Loonvorming moet weer een zaak van bedrijfsleven worden Het Huis c HOOIJ'S NIEUWE BESSEN Tiental plantsoenen opengesteld voor ontspanning van de jeugd Kort en bondig Vlekken CETREX! Foetsaeï .Clowntje Rick Omstandigheden nopen niet langer tot beheerste loonpolitiek Accoord met vrijere loonvorming Gat in veerhaven van Kruiningen is dicht van haar Dromen Heemstede Meer gelegenheid voor verpozing van moeders met jonge kinderen CENTRALE WERKGEVERSVERBONDEN; Reactie van KAB en CNV: FEUILLETON door Dorothy Quentin, Waterpoloprogramma Jubileum J. van der Weiden PROEF die primeur Belangrijke proefneming in Haarlem Voof de kinderen Aanbesteding 58 woningen in Haarlem Zuid-Oost VRIJDAG 24 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De besturen van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben een ver klaring opgesteld waarin zij als hun mening te kennen geven, dat na 1 Januari 1954 be houdens uitzonderlijke omstandigheden, aan algemene loonmaatregelen niet meer kan worden medegewerkt. Zij wensen over te gaan naar een systeem, waarbij de ver antwoordelijkheid voor de loonvorming meer dan tot dusverre ligt bij het bedrijfs- taksgewijze overleg, maar waarbij tevens 't georganiseerde bedrijfsleven op centraal niveau een coördinerende taak heeft aan de hand van algemene richtlijnen. „Het loon ligt thans over het algemeen op een peil, dat in overeenstemming is zo wel met het evenwicht op de arbeidsmarkt als met het evenwicht in de betalings balans. Redelijkerwijs mag worden ver wacht, dat het verleggen van het zwaarte punt van de verantwoordelijkheid voor de loonvorming van de overheid naar het be drijfsleven hierin geen verstoringen zal brengen," aldus de verklaring. De werkgeversverbonden zetten uiteen, dat de politiek van loonbeheersing in de bijzondere omstandigheden, waarin ons land na de oorlog verkeerde, in belangrijke mate de nationale welvaartsdoeleinden heeft gediend. Het loonniveau is gehand haafd op zodanige hoogte, dat rekening is gehouden met een sociaal verantwoord minimum èn met een hoog peil van werk gelegenheid èn met de bevordering van het evenwicht op de betalingsbalans. Andere gunstige gevolgen zijn de coördinatie van de loonverhoudingen in de verschillende bedrijfstakken en de bevordering van de arbeidsvrede. Bezwaren Daar tegenover staan volgens de verkla ring bezwaren, waarvan de betekenis in toenemende mate wordt gevoeld. Deze zijn vooral gericht tegen het vergaande over heidsingrijpen, waardoor de verantwoorde lijkheid voor de vaststelling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in overwegen de mate berust bij de overheid in plaats van bij het bedrijfsleven. Deze situatie levert naar de mening van de centrale werkgeversbonden zowel bezwaren van principiële als van practische aard op en zij kan alleen onder abnormale omstandig heden worden aanvaard. Een bezwaar van practische aard tegen de wijze, waarop de loonpolitiek wordt uitgevoerd, is met name, dat bij de inkomsten der werknemers niet steeds op voldoende wijze rekening kan worden gehouden met de differentiatie in de economische resultaten in onderneming en bedrijfstak. De omstandigheden, welke aanleiding hebben gegeven tot de gevolgde politiek van loonbeheersing, hebben zich geleidelijk gewijzigd. Thans achten de vier centrale werkgeversverbonden de ontwikkeling zo ver gevorderd, dat het tot nu toe gevoerde beleid moet worden herzien op zodanige wijze, dat met behoud van de bovenge noemde voordelen de bestaande bezwaren worden ondervangen. De algemene richtlijnen voor het loon niveau behoren te worden afgestemd op fundamentele economische factoren, zoals de stand van de betalingsbalans en van de werkgelegenheid. De gewenste differentia tie, als boven bedoeld, kan worden bereikt in het bedrijfstaksgewijze en onder nemingsgewijze langs privaat- of publiek rechtelijke weg gevoerde overleg, waarbij met name de werkgelegenheid een be langrijke rol zal dienen te spelen. Overheidstoezicht Het overlaten van de loonvaststelling aan het bedrijfsleven ontslaat de overheid niet van de plicht om een zeker toezicht uit te oefenen op de loonvorming. Slechts onder bijzondere omstandigheden, waarbij met name wordt gedacht aan het geval, dat het georganiseerde bedrijfsleven er niet in zou slagen algemene richtlijnen vast te stellen of de door het bedrijfsleven vastgestelde ADVERTENTIE richtlijnen niet in overeenstemming zouden zijn met de doeleinden van de algemene economische politiek, mag dit leiden tot een directe invloed van de overheid op de loonvorming. De overheid dient daartoe te beschikken over de hiervoor nodige be voegdheden. De vier centrale werkgeversverbonden zijn intussen bereid, medewerking te ver lenen aan loonmaatregelen van een alge mene strekking ter compensatie van de door de regering tegen 1 Januari aangekon digde huurverhoging, voorzover deze ver hoging niet door lastenverlagingen wordt opgevangen. Tegenover de vraag of hierbij tevens de nog resterende „verbruiksbeperking", welke voortvloeit uit de in Maart 1951 ge nomen regeringsmaatregelen, per 1 Januari voor de loon- en salaristrekkenden zal worden ongedaan gemaakt, staan de cen trale werkgeversverbonden in beginsel niet afwijzend. Deze vraag kan echter naar hun oordeel pas definitief worden beantwoord nadat de Sociaal-Economische Raad zich hierover zal hebben uitgesproken, in welk verband met name de omvang van de totale lastenverzwaring voor het bedrijfsleven van grote betekenis zal blijken te zijn. Zowel door het C.N.V. als door de K.A.B. is reeds commentaar geleverd op de ver klaring van de Centrale Werkgeversver bonden. De C.N.V.-voorzitter, de heer Rup- pert zeide: Ook de Christelijke vakbewe ging staat een vrije loonvorming voor, in die zin, dat de verantwoordelijkheid voor de loonvorming meer dan tot dusver het geval was, komt te berusten bij het be- drijfstakgewijze overleg. Het C.N.V. is echter bovendien van oordeel, dat de no dige coördinatie tussen het overleg in dc verschillende bedrijfstakken gehandhaafd moet blijven. De voorzitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, zeide: „Vergelijkt men de in houd van de verklaring der werkgevers verbonden met andere uitlatingen van de laatste tijd, dan is het duidelijk, dat er in grote trekken een belangrijke meerderheid aanwezig is voor een vrijere loonpolitiek." Dat deel der werkgeversverklaring dat handelt over de compensatie van de huur- verhoging en de gebruiksbeperking, achtte de heer Middelhuis „aanmerkelijk vager". Het C.N.V. is van oordeel, dat de huur verhoging volledig gecompenseerd moet worden en dat de verbruiksbeperking dient te worden afgeschaft. Slechts indien uit een oogpunt van het behoud der werk gelegenheid bezwaren zouden rijzen tegen een bepaald percentage van loonsverho ging zou bijvoorbèeld een tijdelijke mati ging van deze loonsverhoging verdedig baar zijn. Het C.N.V. is echter van oor deel, dat in een zodanig geval de lasten door het gehele volk en niet alleen door de loon- en salaristrekkenden dienen te wor den gedragen. Vanmorgen, iets meer dan een half jaar na de rampnacht is het stroomgat op Zuid-Beveland met een 7500 ton metend, uit Engeland afkomstig caisson, gedicht. Om precies kwart voor negen kondigden de stoomfluiten van meer dan 15 sleep boten aan, dat de trossen met het 62 m. lange, 18.9 m. brede en 18.25 m. hoge ge vaarte waren losgegooid, nadat het als laatste in de ry van kleinere caissons in de veerhaven van Kruiningen was gemanoeu vreerd en het geïnundeerde waterschap Kruiningen (1468 ha.) van het water had afgesloten. De operatie „klapdeur" was tot een goed einde gebracht. De slotphase van de ope ratie „klapdeur" was allerminst sensatio neel. Van het moment af, dat 7 sleepboten de caisson om 10 minuten voor half zeven door de nauwe ingang van de veerhaven van Kruiningen manoeuvreerden, totdat twee uur later de eerste kantelbak zijn lading stortsteen in het water had doen verdwijnen, deed het bijna onwerkelijk aan, dat hier een uiterst moeilijk werk werd voltooid. Zo zeker werd de betonnen reus naar zijn plaats gedreven, dat geen moment ook maar de gedachte aan een mislukking bij de honderden toeschouwers opkwam. Óp zichzelf een bewijs, zo noem de ir. A. G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, het, hoe deskundig en grondig de voorbereiding voor deze slot phase in uitstekende samenwerking door Waterstaat en aannemers was verricht. ADVERTENTIE VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER vertaald uit het Engels 35) Maar ook al zou het intens moeilijk zijn, toch zou ze bij hem blijven om dagelijks met hem samen te zijntotdat hij weer zou kunnen zien, tótdat hij haar niet meer nodig zou hebben HOOFDSTUK 20 Geleidelijk ging de herfst over in de winter. Het was echter een milde winter, zoals in dit "Westelijk deel van Engeland, waar sommige zomerbloemen tot Kerst mis doorbloeien, gewoon was. In geen en kel jaargetijde was de beschutte tuin van Willows geheel zonder bloemen: En ook in de bossen rondom bloeide altijd nog wel iets: winterjasmijn en anemonen, en overal waren struiken met kleurige bessen. He; manuscript van Mark's boek groeide bijna even snel als Daniel en ze werkten elke dag met grote ijver. Een enkele maal zei Mark plagend, dat ze op een slaven drijver geleek. „Ik wilde alleen maar po gen het boek tegen April af te krijgen", zei zij op een middag in December. Het was buiten een grauwe, mistige dag en het leek extra-gezellig in de grote werkkamer, waar een vrolijk houtvuur brandde. Elsie wist, dat Mark hield van het knappen van het brandende hout en tel kens weer wierp ze een handjevol niet al te grote takken op het vuur. „Het zou hele maal niet erg zijn, als ik 't na April ver der zelf afmaakte, op voorwaarde dat het in Juni „Zes maanden is voldoende om een boek te schrijven", onderbrak Elsie hem. „Bo vendien zou ik het vervelende gevoel heb ben, dat ik mijn salaris niet verdiend had, als het tegen April niet af was". „Stel je voor!" riep Mark uit. Hij wist niet, hoe hij zijn dankbaarheid ten op zichte van het meisje tot uitdrukking moest brengen. Ze was voor hemHij dacht aan Yvonne's waarschuwing, maar hield zich voor, dat Elsie niet veel meer dan een kind was, een lief, zacht kind met een warm hart. Hij moest Elsie er voor behoeden, dat ze zich verkeerde ideeën in het hoofd haalde; een ongelukkige liefde zou haar hart breken en hij wilde maar één ding, dat ze straks van Willows weg zou gaan met een prettige herinnering aan haar werk en een gevoel van warme vriendschap voor hem en Annie.... Tensing, de Sherpa-gids, die tezamen met de Nieuwzeelander sir Edmund Hillary de top van de Mount Everest bereikte, neemt op het ogenblik vacantie van het klimmen in Zwitserland, waar hij zo en passant enige bergen „neemt". Het programma van de voor de week van 27 Juli tot en met 1 Augustus vastgestelde waterpolocompetitie-wedstrijden luidt: Maandag 27 Juli: dames, tweede klasse C: VZV 1Nereus 1. Heren, hoofdklasse: Meeu wen 1Haarlem 1. Derde klasse G: VZV 1 de Futen 1. Reserve derde klasse E: AZ '70 3—HPC 4. Dinsdag 28 Juli: dames, reserve tweede klasse B: Nereus 2—DWT 2. Heren reserve eerste klasse A: UZSC 2HVGB 2. Reserve tweede klasse C: ZIAN 4HPC 3; Haarlem 3 LZC 2. Woensdag 29 Juli: Heren, reserve hoofd klasse: HPC 2ZIAN 2. Reserve tweede klasse C: DWR 2LZC 2. Reserve derde klasse E: HPC 4Nereus 4. Donderdag 30 Juli: dames tweede klasse C: VZV 1—HVGB 1; ADZ 1—DWT 1. Heren hoofdklasse: GZC 1HVGB 1. Eerste klasse A: Nereus 1HPC 1. Reserve derde klasse F: VZV 2—Neptunus 2. Vrydag 31 Juli: dames, derde klasse A: HPC 1—Blauwe Beugel 1. Heren, hoofd klasse: HZPC 1Haarlem 1. Reserve tweede klasse C: HPC 3DWR 2. Reserve derde klasse D: HVGB 4—de Vest 2. Zaterdag 1 Augustus: heren reserve eerste klasse A: HVGB 2—DJK 2; Haarlem 2—Rotterdam 2. Kringcompetitie Dinsdag 28 Juli: dames, HPC 2—DWT 4. Meisjes: Haarlem—DWR: VZV—HPC. Jon gens: VZV—HPC; Haarlem b—HZV. Woensdag 29 Juli: DWR 3—DWT 3. Donderdag 30 Juli: meisjes: VZV-Haarlem. Vrijdag 31 Juli: dames: HVGB 3—HPC 2. Meisjes: HVGB—DWT. Zaterdag 1 Augustus: dames: DWT 4— VZV 2. Meisjes: DWTHaarlem. Jongens: DWT—DWR. Vandaag: tijdrit in de Tour Om precies tien uur vanochtend is in Lyon de eerste renner gestart voor de 20e étappe van de Ronde van Frankrijk, de tijdrit van Lyon naar St. Etienne over 70" kilometer. De Luxemburger Jean Schmidt vertrok eerst. Daarna startte om de vier minuten een nieuwe renner. Als laatste man vertrok de Fransman Bobet, die de leiding heeft in het algemeen klassement. Zaterdag 1 Augustus zal de heer Jan van der Weiden de dag herdenken, waarop hij voor vijfentwintig jaar als boekhouder bij het tuinbouwbedrijf Carl E. van Em- pelen te Heemstede in dienst trad. De heer Van der Weiden wist.zich gedurende die tijd de algemene achting van patroon en personeel te verwerven, doordat hij steeds zijn beste krachten aan het bedrijf geschonken heeft en bovendien over een opgewekt humeur en een onmiskenbare hulpvaardigheid beschikt. Daarnaast ver leende zijn activiteit hem ook in het ver enigingsleven een zekere populariteit, zo dat het de jubilaris als geboren Heem- stedenaar die dag ongetwijfeld niet aan belangstelling zal ontbreken. Het ligt in de bedoeling dat hij 's mor gens door patroon en personeel wordt ge huldigd, waarna 's middags van drie tot half vijf, eveneens aan de zaak, Binnen weg 18 te Heemstede, gelegenheid zal be staan de heer Van der Weiden te compli menteren. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C. Vester en R. Th. Heerens; H. D. Huis en W. Verkaik; G. Emanuel en V. L. M. Honnebier; A. van der Pol en J. H. Westerveld; A. C. van de Poll en G. Aveling; G. Laarman en M. E. Z. Beringen. GEHUWD: H. D. van Werven en S. E. Weissenborn; S. T. Verhulst en Z. M. G. ter Hart; A. J. Devilee en N. C. Blom; L. A. Kerkvliet en A. C. Schoenmaker; L. de Prie en E. C. G. Huizinga. GEBOREN: IJsbrand André, z. van R. J. L. de Jong en A. Achterhof; Johannes Wil helmus Clemens Maria, z. van J. W. B. Ver- zijlbergen en J. S. Verhoeven; Adriana Elisabeth, d. van A. A. Leuven en E. C. de Bruin. OVERLEDEN: H. K. Bregman—Plankman, 72 j.; Wed. M. N. Kempe Valk, 83 j.; A. A. Leuven, 57 j.; L. Kuijper, 75 j.; T. Vring Dijkstra, 57 j.; H. Prinsen, 58 j. ADVERTENTIE Oogst 1953 2.85 p. ]A liter 4.15 p. liter 5.45 p. 1/1 liter NU bijzonder fris en fruitig. Reeds morgen voorradig in de bekende HOOIJ-winkels. Een tiental parken, plantsoenen, gazons en terreinen zullen in Haarlem bij wijze van proef voor het publiek, inzonderheid vrfor de jeugd, worden opengesteld om de recreatiemogelijkheden, speciaal voor moeders met zeer jonge kinderen, te vergroten. B. en W. van Haarlem zijn pas na rijp beraad tot dit besluit gekomen. De toenemende onveiligheid van de weg schept steeds grotere problemen met betrekking tot de mo gelijkheden voor verpozing en ontspanning van de kinderen De behoefte daaraan kan niet geheel worden opgevangen door de speeltuinen. Met de voorbeelden van het buitenland en van enkele Nederlandse gemeenten voor ogen hebben B. en W. besloten verschillende plantsoenen en gemeentelijke terreinen, al dan niet met zekere be perkingen, voor het publiek open te stellen. „Wie de Haarlemse plantsoenen kent en wie terecht trots is op de reputatie van bloemenstad, welke Haarlem mede als ge volg van haar plantsoenen heeft verwor ven, zal beseffen, dat wij niet dan na rijp beraad tot dit besluit zijn gekomen. Het woord is thans aan het publiek. Weet het dit gebaar, waarmede bedoeld Ls de jeugd te dienen, te waarderen en is het be reid er aan mede te werken, dat het ge bruik van de plantsoenen niet met vanda lisme gepaard gaat, dan is de mogelijkheid aanwezig, dat deze in de toekomst op rui mere schaal opengesteld zullen worden. Blijkt het tegendeel, dan zullen wij, hoe ongaarne ook, moeten besluiten de proef te beëindigen." Toen de volgende morgen de zon weer opging, werd oom Tripje wakker. En toen hij rondkeek, zag hij alleen maar de zee in het rond; verder niets. Geen vliegtuig, geen boot. Hij at wat uit het kistje en dronk wat water. En daarna had hij niets anders te doen, dan te wachten en uit te kijken, of er ergens hulp zou naderen. Nee, leuk ioas het niet, in dat kleine, dobberende gummibootje. Maar toch was hij blij, dat hij tenminste op deze manier geen gevaar liep. De hele dag bleef het zo. Maar toen het weer morgen werd, keek oom Tripje verrast op: zijn bootje dreef in de buurt van een eiland! Hij ging overeind zitten en zag, dat zijn bootje door de wind precies in de richting van het eilandje werd gedreven! Het eiland was tamelijk klein, maar er waren hoge rotsen op en er groeiden palmen. Er was een strand van mooi licht zand. Vol aandacht keek oom Tripje er naar; zou het eiland bewoond zijn? Als hij daar aan land kon komen, was hij weer een stuk veiliger. Want hij zat wel goed in het bootje, maar als er een storm mocht komen. ja, dan was het in zo'n klein ding toch wel gevaarlijk op de wilde golven Oom Tripje zag, dat het bootje steeds dichter naar het eiland dreef. Nog een uurtje, dan kon hij er zijn! Hieronder laten wij de lijst volgen van de opengestelde plantsoenen en terreinen: Drie terreinen zijn aangewezen, waarop door de jeugd mag worden gevoetbald of andere georganiseerde spelen mogen wor den beoefend, namelijk: Het terrein aan de Oostelijkste zijde van het Prinsenbolwerk (Het Kalfje), het ter rein op de hoek van Paulina- en Wilhel- minalaan ten Westen van het vroegere hotel „Den Hout" en het terrein aan de Helenalaan tegenover garage Den Hout aan de Wagenweg. De volgende gazons worden ter beschik king gesteld van moeders met jonge kinde ren. Spelen kunnen daar echter onder geen beding worden toegestaan: Het gazon aan de Dreef achter de Maar- schalkbank; het gazon ten Zuiden van de Oranjelaan tot aan de Korte Spanjaards laan. Het open gazon van het Staten Bol werk, tegenover perceel nr. 34; het gazon van het meest Westelijk deel van het Kenaupark, het z.g. Donkere Kenaupark; het gazon van het meest Oostelijk deel van het Frederikspark, grenzende aan de Kleine Houtweg; Het gazon van het plantsoen aan de Heussensstraat bij het „Molentje". Voorts mag men zich verpozen op de speelweide in de Noorderhout. Ook daar mag echter niet gevoetbald worden of andere georganiseerde sport beoefend. Vanmorgen vond in gebouw Cultura in Haarlem de aanbesteding plaats voor het bouwen van 52 étagewoningen in drie blokken en zes eengezins-woningen voor ouden van dagen in twee blokken, totaal 58 woningen, met bijkomende werkzaam heden, op een terrein gelegen aan de ge projecteerde J. J. Hamelinkstraat te Haar lem-Zuid-Oost. De hoogste inschrijver was: P. Kammin- ga, Overveen met f 694.300. De laagste in schrijver was R. Min, Limmen met f 585.000. Er waren 16 inschrijvers. OM DE DAVIS-CUP. Op de eerste dag van de Davis-cupwedstrijd tussen Brits West-Indië en de Verenigde Staten voor de halve finales van de Noord Amerikaanse zóne hebben de Amerikanen een 20 voor sprong genomen. Bartzen versloeg Cooper met 61, 62, 62. Mulloy zegevierde met 61, 6—3, 60 over McDonald. BINNENLAND D$ kolenproductie der Nederlandse mij nen heeft in Juni 1.034.700 ton bedragen tegen 961.200 ton in Mei (met 2 werkdagen minder). Ingevoerd werd 441.500 ton (Mei 544.200 ton) waarvan 233.900 (272.200) ton uit Duitsland. De onderbouw van de spoorbrug over dVecht te Utrecht in de lijn UtrechtHil versum is gereed. Hiermede zijn de spoor- wegwerken te Utrecht, waarmee reeds vóór de oorlog is begonnen, voltooid. De bekende hoge stenen galerijmolen te Erp in midden-Brabant zal om economische redenen werden gesloopt. De vergadering van aandeelhouders der N.V. Limburgse Tramwegmaatschappij heeft besloten over 1952 een dividend van 5% pro cent uit te keren. Over 1951 was het dividend dezer maatschappij 4% procent. >In geheel Egypte is Donderdag het feit herdacht, dat een jaar geleden een staats greep door het Egyptische leger onder gene raal Naguib een einde maakte aan het be wind van Faroek. In de hoofdstad werd een grote menigte toegesproken door de generaal, die thans aan het hoofd staat van de repu bliek. Hij zeide onder meer dat de aanwezig heid van Britse troepen op Egyptische bodem een schande is voor de Egyptenaren. De gemeenteraad van Amsterdam be sloot tot stichting van een nieuw Spinoza- lyceum, aan de Parnassusweg. Hij stelde een bedrag van 2.841.000.— beschikbaar. De proefmobilisatie van de Derde Divisie in de eerste helft van Augustus leidt er in sommige gevallen toe, dat een werknemer zal moeten opkomen in de bedrijfsvacantie. De Stichting van de Arbeid geeft de betrok ken werkgevers in overweging hun voor de proefmobilisatie op te roepen personeel^ in de gelegenheid te stellen in een ander tijdvak vacantie te nemen. Namens B. en W. van Utrecht is aan besteed het bouwen van 96 etagewoningen en 12 beneden- en bovenwoningen in het uit breidingsplan „De Halve Maan II" te Utrecht. Hoogste inschrijfster was de N.V. Rood en Zoon te Deventer voor f 1.444.000 laagste de fa. P. K. van Eikelenborg te Amersfoort voor f 1.288.000. Met een plechtige zitting van Muidens gemeenteraad is vanmorgen de officiële viering van het duizendjarig bestaan van het stadje begonnen. Burgemeester Th. C. D. Coops, gaf in zijn herdenkingstoespraak een overzicht van de geschiedenis van Mui den. Na de zitting werd een druk bezochte receptie gehouden. De vestigwallen en het stadje zijn 's avonds geïllumineerd en het Muiderslog baadt in de avonduren in het licht van schijnwerpers. Tot slot van de fees telijkheden zal Zaterdagavond een vuur werk worden afgestoken. De machinefabriek Van Driel en Van Ommeren te Rotterdam, die deel uitmaakt van de Holding Company N.V. Koolhoven Vliegtuigen en waar veel personeel werkt van de in de Meidagen van 1940 verwoeste vliegtuigfabriek van Koolhoven, heeft de licentierechten verkregen voor de bouw van het Franse Sipa 200 Minijet straalvliegtuig. In Scheveningen heeft de Nederlandse Chemische Vereniging haar 50-jarig bestaan gevierd. De minister van O., K. en W., die de f eestbij eenkomst bijwoonde deelde in een toespraak mede, dat de Koningin het praedi- caat „Koninklijke" aan de vereniging heeft verleend. De voorzitter zeide in zijn feest rede, dat de Nederlandse chemische bedrij ven grote perspectieven hebben doch dat het gebrek aan scheikundigen ook in het onderwijs nog steeds remmend werkt. Deze zomer worden ongeveer 1000 kin deren van 6 tot 14 jaar, afkomstig uit Ber lijn en West-Duitsland in Nederlandse pleeg gezinnen ondergebracht. De Ziekenfonds raad heeft aan de ziekenfondsen verzocht, deze kinderen kosteloos onder de verzeke ring van hun pleegouders in te schrijven. HAARLEM EN OMGEVING Gisteravond om half negen is er brand uitgebroken in een kleermakersatelier in de Vogelkoopsteeg- Vermoedelijk had iemand een hete strijkbout op een der perstafels laten staan, tengevolge waarvan deze tafel en een la met fournituren vlam vatten. Voor dat de Haarlemse brandweer aanwezig was had men het brandje reeds met een emmer water geblust. Vanmorgen wilde de 38-jarige Haarlem mer de heer S., die op zijn fiets op weg was van zijn huis naar zijn werk onder een van de reeds dalende afsluitbomen van de Lange- brug doorglippen. Hij kreeg de boom op zijn hoofd en moest met een lichte hersenschud ding en een hoofdwond naar het marine hospitaal overgebracht worden. Na te zijn verbonden kon hij weer naar huis terug keren. Gisteravond om acht uur was de 18- jarige Haarlemse kantoorbediende O. B. aan 't voetballen in de Bantamstr. H- viel daar bij op zijn achterhoofd en moest met een zware hersenschudding in de Deo worden opgenomen. Gistermiddag omstreeks half een stond een bewoonster van een huis in de Van Oosten de Bruynstraat in de gang met de bakker te praten. Hiervan maakte het ruim vierjarig zoontje, Johan van A. gebruik en klauterde de trap op naar de slaapkamer. Hij klom op de vensterbank en viel van een hoogte van drieëneenhalve metër op de straat. Het jongetje ondervond geen nade lige gevolgen van zijn val. Waterpolowedstrijden om de trofeo Italia. Op Zaterdag 22 Augustus zal de Neder- lanadse Televisiestichting de vacantie be ëindigen en de uitzendingenreeks hervatten, met een extra reportage, die des middags van half vier tot half zes zal worden gege ven vanuit het Goffert zwemstadion in Nijmegen, waar de laatste wedstrijden wor den gespeeld in het waterpolotournooi om de trofeo Italia. „Ik wou dat je het manuscript kon zien, Mark", zei Elsie zacht. „Het ziet er al zeg ik het zelf keu rig uit. Ik wil dit werk zo graag samen met je afmaken. Kun je je voorstellen, hoe trots ik zal zijn, wanneer het tenslotte ge publiceerd wordt?" „Werkelijk?" Mark glimlachte. „Vooruit, dan gaan we weer aan de slag, maar heus, je hebt soms iets van een sla vendrijver!" Elsie lachte vrolijk. „Dat kan wel zijn. Maar we hebben nu eenmaal een taak te volbrengen, die je zelf gesteld hebt. Bo vendien vind ik het verhaal nu zó boeiend, dat ik nauwelijks op het vervolg kan wachten. Ik zou het werkelijk heel erg vinden, als je niet doorging met me te dicteren". Er was een geamuseerde trek op zijn gezicht en achterover in zijn stoel leunend begon hij weer te dicteren. Al heel spoe dig gingen ze geheel op in de fantasiewe reld van Mark's boek. Mark besefte soms maar ternauwernood, welk een rol Elsie thans bij zijn werk speelde. Aanvankelijk had hij haar slechts gedicteerd en had het meisje als een machine het dictaat opge nomen, maar thans besprak hij elk hoofd stuk met haar en soms nam hij zelfs een idee van haar over. Elsie had een helder oordeel en bekeek de dingen vanuit een onbedorven, jeugdig standpunt. Ze miste natuurlijk ervaring en levenswijsheid, maar ze was intelligent en fijngevoelig. Uiteraard maakte ze ook wel fouten kinderlijke fouten soms maar Mark had de bijzondere kwaliteiten van zijn secre taresse al genoeg op prijs leren stellen, om haar fouten niet te zwaar op te nemen en deze met geduld te verdragen. Hij vond het nog steeds afschuwelijk, dat hij ge heel afhankelijk was van Elsie en Annie, maar beiden waren zo vol toewijding en tact, dat hij eigenlijk moeilijk anders dan dankbaar kon zijn Elsie concentreerde zich volkomen op haar werk. Dit maakte het gemakkelijker voor haar om niets van haar gevoelens voor Mark te laten blijken. Ze was dank baar voor hun goede samenwerking en voor de vele uren, die ze met hem door het winterse landschap mocht wandelen. Annie sloeg hen met een welwillend lachje gade en Daniel was een trouwe metgezel. Elsie genoot van dit simpele, weinig op windende leven op Willows. De dagen werden steeds korter, maar Elsie had het gevoel, dat ze elke dag meer werk ver zette; dictaat opnemen en uittypen, uren lang wandelen, Annie helpen in het huis houden en bovendien nog babbelen met allerlei mensen, die ze in de buurt had leren kennen. John Ayrton, de jonge dominee, was één van deze mensen en op hem was ze het meest gesteld, omdat hij zo'n goede vriend van Mark was. Via John hoorde ze ver halen over Mark's prestaties in de oorlog en over zijn jeugd. Hierdoor kreeg ze een beter beeld van een en ander. John scheen het bovendien prettig te vinden met haar te praten en haar alierlei amusante ver halen te vertellen ovër deze streek en zijn bewoners. Als hij des avonds op Willows op bezoek kwam, had ze aanvankelijk steeds de twee mannen samen alleen ge laten. Maar op een dag had Mark haar gevraagd, iets voor hen op de piano te spelen, en John had zijn verzoek gesteund. „Alsjeblieft, Elsie, 't Is een welkome af wisseling met die eeuwige radio", had hij gezegd. Hij verwachtte niet meer van haar dan het gebruikelijke conventionele piano spel. Maar Elsie was die avond in een overmoedige stemming en, mede doordat de piano pas gestemd was, had haar spel een uitzonderlijke kwaliteit. De heerlijke rrfuziek van Chopin vloeide uit haar vin gers. „Had je het gevoel, dat je in Albert Hall speelde, lieve kind?" vroeg Annie plagend, toen ze het koffieblad kwam ha len. Elsie bloosde. „Heb ik zoveel lawaai gemaakt? Ik weet niet, wat over me kwam, maar ik voelde als 't ware, dat dominee Ayrton niet veel van me ver wachtte, en dat stimuleerde me Annie zweeg, ze zei niet, dat ze Elsie's spel heel mooi had gevonden. Ze concen treerde zich op het koffiezetten. In de zit kamer merkte Mark lachend op: „Niet zo gek hè, voor zo'n klein meisje? Stel je voor, ik heb altijd gedacht, dat ik kon spelen „Ze speelt inderdaad opvallend goed", gaf John toe. „Bovendien is ze de laatste tijd opeens ouder geworden, Mark. Ze is geen kind meer, maar een aantrekkelijk jong meisje". „Hoe bedoel je dat: „ouder geworden?" Mark fronste. „Geloof je, dat ze het hier naar haar zin heeft?-Of vind je, dat ik te veel van haar verg? Ziet ze er uit als iemand, die 't prettig heeft? O, kon ik haar zelf maar zien....!" John Ayrton glimlachte. „Ik geloof, dat Elsie één van de gelukkigste en tevreden- ste mensen is, die ik sinds lang heb ont moet. Je behoeft stellig niet te kunnen zien oan dat te constateren". Mark scheen opgelucht te zijn, maar enigszins kortaf merkte hij op: „Je schijnt veel belangstelling voor haar te hebben". „Dat is inderdaad waar", antwoordde John. „En niet enkel vanwege het feit, dat ze bij mü in de kerk komt". Langzaam voegde hij er aan toe: „Als ze nog wat meer volgroeid is, ben ik van plan haar ten huwelijk te vragen. Ik hoop, dat je daarmee instemt HOOFDSTUK 21 Meestal telefoneerde Yvonne uitgebreid met Mark gedurende het weekend. Begin December belde ze hem echter op een Don derdag op en vroeg om Elsie met de wa gen naar Londen te sturen om haar voor het weekend te komen halen, aangezien ze met kerstmis niet op Willows zou kunnen zijn. iWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6