ILFORD Het Hek van de Dam Noordhollands Philharmonisch Orkest introduceert enkele nieuwe namen Agenda voor Haarlem Regen AUTO-RADIO WOENSDAG 22 JULI 1953 3 Programma's der abonnementsconcerten H. J. MAERTENS N.V. 'SWERELDS R0IFILM ILFORD HP3 FP3 SEL0CHR0ME Prof. Gerretson uit com missie buitenlandse politiek Visa-regeling voor West-Duitsland verruimd Goud- en deviezenreserve met 22 millioen gestegen Devi ïezen voor gezelschapsreizen Middelburgers moeten drinkwater weer koken Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS M edeklinkers Op de wip Kerkelijk Nieuws In zoverre is er door de vorming van het Noordhollands Philharmonisch Orkest voor de Haarlemse muziekliefhebbers niets veranderd, dat er ook in het volgende seizoen weer twee series abonnementsconcerten worden gegeven, evenals de H.O.V. placht te doen. Er is kennelijk gestreefd naar een zo gevarieerd mogelijke samenstelling van het répertoire, maar nog altijd wordt aan de helft van het aantal avonden solistische medewerking door een pianist verleend, zulks om te voldoen aan de heersende voor- keur van het publiek. Groter dan voorheen is echter het aantal Nederlandse solisten. Dit kan men evenwel niet zeggen ten aanzien van de componisten, want in de aan kondiging van de beide reeksen zijn alleen de namen van Hendrik Andriesscn, Henk Badings, Lieven Duvosel en Willem Pijper te vinden. Als noviteiten zal Toon Verhey werken van twee hedendaagse toondichters: de Deen Bentzon en de Oostenrijker Robert Fanta introduceren. Verder kan men kennis maken met een Symphonie van de Zweed Franz Adolf Berwald, anderhalve eeuw geleden geschreven. De meeste concerten van de Vrijdagavond-serie worden in Beverwijk en Alkmaar herhaald. Ook zal het orkest enige concerten in Theater Gooiland in Hilversum geven. Over de verdere activiteiten moet eerst overleg met het nieuwe bestuur worden gepleegd. Aan het eerste D-c'oncert wordt mede werking verleend door de jonge Ameri kaanse pianist Byron Janis, leerling van Wladimir Horowitz, met het Pianoconcert in A van Mozart, door de Symphonische proloog van Badings en Zes Adagio's van Willem Pijper voorafgegaan. Na de pauze wordt de Symphonie in d van César Franck ten gehore gebracht. De vermaarde violist Ricardo Odnoposoff treedt 27 October in Haarlem op in een Tsjaikofsky-programma. Het Pianoconcert van Rachmaninoff wordt op 17 November door Cor de Groot vertolkt. Op dit programma komt als novi teit voor Haarlem „l'Ascension" van de moderne Franse componist Messiaen voor. Caspar Cassado is op 1 December de solist in het Celloconcert van Luigi Boccherini en de reeks wordt op 5 Januari van het vol gend jaar voortgezet met een Beethoven- concert, waarbij de pianist Solomon als solist optreedt. De in 1918 te Warschau geboren Henryk Szeryng, leerling van Carl Flesch en door Pierre Monteux in Parijs geïntroduceerd, laat op 19 Januari het Vioolconcert van Brahms horen. Op 9 Februari weer een pianist: onze landgenoot Theo van der Pas met het Pianoconcert in Es van Liszt, waarna voor het eerst in Haarlem het Con cert voor orkest van Béla Bartök wordt uitgevoerd. De twee laatste solisten van de Dinsdag serie zijn hier reeds goede bekenden: Jo- ADVERTENTIE De pianist Solomon speelt op 5 Januari 1954 met het Noordhollands Philharmo nisch Orkest het Vijfde Pianoconcert van Beethoven. hanna Martzy (met het Vioolconcert van Ludwig van Beethoven) en Stevan Berg- mann (met het Pianoconcert van Tsjai- kofsky) op respectievelijk 2 en 30 Maart. De Vrijdagserie De Vrijdagserie begint op 23 October met de Prélude a l'après-midi d'un faune van Debussy, waarna de Argentijnse violist Julian Olevsky medewerkt aan de uitvoe ring van de Symphonie Espagnole van Lalo in een programma, dat met de Oxford Symphonie van Haydn besloten wordt. Op de twee concerten' in November vol gen de eerste in de aanhef vermelde novi teiten: Variaties van Bentzon, de Sympho nie Singuliaire van Bex-wald en Robert ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 WOENSDAG 22 Juli Grote Kerk: Evangelisatie-samenkomst o. 1. v. Hermann Zaiss. 7.30 uur. City: „Dede, de havenmeid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoem de eiland", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Arsenicum en oude Kant", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De held zonder geld", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Caprio- lola, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Tentoonstelling: Minerva, miniatuurspoorweg 79 uur. DONDERDAG 23 Juli Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Evangelisatie-samenkomst o. 1. v. Hermann Zaiss, 7.30 uur. City: „Dede, de havenmeid", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. „Donald Duck en zijn dolle avonturen", dagelijks 11 uur en 4.30 uur. Cinema Palace: „Robin Hood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. „Hans en Grietje", dage lijks 10.30 uur. Lido: „Abbott en Costello gaan naar Mars", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „de Jas", alle leeft.,, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Donker Afrika", 8.15 uur. Rembrandt: „De held zonder geld", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ..Toen stond de aarde stil", 14 jaar. dagelijks 10.30 uur. Spaarne: „Jantjes aan de rol", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel: Capriolola 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Nadia Koutzen, soliste in de V-scrie met het Vioolconcert van Mendelssohn op 19 Februari 1954. Fanta's Ouverture tot een-sprookje. Solis ten zijn de Nederlandse pianisten Sini van de Brom en Johan Otten met werken van Ravel en Bartök. Ook de soloblazers van het orkest krijgen gelegenheid tot solistisch optreden. Op 18 December brengt Marius Ruysink het Fluitconcert van Mozart ten gehore. Op dit programma komt ook de aria „Süsser Trost, mein Jesu kommt" van Bach voor, door de sopraan Dora van DoornLindeman ver tolkt. Nel Boeree voert op 5 Februari het Trompetconcert van Haydn uit. Op deze avond speelt Annie Lafra, die in het vorig seizoen op een concert ten huize van de familie Hesmerg zo sterk de aandacht op zich vestigde, de Rococo-variaties van Tsjaikofsky voor cello en orkest. De Belgische Pauline Marcellc, die in het begin van dit jaar een door onze muziek recensent ten zeerste geprezen recital in de tuinzaal van het Concertgebouw gaf, naar aanleiding waarvan hij haar in „de mees terklasse der hedendaagse pianisten" on derbracht, speelt op 15 Januari een der pianoconcerten van Mozart. Op 19 Februari wordt een geheel pro gramma aan Mendelssohn gewijd. Soliste in het Vioolconcert is de jonge Amerikaan se Nadia Koutzen, die reeds op 8-jarige leeftijd met het symphonie-orkest van Montreal optrad. Een jaar later was zij soliste bij het orkest van Philadelphia, dat door de beroemde Eugene Ormandy werd gedirigeerd. Zij is een dochter van de Rus sische violist-componist Boris Koutzen. Daarna volgt een Beethoven-programma met medewerking van Gerard Hengeveld en tenslotte op 9 April 1954 vertolken de cellist Eduard Biele en concertmeester Jan Hesmerg het Dubbelconcert van Brahms. MET ocoooooooco Op 30 December van dit jaar geeft het Noordhollands Philhai-monisch Orkest (voortzetting van de H.O.V.) een extra concert, waaraan de haar loopbaan be sluitende zangeres Jo Vincent haar medewerking verleent. Voor deze bij zondere gelegenheid zal er een groot gemengd koor worden samengesteld uit leden van alle bij de Federatie aange sloten Haarlemse zangverenigingen. Het programma staat nog niet definitief vast, maar in ieder geval wordt de Vierde Symphonie van Mahler uitgevoerd, waarin Jo Vincent de sopraanpartij zal vervullen. En dan komt er nog een buitengewoon concert, dat op 26 Maart 1954 plaats heeft Alexander Brailowsky speelt daft twee pianoconcerten, namelijk van Chopin en Rachmaninoff. In de vergadering der Eerste Kamer is voorlezing gedaan van een schrijven van de heer prof. dr. F. C. Gerretson, waarin hij mededeelt ontslag te nemen als lid van de vaste commissie voor de buitenlandse politiek, omdat hij zich niet kan verenigen met de gang van zaken in die' commissie. In de vaste commissie voor de buiten landse politiek hebben zitting de heren Jonkman, voorzitter, Anema, Wendelaar, Beaufort en Schermerhorn. 's-GRAVENHAGE. (ANP). Het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft van de West-Duitse autoriteiten de mededeling ontvangen, dat er een verruiming van de visa-regeling voor West-Duitsland is tot stand gekomen. Sinds enkele weken gold, dat Nederlanders zonder visum Duitsland mochten betreden voor een bezoek korter dan drie maanden. Was men binnen deze periode naar Nederland teruggekeerd, en wilde men binnen drie maanden na de aanvang van de eerste reis opnieuw naar Duitsland, dan was voor deze tweede reis wèl een visum nodig. Deze beperking is opgeheven. Van heden af kan men gedu rende een periode van drie maanden her haalde malen zonder visum voor verblijf in Duitsland de grens overschrijden. Na deze periode moet men, als voorheen, ge durende een maand buiten Duitsland ver toeven om weer gedurende drie maanden zonder visum onbeperkt te kunnen binnen- reizen. De regeling dat men voor een continu verblijf, langer dan drie maanden, een vi sum nodig heeft, blijft van kracht. Overi gens zijn verdere verruimingen van de visumregeling te verwachten. De Nederlandse Bank heeft, naar uit dè weekstaat blijkt, haar goudvoorraad ver sterkt met f 12 mililoen tot f 2.357 mil lioen. De netto deviezenvoorraad is met f 10 millioen aangegroeid tot f 1.844 mil lioen, zodat goud cn deviezen tezamen met f 22 millioen vermeerderd zijn tot f 4.201 millioen. Opmerkelijk is dat de bankbil- jettencirculatie deze week vrijwel geheel onveranderd is gebleven met f3.065 rriil- lioen. Voor geoi-ganiseerde gezelschapsreizen naar het buitenland kunnen reisleiders voor taan op een collectieve deelnemerslijst bij een deviezenbank de benodigde reisdeviezen krijgen. Een deelnemer aan de reis kan ook zelf deviezen naar het buitenland mede- nerqen, maar alleen voorzover het bedrag aan deviezen, dat voor hem door tussenkomst van de reisleider is verkregen, minder is dan de tegenwaarde van f 1000. Deze regeling geldt voor reizen naar België, Denemarken, West-Duitsland, Finland, Frankrijk. Grie kenland. Indonesië, Italië, Joegoslavië, de Nedeiiandse Antillen, Nieuw Guinea, Noor- wegen, Oostenrijk, Portugal. Spanje, het sterlinggebied, Suriname, Turkije, Zweden en Zwitserland. Na de reis ovei-gehouden deviezen, ver kregen op een collectieve deelnemerslijst, moeten door de organisator van de gezel— schapsreis binnen drie dagen na de terugkeer van de reisleider in Nederland aan een de viezenbank worden verkocht. Door de deelnemers persoonlijk ovei'gehou- den reisdeviezen behoeven niet te worden ingewisseld. Zij worden uiteraard bij een volgende aanvraag van reisdeviezen in min dering gebracht. Fout van brandweer de oorzaak Een brand in een'lompenpakhuis van de N.V. Polak en Zonen in Middelburg, waar bij dit geheel uitbrandde, had voor de stad een merkwaardige nasleep. Juist Zaterdag had het laatste tankschip dat uit Holland drinkwater voor Walcheren aanvoerde, kunnen vex-trekken, omdat de drinkwater voorziening weer vrijwel normaal is. De brandweer bluste de brand aanvankelijk met leidingwater, maar toen daarvan on voldoende aanwezig bleek om met zes stra len te kunnen spuiten, ging men over op kanaalwater. Men vergat daarbij de ver binding met het Middelburgse waterlei dingnet af te sluiten en daar de druk, door de brandspuit ontwikkeld, groter was dan de druk, ontwikkeld door de pompinstalla- tie van de waterleiding, zijn de Middel burgse waterleidingen vol met kanaalwater gelopen. Per geluidswagen werd aan de bevolking van Middelburg bekend ge maakt,, dat het uiterst gewenst was het drinkwater, precies als in de rampdagen, weer te koken. ADVERTENTIE Haarlem Twee broertjes van 10 cn 11 jaar, kin deren uit het gezin Van der Ven te Ridder kerk, zijn bij het spelen in een vaart geval len en verdronken. ADVERTENTIE Wederom is het kolossale R.A.I.-ge bouw in een zogenaamd Wonderland hei-schapen. Wij behoeven u natuurlijk niet meer te vertellen, wat men daar onder dient te verstaan. Wij schreven er ongeveer een jaar geleden immers een onvergetelijk artikel over. En zo weet u dus nog heel goed dat Wonderland geen tentoonstelling, maar een overdekte speelgelegenheid voor kinderen is. De eei-ste keer, in 1951, werd deze bij wijze van proef in de Houtrusthallen in Den Haag ingericht. Doch dat was niet zo verstandig, want om daar te komen moest men uit het centrum van de stad lijn elf nemen en uiteraard ontdekten de zuinig uit het raam kijkende vaders en moeders al spoedig, dat ze maar een paar étappes zonder bijbetaling verder behoefden te rijden om in Scheveningen te belanden. En daar aan de Scheve- ningse zee bij het Scheveningse strand heeft men een speelgelegenheid, die gratis toegankelijk is, meestal trouwens overdekt door een laaghangend wolken dek. Vandaar dat de heer J. J. L. van Zuy- len, de wakkere organisator, in 1952 zijn kinderparadijs naar Amstex-dam ver plaatste, waar de animo inderdaad veel groter bleek te zijn. Als wij goed geteld hebben, waren er 95.647 bezoekers in alle leeftijdsklassen. Dit keer verwacht men de honderdduizend te halen, zo niet te overschrijden. De inrichting is nog aantrekkelijker dan voorheen gemaakt, onder meer door alle verkoopstands te weren. Men koopt zijn toegangskaartje aan de ingang en daarmee is de kous af. Voor de kinderen geldt dat zelfs in de letterlijke zin van het woord, want die kunnen in het midden van de ruimte in een speciaal daartoe aangelegd bassin naar hartelust pootje baden. Om aan dit schouwspel ook voor volwassenen een attractie te verbinden, heeft men een officieuze schoonheidskoningin voor het uitoefenen van toezicht aangesteld. Die vijver met zijn sprankelende fon tein in het midden en een groezelig strandje er omheen is overigens niet eens het summum van de hier zo royaal beschikbare heerlijkheid. De heer Van Zuylen heeft namelijk het lumineuze idee gehad een stapel van drieduizend straatstenen te laten aanrukken. Ieder een kan hiermede zijn constructieve lusten uitvieren cn het moet gezegd worden dat van deze kans een zeer druk gebruik werd gemaakt. Elke man, die in zijn jeugd de neiging heeft gekoesterd om stratenmaker te worden, desnoods op zee, zal zich bij het zien van al die kleurige bouwstenen slechts met de uitei-ste wilsinspanning kunnen beheer sen om zich niet onmiddellijk op stoffige grond te storten en de troffel ter hand te nemen. Cement is er weliswaar niet aanwezig, doch men kan ook zonder specie de prachtigste muren en kastelen oprichten en deze vervolgens met één roekeloze slag omver werpen, hetgeen zo mogelijk nog prettiger is. Jongens, jon gens, wat een mooie fox-ten zagen wij daar Maandagmiddag, toen wij onder geleide van perschef Jan Koomcn dit jeugdparadijs op ons elf-en-dex*tigste doorkruisten. Zo verjongd werden wij door de aanblik van al dit krioelende grut, dat wij de terugweg op ons der- tien-en-twintigste aflegden. Met die hoop klinkei"s' is het echter nog niet afgelopen. Een paar meter ver- dex-op vindt men zelfs nog iets meer, namelijk een hoop klinkers en mede klinkers, met andere woorden een bibliotheek annex openbare leeszaal. Een heleboel kinderen toonden een overtreffend begrip voor de slagzih „Met een boekje in eexx hoekje". Die gingen niet gewoon op een stoel zitten, nee, die deden net of ze thuis wax-en en gingen languit op de vloer liggen of kropen met hun lectuur onder de lange tafels. Verder kan men er knippen, plakken, kleuren en schilderen, de beide laatste bezigheden als voorbex-eiding tot de verlovingstijd. Het origineelste van dit Wonderland is dat men er alles mag. Niets is voor afblijven, om met Simon Cax-miggelt te spreken. Behalve de kas uiteraard, maar daar zal toch wel niets meer inzitten als de boel op 9 Augustus gesloten wordt. Wonderland is weliswaar commex-cieel opgezet, maar de heer Van Zuylen is toch in de eerste plaats hierbij door zuiver idealistische motieven bezield ge weest. Wij weten dat hij grote persoon lijke offex-s heeft gebracht om deze speeltuin te kunnen financieren en wij hebben ons afgevx-aagd hoe hij daartoe gekomen is. Welnu, dit is een zuiver ge val van naastenliefde. De heer Van Zuy len pleegt namelijk door het leven, te gaan onder het pseudoniem Dokter Last post en als zodanig via de radio vele huiskamers binnen te dringen om daar de vrede met zijn verdraaide puzzles te verstoren. Waarschijnlijk heeft hij zich op een goede dag afgevraagd of er nog meer lastposten op deze wereld bestaan, op zichzelf een buitensporig gewiekste gedachte. Zo piekerend schoten hem alle moeders te binnen, die thuis met kinde ren zitten opgescheept en daai-door niet in de gelegenheid zijn om haar voordeel te doen in de uitverkoop. Nu weet u het dus. Het enige, dat er naar zijn mening nog ontbx-eekt, is een sloopauto. Maar die komt er het volgend jaar vast en zeker bij. Op een kerkhof van oud roest zal stellig wel iets te vinden zijn, waar alle ondex-delen uit verwijderd mogen wox-den. Want zo is de mens: het ver nielen zit hem in het bloed. Dat begint al jong. Maar op latere leeftijd noemt men het ontleden of met een deftig woord analyseren. Voorlopig moeten de kinderen het maar met de speeltuin stellen, doch daar is dan ook alles te vinden wat men zich dromen kan op het gebied van rutschbaan en schommel. Er is ook een buitengewoon fraai toestel om te wippen, zoals de beschrijvingsbi-ief zegt. Dit laatste is een buitengewoon nuttig instrument, zoals de vlijmscherpe tekening van onze Fiep Westendorp laat zien. Vooral jongens kunnen hier de nodige voorbereidende scholing opdoen voor als zij later in de politiek gaan of deel van de keuzecommissie van de K.N.V.B. willen uitmaken. Want het wippen is een van de aardigste spelletjes van grote mensen. Men kan het bedrij ven met ministex-s, een middenvoor of een schuttei-majoor, met iedereen die hoog is gestegen om diep te kunnen vallen. BOEDA PARIJS, JULI Bijna zolang als het licht was heeft het hier gisteren geregend. Het is grappig op te mei-ken hoe men onder die omstandigheden als Hollander pas het gevoel krijgt dat alles geheel werkelijk is. Mooi weer, niet eens erg mooi weer, maar toch zo dat men de hele weck zonder jas uitging, dat is heel px-ettig; het vex-vult het hart met een goedmoedige zucht naar zwieriger leven, die door solide gewoontes nogal geremd wordt, maar die toch kittig kietelt aan het middenrif. Wij moesten eens met zijn allen naar Pigalle, denkt men wellicht, verwant van vex-wachtingen met de Amerikaanse jongeman in het hotel die naar Pigalle wilde en tot zijn schrik hoorde dat de Métro niet meer rijdt na half één: „Ze zeggen dat het daar pas begint om twaalf uur", half hopend misschien dat hij zou horen dat er niets te zien is in het veelbesproken stadsdeel, en dat hij dus ook niets kon missen. Hoe dit zij, het leven zelf, dat is anders. Een vertrouwd geruis in de bomenis het de wind? Nee, even later is ook het geplas in de goot te horen, men wil niet uitgaan tot het voorbij is, maar het houdt niet op, en het regent nog steeds als men op een terrasje zit aan zijn middagkoffie met een gevoel van deskundigheid als een „scout" bij een provinciale voetbalwed strijd. Een jonge moeder in een matblauwe regenjas met een kinderwagen in dezelfde tint komt twee stoelen verder zitten; zij heeft een profiel van dezelfde keurigheid als de profielen die wij in onze school- schx-iften plachten te tekenen. In een kuil tje van het matblauwe zeiltje op de wagen staat een plasje water; moederlijk schuift zij het voertuigje heen en weer, alleen als formaliteit, want haar kind slaapt voor beeldig. Wat een gezinsgevoel aan de bou levard! Zij vouwt met warme vingers haar boulevardblad uit, en snuift er de jobstijdingen uit op. Buiten het scherm boven het terrasje gaat de regen nog wat straffer vallen, er zijn weinig mensen meer op straat, in het asfalt worden alle oneffenheden met water aangegeven. De vluchtige indrukken van het ogen blik komen tenslotte tot staan door een blik op de tenen van de jonge moeder. Deze ledemaatjes steken onbeschex-md uit haar blauwe sandalen; zij zijn niet zeer schoon, in geen van beide betekenissen van het woord, maar met hun geringe af metingen en hun schuldeloos voorkomen zijn zij precies het antwoord op de be hoefte aan verduidelijking van het ogen blik. Zij merkt blijkbaar dat het vijftal de aandacht trekt, want zij vei-schuift ze, zet ze weg achter haar rechter voet, waar ook vijf tenen aan zichtbaar zijn maar wat zij ook verkeerd begrepen mag hebben, de rechter tenen zijn in ieder geval geen blik waard en nu hoeft zij niet meer te blijven zitten. Het enige wat men had kunnen doen was geweest: zich vriendelijk tot haar wenden, met een gemompeld excuus voor overbuigen, en haar voet zachtjes op nemen en in de zak steken. Thuis zouden ze dan op een speciaal tafeltje mogen staan, van tijd tot tijd voorzichtig afge stoft, en als het hard regende zouden ze voor het open raam gezet worden en rus tig mogen bewegen. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Vlissingen (toez.) B. F. C. de Groot te Amerongen. Beroepen te Ernst (toez.) J. Kruyt, cand. te Gouda; te Houten (U.) J. R. Cuperus, te Doornspijk; te Heilouw C. Graafland, cand. te Gouda; te Stad aan 't Haringvliet T. Poot, cand. te Bodegraven; te IJsselmui- den L. Blok te Kampen; te Britswerd- Wieuwerd J. Walstra, cand. te Leeuwar den. Benoemingen. - Benoemd tot vicaris te Gouda Jac. Schuurman, cand. te Hillegers- berg; id. te Wex-kendam G. Zonneberg, cand. te Kampen. Bex-oepbaarstelling. - De heren J. C. Re- mijn te Utrecht. G. J. F. Versteegh te Voor burg en G. Zonneberg te Kampen, allen theol. cand. stellen zich beroepbaar in de Ned. Herv. kerk. Geref. kerken De classis Zwolle heeft praeparatoir ge- examineex-d en beroepbaar vex-klaard de heren J. Wapenaar en F. v. Zuthem, bei den te Zwolle, resp. cand. aan de Theol. Hogeschool te Kampen en aan de V.U. te Amsterdam. Chr. Geref. kerken Tweetal te Sneek W. de Joode, cand. te Apeldoorn en A. Rebel, id. te Rotterdam (verb. ber.). G RE VELINGEN om de dam sluitend te maken moest de2e 55meter wonden gedicht SITUATIE OP SCHOUWEN-DUIVELAND Brouwershaven U'e boven| nog onder water reeds droog stroomgaf Indien het weer meewerkt, zal het stroom- gat van Stevensluis (een van de drie die op Schouwen-Duiveland nog zijn) deze week gesloten worden. Het gat dat in de dijk geslagen werdheeft eên breedte van 80 meter en een diepte van 13 meter. Door deze grote diepte was het niet mogelijk de dijk op de oude plaats te herstellen. Nu heeft men daarom een tweetal dammen aangelegd, aan weerszijden van het gat één. Het overblijvende open deel van 55 meter zal men met 5 caissons sluiten. De caissons zijn 11 meter lang, 7 m, breed en 6 meter hoog. Om een goede basis te heb- ben waarop de dammen en de caissons zouden komen te rusten, moest er eerst een 12.200 m2. zinkwerk worden aange bracht. Aan de kop van de dam zijn een 4-tal aanslag caissons geplaatst, aan de andere kant wordt een stalen damwaua gebruikt. Wanneer alles naar wens verloopt zal deze week het stroomgat van Steven- sluis gesloten zijn en hiermede is de Noord zijde van Schouwen-Duiveland weer wa- terkerend. Het onderste kaartje geeft een beeld van de situatie op Schouwen-Duive land. Men ziet hier o.a. dat er na Steven- sluis nog 2 stroomgaten zijn.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5