Het Huis Bouw van nieuw Hospitaalkerkschip nu definitief volgens plan - de Voogt Vacantievreugde van kinderen uit Oude Tonge in gevaar Muzikale dank van Puttershoek in wandelbos Groenendaal Kort en bondigj .Clowntje Rick Eind Mei in de vaartals de ton er komt 1000 BROEKEN Beroep op gastvrijheid der Haarlemmers van haar Dromen Finse huizen voor Oude Tonge WOENSDAG 22 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 NIET LANGER ZOEKEN Burgerlijke Stand van Haarlem Bedrijfsvrede te Haarlem hersteld Examens Voetgangster aangereden; wielrijder opgeroepen Voor de kinderen Brand bij T.A.F. Haarlem Opbrengst collecte voor militair tehuis ruim 6000 FEUILLETON door Dorothy Quentin Micro-korfbal bij „Oosterkwartier" Onvoorziene moeilijkheden voorbehouden zal de Nederlandse loggervloot volgend voorjaar te haring trekken onder de hoede van een fonkelnieuw hospitaalkerkschip: de Nederlandse vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit, heeft thans definitief besloten over te gaan tot de bouw van een 44 meter lange vervanger. De Haarlemse scheepsbouwer H. W. de Vcogt, van wie wij reeds geruime tijd ge leden een geslaagd voorontwerp voor een nieuwe ..Hoop" konden publiceren, heeft er sindsdien nog het een en ander aan ver anderd, waardoor het schip langer werd en er dus meer ruimte kwam en de commissie van advies, bestaande uit deskundigen uit Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk heeft aan dit slotontwerp haar volmondige goedkeuring gehecht. Tot 20 Augustus is de inschrijving voor de werven geopend en dan denkt men met bekwame spoed aan het nieuwe hospitaalkerkschip te kunnen be ginnen. Dat er nog ongeveer een ton nodig is. om de kosten volledig te dekken, kan de vereniging weinig verontrusten men heeft goede hoop, dat het ontbrekende geld er voor de nieuwe teelt zal komen. De nieuwe „Hoop" zal niet dieper mogen steken dan tot drie meetr, omdat het schip de lastige haven van Scheveningen moet kunnen bereiken en ook de tijhavens van Engelands Oostkust met eventuele patiën ten aan boord zal moeten kunnen aandoen. Bovendien kwam de medische afdeling met een waslijst wensen, die niet één twee drie in een veertig meter lang schip te compri meren waren en tenslotte: de kosten moch ten niet te hoog worden, zodat de heer De Voogt voor een moeilijke opgaaf stond, dit schaap met vijf poten te verwezenlijken. Men meent nu echter het hoogst-bereik- bare te hebben gevonden en met zijn 44 meter over alles, zijn 8.40 meter breedte en zijn daaruit voortvioeiende grote stabiliteit, die de oude Hoop te enen male ontbeerde, mag het scheepje straks gezien worden. Door de breedte kon de ruimte in het schip prachtig uitgebuit worden: het hospitaal kan tien man bevatten, die in „vrije" bed den komen te liggen en dus niet boven elkaar in kooien; er kon een isolatiehut voor besmettelijke gevallen of zeer ernstige zieken ingevoegd worden en er is boven dien gerekend op een verplegershut voor twee personen. Daarmee heeft de exploi terende vereniging al ver vooruit gezien, want zij houdt er rekening mee, dat het schip mettertijd geen verplegers, maar ver pleegsters mee naar zee zal nemen en één vrouw op zee is ook daar vele mannen te erg, maar twee zullen de moeilijke baan toch beter aankunnen. Preek voor 20.000 hoorders De kerkruimte in dé voorpiek zal veertig mensen kunnen bevatten, waardoor het ge waardeerde geestelijke werk van „De Hoop" nog beter tot zijn recht zal kunnen komen: de oude kerkzaal was tegelijk zie kenzaal en mess voor de bemanning Hoezeer de Zondagse godsdienstoefeningen op de „Hoop" worden gewaardeerd in het grote Nederlandse vissersgezin blijkt wel uit het feit, dat niet alleen de mensen op de „Hoop" zelf en de bemanningen der sche pen de predikaties via de radio volgen, maar dat er aan de wal gerekend kan wor den op een gehoor van tussen de tien- en twintigduizend luisteraars, die de dienst via ADVERTENTIE Wij hebben keus uit méér dan Gen. Cronjéstraat 40-44 Haarlem-Noord Tel. 15438 HAARLEM, 21 Juli 1953 ONDERTROUWD: 21 Juli, A. C. ter Smit ten en M. de Jonge; J. E. L. de Scheemaker en A. V. Makily; P. van Muijen en M. Ku- vener; H. J. Smalbrugge en N. C. Hack. GEHUWD: 21 Juli, J. Wijker en A. Ver beek. BEVALLEN van een zoon: 20 Juli, L. El- ferinkHout; E. J. PoolPolderman. BEVALLEN van een dochter: 20 Juli, F. M. E. CornetJongejan; E. H. H. M. Smit Rogier: W. van HoutenHoedjes; A. Huij- zervan Raalte; G. M. JacobsPardoel; 21 Juli, C. de VriesJoores. OVERLEDEN: 18 Juli, J. M. van Steeden, 77 j., Schouwtjeslaan; A. M. JonkerKoe- voets, 61 j„ Kennemerstraat; 19 Juli, C. van de Poldervan den Doel, 78 j., Gasthuisvest; H. Eckhardt, 70 j., A. L. Dyserinckstraat; J. J. E. F. MakkingaPlaterink. 75 j„ Een- hoornstraat; 20 Juli, M. C. Meeuwenoord van Norden, 43 j., Lindenstraat. de visserijgolf volgen, wetend, dat vader, broer of verloofde meeluisteren op zee. De ruime brug krijgt de moderne naviga tiemiddelen, zonder welke geen schip be staanbaar is, maar aangezien het geen mil- lioen-project maar een „tonnenschip" wordt, heeft men Decca en radar van het verlanglijstje geschrapt. Voor het overige: een sterke zender-ontvanger met een bijna even sterke reserve-installatie, twee echo loden, Consol of Lorenz-trainer en wat er meer bij hoort. En in de motorkamer wordt een zescylinder Brons-diesel geplaatst van 400 pk (de oude Hoop heeft er 195), die het schip een vaart van 10 mijlen zal geven. Die tien mijl zint de toekomstige eigenaars niet helemaal, want als er een spoedgeval aan boord is, kan elke minuut redding brengen, maar de beurs laat geen acht- cylinder motor toe en men zal al heel blij zijn, er een mijl extra uit te balen met be hulp van een compressor, die er 60 pk extra zal bijleveren. Dat geld is een telkens terugkerend pro bleem in de vereniging, maar sinds het Nederlandse volk, het rijk, de provincie, de gemeenten en diverse kerken zo geducht steunden, vooral sinds de V.A.R.A. met haar radio-actie voor 137.000,zoi'gde, heeft men wel enig vertrouwen dat het ont brekende er ook komt. Wat er met de oude „Hoop" gaat gebeu ren? De vereniging beschouwt haar als een appeltje voor de dorst en wellicht zal het scheepje nog eens dienst kunnen doen als opleidingsbasis, als het tenminste niet voor die tijd op de schroothoop terecht komt. ococcooco» Reeds enige tijd zijn wij als Haarlems Adoptiecomité Oude Tonge bezig alle kinderen van zes tot twaalf jaar uit Oude Tonge gedurende veertien dagen onder te brengen bij gezinnen te Haarlem. Immers, wel is er reeds veel ver beterd en opgeknapt in Oude Tonge, maar puin en wrakhout herinneren nog voortdurend aan de verschrikkingen van de eerste Februaridagen en gelegenheid tot spelen en tot ontspanning is er voor de kinderen vrijwel niet. Onder deze omstandigheden zien de ouders begrijpelijkerwijze zeer tegen de zomervacantie op. Vele Haarlemmers hebben de nood van deze ouders en kinde ren dan ook reeds begrepen en gaven zich via hun Kerkgenootschap of via één der vrouwenorganisaties op voor een logeetje. Het adoptiecomité is er echter van overtuigd, dat nog velen gaarne willen helpen. Zoals de situatie nu is, schiet een aantal jongetjes onherroepelijk over. Moet het adoptiecomité laten, weten, dat er voor hén geen plaats is in Haarlem, en hoe moet men in Oude Tonge uitzoeken welke kinderen men teleur moet stellen? Het gaat om ongeveer veertig Protestante en tien Rooms-Katholieke jongens van acht tot dertien jaar. Ook voor meisjes ontvangt het comité gaarne nog enige adressen. Het is wel de bedoeling, dat men voor de logé een apart bed beschikbaar heeft. Volgens het plan zullen de kinderen van 3 tot 17 Augustus te Haarlem zijn. Zij zijn gezond, voor kleding behoeft niet te worden gezorgd, het adoptiecomité betaalt de reiskosten. De lagere schooljeugd van Oude Tonge, 243 kinderen in totaal, kijkt verlangend uit naar bericht uit Haarlem, dat zij mogen komen. Wilt u helpen hen niet teleur te stellen? Gaarne deze week nog opgave aan het secretariaat van het ADOPTIECOMITé OUDE TONGE: Stadhuis, ingang Grote Markt. Telefoon 20405. Tot de zwaar getroffen slachtoffers van de Februari-stormrnmp behoorde ook de musicus L. J. de Smit uit Puttershoek, die niet alleen zijn gehele meubilair door het water zag vernield, maar bovendien al zijn boeken, muziek en instrumenten ver loor. Door bemiddeling van het Heemsteeds gemeente-bestuur en het Adoptie Comité Heemstede-Puttershoek werd hij evenwel spoedig volledig schadeloos gesteld, zodat thans ook voor hem de gelegenheid weer bestaat zijn beroep als musicus te blijven uitoefenen. De heer De Smit nam daarop het initiatief om Heemstede, mede namens zijn reeds geholpen plaatsgenoten, voor deze spontaan verleende bijstand en sym pathie een klein bewijs van hun grote erkentelijkheid te leveren. Dit geschiedde Dinsdagavond in de vorm van een concert, dat door twee Putters- hoekse muziekverenigingen in het wandel bos „Groenendaal" gegeven werd. Mede dank zij de mooie zomeravond was de be langstelling van het publiek bijzonder be vredigend, toen de beide corpsen omstreeks half acht voor het Verversingshuis arri veerden en hier de muziektent tijdelijk in bezit namen. Het concert werd onder meer bijgewoond door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, de gemeente-secretaris, de heer N. Vos, de wethouders H. Disselkoen, A. J. .van Houten en E. J. van Lent, de burge meester van Puttershoek, de heer W. v. d. Ploeg en vele leden van het Adoptie Co mité. Het programma voor de pauze werd ver zorgd door de accordeon-vereniging „Con Brio" die onder leiding van de heer L. J. de Smit een aantal lichte melodiën ten ge hore bracht. Na de pauze zette de Putters- hoekse fanfare, eveneens met de hoer De Smit als dirigent het concert voort, thans in de veranda van het Verversingshuis, ADVERTENTIE De Nederlandse Bakkerij Stichting deelt ons mede. dat zij van de Coöperatieve Verbruiks- vereniging „Haarlem" U.A. bericht heef*, ont vangen dat deze binnen afzienbare tijd een eigen textielbedrijf zal openen. Na vestiging hiervan zal de overeenkomst met een te Haar- gevestigd textielbedrijf worden ont bonden. Hiermede is het conflict in het bakkersbedrijf te Haarlem tot een oplossing gekomen. Het Bestuur van de Nederlandse Bakkerij Stichting vertrouwt er op, dat de te Haarlem bestaande afspraken zullen worden nageko men, en dat eventuele geschillen langs de weg van onderhandelingen tot een oplossing zul len worden gebracht. Voor de hoofdakte-examens slaagden te Haarlem op 20 Juli: voor A en B de heren: J. J. Groeneweg te Amsterdam; R. de Ronde te Amsterdam; P. Willemse te Den Helder; E. van der Zaag te Andijk en mejuffrouw J. A. Schaap te Amsterdam. Voor afdeling B: M. Beekes te Alkmaar; H. P. Gijzen te Leeuwarden: J. H. Kloek te Haarlem: C. Kooijman te Alkmaar; B. Roe- lofs te Enkhuizen; Ch. C. A. de Wilde te Zaandam; R. E. M. Zwartjes te Amsterdam en de dames: W. M. Hansel te Anna Pau- lowna en Ph. M. de Rijk te Amsterdam. Examens handenarbeid te Haarlem. Geslaagd op 20 en 21 Juli, de heren: W. van Driel, W. de Grood. W. Jansz; A. v. 't Klooster, W. Koelman. G. Kraamwinkel, N. Mollema, G. v. Rooyen, C. Bakker. J. Ba1rn, P. Berkhout. A. v. Dam. H. Egbers. H. Fis- ser, G. v. Paneren, A. v. Schuylenburg, H. Tyssen, J. Vonk. Afgewezen: 9. Teruggetrokken: 1. Voor het Mulo-examen slaagden op 21 Juli te Haarlem: K. v. d. Duin. IJmuiden: M. J. J. van Bladel, Sassenheim; W. Braam. Lisse; G. v. Egmond, Sassenheim; M. Hoek stra. Sassenheim; J. M. Ophef, Sassenheim; H. H. van Reenen, Voorhout; E. W. Engel hart, IJmuiden; J. Beek, Santpoort; M. Th. Das, IJmuiden; E. Roelofs, Haarlem; J. G. Kooij, Spaarndam; R. Westerbeek. Haarlem; W. Freijmuth, Haarlem; M. C. Bestebreurlje, Haarlem; H. T. van der Lee. Haarlem: M. Quivooij, Haarlem; E. v. d. Veen, Haarlem; A. J. Grim, Haarlem; R. Voogt, Haarlem. Afgewezen: 8. De uitslagen van Maandag en Dinsdag van het negentiende Middenstandsexamen, dat in Haarlem wordt gehouden, zijn B. Ahma, Haarlem; F E. Backhuijs, Bloe- mendaal; J. T. M. Balles. Lisse; A. Klootwijk, Nieuw Vennep; E. J Nicuwenhuis. Bloemen- daal; A. Bannink, Haarlem; A. Bax, Haar lemmermeer; C. van Beaumont, Haarlem; J- van Beaumont-Sieval, Bloemendaal; E. A. Beelen. Lisse; J. C. A. van den Berg, Haar lem: J. R. Beugeling, Zandvoort: J. C. M. Bleeker, Zwanenburg; M. J. M. Bleeker. Be verwijk; M. I. C. Bleeker, Beverwijk; F. C- Blok. Haarlem; L. J. R. Bodt, Santpoort; G A. de Boer, Haar'em; J. de Boer, Haarlem; T- de Boer, Haarlem; K. Boerhorst, Haarlem; A. C. Bogers. Nieuw Vennep; L. T. Bö'nm, Haarlem; G. L. M. ten Bokum, Haarlem; W- ten Bokum-Zeeman, Haarlem; W. A. Boon, Santpoort: E. M. van Braak, Nw. Vennep, D. van der Ent-Braat. Haarlem: G. S. de Bra bander. Hillegom; J. den Braber. Haarlem; M. T. J. Brantjes, Haarlem; B. C. Bremer- Van der Wiele. Haarlem; J. G. de Bruin, Haarlem; A. Bruijnis, Nw. Vennep; P. G. Burghout Haarlem; J. Burgman, Haarlem; W. J. M. Bijl. Haarlem; J. M. Castien. Bent veld: E. M. G Cüjdesdale. Haarlem; C J. Op de Coul, Aerdenhout; L W. Dam. IJmuiden; P. A. Damen. Hillegom; M. van Dekken. Cas- tricum; J. Dekkers, Heemstede; J. C. van Delden, Haarlem; F. T. van Doursen. Haar lem; M. van Deventer. Heemstede; J. T. Die- pendaal, Heemstede; H. P. B. Dil'mann, Haar lem; G. N. van Dongen, Haarlemmermeer; A. van Duijn. Haarlem; M. J. A. van Dijk. Haarlem; J. P. Dijkzeul, Haarlem; M. van Ee, Bloemendaal; G. J. H. S. van den Eerenbeemt, Heemstede; J. van Egmond, Haarlem; H K. J. Elhorst, Haarlem; A. G. Elsnerus. Haar lem; F. Engel, Haarlem; T. J. M. Evers, Hil legom; J. F. Fangmann, Hillegom; J. F. Feijen, Beverwijk; J. J. Fictoor, Haarlem; C. A. Flink-Reemer, Haarlem; H. H. Friemel, Haar lem; A. van Gelder. Zwanenburg; L. Gerrits, Zgndvoort-Bad; C. Gorter. Haarlem; C- Graal- man-Van der Gaast, Haarlem; C. G. Greeve, Haarlem; .T. C. M. Gi-oenewegen, Haarlem: S. Groo', Haarlem; J. de Groot, Haarlem; M. H. Gruts, Haarlem; B. van den Haak, Haar lem; R. van den Haak, Haarlem; W. van Haard, Haarlem; B. Halberstadt, Haarlem; J. F. M. van der Heide, Haarlem; H. J. van den Heisteeg, Hillegom: H. Heidoorn, Zand voort: P. C- F. Hendriks, Heemstede; B. A. Hoenderdos. Haarlem; C. P. Hoes, Haarlem; A. M van Hoften. Haarlem; C. J. Hollenberg- De Vrieg, G. W. J. Honnebier, Haarlem; •I. van Honschoten. Heemstede; F. W. Hoog kamer. Haar'em; M. H. van der Horst, Bever wijk; J. H. Huiskamp. Heemstede; A. P. Hul sebosch, Hillegom; L. F. G. Huijtink, Haar lem; J. H. de Jager-Hirs, Heemstede; C. J. A. Janssen. Haarlem; H. L. Janssen, Haar lem; J. A. G. Janssen, Overveen; A. A. de Jong, Haarlem; W. Hendriks, Haarlem; N. Heij, Hillegom; F. Heijligers, Bloemendaal; P. M. Hilders-Lauwers, Heemstede; J. N. P. A. Hin, Bloemendaal; A. Geschiere, Haar lem; E. P. Joore-Le Comte, Haarlem, J. S. Kalf. Haarlem; W. Keesmaat, Haarlem; E. J- Kemp, Zandvoort; J. Kemp, Vijfhuizen, J. J. F. Kimman, Haarlem. i Op het Kennemerplein is gistermorgen om tien. uur de 51-jarige voetgangster B. J. V. door een onbekend gebleven wielrijder aangereden. Zij kreeg fracturen aan haar rechterheup en haar rechterschouder, en moest naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. De onbekende wielrijder wordt verzocht zich te begeven naar het bureau van de Verkeerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat. c Toen het vliegtuig omgekeerd was en een eind terug vloog, zag oom Tripje, die daar heel alleen in de golven zwom, het naderen. „O", dacht hij. „Ze weten het! Nu zullen ze me komen helpen!" De piloot had hem spoedig ontdekt. Hij vloog met kringen rond de plaats, waar oom Tripje zwom, en kwam heel laag over het water heen. Maar janu was oom Tripje wel gevonden, maarhoe moesten ze hem redden? Ze konden natuurlijk niet met het vliegtuig op het water landen. De heide piloten keken naar beneden en spraken erover, wat ze konden doen. En eindelijk begrepen ze, dat er maar één ding mogelijk was: ze moesten een gummibootje bij Tripje neer gooien, zodat hij er in kon klimmen. Dan kon hij tenminste niet verdrinken. Maar meer konden ze op het ogenblik niet doen; de vaart van het vliegtuig was te groot, om hein aan boord te nemen. „We zullen een briefje in de boot vastmaken, met wat eten en drinken; en ik zal er op schrijven, dat we zo gauw mogelijk een boot hierheen zullen sturen, om hem op te pikken!", zei de tweede piloot. Zo zag oom Tripje, dat er een lichte gum.miboot uit het vliegtuig werd gegooid. Hij zwom er naar toe en klom in het kleine bootje. Nu was hij tenminste voorlopig veilig en hoefde hij niet meer te zwemmen omdat de muziektent niet over een ver lichting beschikt. Overigens werd weer eens bewezen dat de kleinste plaatsen dik wijls over de beste muziekverenigingen be schikken, want zowel „Con Brio" als het Puttershoekse fanfarecorps mogen zich ver heugen in het bezit van een juist gevoel voor rhytbme en klank. De fanfare richtte bovendien nog haar blikken op het moderne répertoire. De wijze waarop ten minste een der werken van Gerard Boudijn werd uitgevoerd, be vestigde volledig de goede indruk van corps en dirigent, die de voorafgaande nummers reeds achterlieten. Het concert werd besloten met het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, had daar voor reeds verklaard, dat men in Heem stede dit Puttershoekse initiatief bijzonder heeft gewaardeerd, vooral nu men hier heeft mogen constateren over welke voor treffelijke corpsen de geadopteerde ge meente beschikt. Het gemeentebestuur was dan ook bijzonder verheugd in de ge legenheid te zijn geweest iets voor de di rigent te mogen doen. De burgemeester van Puttershoek, de heer W. v. d. Ploeg, verklaarde dat zijn gemeentenaren met dit concert hun gevoe lens van dankbaarheid tot uitdrukking wensten te brengen. Men had immers uit Heemstede zoveel goede en schone gaven ontvangen. Ten slotte verklaarde de bur gemeester overtuigd te zijn van een blij vende hulpverlening uit Heemstede en een hechte band met Puttershoek. Geringe schade door zeer snel werk van brandweer Omstreeks half negen gisteravond is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in de teer- en asphaitfabriek TAF aan het Noorder Buitenspaarne, die vrij geringe schade hseft aangericht. Een kleine hoe veelheid bitumen,een vloeibare zeer brand bare teerstof, ging verloren en het dak van de fabriek werd door het vuur aangetast. Om half negen zag de bedrijfsleider G. Bouma, die zich op korte afstand van de fabriek bevond, uit het dak van de fabriek dikke donkere rookwolken, die eveneens de aandacht van vele Haarlemmers trokken, ontsnappen. Hij besloot geen risico te ne men en meldde aan de brandweer een uit slaande brand. Zes minuten later arriveerden de krin gen Centrum, Oost en Zuid van de Haar lemse brandweer met een motorspuit en een materiaalwagen. Het vuur, dat door het bitumen een vrij grote hitte verspreidde, vrat op dat moment juist het dak aan. Twee schuimkanonnen maakten de gloeiende kolen in de stook plaats, die zeventien ton bitumen in twee bakken er boven constant op een tempe ratuur van tweehonderd graden Celsius houdt, in een oogwenk koud, zodat het ge vaar voor uitbreiding al spoedig geweken was. Het brandende houtwerk er boven werd tezelfder tijd geblust. Hoe snel de blussing onder leiding van brandcommandant H. C. Vernout ook in haar werk ging, er kon niet voorkomen worden, dat het bitumen, dat contact met water niet verdraagt, over de randen der bakken kookte en als een dikke stroom modder traag borrelend over de vloer vloeide. Dat de brand geen grotere omvang heeft aangenomen is té danken aan het feit, dat de fabriek als voorzorgsmaatregel uit voor- nameliik brandvrije materialen is gebouwd. Bovendien heeft het bitumen de brand zelf gesmoord,zodra het ging bruisen tengevolge van vermeneing met blussineswater. Hoe het bitumen in de bakken tot ont branding is eekomen, is een open vraag. Het is mogeliik, dat een lek de oorzaak is. doch oververhitting, waardoor de teerstof haar kookpunt van tweehonderd graden Celsius overschrijdt, wordt evenmin uit gesloten geacht. De schade die bestaat uit ketelreparatie en gedeeltelijke onderbreking der produc tie, is nog niet te schatten, maar naar alle waarschijnlijkheid zal zij zeer gering zijn. Ook wordt zij door verzekering gedekt. De huis- en straatcollecte ten behoeve van het Christelijk Militair Tehuis aan de Jans- weg te Haarlem, die gehouden werd in de week van 29 Juni tot en met 4 Juli voor Haarlem en Heemstede en van 6 tot en met 11 Juli te Bloemendaal, heeft in Haarlem opgebracht f4030,72 (huiscollecte f3371,33; .straatcollecte f659.391 in Heemstede f 1486.76 (huiscollecte f 1240,47; straatcollecte f246.29) en in Bloemendaal f654,15 (huiscollecte f474,50; straatcollecte f 179,65). vertaald uit het Engels 33) Mark keek teleurgesteld. Hij had graag een feestje voor Elsie georganiseerd. „Die ellendige ogen-geschiedenis ook", viel hij ontstemd uit. ,,'t Moet wel heel gemakke lijk zijn me om de tuin te leiden. Het feit, dat ze ergens in November jarig was, schoot me te binnen, toen Yvonne me er gisteren aan herinnerde, dat haar proef- maand om was" „En hebt n haar opgezegd?" vroeg Annie. „We wensen er beiden mee door te gaan, zowel Elsie als ik", antwoordde Mark, ter wijl er weer een lach op zijn gezicht kwam. „Annie, geloof je werkeiijk, dat Elsie het hier naar htiar zin heeft? Ze beweert van wel, maar het moet hier toch vrij saai zijn voor zo'n jong meisje" Piekert u daar maar niet over", ant woordde dc oude huishoudster met na druk. „Wanneer Elsie zegt, dat ze 't naar haar zin heeft, dan is dat zo. Ze is zo eer fijk als goud en air. iets haar niet zou be vallen. zou ze 't óók zeggen. Ze gaat op in hahr werk voor u, en het komt er in de al lereerste plaats op aan, dat uw boek klaar komt". „Dat kan wel zijn", zei Mark vaag. „Maar toch heb ik 't gevoel, dat ik haar eens wat moet geven. Beschouw 't als een verlaat verjaarscadeautje. Ze doet zóveel voor mij. Wil je me helpen, Annie, iets te bedenken, dat ze aardig zal vinden en waardoor ze zich niet verlegen zal voe len?" „Ja. ze is overgevoelig, dat hebt u dus ook gemerkt", zei Annie peinzend. Mark zweeg. Hij verbaasde zich er zelf dikwijls over, dat hij zoveel over Elsie's karakter te weten was gekomen, zonder haar ooit gezien te heoben. Het jonge meisje was reeds r.a zo korte tijd een deel van zijn rustige leven nier buiten gewor den. De dagen regen zich aaneen en voor dat hij het beseft nad, was de proefmaand om. Ze waren hard aan 't werk met zijn boek en als de volgende vijf maanden net zo verliepen, zou er weinig tijd overblijven om toe te geven aan ontstemde, prikkel bare buienIn April zou 't beslist wor den, dan zcu hij misschiennee, dan zou hij zeker weer kunnen zien. Daarna zou hij geen privé-secretaresse meer no dig hebben.... Yvonne en hij zouden waarschijnlijk in Juni trouwen en Elsie zou een ander baantje moeten zoeken. Mis schien zou ze voor een andere schrijver kunnen gaan werken met de aanbeveling, die hij haar mee zou geven.... Hij vond het geen prettig idee en wilde daar nog niet aan denken. „Geeft u haar iets, dat jong is als zij zelf, ze is nog zo'n kind", zei Annie. „Iets, waarmee ze zich kan vermaken. Een jonge hond bijvoorbeeld of een poesje". Er was een moederlijke uitdrukking op Annie's oude, eerlijké gezicht. „Ze heeft me eens gezegd, dat het'haar verbaasde, dat er hier geen hond was", voegde ze er aan toe. „Ik heb haar toen over Caesar verteld". „Arme Caesar" Mark zuchtte bij de herinnering aan zijn trouwe terrier, die in een klem was geraakt en afgemaakt had moeten worden. „Heb je er enig idee van, Annie welk soort hond ze 't liefst zou wil len hebben?" „In het weeshuis schijnen ze een rode setter gehad te hebben, en ik heb de in druk, dat ze die mist", antwoordde Annie. .Hetherton fokt setters", zei Mark pein zend. „Jij zult met me mee moeten gaan, Annie, om een mooi exemplaar uit te zoe ken. Het moet een verrassing voor Elsie zijn!" Annie vond het een uitstekend idee. Ze miste zelf ook een hond in huis. Ze hield nog meer van kinderen, maar aangezien die hier nu eenmaal niet waren, was een hond een goede compensatie. Ze hield van alles wat jong was en had er eindeloos ge duld mee. Noch Mark, noch Annie vroegen zich af, wat Elsje naderhand, wanneer ze niet ineer op Willows zou wonen, zou moe ten beginnen met een dartele jenge rode setter. Elsie bleef geheel onkundig van het plan. Ze was enigszins teleurgesteld, toen Mark op een middag aankondigde, dat hij met Annie een oude kennis ging opzoeken. Er werd een taxi genomen, hetgeen Elsie bevreemdde, aangezien ze er aan gewend was geraakt Mark overal heen te rij denZe werkte die middag echter hard en dacht er niet verder over na. Toen ze klaar was, dwaalde ze wat doel loos door het huis. Het was geen weer voor een grote wandeling, 't was koud en winderig en ieder ogenblik zou 't kunnen gaan regenen. Ze ging voor de piano zitten en opende deze. Sinds ze het weeshuis verlaten had, had ze geen piano meer aangeraakt. Haar vin gers waren stijf, maar al gauw ging 't be ter en genoot ze van de mogelijkheid hier alleen te kunnen spelen, zonder dat iemand haar beluisterde. Ze vergat de re gen buiten, die de wind in vlagen tegen de ruiten deed kletteren, en ging op in haar spel. Mark's stem deed haar tenslotte op schrikken en bracht haar tot de werke lijkheid terug. „Dat was heel aardig", zei hij. „Ik wist niet, dat je zo goed speelde. Ik zal de piano laten stemmen". „O, wat heb je me laten schrikken!" riep ze uit, terwijl ze zich naar hem om draaide. „Ik speel helemaal niet goed, ik vind 't alleen maar een prettig tijdverdrijf voor mezelf". En nederig voegde ze er aan toe: „Ik beu stellig zo'n mooie piano niet waard!" Mark zei niets. Haar spel had hem ver rast, maar hij kende Elsie's bescheiden heid thans voldoende, om er niet verder op in te gaan. Zacht legde hij zijn handén op haar schouders „Draai je nog eens om. Ik heb een kleine verrassing voor je mee gebracht, maar je mag nog niet kijken". Gehoorzaam draaide ze terug en ging door met spelen van een wals van Chopin. Ze sloot haar ogen en vroeg zich af, waar- .mee Mark haar zou willen verrassen. Hij scheen er zelf plezier in te hebben, want er was een lach in zijn stem geweest. Ze hoorde hem naar de keuken gaan en te rugkomen. „Zijn je ogen goed dicht?" „Ja", antwoordde ze zacht. Ze voelde opeens een warm levend bun deltje in haar armen en in haar gezicht een warm tongetje, dat haar ijverig begon te likken. „O, Mark! Een jong hondje! Een jonge, rode setter! Wat enig! Gaat hij de plaats innemen van Caesar?" „Niemand kan Caesar vervangen", ant woordde Mark. „Maar dit hondje is een wat verlaat verjaarscadeautje voor jou Elsie, hij heet Daniel. Ik wens je nog heel veel jaren toe". Daniel bewoog zich ongedurig in haar armen en er was een blos van blijdschap op Elsie's wangen. Mark had haar geen groter plezier kunnen doen en in een spontaan gebaar sloeg ze haar armen om zijn hals en gaf hem een kus op zijn wang. „Je had me geen mooier cadeau kunnen geven. Mark!" riep ze enthousiast uit. „Heel erg pedankc, alleen zal ik nu mijn werk gaan verwaarlozen. Deze schooier zal me helemaal opeisen". BINNENLAND - Madurodam heeft er een fraaie, zeer moderne autoweg bij gekregen, die geschon ken is door vier petroleum-maatschanpijen, de N.V. Bataafsche Petroleum Maatscnappij, de Shell Nederland N.V., de Esso Nederland N.V., en de Caltex Petroleum Maatschappij Nederland N.V. hebben deze autoweg aan Madurodam geschonken. De autostrada met het voortbewegende verkeer lijkt op de ver keersweg Amsterdam—Den Haag. Er zijn twee eenrichtingsverkeerswegen, tik met 2 rijbanen. Tussen de wegen ligt een strook grond, begroeid met gras en struikjes. Zevenhonderd reünisten van de 125- Jarige Koninklijke Militaire Academie te Breda hebben gisteren een moderne leger- oefening van de cadetten van thans bij gewoond. Het m.s. „Sibajak" wordt in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Indonesië in Rotterdam verwacht. De ontscheping van de 767 passagiers, onder wie een groot aantal leden van de opgeheven Nederlandse Mili taire Missie in Indonesië, zal Zaterdagoch tend beginnen. HAARLEM EN OMGEVING Op 31 Juli hoopt de heer J. J. van Daa- len, werkzaam als monotypegieter op de afdeling Machine Zetterij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., de dag te vieren, waarop hij 25 jaar bij ge noemde vennootschap in dienst is. Tijdens de receptie van RCH in het raadhuis te Heemstede zal het muziekcorps „Excelsior" vanavond van 7 tot 9 uur op het Raadhuisplein concerteren. De chauffeur van een bus zag gisteren op de Wagenweg vuur en rook uit de radia- teur van een groentenauto komen. Hij stopte, greep de schuimblusser van zijn wagen en kwam de groentehandelaar te hulp, met het gevolg dat het brandje weldra was geblust. De oorzaak is vermoedelijk het warmlopen van de handrem, die vast was blijven staan. Op de Spaarndammerweg is gistermor gen orr) tien uur het 7-jarige jongetje J. F. F., dat plotseling achter een stilstaande vrachtauto langs de weg overstak door een personenauto aangereden. Hij raakte vrij ernstig gewond in het gelaat en werd naar de Deo overgebracht, waar onmiddellijke behandeling in een tandheelkundige kliniek noodzakelijk bleek. Ds. W. J. Kip te Gent. predikant der Belgische Zendingskerk, heeft het beroep naar Vlaardingen aangenomen voor de geestelijke verzorging in een jongens inrichting. Prins Bernhard woonde de opening van de International Horse Show in het White City Stadion te Londen bij. Hier is hij in gesprek met de leider van de Italiaanse groep, kolonel Guburrez (midden) en met ■kolonel Cavaille, het hoofd van het Franse team. Hedenmorgen is in de Lekhaven te Rot terdam gearriveer 1 het Finse schip „Bjarmia", met aan boord een dertiental Finse houten huizen, bestemd voor Oude Tonge. De huizen worden overgeladen in lichters, die de woningen naar Middel- harnis billen vervoeren. Vandaar gaat het vervoer verder per auto. Deze zending is een onderdeel van het grote contingent „kant-en-klaar-wonin- gen',' die de Scandinavische landen ter bèschikking hebben gesteld van het door de watersnood geheisterde Nederlandse gebieden. Op Zondag 26 Juli wordt door Ooster kwartier" een groot invitatie Micro-korfbal- tournooi gehouden op de speeltuin van „Het Oosterkwartier" aan de Zomervaart in Haar lem. Dit tournooi begint om tien uur en duurt tot vijf uur. Deelnemende verenigingen zijn: Aurora, Sport Vereent, Nieuw Flora, Oosthoek en Oosterkwartier. Mark laente. „Annie en ik waren het er over eens, dat je wal jong gezelschap moest hebben. Verwen hem niet te veel, want dan wordt hij lastig. Hij heeft een prachtige stamboom en moet dus keurig opgevoed worden". „Hij kan onmogelijk bedorven worden door goede zorg en liefde", antwoordde Elsie. „Daardoor wordt niemand bedor ven". „Misschien niet", zei Mark vaag en op eens leek hij vermoeid. „Sommige vrouwen drukken het voor werp van hun liefde echter bijna dood, zé zien het als haar persoonlijk bezit...." voegde hij er aan toe. „Dat zal met Dan zeker niet gebeuren", stelde ELsie hem gerust. „Hij zal alleen net prettige gevoel heb ben, dat hij hier, bij ons, hoort". Elsie verdween om Annie bij het klaar maken van de thee te helpen. Meestal dronken ze deze in de gezellige zitkamer, en ditmaal was ook de jonge hond Dan van de partij. Hij werd in een mand naast de schoorsteen geïnstalleerd, waarin hij geen ogenblik rustig bleef zitten. Annie en Elsie keken geamuseerd naar het spel van het jonge dier, maar op een gegeven mo ment viel 't Elsie opeens op, hoe afgetrok ken en zorgelijk Mark er uit zag. Snel bracht ze het hondje in zijn mand naar de keuken. Ze had helemaal vergeten, dat Mark niets kon zien van alles, wat Annj® en haar zo amuseerde. De oude huishoud ster keek Mark vragend aan. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6