Kennemer Zweefvliegclub kan thans de vleugels uitslaan Bernard van den Sigtenhorst Meyer Gevaarlijke voorspoed: de les van België's economie 9 Ter ere en herdenking van Middenstandsexamens Gas in Hillegom één cent per m3 duurder Twee Joodse weesjes nog altijd zoek Lisse Hillegom Zandvoort Hoofddorp Heemstede Bennebroek Haarlemmermeer Wettelijke regelingen voor militair reservepersoneel Korte plechtigheid hij de Haarlemse Scheepsbouw Zaterdag neemt zij haar eigen terrein bij Noordwijk in gebruik Effecten- en Geldmarkt Vuur verwoestte werk plaats in Cronjéstraat Enige hulp van R.K.- autoriteiten bij onderzoek De vierde testmatch Bedser struikelblok voor Australiërs Velsense athleten naar nationale wedstrijd Tyroler kapel gaf concert op Raadhuisplein ZATERDAG 25 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dezer dagen overleed te 's-Gravenhage de componist, wiens naam boven clit artikel staat. Ik heb hem vele jaren ge kend en wil hem hier met enkele woor den eren en herdenken. Van den Sigtenhorst Meyer was een aparte figuur onder onze kunstenaars. Hij bezat naast zijn muzikale en intellec tuele begaafdheid in ruime mate nog een andere eigenschap: fijne innerlijke beschaving. Nu wil ik hier volstrekt geen blaam op de kunstenaars uit het verleden werpen, maar het is zowel in ons land als in an dere landen nog niet zolang geleden, dat ouders die zich respecteerden, ernstige be zwaren maakten hun kinderen musici te laten worden. En dat niet alleen om de maatschappelijke onzekerheden van het beroep, maar veel meer omdat men dit het hoge woord moet er uit beneden zijn stand vond. J. C. D. van Dokkum schrijft in zijn „Honderd jaar muziekleven" (uitgegeven bij het honderdjarig bestaan van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst in 1929) dat in de eerste decennia der ne gentiende eeuw de musici „wei-den gere- cruteerd uit de lagere standen. Ze misten vaak de beschaving en ontwikkeling, die voor het bereiken van hogere kunstdoel einden onontbeerlijk zijn: de beroeps-toon kunstenaars waren „muzyckmeesters", die door het geven van slecht bezoldigde les sen of door het dirigeren van kleine koren en dilettantenorkesten een karig levens onderhoud wonnen. In maatschappelijke zin genoten ze ook weinig of geen aan zien". Van Dokkum citeert dan de woorden van dr. J. P. Heye uit het Album der ge noemde Maatschappij: „De kunstenaar, in den regel maatschappelijk laag gesteld, zonder aesthetische vorming, zonder hoo- gere verstandelijke leiding, als een boom in het wilde opgegroeid, verhief zich maar zelden uit de speelmansdiepte, waarin hij was afgedaald". Toen in de negentiende eeuw, die zich in ons land ook voor de andere kunsten kenmerkte door burgerlijke zelfgenoeg zaamheid en provincialisme, de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst en de Nederlandsche Toonkunstenaarsvereni ging werden opgericht, kwam langzamer hand in deze beschamende toestand ver betering. De vaderlandse musici kunnen beide belangrijke organisaties voor hun werk tot verheffing van de toonkunste naarsstand niet dankbaar genoeg zijn. Ode aan Sweelinclt Van den Sigtenhorst Meyer was een voorbeeld van de kunstenaar wiens kunst gedragen werd door wat hij aan innerlijke cultuur al van kind af had medegebracht. Zonder dit rijke bezit zou hij natuurlijk ook hebben gecomponeerd, maar waar schijnlijk anders. Zijn werken zouden zon der de aesthetische vorming en de ver standelijke leiding waarvan Heye spreekt, stellig de zelfcritiek en de verfijnde smaak hebben moeten missen, die ze opvoerde tot hun betekenis van nu. Men kan over de schoonheid en de blijvende waarde er van verschillend oordelen, maar pas op den duur verkrijgt een oordeel over scheppende kunst enige stabiliteit. In de eerste jaren na zijn studietijd, de jaren van samenwerking met zijn vriend Rient van Santen, zanger, dichter en schil der, was de componist sterk geboeid door de cultuur van het Oosten. De Oosterse wijsbegeerte en de mystiek van de Oriënt hadden zijn grote belangstelling. Hij trad toen ook, met Van Santen samen, ais. uit voerend kunstenaar op, voornamelijk in eigen werken. Menigmaal woonde ik in zijn woning aan de Prins Mauritslaan in Den Haag de zogenaamde Sant-Sigt-con- certen bij, die daar in een sfeer van Oos terse verfijning gegeven werden. Dit zal ongeveer tussen 1920 en 1930 zijn geweest. Er voltrok zich in Van den Sigtenhorst een merkwaardige stijlverandering, toen de oud-vaderlandse figuur van Jan Pietersz. Sweelinck in het middenpunt van zijn be langstelling kwam te staan. Sweelinck sti muleerde zowel zijn compositorisch den ken, als zijn even onmiskenbare musicolo gische geven. Hij ging een boek schrijven: dit werd de eerste biografie van de klas sieke Nederlandse meester. Later volgde een tweede deel: „De vocale muziek van Jan P. Sweelinck". Deze met grote kennis van zaken en warme liefde voor zijn onderwerp ge schreven Sweelinck-studiën zullen Sig- tenhorsts naam voorgoed aan de Neder landse muziekwetenschap verbinden. De biografie is zowel een ode aan Sweelinck Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot herziening der wette lijke bepalingen ten aanzien van de rech ten en verplichtingen van het reserve- personeel der krijgsmacht en van de be vordering en van het het ontslag van de officieren van dat personeel. Door de militaire Ambtenarenwet en het daarop steunende reglement rechtstoe stand militairen zeemacht en het regle ment voor de militaire ambtenaren dei- Koninklijke Landmacht heeft het reserve- personeel de status van militair ambtenaar verkregen. Hieruit vloeit voort dat het re- serve-personeel gedurende het verblijf in werkelijke dienst dezelfde rechten en plichten heeft als het beroepspersoneel. De bepalingen in de huidige wet voor het reserve-personeel der Landmacht betreffende het verrichten van wer kelijke dienst door het reserve- personeel in tijd van vrede zijn voor de huidige en de te verwachten omstan digheden ontoereikend gebleken. De wet van 29 Mei 1952 houdt een incidentele re geling in betreffende de duur der her halingsoefeningen voor reserve-personeel der landmacht voor de jaren 1952, 1953 en 1954, welke door deze drie-jarige periode ten hoogste negentig dagen totaal be draagt. Herhalingsoefeningen Na afweging van de verplichtingen, welke aan het reserve-personeel redelij kerwijze mogen worden opgelegd en van de eisen, welke een doeltreffende defensie stelt aan de geoefendheid der strijdkrach ten wordt noodzakelijk geacht voor dit per soneel de duur der herhalingsoefeningen te bepalen op ten hoogste zestig dagen in elk tijdvak van drie jaren, verdeeld over ten hoogste drie perioden. als een aanklacht tegen vaderlandse te kortkomingen. Ik moge Sigtenhorsts trotse woord citeren: ,;Sweelincks faam ah toondichter, orga nist en leermeester ging ver buiten de Zeven Provinciën en het is voor de tegen woordig levende Nederlander met zijn grenzenloze onwetendheid van wat Neder land op muzikaal scheppend gebied ooit betekend heeft en zijn rampzalige overtui ging dat het op dit gebied ook nooit iets zal betekenen haast niet in te denken, dat er een tijd is geweest, dat jeugdige compo nisten en organisten uit het buitenland hun studies kwamen maken of geheel kwa men voltooien in ons land, bij Sweelinck te Amsterdam". Het was in 1934, dat Sigtenhorst dit schreef. Wanneer wat ik geloof thans een gunstiger wind waait, zowel voor Sweelinck als voor onze tegenwoordige componisten, dan heeft Van den Sigten horst Meyer daar krachtig toe bijgedragen. De nagedachtenis van deze warmvoe lende, eerlijke kunstenaar moge in ere worden gehouden. WILLEM ANDRIESSEN De overdracht van de tonnenlegger „Zaandam" op de werf van de Haarlemse scheepsbouw, aan de Koninklijke Marine, waarover wij gisteren reeds berichtten, werd bijgewoond door de directeur-gene raal van het loodswezen, schout-bij-nacht J. C. Callenfelds, wiens vlag in top werd gehesen nadat de bedrijfsvlag van de werf v/as gestreken. De directeur-hoofdinge nieur van de afdeling Scheepsbouw dei- Koninklijke Marine, ir. C. van Dam, zeide dat de laatste inspectie op de werf geen technische bezwaren heeft opgeleverd en uitte de hoop dat het schip voorspoedig zal varen. Schout-bij-nacht Callenfelds uitte zijn voldoening over de uitstekende samenwer king tussen de Marine en de werf en deel de mede dat de tonnenlegger de vervanger is van de „Amsterdam", die in 1946 naar de sloper ging. Sindsdien is in Den Helder voortdurend met allerlei hulpvaartuigen gesukkeld en daarom verheugde het hem, thans dit schip gereed te zien. Kapitein ter zee J. C. Tichelman, directeur van het loodswezen in het derde district, belastte daarop de schipper If. Jole met het com mando over de „Zaandam" en wenste hem een goede vaart toe. Tenslotte sprak de directeur van de Hoilandse Scheepsbouw, de heer J. Vlielander Hein zijn dank uit voor het vertrouwen, dat de Marine in deze werf stelt. Het Britse koningspaar heeft een historisch kijkspel bijgewoond dat ,,de geschiedenis van de Theems van 1013 tot heden" in beeld bracht. Tweehonderd vaartuigen en zesduizend mensen namen aan dit grootse spektakel deel. De staatsbark „Everest", waarin de lord mayor van Londen en zijn echtgenote gezeten waren, leidde het vijf kilometer lange défilé op de Theems. De geschiedenis van de Kennemer Zweef vliegclub is tot nu toe wel gekenmerkt door tegenslag, want juist terwijl in het algemeen de belangstelling voor de lucht vaart een hoge vlucht nam, ondervonden de jongeren, die haar na de oorlog hadden opgericht telkens weer een weinig bemoe digend gebrek aan begrip, dat zeker niet in de laatste plaats de ontplooiing van hun sport in de weg stond. Thans ivordt, de vol harding, waarmee de K.Z.C. doormodder de, eindelijk bekroond met de ingebruik neming van een eigen terrein, het Lange- vcld bij Noordwijk, die Zaterdagmiddag zal geschieden. Dit heeft heel wat „voeten in de aarde" gehad een term die duidelijk tegenstrij dig is aan de uitroep „los", die zweefvlie gers niet genoeg kunnen horen maar dank zij de hulp van de Koninklijke Ver eniging voor Luchtvaart konden de moei lijkheden, opgeworpen door de bevoegde instanties, worden overwonnen, zodat ten slotte de goedkeuring van de minister van Verkeer en Waterstaat kwam. De K.Z.C. werd spoedig na de oorlog opgericht door een aantal leden van het Fokker-personeel. Fokker begon toen zijn productie weer met de bouw van een serie zweefvliegtui gen en de directie gaf de Kennemer Zweefvliegers toestemming om achter deze serie aan zelf ook een kist te bouwen, een „E.S.G.", een robust, eenvoudig model, dat speciaal voor de opleiding geschikt is. Door dit succes aangemoedigd begonnen zij daarop aan een Grünau Baby, waarvan de bouw echter werd vertraagd omdat het andere toestel nogal eens gerepareerd moest worden. In 1951 werd cle Grünau Baby ingevlogen. In de omgeving van Haarlem was toen geen veld beschikbaar, zodat men op het vliegveld Valkenburg was aangewezen, maar daarvoor moest de club genoegen nemen met veel onkosten en tijdverlies. Een gehuurde personenauto, die in het terrein aan de lier dienst deed, kon worden vervangen door een betere, dank zij de medewerking van Fokker. Een andere grote vriend van de club schonk een jeep-aanhanger, waarop de toestellen met minder kans op beschadiging vervoerd konden worden. Pech De clubleden kregen overigens ook nogal wat tegenslag te verwerken: de E.S.G. werd meermalen ernstig beschadigd en er werd heel wat vernuft van de bouwploeg gevergd om hiaten in het viiegprogram- ma te voorkomen. En wanneer de vlieg tuigen dan geheel gerepareerd aan de start kwamen gebeurde het wel eens dat de terrein-auto kapot ging, waardoor men toch nog niet cle lucht in kon. De gelederen werden gedund door het uittreden van le den, die onvoldoende lijdzaamheid bezaten om de moeilijk te vermijden pech te kun nen weerstaan, en door leden, die emi greerden. Het werd voor de K.Z.C. steeds moeilijker haar zelfstandige positie te handhaven. Zij trad toe tot het Ypenburg- fonds, een coöperatief lichaam van drie clubs, dat vooral met het oog op het ma terieel werd opgericht, maar werd daar niet veel beter van. Later trad zij weer uit deze combinatie en toen brak een korte tijd van samenwerking met de Zaanse Zweefvliegclub aan, van wier veld bij Castricum de KZC gebruik kon maken. Maar dat veld bleek al spoedig te klein en bovendien niet ongevaarlijk, vanwege de omranding. Dit leidde tenslotte tot het besluit de club maar op te heffen indien er binnen korte tijd geen eigen veld ter beschikking zou komen. En toen dat tenslotte werd ge vonden, was een wens vervuld die in de voorgaande jaren maar al te zeer een le vensvoorwaarde was gebleken. Van het nieuwe terrein zijn reeds proefvluchten ondernomen, die de uitstekende conditie van deze „basis" hebben bewezen. De enige zorg is nu nog het vervoer van het materieel omdat de toegangswegen zeer slecht zijn, maar mogelijk kan die in de toekomst eveneens worden overwonnen. Voor de gisteren gehouden Middenstands examens in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem slaagden: G. G. van Steyn, Bloe- mendaal; J. van Steyn, Haarlem; L. M. Stolwijk, Haarlem; C. J. Stroet, IJmuiden; J. Tamerus, Nw Vennep; J. A. Tervoort, Haarlem; H. Teske, Haarlem; H. E. R. Teu- sink. Haarlem; H. H. van Til, Haarlem; T. Wielrandus, Velsen; F. van Trigt, Hillegom; Q. J. van Trigt, Hillegom; L. Vaalburg, Nw. Vennep; M. van Veelen, Beverwijk; A. T. van Veen, Santpoort; S. M. v. d. Veldt, Hil legom; D. J. A. Vendrig, IJmuiden-O.; K. Venema, Haarlem; H. P. Verburg, Haarlem; J. Vermeeren, Haarlem; T. Volmer, Haar lemmermeer; J. F. Vossebelt, Haarlemmer meer; J. F. W. Vriese, Haarlem; E. J. v. Waard, Santpoort; P. Walters, Zandvoort: H. A. C. Werner, Haarlem; J. W. Wesselius, Bennebroek; A. E. Westerweel, Zandvoort; G. Weyers, Haarlem; H. B. Wiekart, Haar lem; T. C. M. v. d. Wiel, Haarlem; R. Wil- lenbroek, Santpoort; P. W. Winter, Haar lem; J. C. W. de Wit, Hillegom; A. C. van Wooning, Haarlem; M. A. Wouterloot. Haar lem; A. C. Wijdenes, Haarlem; G. Wijnand, Haarlem; J. IJkema, Haarlem; P. J. Zeg- waart, Haarlem; G. J. v, Zeist, Lisse; C. T. Zomer, Haarlem; A. W. Zoon, Haarlem; W. A. P. Zoon, Haarlem; J. G. Zwaaneveld, Hillegom; J. G. P. Zwarter, Heemstede; A. R. M. Zwetsloot. Haarlem; J. H. v. d. Zijden, Heemstede; M. A. v. Bourgondiën, Hillegom; H. P. M. Spijkers. Haarlem; P. Groot, Haar lem: A. A. M. v. Duijn. Santpoort. Aan het examen hadden zich 523 candida- ten onderworpen. Hiervan werden er 133 voor het schrifte lijk gedeelte afgewezen, terwijl er 85 voor het mondeling examen zakten. 305 personen verwierven derhalve het diploma. Dit is ruim 58 procent. Het hoogste puntenaantal werd behaald door de heer J. F. M. van der Heide, Kleine Houtstraat 21 rd te Haarlem. Deze behaalde voor de zes vakken 56 pun ten en werd daardoor de kampioen van het Haarlemse examen. Op de uit 23 punten bestaande agenda van de gemeenteraadsvergadering van Hil legom, die op Donderdag 30 Juli wordt gehouden komen drie bijzonder belangrijke punten voor. Burgemeester en wethouder stellen de raad voor de gasprijs met één cent per ku bieke meter te verhogen. Tevens zal er een voorstel ter verkoop van de grond nabij de Prinses Irenelaan aan de stichting „Ideale Bouw" ter sprake kamen. Op deze grond zullen namelijk twaalf middenstandswo ningen gebouwd worden. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor opdracht te geven ter herziening van het uitbreidingsplan en het ontwerpen van een regeling van de bebouwde kom aan het Instituut Stad en Landschap. Het feit dat de Nederlandse gulden blij kens de jongste weekstaat van de Neder landse Bank per 20 Juli j.l. voor het eerst sinds de bevrijding voor 100 procent door goud en deviezen is gedekt, kan worden gezien als de exponent van de verbeterde positie, welke ons land de laatste tijd is gaan innemen. Het bedrag aan goud en deviezen bij de Nederlandse Bank heeft thans een hoogte bereikt van 4201 mil- lioen tegenover een dieptepunt van rond 900 millioen twee jaar geleden. De Ne derlandse gulden is hiermede, afgezien van de Zwitserse franc, de sterkste valuta van Europa geworden en na alle critiek, welke in de voorgaande jaren op het beleid van oud-minister Lieftinck is uitgeoefend, zal het voor hem geen geringe voldoening zijn thans van deze cijfers kennis te nemen. Wat niet wil zeggen dat dit resultaat uitsluitend aan het financieel beleid van de vroegere of de huidige regering te dan ken is. De regeringspolitiek was tot op zekere hoogte een speculatie op een ver wachte prijsdaling van de grond- en hulp stoffen voor het bedrijfsleven, een prijs daling, welke veel langer is uitgebleven dan werd verwacht, maar die dan toch is gekomen en wel in zulk een omvang, dat daardoor de ruilvoet van Nederland van ongunstig, gunstig geworden is en de Ne derlandse export in belangrijke mate kon worden opgevoerd. Het is thans zeker in ons land ook nog niet alles goud wat er blinkt en van een geconsolideerde toestand ten aanzien van het algemeen welvaartspeil kan nog niet worden gesproken, zolang tussen het in- komenspeil van de lagere en de midden groepen geen redelijk evenwicht is bereikt. Er wordt thans hard gewerkt aan het her stel van dit evenwicht, maar tegelijkertijd is de huurverhoging, de compensatie daar van en de verhoging van het consumptie- peil aan de orde, welke zonder meer de positie van de middengroepen ongunstig zullen beïnvloeden. De voorgestelde ver hoging van de salarissen van leraren en onderwijzers en de topfiguren in de over heidsbedrijven betekent ook weer een nieuwe en grote uitgaaf, die tezamen met de andere financiële maatregelen, welke zullen worden genomen, uiteindelijk op de kostprijs van het exportpakket van na delige invloed zullen zijn. Gedurende de laatste maanden kan bij de Nederlandse export reeds een grotere teruggang worden geconstateerd dan bij de import, hetgeen vooreerst niet verontrustend is, omdat een al te sterke crediteurenpositie ook haar moeilijkheden en bezwaren meebrengt, zo als we thans bijvoorbeeld ten aanzien van België ondervinden. België heetf zich zoals bekend is, in een veel vlugger tempo dan Nederland van de oorlogsgevolgen hersteld. Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Maar één er van en vermoedelijk wel de voornaamste was deze, dat België wegens zijn bezit van de Congo in sterke mate van de enorme stijging der grondstoffen heeft geprofiteerd, terwijl die bron van inkom sten voor Nederland, dat Indië prijsgaf, grotendeels opdroogde. Het is nog niet zo lang geleden dat België na Zwitserland de hardste valuta van Europa had en in de Europese Betalingsunie een sterke positie innam, terwijl Nederland voortdurend een debiteur was en met credieten van het bui tenland, ook van België, op de been moest worden gehouden. Men herinnert zich wat toen van Belgische zijde aan ons adres werd gezegd: Hetzelfde wat ook het inter nationaal monetair fonds telkens aan de landen in Europa heeft voorgehouden en dat men ook thans nog terugvindt in het vierde jaarverslag, namelijk dat een gezon de binnenlandse monetaire politiek moest worden gevolgd, teneinde de basis te leg gen voor een voldoende verbetering van de betalingsbalans-positie. Welnu, wij hebben dat gedaan en inder daad een resultaat bereikt, waarop we thans wel een beetje trots kunnen zijn. En wat zien we nu? Dat de economische positie van België, mede als een gevolg van de prijsdaling op de grondstoffen- markt, maar ook doordat al te gemakke lijk de natuurlijke voordelen werden ge ïncasseerd, is achteruitgegaan en thans met lede ogen naar de welvaart van Ne derland wordt gekeken en de verbeterde exportpositie van ons land aan te lage lonen en een subsidiepolitiek van de re gering toeschrijft. Er moge in dit verwijt enige waarheid schuilen, men zal niet kun nen ontkennen dat de Nederlandse bevol king, toen het er om ging de betalings balans in evenwicht te brengen, zich be perkingen heeft opgelegd en dat ook hier door de exportpositie van ons land is ver beterd. En het gaat toch niet aan iemand te verwijten goede raad te hebben opge volgd, ook als door het resultaat daarvan de adviseurs in een slechtere positie komen. Men denkt in België al aan het ideaal, dat vele Amerikaanse arbeiders reeds verwezenlijkt hebben: een auto. Bij de premie-bouw voor arbeiderswoningen is thans ook reeds een garage toegestaan, waaruit wel blijkt weike droombeelden Iemand, die vanmorgen om vijf uur naar zijn werk ging, zag een vuurgloed achter de ramen van een kamer boven de lijsten- winkel van de heer C. Wernik in de Ge neraal Cronjéstraat 91 te Haarlem. Het waarschuwen van de brandweer was het werk van een ogenblik, want twee huizen verder is een garage van de brandweer, waarin weliswaar geen spuit staat, maar waar wel steeds twee brandwachters aan wezig zijn. Terwijl één van hen de brand melding telefonisch doorgaf naar de cen trale seinzaal, snelde de ander met een standpijp en een slang naar buiten. Nau welijks had hij deze op de waterleiding aangesloten of er verscheen reeds een mo torspuit met manschappen, die dank zij dit voorbereidend werk direct met blus sen konden beginnen. De vlammen, die reeds door de ramen naar buiten sloegen, waren nu in een ommezien gedoofd. Zij hadden hun vernietigend werk toen echter al gedaan: de bovenvoorkamer, die de heer Wernik als werkplaats had ingericht, was vrijwel geheel uitgebrand. De winkel eronder kreeg waterschade; de brandweerlieden hadden echter nog kans gezien een aantal schilderijen uit de étalage voor een douchebad te vrijwaren. De heer Wernik is echter zeer gedupeerd omdat een groot deel van zijn bedrijfsma- teriaal en gereedschappen is verbrand. Vermoedelijk is de brand ontstaan door dat van Vrijdagavond af een gasvlam is blijven branden onder een lijmpot, die na leeggekookt te zijn, roodgloeiend is ge worden en waarschijnlijk van het gasstel is gevallen. men zich onder de invloed van de wel vaartssymptomen van de laatste jaren heeft gevormd. Dat deze dromen thans bij een gewijzig de conjunctuur niet kunnen worden ver wezenlijkt, wil men eigenijlk niet erken nen, waaruit wel blijkt hoe gevaarlijk de voorspoed kan zijn. Hier is een leerzaam voorbeeld voor Ne derland. Een waarschuwing om ons thans met onze verharde gulden niet op de borst te slaan, te doen alsof de moeilijkhe den van de na-oorlogse jarer. zijn over wonnen en we thans zonder veel moeite naar het welvaartspeil van de Amerikaan se arbeider kunnen streven. En war van niet minder belang is dat de conjunctuur in Nederland, zowel als in België, zoals ook in het verslag van het internationaal monetair fonds wordt gezegd, in sterke mate wordt beïnvloed door de gedragingen van het grootste ere- diteurenland ter wereld, de Verenigde Staten, welke met zijn protectionistische tarieven, de zoveel rompslomp brengende douane-procedures, de contigenteringen en de beperkingen voor de scheepvaart aan de ontwikkeling van de Europese econo mie ware obstakels in de weg legt. Aan de dames Van Moorst is van kerke lijke zijde medegedeeld, dat zij aan hun Katholieke levensovertuiging niet de plicht tot achterhouden van Anneke Beekman behoeven te ontlenen. Dit blijkt uit het antwoord, dat de opperrabbijn voor Neder land, de heer J. Tal, van de aartsbisschop coadjutor van Utrecht, dr. B. J. Alfrink, heeft ontvangen, op zijn voor enige weken gezonden telegram, waarin een beroep werd gedaan op de invloed van hoge auto riteiten der R.K. kerk bij het doen terug keren van twee verdwenen Joodse meisjes. De leidende commissies van het Neder lands en Portugees-Israelitiseh Kerkge nootschap hebben elk twee harer leden in het bijzonder belast met de behandeling van de zaak der verdwenen wezen. Deze leden plegen nu overleg over de wijze waarop het contact hierover met de Katho lieke geestelijkheid verder zal worden onderhouden. „Wij staan in voortdurend contact met justitie en politie en doen ook zelf wat wij kunnen, maar voorlopig is er nog niets be reikt," vervolgde de heer C. Friedman, directeur van de Stichting Le Ezrath-Ha- Jeled". „Mij komt het voor, dat de politie op het ogenblik actiever is dan voorheen. Onze stichting heeft een witboek in voor bereiding met authentieke gegevens over het geval Anne Beekman. Of het geval Betty Meljado daarin ook zal worden be handeld, staat nog niet vast. Mochten de kinderen tijdig te voorschijn komen, dan blijft publicatie van dat witboek natuurlijk geheel achterwege." Anneke Beekman is op 21 November 1940 te Amsterdam geboren. Haar ouders, de vertegenwoordiger Elias Beekman en mevrouw Selma BeekmanFontijn zijn op 9 Juli 1943 in het vernietigingskamp Sobi- bor omgekomen. Het kind werd bij de vijf gezusters Van Moorst aan de Julianalaan no. 15 te Hilversum verzorgd tot 25 Februari 1949, de dag waarop de voogdij van de toenmalige regeringscommissie voor Oorlogspleegkinderen door de Hoge Raad definitief werd verklaard. Ofschoon de griffie van de Hoge Raad de O.P.K.-com missie onmiddellijk van deze uitspraak verwittigde, trof de recherche het kind nog dezelfde ochtend niet meer bij de dames Van Moorsel aan. Het was „weggelopen", een lezing door drie der gezusters ook tij dens een hechtenis van enige weken vol gehouden. Op voordracht van de Amster damse voogdijraad is na de opheffing van de Commissie voor Oorlogspleegkinderen op 12 Augustus 1949 de stichting Le-Ezrath Ha-Jeled met de voogdij over het verdwe nen kind belast. De ouders van Betty (Rebecca) Meljadc (geboren te Amsterdam op 11 Juli 1940) waren Izak Meljado, bontwerker, en Ro- setta MeljadoVan Kreveld. Zij werden uit hun woning aan de Retiefstraat 20 naar Polen gedeporteerd, alwaar zij in de buurt van Auschwitz zijn omgekomen. De voogdij over het kind is sedert de opheffing van de O.P.K.-commissie in handen van de Am sterdamse Voogdijraad. Van kort voor de deportatie der ouders af tot 27 Augustus 1947 is Betty verzorgd door mej. Margaretha van Hoogdalen te Heerlen, een dame van Protestants-Chris telijke huize, geen kerkgangster. Het kind werd naar de Kath. Kerk gestuurd en droeg 'n kruis op de borst, zo werd tijdens 'n be zoek in 1946 vastgesteld. Toen het in 1947 naar het kindertehuis van de Stichting te Amsterdam zou worden gebracht, moest het eerst in Maastricht door de politie worden opgespoord. Op 29 October 1947 Betty Meljado woonde toen bij vroegere naburen, de famlie De Casseres in de Retiefstraat werd het meisje ten tweede male ontvoerd en een maand later te Rotterdam terugge vonden. Zij was zo overstuur, dat men be sloot haar ter observatie toe te vertrouwen aan een psychiatrisch sociaal-werkster. De laatste en tot nu toe onopgehelderde ont voering dateert van 5 Mei 1948, toen blij kens latere getuigenissen het. kind op de hoek van een straat tegenstribbelend in een auto werd gesleept. Mej. Van Hoogdalen heeft ondanks maandenlange hechtenis geen verder uitsluitsel gegeven. Aldus een samenvatting van de lotgevallen der ver dwenen kinderen, zoals de heer Friedman ens die heeft medegedeeld. STRAATPREDIKING. Uitgaande van de Christelijk Gerefor meerde Kerk zal Zaterdagavond 25 Juli straatprediking worden gehouden in de Narcissenstraat Haarlemmermeer. MEDISCHE DIENST. Dr. Duymaer van Twist, Heereweg 295. Telefoon 3453. Ds. K. DE GIER NAAR DEN HAAG. Ds. K. de Gier, predikant bij de Gerefor meerde Gemeente alhier, zal onze gemeente gaan verlaten, daar het op hem uitge brachte beroep van de Gereformeerde Ge meente van Den Haag door hem werd aan genomen. Na de 167 runs van Engeland in de eer ste innings en de 266 runs van de Austra liërs in de vierde testmatch in Leeds, zijn vanochtend de derde dag de Engelsen weer aan bat gekomen. Bij het ter perse gaan van dit nummer was het totaal 45 zonder wicketverlies. Hutton en Edrich waren beiden met 22 not out. De tweede dai De Engelsen hebben teruggebeten op de tweede dag van de vierde testmatch tegen Australië, nadat zij voornamelijk dank zij het harde bowlen van Ray Lindwall voor 167 aan de kant zaten. Bedser was weer het struikelblok van de Australische batsmen. Aan het einde van de tweede dag was Australië voor 266 all out: Bedser had 6-95 in bijna 39 overs. Australië heeft dus een voorsprong van 99 runs op de eerste innings. Na de thee vielen de wickets zeer snel. Harvey handhaafde zich nog het langst. Hij stond tweeënhalf uur aan bat, in welke tijd hij 41 runs scoorde (9 x 4). Hij ging op 169 leg before wicket op een bal van Bailey en 14 runs later werd hij door De Courcy gevolgd. Benaud en Davidson ver dwenen snel van de pitch en zelfs Lind wall kon de aanval van Bedser niet weer staan. Met 1 run voor het bereiken van de dubbele cijfers werd de Australische fast- bowler door zijn Engelse collega naar het paviljoen gestuurd. Nadat het laatste duo Lanley en Archer nog een nuttige 48 aan het totaal had toegevoegd, viel het tiende Australische wicket op een vang van Hutton. De score na de tweede dag luidde: Engeland, eerste innings: Hutton b Lindwall 0 Edrich lbw b Miller 10 Graveney c Benaud b Miller 55 Compton c Davidson b Lindwall 0 Watson b Lindwall 24 Simpson c Langley b Lindwall 15 Bailey run out 7 Evans lbw b Lindwall 25 Laker c Lindwall b Archer10 Lock b Davidson 9 Bedser n.o0 Extra's (8 bye's 4 legbye's) 12 Totaal 167 De wickets vielen op 0, 33. 36, 98, 108, 119, 133, 149 en 167. Lindwall 25. 10,'54. 5. Miller 28, 13, 39, 2. Davidson 20.4, 7, 23, 1. Archer 18, 4, 27, 1. Benaud 8, 1, 12, 0. Australië, eerste innings: Hassett c Lock b Bedser37 Morris c Lock b Bedser10 Harvey lbw b Bailey 71 Miller c Edrich b Bailey5 Hole c Lock b Bedser 53 De Courcy lbw b Lock10 Benaud b Bailey7 Davidson c Evans b Bedser 2 Archer n.o31 Lindwall b Bedser 9 Langley c Hutton b Bedser17 Extra's (4 bye's, 8 legbye's, 2 wides) 14 Totaal 266 Val der wickets: 27. 70, 84, 169, 183, 203, 203, 208 en 218. Bedser 28.5. 2, 95. 6. Bailey 22. 4, 71, 3. Lock 23, 9, 53, 1. Laker 9, "1, 33, 0. Zondag zullen enige leden van „Suomi" deelnemen aan de door de athletiekvereni- gingen ..Sagitta" en „A.A.C." op de sintel- baan aan het Olympiaplein te Amsterdam te houden nationale athletiekwedstrijden. Op de 100 m. B starten G. Grapendaal en B. Berghuis. Voor de 3000 m. hebben zich gemeld voor de A-klasse A. Spek en de B-klasse J. Oos terman en G. Stuyfzand. Joop F. Smit komt uii op de 1509 m. A en G. Postma neemt deel aan speerwerpen A-klasse. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Petrus Theodorus, z. van C. Brouwer en J. M. Stevens; Rubertus Franciscus Hyacinthus, z. van A. Hageman en A. M. Kops; Catharina Quirina. d. van J. A. Seijsener en M. Q. A. van Hameren; Jacob, z. van H. van Roosmalen en M. J. van der Lans. ONDERTROUWD: J. Bakker en A. Broek hof: J. W. van Driel en D. van Nieuwpoort. GETROUWD: G. J. van Kruijssen en C. J. Mooijman. OVERLEDEN: W. Brouwer, 78 j., Looster- weg 80, man. Als onderdeel van de door stichting „Tou ring Zandvoort" gehouden zomeravondcon certen, gaf de Tyrolerkapel uit Haarlem, na de pauze als boerenkapel, Vrijdagavond wederom een succesvolle uitvoering in de muziektent op het Raadhuisplein. De belang stelling was ongekend groot en het publiek genoot kennelijk van deze vrolijke muzi kanten. Bovendien bracht hun optreden een gezellige drukte in het dorp en nog lang na het einde van het concert bleef men bij elkaar, zodat van een ouderwetse, gezellige seizoenavond kon gesproken worden, die thans begunstigd werd door bijzonder mooi weer. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia, d. van J. de Jong en D. Koper: Anton Peter Michael, z. van M. B. P. van den Berg en M. W. Daniels. ONDERTROUWD: L. Grootendorst en W. J. van de Beek; P. H. Kaars Sijpesteijn en H. Eckhardt: J. Elffcrs en A. Pryjmak; J. Boschma en A. T. E. Koomen. GEHUWD: W. J. Gude en M. Drost. OVERLEDEN: B. P. Burkunk, 68 j., echt genote van M. Kraaijenoord. ZONDAGSDIENST Dr. D. A. Rijnders, Amsterdamsestraatweg 60, telefoon 593. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 26 Juli waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. ZONDAGSDIENSTEN De doktersdiensten in Heemstede worden dit weekeinde waargenomen door de heren A. L. C. van Lier, Pieter Aertszlaan 6, tel. 39875 en L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tele foon 35734. Wijkverpleging: Zr Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98. telef. 38197. ZONDAGSDIENST Hoofddorp: dr. Bult, telefoon 6320. Nw Vennep: dr. Nugteren, telefoon 220.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7