuurlijk wel voortzetten.. De hier vertrekkende vliegtuigen dienen n.l. binnen de aangewezen cirkel eerst naar de voorgeschreven hoogte te klimmen al vorens Nederland te kunnen verlaten, een afwijking van de normale gang van zaken, die veel extra benzine kost en dus ver hoogde kosten met zich brengt. In België en Frankrijk zijn soortgelijke maatregelen afgekondigd en met name de Sabena schijnt ten zeerste gehandicapt te zijn. Op de vlieghei van het Zweefvliegcen- trum der Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart te Teriet (tussen Arnhem en Apel doorn) is het vacantieseizoen een hoog- spanningstijd van cursussen aan de lopen de band voor schoolgaande jongelui en hier betekent de week onderbreking dat één der curussen waarschijnlijk wordt getorpe deerd en voor het overige het opleidings schema in de war wordt gestuurd. Elders moeten vlieglessen eveneens noodgedwon gen worden stopgezet. Sportvliegers, die in die week zouden vertrekken voor een buitenlandse vacantie of zouden deelnemen aan een of andere buitenlandse vliegrally,moeten op de grond blijven en wie weet wat voor plannen er meer in duigen vallen. En niet alleen va- cantieplannen! Denk bijv. aan de land- bouwluchtvaart, die steeds belangrijker wordt bij de bestrijding van plantenziek ten en waarbij een uitstel van enkele da gen catastrophale gevolgen kan hebben. Nu zijn wij gaarne bereid om te geloven dat zulke luchtoefeningen op Europese schaal, waarin de internationale militaire samenwerking op de proef wordt gesteld, belangrijker zijn dan de aangevoerde be- zwaartjes hoe onaangenaam dan ook voor de betrokkenen. Maar daar gaat het niet om. Het gaat om de wijze waarop de militaire autoritei ten, naar het lijkt met hautaine gering schatting van particuliere belangen en menselijke vrijheden, eenvoudig decrete ren een week van te voren. Alsof ma noeuvres van dit kaliber in enkele dagen tijds worden georganiseerd! Een aantal specialisten op, erfelijkheids- gebied, hoogleraren en leden van de rech terlijke macht, heeft in een „open brief aan de leden van de Staten-Generaal" spe ciale aandacht gevraagd voor het genees kundig onderzoek vóór het huwelijk. Zij menen, dat het in het belang is van ons volk, dat ook hier te lande een ge neeskundig onderzoek vóór het huwelijk wordt ingesteld. Zij menen, dat een ver plicht stellen van een dergelijk onderzoek een praeventieve waarde zal hebben, om dat men zodoende er toe wordt gebracht, zich reeds in een vroeger stadium dan vlak voor het huwelijk te bezinnen over de be tekenis hiervan en zich de verantwoorde lijkheid, welke men heeft te dragen, meer bewust te maken. 40. „De werking van dit stralenzoekertje is zeer eenvoudig", vervolgde professor Kalker, „het is zeer gevoelig voor de so- nisch gevibreerde korte golf stralen, die uitgezonden worden, wanneer de groeistra- ler in actie is. Onder invloed van deze stralen gaat het zoekertje zoemen en „Ja, ja!", riep de inspecteur ongeduldig, „maar dat ding zoemt inderdaad, dus moet de groeistraler nu ergens in actie zijn!" „Juist", zei de geleerde, „een goede ge volgtrekking, m'n jongen. Wat nu de wer king van de naald betreft, dit....". „Maar dan is er geen ogenblik te verliezen!", viel de inspecteur hem in de rede, „dan moet de boef weer met de straler bezig zijn! Wij moeten er op af, nu, DADELIJK!" En on der het spreken trok hij de geleerde mee naar buiten en duwde hem in het zijspan van een motorfiets. De goede professor ging intussen onverstoorbaar voort met zijn be toog. „Zodra het zoemertje heeft gewaar schuwd, dat de straling in werking is ge weest, wijst de naald de plaats aan, waar dit is geschied. De groeistralen geven de directe omgeving namelijk een electrische lading, die vrij lang blijft hangen. Het zal u duidelijk zijn, dat de supra-magnetisch geoscilleerde naald„Spaar me de technische détails", bromde de inspecteur, vol gas gevend, „ik vraag me af, wie er nu weer slachtoffer van de groeistraler is!" Adriaan Engels, de organist vair de Grote Kerk te 's-Gravenhage, verzorgde Dinsdag avond de gemeentelijke orgelbespeling in de Grote Kerk. Hij stelde een zinrijk pro gramma samen, dat besloot met de mach tige Drievuldigheidsfuga van Bach, die zo imposant ingeleid wordt door een Praelu- dium, dat op zichzelf reeds een monumen taal geheel is, een majestueuze erepoort met verhoudingen, die afgemeten zijn naar de weidsheid van de tripel-fuga, waarin Bach's constructief genie tot de hoogste toppen reikt. De rest van het programma was een chro nologische aanloop met werken van Bux- tehude, Lübeck en Böhm, drie voorlopers van Bach, van wie hij de ambachtelijke kunstvaardigheid heeft willen leren. De namen dezer drie Noord-Duitse orgelmees ters, die een verlengstuk vormen van de school van onze Sweelinck, herinneren aan het verhaal van Bach's voetreis van Arn- stadt naar Lübeck, ten einde de oude Bux- tehude te horen spelen en waarvoor de overheid hun een verlof van vier weken toestond, doch dat hij rekte tot vier maan den. Wat Bach tijdens dit verblijf in Lü beck opgestoken heeft, is van de grootste betekenis voor zijn ontwikkeling geweest en het was de ernstige reprimande van zijn broodheren te Arnstadt rijkelijk waard, toen hij, drie maanden over tijd, op zijn standplaats terugkeerde. Adriaan Engels wijdde aan ieder der drie Noord-Duitse meesters een dubbele beurt: een zelfstandig stuk Toccata of Prélude en Fuga en een werk van liturgisch karakter orgelkoraal of variaties op een kerklied. Hiermee bereikte hij voldoende contrastwerking om zijn programma boeiend te houden en vond hij gelegenheid om de rijke mogelijkheden van registratie uit te buiten. De indruk, dat zowel Lübeck en Böhm ali de nog beroemdere oude col lega Buxtehude grote orgelmeesters waren, werd door de interpretaties van Adriaan Engels volkomen gewekt. Maar hoe hoog Bacil boven dit drietal uitstijgt met zijn Praeludium en Tripelfuga in Es, daarvan gaf hij met een knappe vertolking het over tuigend bewijs. JOS. DE KLERK GAAT U MET VACANTIE? Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Bonn) Het gebeurde in het Duitse plaatsje Her ford. Een leraar had een nieuwe bijdrage geleverd tot de oplossing van het eeuwen oude probleem hoe een mens zich, evenals de vogels, in het luchtruim kan verheffen. Het probleem van de „vogelmens" dus. Met behulp van een tweetal ingenieurs had hij een nieuw, vernuftig apparaat in elkaar gezet. Men was er in Herford niet weinig trots op. Het heette reeds dat er een proefvlucht zou worden gemaakt. Ze ker met een vaart van zestig kilometer zou deze geperfectionneerde vogelmens de wol ken doorklieven. De techniek zou een nieu we triomf beleven., De proefvlucht bleef echter uit. Niet om dat men feilen aan het apparaat had ont dekt, niet omdat men ongelukken vreesde, maar omdat er in het bezette Duitsland nog altijd bepalingen van kracht zijn, waardoor het verboden is dat de Duitsers zelf vliegen! Het is weliswaar nog slechts een kwestie van enkele maanden dat deze bepalingen opgeheven worden, maar zo lang het verdrag van Bonn, dat reeds in Mei van het vorig jaar werd ondertekend, nog niet helemaal in kannen en kruiken fs, moeten de Duitsers geduld oefenen, zowel met de Lufthansa, die weer komt, als met de vogelmens van Herford. Zo mocht deze vogelmens een dezer dagen voor een pu bliek van genodigden wel met zijn vleugels klapperen, maar hij kon zich, net als een gekooide vogel in de dierentuin, niet ver wijderen. ADVERTENTIE Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten Uitstel. Tass meldt:, dat de bijeenkomst van de Opperste Sovjet van 28 Juli tot 5 Augustus is uitgesteld. Een reden hiervoor is niet opgegeven. Onderzoek. Het Turkse gerechtshof, dat een onderzoek instelt naar de omstan digheden, waaronder zich op vier April een aanvaring heeft voorgedaan tussen de bijna vierduizend ton metende Zweedse vrachtvaarder „Naboland" en de Turkse onderzeeboot „Dumlupinar", hetgeen leidde tot het zinken van de onderzeeër, waardoor bijna honderd Turkse zeelieden om het leven kwamen, heeft gelast dat de navigatie-instrumen- ten van de „Naboland" zullen worden onderzocht. De gezagvoerder van dit schip, Lorentzon, heeft namelijk op de laatste zitting van het hof verklaard dat een van zijn navigatie-instrumenten gedurende de laatste twee maanden voor de aanvaring niet goed werkte. Spionnage. Op 9 Juli hebben de Britse autoriteiten zes Duitsers, onder wie twee vrouwen, gearresteerd op beschul diging van spionnage voor de Sovjet- Unie, zo heeft de Britse Hoge Commis sie Dinsdag meegedeeld. Eén van de vrou wen werkte tot voor kort als telefoniste bij het Britse leger. Onder de gearres teerde mannen bevindt zich een voor malig luitenant bij de „Luftwaffe", die gedurende twee jaar lid van de Duitse communistische partij was. Vier van de arrestanten komen uit Brunswijik, de andere twee uit het gebied van Lünen- burger Heide. Zij zullen Vrijdag moeten verschijnen voor een hof der Westelijke geallieerde commissie te Düsseldorf. Clementie. Zestien R.K.-geestelijken en drie nonnen zullen uit gevangenissen in Polen worden vrijgelaten als gevolg van een verzoek om clementie, dat ge daan is door Katholieke leiders in Polen. De R.K. leiders, die het verzoek om clementie hebben gedaan, behoren tot het „nationale front". Volgens het Vaticaan bevinden zich in Polen vijf bisschoppen en honderd andere R.K.- geestelijken in de gevangenis. Boter. Het West-Duitse vakverbond heeft bij de Bondsregering aangedrongen op een grotere invoer van boter. De ver strekking van vergunningen voor boter- importen moet volgens het vakverbond zo vroegtijdig en in zulk een omvang plaats hebben, dat de Duitse binnen landse prijs door de invoer beïnvloed kan worden. Het voorraadprogramma der regering is volgens het verbond niet toereikend om doeltreffend op de markt te kunnen ingrijpen, wanneer dit nodig zou worden. Het vakverbond heeft er voor gewaarschuwd, dat bij onvoldoen de invoer evenals vorig jaar in het na jaar en in de winter belangrijke prijs verhogingen op de botermarkt niet ver meden zouden kunnen worden. Betoging. Ter gelegenheid van het feit, dat dr. Mossadeq een jaar geleden de macht weer overnam, zijn te Teheran twee grote demonstraties gehouden, namelijk van de communisten en van regeringsgezinden. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Het was voor het eerst, dat de communisten met toestem ming van de overheid een betoging op het plein voor het parlementsgebouw hielden. Er namen naar schatting hon derdduizend mensen aan deel. Waar nemers zien hierin een bewijs van de groei van de communistische Toedeh- partij die, hoewel verboden, onder diverse namen blijft functionneren. Uitwisseling. De Sovjet-Unie heeft de Griekse regering verzocht de benoeming goed te keuren van een nieuwe Russi sche ambassadeur in Griekenland, een post die sinds 1948 vacant is. De Griek se goedkeuring is inmiddels verleend. Op haar beurt zal de Griekse regering een nieuwe ambassadeur te Moskou be noemen. Bom. De Australische minister van Be voorrading, Beale, heeft Woensdag te Canberra verklaard, dat in het woestijn gebied in Midden-Australië een in Groot-Brittannië vervaardigde atoom bom tot ontploffing zal worden ge bracht. Dit is de eerste maal dat offi cieel is medegedeeld, dat het bij de reeds aangekondigde proefneming gaat om het tot ontploffing brengen van een atoom bom. Resolutie. Een subcommissie voor buiten lands zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Dinsdagavond een resolutie goedgekeurd, waarin wordt voorgesteld dat de Verenigde Staten onverwijld diplomatieke betrek kingen zullen aanknopen met de Oekraine en Wit-Rusland. De resolutie zal thans aan het oordeel der eigenlijke commissie voor buitenlandse aange legenheden van het Huis worden onder worpen. Indien het Amerikaanse Con gres de resolutie zou goedkeuren, zou dit slechts betekenen dat de volksvertegen woordiging haar mening over deze aan gelegenheid heeft gegeven en n i e t, dat zij kracht van wet heeft verkregen. E vorige maal hebben we onszelf op een vliegtochtje getracteerd en ons daarbij het grapje veroorloofd een glas water boven ons land uit te gieten. Onder normale omstandigheden zou Nederland om een glas water méér of minder zich niet bekommeren, maar in dit geval spra ken we de veronderstelling uit dat elk watermolecuul gedurende de val in een Maar we zouden ook kunnen proberen het zand zo te strooien, dat er niets aan de zee verspild werd. In dat geval zouden we moeten trachten het zand als een dikke koek uitsluitend boven Nederland op te stapelen. De zandlaag, waarmee ons land in dat geval gelijkmatig bedekt zou zijn, heeft dan een dikte van 63 km. Wanneer u zich nu realiseert welk een zandkorrel veranderde, waardoor we een ontelbaar aantal zandkorrels gedurende een onherstelbare ramp hebben veroorzaakt. Want er vielen op Nederland dus evenveel zandkorrels als er watermoleculen in het glas za ten. En dat zijn er nogal wat; Immers, wanneer we een glas water schatten op 1/4 liter, bevat dit glas 8.400.000 maal millioen maal millioen maal millioen wa termoleculen. En nu kan een zandkorreltje wel heel klein zijn, maar wanneer we over ons lieve vaderland een dergelijk aantal zandkorrels uitstrooien, betekent dit altijd nog, dat we over Nederland 2,1 millioen kubieke kilometer zand hebben uitgestort. Valt deze massa als een berg, met een hel ling van 45 gr., dan is deze kegel maar liefst 126 km. hoog, dus de hoogst vliegen de stratosfeervliegtuigen blijven ruim 100 km. onder de top. Het cirkelvormige grond vlak van deze zandberg heeft dan een doorsnede van 252 km. en bedekt dus vrij wel geheel Nederland, en grote stukken van België, Duitsland en de Noordzee; slechts de uiterste hoeken van ons land zouden vrij blijven van deze verstikkende zandlaag. picnic of tijdens een twaalf uurtje op het strand, zich tussen uw boterhammen en kiezen kan nestelen, dan zult u met het voorbeeld van een ruim 63 km. dikke zandlaag voor ogen, wel de overtuiging hebben gekregen dat één glaasje water een belangrijk aantal watermoleculen bevat? Het is nu misschien niet onwelgevallig het spel der grote getallen even te laten rusten, opdat we onze aandacht weer eens aan iets anders kunnen schenken. Een lezer stelde naar aanleiding van het praatje dat we kort geleden over kleuren 'hielden, de belangwekkende vraag of mensen met nor male ogen de verschillende kleuren op de zelfde wijze waarnemen. In andere woor den, of de kleur die de lezer als rood ziet, ook door ondergetekende op dezelfde wijze dus als rood wordt gezien. Het ant woord hierop moet bevestigend luiden, al is er uiteraard wel enig voorbehoud. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2