Ondertekening van bestand in Korea thans zeer nabij Kamer keurde EDG-verdrag met 75 tegen 11 stemmen goed Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Massa Meer voorstanders van Benelux Ook Noordelijken achten staken van het vuren aanstaande Het woord is aan Amendement-Klompé ook aangenomen „Diamantmaker krijgt drie jaar De Gasperi dreigt met nieuwe verkiezingen Nog steeds bijval voor Churchills initiatief Anna Pauker dood? Weer betogingen in Oost-Duitsland N.I.P.O.-onderzoek toont Moskou Engelse piloot met Meteor bij Oss verongelukt Grondwetswijzigingen in Franse Assemblée Verhoging immigratie quotum in de V.S. Suggestie van Adenauer Karlsruher Hof laat socialisten wachten Amerikaanse tanker in brand; vele vermisten Veldslag in Polen? Senaat keurt Eisenhowers begroting goed Weerrapporten 68e JAARGANG No 12 VRIJDAG 24 JULI 1953 297e JAARGANG No 165 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET BEVOLKINGSBUREAU van de U.N.O. heeft uitgerekend dat in het jaar 1950 de bevolking der Aarde 2406 millioen beliep. Drie eeuwen vroeger bedroeg zij maar 470 millioen. Volgens deze massale opgaven is zij dus in 'driehonderd jaar meer dan vervijfvoudigd. Met verschuldigde hoogachting jegens een zo indrukwekkend bevolkingsbureau als dat van ruim vijftig „verenigde" naties was er maar wat meer vereniging in te bespeuren kan men de nauwkeurigheid der totalen in twijfel trekken. Omtrent een aantal volksstammen in oerwouden en ontoegankelijke bergstreken ontbreken zeker alle gegevens, en als men hun sta tistische medewerking kon inroepen zou die ongetwijfeld ver tekort schieten. Zij bekommeren zich niet om die dingen; zij zijn er te onbeschaafd voor. Van sommige wordt zelfs beweerd, dat zij nog nooit oor log gevoerd hebben. Nu zou men willen aannemen, dat het bevolkingsbureau der Verenigde Naties, na een min of meer ge slaagde mutsworp naar de omvang van talrijke wilde stammen, een globale schat ting gemaakt heeft, zijn totaal dus afron dend. Maar dat kan moeilijk aanvaard worden omdat het op 2406 millioen is ge komen. Die zes millioen wekken mijn twij fel op. Ernstiger onzekerheid doet zich voor ten aanzien van de 470 millioen in het jaar 1650. Zelfs de aller-ontwikkeldste landen waren er in die tijd met hun bevolkings registers nog maar pover aan toe en als de toenmalige heersers in verre landen ooit gevraagd hebben, hoeveel onderdanen zij eigenlijk bezaten, zullen hun grootviziers en gunstelingen hen wel met een kluit in het riet gestuurd hebben, of een beroep hebben gedaan op een of ander orakel. Dus lijken zowel de 2406 millioen van 1950 als "de 470 millioen van 1650 vooral dit laatste moeilijk aanvaardbare getal len. Wel mag aangenomen worden dat men over voldoende tegenwoordige en histori sche gegevens beschikt om te kunnen zeg gen, dat de wereldbevolking in drie eeuwen tijds is verveelvoudigd en dan kan het ons niet zoveel schelen of het nu vier, vijf, zes of zevenmaal is. Van meer belang mag het feit heten, dat ook in deze tijd de grote meerderheid nog steeds ondervoed is, hoe wel de hulpbronnen der Aarde rijk genoeg geacht worden om aan een nog veel gro tere massa menswaardig bestaan te ver schaffen. Deze overweging stemt tot een bescheidenheid omtrent de in drie eeuwen tijds bereikte vorderingen der beschaving, waarvan men in het hoogst-ontwikkelde deel der Aarde niet bepaald als regel blijk geeft. Misschien kan men in waarheid niet veel meer getuigen, dan dat in deze tijd het bewustzijn van de slechte levensom standigheden, waarin zoveel honderden millioenen mensen verkeren, toeneemt. Maar daarmee wordt nog geen verbetering bereikt en die zal ook wel niet bereikt wor den zolang de hoogst-ontwikkelde volken zoveel aandacht, energie en geld blijven be steden aan de vraag, hoe te voorkomen dat zij elkaar doodslaan. Een vraag, die tot dusver alleen beantwoord schijnt te kun nen worden door kostbare bewapening steeds hoger op te voeren. Het is mogelijk dat ver van ons afgezonderde stammen in oerwouden, als zij dit vernamen, het on begrijpelijk zouden vinden. Het is ook wel eëris voorgekomen dat een of ander hoofd van zo'n stam zich in de beschaafde we reld waagde, zich met toenemende ver wondering en ontsteltenis van onze voor uitgang op de hoogte stelde en na zijn te rugkeer zijn broederen niet alleen inlicht te, maar bovendien met nadruk waar schuwde. Jaren geleden bleek dit reeds bij de uitgave in boekvorm van de redevoerin gen van Tuiavii van Tiavea, een Zuidzee- opperhoofd die na een Europese tournée zijn volle verachting op ons Europeanen die hij „Papalagi" noemde losliet. Deze en dergelijke gedachten wellen op als men de massale statistische waarnemin gen van het bevolkingsbureau der Ver enigde Naties onder ogen heeft gekregen. Het bureau neemt aan dat de wereldbevol king gedurende de eerstvolgende dertig jaar met minstens vijfhonderd millioen zal toenemen, als zich geen grote oorlogen of onvoorziene rampen doen gelden. Mochten de omstandigheden voor bevolkingstoene ming bepaald gunstig zijn, dan zou de toe neming wel twaalfhonderd millioen kun nen bedragen. Met de bestaansvoorwaar den voor al die extra honderden millioenen ziet het er tot dusver allesbehalve gunstig uit. Het zou beter kunnen worden als de Verenigde Naties, of tenminste een aan zienlijk deel ervan, er binnen die dertig jaar toe konden besluiten, zich te vereni gen. Voordien moeten wij het woord voor uitgang maar voorzichtig bezigen, en hele maal niet als het de Aarde-als-geheel be treft. R. P. Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft onlangs aan honderden mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking, over geheel Nederland ver spreid, gevraagd: „Bent u voor of tegen de Benelux, de volledige economische unie met België en Luxemburg, zodat er voor invoer en beta lingen over en weer geen grens meer zal bestaan tussen ons land, België en Luxem burg?" Van de ondervraagden toonde 69 pro cent zich voorstander. Dat is 10 'procent meer dan in Maart 1950, toen dezelfde vraag aan de Nederlandse bevolking werd gesteld. Bij de mannen is het percentage voorstanders zelfs 81, bij de vrouwen zijn dat er 57 procent. Bij de jongeren worden meer voorstan ders voor de Benelux gevonden dan bij de ouderen. Van de leeftijdsgroep tot 35 jaar is het percentage voorstanders 76. Van 35 50 jaar is het percentage 71. Van de 50- jarige en ouder spreekt 62 procent zich uit als voorstanders. Tegenstanders van de Benelux zijn er maar weinig: slechts 5 pro cent. Dit percentage werd ook gevonden in de NIPO-peiling van voorjaar 1950. Geen mening over de Benelux heeft 26 procent. Dit percentage is sterker bij de vrouwen (38), dan bij de mannen (13). In het voorjaar 1950 lag hef percentage „zon der mening" van alle ondervraagden nog op 36 procent. Prinses Marijke kreeg van ouden van dagen uil Zuidholland, die gisteren voor paleis Soestdijk defileerden, een prentenboek cadeau. De twee Zoetermeerse oudjes die het boekje overhandigden, bleken het net zo mooi te vinden als het Prinsesje. Naast Prinses Marijke de Koningin, wuivend naar de defilerenden. TOKIO, (Reuter). Radio-Pjongjang (Noord-Korea meldt, dat de voorbereidin gen voor de ondertekening van de wapen stilstand in Korea bjjna voltooid zijn. Don derdag heeft men de bestandslijn vastge steld en de laatste hand gelegd aan een regeling voor de krijgsgevangenen, aldus de radio. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft ook bericht, dat de voorberei dingen te Panmoendjom de voltooiing na deren. Het voegt daar echter aan toe, dat de ondertekening en de verwezenlijking van een bestand meer dan ooit afhangen van de waarde der Amerikaanse verzeke ringen wat betreft de houding van Syng- man Rhee. „Nieuw China" meldt voorts dat een aantal Amerikaanse, Chinese en Noord- Koreaanse officieren Donderdag een ge deelde van de neutrale zóne van Pan moendjom heeft geïnspecteerd. Geallieerde en Noordelijke stafofficie- Taylor: De sierlijkste vleierij is, uw com plimenten zo achteloos te uiten dat gij ze schijnt te beschouwen als iets onverschilligs voor degeen, tot wie ze zijn gericht. Met grote meerderheid, waarbij de voor geschreven twee-derden ruim werden overschreden, heeft de Tweede Kamer haar goedkeuring gehecht aan het E.D.G.- verdrag. Met 75 tegen 11 stemmen werd het wetsontwerp aangenomen. Tegen stem den alleen de Communisten, de Staatkun dig Gereformeerden, de Katholiek-Natio nale fractie en prof. Gerbrandy (A.R.). Mej. dr. Klompé (K.V.P.) boekte een succes, doordat de Kamer tegen het advies van dr. Drees in haar amendement met 5431 stemmen aannam. Daardoor is nu in het wetsontwerp. zoals het aan de Eer ste Kamer zal worden voorgelegd, de be paling opgenomen dat nadere uitvoerings overeenkomsten aan de goedkeuring van de Staten-Generaal zullen worden onder worpen. De Kamer was al min of meer in vacantie- rtemming en er bestond weinig behoefte aan repliek. Minister Beyen kon zich tal van grappige vergelijkingen veroorloven, zonder daarmede nochtans de ernst van de zaak waarom het ging te verzwakken. De humor heeft in dit debat niet ont broken en daardoor werd deze uiterst in gewikkelde materie tenslotte toch nog ver teerbaar. Niet minder dan vijf ministers zijn gis termiddag aan het woord geweest. De zes de bewindsman, minister Luns, zal zich zo direct na zijn reis door het Verre Oosten Wel een beetje moeilijk in deze debatsfeer hebben kunnen verplaatsen, maar zijn aan wezigheid alleen reeds was er het bewijs voor dat van regeringswege een bijzonder gewicht aan de ratificatie van het ontwerp werd gehecht. Het ratificatie-ontwerp heeft de voor lopige eindstreep met vlag en wimpel ge haald. In een der komende maanden zal het nu nog de Eerste Kamer moeten pas seren. De Tweede Kamer zal, naar het zich laat aanzien, vóór de officiële sluiting van de zitting op 12 September, nog op Dins dag 8 September bijeenkomen. (Voor een uitvoerig Kamerverslag zie men elders in dit nummer) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft Nederland gelukgewenst met de goedkeu ring door het Nederlandse parlement van het E.D.G.-verdrag. ,,Het besluit van het Nederlandse parle ment toont duidelijk dat, ondanks de on vermijdelijke hinderpalen en vertragingen, de beweging naar Europese eenheid voort gang maakt. Ik ben er van overtuigd dat eenheid voor onze Europesee vrienden de beste waarborg is voor vrijheid en een duurzame vrede. Deze eenheid biedt hun de beste gele genheid om op economisch en sociaal ge- BONN. (Reuter). De Duitser Her mann Meincke, die beweerde langs synthe tische weg diamanten te kunnen fabri ceren, is door een gerechtshof te Bonn we gens fraude en het onrechtmatig gebruik van academische titels veroordeeld tot drie jaar gevangensstraf. Zijn vrouw werd tot 15 maanden, zijn broer Wilhelm tot zes maanden en zijn dochter tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. Meincke hield tot het einde van de zitting v.ol, dat hij in staat zou zijn diamanten op kunstmatige wijze te fabri ceren. Meincke is veroordeeld, niet omdat hij geprobeerd heeft de wereld wijs te ma ken, dat hij diamanten kon maken, doch omdat hij frauduleus gebruik heeft ge maakt van een serie doctorstitels. Daar mee had hij niet alleen drie professoren om de tuin geleid, die voor het gerecht hadden verklaard, dat Meinckes beschrij ving van zijn procédé een wetenschappe lijk meesterwerk had geleken, doch ook de hoogste functionarissen van het ministerie van Economische Zaken. De hele gerucht makende zaak had volgens de verdediger voorkomen kunnen worden wanneer de geldgevers en supporters van Meincke een „beetje gezond verstand" hadden getoond. Inplaats daarvan hadden de hoogste auto riteiten al gejubeid om de dollardrornen, die Meincke opriep. bied vooruit te komen. De staatslieden en het volk van Nederland kunnen er trots op zijn dat zij de voorhoede van deze bewe ging vormen", aldus Foster Dulles. West-Duitse reacties In regeringskringen te Bonn is het re sultaat van de behandeling van het E.D.G.- verdrag in de Tweede Kamer met bijzon dere voldoening vernomen. Een woord voerder der regering verklaarde, dat de ratificatie door het Nederlandse parlement bewijst, dat de gedachte, die aan het ver drag ten grondslag ligt, niet dood is en dat de noodzaak van een militaire samen smelting op deze basis steeeds meer erken ning vindt. De woordvoerder was ervan overtuigd, dat ook de overige partnerlan- den het verdrag in de komende maanden zullen ratificeren. Van de zijde der Duitse Sociaal-Demo cratische partij, die zich scherp tegen het verdrag keert, wordt verklaard, dat de ratificatie door de Tweede Kamer verwacht kon worden aangezien zij de logische voort zetting van de door Nederland gevolgde politiek betekent. Het betreft hier, zo zei een woordvoerder der S.P.D., een beslissing van het Nederlandse parlement, waarin wij ons niet willen mengen. Wij zien ook niet ROME (Reuter). De vijf vertegen woordigers van de republikeinse partij in de Italiaanse Tweede Kamer zullen zich van stemming onthouden, wanneer de Kamer zich zal uitspreken over goedkeu ring of afwijzing van een nieuw kabinet De Gasperi. Dit betekent een nieuwe verslechtering van De Gasperi's kansen, om een vertrou wensvotum der volksvertegenwoordiging voor zijn nieuwe, uitsluitend uit Christen democraten (Katholieken) bestaande re gering, te verkrijgen. De Gasperi deelde gisteren zijn fractie mede, dat hij niet zal aftreden en gaf te kennen, dat, indien zijn regering het ver trouwen niet zal krijgen, nieuwe verkie zingen zullen worden gehouden. Vele monarchisten hebben Donderdag verklaard, dat eventuele nieuwe verkiezin gen een catastrofe voor hun partij zouden kunnen betekenen. Ook zou er gevaar be staan voor de drie middenpartijen, die tot voor kort met de Christen-democraten verbonden waren. Men nam aan, dat De Gasperi van plan is er op te speculeren, dat de kleine par tijen om deze reden hem bij de stemming toch haar stem zullen geven. gaarne dat anderen zich in onze binnen landse politiek mengen. De woordvoerder zei voorts, niet te geloven dat het ook in alle andere deelnemende landen tot ratifi catie van het verdrag zal komen. PARIJS (Reuter) De commissie van algemene zaken van de Raad van Europa heeft zich op een bijeenkomst van twee dagen te Parijs met algemene stemmen uit gesproken voor het houden van vier- mogendhedenbesprekingen. De commissie sprak tevens de wens uit, dat de vertegen woordigers van de „grote vier" dan zonder halstarrige vooroordelen aan de conferen tietafel zullen plaats nemen. Hoge Amerikaanse beambten zijn van mening dat het in de „Prawda" gepubli ceerde zeer critische hoofdartikel over het Westelijke voorstel tot het houden van besprekingen door de Britse, Franse, Ame rikaanse en Sovjet-Russische ministers van Buitenlandse Zaken, „niet erg opbouwend" is. Zij beschouwen het echter niet als een verwerping. In West-Duitse regeringskringen wordt het artikel in de „Prawda" gezien als een slecht voorteken voor de kansen op 'n con ferentie van de vier grote mogendheden. Men maakt hier uit het artikel op, dat Rus land niet welwillend staat tegenover het houden van vrije verkiezingen voor geheel Duitsland. In socialistische kringen is men ook van mening, dat het artikel in de „Prawda" een verwerping van de Westelijke uitnodiging voor een conferentie inhoudt. De socialisti sche partij verklaarde het te betreuren, dat „het stoutmoedige en ingrijpende idee van Churchill voor een conferentie op het hoog ste niveau" niet door de Verenigde Staten was ondersteund. WENEN. (Reuter). Te Wenen zijn be richten ontvangen dat familieleden van de vroegere Roemeense minister van Buiten landse Zaken Anna Pauker, die in onge nade is gevallen, al sinds vele maanden geen brieven meer van haar hebben ont vangen. Een vooraanstaande communiste te We nen, een vroegere vriendin van Anna Pau ker, zegt dat zij dood is. De Daily Express meldt: Moscow in de Amerikaanse staat Idaho (10.593 inw.) heeft zich met een verzoek schrift gewend tot de Sovjet-ambassade te Washington. Het wenst, dat Moskou (Sov jet-Unie, 4.137.018 inw.) zijn naam wij zigt. Nee, dit is geen afbeelding van een gecompliceerd auto-ongeval, ook geen „spitsuur" resultaat, doch een grapje van een aantal autoverkopers uit Detroit, die hiermee ondubbelzinnig kenbaar willen maken, dat deze 42 auto's niet meer voor het gebruik geschikt zijn. Kort nadat de foto werd gemaakt werd het zaakje in vuur en vlam gezet. Net overblijvende schroot werd verkocht. ren hebben hedenochtend opnieuw in be sloten zitting vergaderd. Men meende dat ondertekening van een wapenstilstand aanstaande is. Hedenmiddag zijn de hoogste geallieer de en Noordelijke verbindingsofficieren bijeengekomen. Dergelijke bijeenkomsten zijn tot dusver dikwijls gevolgd door een voltallige zitting van de wapenstilstands onderhandelaars. Men verwacht, dat het tijdstip voor de ondertekening van het bestand op de vol gende voltallige zitting bekend zal wor den gemaakt. Het gebouw waar de wapenstilstand zal worden getekend, is heden door Chinezen en Noord-Koreanen voltooid. Plet gebouw is geheel uit hout opgetrokken en heeft een dak van bamboe. Op de puntgevel is een witte vredesduif in een blauwe drie hoek aangebracht. „De ondertekening van een wapenstil stand in Korea kan binnen enkele dagen worden verwacht", verklaarde Lester Pear son, Canadees minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter der Algemene Verga dering van de UNO Donderdag te Listo- wel, in de Canadese provincie Ontario, in een onderhoud met persvertegenwoordi gers. Hij voegde hier aan toe: „De onderhan delingen voor een definitieve vrede in Korea zullen waarschijnlijk niet gemak kelijker verlopen dan de besprekingen om tot een wapenstilstand te komen". De president, de premier en de minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea, Syngman Rhee, Paik Toe Tsjin en Pjoeng Joen Tai, hebben hedenochtend geduren de 25 minuten beraadslaagd met de Ame rikaanse ambassadeur te Seoel, Ellis Briggs. President Rhee van Zuid-Korea heeft vandaag verklaard, dat volgens de com munisten, de leider van de geallieerde onderhandelaars, generaal Harrison, be loften heeft gedaan „die enkele van onze belangrijkste overeenkomsten met Robert son onmogelijk maken". Rhee zeide, dat hij met Robertson (Eisenhowers speciale afgevaardige) „uitdrukkelijk had afge sproken", dat geen Indische of andere vreemde troepen in Zuid-Korea zouden landen om krijgsgevangenen te bewaken. Toch, aldus Rhee, hebben de Noordelijken te Panmoendjom beweerd, dat Harrison er in had toegestemd, dat dergelijke troe pen aan land zouden gaan en politiebe scherming zouden krijgen. „Het Koreaanse volk zal niet toestaan dat dit gebeurt", zo verzekerde Rhee. Naar hij verklaarde, wacht hij nog steeds op garanties van Washington, dat zijn overeenkomst met Robertson „niet is op geofferd aan de eisen van de communisti sche vijand". BERLIJN. (Reuter). Volgens een te West-Berlijn ontvangen bericht hebben te Maagdenburg duizend huisvrouwen een hongerdemonstratie gehouden. Verschei dene betoogsters zouden door de volkspo- litie zijn aangehouden, terwijl zij in op tocht naar het stadhuis gingen. Andere berichte:, zeggen, dat mijnwer kers in het uraniumgebied van Aue in Saksen weer hebben geprotesteerd tegen het voedseltekort en het vasthouden van vele stakers, die na de relletjes van 17 Juni zijn gearresteerd. Hedenmorgen omstreeks kwart over zes is tussen Oss en Ravenstein een Gloster Meteor straaljager neergestort Het toestel, dat niet tot de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht behoorde, werd gevlogen door een Engelse piloot. Hij heeft nog getracht zich met de uitscnietbare stoel te redden. Waarschijnlijk vloog de straaljager daar voor reeds te laag, want de parachute heeft zich niet meer geopend. Het iichaam van de verongelukte vlieger heeft men op enige kilometers van het vliegtuigwrak aangetroffen. Een Engelse commissie van onderzoek zal zich hedenmiddag naar de plaats van het ongeluk begeven. De Gloster Meteor nam deel aan de N.A.T.O.-luchtmacht oefening „Coronet". Het toestel zou landen op Volkel. Brandstofgebrek is vermoede lijk de oorzaak van het ongeluk. PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft gisteren haar goed keuring gehecht aan een grondwetswijzi ging, op grond waarvan in de toekomst for mateurs slechts een eenvoudige meerder heid in de vergadering behoeven ter be krachtiging van hun benoeming, in plaats van, zoals het tot dusver het geval is ge weest, een volstrekte meerderheid van 314 stemmen. De Assemblée heeft de door de regering voorgestelde herzieningen van de grond wet met 468 tegen 127 stemmen goedge keurd. Thans zal de kwestie bij de raad van de republiek in behandeling komen. De behandeling in tweede lezing in de As semblée zal na het zomerreces, dat 12 Oc tober eindigt, geschieden. Een andere wijziging strekt tot het uit sluiten van communisten uit zakenkabi netten, wanneer het parlement voor ver kiezingen is ontbonden. Tot dusver voor zag de grondwet in vertegenwoordiging van alle partijen in dergelijke kabinetten. De Assemblée heeft ook een voorstel aan genomen, houdende, dat afgevaardigden, ongeacht hun parlementaire onschendbaar heid, in hechtenis genomen kunnen wor den wanneer het parlement op reces is. Ook dit voorstel wordt anti-communis tisch van strekking geacht. WASHINGTON. (AFP). De juridi sche commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag haar goedkeuring gehecht aan een door presi dent Eisenhower ingediend wetsontwerp, dat beoogt 240 000 vluchtelingen uit Europa tot de V.S. toe te laten. Het ont werp is doorgestuurd naar het Huis. Het voorstel had aanvankelijk ook betrekking op de toelating van Chinezen, Japanners en Arabieren. Deze passage is echter door de commissie geschrapt. Volgens het voorstel zullen 25.000 Ne derlanders in de Komende drie jaar wor den toegelaten. BONN. (AFP.). Van de zijde van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken is vernomen, dat bondskanselier Adenauer heeft voorgesteld, de sovjet- Russische regering een niet-qanvalsver- drag met de Europese verdedigingsgemeen schap aan te bieden. Dit voorstel was ver vat in een schrijven van Adenauer aan Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, in de loop van de conferentie te Washington. KARLSRUHE (D.P.A.) Het West- Duitse staatsgerechtshof te Karlsruhe zal in de eerste helft van October een uitspraak doen over de wettigheid van de Duits geallieerde verdragen. 147 leden van de Bondsdag, voornamelijk socialisten, die de verdragen in strijd met de grondwet ach ten, hadden de behandeling bij het staats gerechtshof in de tweede helft van Augus tus willen laten beginnen. De zesde Sep tember wordt de nieuwe Bondsdag geko zen. WILMINGTON. (Reuter). Aan boord van de Amerikaanse tankboot „Pan Geor gia" heeft zich, toen de tanker zich in dok op de rivier de Delaware, in de Ameri kaanse staat van dezelfde naam, Devond, een ontploffing voorgedaan, waarna brand uitbrak. Zeventien over boord gesprongen opva renden zijn gered. Over het lot van 24 anderen is nog niets bekend. De brand sloeg over naar twee in de nabijheid liggende sleepboten. BERLIJN. (Reuter). Het West-Ber- lijnse „Der Telegraf' schrijft in zijn editie van Vrijdag dat Russische gepantserde en infanterie-eenheden Poolse verzetsstrijders hebben omsingeld in een nog steeds aan houdende veldslag in de tot Polen beho rende landsireek Silezië. In totaal 10.000 anli-cummunistische partijgangers, onder wie Duitsers, zouden de steden P.unzlau, Lauban, Schweidnitz en Hirschberg hebben bezet. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft Eisenhowers verlaag de militaire begroting ten bedrage van 34,5 milliard dollar goedgekeurd. Een voor stel van de democraten om het bedrag voor de luchtmacht te verhogen werd afgewe zen. Het Huis van Afgevaardigden had eerder besloten de begroting sterk te be snoeien. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- w i c 133 Tl~ id II toestand 5~ £S S5 s si; r-2 2.5 Helsinki zwaar bew. Z 2 22 0 Stockholm geheel bew. Z 1 25 4 Oslo zwaar bew. ZZW 1 17 10 Kopenhagen onbewolkt WZW 8 23 0 Amsterdam onbewolkt ZW 4 19 0,6 Edinburgh regen ZO 2 19 0,3 Londen licht bew. ZZW 2 20 0 Luxemburg onbewolkt ZZW 1 20 0,3 Parijs onbewolkt windstil 23 0 Bordeaux onbewolkt NO 1 24 0 Grenoble zwaar bew. windstil 26 0,4 Nice onbewolkt N 1 27 11 Zürich mist windstil 21 11 Genève mist windstil 22 3 Locarno onbewolkt ZO 3 26 0,1 Berlijn zwaar bew. WNW 5 24 6 Frankfort onbewolkt ZW 2 23 0,1 München licht bew. WZW 3 26 16 Wenen zwaar bew. WNW 7 31 0 Innsbrück zwaar bew. windstil 30 8 Maximum temp. gisteren: "O"oc^3coooocoooocooooor«ooocooc neerslag laatste 24 u. xnocoortxcccctvxccaoctx TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Toenemende bewolking met morgen enkele buien. Matige, later tijdelijke krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen. 25 Juli Zon op 4,51 uur, onder 20.41 uur. Maan op 20.16 uur. onder 3.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 Juli Hoog water: 1.30 en 14.04 uur. Laag water: 9.29 en 22.02 uur. Zaterdag 25 Juli Hoog water: 2.23 en 1455 uur. Laag water: 10.25 en 22.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1